De Rijks financiën De M.a.G.O. zal Vorderingen Van Rumpt gaf een mooie demonstratie automobilist doofde liciiten bij tolhuis HET PROCES NOVAK „Modernisme heeft kerken leeg gepreekt" St. Nicolaas komt zaterdag 26 nov. in Middelharnis waarschiinli|l( worden opgeheven Algemene Vergadering S.G.P. te Utrebht Ouddorps brandv^eer maakte reis naar Borne Volksverhuizing in Duitsland 39e jaargang Dinsdag 27 september 1966 No. 3522 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Oude banden door bezoek verstevigd Zeer geslaagd jeugd-weekend Inbraak bij van Hessen Sommeisdijk opgelost Abonneert U op „Eilanden-nieuws" liet gesplitste PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDtH.HARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Lan^eweg 13, Sonunelsdljk Tel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds Tel. 20 23 i-i Giro 167630 ABONNEMENTSPRIJS 2,73 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent i>er nun. Bi] contract speciaal tarlel. Ver$chynt tweemaai per week: dinsdag- en vrijdagavond In de Miljoenennota 1967 zegt de ginister van Financiën dat de ont- werp-rijksbegroting voor dat jaar ge richt is op een voortzetting van de uitvoering van het regeringsprogram- jia, zoals dat in 1965 is opgesteld. De uitbreiding van bepaalde overheids voorzieningen wordt dus voortgezet. Daarbij is er evenwel rekening gehou den, dat in de huidige economische si tuatie een minder snelle toeneming yan de bestedingen wenselijk is dan in het recente verleden heeft plaatsge vonden. Het kabinet meent daarom bij Je verwezenlijking van een aantal van ajn plannen een wat kalmer tempo te moeten volgen. Het heeft dus wel re- liening gehouden met de vele waar schuwingen van economen, politici en persorganen voor het bevorderen van overheidswege van een overbesteding heeft blijkbaar zelf begrepen, dat iiet veel te hoog gegrepen had met zijn ambitieuze program. Dat is enerzijds te waarderen, maar aan de andere kant moet worden vastgesteld, dat het ka binet intussen al dapper heeft meege holpen aan een overspanning van onze economie, welke nu weer terugge- aid moet worden via een bestedings beperking bij overheid, bedrijfsleven en particulieren. De rijksbegroting geeft daarom een beperking te zien vooral betreft het defensiebeleid, de wo ningbouw, waterbouwkundige werken zo zal er enige vertraging optreden ij de sluiting van het Haringvliet en kt Volkerak en de afronding van ons stelsel van sociale voorzieningen. Ook is voor de personeelsbezetting van liet rijk een stop afgekondigd, zodat de sterkte wordt gehandhaafd op die van 1966. Ondanks deze ramingen is de begro- iing—1967 toch weer beduidend hoger dan die voor 1966. De uitgaven voor dit jaar waren geraamd op 18.082 miljoen ze zullen, volgens raming van augustus j.l. vermoedelijk over schreden worden met 800 miljoen en die voor 1967 op 20.152 miljoen. Het uitgaventotaal van de rijksbegroting overschrijdt daardoor voor het eerst de I miljard. Voor de ontvangsten wordt een vrijwel gelijke stijging geraamd; men schat ze op 18.976 miljoen, zodat er een nadelige saldo overblijft van 1176 mUjoen d.i. meer dan één mil jard. De opbrengst van alle belastin- i wordt geraamd op ruim 19 mil jard, maar daarvan gaat 2800 miljoen af voor de aandelen van het Gemeen de-, Provincie en Rijkswegenfonds. De toeneming van de uitgaven be treft de volgende doeleinden: salarissen en pensioenen 690 m. onderwijs etc. 490 m. woningwetvoorschotten 320 m. nat. schuld 190 m. sociale voorzieningen 130 m. landb. en visserij 80 m. verkeer en waterstaat 130 m. overige 40 m. 2070 m. We kunnen hieruit de conclusie trek ken, dat het ontzaglijk moeilijk blijkt op effectieve wijze te bezuinigen, wan neer de regering vasthoudt aan het ge bruikelijke uitgavenpatroon, met name de te hoge loonstijgingen, de bouw van veel te veel woningwetwoningen en het steeds opvoeren van de social voorzie ningen. Natuurlijk is het wel zo, dat elk jaar fe rijksbegroting automatisch omhoog moet gaan alleen reeds door de loon- ffl prijsstijgingen, inbegrepen de infla tie en door de groei van onze bevol- ig, waardoor meer gemeenschaps voorzieningen nodig zijn. Ook onvoor ziene gebeurtenissen zoals de storm- ramp van 1953 belasten het budget soms voor een reeks van jaren: voor "Jl staat er b.v. een post van 174 jniljoen op voor uitvoering van de Del tawerken. Omdat nu voor het eerste de fijksbegroting de 20 miljard heeft over schreden, heeft de minister in de Mil- loenennota eens een vergelijking ge maakt tussen de begrotingen van 1908, i'an 1962 en van 1967. Die van 1908 bedroeg 194 miljoen uitgaven, dus globaal 200 miljoen, van 1962 overschreed de 10 miljard- srens (ii.m m.) en die van 1967 zoals zagen die van 20 miljard. Ziehier staatje, dat de minister erbij geeft. 1908 1962 1967 Wolking 5,8 nün. 11,8 min. 12,6 min. "at. inkomen 2,3 mld. 44,0 midi 75,8 mld. loting 194 nün. 11.160 min. 20.152 min. '^em in »/o N.i. 8,4% 25,4«/o 26,6«/o *m per hoofd 33 gid 946 gld. 1599 gid. Pfijsindex 100 ,432 567 ^^it deze tabel blijkt, dat de bevol- »crrf 'i? °"geveer 60 jaar iets meer dan i!ie« t is, dat ons nationale inko- n tot ruim het dertigvoudige is toe- snomen en dat de rijksuitgaven, Do.rf-^'^ nominaal, tot het honderd- ^^wige zijn gestegen! We zien dus dat stjy^^öltóngsgroei op de permanente zJ ■^an de begrotingen slechts een iti ^t""se invloed uitoefend. De in- "e heeft een grotere rol gespeeld, aangezien onze gulden nog slechts een vijfde a een zesde van de waarde in 1908 heeft. Een andere factor is, dat er een grote verschuiving van taken heeft plaats gehad van gemeenten naar het Rijk men denke aan onderwijs- subsidie, woningwetbouw, hulp aan de landbouw en ook van particulieren naar het Rijk op het gebied van de liefdadigheid, die nu door bijdragen aan sociale verzekeringen uit de schat- kjst vrijwel is vervangen. Deze factor is de allervoornaamste. Onze defensie kostte in 1908 maar 47 miljoen en nu 3 miljard! Verkeer en waterstaat verg de 35 mUjoen en nu bijna 2 miljard. Voor onderwijs etc. werd toen uitge geven 29 miljoen en nu 5V2 miljard. De overheidslasten voor sociale voorzienin gen kwamen van nog geen 5 miljoen op 1840 miljoen, volkshuisvesting van 1 op 2400 miljoen. De uitgaven voor het Huis der Koningin, die in 1908 bij na 1 miljoen bedroegen, zijn nu 4 m., terwijl thans 7 wordt voorgesteld, maar deze zijn wel heel erg achtergebleven. Het meest opvallend is de stijging van de uitgaven voor de volkshuisvesting, die nu 10% van het totaal omvatten en in 1908 slechts Va'/o. Wanneer we 1962 gaan vergelijken met 1967 is de conclusie dat in de korte spanne tijds van vijf jaren het begrotingstotaal met rond 9 miljard is toegenomen, d.i. met ruim 80''/o. Deze toeneming komt voor iets meer dan de helft voor rekening van loon- en prijs stijgingen. Tenslotte willen we nog enkele ge gevens mededelen, die we ontlenen aan de „Macro-economische verkenning" van het Centraal Plan bureau, die al tijd tegelijk met de Miljoenennota ver schijnt. Daaruit blijkt, dat de investe ringen door de overheid in 1967 dras tisch worden beperkt dat is althans de verwachting daar in 1966 een groei van 12''/o en voor 1967 één van Vlo wordt genoemd. Bedroeg de groei van de loonsom per werknemer (in clusief sociale lasten) in 1965 en 1966 beide 10,5»/o, dat zal in 1967 slechts eVa'/o zijn. De investeringen in wo ningen worden gehalveerd, wat de groei betreft. De arbeidsproduktiviteit daalt van 4,5 op 3,5»/o, de prijsstijging van 5,5 op 4,5''/o. De betalingsbalans zal 1100 miljoen vooruitgaan n.l. van 300 m. naar 800 m., maar dat moe ten we eerst zien! De werkloosheid zal stijgen van 40.000 naar 57.500. Aldus de prognose van het C.P.B. Er valt uit te concluderen, dat de eco nomische situatie niet gezond kan wor den genoemd, al is er nog geen reden voor paniek. Regering en parlement zullen stevig moeten afremmen. RIJMEN VAN TIJMEN De dam bij Brouwershaven, Maakt vorderingen hoor. Dat men daar óók niet stilzit. Dat ziet men wel aldoor. Er is daar door zeer velen, Al maandenlang gewerkt. Het gaat met zulke dammen, Ook heus niet ongemerkt. Het is geen onderonsje. Men timmert aan de weg. Soms maak men vorderingen, Enisomtijds heeft men pech. Maar haast drie kilometer. Is dan toch maar gereed. Als het nu nog zo voortgaat, Is 't klaar aleer men 't weet. Maar ja, de laatste loodjes. Ze wegen meestal zwaar. Een reuzedam te leggen. Is niet zo spoedig klaar. De beste stuurlui staan dan. Ook meestal aan de wal, We zullen nu maar hopen, Dat 't vlot verlopen zal. Vertraging immers hoort er In 't Deltaplan ook bij. Maar ja, het is tenslotte, 'n Reuze groot karwei. In 't Gat van Brouwershaven, Ziet niemand straks een gat, Waar nu de golven bruisen, Komt dan een weg en pad. TIJMEN Van Rumpt N.V. demonstreerde j.l. vrijdag met Massey-Ferguson trekkers en werktuigen op het bedrijf van de heer Joh. Mijs te Stad aan 't Haring vliet. Dat Massey-Ferguson een uniek hy draulisch diepte-regelend hefsysteem' op zijn trekkers heeft, is bij de land bouwers voldoende bekend. Maar de nieuwste uitbreiding van het hefstysteem met Pressure Control, dat zeggen wil „gewichtsoverdracht" bij getrokken werktuigen, was voor veel bezoekers nieuw. Door bediening van de hefknop, kan men eerst de trekker zwaarder maken en wel van O tot 1300 kg, waarbij ge wicht van het getrokken werktuig overgebracht wordt op de achterwielen van de trekker. Er werd onder andere gedemon streerd met een MF 135 trekker, waar achter een grote schijf egge gekoppeld was. Zonder gewichtsoverdracht ging dé trekker onmiddellijk slippen, zodra de gewichtsoverdracht echter ingescha keld werd, was de slip verdwenen. Ook werd dit met wagen en ploeg gedemon streerd. Massey-Ferguson, de grootste trekker fabriek ter wereld, heeft hiermede we derom zijn voorsprong vergroot. Ook werd er gedemonstreerd met de Rumptstad-Baselier rijenfrees. Deze frees is uitgevoerd als hakenfrees en geeft een mooie verkruimeling van de grond. Door de speciale tandconstruc- tie wordt het dichtsmeren van de grond voorkomen. De frees vraagt weinig trekkracht, 35 pk is mim voldoende. In ongeveer 30 min. is de frees om te bouwen tot een volwaardige loof- klapper. Vanzelfsprekend werden ook de Rumptstad-ploegen gedemonstreerd, met de nieuwste reester typen. Er werd 1-, 2-, en 3-scharig geploegd, in stop- pelland met klaver van plm. 50 cm lengte. De groenbemesting werd keu rig ondergeploegd, zodat er geen groen blaadje meer te zien was. Het was vol gens de deskundigen een fantastisch<?4 grondlegging. Het was een zeer leerzame en ge slaagde demonstratie. Veel landbouwers, die van plan wa ren maar everl een kijkje te nemen, omdat het te druk was in het land, zijn er toch de hele middag bijge bleven. Ook was er nog een prijsvraag aan de demonstratie verbonden, met als prijs een gereedschapskist ter waarde van f 250' De wimiaar wordt over 14 dagen bekend gemaakt. Het was, al met al, een nuttige en leerzame middag! De algemene vergadering van de Staatk. Geref. Partij te houden in 1967, is bepaald op dinsdag 21 februari '67 in de grote zaal van Tivoli te Utrecht. HERKINGEN Kerkdienst. Dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok. OUDDORP Oefeningen hervat. Het bestuur van het Roode Kruis deelt mede dat de oefen-avonden weer zijn aangevangen. In verband met enkele bijzondere me dedelingen, worden alle leden verzocht om a.s. vrijdagavond 30 sept. op de oefen-avond aanwezig te zijn, in het Verenigingsgebouw. In de raadzaal van het gemeentehuis van het Gelderse plaatsje Borne komt een prachtige zeekrab te hangen, die kortgeleden nog in de „Ouddorpse wa teren" leefde. De krab een z.g. Noorman werd vorige week dinsdag aan het gemeentebestuur van Borne aangeboden door de oud commandant van Ouddorps brandweercorps, dhr. C. V. d. Bok die met zijn (vroegere) man schappen en de oud-leden die i.vm.. de reorganisatie van het korps na de sa menvoeging afvloeiden aan deze plaats een bezoek bracht. Ook oud-burge- meester Kleijnenberg met zijn echt genote hebben deze onvergetelijke reis meegemaakt. De oude banden met Bome die tij dens de rampdagen in 1953 waren ge legd werden door het bezoek bestendigd en verstevigd. In Borne werd des tijds n.l .een spontane hulpaktie ont ketend toen burgemeester Kleijnenberg op de eerste rampdag via een scheeps- zender om rij shout vroeg om de stroom- gaten te dichten, 's Woensdagmorgens, enkele dagen na het verzoek kwam het eerste schip met rijshout uit Borne, in welke gemeente het bericht door een landbouwer was opgevangen in de haven van Ouddorp aan. In Borne was door de burgemeester „alle hens aan dek" geroepen; de daar gevestig de Spanjaard fabriek stelde haar per soneel beschikbaar om het hout te kappen; afgeladen vrachtwagens brach ten het in grote haast naar Rotterdam waar het in schepen werd geladen met bestemming Ouddorp. Deze en andere herinneringen werden in Borne weer eens opgehaald; nadat de brandweermensen 's morgens door het voltallige gemeentebestuur waren ont vangen. Ook werd een bezoek gebracht aan de „Spanjaard" fabrieken en werd het kasteel van Borne bezichtigd dat uit 1300 dateert. Plm. 10 jaar geleden heeft het gemeentebestuur van Ouddorp ook een bezoek aan Borne gebracht. Nu de heer C. v. d. Bok voor de laat ste maal het doel van de jaarlijkse reis mocht bepalen koos hij Borne waar hij ook 10 jaar geleden als raadslid was geweest; dhr. v. d. Bok spreekt van een „fantastische" dag. In de raadszaal te Borne werd ook door oud burge meester Kleijnenberg gesproken. Hij bood aan de burgemeester van Borne het onlangs verschenen boek „Het Eiland Goeree" aan. OOLTGENSPLAAT De Ring-Kring-Flakkee van de Ge reformeerde jeugdverenigingen hebben een zeer geslaagd weekend gehouden in 't Fort Prins Frederik te Ooltgens- plaat. Zaterdagmiddag kon de voor zitter, de heer Jan van Loon 40 gasten (15 meisjes en 25 jongens) liartelijk wel kom heten. Na de kennismaking ge bruikte men de lunch waarna een ge varieerd ontspannings programma volg de. Elke vereniging zorgde voor een of meer bijdragen. Zondagmorgen- en middag werden de kerkdiensten be zocht waarin resp. voorgingen, de plaat selijke predikant ds. A. W. Meeder en drs. A. Verschoor van Rotterdam-IJs- selmonde. Na de middagdienst zong de groep voor de kerktelefoon. Zieken en bejaarden hebben dit op hoge prijs gesteld. Zondagavond mocht men ds. en mevr. Meeder als gasten begroeten. Mevrouw Meeder-Geleijnse sprak over „Voedsel voor onderweg" waarop een breedvoerige discussie volgde. Na dat men nog een poosje had gezon gen sloot mej. Rita Okker dit geslaag de weekend met een woord van dank en eindigde met dankgebed. De kampbeheerder van 't Fort, de heer en mevr. Kattenberg uit Amster dam zorgden voor de maaltijden, etc. ---------O--------- Het gebeurt hoogst zelden dat men zonder tolbetaling de brug weet te passeren. Als regel gelukt het dan nog wel aan de tolgaarders om het num mer van de auto te noteren. Thans wordt de niet betalende wagen auto matisch gefotografeerd. Via de politie wordt de berijder van het betrokken voertuig dan achterhaald. Deze wordt nog in de gelegenheid gesteld om het ver schuldigde tolgeld te voldoen. En men doet dat gewoonlijk dan nog graag om erger te voorkomen. Wat dit „erger" is blijkt uit het vol gende bericht, dat geknipt is uit het Nieuwsblad van de Hoeksche Waard, IJsselmonde en Putten van 23 septem ber 1.1.: Misselijk „Dat was een vrij misselijke ge schiedenis hè?" zo begroette mr. Naayen de Rotterdammer D. Z. Deze had, net voordat hij de tolhuisjes op de Haring- vlietbrug zou passeren, zijn lichten ge doofd en was, zonder te betalen, door gereden. „Dat vind ik nou toch wel zó vreselijk kinderachtig, en dat op uw leeftijd", aldus de kantonrechter. „Het spijt me", sprak de verdachte, die op de vraag van de officier vertelde, zijn tol nog steeds niet te hebben betaald. Het opzettelijk doven van de lichten noemde mr. Van der Meulen „nog ge vaarlijk ook." Hiervoor vorderde hij f 5,of 1 dag. Voor het niet betalen vroeg hij nu een „tol" van f 60,of 12 dagen. Met de bijzondere bepaling, dat hij f 30,voorwaardelijk vroeg, opdat verdachte binnen 14 dagen alsnog zijn f 2,50 kan gaan betalen. De kanton rechter vonniste conform de eis, nadat hij nog filosoferend had gezegd, dat het wegverkeer nu eenmaal zwaar wordt belast. En gezien de laatste mil joenennota wordt dat nog sterker. Maar we moeten er ons naar schikken. Kun nen we dat niet, dan moeten we de auto terzijde stellen." „In vrijzinnig-hervormde gemeenten zijn de kerkgebouwen 's zondags ver ontrustend leeg en neemt vrijwel geen jeugd meer deel aan de wekelijkse ere dienst. In rechtzinnig-hervormde ge meenten zijn de kerken 's zondags vol of halfvol (dit hangt mede van de grootte van de gebouwen en de ge meenten af) en zijn de jongeren met een behoorlijk getal vanzelfsprekend aanwezig, al vele, vele jaren." Aldus begint een brochure van ds. L. J. van der Kam, hervormd predi kant te Blij a onder de titel: „Moder nisme, bloei en vervalen verder", zo meldt de Leeuwarder Courant van 10 september 1966. De Leeuwarder Courant gaat verder: Het is één van de opmerkelijkste ge schriften, die na de oorlog uit de kring van de vrijzinnige hervormden in Friesland zijn voortgekomen. In dit boekje komt ds. Van der Kam, die zelf tot de vrijzinnige modaliteit mag wor den gerekend, tot de conclusie, dat dr. Abraham Kuyper gelijk had toen hij het modernisme van de vorige eeuw een „fata morgana", een luchtspiegeling, noemde. Het modernisme heeft, vol gens hem, kerkverwoestend gewerkt en de moderne predikanten hebben de mensen de kerk uitgepreekt. De vrij zinnigen zullen, aldus ds. Van der Kam, de weg terug moeten gaan; terug naar de kerk, terug naar de bijbel, te rug naar de kennis van het evangelie, terug uit de bleke neutraliteit naar een christelijk leven, dat wel in de wereld staat en solidair is mét de wereld, maar niet van de wereld is. WENEN: Maandag is het proces begonnen tegen de voormalige SS-er Franz Novak, medewerker van Adolf Eichmann, die verantwoordelijk wordt geacht voor de organisatie van het transport van duizenden joden naar concentra tiekampen. St. Nicolaas zal op zaterdag 26 no vember a.s. 's middags half twee, per (stoom)boot in de haven van Middel harnis aankomen. De Middenstandsver. Middelharnis haalt de Sint ook dit jaar weer naar haar koopcentrum waar aan de kinderen tractaties zullen wor den verstrekt. Ook zal de Sint en zijn gevolg in een open calèche een rijtoer door de gemeente maken. In de ledenvergadering van gister avond is de Middenstandsver. tot de beslissing gekomen dat dit jaar geen speciale zegel-actie zal worden gehou den. Wel zal in de krant een kopad- vertentie verschijnen waaronder de Middenstand d.m.v. advertenties aan dacht op de aantrekkelijkheid van haar zaak en waren zal vestigen. De vergadering heeft zich niet con creet uitgesproken over het al dan niet beëindigen van de aansluiting bij de K.N.V.B. aan welke Bond jaarlijks per lid f 17,50 verschuldigd is terwijl blijkens het voorstel en een nadere toe lichting het nut van de Bond voor de Middenstandsver. in twijfel wordt getrokken. Op de volgende ledenvergadering zal een bestuurslid van de K.N.M.B. wor den verzocht over het werk en de waarde van de Bond te komen spre ken teneinde daaruit een conclusie te trekken. De inbraak die enkele weken gele den werd gepleegd bij de fa. v.h. S. van Hessen is door de politie tot klaar heid gebracht. De daders, 4 jongelui uit West Brabant werden door de politie te Breda aangehouden verdacht van andere vergrijpen. Bij het verhoor bekenden ze ook de inbraak bij van Hessen te Sommeis dijk. De buitgemaakte schrijfmachine hadden ze al door verkocht en de en kele honderden guldens waren opge maakt. ---------O--------- DIRKSLAND Beroepen. Te Rotterdam-Zuidwij k is beroepen ds. P. Blok, predt. der Ger. Gemeente alhier. OUDDORP Geslaagd. Onze vroegere dorpsge noot dhr. J. L. L. Lokker slaagde te Utrecht in het Sociologisch Instituut voor het propaedeutisch examen, -k Op j.l. vrydag gehouden verga dering nog geen beslissing genomen. Op de j.l. vrijdagavond te Sommeis dijk gehouden ledenvergadering van de M.A.G.O. Melkafzetorganisatie Goeree-Overflakkee heeft de verga dering doordat het daartoe vereiste 2/3 deel van de leden niet aanwezig was zich niet geldend kunnen uitspreken over het voorstel tot liquidatie van de M.A.G.O. Binnen 6 weken zal weer een vergadering worden belegd en on geacht het aantal aanwezigen kan dan een geldige stemming over het voorstel plaats hebben. Overigens lijkt het lot van de M.A.G.O. beschoren omdat j.l. vrijdagavond van de 71 aanwezigen er 60 tekenden als lid van de C.M.C. De M.A.G.O. werd op 21 maart 1956 opgericht. De organisatie werd uit nood geboren omdat de veehouders bij de op ons eiland gevestigde melk- productenfabrieken per liter melk 2 cent minder ontvingen dan aan de overkant. De M.A.G.O. beoogde een be tere melkprijs te krijgen en een beter samenspel tussen producent en afne mer. Het bleek moeilijk het voorge stelde doel te bereiken en in 1960 werd de M.A.G.O. lid van de C.M.C. Nu het beoogde doel is bereikt ziet het M.A.G.O. bestuur geen taak meer voor haar organisatie. Wanneer tot op heffing besloten wordt kunnen de M.A.G.O. leden rechtstreeks lid van de C.M.C, worden. Sedert 1949 hebben 2.873.982 Duitsers uit de Oost-zone de wijk genomen naar de Bondsrepubliek. In 1953 werd het top-aantal van 331.390 bereikt. Het jaarlijks cijfer bleef boven honderd duizend tot de befaamde muur in Ber lijn tot stand kwam. In 1965 waren het niet meer dan 29.552 Duitsers van achter het ijzeren gordijn, die het le ven in West-Duitsland verkozen boven de zegeningen van het communistisch regiemen erin slaagden over de grens te komen. Van hen waren er 2.329 die met ge vaar voor eigen leven de grens over schreden. Niet minder dan 17.666 Duit sers uit de Oost-zone kregen van de Oost-Duitse autoriteiten verlof, zich naar het Westen te begeven. Dit zijn echter alle oudere mensen, niet meer bruikbaar in het produktieproces, die dus in het communistisch paradijs als „waardeloos" worden beschouwd. (DIA)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1