Politiek van liaat en glorie Eclitpaar Sarelse te Rotterdam v.h. te Middelharnis, 50 iaar getrouwd MeAitatie ElKORTEWEGiZOON y Zondagsdienst artsen 39e jaargang Vrijdag 16 september 1966 No. 3519 CHR. STREEK BLAD OP üERKt'ORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Brtllant - van hndel Gepaste blijdschap BUITENLAND Betaling abonnementsgeld per giro Fruitmanden en Fruitliakies «De Fruitcentrale" ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. PBINS HBNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEIiHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdtJk rel. (01870) 26 29, na 6 uxir 's avonds Tel. 20 25 p-. Giro 167830 Venchynt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavand Iedere politiek, die aanspraak wil ma ken op serieuze erkenning, zowel de bin nen als de buitenlandse, of men het er- inee'eens is of niet, zal in elk geval moe ten voldoen aan de voorwaarde, dat ze duidelijke geïnspireerd is door hogere beginselen. Zij zal dus niet eenzijdig chauvinistisch mogen zijn, maar ook re kening dienen te houden met de belan gen van andere volken; ze zal de vrede moeten dienen en vrij zijn van imperia lisme; ze zal alleen tot oorlog mogen overgaan, wanneer daarmee de vrijheid en het behoud van de hoge waarden van religie en beschaving zijn gediend. Met andere woorden: haar drijfveren mogen niet zijn nationaal egoïsme, verbreiding van dictatoriale ideoligieën en interna tionale slavernij. Daarmee zijn veroor deeld de politiek van de communistische staten en die van het vroegere nationaal- socialisme, maar ook die van een man als De Gaulle, wiens beleid wordt inge geven door rancune, haat en streven naar nationale glorie. Als er één man is, wiens streven mil joenen heeft teleurgesteld, dan is het wel De Gaulle. In 1958 hebben zeer velen in en buiten Frankrijk zijn optreden met sympathiek begroet. Men wist, dat hij schitterend bezit voor altijd! Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam een lastig en eigenwijs heerschap is, maar men vertrouwde, dat hij een eind zou maken aan de hopeloze verdeeld heid in het Franse politieke leven en het land regeerbaar zou maken. Dat is ook gebeurd. Maar alras is gebleken, dat De Gaulle zijn positie ging mis-, bruiken om zijn eigen persoonlijke an tipathieën uit te leven en tegelijk zou teruggrijpen naar een hopeloos ver ouderd ideaal: Frankrijk zijn oude roem en glorie uit de tijden van Lode- wijk XIV en Napoleon terug te geven. Hij moge dan in eigen land nog een grote aanhang hebben de Fransen zijn nu eenmaal erg gevoelig voor na tionale eer en macht het is niette min duidelijk, dat deze man voor de vrijheid en de positie van het Westen een levensgroot gevaar betekent. De hautaine minachting, die altijd weer uit zijn houding en woorden blijkt voor iedereen, die het niet met hem eens is of hem dwarsboomt, maakt, dat hij in het Westen over 't algemeen met stijgende antipathie en weerziri wordt beoordeeld als een politicus, die steeds meer een levensgroot gevaar wordt voor de positie van het vrije Westen. Daarom ook kunnen weinigen in hem een groot staatsman zien; zijn politiek wordt totaal beheerst door wraak- en nijdgevoelens en daaraan offert hij zelfs de eenheid en de machtspositie van het Westen op, waarmee hij blijkens zijn woorden en daden zich niet meer soli dair acht. -> Dit zijn harde woorden, maar ze ge ven de realiteit weer. De GauUe is geen man om op gelijke voet met sa men te werken. In Frankrijk zelf is hij de onaantastbare hoge autoriteit, die zijn orders geeft aan knappe en be kwame mannen als Pompidou en Cou- ve de Murville. En in de buitenlandse politiek is hij de geïsoleerde eenling, omdat hij torenhoog wil tronen op zijn Olympus in Parijs, volmaakt onafhan kelijk van elke invloed van buiten. Hij wil alleen samenwerken, wanneer Frankrijk daarbij de lakens kan uitde len. En omdat dit niet lukt, trekt hij zich hooghartig terug of dwarsboomt de anderen zoveel hij kan. Wanneer deze man niet zo verstrikt zat in rancuneuze gevoelens en wat minder heerszuchtig en ongenaakbaar was, zou hij voor het Westen een groot staatsman kurmen zijn, maar nu is alles wat hij doet al leen maar destructief. Hoewel deze eigenschappen tot zijn karakter behoren, hebben ze in de oor log nieuwe impulsen gekregen, omdat m door Roosevelt en Churchill vrijwel werd genegeerd, in de eerste plaats, omdat hij na de overweldiging van Frankrijk vrijwel niets achter zich had, dus voor de oorlogvoering weinig bete kende, maar ook, omdat ze hem een zeer onsympathiek heer vonden. Dat heeft hij vooral de Amerikanen nooit vergeven, maar ook de Engelsen zijn W] hem allesbehalve favoriet. Frank rijk dient uiteraard de natuurlijke bondgenoot van de V.S. en Engeland je zijn, maar de recalcitrante De Gaulle iaat geen gelegenheid vorobijgaan om H "^^arsbomen en in de E.E.G. ver wekt hij telkens een crisis om zijn zin TOor te drijven. Hij heeft het nimmer IQdT^u verkroppen, dat Frankrijk in «'M bevrijd moest worden van de "^^rs door Amerikanen, Engelsen ^n Canadezen. Zelf had hij de bevrij der willen zijn, maar hij had slechts ,„?.Paar divisies uit Afrika tot zijn be- schikkmg. riif S^®*^ wonder, dat de Ame- «ansn hem een grenzeloze ondank- PmT- verwijten. Het land, dat ^„"™lk 2ijn vrijheid terugbezorgde, EPh GauUe al jarenlang gehaat tegenga' en op alle mogelijke manieren werkt. Behalve de vrijheid her- „En als zij die gevonden heeft, roept zy de vriendinnen en de geburinnen samen, zeggende: Weest blijde met mü, want ik heb de penning gevonden, die ik verloren had." Wie zoekt, die vindt-, zo heeft de mond der Waarheid gesproken. In dit verband mag ik wel in het bijzonder voor onze jonge mensen een enkele regel neerschrijven. Want de HEERE belooft ergens: „Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden". Daarbij ben ik wel gewoon het woordje „zéker" te voegen, die zullen Mij zeker vinden. Zomaar? Iets aan de Schrift toevoe gen? O dat stellig niet. Maar Om de gewisse, vaste en zekere belofte Gods te-meer te doen uitkomen. Hij Die het beloofd heeft, is getrouw. Die het ook dóen zal. Zoekt de Heere terwijl Hij te vinden is, roept Hem aan, terwijl Hij nabij is. De goddeloze verlate zijn weg, de ongerechtige man zijne gedach ten, en hij bekere zich tot de HEERE. Zo zal Hij Zich zijner ontfermen; en tot onze God, want Hij vergeeft menig- vuldiglijk (aldus Jesaja 55). De verloren penningen liggen in het huis. Ook al zijn ze er nog „buiten". Zoals en Calvijn haalt dit woord gaarne in zijn geschriften aan! de kerkvader Augustinus eenmaal eens zeide: „Er zijn vele bokken binnen de kerk, en vele schapen erbuiten". Toch behoren die schapen ook tot Gods huis, volgens Zijn verborgen ge nadige verkiezing in Christus. Men kan zich zozeer bemoeien en bezig houden met die „buiten" zijn, dat men het „verlorene^' in huis dreigt te vergeten; en dat is zeker Christus' be doeling niet geweest. In en buiten de kerk dient het verlorene gezocht te worden, door middel van de prediking, ook door middel van in- en uitwendige zending, binnen- en buitenslands. Want het welbehagen des HEEREN zal door Christus, hand gelukkiglijk voortgang vinden. Totdat de laatste is toegebracht en het Huis Gods vól is geworden. Maar nu..., nu is er nog plaats. Het huis van Christus' Vader heeft vele woningen. De kerk van Christus is ver deeld over heel wat geestelijke tehui zen. Ze zijn nu al, en worden eenmaal metterdaad één onder het gezegend Hoofd der Kerk, Christus Jezus. „En het zal vforden één kudde en één Her der!" Bliij vooruitzicht, n.l. dan, wan neer gij nu in de tijd, als een verloren penning gevonden wordt, en toege bracht tot de gemeente die zalig zal worden, en in beginsel het nu al zijn mag. Zalig in hope! Liefde is mededeelzaam. Hetzelfde geldt van de blijdschap, op deze liefde gegrond. Zondige blijdschap is egoïs tisch en egocentrisch. O, dat stille, zon dige genieten. Het zelf goed hebben, en anderen laten verkommeren. Denk "maar aan die melaatsen dicht bij de poorten van het verhongerend Samaria. „Wij doen niet goed", zeggen ze na hun aanvankelijk zondig alleen-genieten; het was immers een „dag van goede boodschap" voor de gehele stad. De blijdschap wil zich aan anderen meedelen. Zet daarom niet direct de domper erop. Mensen in bekommering en zonde-aanvechting zijn gewoon een ander, die geestelijk blij en verheugd is, te wantrouwen. Ook een bepaalde vorm van eigenliefde, lezer(s)! Maar de ware blijdschap laat zich niet blussen. De olie des Geestes houdt het liefde-vuur gaande, en de blijdschap straalt u tegen uit gezicht en woorden van een verloste, geredde zondaar; maar niet minder van de zijde derge nen, die hierin een dienende taak heb ben mogen vervullen. Dienaren des Woords, 'die deze blijdschap moeten m.issen, mogen zich wel afvragen, of God hen werkelijk geroepen heeft. Om gekeerd, mogen degenen, die blij zijn, zonder wezenlijke grond daartoe te be zitten, zich anderzijds wel afvragen, of van hen niet geldt: wee u, die nu lacht; uw blijdschap zal in droefheid veran derd worden. We signaleren hier twee uitersten, die helaas, beide nog al eens voorko men op geestelijk terrein. Het wars zijn van alle geloofszekerheid en blijdschap, en pal daartegen, in het ongegrond zich verheugen, waar geen sprake is van zaligmakend Geesteswerk. Uit beide symptomen blijkt, hoezeer het kerkelijk en geestelijk leven onzer dagen gedeformeerd, ontluisterd is. Veel termen, weinig kern. Veel oppervlakkig gejuich, zonder de diepe ondergrond waaruit Paulus' danktoon oprijst: „Ik ellendig mens, wie zal mij verlossen uit het lichaam dezes doods? Ik danke God door Jezus Christus, onze Heere". Zie hier de kortste ,,bekeringsgeschie- denis", waarin de drie stukken van el lende, verlossing en dankbaarheid dui delijk en zuiver verklaard liggen. Ei genlijk is er één, inzake Paulus eigen bevinding, dip nog korter is, waneer n.l. de Heere tot Ananias zegt: „Zie, hij bidt!" De vrouw roept haar vriendinnen en buurvrouwen erbij, om met haar de blijdschap te vieren over het terugvin den van de voorgoed verloren-gewaan- de penning. O, blij de te zijn met de blijden, en te wenen met de wenenden. Welk een zelfkennis en zelf-vèrloo- chening vereist dit. Vooral in geestelijke zin. Het feit, dat Christus in Zijn-toepas sing, vers 10, verwijst naar de engelen Gods, tekent ons de situatie. Op aarde wordt deze blijdschap, nuchtere, kei harde mensen als we zijn, maar schaars gevohden. Het beste kunnen we onze blijdschap laten besturen door het hemelse pa troon. Er is, zegt Jezus, blijdschap voor de engelen Gods. O, laat er daarom, zo goed als bij de triumferende kerk, blijdschap zijn temidden van de strij dende kerk des Heer en..., Waarom, en waarover? Wel, over één zondaar, die zich bekeert. Over dat laatste tiende vers, van onze gelijkenis nog iets meer in het slot-stukje. Hoe en waarover is uw blijdschap? Is het iets blijvends in uw hart en leven? Is het daarom..., omdat ge van verlo ren gevonden, en van dood levend zijt geworden? Uw blijdschap zal dan on bepaald, door 't licht dat v. Gods aan zicht straalt, ten hoogsten toppunt stij gen! St. Maartensdijk Ds. J. v. d. Haar. geven hebben de V.S. het land er na de oorlog ook nog bovenop geholpen. Ze hebben toen aan geschenken en kre dieten 11 miljard dollar, waarvan 4 miljard aan Marshall-hulp, gegeven! In twee wereldoorlogen vochten Ame rikanen op Franse grond om. het land te bevrijden; 60.000 van hun soldaten zijn begraven in Franse aarde. Na We reldoorlog I gaven ze aan Frankrijk een krediet van 6,7 miljard dollar, dat nooit is afgelost. Dit land is dus niet door eigen kracht weer vrij en onaf hankelijk geworden, maar heeft alles aan de Amerikanen te danken. En dat nu is voor de hoogmoedige en hyper- onafhankelijke De GauUe juist een on verteerbare zaak, die hem verbitterd en rancuneus gemaakt heeft. Dat men in Amerika thans voor hem geen goed woord meer over heeft, is dus vanzelfsprekend. Men herinnert er daar aan dat Frankrijk vanaf Waterloo (1815) alle oorlogen verloren heeft: in 1870 verloor het de Frans-Duitse oor log; in de eerste W.O. verloor het tot dat in 1917 de Amerikanen kwamen; in 1940 werd het in zes weken door de Duitsers onder de voet gelopen; in In- do-China (Vietnam) verloor het de strijd en in-Algerije kon het de op stand niet bedwingen, ook niet onder De GauUe zelf. Men begrijpt eigenlijk niet, waar deze man de moed vandaan haalt om zo hopg van te toren te bla zen. Uit rancune werkt hij nu al sinds jaren de Amerikanen op alle fronten tegen, zelfs op monetair gebied. Hij laat expres een groot deel van de de viezen in goud omzetten en probeert zo de Amerikaanse goudvoorraad te ver minderen om de macht van de V.S. te breken! Tot meerdere glorie van „La France" is hij bezig een eigen atoommacht te scheppen, die aan het land schatten geld kost en niettemin slechts een arm zalig bommetje oplevert. Mar hij wil niet afhankelijk zijn. Hij streeft ernaar de „hegemonie" van Amerika te bre ken en Frankrijk te maken tot de lei der van een „derde macht" tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Ongelukkig voor hem trapt geen enkel land daar in. Het resultaat is, dat het alleen staat in de wereld. De domste en gemeenste streek haal de hij uit door zijn land terug te trek ken uit de N.A.V.O. en de Amerikanen en Canadezen uit Frankrijk weg te ja gen. Dat kost aan de andere 14 landen miljarden, aan Nederland zeker 300 miljoen voor de verplaatsing van troe pen en hoofdkwartieren. Zelf wil hij er geen franc aan bijdragen, hoewel er voor 2Va miljard aan vliegvelden, ha vens, bases en pijpleidingen achterblij ven. Dat de veiligheid van West-Euro pa sterk verzwakt deert hem niet; dat de N.A.V.O.-structuur ondermijnd wordt evenmin; dat hij Frankrijk steeds meer isoleert laat hem koud. Daartegenover zoekt hij toenadering tot Moskou en Peking! Ook in de kwes- tie-Vietnam werkt hij de Amerikanen tegen, omdat hij niet wil dat zij die oorlog winnen, terwijl de Fransen hem verloren. En zo kunnen we verder gaan. De enige vriend, die hij nog over fieeft, is de oude Adenauer, een even gic'U;! autocraat als hij en een speciale En- gelandhater. Maar deze is uitgescha keld. Dat de meerderheid van de Fransen nog altijd gaullistisch is, moe ten zij weten, maar voor de positie van de Westerse wereld zou het verreweg het beste zijn wanneer De GauUe zo spoedig mogelijk van het toneel zou verdwijnen. Zulk een „staatsman" is voor ons niet alleen waardeloos, maar zelfs gevaarlijk. Vietnam MIDDELHflRNIS-TEL:Z3ZB Voorkom de hoge incassokosten De P.T.-T. heeft de laatste tijd de incassokosten voor het innen van kwitanties belangrijk ver hoogd, kunt deze kosten die voor uw rekening komen voor komen door tijdig uw abonne mentsgeld voor „Eilandennieuws" over te maken op ons gironum mer 167930. Men diene er goede nota van te nemen dat het kwar taal-bedrag f 2,75 bedraagt; het komt nog herhaaldelijk voor dat wij een afwijkend bedrag ont- vailgen. Wij hopen dat U aan onze oproep 'gehoor geeft temeer daar onze administratie een gro te drukte doormaakt door het toe stromen van nieuwe abonnees en advertentie-opdrachten. Overigens een zeer verheugen de omstandigheid waarbij wij ook op uw medewerking rekenen. Administratie „EUanden-nieuws" Zondag zijn in de Zuid-Vietnarn ver kiezingen gehouden voor een grondwet gevende vergadering. Met meer dan gewone spanning was naar deze dag uitgezien, niet alleen om te weten hoe de bevolking van dit totaal ontred derde land zou stemmen, maar ook om te zien of de Vietcong haar dreige ment, de verkiezingen te zullen boy cotten, waar zou maken. Om met het laatste te beginnen, het is achteraf nogal meegevallen, al lieten de rebellen zich niet helemaal onbe tuigd. Op verschillende plaatsen kwa men ze tot gewelddaden, en in to taal hebben daarbij 20 mensen het le ven verloren. Dat is natuurlijk altijd te veel, maar waarnemers hadden er ger optreden verwacht. Ondanks terreur en dreiging van de zijde der Vietcong was de opkomst naar de stembus boven alle verwach ting. Ongeveer 75 procent van de kies gerechtigden hebben hun stem uitge bracht. Aanvankelijk werd zelfs meer dan80 procent opgegeven, maar dat bleek overdreven te zijn. Voor de Viet cong evenwel moet het feit dat drie kwart van de bevolking haar oproep tot boycot geheel heeft genegeerd, toch wel een harde klap zijn geweest. Lei dende figuren van de rebellenorgani- satie staken trouwens die teleurstelling niet onder stoelen of banken. De com munistische opstandelingen büjken de bevolking van Zuid-Vietnam minder vast in hun greep te hebben dan ze deden vermoeden, en daarover kunnen we ons alleen maar verheugen: Ook in de Verenigde Staten heerste vreugde en tevredenheid over het ver loop en de uitslag van de Vietnamese verkiezingen. De Amerikaanse regering ziet deze verkiezingen als „een eerste stap naar een grondwettige regering, in weerwil van communistische infiltratie en terreur." Nu zijn op dit moment nog niet alle stemen geteld, zodat over de officiële Vorige week donderdag heeft het echtpaar M. Sarelse (71) A. Sarelse- Krijgsman (74) te Rotterdam, Berken- daal 73 (Vreeswijk) het gouden huwe lijksfeest herdacht. In 1919 vertrok de f am. Sarelse vanuit Middelharnis naar Rotterdam. De heer Sarelse had het letterzettersvak geleerd bij drukkerij Boekhoven. Te Rotterdam bouwde hij zich als typograaf een bestaan op. Tij dens de oorlog heeft dhr. Sarelse in zijn woning heel wat illegale blaadjes gestencild en helpen verspreiden. Een daarvan was „Medisch Contact" het contactblad van de artsen die zich niet wilden richten naar de wensen van de bezetter. Dhr. Sarelse ontving daarvoor na de bevrijding een bronzen medaille op naam met het opschrift: „alleen een vrij man kan een goed geneesheer zijn." Na de oorlog verspreidde hij tot aan zijn pensionering de gehele administra tie en registratie van de Gereformeer de Kerk van Rotterdam-Zuid. Daar naast had hij nog een eigen copieer- bedrijfje aan huis waar hij o.a. 8 jaar „Zuidwijks Kerknieuws" stencilde. Ook thans verzorgt hij nog stencil- werk. Het echtpaar heeft 3 kinderen en 10 kleinkinderen. D.m.v. ons blad waarop ze nog steeds zijn geabonneerd blijven ze op de hoogte van de gebeurtenissen op Flakkee. Speciaal in het opmaxen van B. V. d. VEEB Telefoon 268t WeatdUk M MIDDELHARNIS VALKENBURG: Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin woensdag aan Zuid Limburg heeft gebracht. In Valkenburg/Houthem bezocht de vor stin het Revalidatiecentrum voor gehandicapte kinderen. Hier wordt de Ko ningin begroet door een van de patientjes; naast haar Burgemeester P. A. H. Breekpot van Valkenburg. uitslag niet veel valt te zeggen. Maar dat is ook niet het belangrijkste. Wat wel belangrijk is, is dat Zuid-Vietnam kennelijk de richting van een gezon de democratie en niet die van com munistische dictatuur wil inslaan. Als voorlopige adhaesie-bet-uiging aan het Westen hebben deze verkiezingen zeker hun waarde. China Wat er precies aan de hand is' in de Chinese Volks Republiek kan niemand nog met zekerheid zeggen, maar dat er grote wijzigingen hebben plaats ge had en wellicht nog plaats zullen heb ben, staat wel vast. Tsjoe-En-Lai, de vice-voorzitter van het centrale partijcomité, blijkt deze functie al tijdens het in- augustus ge houden partijcongres te hebben verlo ren. Volgens Westelijke waarnemers is dat een flinke degradatie. Daaren tegen is Kang Sjeng opgeklommen tot de permanente commissie van het polit bureau, zodat hij thans beschouwd kan worden als deel uitmakend van de „top," die door acht man wordt ge vormd. De positie van Mao Tse Tung, en die van zijn opvolger Lin Piao schijnt wel verzekerd te zijn. Er zijn meer verschuivingen, doch deze drin gen uiterst traag naar buiten door. Wat wel in de openbaarheid komt, is het conflict tussen de Rode Wachters en de boeren van het Chinese platteland. Op vele plaatsen hebben de laatste we ken in het kader van de culturele re volutie felle gevechten gewoed. Onder de plattelandsbevolking leeft fel verzef tegen deze nieuwe vormen van ter reur. De regering wil „degenen die zich eerste in de partij hebben gewerkt en nu de weg van het kapitalisme vol gen", met geweld tot de rode orde roepen, maar dat wordt uiteraard niet overal in dank afgenomen. Volgens andere berichten heeft er in China een grote volksverhuizing plaats. „Kapitalistische elementen" zouden uit de hoofdstad Peking zijn gezet, ter wijl vele boeren en arbeiders juist van het platteland naar de hoofdstad wor den getransporteerd, wellicht om een communistische „omscholirig" te ont vangen! De GauUe De Franse president is teruggekeerd van een drie weken durende wereld reis. De bejaarde staatsman is over vermoeid en heeft op dit ogenblik nog geen verslag aan zijn regering uitge bracht. Het hoogtepunt van deze reis was wel het met eigen ogen aanschouwen van de explosie van een Franse atoom bom. Het was de éérste maal dat een staatshoofd in eigen persoon een der gelijke proef bijwoonde. De proef was al éénmaal uitgesteld wegens de on gunstige weersomstandigheden, en het had niet veel gescheeld of ook de tweede maal was het experiment niet doorgegaan. Een politieke commentator merkte geestig op, dat'er in dat geval tóch een explosie zou zijn geweest. Was de bom niet geëxplodeerd, dan was De GauUe zelf van woede uit el kaar gesprongen! Maar zover behoef de het niet te komen. De Franse pre sident heeft dit stukje Franse „glorie" mogen meemaken: de ontploffing van een atoombom van 100 kiloton (vijf maal de bom van Hirosjima in aug. 1945). We vinden het overigens een twijfelachtig genoegen. Zelfs Chroests- jow, toen hij nog aan de macht was, heeft eens opgemerkt, dat hij nooit zo'n proef hoopte mee te maken! Vorster De Zuid-Afrikaanse minister van justitie Balthasar Vorster, is gekozen als leider van de Nationale Partij en daarmee tegelijk als premier. Hij is dus opvolger van de vermoorde Dr. Verwoerd. Vorster staat bekend als de ontwer per en de verdediger van de apart- heidswetten. We behoeven dus geen ander politiek beleid in Zuid-Afrika te verwachten. De nieuwe premier is 50 jaar, een krachtige persoonlijkheid, vervuld met haat tegen het communis me. De pers wist nu al te melden dat Vorster in de oorlog „fout" is geweest, hij zou blijk gegeven hebben van nazi- gezindheid. Misschien wel een gevolg van anti-Britse gevoelens, veroorzaakt door de Boerenoorlog. Als dat allemaal juiSt is, is het, ge zien de kwetsbaarheid van de Zuid- Afrikaanse politiek, toch wel wat tact loos, een figuur te kiezen, wiens po litieke verleden niet brandschoon is. Het kan nu zo gemakkelijk een stok worden om de hond te slaan. Van zaterdag 17 september v.m. 12 uur t.m. maandag 19 september v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, telef. 01877- 227, Dirksland. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Gorissen, tel. 01877- 500. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, telf. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 18 sept hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458 en dokter Menger, tel. 01677-500, St. PhUipsland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1