Fa. n. Vijfbuizen THOLEN, 600 jaar stad Weet je dat er ook plaats voor JOU is? r volautomatische wasmachines Viciaria Keuze uit een gloednieuwe l(ollel(tie uit binnen- en buitenland MODEHUIS NiPiUS Boeken nieuws Nieuws uit Zeeland De teelt van late groenten in de open grond Nog eens de markt te Ooitgensplaat BOSLAND Zelfbediening Geschil Zeeuwse gemeenten voor Raad van State f1.15 Telef. 01870-2088 Middelharnis wel beter niet duurder V.: Lindenberg's Ingezonden stukken Plaatselijk Nieuws Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk houdt uitverkoop! Boekbespreking Ktaaglied van een chei Se blad. „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 16 september 100 gram Ham 100 gram Palingworst Op 6 A en o merkjes 100 gram Ardenner 0,49 Bij 250 gram vleeswaren 1 KIPZEGEL, uitgezonderd de reclame. TELEFOON 371 OUDDOEP Wij demonstreren met de A.E.G. en MIELE Breng uw wasgoed mee en overtuigt U van het gemak. Voorstraat 37 Dirksland - Tel. (01877) 579 Attie Nijhof Nou, afwisselend en gemakkelijk werk ligt mij echt wel, en dan die collegiale sfeer waarin je werkt. En het is helemaal niet moeilijk als je pas hier bent, want je begint in de opleidingsafdeling, en daar draaien de apparaten veel langzamer, zodat je het goed kunt leren.,* Plonie de Jong Over leren gesproken, we krijgen hier In werktijd ook echte huishoudcursussen. Je kunt kiezen uit koken en naaien, en op het;einde van de cursus kun je een diploma krijgen. En ook wordt er voor je huwelijksuitzet gespaard zonder dat het je iets kost. Riet van Dieën Ik heb net de formuliertjes voor het verzoekprogramma In de bus gegooid, vorige week werden er 2 platen voor mij gedraaid, het Is leuk hè, die muziek bij het werk. Ja, Victoria geeft je echt wel ;i. alle voordelen die er in zo'n bedrijf zijn. Ook voor jou wacht bij Victoria een leuke baan met prettig, afwisselend schoon werk, wat uitstekend betaalt. Daarnaast een ruime premieregeling, gratis produkten uit eigen bedrijf, reiskostenvergoeding en nog veel meer. Wil je er meer van weten? Kom dan eens langs op onze personeels afdeling, of bel eens op voor een afspraak. Biscuit-en chocoladefabriek LageBakstraat 1-Dordrecht-tel. 01850-37944 ThilipshooJiesweg 47 - Dirksland - tel, 01877-268 Model BIARRITZ. Prince de Galles een slof in nieuwe stijl. De brede revers zijn doorgestikt en zó verwerkt dal u de mantel open en gesloten kunt dragen. De stof: magnifiek geweven sportruit van zuiver scheerwol. BI INTEBNATIONAL Wij zijn erg blij dat wij U een overzicht kunnen geven van wat binnenkort gaat verschijnen. Er zijn namelijk enkele werken bij waar lang naar werd uitgezien en die 2e hands zeer schaars voorkomen. Zoals U weet kunt U bij ons intekenen op alle boeken die gaan verschijnen, wij zenden U bij verschijning allesomgaand en franke toe. Altijd iets nieuws bij: BOEKHANDEL en ANTIQUARIAAT SLAAK 8 - ROTTERDAM-16 - TEL. (010) 12 8934 1. Dr. H. F. Kohlbrügge, „de Eenvoudige Hei- delberger" 2e ongewijzigde druk. Verzame ling van Catechismus preken, de enige die nog van zijn hand aanwezig zijn. Deze pre ken zijn van bijzonder grote betekenis omdat ze werden gesproken door een strijder en geleerde, die als weinigen is doorgedrongen in de Heilige Schrift en Belijdenis der Kerk. Bij zijn leven is dit door weinigen erkend, maar nu in deze tijd door velen opnieuw ontdekt en bijzonder gewaardeerd. Fors boek, geheel linnen band, keurig ver zorgd. Omvang 469 bladz., formaat 15 x 23 cm. Verschijningsdatum ongeveer 15-2-'67, Prijs bij voorintekening f 19,50, daarna f 22,50 2. Ds. J. C. v. d. Does: „Kruisgezindën en Se paratisten", 2e ongew. druk. De belangstel ling voor de Kerkgeschiedenis blijft gelukkig nog groot. Drti bewijst wel de enorme belang stelling die het boek van Algra „Het Wonder v.d. 19e eeuw ten deel viel. Dit nieuwe boek van v. d. Does geeft informatie die U elders tevergeefs zoekt. Figuren als Ds. Ledeboer, V. d. Oever, Kersten e.a. worden boeiend en eerlijk getekend. Klein in hun menselijkheid, maar groot in vroomheid en in hun ernst van overtuiging. Een boek over de Kruis gemeenten dat Uniek genoemd mag worden. Verschijningsdatum 15 okt. '66. Linnen band met stofomslag 168 bladz. formaat 15 x 20 cm. Prijs f 8,90. 3. Ds. H. Veldkamp: „de Balling v. d. Kabaroe" over het boek Ezechiël", 3e ongew. druk. Prachtige Schriftuitleg van dit moeilijk Bij belboek. Verschijningsdatum ongeveer i5 nov. 1966, formaat 15 x 23 cm. Linnen band met stofomslag. Prijs f 15, 4. P. Prins: „Snuf en het Spookslot". het span nende vervolg op „Snuf de Hond". Het speelt af in het oosten des lands waar een oude ruïne vele geheimen blijkt te herbergen, ca, 200 blz. Prijs f 7,90, gebonden. Prachtboek voor de jeugd. Een bezoek aan onze zaak is altyd de moeite waard. Kijkers en kopers mogen vrijblijvend binnenstappen. Verzamelaars van geschiedenis en topografie vinden bij ons ook de nieuwste herdrukken van beschrq vingen van dorpen en steden. Binnenkort verwachten wij een beperkte genummerde uitgave van „Het Bloemenboek" in kleuren. Tevens een genummerde uitgave van „Het Kennemerland", fraai boekwerk, luxe uit gave in bewaarhuls. Met veel afbeeldingen. Maandagavond werd de viering van het 600-jarig bestaan van Tholen inge zet met een herdenkingsrede van Prof. mr. J. Th. de Smidt, hoogleraar aan de Universiteiten te Amsterdam en Leiden. De herdenking werd gehouden in de koorkerk van de Ned. Herv. gemeente waar zeer veel genodigden bijeen wa ren. De voorzitter van het comité „Tho len, 600 jaar stad", burgemeester J. E. van Boeijen, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en wees op de positie van Tholen, vroeger en he den. Prof. Smidt behandelde in zijn rede de geschiedenis van Tholen en wat de privileges van 1366 voor Tholen bete kenden nl. het stadsrecht. Na de herdenkingsdienst was er een receptie, die b. en w. de gasten aanbo den. De commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, ontving hierbij het eerste exemplaar van het herdenkingsboek „Tholen, stad en eiland". Ook het gemeentebestuur ontving ge schenken. Door de bevolking van Tho len werd, zij het symbolisch, een kin derspeelplaats bij het Heuveltje aange boden en van de gezamenlijke vrouwen verenigingen een geborduurd wand- kleed, naar ontwerp van mevr. Ad. Kooijman-Sonneveld. Van de gemeenten op het eiland en klok en van de Water leidingmij. Tholen de Cronyk van Smallegange. De straten van Tholen zijn door het feestcomité en de bewoners van Tholen feestelijk versierd met oude stadspoor ten, oude geveltjes met winkeltjes in oude stijl, spandoeken, dennegroen en verlichting, terwijl de torens van stad huis en kerk belicht worden met schijn werpers. De molen en de oevers van de Veste worden door lampjes verlicht, evenals zeer vele gevels. Na de herdenkingsdienst gaf de heer Chris van den Boom uit Bergen op Zoom een concert op het carillon van het stadhuis. Dinsdag werd het feest voortgezet met een filmvoorstelling in de Jubi leumhal voor de bejaarden en werd de historische tentoonstelling geopend door Mr. Dr. A. J. J. Mes uit Middel burg. Deze tentoonstelling van de his torie van stad en land van Tholen was iedere dag geopend vah 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. De stadsarchivaris mej. van Heiningen en haar medewer kers mej. Blaas en dhr. Jasperse, heb ben hier veel werk van gemaakt. Des avonds was er een demonstratie van bewakingshonden van de vliegbasis Woensdrecht en een optreden van de Kon. Luchtmachtkapel onder leiding van majoor H. F. W. van Diepenbeek en het zgn. „spookpeloton". Dit optre den op het sportveld, waar duizenden toeschouwers waren, werd wreed ver stoord door een onweersbui. OOSTERLAND - De collecte, die hier ter plaatse in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden ten bate van de slachtoffers van de aard bevingramp in Turkije, heeft opge bracht de mooie som van f 636,63. THOLEN Met auto in de sloot. In de nacht van zaterdag op zondag is het echt paar B. uit Willemstad, dat in Tholen bij familie op bezoek was geweest, op de rijksweg van Tholen naar Bergen op Zoom op onverklaarbare wijze met de auto in de sloot terecht gekomen. Mevrouw werd zodanig gewond dat zij in het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden opgenomen. OUD VOSSEMEER Met auto over de kop geslagen. De 27-jarige arts V. uit Oud Vossemeer moest op de Tholenseweg te Halsteren plotseling uitwijken voor een tegen ligger. V. kwam met zijn auto in de berm terecht en sloeg over de kop. De arts kreeg een hoofdwond en zijn me deinzittende, de 24-jarige mej. B. M. R. uit Oud Vossemeer, kreeg een hersen schudding en kneuzingen. Zij werd op genomen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. ST. ANNALAND Kerkdienst Ger. Gem. Donderdag 22 september 1966 ds. Chr. van der Poel van Yerseke. Aanvang 7.30 uur. Openstelling P.T..T kantoor. Voor het postkantoor der P.T..T te St. An- naland is een andere wijze van open stelling ingevoerd. Genoemd kantoor zal voor de t)ostdienst open zijn van 9.30 tot 12.30 uur, en 14 uur tot 15 uur en van 17 tot 18 uur. Van maandag tot en met donderdag zal in de openstelling van 17 uur tot 18 uur geen gelegen heid meer zijn tot het doen van geld zaken, uitgezonderd spoedbehandelin- gen en spaarbank. Op vrijdag zullen alle geldelijke handelingen tevens kun nen worden verhandeld in het openstel lingsuur van 17 tot 18 uur. Des zater dags is van 8.30 tot 11.30 uur alleen het kantoor te St. Annaland geopend, dus het enige kantoor op het gehele eiland Tholen. Telegrammen en op- roepingsberichten zullen vanuit het kantoor St. Annaland worden besteld in de naburige gemeenten op het eiland Tholen. Aardappelveiling van dinsdag 13 september. Eigenheimers gewone 19,30 19,50, Eigenheimers bonken 16,80, Bintjes gewone 12,10—12,90. Bintjes bonken 14,-----15,10, Bintjes drielingen 9.80, Bintjes kriel 7,90. Gemiddelde aardappelprijs per honderd kilogram. Aanvoer 75 ton. Uienveiling van dinsdag 13 septem ber. Uien middel, eerste soort 21,49, Uien drielingen 26,Uien picklers 20,Gemiddelde uienprijs per hon derd kilogram. Aanvoer 23 ton. NIEUWERKERK Beroepen. Te Kapelle (Z.) is bij de Geref. Gemeente beroepen ds. J. Ka rens alhier. Bedankt. Ds. J. Karens alhier heeft voor het beroep naar de Geref. Ge meente te Emmeloord bedankt. OOSTERLAND Verkoopdag. Op dinsdag 20 sept. a.s. hoopt de Zendingskrans Bid en Werk een verkoopdag van al de door de le den gemaakte goederen te organiseren in het Herv.' Ver. gebouw aan de Sint Joostdijk, die geopend zal zijn 's mid dags van half drie tot vijf uur, en 's avonds van zeven tot half tien. Men hoopt op een grote belangstelling bij deze verkoping. Er is veel te koop want het is de productie van een jaar on geveer, want de vorige verkoping werd gehouden medio oktober van het vori ge jaar. Deze resulteerde in een groot succes want er kon een belangrijk be drag aan de zending worden overge dragen. Gehoopt wordt op een derge lijk succes. Er is bij de Kroon een geschil aan hangig gemaakt tussen een aantal Zeeuwse gemeenten, wat volgende week donderdag voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State zal dienen. Het geschil gaat tussen de gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Westerschouwen en Zierikzee enerzijds en St. Annaland, Bruinisse, St. Maar tensdijk, Middenschouwen, Oud Vosse meer, St. Philipsland, Poortvliet, Scher- penisse, Stavenisse en Tholen ander zijds. Het meningsverschil tussen de ze gemeenten betreft de regeling van de financiële gevolgen van de uittre ding door de eerste vier genoemde ge meenten uit de gemeenschappelijke re geling tot centralisatie van het bouw-, woning- en welstandtoezicht, en van de dienst gemeentewerken op Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten gepubli ceerd van de in juli j.l. gehouden tel ling betreffende de oppervlakten be- teeld met late groenten in de open grond. Het areaal andijvie is van 680 ha in 1965 gedaald tot 530 ha in 1966 220/0) De oppervlakte herfstbloemkool is daar entegen verder uitgebreid tot 2.240 ha 4°/o t.o.v. 1965). De hernieuwde be langstelling voor de teelt van boeren kool blijkt uit het huidige areaal van 630 ha, een toename van 44% t.o.v. ver leden jaar. Hetzelfde kan gezegd wor den van de meeste sluitkoolsoorten. Na de inkrimping van de aeralen in 1965 10 tot 200/0 t.o.v. 1964) zijn de oppervlakten dit jaar weer uitgebreid tot het niveau van 1964. Slechts het areaal winter witte kool is verder ge daald tot 910 ha 50/0 t.o.v. 1965). De huidige aanplant van spruitkool be draagt ruim 4.600 ha 30/0 t.o.v. ver leden jaar) terwijl de oppervlakte prei gelijk is gebleven op 1.090 ha. Ook de teelt van bonen is meer dan verleden jaar. De pronkbonen omvatten ruim 160 ha (-1- 120/0), de snijbonen 250 ha (-1- 10/0), de spekbonen 330 ha 110/0) en de stok- en stamslabonen 2.680 ha (-1- I60/0). De omvang van de contractteelt is bij al deze boonsoorten (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijn collega en dorpsgenote „de Plaatse huisvrouw" die haar mening over de markt te Ooitgensplaat in een ingezonden stuk heeft kenbaar gemaakt, is blijkbaar al heel spoedig uit het veld geslagen, want op de ingezonden stuk ken van de middenstand in het Eilan- dennieuws van 6 dezer heeft zij niet meer gereageerd. En toch is er over het „marktprobleem" heus nog wel het een en ander te zeggen. Mijn man ,en ik begrijpen overigens niet waarom de middenstand te keer gaat tegen de markt. Vorige week wa ren wij nog in een van de provicie steden van Zuid Holland, waar we hoorden zeggen dat de middenstand van die stad het erg betreurt dat het Gemeentebestuur de markt wil verplaat sen naar de rand van de stad. De markt moet midden in de stad blijven, zegt de middenstand. We zien dus hieraan dat de markt een normaal verschijnsel is. Zij is er door alle eeuwen heen geweest. Een paar dagen geleden las mijn man een bijbelgedeelte, waar ook over de markt gesproken wordt, over de markt als plaats in een gemeente, waar het han delsverkeer plaats vindt en openbare besprekingen worden gehouden. In Athene ging men naar de markt om allerlei nieuwtjes te horen. Dat doen ze in Ooitgensplaat trouwens ook. Je moet maar eens zien hoe gezellig groep jes vrouwen en ook wel mannen con verseren. Mijn man zegt: „Weet je waar de Plaatse middenstand meer schade van heeft dan van de markt?" Van de „rij dende markt." Van de manufacturiers en groenten- en fruitwagens van bui-' ten de gemeente. De markt achter het Centrum is er maar één ochtend in de week, maar de „rijdende markt" becon curreert de Plaatste middenstand zes dagen in de week. Toevallig zag hij dat een Plaatse middenstander bij de z.g. rijdende markt fruit kocht. Dat is toch wel wat inconsequent! Wie boter op z'n hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan! Nadat mijn collega en dorpsgeonte „de Plaatse huisvrouw" zo maar ineens de witte vlag heeft gehesen, meende ik toch in deze vorm ook mijn mening eens over de marktproblemen te moe ten zeggen. Een andere Plaatse huisvrouw eveneens toegenomen. Zo schijnt de verwerkende industrie dit jaar 1.140 ha stok- en stamslabonen te hebben ge contracteerd tegen 850 'ha in 1964 340/0). Het huidige areaal winterkroten be draagt 560 ha 80/0 t.o.v. 1965), peen (Amsterdamse bak en Nantes) 1.100 ha (-t- I80/0) en kholselderij 530 ha (-h 170/0. Tegenover deze uitbreidingen is de oppervlakte schorseneren verder in gekrompen tot 70 ha 270/0 t.o.v. 1965) en de augurken tot 1.330 ha 70/0). MIDDELHARNIS Kerkelijk nieuws. Voor het Herv. Verenigingsverband spreekt D.V. woens dag 21 sept. om 8 uur in het Veren, gebouw aan de Ring dr. H. Goedhart van Rotterdam over het onderwerp: „Welke betekenis hebben de Dode-zee rollen voor de Bijbel?" Dit alles wordt toegelicht met dia's. Een ieder belangstellende jong of oud is hartelijk welkom. Door de Ned. Herv. Lidmatenkring „Calvijn" zijn voor de verkiezing van één notabel (vac. br. Konings) als kan didaten gesteld 1. A. Krijger. 2. J. van Wageningen. Stemming D.V. maandag 19 septem ber saiv. van half acht tot 9 uur. De verkoopactie die de Remonstrants Ger. Gem. te Sommelsdijk geruime tijd heeft gehouden t.b.v. de restauratie, van het kerkgebouw loopt ten einde. De resterende artikelen, drinkglazen, le peltjes en velerlei gebruiksvoorwerpen zullen worden uitverkocht a.s. vrijdag avond en zaterdagmiddag in het jeugd- gebouw aan de achterzijde van de kerk. OUDDORP Conaert. Op zaterdag 17 september 1966 hoopt de muziekvereniging „Con cordia" een concert 'te geven. Mede werking zal worden verleend door de muziekvereniging „E.M.M." uit Den Bommel. HERKINGEN Heugelijke feiten: Zondag 18 sep tember a.s. hoopt een der oudste in woners van Herkingen de heer Jn. Melissant wonende Onderlangs 12 zijn 92ste geboorte dag te gedenken, de oude heer maakt het nog goed, hoewel bijziende en doof, maakt hy zijn da gelijkse wandeling en legt hij zijn fa miliebezoeken op vaste maat af. We wensen hem" nog menig jaar toe. Op zaterdag 24 september hoopt de wed. Joh. Bogert-Speelman wonende Kaai- dijk 21 haar 92ste geboortedeg te ge denken, ook zij maakt het nog redelijk wel en heeft een goede verzorging bij haar dochter en ook haar wensen we alle goeds toe. Vervolgens hoopt op 24 september het echtpaar A. Hoger- werf-de Gast wonende Jan Deugtw straat 13 de dag te gedenken dat zij 40 jaar gehuwd zijn, het zal ook dit echt paar aan geen belangstelling ontbre ken, daar Hogerwerf als oud-ouderling der Ned. Herv. Kerk en als oudraadslid zich aan de kerkelijke en burgelijke gemeenschap gegeven heeft. Hartelijk gefeliciteert met dit heugelijke feit. Geen zitting. Op dinsdag 20 septem ber zal er geen zitting door de Boeren leenbank worden gehouden. In aansluiting op ons vorig be richt betreffende de openstellingsuren van hét postkantoor alhier, delen we mede dat des avonds van 17.3018,00 uur het kantoor alleen geopend is voor de spaarbank, telefoon, telegrammen en zegels; alleen des vrijdagsavonds is het ook voor geldzaken open. „Juliana Regirm 1966". Uitgeveiij en Drukkerij Hollandia N.V., Bam „Juliana Regina" is een Oranjekro niek, die sinds 1948 jaarlijks verscliijni en is uitgegroeid tot een indrukwek kende rij van achttien delen. Het is weer een lust om dit prachtige boek door te nemen. De meeste foto's zijn uit het jaar 1965, maar tocli ook vele van dit jaar, o.m. toen op 1( maart 1966 onze Kroonprinses Beatriï met prins Claus von Amsberg in hfl huwelijk trad. Wij vonden er nooit t voren gepubliceerde foto's in van lii bezoeken van het verloofde paar; ooi de verloofden prinses Margriet en Pie- er van Vollenhove komen er in voor, Prachtig zijn de opnamen van koningiE en prins over hun reis naar de Antil len en ook van het bezoek van prinss Beatrix en prins Claus naar Surinam Voor de uitgave is weer op de meesl voorkomende wijze medewerking ver leend door het Particulier Secretariasl van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins. De lage prijs, ing. f 3,75, stelt iet in staat in bezit te komen van hartverkwikkende foto-boek, dat zo veel kostelijke herinneringen bewaail aan allerlei gebeurtenissen in ons gf- liefd Vorstenhuis. In iedere boeklian- del verkrijgbaar. Kom ik 's morgens te laat, dan gee' ik een slecht voorbeeld. Kom ik op tii4 dan ben ik een wantrouwige snuffeW Ben ik aardig voor mijn medewer kers, dan ben ik een lijmerd. 1 houd ik me op een afstand, dan ben* te veel uit de hoogte. •yoon ik belangstelling voor het we* van mijn mensen, dan laat ik ze noo« rustig hun gang gaan. Toon ik géén te' langstelling, dan heb ik nergens voor. Blijf ik 's avonds lang doorwerken dan wil ik alleen maar gewichtig doei en ben ik overbelast. Ga ik precies o tijd weg, dan kan mij de boel w* schelen. Bespreek ik mijn beleid met an ren, dan kan ik zelf geen besluit i men. Doe ik het niet, dan ben ik dictator. Ben ik nauwgezet, dan doe ik f dant. Ben ik het niet, dan kan er ook n* van kloppen. •t Mechaniesf MIDDELBURG G.i Nieuwe Herv. predikant. Ds, van Embden uit Steenderen Bronktio^j die een beroep heeft aangenomen de Herv. Gemeente alhier, zal zonwS oktober in de Nieuwe Kerk worden vestigd door ds. D. van Boven, als P dikant in Wijkgemeente II. In de dagdienst, aanvangende 5 uur za'j, zijn intrede doen. Ds. van Embden is jaar oud.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 10