De moord 8P Dr. Verwoerd Duitsland Dfscheid schoolsciroonhondsters te Ooitgensplaat Kamer van Koopliandei in liet offensief tegen pendel-arbeid 21-jarige militair in verongelukt Dhr. n. Terlouw bevestigd als jeugdwerkleider voor Goeree-Overflakkee Inbraak bij Van Hessen te Sommelsdijk Gerichte actie tot aantrekken van bedrijven op ons eiland Provincie en Rotterdamse agglomeratie deden Flakkee tekort Dinsdag 13 september 1966 No. 3518 ,m':> CHÉ. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLAND^E EN ZEEUWSE EILANDEN De Haringvliet tijdelijk uit de vaart Grote waardering voor werk van fam. Van Nimwegen Zwemvaardigheidsproeven in het nieuwe zwemliad te Stellendam Aangesteld door Stichting Jeugdwerk Goeree- Overfiakkee der Ned. Herv. Gemeenten PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdJlk ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BIJ contract speciaal tarief. rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 >-< Giro 167930 Verschijnt tweemaal per vaeek: dinsdag- en vrydagavond Twee dagen voor zijn vijf en zestig- jte verjaardag werd verleden week iinsdag om één uur in het parlements gebouw te Kaapstad de minister-presi dent van de republieli Zuid-Afrika Dr. Hendrik Frenchi Verwoerd door een psychisch gestoorde man van Grielts- 'ortugese a&omst )cnei een mes op leestachtige wijze vermoord. De reac ties in de wereld en ook in ons land ivaren genuanceerd. Vrijwel iedereen Ijeurt vanzelfsprekend de ntoord als zodanig af, maar er is mi eenmaal in de loop der jaren zulk een hetze ontke tend tegen het Zuidafrikaanse bewind eh speciaal tegen zijn leider Verwoerd, dat de reacties heel anders zijn dan die na de moord op Kennedy. Er zul len mensen zijn, die leedvermaak heb ben, anderen zullen zeggen: eigen schuld. Slechts betrekkelijk weinigen zijn er, die zijn dood ook betreuren om zijn persoon en zijn politiek. Hoewel wij niet kunnen zeggen het voor honderd percent eens te zijn met de rassenpolitiek van de Zuidafrikaan se regering, willen we toch wel verkla ren, dat naar onze mening haar beleid in grote lijnen het enig mogelijke was en is. In dit licht moet men dus ons oordeel over deze moord ook bezien. Onze lezers kennen ons standpunt in zake de apartheidspolitiek, want we hebben daarover meermalen uitvoerig geschreven. Het merkwaardige is ech ter, dat in feite hierbij het apartheids- probleem, zoals dit steeds in afkeu rende zin ter sprake'komt, in deze zin niet aan de orde is. De .moordenaar heeft n.l. verklaard, dat Dr. Verwoerd met zijn apartheidspolitiek niet ver ge noeg ging! En daarom stak hij hem dood. Alleen daaruit reeds kan men concluderen, dat de man gestoord was in zijn denken, want ieder begrijpt, dat een straffere rassenpolitiek dan die van Verwoerd niet nodig en ook niet ver standig zou zijn. Voorts is gebleken, dat de moord een strikt persoonlijke daad is geweest van Dimitri Tsafendas en er dus geen subversieve organisa ties achter stonden. Bij alle tragiek, die deze droeve gebeurtenis begeleidt, kunnen deze feiten geruststellend wer ken, want zij zal nu niet de consequen ties hebben, die aanvankelijk werden gevreesd. We moeten er irnmers niet aan denken, wanneer de moordenaar een Bantoeneger was geweest, die door een revolutionaire groep was uitge stuurd. De gevolgen zouden dan niet te overzien zijn geweest, want de ver houdingen tussen blank en zwart, die toch zo gevoelig liggen, zouden onnoe melijk verscherpt zijn en de verstan dige opbouwpolitiek van een in apar te gebieden vreedzaam naast elkaar le ven der rassen zou grondig zijn ver stoord. Daarom geloven we, dat deze doelloze moord van een psychopaat de situatie in Zuid-Afrika op zichzelf wei nig oj niet zal beïnvloeden. De nieuwe premier, wie dat ook zijn moge, zal ongetwijfeld de politiek van Verwoerd in dergelijke geest voortzetten. Wan- heer er moeilijkheden zouden ontstaan, zal dat de schuld zijn va'n de wereld pers en een bepaald soort staatslie den van communistische en gekleurde landen, die de gelegenheid aangrijpen om weer eens agitatie te ontketenen te gen Zuid-Afrika. In onze zo progressieve d.w.z. socia listisch -pacifistische wereld is Tiet geen wonder, dat er weinig waarde ring, maar wel veel antipathie en zelfs haat is tegen de voormannen van Zuid- Atrika. Dat zijn stoere, rechtlijnige, keiharde, principiële, onbuigzame cal vinisten, nakomelingen van het oude Eoerenvolk, dat leefde met de Schrift. Zulke mensen worden overal als anti quiteiten beschouwd, omdat ze niet meedrijven met de tijdgeest en zich niet laten beïnvloeden door allerlei gods dienstige en politieke stromingen, die gebaseerd zijn op heel- of half-huma nistische theorieën, ook niet door de Valse leus van de Franse-revolutie over ..vrijheid, gelijkheid en broederschap," flie in de praktijk werd tot chaos, dwingelandij en oorlog. De progressie ven kunnen niet begrijpen, dat een man als Verwoerd het als zijn roeping zag een sterk blank Zuid-Afrika te hand haven in een zwart werelddeel. Zij huldigen een soort idealisme, dat geen rekening houdt met de harde reali teit van deze zondige en gebroken we reld. En tot dat idealisme behoort ook ?,e stelling, dat alle rassen gelijk zijn. tegenover God zijn ze dat inderdaad, naar in de intermenselijke sfeer leert '•e praktijk heel anders. Een land, waar van de 16 miljoen inwoners 11 mujoen negers, 3 miljoen blanken, IV2 ™l]oen kleurlingen (gemengde rassen) '2 miljoen Indiërs zijn, kan niet Setegeeerd worden volgens de normen van de Westersedemocratiën. Wan neer men in Zuid-Afrika het systeem van „een man, één stem" zou toepas en, zou de staat in no time veranderd 'in in een chaos en zou het hoog- TOtwikkelde, rijke; ordelijke, welva rende land binnen de korte tijd zijn 'gezakt tot het peil van de andere «nkaanse staten. Ue tegenstanders van de apartheid ™den het blijkbaar wel goed als de "«tiken in Zuid-Afrika en Rhodesië !™,regerende partij de onderliggende wden met als gevolg, dat alles, wat in. opgebouwd na korte tijd totaal "'«enstort. Ze vinden het niet erg als t.r, geciviliseerde landen terugvallen de staat van Kongo etc. Wat doet dw-^ï ook toe of het blanlie ras- ver helft 1 democratie van de plus één! Zwarte overheersing is blijkbaar wel toegestaan, maar blanke niet. Wat het zwarte proletariaat in Afrika presteert geven de tientallen ne- gerstaten te zien, welks regeringen on bekwaam zijn om vooruitgang te bren gen. In Zuid-Afrika schijrjen de ne gers het evenwel nog niet zo slecht te hebben: ieder jaar komen er duizen den bij als illegale immigranten, om dat hun lonen er driemaal zo hoog zijn als elders in Afrika. De republiek heeft dus geen „iVIuur" nodig om afvloeiing van vluchtelingen te voorkomen: de „onderdrukten" stromen bij duizenden binnen! iVIet de Indiërs is het even zo; hun inkomen is er viermaal zo hoog als in India zelf, zodat ze niet weg te branden zijn naar hun vader land! De Bantoes in Z.A. hebben meer auto's dan de 200 miljoenen Russen samen. En dat alles dank zij de „blan ke" cultuur en economie. Wij hebben het altijd ronduit mis dadig gevonden, dat mannen als ds. Buskes en zijn geestverwanten van de „Weg-met-ons-beweging", daarbij in feite geholpen door het grootste deel van de Nederlandse en wereldpers, een permanente actie voeren tegen het Zuidafrikaanse bewind en niet zullen rusten vóór dit ten val is gebracht. Wij zijn er vast van overtuigd, dat wan neer zij dit land met rust lieten er op de duur via de regeringspolitiek van de z.g. „grote apartheid" bijeen brengen van de rassen in eigen autono me gebieden zoals Transkei een be vredigende oplossing van het rassen- probleem zou worden gevonden. Dat was ook de politiek van Verwoerd. Maar dat willen de antiapartheidsfa- natici niet. Blanken en zwarten moe ten per se met volkomen gelijke rech ten in één staatsgemeenschap samen leven ongeacht de sociologische, men tale, culturele en andere verschillen, die samenwonen in dit stadium onmo gelijk en ongewenst maken. We zou den wel eens willen weten hoe lang ds. Buskes het zelf in een kafferdorp zou uithouden! Het-zijn allemaal stu deerkamertheorieën, die op de harde werkelijkheid stuk slaan. De dood van Verwoerd, Gode zij dank niet veroorzaakt door een neger, zal op zichzelf geen verandering bren gen in de situatie in Zuid-Afrika. Wan neer de verhoudingen zich daar zouden toespitsen, zal dit op rekening komen van hen, die niet ophouden overal en telkens weer Zuid-Afrika op de be klaagdenbank te -plaatsen en die niet zullen rusten voordat dit welvarende land zal ondergaan in een zwarte chaos. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Verg. Vrouwenver. De afd. Middel- harnis-Sommelsdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergadert a.s. donderdag 22 sept. in Jeugdhaven te Middelhar- nis. Aanvang half acht. Spreker is dr. H. Goedhart over het onderwerp: „Welke betekenis hebben de dode zee rollen voor de Bijbel." DIRKSLAND Met grote ontsteltenis heeft de ge meente Dirksland j.l, zondagmorgen kennis genomen van het plotseling overlijden tengevolge van een verkeers ongeval van de 21-jarige Johannes Bos- land. Dpi. sergeant Bosland die dien de bij de Genie was in Seefeld^ Duit land, gelegerd. Zaterdagavond is de personenwagen waarin hij met twee kameraden zat in een bocht nabij See- feld verongelukt, waarbij dhr. Bos land werd gedood. De beide andere sergeants van wie één de wagen bestuurde werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het stoffelijk overschot is maandag middag naar Dirksland vervoerd waar het a.s. woensdag leraarde zal worden besteld. Het droeve nieuws dat zondag morgen door twee officieren werd ge bracht werd vanaf de kansels in de Ger. Gem. en Herv. Kerk bekend ge maakt. Het medeleven met de zwaar beproefde familie is groot. In de rlacht van donderdag op vrij dag is ingebroken in het fabrieksge bouw van de fa. S. van Hessen aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. De dader moet in het bezit zijn geweest van een passende sleutel; hij is kennelijk door een der deuren binnengekomen. Uit het kantoor worden enkele loonzakjes ver mist met een gezamenlijke inhoud van plm. f 300,alsook een schrijfma chine. De politie heeft bij haar onderzoek ook een speurhond ingezet. Er werden echter weinig aanknopingspunten ge vonden zodat van de dader nog elk spoor ontbreekt. De „Haringvliet" die de veerdienst tussen Middelharnis en Hellévoetsluis onderhoudt is i.v.m. de jaiarlijkse on- derhouds beurt uit de vaart genomen vanaf 12 sept. tot zaterdag 24 sept. De lengte van dé voertuigen die rnet de vervangende pont willen worden overgezet is beperkt tot 7.50 mtr. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. A.s. woensdagavond half acht hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Er zijn zo van die gezinnen en per sonen in een gemeente die stil hun gang gaan, niet opvallen, maar toch trouw zijn in hun werk en zelfs vegl weten te presteren. Onder hen kan men gerust de familie Van Nimwegen van het Weespad no. 31 te Ooitgensplaat rekenen. Gedurende 45 jaar hebben zij onopvallend maar met de meeste 'zorg de Openbare Lagere School no. I schoon gehouden, de kachels gestookt en de tuin gewied. Omstreeks 1920 nam de heer Jan van Nimwegen naast de bestaande kolen- handel een een klein winkeltje de zorg van de school op zich. Hij nam deze taak over van de heer- Adr. Marcus, die met zijn vrouw door ouderdom dit werk moesten neerleggen. Het ge hele gezin werkte dagelijks mee. Na het overlijden van de heer J. van Nim wegen namen zijn zoon de heer W. en dochters mej. A. en C. het werk over. Toen vorig jaar de heer W. van Nimwegen overleed hebben, zijn zusters het werk nog even volgehouden, maar door ouderdom en ziekte moesten zij het dit jaar noodgedwongen neerleg gen. Bij het afscheid bleef de waardering niet uit. Het hoofd der school de heer C, W. J. Geerts en de voorzitter van de Oudercommissie, de heer'C. de Vos B.Wzn. bezochten de dames in hun wo ning en daar heeft men onomwonden verklaard veel waardering te hebben voor het werk in het belang van school, het onderwijzend personeel en de kinderen verricht. Neem alleen in de winter het dagelijks stoken van de kachels. Met zorg werden altijd de klas sen schoongemaakt en het meubilair kreeg steeds een grote beurt. De vriend schap in al die jaren zal ook niet licht worden vergeten. Als blijk van' waardering traden twee leerlingen naar voren, n.l. Teunie de Vos Wd. en Leo de Ruiter Ezn., die samen een prachtig bloemstuk aan de beide dames overhandigen. Voor deze onverwachte geste waren zij de ouder commissie, het personeel en de kinde ren zeer dankbaar. Het waren weinig maar goede woorden en welgemeend. De dames A. en-C. van Nimwegen, de heer C. de Vos B.Wzn., Teunie de Vos en Leo de Ruiter, gezamenlijk met het bloemstuk gefotografeerd. MIDDELHARNIS Beroepen. Bij de Chr. Ger. Kerk alhier is beroepen ds. P. Boos te Nij- kerk. HERKINGEN Nieuwe woningen betrokken. De nieuw gebouwde woningen aan de Klinkerlandsestraat zijn vrijwel allen door de nieuwe bewoners betrolcken, zodat thans in de St. Elisabethstraat 2 Woningen vrijgekomen zijn. Het postkantoor alhier is thans ge opend op alle werkdagen behalve des zaterdags des v.m. 10.30—12.30 uur, 's middags van 1415 uur en des nam. van 17.30—18.00 uur. Kerkdienst. Woensdag 14 september a.s. hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gem. voor te gaan student Schreuder van Amersfoort en a.s. za terdag 17 sept. hoopt des avonds om half ^cht onze vroegere dorpsgenoot student A. den Boer van Ridderkerk. STELLENDAM Opbrengst ïcoUeïcte. De kollekte van het Kon. Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding die in de gemeente ge houden is bracht dit jaar het mooie be drag op van f 1000, OUDDORP E.H.B.O. cursus wordt hervat. De vakanties van de E.H.B.O. en Roode Kruisafdeling zijn weer voorbij. A.s. vrijdag 23 sept, wordt de cursus weer hervat. Trouwe opkomst is zeer ge wenst. Kerkdienst. A.s. vrijdagavond hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan des sav. half 8 ds. Sehipaanboord van Apeldoorn. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken, vier schepen met graan inhoud 470 ton; en een schip met kolengruis; binnengekomen een schip met kolen inhoud 260 ton. Prijzen der veldvruchten: Tarwe (Reg. prijs), gerst 26^30, erwten kl. gr. 5075; erwten (schokkers) 4259; brui ne bonen 8Q-115; kapucijners 90118, maanzaad 110148. Handel matig. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk. De toren bevatte in aug. j.l. f 567,71; de busjes van de kerk telefoon opbrengst f 410,60; De extra maandelijkse collecte voor de kerk bracht op f 308,74; op en de diaconie collecte voor Bartimeus f 295,11. t OOLTGENSPLAAT Tractor in brand. Door onbekende oorzaak geraakte maandagmorgen 9 uur in een wagenhuis van de landbou- werd Adr. Jacobs aan de Oudelandse- dijk een tractor in brand. Het inmid dels naar buiten gereden voertuig werd door de plaatselijke brandweer met poederapparaten geblust. De tractoi: liep veel schade op. In het zwembad in Stellendam zijn zaterdagmiddag de eerste zwemdiplo ma's uitgereikt. Deze zomer is het zwembad geopend en kort daarna is de instructeur begonnen met het les geven aan kinderen van Stellendam en omgeving. Dit was immers de opzet van de bouw van het zwembad en dat waren ook de overwegingen van het voormalige gemeentebestuur van Stel lendam, gedachtig aan de overstro mingsramp in 1953. De gemeenteraad van Goedereede be sloot de exploitatie voor haar rekening te nemen, met dien verstande; dat de jeugd zou worden opgeleid in de zwemkunst. Dat is nu aan de hand en zaterdag hebben een groot aantal jon gens en meisjes zwemvaardigheids proeven afgelegd. Met het diploma, dat hiervoor werd uitgereikt, kunnen de jongelui in „het diepe" bad terecht. Voor het proefzwemmen was veel be langstelling van ouders en vrienden en vriendinnen van de jongelui, hoewel er niemand anders in het bad mocht ko men. De geslaagden zijn: Het A-diploma werd uitgereikt aan: Nellie van Dam; Marian Schaaf; Lie- neke Schaaf; Wim van Huizen; Marry Biemond; Pie van Soest; Nellie Troost; Gerda Jansen; Leb van Zanten; Chris Rooth; Henny Bijdevate; Klarie Bijde- vaate; Rian Klink; Marian Klink, allen te Stellendam, Wim Tom; Sjaan Bakelaar; Katy Be- zuijen, te Ouddorp. Nelly van Dam; Lenie van Seters; Ineke Kleijn; Jan Bakelaar; Lenie Grinwis; Thijs Jansen; Germa van Dam; Jaap van Veen; Anne Marie van den Laan; Annie Tanis; Anneke de Waal te Stellendam. Wijnand Groenendijk, Melissant. Cateleine Schippers en Ina Grinwis, Goedereede. Drie werden afgewezen. Voor het B-diploma slaagden Gerda Nagtegaal te Middelharnis en Jolanda Rooth te Stellendam. Het voorbereidende werk van de Stichting Jeugdwerk Goeree Overflakkee der Nederlands Hervormde Gemeenten heeft thans geresulteerd in de aan stelling van de heer A. J. Terlouw uit Langerak als jeugdwerldeider voor Goe ree Overflakkee. Tijdens de daartoe gehouden kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk is j.l. vrijdagavond de heer Terlouw in zijn werk be vestigd. Ds. Exalto die de dienst leidde koos als tekstwoord 2 Timotheus 3 17: „Opdat de mens Gods volmaakt zij, tot alle goed werk volmaaktelijk toe-' gerust." Na de kerkdienst, waarin de heer Terlouw die zich tot zijn nieuwe arbeid door God geroepen weet aan zijn Zender was opgedragen en door de gemeente Ps. 119 87 was toegezongen werd in het Ver. gebouw „Vita Nova" een forum gevormd aan de leden waarvan vragen over het werk van de jeugdwerkleider konden worden gesteld. I Predikatie In zijn predikatie wees ds. Exalto er op dat men de woorden „mens" en „toerusting"- uit de tekst ook tegen woordig herhaaldelijk tegenkomt. Vele wetenschappen houden zJich met „de mens" bezig en ze gaan alle uit van een bepaalde mensbeschouwing. De mehs staat in het brandpunt van de bezin ning; alles moet worden vermenselijkt en soms lijkt het alsof de mens op de plaats van de Heere God komt te staan en dat God achter „de mens" verdwijnt. Ds. wilde nifet gelijk de betekenis van'het pleit voor een menselijke sa menleving van tafel vegen; er zat z.i. ook een goede kant aan waarbij zich wel de vraag opdringt of men zich hierbij voldoende laat leiden door de enige veilige en betrouwbare Gids; het Woord Gods. Ds. wees erop dat de tekst niet spreekt over de mens zonder meer maar duidelijk over „de mens Gods." Als de bijbel spreekt over de mens dan maakt hij onderscheid; zelf heeft de mens de band met God gebroken en wil hij van God niets meer weten of hij wordt een mens die de Heilige God wil gebrui ken voor eigen doeleinden. Sprekend over Timotheus wees ds. erop dat Timotheus een goede opvoe ding „vorming" had genoten. Er is niet altijd een jeugdwerkleider no dig; ook moeder en grootmoeder, mits met het zelfde geloof als de moeder en grootmoeder van Timotheus kunnen vormingswerk doen. Timotheus zat ook onder het gehoor van .Paulus in wiens prediking de Geest meekwam; zo wordt de mens Gods geboren. Ds. Exal to wees erop dat de Stichting in haar statuten duidelijk uitspreekt dat het jeugdwerk op ons eiland moet uitgaan van het Evangelie; het gaat niet om de mens maar om de mens Gods; om. men- seii als Timotheus. „Zij hoeven geen copy van Timotheus te worden als ze maar door een levend geloof één zijn met hem" aldus ds. Exalto. „Niet iedere jongen of meisje heeft een vader of moeder als Timotheus. De tijd is zo gecompliceerd dat de ouders het vormingswerk van hun kinderen en de jeugd niet meer aan kunnen. Het is daarom een zegen dat iemand als dhr. Terlouw zich met alle krachten aan dit werk kan ge ven. De mens Gods is nooit hele maal af of volmaakt. Enkel Jezus Christus als mens volmaakt geweest. Daarom hebben wij een jeugdwerk leider nodig, omdat er niej; één vol maakt is terwijl ze het toch moet worden" aldus ds. Exalto. Toerusting hoe? De wijze waarop de jeugd moet wor den toegerust noemde spr. voor ons eiland „een heet hangijzer". Sommi gen hangen aan de oude vormen en an deren willen een nieuwe vorm. Spr. benadrukte dat het enkel belangrijk is welke inhoud het jeugdwerk krijgt; de toerusting dient bedreven te wor den met de Bijbel zoals ook Timotheus zich door de schriften liet wijsmaken tot zaligheid. Van de Bijbel moet aldus spr. geen dogmatiekje of puz zelboek worden gemaakt maar men moet met open oog en hart beluisteren wat God ons te zeggen heeft. „De heer Terlouw zal de jeugd niet overgooien met bijbelteksten maar hij is ook niet neutraal! Hij heeft een begeerte; de jeugd door middel van de Bijbel te vormen tot volmaakte mensen Gods." (Vervolg op pag. 2) De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en Omstreken heeft zijn verontrusting uitgesproken over de arbeidsmarkt situatie op Goe ree-Overflakkee. Het aantal werklo zen waaronder veel jeugdigen is hier stijgende omdat door de mechani sering van de landbouw voor de be roepsbevolking onvoldoende werk voor handen is. De Kamer stelt in een betreffend schrijven zich er rekenschap van te ge ven dat van de zijde van de Provincie en van de Rotterdamse agglomoratie de industriële ontwikkeling van Flakkee bewust is tegengewerkt en dat de be roepsbevolking hier blijvend gezien wordt als een welkom arbeiders reser voir, ondanks de grote bezwaren die dit voor de flakkeese gemeenschap op levert. Op de wip De Kamer wijst erop dat ca. 1000 arbeiders pendelen naar Rotterdam. Het laat zich aldus de Kamer aanzien dat in verband met de reiskosten zij als eersten moeten afvloeien wanneer de werkgelegenheid in het Waterweg gebied zal verminderen. Welhaast ern stiger is het feit dat de Technische School te Middelharnis jaarlijks plm. 100 leerlingen aflevert. Zij kunnen echter onvoldoehde bij de bestaande industriële en ambachtelijke bedrijven op het eiland worden opgevangen. Ge zien hun leeftijd verdient het geen aan beveling dat zij gaan pendelen. „Bovendien heeft de ervaring ge leerd dat zij die wel pendelarbeid aan vaarden er in overgrote meerderheid niet meer toe komen een vervolgop leiding te volgen" zo wordt door de Kamer geconstateerd. Mooie folder Het streven van de Kamer is er daar om op gericht bedrijven aan te trek ken die arbeidsintensief en zowel niet geschoolden als ongeschoolden werken. Gedacht wordt aan bedrijven die een filiaal wensen te stichten t.b.v. een deel van hun productie of aan bedrij ven die door stadssanering of anderzins onvoldoende expansiemogelijkheden hebben en bij een verplaatsing naar elders gebaat zouden zijn. Door een gerichte actie bij een aan tal Zuidhollandse bedrijven hoopt de Kamer o.m. door de uitgifte van een aantrekkelijke folder de aandacht van het bedrijfsleven op Goeree-Over- flaltkee te vestigen. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. in Nederl. hoopt a.s. donderdag te 7 uur nam. voor te gaan ds. Pannekoek van Terneuzen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1