Dhr. NIcolaas Roon te Stellendam nam afscheid van de Reddingsmij. Timmerman (22) na val van 4 meter overleden Os. Kuijt weer op zijn zendingspost In West-lrlan Financieel overzicfit De Rooms-Katholieke Kerk in onrust Hij nam deel aan de redding van 196 schipbreukelingen Spanje verhindert opening van protestantse kerken Veroime krijgt nieuwe orders uit Zuid-Afrika Dinsdag 6 september 1966 No. 3516 CHR. STREEKBLAD OP GEEIEFORME3ERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Uitkering ineens A.O.W. enz. van 2% Z.K.H.lPrins Claus der Nederlanden viert vandaag zijn veertigste verjaardag Ingezonden stukicen CENTRALE VEILING Middelharnis PBINS HENDEIKSl'RAAT 14 - POSTBOX 9 - MIDDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 --i Giro 167930 Venchijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en mydagavond ABONIMEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Wie poogt de geestelijke ontwikke lingen in ons land en in de wereld enigermate bij te houden wordt vooral getroffen door wat zich sedert een aan tal jaren en vooral in de laatste tijd afspeelt in de Rooms-Katholieke Kerk, met name in die van Nederland. Wel licht is het begrip „onrust" daarvoor te zacht uitgedrukt. Men spreekt al van een stille revolutie" en van „een kerk in paniek om haar belijdenis". Zeker is, dat vooral op en na het Tweede „Vati caans concilie een ontwikkeling aan de dag is getreden en in snel tempo is voortgeschreden, die wijst op zeer in grijpende veranderingen zowel in de eer als in de liturgie en het levens- atroon van de kerk en haar leden. et lijkt er veel op, dat heel veel in "eze kerk, wat eeuwenlang vaststond en voor altijd onveranderlijk leek, hans aan het wankelen is. Dit proces wordt, voor wat de wereldkerk aan gaat, veelal in verband gebracht met het optreden van de zo sympathieke -aus Johannes XXIII, die van 1958 tot 963 op „de stoel van Petrus" zat en oor wat ons land betreft met de zo opulaire bisschop Bekkers van Den osch, die dit voorjaar overleed. Zon- er twijfel hebben zij in hoge mate ijgedragen tot de ingrijpende menta- 'teitsveranderingen bij vele rooms - atholieken. Toch moeten we dit ver- chijnsel niet in de laatste plaats ook 'n verband brengen met andere facto- en. Er is veel meer intermenselijk ontact, ook tussen personen van ver- chilende kerk en religie; de televisie Tengt ons in aanraking met andere eestesstromingen, waarvoor men meer egrip gaat opbrengen; en niet te ver- -eten als gevolg daarvan de meer oecu- enische instelling speciaal bij de in- ellectuelen. Daardoor verdwijnen de roeger zo scherpe tegenstellingen. Dit s een algemeen proces, dat niet alleen 'e rooms-katholieken, maar b.v. ook de ereformeerden sterk beïnvloedt. Zo worden de geestelijk-maatschap- elijke verhoudingen in Nederland iepgaand gewijzigd. Onze grenzen ver- ■agen, eeuwenoude schotten worden fgebroken. Het lijkt erop, dat deze ntwikkeling het snelst gaat bij de oomsen, met name bij die in Neder- and. Ons land staat merkwaardiger- ijze in de voorste rij van de roomse ernieuwers en afbrekers. Wie hun ranten en boeken leest, hun radio hoort n t.v. bekijkt, kennissen of vrienden nder hen heeft en soms ook wel eens een nieuwe roomse kerk komt, die ordt getroffen door het enorme ver- chil met voorheen. Vroeger stond alle ooms leven onder strenge controle van e geestelijkheid en had de meest on- etekenende organisatie haar geestelij- e adviseur. De leken werden bevoogd an de wieg tot het graf. Er was een neindige afstand tussen een gewoon erklid en een bisschop. Debatten over eloofsvragen werden niet toegelaten. it alles is grondig aan het verande- en, niet alleen onder de leken, maar ok bij de geestelijkheid, althans bij en deel ervan. Evenals bij de her- 'orraden en sedert enige tijd ook bij e gereformeerden zijn er nu richtin- en in de kerk, want in zo'n proces ijn er altijd progressieven, midden- annen en conservatieven. Wie een goed beeld wil krijgen van et verschil tussen vroeger en nu, tus- en b.v. dertig jaar geleden en de bui ige situatie, die moet het boek lezen an de roomse schrijver-journalist "arcel van der Plas „Uit het rijke oomse leven", dat de toestanden be- chrijft omstreeks 1925-1935. Toen was at roomse leven streng beschermd. Er as een streng katholiek gezin, een 'to school en een strenge eisen stel ende kerk. Het bijwonen van de mis erd op de schoolrapporten van de inderen aangegeven! De pastoors ful- ineerden van de kansel tegen ge- engde verkeringen en huwelijken. parte meisjes- en jongensscholen en treng toezicht op de kleding van de ei.?jes dienden de zedelijkheid. Elke oomse moest op elk gebied ook rooms eorganiseerd zijn. De leesboekjes in de cholen wemelden van de verhalen ver heiligenlevens. En om met Van er Plas te spreken: „De kerk had al- yd gelijk, de clerus, de zuster op chool, vader en moeder thuis ook en venzeer de R.K. Staatspartij, de "aasbode en pater De Greeve. „Woor- en van kritiek of protest waren zeld- aam. Het was een gesloten systeem, aarin velen zich blijkbaar gelukkig oelden. Het is echter niet mogelijk gebleken ich hermetisch af te sluiten van de oderne cultuur. Zoals eerst de her- ormden en later de gereformeerden ngen „doorbreken", kwam ook de r.k. frk aan de beurt. Te verwonderen is it niet, Zij heeft een kerkvorm, een erkregering, een geloofsleer, een litur- e en een traditie, die ze door vele euwen heen heeft meegesleept en als «veranderbaar heeft beschouwd. Be ert 1870 was er geen concilie meer ge- ouden. De tijd had stilgestaan voor 'at betreft de aanpassing gedurende ijna een eeuw. En nu is de grote door- raak aan de gang. Dat bleek in be- nsel al op het jongste concilie en ze et zich voort in diverse landen, vooral Nederland, onder kapelaans, pas- oors, paters en bisschoppen, maar ook nder de leken, zowel de intellectuelen s de ongeletterden. Het zijn met name de intellectuelen, e hierbij de voorhoede vormen. Dat is ook vanzelfsprekend. Zij zijn het, die zelfstandig hebben leren denken, die door hun studie met allerlei andere op vattingen in aanraking komen en daar door ook het eerst en het meest kritisch zijn ingesteld ten aanzien van alles wat de kerk voorschrijft en doceert. Dat zij het eerst in verzet komen tegen de universele geestelijke voogdij van de clerus, ligt daarom voor de hand. Ze hebben genoeg last gehad van de „In dex librorum prohibitorum", de lijst van door de roomse curie verboden boeken (hoewel ze daarvan om studie redenen dispensatie kunnen krijgen). Ook doorzien zij gemakkelijker wat re ligieus essentieel is en wat daaromheen niets dan uitvindingen van mensen zijn. Het is dus geen wonder, dat de weer stand tegen de vormendienst, het bij geloof, 'het systeem van dogmatische uitspraken, die niet gefundeerd zijn op schriftuurlijke gronden, veelal het eerst van hen uitging. Schrijvers als Godfried Bomans, Michel van der Plas en Ga briel Smit laten zich niet wijsmaken wat Spaanse en Zuiditaliaanse analfa beten voetstoots accepteren. De roomse clerus heeft haar positie en haar won derlijk, door de eeuwen heen steeds uit gebreide leer- en voorschriftensysteem slechts kunnen handhaven bij de gratie van de onontwikkeldheid en volgzaam heid van de grote massa harer leken. Dat is nu aan het veranderen. Ook een deel van de clerus zelf gaat inzien, dat de R.K. Kerk in de loop der eeuwen zich steeds verder heeft verwijderd van de eenvoudige waarheid der Schrift en deze heeft begraven onder een heel stelsel van menselijke bijvoegsels. Intussen moeten we bij de thans aan de gang zijnde ontwikkelingen in de roomse kerk, wanneer we deze op de juiste wijze willen beoordelen, goed onderscheiden. In de eerste plaats die nen we de gang van zaken in Neder land en die in de wereldkerk uit el kaar te houden. In de laatste gaat het langzamer dan hier. Hoewel op het concilie, waar ruim 2000 bisschoppen en kardinalen aan deelnamen, is geble ken dat de meerderheid naar verande ring streefde, vooral ook met betrek king tot de oppermachtige positie van de curie de topfiguren die met de paus de kerk regeren is er toch nog een machtige groep van conservatieve kardinalen, aangevoerd door Ottaviani, Siri en Ruffini, die weerstand blijven bieden aan een „reformatie". Maar ook moeten we onderscheid maken tussen hen, die alleen schoon schip willen ma ken onder specifiek roomse dogma's, die al te evident in strijd zijn met de Bijbel én degenen, die tot de neo-mo- dernisten gerekend kunnen worden en gaan tornen aan de essentiële geloofs waarheden, zoals de Godheid van Je zus Christus, Zijn maagdelijke geboorte en de opstanding. We kunnen in één artikel niet klaar komen met onze stof en hopen er dus in een volgend nog meer van te zeggen. ig^^ Van de presidens-directeur van de Koninklijke Zuid - Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen, Mr. J. Th. van Munster-van Heuven heeft Klaas Roon het zaterdag morgen dan maar genomen maar voor de rest moet niemand hem vertellen dat hy toch eigenlijk wel een goeie vent is en dat hij na een 26 jarige dienst als machinist op de reddingboot te Stellendam bij zqn afscheid wel een woord van waardering toekomt. Klaas kennend weten we dat hy zou volstaan met een forse tik op zijn voorhoofd. Klaas moppert wel eens en hij zegt dat zijn vrienden in Moskou zitten maar heus, hij meent het niet. Wel meent hij het als hij zou zeggen dat zijn borreltje hem goed smaakt; Klaas maakt daar geen geheim van maar on der z^n brede borst klopt een goed hart Klaas nam deel aan de redding van 196 schipbreukelingen! Dat de reddingen die de „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam in de loop der jaren verrichte soms hachelijke ondernemingen waren heeft Mr. van Munster-van Heuven j.l. zaterdagmor gen op de in Hotel Duinzicht te Oud- dorp belegde bijeenkomst duidelijk on derstreept. Met name bracht hij de redding van de 29 bemanningsleden van de op de Maasvlakte gestrande sleepboten Ganges en Witte Zee in her innering. Spr. wist dat dat een van de meest bijzondere reddingen is geweest. Wijlen Willem de Jager was toen schip per en het gelukte hem 29 man veilig aan wal te brengen. De gehavende reddingsboot werd in de thuishaven begroet door honderden op de haven samengestroomde mensen. De ver kleumde gereddenen van wie het me rendeel op de blote voeten liep werden van droge kleren voorzien. Dat was het werk van een dappere bemanning waarvan ook Klaas deel uitmaakte maar Klaas wil van dank niet weten. De medaille die hij van de Maatschap pij kreeg had hij zaterdag niet eens op! Ook werd hij onderscheiden voor zijn verdiensten in de oorlogsjaren en vorig jaar ontving hij de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst. Twee reddingen per jaar. Mr. van Munster-van Heuven rele veerde dat dhr. Roon in 1940 in dienst van „de Maatschappij" was getreden. Thans kon worden teruggezien op het deelnemen aan 46 reddingen. Spreker meende dat dhr. Rhoon trots kan zijn op het aantal gereddenen. „Als je zo in ruste gaat kun je daar gerust op slapen". Als blijk van waardering over handigde hij dhr. Roon een grote actie foto van de „Koningin Wilhelmina", alsook een prachtige foto waarop de de karakteristieke kop van Klaas ge stoken in de zuidwester. De aanwezigen. De bijeenkomst werd belegd nu de directie van Z.H.R.M. de jaarlijkse in- spectietocht langs de reddingsstations maakte. Naast de president-directeur waren ook de directeuren W. Goudri- aan en Mr. N. H. Dutilh en de secre taris Jhr. T. M. van Suchtelen-van de Haarde aanwezig met de bemanningen van Ouddorp en Stellendam alsook de agent dhr. de Jong te Rotterdam. Ook troffen we dhr. W. de Korte, vert. van de Ned. Ver. de Reddingsmedaille van welke vereniging vrijwel alle gedeco reerde redders lid zijn. De ver. geeft MELISSANT De 22 jarige timmerman Willem Ja cob Grootenboer te Stellendam heeft vrijdagmiddag plm. 3.00 uur tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnd koelhuis een val gemaakt van 4 mtr. aan de gevolgen waarvan hij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Dhr. Grootenboer was nog slechts enkele maanden gehuwd. Hij was na zijn opleiding aan de Techni sche School te Middelhamis onafge broken werkzaam bij het aannemings bedrijf fa. P. L. A. 'Tieleman te Melis sant. Dit bedrijf bouwt bij de boerderij van dhr. G. Joppe aan de Julianaweg een koelhuis. Dhr. Grootenboer moet op een hoogte van 4 mtr. op een door hem reeds aan één kant afgezaagde balk zijn gestapt. De teraardebestelling vond hedenmiddag plaats vanuit de ouderlijke woning te Melissant. In de gemeente leeft een groot leedwezen met de door dit plotselinge verlies zo zwaar getroffen familie. By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot het verlenen van een uitkering ineens van 2 procent op de pensioenen of uitkeringen krach tens de A.O.W., de A.W.W. de Interim- wet invaliditeitsrentetrekkers of een der ongevallenwetten, voor zover op die rente of uitkering een bepaalde wettelgke byslag wordt genoten. Zij die op 1 december 1966 aanspraak hebben op een of meer van de genoem de uitkeringen, zullen krachtens dit wetsontwerp een uitkering ontvangen van 2 procent van het over de maand december 1966 uit te keren bedrag, vermenigvuldigd met het aantal maan den, onmiddellijk voorafgaande aan 1 januari 1967, waarover in 1966 een der genoemde uitkeringen onafgebroken is genoten. Met deze uitkering ineens zal vol gens raming een bedrag van in totaal 83,6 miljoen gemoeid zijn, n.l. 65, min. voor de A.O.W., 10,- mil. voor de A.W.W., 13,- ipln. voor de I.W.I. en 0,6 min. voor de ongevallenwetten. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zegt in zijn memorie van toelichting deze uitkering wense lijk te achten in verband met de ver hoging van de vakantiebijslag voor werknemers in 1966 met 2 procent. Hiermee was bij de vaststelling van de uitkeringsbedragen van de sociale ver zekeringen voor 1966 geen rekening ge houden. (N.Rt. Crt.). In „De Saambinder" lazen wij een be richt dat ds. Kuijt en de zijnen weer veilig aangekomen zijn in Abènero, waar hij alle dingen in goede orde aan trof. Via Los Angeles, Honoloeloe en To kio kwam hij 5 juli in Djakarta aan, vanwaar hij 8 juli kon doorreizen naar Irian Barat (Nieuw-Guinea). Vandaar is hij met een vliegtuig van de M.A.F, doorgereisd naar het binnenland. In verband met de geruchten over stam- oorlogen in de Baliem, is vanwege het Indonenische gouvernement politie-be- scherming meegezonden. Twee agenten reisden mee naar het binnenland, te vens om poolshoogte nemen. Gelukkig bleken alle geruchten ijdel en verkeer de de stam, waaronder ds. Kuijt werkt, in vrede. Zoals hij schreef was er groot enthousiasme bij de bevolking over zijn wederkeer en werd hij door het stam hoofd Liok en andere hoofden verwel komd. In de loop van de week werd er een vergadering belegd, waarbij ook de beide agenten waren. Er is wel on enigheid met een naburige stam van wege een moord, die onlangs geschied is, waarbij een stamlid gedood en gege ten werd. Vandaar dat het stamhoofd op wraak zint. Juist in het licht van deze werkelijk heid is de Evangelie-boodschap nodig, aldus het bericht. zijn leden tweemaal per jaar, met kerstmis en pasen een kleine uitkering Klaas Roon die de 65 jaar nadert zal nog tot het eind van dit jaar in functie blijven. Gaarne wensen wij hem toe dat hij eenmaal veilig ten Anker mag komen. Nog geen nieuwe boot. Desgevraagd deelde ons de president- directeur mee dat het reddingsstation Stellendam vooreerst nog niet zal wor den voorzien van een nieuwe boot; de Maatschappij wil eerst de e.v. ontwik kelingen i.v.m. het Deltaplan bezien. De Spaanse regering heeft geweigerd officiële toestemming te verlenen voor de opening van acht nieuwe protestant se kerken en kapellen in het land. De protestanten in Spanje hebben te horen gekregen dat voorlopig geen wettelijke erkenning van protestantse bedehuizen zal worden afgegeven. In Spaanse protestantse kringen hoopt men nu dat de nieuwe wet op de gods dienstvrijheid, welke juist dezer dagen aan het kabinet is voorgelegd en waar schijnlijk in december in het parlement aan de orde komt, een eind zal maken aan de vreemde situatie dat hun ker ken eerst wel geopend mogen worden maar dat later officiële toestemming geweigerd wordt. ---------O--------- Scheepsbouwer C. Veroime heeft don derdag op zijn werf in Rozenburg mee gedeeld dat hij van de „South African Marine Corporation Limited" opdracht heeft ontvangen voor de bouw van een 10.500 tons koelschip. Het is een zus terschip van het onlangs bij Veroime te water gelaten koelschip „Hexrivier". Al eerder leverde de werf een schip af aan de S.A.M.C. Er zijn voor deze opdrachtgever nog drie schepen bij Ver oime in aanbouw. EVANGELISATIE TE MERKSEM (België) Wij ontvingen een ingezonden stuk van de heer P. v. S. te Oostkappele, Walcheren, waarin hij aanmerkingen maakt op de manier waarop te Merk- sem het Evangelie gebracht wordt, n.l. door straatprediking. Het stuk is te lang om op te nemen en streeft zijn doel voorbij, omdat er dingen in wor den aangehaald die er niet bij beho ren. Als antwoord merken wij op, dat de prediking op straat niet moet ge zien worden als preken in de kerk, maar meer als een toespraak, waarin echter altijd op de noodzakelijkheid wordt gewezen dat een mens wederge boren moet worden. In het stuk van de heer P. v. S. komt verder de vraag voor: zouden we eerst niet in eigen huis en hart moeten beginnen? Daar uit blijkt, dat hij tegen de zendingsar- beid is. Het is volgens hem „geen werk voor ieder die zich daar vrijwillig voor op geeft"; m.a.w. zou men zijn naaste niet mogen vertellen over de enige naam die onder de hemel gegeven is tot zaligheid. Ik denk dat de heer P. v. S. dit zijn buren ook niet doet. En als hij het doet, naar wij hopen, drijft hij ook zending. Verslagg. Eil.-nieuws. Opnieuw heeft Wall Street deze week de ene verkoopgolf na de andere te verwerken gekregen en opnieuw kon het Damrak niet ontkomen aan de invloed, die daarvan uitging. Het is dan ook wel, in de koersen tot uitdrukking gekomen. Bij de interna tionals moest vooral Unilever het deze week ontgelden. Men zie onderstaande noteringen. Unilever 80 - 74 (min 6,—) Kon. Olie 115.80 - 112 (min 3,80) Philips 88.-----84,90 (min 3,10) AKU 54,90 - 55,30 (plus 0,40) Hoogovens 296V2 - 290 (min 6V2). Lokale markt. De lokale markt vertoonde deze week ook weer een triest beeld, met koersen op en veelal gevoelig lager niveau, gro tendeels ook veroorzaakt door de uit- terst geringe handel. De omzetten zijn klein, enkele ver kopers vinden geen kopers tegenover zich en de conclusie ligt voor de hand. Tot de uiterst flauw gestemde aan delen van de laatste tijd behoort zeker de Kon. Zout, zelfs werd de 400 grens gepasseerd. De direktie deelde mede, dat het tweede halfjaar mee, maar over het dividend wil men zich niet uitlaten. Opvallend was ook de koersstijging voor aandelen Walvisvaart. Het gerucht gaat, dat de Afrikanen vermoedelijk een bod zullen uitbrengen. Op de aan delen Victoria, die lange tijd al een op vallende koersstijging vertoonden, werd een bod uitgebracht van SOOVo. Hollandse Beton Mij melde een gun stige gang van zaken. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zullen de bedrijfsresultaten over 1966 bevredi gend zijn. Obligatiemarkt. Op de obligatiemarkt viel niet veel nieuws te beleven, maar men voelde toch wat meer weerstand en een wat betere ondergrond. De 7»/o lening Bank Nederlandse Ge meenten is een succes geworden en 200 millioen wordt toegewezen, waarbij zelfs enige reduktie moet worden toe gepast. De 7% staatslening kon optrek ken tot boven pari. Een unicum voor Nederland is, dat men nu op de lening kan inschrijven volgens internationale usances. Het is Philips, die de beleggers hiertoe in staat stelt door te komen met een dol lar lening van 25 millioen ten laste van Philips International Finance SA rente e^W/o. De uitgiftekoers is nog niet be kend gemaakt. Grootte der stukken 1.000,—. Aardappelveiling van vrijdag 2 sept. Eigenheimer middel 16,------18,90; kwa liteit II 14,90; Bintjes grove 17,------17,80 Middel 13,40—14,80; kwaliteit II 9,80— 10,60; Drielingen 9,20—9,90; Sirtema grove 13,70—14,80, Middel 5,90—6,60; Lekkerlanders Middel 8,------8,20; Voer 3,20, Aanvoer 50.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1