Dienst sociaai-pedagogisclie zorg ooi( op ons eiland weri(zaam „NEBOH" icht NeliSSe'S Benzine- en Oliehandel Smallenbroek exit Meditatie Echtpaar Van Splunder-Lokker te Goedereede in het qoud Autobezitter opgelet F^C. KORTEHEG il ZOON be jaargang Vrijdag 2 september 1966 No. 3515 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De verloren penning Bnllant - van Andel Fruitmanden en Fruitbakjes «De Fruitcemtrale" Elke donderdag spreekuur te Middeiharnis Wij openen ons tweede tankstation a.s. zaterdag 3 september 1966 te Ouddorp - Weststraat 24 l Onze benzine is gegarandeerd van zeer lioge en constante kwaliteit. NIEUWE TONGE - Provincialeweg 47 OUDDORP - Weststraat 24 Tevens verkoop van OLIETANKS uit voorraad leverbaar. Stad a.t. Haringvliet f de af- :nd oral handel 1 ijgt del durend 1 geeni zijn eti de da-I week,! !ns eenl Walll w ver-[ igemid-l waartsejl rt 1964 gemid- n half- )ekeken koers- ar gin? hoofd ek voor terreir. onze- op fi- eprime- Heine- )ningiii- it des, puntet' koi-tf et ischap- van ze- ben- te PEINS HBNDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Vench^nt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,7S PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Btl contract apeciaal tarief. innen van Ivel naai' ader v 600 jaa' isieopnf' drag* lescom' Twerpef w-of' ept. De minister van Binnenlandse Zaken dhr J Smallenbroek is afgetreden. On verwacht kwam dit heengaan niet. Men was er eigenlijk op voorbereid, gezien de moeilijkheden, waarin hij door zijn nachtelijke aanrijding was terechtge komen. Deze kwestie heeft hijzelf ook opgceven als de reden van zijn aftre den Ze wordt dus niet gevormd door de politieke moeilijkheden, waarin hij door de Amsterdamse troebelen en in het bijzonder door het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen ge raakt was. Het -was louter een privé- aangelegenheid, die voor ieder ander geen gevolgen van zo ingrijpende aard zou hebben gehad, maar die naar 's ministers eigen opvatting voor iemand van zijn status wel tot deze consequ entie moest leiden. In een mededeling aan de pers stelde de minister, dat hij ongeacht de uit komst van het justitieel onderzoek in verband met de aanrijding op 16 juli ■j.l. op grond van zuiverheid in de ver- ■houdingen van mening -was, dat het Aanzien van het ambt van minister en van de politiek in het algemeen ermee gediend was, dat hij zijn functie als minister neerlegde. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij grote waardering hebben voor deze beshssing. We kunnen ons voor stellen, dat het de minister heel -wat ^ielfoverwinning gekost heeft dit in- :£ijpende besluit te nemen. Politici zijn ever 't algemeen nogal ambitieus en r. Smallenbroek was dit zeker ook. had altijd het ideaal gehad zijn löpbaan met een ministerschap te linnen bekronen en dit -was gelukt. |eel bevrediging zal het hem echter let opgeleverd hebben. Hij had het on- iluk terecht te komen in de Amster- ise chaos, veroorzaakt door een re- citrant deel van de bevolking, een appe magistraat en slechte samen- erking tussen de topfiguren. Daardoor as zijn positie als minister reeds ver- akt, met name ook door zijn wonder- |k besluit de hoofdcommissaris te ont- an vóórdat de commissie van onder- lek haar rapport had uitgebracht. De irdediging van zijn beleid in de Twee de Kamer was onbevredigend en on handig. Wij waren erbij toen hij de sindsdien beroemd geworden sigaren doos, waarop hij tijdens een onderhoud f et de heer Van der Molen aanteke- ngen had gemaakt, aan de Kamer toonde. Direct daarop dachten we al: wat een onhandigheid, want daar werpt de pers zich op, speciaal de „Telegraaf", wat ook gebeurde. Dat was meteen een kluitje voor de caricaturisten. Hij stond dus al enkele maanden bloot aan de aanvallen en spot in de pers en toen kwam daar bovenop de aanrijding. Wat dit incident betreft, zoiets kan iedereen overkomen, maar de vraag is natuurlijk welke de bijkomende om standigheden zijn, die straks voor de rechtbank openbaar zullen komen. Be weerd wordt, dat de minister 's avonds laat bij een bespreking met geestver wanten enkele borrels had gedronken, toen zelf naar huis is gereden en de aanrijding met een geparkeerde auto veroorzaakte. Indien dit zo is, was het ^nzelfsprekend fout. Achteraf zal hij «zegd hebben: had ik mijn chauffeur ^aar laten komen. Hij is ook niet direct ïiaar de eigenaar gegaan, maar pas de Volgende morgen, naar men vermoedt om niet op alcoholgebruik te kunnen worden betrapt. Bij de rechtszaak zal dit eventueel wel blijken. In ieder geval is het hele incident wel een zeer onge lukkige gang van zaken voor deze mi- Bister, die met zoveel ambitie zijn ambt aanvaardde en het zo abrupt moet ver- pen. ■-■ Wij zijn het eens met de hoofdredac teur van „De Rotterdammer", die ^hreef respect te hebben voor 's minis- trs besluit en dit een daad van moed achten. Hij zag hierdoor zijn hele Alitieke carrière in stukken vallen juist «en die op haar toppunt was. Zijn po- ■Ktie was te kwetsbaar geworden om aan te blijven. De politiek is nu een maal een keihard bedrijf, waarin de tegenstanders elke zwakke plek gebrui- £.^"™°r onbarmhartige aanvallen. Of mede op advies van zijn A.R. geest- Twanten is afgetreden, is onbekend laar wel waarschijnlijk, al heeft men folgens Dr. Berghuis hem er niet toe geprest. Volgens „De Rotterdammer" was hij ook in eigen kring een omstre den figuur geworden. Wat de fractieleiders van de andere 'rtijen betreft, de heren Toxopeus en ™us, resp. van de V.V.D. en de H-U., die thans in de oppositie zijn, pben gezegd het besluit juist te -vin- in, maar het al eerder te hebben ver- ?cM. Ook de heer Schmelzer van de |V-P. achtte het noodzakelijk. Opmer- -U]k is, dat min. Smallenbroek bij de '.Q.A. zo hoog aangeschreven stond. «eyer Sluizer verdedigde hem j.l. za- .F°3gavond nog voor de V.A.R.A.-mi- ^■^loon tegen de inderdaad minder waardige aanvallen van Jacques Gans >,De Telegraaf". De socialistische ffactieleider Nederhorst betreurde zijn ^eengaan zeer. „Het Vrije Volk" had |veneens waardering voor hem. De ver- |iaring daarvan zal wel zijn, dat hij een goot voorstander was van samenwer- f^? met de P.v.d.A., in tegenstelling ae A.R. fractieleider Roolvink, die rvoor heel wat minder is geporteerd, soc. dagblad „Het Parool" sprak een melodrama d.i. een wel wat overdreven-aandoenlijk toneelstuk en 2;ijn ontslagname wellicht i-amenhangt met de hoge opvatting die „o/ wat vrcxaw, hebbende tien penningen, indien zij één pen ning verliest.'' (Lukas 15 8a) Voor wie graag een zeer uitvoerige, uitputende behandeling van deze ge lijkenis willen lezen, noem ik het prach tige boek van de Engelse oudvader, Nehemia Rogers, getiteld „De ware be keerde zondaar", waaraan ik voor deze schotjes; U .mag dat best weten veel gehad heb. Wat een kostelijke, schriftuurlijke schat ligt in die oude folianten en kwartijnen ook voor ons tegenwoordig geslacht opgehoopt, in dien men maar het geld en de tijd ervoor over heeft, dergelijke boeken te kopen en te lezen. Het gaat dus over een verloren penning, maar de gelijkenis begint met te spreken over een vrouw. We zien in deze gelijkenis de „vrouw in haar huis"; Ie zij verliest één penning; 2e zij ontsteekt een kaars, 3e zij keert het huis met bezemen; 4e zij zoekt zolang tot ze vindt; 5e zij roept al haar buur vrouwen en vriendinnen bij één en roept ze toe: „Weest blijde met mij", enz. Nieuwere uitleggers hebben wel eens gedacht, dat de vrouw het beeld, symbool is voor de Heilige Geest, en dat de tien penningen „bruids"-pen- ningen zijn, een geschenk aan zijn vrouw gegeven, door de man, op de dag van hun huwelijk. Het laatste is mogelijk. Dat zou de grote ernst bij het zoeken als van iets kostbaars, kun nen verklaren. Want wat is één (zilveren) penning waard? Niet zóveel! 't Betreft hier de waarde van ons vroegere muntstukje, de „schelling", dus 30 cents. Om daar voor nu zo'n drukte te maken? Wat raakt ons een kwartje meer of minder? Om daarvoor het hele huis schoon te bezemen, en zelfs kaarsen te laten bran den? Eén en ander zal ons werkelijk on verklaard blijven, wanneer we niet denken aan het „tertium comparatio- nis", aan datgene dus, waarom het in deze gelijkenis werkelijk gaat: n.l. de redding en behoudenis van een onster felijke ziel, van een voor een eeuwig heid geschapen zondaar. Wanneer wij dit laatste niet in het oog houden, vatten we ook weinig van de uitbundige vreugde, waarmee de gelukkige vrouw van het gevondene kennis geeft aan allen, die haar „na" staan, en nog minder vatten we iets van de overgang, die Jezus maakt in VS. 11: „Alzo zeg Ik ulieden, is er blijd schap voor de engele Gods over één zondaar, die zich bekeert". Dit is het grote, het alles-beheer- sende in Lukas 15, in al deze zo over bekende gelijkenissen. Het ga ons om de hoofdzaak ,al wil dit niet zeggen, dat de bij-zaken onbelangrijk zijn. Waar ligt trouwens precies de grens- en scheids-lijn tussen hofod- en bij zaak? Wie kan die feilloos markeren? Onder de „vrouw"' in deze gelijkenis heeft men wel verstaan de dienst der kerk, speciaal de arbeid van de diena ren des Woords in verband n.l. met het „de kaars ontsteken", en het huis de kerk) met bezemen keren. Gaarne sluiten we ons bij deze uitleg aan. Aan de vrouw zijn tien pennin gen toevertrouwd. Onder die 10 pen ningen kan men het gehele menselijke geslacht verstaan, 't Is immers sinds Christus' hemelvaart de roeping der Kerk, heen te gaan in de gehele we reld, en haar het Evangelie te predi ken. Dat slechts één en nog wel een verloren penning behouden wordt, wijst ons op Gods verkiezende genade, die uit het menselijke geslacht tot de zaligheid verkiest, wie Hij wil, en wan neer Hij het wil. De mens wordt hier dus bij een pen ning vergeleken. Is er overeenkomst tussen een penning en de mens? Toch wel. Want een echte penning draagt een beeld; anders is de penning vals. De penning draagt de beeltenis van de koning of koningin. Zo ook de mens. Hij is immers een beelddrager van God, zijn Schepper, Wetgever en Koning? Helaas, dit beeld Gods is door de zon deval bijna geheel uitgewist (Calvijn). De kennis Gods in verstand en hart is verduisterd', de wil verzwakt en heeft haar -vrijheid naar de goede kant ver loren, en het gevoel is vleselijk, ver kocht onder de zonde. De penning ligt verloren in het slik der zonde, is be- modderd door de ongerechtigheid. Ziedaar de roeping, en taak van de vrouw, om het verlorene te zoeken. Dat hier spraken is van een „vrouw", betekent dus niet, dat ook de vrouw in het ambt zou behoren. Dat zou in duidelijke tegenspraak zijn met het ge tuigenis des Geestes bij Paulus, dat n.l. de vrouw in de gemeente moet zwijgen, en dat zij zich thuis door haar man moet laten onderrichten. Neen, de dienaren des Woords wor den bij een vrouw vergeleken, omdat, evenals de vrouw het zwakkere vat is in vergelijking tot haar man, ook de predikanten in totale afhankelijkheid van „de Man", n.l. Christus Jezus hun arbeid behoren te verrichten. Paulus is niets, en Apollos evenmin, alleen God kan de wasdom geven. Hoe zwak ook, mag de vrouw in haar huis doen, wat haar plicht is, en de uitkomst overge ven aan de Heere. Het kan de vrouw als schuld worden aangerekend, dat zij één penning ver loren heeft. Zo goed, als het daarna in haar te prijzen valt, dat zij al wat in haar is, tewerk stelt, om het verlore ne terug te brengen. Ziehier, één van de trekken in de gelijkenis, die we niet „ovre" kunnen brengen. Behalve in- zoverre, dat het door de schuld der vrouw, Eva, de stammoeder van het menselijke geslacht, geschied is, dat de mens van nature „verolren" ligt, door zonden en misdaden. Zij is onge hoorzaam geworden ,en Adam met haar. O, welk een droeve val. Wat af valt van de hoge God, moet vallen. Hebt gij uw diepe val en verloren staat al leren kennen, en met smart inge leefd voor Gods aangezicht?, zo zou den we tenslotte willen vragen. St. Maartensdijk. Ds. J. v. d. Haar. Het echtpaar J. van Splunder—A. v. Splunder-Lokker te Goedereede kan het deze week niet op. Zondag 4 sept. wordt de baas 76; zaterdag 3 sept. wordt de vrouw 74 maar vrijdag 2 september is de datum die met gouden letters ge schreven mag worden; vandaag her denkt het echtpaar n.l. de gouden hu welijksdag. Temidden van kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen en de gehele Goereese familie wordt dit heugelijke feit in het verenigingsge bouw herdacht. Och, het echtpaar wil er ook weer niet zo'n grote drukte van maken maar ze zijn wel op het Verenigingsge bouw aangewezen: „Ons huis is wel groot maar 't zijn allemaal maar kleine kamertjes" zegt mevr. v. Splunder over haar woning Pad 7. Het lijkt of de tijd hier een poosje heeft stilgestaan; een klok die naar dhr. v. Splunder beweert j ver over de honderd jaar moet zijn tikt de tijd weg en alles ademt een fijne, rustige sfeer. Mevrouw van Splunter redeneert aan een stuk door en de heer van Splunder is er wat trots op dat schitterend bezit voor altijd! Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam men in A.R. kringen heeft van het ge zag. Maar het blad was ook van mening, dat een deel van de A.R.P. n.l. de rechtse en ultra-rechtse kringen erin de aanrijding als „een hemels geschenk" hebben gebruikt om deze politiek onge wenste minister dood te moraliseren. Zo ziet m endat het leven van een vooraanstaand politicus niet altijd op rozen gaat. Dhr. Smallenbroek heeft dit op zijn 57ste jaar ook moeten ondervin den. Hij heeft ongetwijfeld tot dusver een mooie carrière gemaakt. Met name op het gebied van de financiën en de belastingen was hij specialist, daar hij ontvanger van de registratie en domei nen en later hoofdinspecteur bij de be lastingen is geweest. Door zijn wethou derschap van Elburg en Gedeputeerde van Drente was hij goed thuis in ge meentelijke en provinciale aangelegen heden. In de oorlog onderscheidde hij zich in het verzet door grote moed en daarna richtte hij de Stichting 1940-1945 op, waarvan hij voorzitter werd. Of dhr. Smallenbroek weer lid van de A.R. Tweede-Kamerfractie zal worden is nog niet bekend. Het lijkt ons niet erg waarschijnlijk. Gemeld is wel dat hij het politieke leven gaat verlaten. In elk geval staat het lot van het Kabinet- Cals met deze affaire in geen enkel verband. De premier zal een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken moe ten zoeken. Een erg aantrekkelijk ambt lijkt ons <Jit thans niet, daar de opvol ger de hele Amsterdamse problematiek als erfenis meekrijgt. Onze lezersweten, dat wij nu niet direct pro-Smallenbroek zijn geweest. Zijn standpunt ten opzichte van de P.v. d.A. was zeker niet het onze. En in de Amsterdamse affaire hebben we even eens kritiek op hem tot uitdrukking moeten brengen. Nochtans vinden we het jammer, dat hij op deze ongelukki ge -wijze als minister en wellicht ook als vooraanstaand politicus moest vallen. Speciaal In het opma-Ken van B. d. VEER Telefoon 2682 Weatdyk S6 MIDDELHARNIS Iedereen heeft ondanks be paalde gebreken het recht, tot ont plooiing te komen", zegt de heer H. Hazenberg uit Brielle, sinds enkele maanden werkzaam als sociaal-peda goog voor Rozenburg, Voorne-Putten, de Hoeksche Waard en Goeree-Over- flakkee. Hij is als zodanig in dienst van twee instellingen: de Stichting pro- testants-christelijke sociaal-pedagogi sche zorg in Zuid-Holland-zuidwest en de Stichting sociaal-pedagogische dienst voor de Zuidhollandse eilanden belast met de sociaal-pedagogische zorg voor geestelijke gehandicapten. Elke donderdag wordt spreekuur ge houden van half twee tot 2 uur in de B.L.O. school aan de Hobbemastraat te Middeiharnis. „Iedereen heeft dat recht op ont plooiing. Een geestelijk gehandicapten valt het vaak zwaar, zijn plaats te vin den temidden van zich steeds wijzigen de maatschappelijke omstandigheden, ook bij de veranderingen in onze streek. De sociaal-pedagoog is er om daarbij te helpen." Voorts zal de heer Hazenberg be middelen in een aantal praktische za ken als het zoeken van mogelijkheden tot plaatsing van kinderen in verzor gingstehuizen, en in samenwerking met „Bijzondere bemiddeling" van het Gewestelijk Arbeids-Bureau de rea lisering van plaatsingen bij de Beschut te Werkplaats. De eigen sociaal-pedagoog heeft deze streek nu pas gekregen doordat de eilan den aanvankelijk onder het gebied van Rotterddm ressorteerden en de sociaal- pedagogische dienst daar het zo druk had dat zij eenvoudig niet aan dit ge bied toe kwam. Vanaf 1963 zijn er van uit deze streken al pogingen gedaan een eigen dienst hiervoor te krijgen. Daar is totdusverre met name uit de kring van het buitengewone lager on derwijs en van de (resp. prot. chr. en algemene) verenigingen „Philadelphia" en „Helpt Elkander", die in deze om geving ook leden bezitten, sterke aan drang op uitgeoefend. Kerken Het werk van de twee stichtingen, in dienst waarvan de heer Hazenberg inmiddels aan het werk is gegaan, wordt gefinancierd door het Rijk (40 procent), de provincie (15 procent), en de kerken, terwijl ook een aantal ge meenten er al financieel aan bijdraagt. De nieuwe sociaal-pedagoog voor de eilanden, wiens zorg niet beperkt zal zijn tot de leerlingen en oud-leerlingen van b.l.o.-scholen, zegt over zijn werk, dat de sociaal-padegogische hulpver lening al op zeer jeugdige leeftijd kan beginnen. In de leeftijd van 1 tot 7 jaar vragen sommige kinderen al bijzondere aandacht. Door de ouders met gesprek ken en adviezen ter zijde te staan helpt de sociaal-pedagoog gehandicapte kin deren indirect. Soms blijkt het noodza kelijk, dat voor de verdere ontwikkeling van het kind een beroep wordt gedaan op verzorgingstehuizen en op de bemid deling van een sociaal-pedagoog. Daartoe werkt deze nauw samen met instituten die direct of indirect zijn be trokken bij het werk voor geestelijk gehandicapten: de b.l.o.-scholen, de ouder-verenigingen, gemeentelijke diens ten van sociale zaken, sociaal-psychia trische diensten, beschutte werkplaat sen en instellingen voor maatschappe lijk werk. Integratie Na de schoolperiode moeten gees telijk gehandicapten een werk situatie vinden, waar zij hun arbeidskwaliteiten kunnen ontplooien en waar zij als ieder ander met begrip worden ontvangen. In sommige gevallen zal dan een aange paste arbeidssituatie moeten worden gezocht, waartoe de beschutte werk plaats mogelijkheden biedt. In dit ver band: in overleg met het GAB wordt ook hier geprobeerd, de integratie van de geestelijk gehandicapten in de maat schappij te bevorderen. „Afhankelijk van elk mens", zegt de heer Hazenberg over zijn adviserende en bemiddelende taak „zal voor de één meer begeleiding nodig zijn dan voor hij wat overtollig gewicht is kwijtge raakt; al met al twee bijzonder gezel lige mensen die zich door de tijd niet van hun stuk lieten brengen en heel erg gezellig samen leven in hun wo ning aan de boerderij van de vroegere werkgever van dhr. v. Splunder, de heer D. Goekoop. De boerderij is een oude Franse kazerne waarom het nog „de barakken" wordt genoemd. Na hun huwelijk in 1916 trokken ze in de ar beiderswoning naast de stee van de heer D. Lodder aan de Hoofddijk wel ke woning ze in 1943 moesten verla ten omdat de naastgelegen schuur vol zat met Duitse paarden. Dhr. van Splunder werkte tot 1925 bij dhr. D. Lodder; toen het bedrijf aan dhr. Goe koop overging trad hij bij dhr. Goe koop in dienst tot maar liefst 2 jaar na zijn pensionering. Steeds heeft hij de paarden gemend en hij heeft daardoor een grote liefde tot deze edele dieren. Het echtpaar heeft 7 kinderen ge- Jan. van Splunder bij zijn twee liefdeszijn vrouw en de paarden! had; 5 daarvan zijn nog in leven. Er zijn 22 kleinkinderen en 2 achterklein kinderen die allemaal verwacht worden in het Verenigingsgebouw. Mevr. van Splunder doet haar huishoudentje nog alleen. „Behalve de karweitjes die ik moet doen" voegt haar echtgenoot daar aan toe. Haar dochter Jans doet de was voor haar. Beiden goed gezond De beide echtelieden zijn goed ge zond, ze zijn ook goed ter been en ze reizen stad en land af naar hun kin deren en familie. Jan en Adriaantje zijn twee popu laire mensjes, we hopen gaarne dat ze nog lange tijd voor en met elkander gespaard mogen blijven. de ander. Ook de aard van de sociaal- pedagogische hulpverlening en het tijd stip waarop die moet worden geboden verschilt van mens tot mens. En: „De sociaal-pedagogische zorg strekt zich niet slechts uit tot leer lingen of oud-leerlingen van b.l.o.- scholen. Sommige mensen hebben dit voor hen aangepaste onder-wijs niet kunnen of willen volgen en zij hebben daardoor een belangrijk hulp middel ongebruikt gelaten. Dit blijkt vaak later de problemen niet ver kleind te hebben. Integendeel. Ook in dergelijke gevallen probeert een sociaal-pedagoog iets te doen." NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 Hervatting zangrepetities. Donder dag 8 sept. gaat Zangvereniging „Con cordia" haar repetities weer hervatten. De uren zijn als volgt: Kinderkoor 6 uur; Dameskoor 7 uur; Gem. koor 8 u. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Openingsuren postkantoor. De ope ningsuren van het postkantoor te Stad aan 't Haringvliet zijn met ingang van 12 sept. als volgt gewijzigd: van 10.30 tot 12.30 uur. Van 14.00 tot 15.00 uur. Van 17.30 tot 18.00 uur. Kerkelijke huwelijksbevestiging Ger. Gemeente. D.V. a.s. woensdagmiddag 7 sept. zal het huwelijk bevestigd worden van P. van Es en D. Jelier om 2.45 uur door de eerw. heer ds. P. Blok van Dirksland in het Ver. gebouw van de Ger. Gemeente. Bibliotheek. De bibliotheek in het „Trefpunt" begint op woensdag 7 sept. a.s. van half 7 tot half 8.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1