Telefoon- en autokosten Techn. dienst op de korrel harde praktijk zegt meer dan 1000 woorden ///////////J^f////////M Nationale Reclasseringsdag 1966 Vervolg algemene beschouwingen raad Goedereede Raad Scherpenisse nam afscheid van de heer A. Hage i voert tot winst In raad Goedereede: Er is eens iets geweesi. DeRoo Kerk -o- ZOUTELANDE Subsidiebeleid vastgelegd ia uitvoerige nota. Nieuwe regeling voor subsidiëring Militaire Tehuizen. CENTRALE VEILING Middelharnis VERKRIJGBAAR BIJ MOLEN "DE HOOP" Ouddorp ^O^ (01878) 367 Nes Ammim breidt ui; en vraagt medewerk(st)ers Nieuws uit Zeeland 3e blad. „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 september Gedokter. „Als men er een hobby op na houdt moet men dat zelf maar financieren" vond dhr. de Jong; daarom was hij tegen subsidieverlening aan muziek-, zang- en gymnastiekverenigingen. „Dat gedokter op kosten van de gemeen schap vind ik ongezond" betoogde hij. Spr. sprak namens de commissie de hoop uit dat college en raad in biddend opzien de begroting tot een goed einde zal brengen. Beantwoording door de voorzitter. Allereerste betuigde ook de voorzitter zijn spijt over de verlate toezending. Het was te wijten aan de drukker, die toen hij de begroting ter inbinding aan geboden kreeg voor 10 dagen met va- cantie ging; de 10 dagen zouden juist nodig zijn geweest om de begroting in tensiever te kunnen bestuderen. Voorts had de voorz. uit de gehouden beschouwingen geconstateerd dat de raad min of meer de logeerbelasting zal aanvaarden. Hij wees erop dat Val kenburg de eerste Nederlandse gemeen te is die deze belasting heft; geble ken is dat het bezoek er persé niet minder door is geworden en spr. meen de derhalve dat ook de recreant wei nig bezwaren zal hebben. Er dienen maatregelen te worden getroffen om het tekort te dekken en de voorz. stelde een voorstel tot heffing van logeerbe lasting op korte termijn in het voor uitzicht. „Zolang de middelen uit het gemeen tefonds ons niet rijkelijker toevloeien zullen we ergens een opvulling van het tekort moeten vinden" concludeerde de voorz. N.a.v. het subsidiebeleid wees de voorz. erop dat er vooral naar wordt gestreefd de eigen verenigingen dat te geven wat ze ook in de vorige gemeen ten hadden; zij mogen primair niet aan de samenvoeging lijden. De Woningbouw heeft grote aandacht, spr. bracht de verwachte bouwstroom onder de aandacht, hij hoopte dat de gemeenten nu Goedereede voor 1966 geen contingent werd toegewezen hiervan thans niet de dupe worden. De diskwalificatie van de wethouders door dhr. Komtebedde werd door de voorz. ten stelligste bestreden; spr. wees erop dat dhr. Komtebedde ook zichzelf tegenspreekt als hij zegt dat de ont wikkeling van de z.g. Q gebieden van de grond komt; dit is het werk van een der wethouders, terwijl de ander zich beijverd ten diensten van de visserij. Voorts zei spr. niets te weten van moeilijkheden met de Techn. dienst. De gemeenschappelijke Technische dienst zowel als de daarvan aan het hoofd staande commissie zijn i.v.m. de samenvoeging opgeheven. De Techn. dienst is ondergebracht in de afd. Ge meentewerken zodat in het vervolg niet meer van Techn. dienst gesproken wordt N.a.v. de vraag over de tenthuisjes legde de voorz. uit dat dit niet een zaak is van de nieuwe bouwverordening maar louter van de nieuwe woningwet. In de zin van die woningwet is „elke door wanden omgeven voor mensen toe gankelijk ruimte'' een gebouw; zo is ook een tenthuisje een gebouw in de zin van de woningwet. Nog 3 verordeningen De voorz. deelde hierop mee dat nog 3 verordeningen gereed moeten worden gemaakt t.w. de gemeentelijke bouw verordening, de seizoenverblijven ver ordening, en de kampeer verordening. Over de Groene Kruisverenigingen merkte spr. op dat een fusie mis schien nog niet financieel maar ze ker van belang zou kunnen zijn t.b.v. de dienstverlening aan de lijdende mensheid mede i.v.m. personeelsbezet ting e.d. De telefoon N.a.v. de gemaakte bemerkingen op de wijze van verrekening van particu liere gesprekken door de hoofdambte naren van gemeentewerken vroeg de voorzitter de ambtenaren daarin te ver trouwen. Dat er nogal eens een privé gesprek wordt gevoerd was voor dhr. Santifort duidelijk. „Zo logisch als wat, de dames onder elkaarvond hij. „Wat hebben ze nu voor telefoon nodig na diensttijd? „Vooral voor bouw- en woningtoe zicht" antwoordde de voorz. waartegen de heer Santifort stelde dat juist de raadsleden meer worden benaderd. „We moeten het niet zoeken waar het niet verloren is" maande de voorz. „Het zal heus wel meer dan f 9, per afrekening zijn" verwachtte de heer Santifort. „Ze hoeven toch een gerechte inspec tie niet te vrezen, 't is een eerlijke zaak vond de heer de Jong. De voorz. antwoordde dat controle moeilijk zou zijn omdat alles is ge automatiseerd. Volgens dhr. Visser was er bij hem geen sprake van wantrouwenmaar „wie zal het noteren als hij met Jan van Piet van Klaas belt?" Spr. wil de het maar liever omdraaien en de ambtenaren dienstgesprekken laten de clareren. De voorz.: Ze zullen meer dienstge sprekken dan privé hebben te noteren. „Als dat zo is dan groeit daarmee de waardering voor de Techn. dienst" gaf dhr. Visser te kennen. Besloten werd de betreffende ambte naren een schrijven te doen toekomen waarin ze worden gevraagd een vol strekte eerlijkheid te betrachten. Werveling De heer Jan Bruggeman wervelde hierop de raadzaal binnen. „Net terug uit Amsterdam" zei hij nog wat ge jaagd. „Gesolliciteerd voor Commissaris van Politie?" informeerde dhr. Visser. De auto Ook over de autokosten van hoofd ambtenaren Gem. werken werd uitvoe rig besproken. De voorz. bekende het een „pijnlij ke operatie'' te vinden wanneer 's mor gens en 's avonds de km. stand zou worden opgenomen, hij vond dat een dergelijke sfeer van wantrouwen voor komen moet worden. „Men moet ver trouwen schenken tot dat men dat ver trouwen schendt" vond de voorz. Een controle van de km stand vond dhr. Santifort heel logisch in een tijd van bestedingsbeperking. „Een pijnlijke zaak" vond ook dhr. G. Tanis. De heer J. Tanis wilde het ook nog een jaar achteraan zien. De betreffende ambtenaren zullen ook wat dit punt betreft gevraagd worden de volstrekte eerlijkheid te betrach ten. Wegen Verduidelijkt werd dat de reconstruc tie van een gedeelte van de Oosterweg betekent de reparatie van het gedeelte bij de Beatrixweg waar de slijtlaag is stuk gereden. Op de vraag van dhr. Santifort van het Smalle Einde een breed einde te maken antwoordde de voorz. dat met het betreffende polderbestuur bespre kingen gaande zijn over overname van deze weg. De heer Bruggeman vroeg aandacht voor de gebrekkige riolering van de woningen langs de Hoofddijk; deze zijn niet op het hoofdriool aangesloten. Spr. vond het een onhoudbare toestand. Ook wees hij erop dat zelfs in de kern van Goedereede nog donkere plaatsen voorkomen. Het schoonmaken van de haven zal met de Delatadienst worden besproken evenals de verlichting van de Goerees steiger. Wat er aan de hand is met de toren klok te Stellendam was de voorz. niet helemaal duidelijk. Wanneer de nieuwe luidinstallatie er is zal het luiden her vat worden. „Ze hoeven nu ook maar aan het touw te trekken antwoordde dhr. Vis ser. B. en w. zullen het bezien. De voorz. bevestigde dat het zaak wordt dat het rioolgemaal in gebruik komt. Nu komt het rioolwater in het buizennet tot stilstand wat het gevaar in zich houdt dat het vuil bezinkt. Het schoontrekken van het buizenstelsel zou een uiterst kostbare zaak zijn. Schoon strand De voorz. wees n.a.v. de vraag of het strand kan worden schoongehouden, op dat het strand niet van de gemeente, maar Rijkseigendom is. Herinnerend aan de olievlek op het strand van Wes- terschouwen wees de voorz. erop dat de verwijdering daarvan van de ge meente enkele tienduizenden heeft ge kost. De verwijdering van afval e.d. zag spr. als taak van de V.V.V. of andere belanghebbenden. De voorz. deelde hier op mee dat ook dit voor de kustge- meenten specifieke probleem aan de orde is gesteld bij de Centrale Overheid middels de Ver. van Ned. Kustgemeen- ten. Hoogst urgent De heer Bruggeman wees er n.a.v. „de post onderhoud urinoirs a f 404,31" op dat de kern Goedereede zo'n attribuut moet ontberen. „Hier moeten ze er voor naar een café vertelde dhr. Brug geman. „B. en w. zullen aan dit hoogst ur gente probleem de nodige aandacht schenken" beloofde de voorzitter. De raad kwam j.I. maandag in open bare vergadering bijeen. Burg. Bou- wense die de vergadering presideerde stond in een kort openingswoord en later in zijn afscheidswoord, stil bq het feit dat dhr. A. Hage die 20 jaar lid van de raad was met een onderbre king van 4 jaar, niet meer in de nieuwe raad zal terugkeren i.v.m. zijn gevor derde leeftijd. Burg. Bouwense zei het van dhr. Ha ge een wijs besluit te vinden. Spr. wist dat velen wanneer zij op oudere leef tijd zijn gekomen hun plaats niet aan jongeren willen afstaan en kunnen zij niet scheiden van hun taak of beroep maar tot dhr. Hage kon de voorzitter zeggen dat de raad zijn besluit res pecteert en hem zeer dankbaar is voor het werk dat hij in de afgelopen20 jaar heeft verricht. In zijn dankwoord deelde dhr. Hage mee dat nu de jaren klimmen, hij ook andere functies heeft neergelegd. Hij was dankbaar dat tijdens zijn zittings periode in de gemeente meerdere zaken zijn verwezenlijkt t.w. een nieuwe school, rcreatie, speelweide enz. Spr. getuigde steeds met de overige raads leden prettig te hebben samengewerkt; hij zou het zeer betreuren warmeer de gemeente betrokken zou worden bij een herindeling. Ook weth. v.d. Jagt sprak de scheidende heer Hage toe. Hij wenste hem toe het rijkste goed in zijn verdere leven en dat hij zou mo gen oprijzen naar boven, vanwaar alle hulp te verwachten is. ST. MAARTENSDIJK De centrale dienst Noord Zeeland te Tholen heeft de bouw van een lij- kenhuisje met bergplaats te St. Maar tensdijk gegund aan de f am. A. J. Rijnberg te St. Maartensdijk voor de som van f 10.775.—. Botsing. Dinsdagmiddag had er een botsing plaats in de Duinweg. De bakker de heer J. v. d. Vreugde reed over de Duinweg toen de heer v. d. Velde uit Koudekerke welke een taxi bedrijf heeft het terrein afreed bij Pen sion Zonnewende. Een botsing was on vermijdelijk maar liep goed af. De heer V. d. Vreugde had een gekneusde el leboog en verder was er enige schade aan de voertuigen. SCHERPENISSE Kerkdienst Ger. Gem. Zaterdag a.s. sav. 7.30 uur student van Vliet uit Den Haag. Alvorens de raad van de gemeente Goedereede zich j.I. woensdagmiddag zette tot de behandeling van de gemeentebegroting 1966 brccht de voorz. burg. H. J. Smith een hartelijk dankwoord aande gemeente secretaris met zijn staf en de overige administratieve krachten. Spr. wist dat zij zich teneinde de be groting zo snel mogelijk gereed te hebben, hebben uitgesloofd. Ook sprak de voorz. met waardering over de wijze waarop de commissie tot nazien van de begroting zich van zijn taak heeft gekweten. Spr. wist, dat de door de com missie uitgebrachte adviezen en gestelde vragen zijn voortgekomen na een zeer uitgebreid onderzoek. Onderstaand volgen enkele door de commissie ge stelde vragen en gemaakte opmerkingen met beantwoording door b. en w.: Op het voorstel van de commissie het straatverlichtingsnet langs de Nieuwen- dijk (voormalige gemeente Goederee de) uit te breiden antwoordden b. en w. de wenselijkheid hiervan volledig te onderschrijven. Zij wijzen er op dat indien de raad het voorstel van de commissie aanvaardt er voor de toe komst rekening mee moet worden ge houden dat soortgelijke verbeteringen en uitbreidingen van de openbare straat verlichting buiten de bebouwde kom van Ouddorp eveneens aan de orde zullen moeten worden gesteld. De telefoon De commissie is unaniem van oor deel, dat één gemeentelijke telefoon aansluiting voor het technisch perso neel voldoende is. De heer Santifort is bovendien van oordeel, dat het hoofd gemeentewerken alleen vergoeding van telefoon-abonnementskosten en kosten dienstgesprekken moet worden gege ven. De overige leden zijn van mening, dat ten aanzien van het hoofd, gemeen tewerken de bestaande regeling (ge meentelijke telefoonaansluiting, kos ten privé-gesprekken terugbetalen aan gemeente) gehandhaafd moet blijven. B. en w. antwoordden het standpunt van de commissie, dat één gemeentelijke telefoonaansluiting voor de staffunctio narissen van de technische dienst i.e. het hoofd gemeentewerken en het waar nemend hoofd gemeentewerken vol doende zou zijn, niet te kunnen delen. Zij zijn van mening, dat deze functio narissen, vooral in verband met de mo gelijk plotseling optredende calamiteiten en met in de avond- en nachturen voor komende storingen in de mechanische installaties der rioolgemalen, direct te allen tijde telefonisch bereikbaar die nen te zijn. Bovendien menen zij, dat beperking van het aantal telefoon-aan sluitingen, i.e. eliminatie van de ge meentelijke telefoonaansluiting in het woonhuis van het waarnemend hoofd gemeentewerken, die in hoofdzaak is belast met het bouw- en woningtoe zicht, de dienstverlening aan het pu bliek niet ten goede zal komen. Zij vinden het gewenst beide telefoon aansluitingen te handhaven. De auto Uit verkregen informatie is het de commissie gebleken dat voor 1966 de vergoeding der autokosten van het per soneel der Techn. dienst plm. f 4200,— zal bedragen. De commissie vindt dit unaniem te hoog en stelde daarom voor de bestaande regeling voor het jaar 1966 nog te handhaven maar voor 1967 een eenvoudige door de gemeente aan te kopen auto aan te schaffen. B. en w. hebben dit voorstel bestu deerd en hun conclusie is dat de ex ploitatie van een gemeentelijke dienst auto niet goedkoper zal zijn en bo vendien veel administratieve beslom meringen zal geven b.v. wegens de noodzakelijke controle op het gebruik en de wijze van gebruik. Het college is voorts van mening dat na concen tratie van het gehele gem. apparaat in Goedereede het aantal te rijden kilo meters aanzienlijk zal dalen. De totale vergoeding voor 1967 wordt derhalve geschat op f 3500,B. en w. adviseren de bestaande regeling voorlopig tot 1 jan. 1968 te continueren. Het subsidiebeleid De commissie had tevens de staat van verleende subsidies voor 1966 gecommen tarieerd. I.v.m. de herindeling zijn de door de voormalige gemeenten verleen de subsidies en aangegane lidmaat schappen herzien en aan de nieuwe si tuatie aangepast. De heer de Jong had zich in de com missie uitgesproken tegen de toeken ning van f 600,'— aan de reddingsbri gade te Ouddorp. Ook de her Kr. Grinwis, Joh. Tanis, en dhr. Human (allen s.g.p.) wensten geacht te worden tegen dit voorstel te hebben gestemd. Het unanieme voorstel van het col lege werd aangenomen. Het voorstel van b. en w. voor 1966 geen subsidie meer te verlenen aan de Prov. Zuid Holl. Ver. tot bestrijding van tuberculose werd bevochten door dhr. Santifort die een subsidie van f 20.wilde toekennen. Het voorstel van b. en w. subsidie stoppen werd met 76 aangenomen. Evenzo verging het het voorstel geen subsidie meer te verlenen aan de Ned. Asthma Stichting. Verworpen werd het voorstel van b. en w. geen subsidie meer te verlenen aan de Ver. tot steun aan de Rheuma- bestrijding. De heren Santifort en Snij der meenden dat een subsidie van f 45,- diende te worden verleend. De meer derheid ging hiermee accoord. Aan het Kon. Wilhelminafonds (kan kerbestrijding) werd een subsidie van 1 cent per inwoner verstrekt ten be drage van f 77,11. De voorz. wees hier bij op het verschil tussen de bestrijding van kanker en de bestrijding van rheu- matiek en asthma. Van beide laatste ziekten is de veroorzaker en de thera pie bekend terwijl het kankeronderzoek nog een bijzonder kostbare research vraagt. Voor subsidie muziek- en zang verenigingen werd een bedrag van f 2500,geraamd. Een nader voorstel tot verdeling van dit bedrag zal volgen wanneer b. en w. een duidelijk in zicht hebben verkregen in de baten en lasten van de verenigingen. De heren Kr. Grinwis, de Jong, Human en Joh. Tanis waren tegen. Zij spraken zich eveneens uit tegen de verlening van een subsidie van f 250,aan de Gym. Ver. „Sparta" te Stellendam. „Jammer dat u meent dit niet te kunnen volgen" vond de voorzitter. Hij wees erop dat door de schoolartsen en bij de militaire keuringen veel ver groeiingen worden geconstateerd die men mede toeschrijft aan het gebrek aan gymnastiek. Spr. maande dit niet in het principiële maar in het medische vlak te bezien. De jeugd dient de ge legenheid te worden gegeven zich ook lichamelijk te kunnen ontplooien. Het Streekmuseum dat de vroeger verleende subsidies al karig vond komt er in Goedereede bekaaid af. Het totaal van f 360,werd tot f 100,geredu ceerd. Subsidiering Militaire Tehuizen B. en w. stelden voor een subsidie van f 200,te verstrekken aan Pro Re- ge (Chr. Mil. Tehuizen). De heer Komtebedde wilde ook het Humanistisch Thuisfront subsidiëeren. Ook dhr. Santifort meende in dit voorstel een discriminatie te bespeu ren; „wat heeft dit met principe te ma ken; een goed humanist zal niet vloe ken, dat doet iemand uit Pro Rege misschien wel" vergeleek hij. Ook mevr. Grinwis zei enkel met het voorstel accoord te gaan wanneer het Hum. Thuisfront ook zou worden ge subsidieerd. Meegedeeld werd dat in Goeree en Stellendam f 5,per militair per jaar werd verstrekt aan het tehuis dat hij bezocht. Ouddorp subsidieerde enkel „Pro Rege." De voorz. signaleerde hierin dat be zwaar dat met deze maatregel niet de gemeente maar de militair de subsidie bepaalt. Spr. hechtte weinig waarde aan hun opgaaf. Als in een ander tehuis een groter biljart staat gaan ze daarheen" meende hij. „Het is helaas zo dat wanneer de ouders een bepaald principe belijden dat het kind op een bepaald moment daarvan niets meer wil weten; de ver melding op de persoonskaart zegt me daarom niets" bekende de voorzitter. „Onderzoekt alle dingen en behoud het goede; dan kom je overal te recht" was de logica van dhr. Santifort. „De ouders bepaalden in Stellendam waar hun zoon naar toe zou gaan" maakte de heer Visser nader bekend. De voorz. kon wel achter deze rege ling staan; dan berust de verantwoor delijkheid bij de ouders en wordt het niet aan de minderjarige jongens over gelaten waaraan de subsidie besteed wordt. Weth. van Seters wilde evenals de voorz. nu ook liever het voorheen in Stellendam gevoerdesysteem volgen. Dit meerderheidsvoorstel werd aan vaard met de stemmen van de heren Visser, Bruggeman, Santifort, Komte bedde, Snijder, G. Tanis, van Seters en Mevr. Grinwis voor. De ouders zul len derhalve schriftelijk hun keus ken baar dienen te maken; per militair wordt f 5,per jaar subsidie verstrekt. Subsidie Streek V.V.V. De commissie was unaniem van me ning, dat het werk van de provinciale V.V.V. ook voor deze gemeente van be lang is, zodat hij voorstelde deze ver eniging over het jaar 1966 een subsi die te verlenen van f 75,De com missie was voorts van mening, dat ten aanzien van de streek V.V.V. volstaan kan worden met een subsidie van f 75,- voor 1966. College en raad gingen hiermee ac coord. B. en w. hadden aanvankelijk voorgesteld de Streek V.V.V. f 200,— te verlenen. De heer Visser deelde mee dat willen de activiteiten van de Streek V.V.V. kunnen worden voortgezet de subsidie in het vervolg aanmerkelijk op te trekken. Aardappelveiling van woensdag 31 aug. Bintjes grof 14,-----18,—; Middel 13,50 —16,—; Kwaliteit II 10,30—12,30; Drie- lingen 5,40; Eigenheimers middel 17,90 —20,70; Voer 3.30. Aanvoer 65.000 kg. OUDE TONGE Beroepen. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. Kortleve uit Klun- dert. Goede verzorging en uitstekende voeding voeren Uw koppel legkippen naar topprestaties. U verzorgt de koppel goed; voor een uitgekiende voeding zorgt UTD. De praktijk-ervaringen van talloze pluimveehouders wijzen uit, dat ook Uw legkippen met VOLLEDIG LEGVOEDER van UTD topprestaties leveren: U raapt extra eieren. Bestel nu Volledig Legvoeder - Legkips of Legmeel - van UTD. K. VOOGD Sommige mensen schrikken reeds bij het woord reclassering. Dat zijn immers de lui die fatsoen lijke mensen weer met boeven willen opschepen? Ze kijken wel uit, ze nemen geen risico. En ze weten je een heel verhaal te vertellen over de slappe rechtspraak, waardoor bankovervallen en moorden aan de orde van de dag zijn. Als je dat allemaal door de vin gers zou zien, wat voor wereld kreeg je dan? Ter geruststelling van dezulken: de reclassering wil helemaal niets door de vingers zien. Misdrijf moet worden ge straft. Niet alleen bij de notoire zware jongens van het vak, maar ook bij de gene die, hoewel hij altijd een fatsoen lijk man was, zich eens door drift liet vervoeren of door nood verleiden. Ook hij moet worden gestraft. Maar alle straf heeft zijn maat. En als die straf is geboet, dan moet het ook uit zijn. De man die, als de ge vangenisdeuren zich weer hebben ge opend om hem uit te laten, en die met zijn ogen staat te knipperen tegen het licht der vrijheid, moet een groet en een han dhebben. Dat wil de reclasse ring zijn. Ze wil hem weer stevig op zijn benen zetten en hem helpen om zijn plaats in de samenleving terug te vinden. Natuurlijk, daar zijn verenigingen voor. Reclasseringsinstellingen van di verse godsdienstige of humanitaire richting. En daar is een nationaal bu reau voor. Dat is organisatorisch alle maal wel in orde. Maar deze instellin gen hebben nog te worstelen met ber gen van misverstand. „Er is eens iets met die man geweest..." weet men zich te herinneren. Hij heeft gezeten. Hij deugt niet, of in elk geval niet hele maal, want men noemt geen koe bont of er is wel een vlekje aan enfin, onze nationale spreekwoordenschat is vol van die zelfgenoegzame achter docht, vol ook van de overtuiging van eigen vlekkeloosheid. Maar wie, die iets van zichzelf heeft begrepen, durft eigenlijk met de hand op het hart ver klaren dat hij volkomen betrouwbaar, eerlijk, evenwichtig en toegewijd is? Het komt hierop neer: we hebben een voorschot van vertrouwen nodig. En de reclassering vraagt niets meer of minder van ons, dan dat we dat ook aan anderen zullen geven. Het gaat hier niet over beroepscriminelen, maar over mensen die in een onbewaakt ogenblik het evenwicht hebben verlo ren en uit de boot zijn gevallen. Die schrijven we toch niet af? Om op die reclassering terug te ko men; dat is niet zomaar een vrijblij vend clubje van lieden die liefhebbe ren in filantropie. Het is een orgaan van onze samenleving, dat er op ge richt is die samenleving gezond te ma ken. Dat heeft met sentimentaliteit of halfzachtheid niets uit te staan; het is even zakelijk als menselijk. Maar we kunen deze mensen niet laten werken in een luchtledig. Ook zij hebben ons voorschot van vertrouwen nodig, tast baar gemaakt allereerst in de bijdrage die wij voor hun werk, het werk dat zij voor ons doen, beschikbaar stellen. Zij zijn onze portiers die de weer op nieuw aangekomenen ontvangen en hun plaats aanwijzen. Zij moeten, en ze doen dat uit onze naam, de eens ge straften duidelijk maken dat de zaak hiermee wat ons betreft uit is, en d. ze er niö meer op zullen worden aar- gekeken. En ons willen ze ook ie5 duidelijk maken: hoe noodzakelijk di; is, zowel uit maatschappelijk als iiï menselijk oogpunt, dat de verbitteriK| wordt weggenomen, en dat er gee: energie en goede wil, die onze samen leving kan dienen, verloren gaat. Dan vergeten we van beide kantel^ dat er „iets" geweest is. Als we h(. onthouden en vastspijkeren, is dat beste manier om te zorgen dat er weej „iets" komt. We hebben nu,een goede kans omo;j de nationale reclasseringsdag te tont; dat, wanneer we tegen discriminatie i:| de verte zijn, we dat recht ontlene aan de mate van menselijke solidari| teit, die we ten opzichte van onze e: gen landgenoten zonder terughoudin| weten waar te maken. Fedde ScliuK Nes Ammim is een christen-nede- zetting in Israël zonder particulitj winstdoel, om te helpen bij de opbour van Israël, vanwege de eeuwenoud schuld van Europa en om alles wati- Bijbel zegt over dit land en dit volle. De nederzetting ligt in Galilea, waïj behalve Nederlanders ook Zwitsers s Amerikanen werken. Binnenkort ho* men te beginnen met de bouw van eerste huizen. Tot nu toe stonden H alléén barakken. Ook het aangeboorf' water moet nog produktief geir.ai worden. In Nederland vraagt Nes Ann»'l mensen, die propaganda-werk wlW doen. Ook voor het verzorgen van dis avonden (met geluidsband) over pioniersdorp Nes Ammim is nog *j mand nodig. Voor plaatselijke Nes Ammim-vn* denkringen zal ook medewerking prijs worden gesteld om de opbouw stimuleren. Dat kan als iedere pr"', tant één cent zou geven. Over de WJ wereld is dat 2 miljoen gulden per P Wie belangstelling heeft voor het venstaande of voor Nes Ammim iij "j algemeen kan inlichtingen of fdfl verkrijgen bij het bureau: Nes Amro'jj Noordsingel 11 te Rotterdam. Tel. 241661, (na 19.00 uur: tel. (02500) i waar ook de verzorging van W"* beeldavonden over Israël en Nes mim (met bespreking) kan worden aa gevraagd. Bijv. voor gemeente-avowj catechisaties, op scholen, verenig'"' enz. THOLEN Ongeval. Bij het lossen van pa''jj ten spaarplaten op het werk van I ratiobouw te Tholen kreeg de steiS I maker J. K. uit Roosendaal vi^oens morgen een pakket platen op z'i"jj Met verbrijzelde voetbeentjes i"°^L1 zich onder doktersbehandeling ste' 'I Wie poogt d ,lingen in ons enigermate bij getroffen door tal jaren en v afspeelt in de met name in d licht is het beg zacht uitgedru' „een stille revo in paniek om h dat vooral op e caans concilie dag is getrede' voortgeschrede grijpende vera leer als in de patroon van d Het lijkt er ve deze kerk, wa' en voor altij thans aan het ■wordt, voor w gaat, veelal in het optreden paus Johannes »1963 op „de st ■voor wat ons ^fpopulaire bissc 5 Bosch, die dit j der twijfel he bijgedragen tot liteitsveranderi' :katholieken. To schijnsel niet i' Sn verband bre' ^en. Er is ve contact, ook tu schilende kerk brengt ons in geestesstroming 'begrip gaat op' geten als gevolg menische instel tellectuelen, D vroeger zo sch" ,is een algemee' de rooms-katho" gereformeerden Zo worden d 'pelijke verhou diepgaand gewij vagen, eeuwen afgebroken. He ontwikkeling h 'oomsen, met and. Ons land ij ze in de vo" ernieuwers e ranten en boe n t.v. bekijkt, [onder hen heef in een nieuwe ordt getroffen ichil met voorh ooms leven on' e geestelij khei etekenende or e adviseur. De an de wieg to neindige afsta erklid en een eloofsvragen it alles is gr •en, niet alleen iok bij de ge en deel erva ormden en se e gereformeer :en in de ker ;ijn er altijd annen en con Wie een goed et verschil tus en b.v. dertig ïge situatie, d' an de roo arcel van de oomse leven", chrijft omstreé at roomse leve as een stren ito school en ende kerk. He erd op de s inderen aange ineerden van mengde verker' Aparte meisjes 'itreng toezicht elsjes diende- 'oomse moest o eorganiseerd zi icholen wemel ver heiligenle- ler Plas te spr ■lid gelijk, de ehool, vader e venzeer de aasbode en p en van kritiek aam. Het was aarin velen oelden. Het is echter ich hermetisch oderne cultuu ■ormden en la ingen „doorbre erk aan de be It niet, Zij h erkregering, e ie en een tra «euwen heen h onveranderbaar aert 1870 was e nouden. De tij ^at betreft de bijna een eeuw. braak aan de insel al op he «t zich voort 1- n Nederland, •°ors, paters en 'tider de leken, 'Is de ongelett .Het zijn met •ie hierbij de

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 10