11 Il prof ïn het socialistische weekblad „Vrij Nederland" van verleden week troffen e een polemiek aan tussen de Gronin- ■r hoogleraar in de economie Pen en voorzitter van het N.V.V. de heer A. oos. Het onderwerp van discussie s de huidige loonpolitiek van rege- ig en vakbeweging. Prof. Pen schreef arover een uitvoerig en helder arti- en daarop antwoordde dhr. Kloos dezelfde pagina. Het onderwerp is ,zonder actueel, want de oplossing (n het loonprobleem is van uitzonder- belang voor de gezondheid van on- economie, speciaal wat de inflatie [treft. Daarom lijkt het ons goed van de artikelen hier een samenvatting geven. Polemiek I. Pen-Kloos Firma J. J. Kamerling te Stad opende nieuwe zelfbedleningszaak ^m Meditatie ers de n be jaai-gang Vrijdag 26 augustus 1966 No. 3513 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond lUNu, nteuf Jezus spreekt door gelijkenissen BUITENLAND Duitser in zee verdronken Fruitmanden en Fruitbakfes »De Fruitcenirale" Wed. V. Nierop-Dübel te Stad wordt vrijdag 2 sept. 100 jaar Gemeentehuis van Som meisdij ie wordt verlcociit Bnllant' van Andel Raad Goedereede vergadert a.s. woensdag PBINS HENDHIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167S30 ABONNEAIENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BtJ contract speciaal tariet antel- leter. ig ■10,80, 15,40, ove 20, Lwaliteitl or de SI len slaa! or 1ste Jan uldemee we Toni A. t voor ■aad vatl ■Vnnalanii 3s. kt SR overle&' nderdai hij lood op van nten. _'rof. Pen begint met de opmerking, dat de vakbeweging overal, dus ook in land, voor moeilijke beslissingen jat. Ze zal moeten kiezen tussen «eërlei beleid: optreden als strijdor- ganisatie, speciaal voor steeds hogere g- lonen óf zich houden aan bepaalde po- lek-economische spelregels op lange ijn. Het laatste ligt voor de hand, dat het de werknemers alleen goed [at als de hele economie floreert. Bij ;e beslissing ontmoet men dan aller- ■st het probleem van de loóninflatie, onaangenaam woord met een drei gende klank. In feite betekent het al- n, dat de geldlenen gemiddeld meer igen dan de arbeidsproduktiviteit at de arbeidskosten oplopen. Dat ift liogere prijzen, omdat de onder- ers de hogere lonen niet uit eigen wensen te betalen en ze verhalen de afnemers. De prijspolitiek van regering kan daar wel iets aan doen, ;ar een voortdurende kostenstijging imt tenslotte toch in de prijzen te recht, omdat anders de produktie gaat stagneren en dat moeten we beslist niet hebben. Het is dus nodig, dat de vakbewe ging over deze loóninflatie een stand punt heeft, dat door de leden wordt aanvaard. Nu verkeren de vakbonden in een buitengewoon lastige positie. De en willen meer van de welvaart zien de matiging, die hen wordt gevraagd •dt bij andere groepen niet toege- it. Bovendien menen vele arbeiders, er geen loóninflatie bestaat en dat E" winsten genoeg ruimte laten om ho gere lonen te betalen. Deze ontkenning jVolgens Prof. Pen echter niet vol te den. Hij heeft berekend, dat het lotste deel van de prijsverhoging in erland het gevolg is van loonsver- 'ngen, die boven de arbeidsproduk- iteit uitgaan en dus kostenverhogend ken. Een stuk van de prijsverho- ig komt op rekening van toegeno- winstmarges. Zo hebben de lonen inste tweemaal zo inflatoir ge" 'kt als de winstmarges. u kunnen de werknemers zich op het standpunt stellen dat de prijsop drijvende werking van de lonen geen belemmering zijn mag zijn voor hun hogere welvaart, omdat anderen ook meedoen aan de inflatie: de onderne- jners via de winstvergroting, de over- ]d, die de belastingen verhoogt en de itetrekkers, die profiteren van de in- ;oir gestegen rentevoet (7"/o en ho- Wat de laatsten betreft, deze zijn 'iter eer slachtoffers dan gangmakers de inflatie, omdat de kapitaalwaar van hun oude beleggingen sterk awiteruitgaan (door de veel lagere koersen). In een wereld, waar ieder grijpt wat hij vangen kan, mag men d^ van de vakbeweging geen matiging wachten. Bovendien zou een niet- atoire loonpolitiek het aandeel van arbeid in het nationale inkomen doen slinken. Inderdaad is dit zo. Het aandeel van de^ arbeid blijft constant als de lonen ''en met de prijzen en bovendien de arbeidsproduktiviteit. De laat- is jaarlijks 4"/o. Als nu de prijzen met 3»/o stijgen, moeten de lonen met h omhoog, anders neemt het arbeids- ideel af. Maar deze 7"/o is inflatoir, 't de produktiviteitsstijging is ihts 4"/o! Dat is nu de bekende spi- l, Als nu de werk nemers genoegen Iden nemen met 4<'/o loonstijging [norm van de produktiviteitsgroei ~en de loonkosten niet, maar als toch de prijzen oplopen door over- eding, dan loopt het arbeidsaandeel Dit is onweersprekelijk. Ander- s is het zo, dat een eis van Wo isverhoging plus compensatie voor irijsstijgingen, de inflatie in de hand «■kt. ,Wu IS het in werkelijkheid zo: :Wi de afgelopen zeven jaar zijn de P^zen met 23»/o omhooggegaan. ge arbeidsproduktiviteit met 35»/o. ih de lonen met 77»/«. U zou een constant arbeidsaandeel bereikt als de lon^n in die periode Kn opgelopen met 66"/o, zodat de ^ehng van het nationale inkomen jegaan ten gimste van de factor ar- Ongeveer 10 jaar geleden was dit eel ong. 60»/o en nu- is het bijna Pe sterke loonsverhogingen heb bijgedragen tot deze verschuiving, akbeweging zal nog wel meer ver ing ervan wensen, maar het is de "^g of deze via inflatoire loonstijging t worden geforceerd. Nu is het zo, geforceerde loonstijgingen wel het ïdsaandeel vergroten, maar dat dit ■^schijnlijk niet gaat ten koste van eel rijken, omdat de grote winsten kleiner worden, wel de inkomens de kleine rentetrekkers en onder die op de rand van de afgrond „En Hij sprak tot hen deze gelij- kenijs, zeggende". Luk,as 15 3. Jezus sprak..., ên Hij spreekt nog, na zovele honderden jaren, door middel van gelijkenissen. Tientallen gelijke nissen kunnen wij in de Evangeliebla- den vinden. Het is nu niet mijn bedoe ling, om in het algerneen op aard en karakter, alsook op de bedoeling van deze gelijkenissen in te gaan. Daarover zijn dikke boeken geschreven. Het zou allerminst passen in het kader van deze meditatie-rubriek; Ik zou alleen over Jezus' gelijkenissen uit Ltikas 15 iets willen opmerken. Allereerst iets over de aanleiding er van. Die is niet moeilijk te vinden. We lezen n.l. in vers 1 en 2, dat een iet wat vreemd gezelschap zich rondom de Zaligmaker verzamelde. Het waren de tollenaars en de zondaars, Mensen dus, die bij de kerkelijke autoriteiten in Jezus' dagen in geen goede reuk stonden. Tollenaars waren a.h.w. colla borateurs, mensen die heulden met de romeinse bezettende macht; die in op dracht van de Romeinen (soms teveel) belastingen inden van hun eigen volks genoten. Mattheüs, de latere evangelist was zo'n tollenaar. Jezus riep hem uit het tolhuis. Ook iemand als Zacheüs, een man klein van statuur, was er één. Na zijn bekering gaf hij vierdubbel te rug, wat hij door ,bedrog' ontvreemd had. En met de naam ,zondaars' wordt die categorie mensen in'die dagen aan geduid, die bekend stonden vanwege hun publieke zonden, en daarom door elke weldenkende gemeden werden. Tollenaars en zondaren ,naderden tot Jezus.' Niet zomaar; maar „om hem te horen". En wij vragen ons af, wat is daar nu op tegen? Gunnen we dat die mensen niet? Mogen zij geen lering Ht meest realistische standpunt vindt prof. Pen het volgende: de vakbewe ging geeft toe, dat de loóninflatie reëel is en ook verkeerd, maar ze kan de goede spelregels niet naleven zolang de loonpolitiek doorkruist wordt doordat de werkgevers zwarte en grijze lonen geven en zolang de spanning op de ar beidsmarkt de Cao's tot een aanflui ting maakt, waardoor de vakbeweging achter de feiten aanloopt. De schr. meent, dat dit inderdaad het vakbonds standpunt is. Nooit wordt erkend, dat de lonen inflatoir werken. De werkge vers of het buitenland krijgen de schuld. Ook voeren.de vakbonden geen actie om hun leden te doordringen van het verkeerde van de loóninflatie. Zo zit de vakbeweging in de knel tussen de economische omstandigheden vooral de overspannen arbeidsmarkt en haar eigen neiging om harde fei ten met de mantel der liefde te bedek ken. Ze heeft geen duidelijk standpunt over de loóninflatie en daardoor raken een aantal belangrijke economische en politieke verhoudingen in de mist. Daarbij zitten we in onzekerheid over ons systeem van loonpolitiek. Eerst hadden we de geleide loonpolitiek. Die werd door ondernemers en rechtse po litici uitgekreten als dirigistisch en ide ologisch en dus specifiek links. Na 1959 werd door het kabinet De Quay vrij heid beloofd en het tegendeel ingrij- perij a la Roolvink waar gemaakt. Daarop werd de zaak in handen gege ven van de Stichting van de Arbeid. Dat was begin 1963.Dat liep he lemaal mis: de lonen zijn geëxplodeerd, de Stichting ging er zelf bijna aan en tenslotte gaf de regering de bevoegd heden weer aan een overheidsorgaan, het College van Rijksbemiddelaars. Hoe het nu verder moet is niet duidelijk. De werkgevers willen weer graag terug naar het eerste systeem, waar ze zo tegen waren en de vakbeweging wil vrijheid en van het C. v. R. af. En de Partij van de Arbeid weet er geen raad mee. Ze is verdeeld. Prof. Pen meent, dat we terug moeten naar de geleide loonvorming, omdat de over heid de verantwoordelijkheid draagt voor de volledige werkgelegenheid, die de oorzaak is van deze sityatie en daar bij hoort als complement een zekere verantwoordelijkheid voor het loonpeil ontvangen van de gezalfde Profeet en Leraar, door God aan Zijn kerk ge schonken? Neen, zo dachten de Parizeen en de schriftgeleerden. Deze in hun hart aan Jezus vijandiggezinde geestelijke leids- lieden van het Joodse volk konden het gewoon niet verkroppen, dat Jezus zul ke mensen in Zijn gezelschap, tot Zijn gehoor toeliet. Ze durfden dat welis waar niet openlijk uit te spreken, maar murmureerden, fluisterden er stille- kens onderling over; ze smoesden, en maakten Jezus verdacht, door te zeg gen: „Deze ontvangt de zondaars, en eet met hen". Jezus hield dus zelfs tafelgemeenschap met deze verdachte lieden. Hij ging zeer intiem met ze om, als waren ze Zijn vrienden. Heb je ooit zoiets beleefd? Jezus moest toch beter weten. Het is om te lachen, vonden de strenge Farizeën, zij die zich dus af scheidden van de grote massa, en uit de hoogte neerzagen op de in hun oog vervloekte schare, die de wet niet ken de. En de Schriftgeleerden waren het op dit punt met de Farizeën broeder lijk eens. Jezus kon beter weten..., dachten ze. Hij zou niet de zondaars, maar hén tot Zijn gezelschap om mee te spreken en mee te eten, moeten kie zen. Maar dat deed de Heiland niet. Nu behoeft de Heere Zichzelf aller minst te rechtvaardigen. Hij is niemand ook niet naar Zijn menselijke natuur rekenschap verschuldigd, dan alleen Zijn hemelse Vader, in Wiens opdracht Hij Zijn Middelaarswerk immers ver vult. Laten we niet denken, dat Jezus door wat ook te spreken, en door welke schone gelijkenissen té vertellen, Zijn tegenstanders van hun ongelijk zou kunnen of zou willen overtuigen. Nee het is alleen de „Zijnen" en dat zijn en blijven in zichzelf arme en verloren „tollenaren en zondaars" gegeven de verborgenheden van Gods Koninkrijk te verstaan. In Lukas 15 geeft Jezus een drievou dig antwoord op al dat gemurmureer, stil en heimelijke gesmoes van Zijn vijanden. En zo wordt Gods wijsheid gerechtvaardigd door Zijn kinderen. Het gaat in die drie gelijkenissen van Lukas 15 om het verlorene en het totaal door God weggedrevene, dat Christus terugbrengt, en in de gemeen schap des Vaders herstelt, door Zelf als een verlorene te gaan lijden en te ster ven aan het kruis. Aan deze achter grond mogen we, bij het lezen van Luk. 15, niet voorbij-zien. Jezus predikt hier geen verzoening met God, geen terug keer tot de Vader zónder Middelaar. Hij, Die hier spreekt, is immers Zelf de enige Middelaar Gods en der men sen; niemand komt tot de Vader dan door Hem. Er is een opklimming in de gelijke nissen. Eerst die van het verloren schaap; het betreft er één van de hon derd; dan die van de verloren penning, één van de tien; en tenslotte de gelij kenis van de verloren zoon, één van de twee zonen, die de vader had. Het gaat er Jezus om, ons te doen verstaan, wie de echte verlorene én gevondene mag heten, en wie in schijn, in naam „be houden" willen heten; die laatsten zijn de in eigen oog „rechtvaardigen", de negen-en-negentig, de negen, de éne (soort mensen), die de bekering niet van node hebben. Met het uitspreken van deze drie ge lijkenissen bedoelt de Heiland eigen lijk één geheel. Vandaar, dat bij vers 8, de gelijkenis van de verloren pen ning, gewoon aangesloten wordt bij het voorafgaande, door de woorden: „Of wat vrouw, hebbende tien penningen, indien zij één penning verliest". En bij vers 11, als inleiding tot de 3e gelijkenis, het eenvoudige: „En Hij zei- de". liet betreft hier een totaliteit. Al le drie gelijkenissen bedoelen in wezen hetzelfde, en toch zijn er tal van fijne nuances en schakeringen. Voor dit keer bepalen we ons tot de 2e gelijkenis, n.l. die van de „verloren penning". Daarover een volgende keer meer. St. Maartensdijk. Ds. J. v. d. Haar. Indonesië De schr. wijst er voorts op, dat de loóninflatie het beleid belemmert, dat de regering, geïnspireerd door de P.v.- d.A., op het stuk van de collectieve voorzieningen tracht te voeren. De ver groting van die sector loopt nu echter op tragische wijze vast. Eén van de redenen is de sterk gezwollen loonsom. In Engeland wordt premier Wilson, die vertvdjfeld poogt de economie te sa neren (zonder welke geen socialistische politiek mogelijk is) in de wielen ge reden door de vakbondsideologen, zo dat de devaluatie van het pond niet meer te voorkomen is. Het politieke en economische échec van de Labour re gering komt vooral op rekening van de z.g. linkse vakbeweging. Hier in Ne derland is de botsing tussen het be leid van het N.V.V. en dat van de P.v.- d.A. nog niet duidelijk aan het licht getreden, maar de tegenstelling is ook hier aanwezig. Het is nodig dat de vak beweging de loóninflatie verwerpt en daarnaar handelt: een algemene norm zou aanvaard moeten worden b.v. 4% loonsverhoging plus de prijsstijging. Op die basis kan men prijscontrole vragen en komt er ruimte voor een links be leid. De vakbeweging moet bovendien haar mensen voorlichten, anders drijft ze mee met de inflatie. Duidelijkheid is nodig, desnoods ten koste van popu lariteit. Tot zover prof. Pen. In een ander artikel het antwoord van Kloos en onze eigen visie. DOMBURG Dinsdagmiddag is bij het zwemmen voor de kust van Domburg de 34-jarige Duitser J. Föller uit Osterath in zee verdronken. ROTTERDAM: De heer E. R. J. Alleman (links) uit Den Haag is deze week als eerste student ingeschreven aan de nieuwe medische faculteit in Rotter dam. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam, vice-voorzitter van het al gemeen bestuur van de faculteit schreef zelf de naam in het register. De in schrijving vond plaats in het„Provisorium" van de Faculteit. De positie van president Soekarno wordt hoe langer hoe onduidelijker. Tot voor kort kon de president nog worden beschouwd als een zuiver de coratief element, maar de vraag rijst nu of hij niet binnenkort als een vreemd element uit de Indonesische samenle ving zal worden verwijderd. Dat is onder meer gekomen door de rede die hij op 17 augustus heeft ge houden. Zoals bekend wordt die dag in Indonesië als Onafhankelijkheidsdag gevierd, voor Soekarno dus de datum van de revolutie, het symbool van zijn levenswerk. Naturlijk heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijn visie te geven op de jongste ontwikke ling van de situatie in Indonesië. Maar het is wel een vreemde zaak, wanneer een president in een nationale rede voering een geheel ander geluid laat horen dan de regering, en zeker op het buitenland maakt een dergelijk twee slachtig optreden een eigenaardige in druk. Soekarno's rede was voor het grootste deel gewijd aan een overzicht van de Indonesische geschiedenis sinds de sou- vereiniteitsoverdracht. De rede was ge titeld: Verloochen nooit uw geschiede nis. Uiteraard werd de staatsgreep van 1 okt. 1965 door de president scherp veroordeeld. Daarbij heeft hij laten blijken dat hij niet van plan is, de volledige macht vrijwillig uit handen te geven. Ook inzake de confrontatie politiek t.a.v. de federatie-Maleisië en de mildere houding t.o. de Verenigde Naties kunnen in zijn ogen geen gena de vinden. Wel heeft hij zijn „leer" in zoverre aan de nieuwe situatie aange past, dat naar zijn mening het begrip nasakom (eenheid van nationalisme, re ligie en communisme) dient vervangen te worden door nasasos (het communis me is dan gewijzigd in het socialisme). Overigens is dat niet veel nieuws, want Soekarno heeft tussen communisme en socialisme nooit veel onderscheid ge maakt, althans onder communisme ver stond hij steeds een eigen, Indonesische vorm van socialisme. Soekarno's rede is met zeer gemeng de gevoelens ontvangen. De pers was zéér ontevreden, de studenten gingen zo ver dat ze 's avonds en de volgende dag betogingen organiseerden om Soe karno's aftreden te eisen. Dit ging ge paard met allerlei relletjes en onlusten, zodat de regering een verbod op beto gingen en bijeenkonisten moest uit vaardigen. Ook zijn in verband met de ongeregeldheden enkele hoge leger officieren in Bandoeng gearresteerd. Volgens nog onbevestige geruchten zou president Soekarno een uitgaans verbod hebben gekregen. Zijn revo lutionaire aanhang, met name op Java zou er prijs op hebben gesteld, v/an- neer hij zich daar had vertoond, maar de regering, het gevaar van een der gelijk uitstapje inziend, zou dit hebben verhinderd. In hoeverre deze geruch ten op waarheid berusten, is niet te Speciaal in het opmaken van B. T. d. YEEB Telefoon 2682 WeitdQk it MIDDELHABNIS J.l. dinsdagmiddag heeft de fa. J. J. Kamerling te Stad aan 't Haringvliet haar nieuwe zelfbedieningszaak in de Nieuvvstraat officieel opengesteld. Het is een zeer aantrekkelijk bedrijf ge worden waar de Stadse huisvrouw zich zelf van de meest uiteenlopende arti kelen kan bedienen. Er is gedurende enkele weken hard gewerkt om van de drie woonhuizen waaruit het pand is voortgekomen een mooi en aantrekke lijk geheel te maken. Na deze gedane arbeid was de eer aan Theo Kamerling zoon van de firmant om de zaak offici eel van start te doen gaan. Gelukwensen. Namens het gemeentebestuur werden de gelukwensen overgebracht door weth. M. K. van Eek. Dhr. van Eek wees op de gezichtsverandering van de Nieuwstraat nu de ene zijde wordt ge saneerd terwijl bovendien de straat door de vestiging van de nieuwe zaak des te aantrekkelijker is geworden. Hij wenste de firmant en zijn gezin een goede toekomst toe. Namens de N.V. Gebr. Cok te Goes sprak dhr. J. L. Cok. Ook hij compli menteerde de fam. Kamerling met wat hij een verlengstuk van de Molenstraat noemde. De nieuwe zaak is aangepast Direct na de opening werden door de fam. Kamerling vele handen ge drukt. Op de foto is slechts een klein gedeelte van de nieuwe zaak te zien. aan de eisen die de consument stelt n.l. een vlotte en gemakkelijke bedie ning en een sterk uitgebreide sortering" aldus dhr. Cok, die alle waardering voor de nieuw ontworpen zaak had die elke kritiek zeker zal kunnen door staan. Hij wees erop dat massa's men sen verloren gaan in een massanaam waarom het hem genoegen deed dat straks de naam van dhr. Kamerling als zelfstandig ondernemer op de gevel zal prijken. Spr. besloot met de wens dat het de fam. Kamerling onder Gods zegen wel moge gaan. De andere zaak. Door een zich steeds weer aandie nend ruimtegebrek en de sanering van een winkelpand en woonhuis is dhr. Kamerling tot deze nieuwe vestiging besloten. Het oude bedrijf wordt be stemd voor de verkoop van textiel en wonininrichting terwijl in een apart- gedeelte ijs zal worden verkocht. Dankzij het initiatief van dhr. Ka merling is Stad aan 't Haringvliet weer een prachtig bedrijf rijker. Mevr. Wed. P. J. van Nierop-Dübel te Stad aan 't Haringvliet hoopt a.s. vrijdag 2 september haar 100 ste ge boortedag te herdenken. Zij woont met haar dochter samen en verkeert in een nog redelijke ge zondheid; het is haar nog mogelijk enig handwerk te doen. Het lopen gaat haar moeilijk; meestal zit ze daarom op haar stoel. Wed. van Nierop werd op 2 sept. 1866 te Piershil geboren, als oudste uit een gezin met 9 kinderen. Op 16 mei 1895 huwde ze met dhr. P. J. van Nierop die haar op 27 juni 1953 ontviel. Uit haar huwelijk werden 5 kinderen geboren waarvan er nog 3 in leven zijn. Er zijn 3 klein en 3 achterkleinkinderen. zeggen, maar helemaal onwaarschijn lijk zijn ze niet. Het zou wel een vreem de figuur zijn, een president, die zijn paleis niet mag verlaten! China Wat er in de Chinese volksrepubliek aan de hand is, is ook nog niet hele maal duidelijk. Officieel heet het een proletarische culturele revolutie," waar bij burgerlijke straatnamen door revo lutionaire worden vervangen en aller lei ketterjachten en zuiveringsacties worden gehouden. Het is, zoals we reeds enige tijd geleden signaleerden, begonnen met de burgemeester van Peking, die de wijk moest nemen om dat hij onder verdenking stond, niet geestdriftig en revolutionair genoeg te zijn. Een groot aantal wijzigingen en zuiveringen is daarop gevolgd, van de universiteiten af tot de partijbesturen toe. Het heeft wel iets te maken met de opvolging van Mao Tse Tung. De ze heeft als zijn opvolger aangewezen Lin Piao, wiens mogelijke tegenstan ders nu moeten worden uitgerangeerd. Want Lin Piao denkt evenals Mao Tse Tung nog in de oude categoriën van wereldrevolutie en onvermijdelijkheid van oorlog met het imperialistische westen. Maar zo langzamerhand zijn er ook in rood China heel wat commu nisten die een andere mening zijn toe gedaan. En vóórdat deze elementen te sterk worden, moeten ze onschadelijk worden gemaakt. Dat houdt de Chinese volksrepubliek nog enige tijd vol, maar op den duur sterft de oude garde uit en wanneer het vuur van de revolutie gedoofd is, zal de jongere garde wel wat milder gaan denken. Want tenslotte kan men niet eindeloos doorgaan met zuiverin gen en verdachtmakingen. De totalitaire staatsvorm is voor elk land een voor bijgaand verschijnsel. De Provincie Zuid-Holland heeft te kennen gegeven door aankoop eigena res te willen worden van het voormali ge gemeentehuis van Sommelsdijk t.b.v. de huisvesting van Provinciale Water staat. De raad van Middelharnis die a.s. donderdag vergadert zal het be treffend voorstel behandelen; een ver koopprijs van 100.000 wordt redelijk geacht; inclusief de bij het pand beho rende grond en opstallen. Bij de ver koop zal worden bedongen dat de ge meente gebruik mag blijven maken van de archiefkluis tot het tijdstip waarop de te bouwen kluis in het gemeente huis van Middelharnis in gebruik kan worden genomen. schitterend bezit voor altijd 1 IHoogstraat 1M-152 Beyerlandselaan 17B Rotterdam Begroting 1966 sluitend De raad van de gemeente Goede reede komt a.s. woensdag in openba re vergadering bijeen ter afhandeling van een indrukwekkende agenda. Het meest interessante punt is ongetwij feld de vaststelling van de gemeente begroting 1966. Met een bijdrage uit de kapitaaldienst werd het mogelijk de begroting sluitend te maken. De ge meente Goedereede verkeert daarmee in vergelijk met de overige samenge voegde gemeenten op ons eiland in een zeer bevoorrechte positie. Het voeren van een verantwoord be leid wordt hierdoor aanmerkelijk ver- gemaklcelijkt omdat de elders verma nend opgeheven vinger van G. S. hier (voorlopig) achterwege kan blijven -O- KAMPERLAND (N.-Bev.) Zwemmende paarden. De 24 New Forest paarden, die op de zandplaat de Haringvreter, gelegen in het Veerse Meer, hun weide hebben, zijn j.l. zon dag in de vroege morgen naar de vaste wal gezwommen. De afstand was 500 meter. Bewoners van de Spuidijk heb ben de paarden, die overal verspreid liepen, bijeen gedreven. Ze zijn weer naar de zandplaat teruggebraciit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1