iemajoreerde staatslening en I NIEUWS Bas de Voogd te Middelharnis zoekt meer ruimte voor zijn museum Plaatselijk nieuws Eerw. heer II. Terlouw 12 V2 jaar catecheet bij de Herv. Gemeente te Middelharnis Bejaarde man (85) door bus gegrepen en gedood Oüd-Ouddorper te Rozenburg verdronken he jaargang Dinsdag 23 augustus 1966 No. 3512 .♦♦♦♦♦I CHR. STRE3EKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ds. H. Abma te Gouda 25 jaar predikant Brouwershaven in financiële moeilijkheden Opgevist kanon ia Scheepvaartkundig museum UIT ÜE KERKSN ZENDING De tweede bank staat er CENTRALE VEILING i^iddelharnis tal (1 deel- 2033 74) 22« PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDÉT.HARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdök t Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 i—i Giro 167930 Verschijnt ttoeemMd per toeek: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BtJ contract speciaal tarlet e menen wel als zeker te kunnen .nemen, dat het grootste deel van ;e lezers slechts heel weinig of hele- al geen verstand heeft van zaken 'treffende effecten, koersen, emissies alles wat daarmee samenhangt, om eenvoudige reden, dat de meeste insen geen kans zien zoveel te ver- men en over te houden door sparen, it ze in staat zijn dit geld van een „arbankboekje te halen en er via !t kopen van effecten meer rente van trekken. Daarom zullen de meeste lantenlezers dan ook de rubriek „fi- ciën en economie" in de dagbladen il overslaan, omdat ze er geen be- ig bij hebben en er bovendien weinig niets van begrijpen. tussen missen ze daardoor ook enig icht in de huishouding van onze lat, met name de financiële kant arvan. Maar iedereen begrijpt toch 1 dat onze staatsmachine niet kan en zonder geld, evenmin als die van huishouding of een bedrijf. Vroeger ld de overheid niet veel nodig: vijftig r geleden bedroeg dè Rijksbegroting miljoen gulden en nu 18 miljard! it komt natuurlijk in hoofdzaak daar- ir, dat het staatsapparaat enorm is igebreid en evenzo de z.g. gemeen- apsvoorzieningen. Dat wordt alle- al betaald uit de belastingopbreng- n. Maar aangezien zij vrijwel ieder meer uitgeeft dan binnen krijgt, |et ze af en toe een staatslening slui- In 1964 bedroeg het eindcijfer van Rijksbegroting ruim Sö'/o van het ionale inkomen en dat van de re- ing over 1965 zal vermoedelijk 28"/o ragen! Hoewel een groot deel van volk gebukt gaat onder schande- hoge belastingen wilde de rege- ,g verleden jaar van beperkingen uitgaven niets weten. Het gevolg is, onze economie gaat stagneren met gevolgen van dien. ién van de symptomen daarvan is uitzonderlijk hoge rentestand op de igatiemarkt. Voor geldzaken kennen de effectenbeurs in Amsterdam, ar worden obligaties en aandelen handeld. De eerste zijn schuldbrie- meestal van 1000 of 500 met vaste rente, die per half jaar of jaar wordt uitbetaald via de ban- Ze hebben een bepaalde looptijd moeten dus gedurende die periode T loting van de nummers worden ;elost. Deze aflossing geschiedt uiter- ■d in het bedrag van de nominale Waarde, die op de obligatie staat aan- ;even. Ze kunnen op de beurs ver- deld worden, maar zijn onderhavig koersveranderingen, die van ver- illende factoren afhankelijk zijn. Men kan deze koersen elke avond in de dagbladen vinden. Bij de uitgifte van een obligatielening wordt ook de lers van uitgifte vastgesteld. Die is niet altijd lOOVo. Hoe krapper de litaalmarkt is, des te lager^is de uit- Itekoers en des te hoger de rentevoet, indelen zijn geldswaardige papieren een ander soort. Ze hebben ook nominale waarde, meestal 1000, ar ook van kleinere bedragen. Phi lips heeft b.v. stukken van 25,—. Wie zulk een aandeel koopt, wordt aan deelhouder in de onderneming. Hij It dus in alle lasten en lusten voor beperkt bedrag. De opbrengst van «aandelen wordt dividend genoemd dit wordt elk jaar opnieuw vastge- d aan de hand van de uitkomsten het bedrijf. In aandelen zit dus 1 meer risico dan in obligaties, "anneer de staat, een provincie, een eente, een bedrijf, een ziekenhuis, kerk voor bepaalde uitgaven veel [d nodig heeft, wordt er een obliga- lening uitgeschreven. Momenteel ge béurt dat niet veel want er is een grote krapte op de kapitaalmarkt, zodat er ^ote kans is dat ze mislukken. Boven den is de rentestand zo hoog, dat men ertegen opziet voor enige tientallen ja- aan zo'n hoge rentebetaling vast te *en. Het percentage ligt al op 7 of Moven. Daarom is de hypotheekrente schrikbarend gestegen; de hypot- i^ekbanken verkrijgen hun kapitalen t>r de uitgifte van pandbrieven en nneer deze 7»/o moeten doen, zal. de Jotheekrente uiteraard nog hoger moeten liggen. Vandaar dat er weinig ""zen worden gekocht en in de vrije 'or vrijwel niet meer kan worden uwd. Voor de Staat is dit niet zo want die laat de hogere rentelast W^door de burgers opbrengen. 'inister Vondeling heeft nu een le- ig van 200 miljoen op de markt ge- icht tegen 7»/o en een afgiftekoers 99'/2»/o, waardoor het rentepercen- je nog iets hoger is dan 7. Al vóór inschrijving bleek, dat er veel ani- voor was bij de beleggers. Daar bedrag niet hoog was het Rijk pnt meestal grotere bedragen dach ten vele gegadigden niet aan hun trek en te zuilen komen. Men verwachtte, aat de lening sterk overtekend zou worden d.w.z. dat er voor veel meer 200 miljoen zou worden ingeschre- Bovendien is in zulk een geval van ^^es de kans groot, dat de koers van W meuwe obligaties na .de uitgifte om- a^g zal gaan. De banken moeten er- T zorgen, dat hun cliënten zoveel ■Slijk hun inschrijving gerealiseerd igen. "Wat doet men dan? Men gaat voor een hoger bedrag inschrijven in feite de bedoeling was. Dat lemt rtien met een handelsterm „ma- •en". Dit is dus: bij een emissie van gaties of aandelen voor een groter rag inschrijven dan men wenst te j^ ,™Jgen. Het woord is afgeleid van «anse „majorer" d.i. verhogen en dit komt weer van het Latijnse woord „major" d.i. „groter". De term is dus duidelijk genoeg. Wat is er nu gebeurd? Toen de in schrijvingen waren opgeteld bleek, dat het totaalbedrag ervan niet 200 mil joen, maar nota bene 3G7 miljard gul den bedroeg, in cijfers 367.000.000.000, een astronomisch bedrag. Ieder be grijpt, dat hieraan alle realiteit ont breekt. In zo'n geval zit er niets an ders op dan een geweldige reductie toepassen op de inschrijvingen. Het kwam er hier immers op neer dat de banken en de commissionairs om één obligatie van 1000 gld. nominaal te verkrijgen voor 1835 stukken, dus voor 1.8835.000 gld. hebben ingeschreven. Van de aangeboden bedragen kan daarom slechts 0,0545%- worden geac cepteerd. Bij de 4V4°/o staatslening 1963 I kon maar IjVg'/o worden toegewezen en dat vond men toen al opzienbarend. Er wordt dus gemajoreerd om in ie der geval iets toegewezen te krijgen, maar ook wel door speculanten, z.g. premiejagers, die eigenlijk niet serieus willen beleggen, maar een paar procent koerswinst hopen te behalen. Natuur lijk worden de echt serieuze inschrij vers de dupe. Bovendien is het voor de emittent (die de lening uitgeeft) een verschrikking om de stukken behoor lijk te verdelen. Het majoreren is dus een zeer kwalijke zaak. De uitslag van de inschrijving geeft helemaal geen goed beeld van de ware situatie op de kapitaalmarkt en de positie van de emittent. Daarom zegt deze ook niets omtrent het beleid van onze regering. Het is niet zo gemakkelijk vast te stel len bij een lening, die b.v. anderhalf maal overtekend is of dit een reële overtekening is dan wel of ze op ma joreren berust. Het eerste is n.l. uiter aard ook mogelijk. Men heeft al diverse voorstellen ge daan om aan dit euvel een eind te ma ken of het althans binnen de perken te houden, maar tot dusver is het niet gelukt een bevredigend middel ertegen te vinden. Het majoreren schijnt in herent te moeten blijven aan „het spel van de beurs". Ds. H. G. Abma, emeritus-predikant van de Hervormde Kerk, lid van de Tweede Kamer en in september ook lid van de Goudse gemeenteraad, hoopt 31 augustus a.s. zijn zilver en ambtsju bileum te vieren. De kerkelijke her denking met de daarop aansluitende receptie zal niet in Gouda, maar in IJsselstein worden gehouden. De predikant werd op 23 januari 1917 te Wouterswoude (Friesland) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Arnhem en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Utrecht theologie. In 1941 werd hij in Friesland kandidaat gesteld. Op 31 augustus van dat jaar werd ds. Abma in Driesum, een ge meente in de naaste omgeving van zijn geboorteplaats, in het predikambt be vestigd. Hij diende achtereenvolgens de ge meenten van IJsselstein, Rotterdam- Delfshaven, Monster en Putten. In 1961 werd hij als opvolger van wijlen ds. P. Zandt gekozen als voorzitter van de Staatkundige Gereformeerde Partij. Twee jaar l^ter kwam ds. Abma voor de SGP in de Tweede Kamer. In 1964 vestigde hij zich te Gouda. De jubilerende predikant is voor- zittei> van de Nederlandse Hervormde Bond voor inwendige zending op -ge reformeerde grondslag en vice-voor- zitter van de christelijke kweekschool op reformatorische grondslag „De Drie star." Ds. Abma heeft ook aktief deel genomen aan het werk van de Vereni ging tot bevordering van de zondags rust en de zondagsheiliging. Ds. Abma hoopt op de avond van de 31ste augustus in de Hervormde kerk van IJsselstein een gedachtenisrede uit te spreken. Daarna volgt een receptie in het gebouw „Urzia" IJsselstein is een van de gemeenten, die ds. Abma in de loop der jaren heeft gediend. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente Brouwershaven een verbod opgelegd tot het doen van uitgaven, zulks naar aanleiding van het feit dat de gemeentebegroting 1966 niet door dit college is goedgekeurd. De raad van Brouwershaven heeft tot tweemaal toe verhoging afgewezen van verschillende belastingen, waaron der rioolbelasting en begrafenisrechten waar Ged. Staten op hadden aangedron gen. Door het verbod van Ged. Staten zul len nu verschillende noodzakelijke uit gaven en kapitaalwerken moeten wor den uitgesteld. De drie sportverenigingen in de ge meente, namelijk te Brouwershaven, Zonnemaire en Dreischor, hebben een brief ontvangen dat na zondag geen sportwedstrijden meer mogen plaats hebben op gemeentevelden, omdat de ze velden niet meer gemaaid kunnen worden, daar geen geld voor benzine mag worden uitgegeven. Elke post op de begroting moet nu worden nageplozen en worden verant woord aan Ged. Staten. Subsidietoezeg gingen, oefeningen van de brandweer en uitgaven op de scholen zijn komen stil te liggen. OUDE TONGE Zaterdagmorgen plm. 10.00 uur is op de Provinciale weg bij Oude Tonge, ter hoogte van de Kolf weg, de 85-jari ge weduwnaar J. Vollaart toen hij on voorzichtig de weg overstak door een autobus gegrepen. Dhr. Vollaart over leed ter plaatse. Hij had de weg willen oversteken naar de RTM bushalte om met de bus naar zijn te, Zierikzee wo nende zoon te reizen. Eerst heeft hij enkele auto's laten passeren maar toen hij de oversteek begon werd hij door een uit de richting Middelharnis na derende pendelbus van de fa. Buijs- se gegrepen. De chauffeur M. Hamee- teman uit Achthuizen probeerde hem door naar links uit te wijken en te remmen nog te ontwijken maar daar voor was de afstand te kort. De begrafenis van het slachtoffer heeft hedenmiddag te Oude Tonge plaats gehad. ---------O--------- J.l. vrijdagmorgen is tijdens werk zaamheden op een groot opspuitings- werk op een terrein in Europoort (Ro zenburg) de 43-jarige M. Heerschap uit Nieuwenhoorn om het leven gekomen. De heer Heerschap is afkomstig van Ouddorp; hij is gehuwd en laat een gezin met 2 kinderen na. Het slacht offer gleed van een bekisting en werd door de krachtige zuiging van het af vloeiende water in een afvoerbuis ge- 'i trokken. Zijn lichaam werd eerst vrij dagmiddag geborgen. i De teraardebestelling heeft heden dinsdagmiddag te Nieuwenhoorn gem. Hellevoetsluis plaats gehad. -O- Het kanon, dit voorjaar door een Stellendamse visser in de Noordzee op gevist en door deze verkocht dan de heer A. Maaskant firmant van de fir ma P. Maaskant en Zoon te Bruinisse heeft een plaats gekregen in het Scheep vaartkundig museum aan de Rochus- senstraat in Rotterdam. De heer D. G. van Beuningen, bekend industrieel in Rotterdam verleende hierbij zijn be middeling. Het kanon droeg zoals indertijd ge meld het jaartal 1666, het jaar van de vierdaagse zeeslag. Zowel de klauwen de Hollandse leeuw als het opschrift van de gieter, waren bijzonder gaaf gebleven. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijkerkerveen en Kier den A. V. Brummelen te Giessendam. Putten J. C. Schuurman te Schoonho ven. Nw. Lekkerland C. Treure te Has selt. Wijk bij Heusden A. J. Timmer te Elspeet. Bedankt voor Voorthuizen M. v. d. Velden te Renkum. Hedel. Wegens vertrek naar Vee- nendaal, nam ds. S. P. v. Assenberg afscheid van deze gemeente met Hebr. 13 20, 21. Ds. J. Wieman te Nunspeet ontving een gift van f 5000,— voor de G.Z.B. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden Z. Versluijs te Hoofddorp. Bedankt voor Hollandse'sXeld E. Groe- nenberg te Oppenhuizen. Siddeburen W. de Ruiter te Harkema-Opeinde. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Zoutespui kand. J. A. Petter te Ede. Bedankt voor Winnepeg (Canada) S. Braaksma te Souburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Gravenzande M. C. Tanis te Barendrecht. Bedankt voor Groningen H. W. Eer- land te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden J. Karens te Nieuwerkerk. Haledoh (U.S.A.) H. Rijksen te Gouda. St. Catharines (Cana- na) A. Vergunst te Rotterdam. Rot- terdam-Zuidwijk D. Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor St. Annaland A. Hof man te Zeist. -O- Oproep voor arts naar Nigeria In de „Saambinder" het kerkblad der Geref. Gemeenten is door ds. H. Rijk sen, voorzitter van de zendingsdepu- taten een oproep gedaan voor een zen dingsarts, die zich beschikbaar wil stel len om een of twee jaar in Nigeria op het zendingsterrein werkzaam te zijn. Gedacht wordt aan iemand die juist afgestudeerd is en vóór hij zich gaat vestigen zich eerst enige tijd voor het zendingswerk te geven. U klautert twee kronkelende trappen op, neemt geheel naar eigen believen de onderweg te lezen waarschuwing „Pas op voor uw hoofd" al of niet ter harte en wanneer u dat allemaal vol bracht hebt, nou dan bent u er, in de „chambre secrete". „Wat dat is?" vraagt u, de chambre secrete de geheime kamer is de wat mysterieus klinken de benaming voor de overigens totaal onschuldige zolder van pand nr. 24 op de Voorstraat te Middelharnis. Op die zolder bewaart de uit 3 leden bestaan de „Amateur Archeologenclub Goeree- Overflakkee" in 1965 opgericht haar schatten, bestaande uit oude ge bruiksvoorwerpen; ook fossielen, speer punten en messen uit het stenen tijd perk, een oude telefoon, een miniatuur^ pirement, een stokoude typemachine uit 1890 enz. enz. Een buitenstaander is, er niet gelijk van ondersteboven maar vooral voor „de museumdirecteur" Bas de Voogd leerling van de H.A.V.O. en bijzonder geïnteresseerd in de archeolo gie, betekent het „museum" de verwerke lijking van een boeiende hobby, n.l. zich verdiepen in de oude geschiedenis van ons eiland, het nalezen van de overi gens schaarse lectuur hierover en het ontrafelen van enkele nog onop geloste vraagstukken. Bas zegt het met een gezicht van„je moet het niet verder vertellenmaar onder Som- melsdijk heeft heel vroeger een kloos ter gestaan. Hij vertelt over de „kloos- terwei" en over de vondsten die er al zijn gedaan, er worden scherven opge haald en alles zou er volgens Bas op wijzen dat het klooster dat omstreeks het jaar 1500 gereed moet zijn geko men in 1566 met de beeldenstorm met de grond gelijk moet zijn gemaakt. „Er zijn zoveel legendes over verteld dat er wel iets aan de hand moet zijn geweest, iets heel bijzonders" peinst' Bas. In de archieven van de gemeente is echter niets te vinden dat op het vroegere be staan van het klooster wijst. Een fa milielid van Bas de Voogd moet vol gens hem hebben bewezen dat het klooster wel degelijk heeft bestaan, er zou zelfs een gang lopen naar een van de huizen op de VoorstraatBas lijkt vastbesloten klaarheid in deze zaak te brengen; hij begrijpt niet dat de daarvoor aangewezen instanties dat niet eens heel serieus onderzoeken waarom hij contact heeft opgenomen met de Rijksdienst voor Oudheidkun dig bodemonderzoek. Nee, de jonge „museumdirecteur" gaat van de archeo logie niet zijn beroep maken maar hij weet wel dat het altijd zijn hobby zal blijven, voorlopog blijft hij sjouwen met opgegraven steentjes en scherfjes en grotere brokken steen die hij tij dens zijn vakanties ergens opdiept. Daar om wordt „la chambre secrete" eigen lijk een beetje te klein; het museum zou moeten worden uitgebreid en Bas hoopt dat er ergens een hokje, een on bewoonbaar verklaardewoning of zo voor hem overschiet. MIDDELHARNIS In ons vorig dinsdagnummer 16 aug. plaatsten we een foto van be jaarden uit Middelharnis die deels zit tend op de enige bank, deels op mee gebrachte tuinstoelen zich verpoosden op de hoek Burg. Bouwmeesterplein Zandpad. „Ze hebben er graag nog een bankje bij; 't is zo'n gesjouw als je je stoel mee moet nemen naar „de soos", schreven we. Ook weth. Kleingeld die ze juist hadden aangeklampt kreeg het verlangen te horen enjawel; vrij dag stond de tweede bank er al! Vol gende zaak! Jongetje aangereden. De 6-jarige Peter Oosterling die zaterdag op zijn verjaardag een nieuw fietsje had ge kregen is maandagmorgen toen hij op zijn nieuwe bezit de Molenweg over stak door' een auto gegrepen. Hij brak een sleutelbeen en liep een hersen schudding op; hij kan thuis worden verpleegd. HERKINGEN Plotseling overleden Gisteren maandag morgen, is in de leeftijd van 53 jaar geheel onver wacht overleden de heer A. van Ast. Dhr. van Ast was sinds 1952 koster in de Ned. Herv. Kerk. Hij laat eert gezin met 3 kinderen na. Zendingsgeld uit kleuterschool ge stolen. In het afgelopen week-end is ingebroken in de kleuterschool. Onbe voegden verschaften zich toegang tot de school door aan de achterzijde een raam in te drukken. Er is een bedrag aan geld, bestemd voor de zending, alsook wat kasgeld ontvreemd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Terpentine gedronken. Het 3-jarig zoontje van de fam. L. Markus heeft zondag in een onbewaakt ogenblik van een fles terpentine gedronken. Zijn broertjes waarschuwden hun moeder die direct de dokter belde. In het zie kenhuis werd het maagje leeggepompt. Het ventje maakt het thans weer goed. STELLENDAM A.s.^ vrijdagavond 27 augustus om 8.00 uur zal er in de Herv. Kerk ge legenheid zijn tot doopaangifte. Doop- bediening wordt gehouden op D.V. zondag 4 september. OUDE TONGE Beursberichten van vrijdag 19 aug. Gerst 26—30, haver 23—27, erwten (schokkers) 35—51, erwten (kl. gr.) 34 39, bruine bonen 80120, capucijners 4092, maanzaad 80130, karweizaad 70—92. Handel matig. Geslaogd. Onze dorpsgenote mej. Els Fase Abr.d. slaagde een dezer dagen voor haar examen als hoofd kleuter leidster. Oud papier. De muziekvereniging „Vooruit" zal haar oud-papier-actie weer voortzetten. De inwoners van Oude Tonge wordt beleefd verzocht hieraan medewerking te verlenen. Ongeveer Zondag 14 augustus j.l. was het 12'/2 jaar geleden, dat de eerwaarde heer A. Terlouw door de toenmalige plaatse lijke predikant ds. H. Goedhart, thans ie Rotterdam-Delfshaven, tot zijn werk als catecheet bij de Hervormde Ge meente van Middelharnis werd inge leid. Als tekst was hierbij gekozen: 2 Timotheüs 4 5 „Maar, gij, wees wak ker in alles, lijd verdrukkingen; doe het werk van een evangelist, maak, dat men van uwen dienst ten volle verze kerd zij." In een gecombineerde vergadering van kerkeraad en kerkvoogdij op maan dag 15 augustus werd aan dit jubileum aandacht geschonken. Naast de jubi laris waren hierbij eveneens aanwezig half september a.s. zal weer worden opgehaald. Botsing. Zondagmorgen verleende de bromfietser J. C. J. Stuyk uit 'Sir- jansland, rijdend vanaf de Molendijk richting Oostdijk geen voorrang aan de van de Voorstraat naderende bestel wagen, bestuurd door A. C. Roosendaal te Zwijndrecht. Er ontstond bij de bot sing die volgde enkel materiële schade. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. van Gust. Aanvang 7.30 uur. DEN BOMMEL Beroepen. Ds. T. van 't Veld, Ned. Herv. predikant alhier heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gemeente van Reeuwijk. OOLTGENSPLAAT Buurtschappen moesten het ontgel den. In de nacht van vrijdag op zater dag werd de politie gealariiieerd door een inwoner uit het buurtschap Lang straat, daar in dit stille oord de orde werd gestoord. Het bleek dat enkele jongelui bezig waren met een windbuks en het voorzien hadden op de straat- en dijkverlichting. De daders waren met een auto waarvan het kenteken was opgenomen. Het bleek dat de wagen uit Benschop (Utr.) afkomstig was. Hierin zaten drie jongelui (20 a 25 jaar) 2 uit Oude Tonge en 1 uit Benschop. Ze hadden het in een dolle bui voor zien op de verlichting van Langstraat en de Zuidzijde. Proces verbaal werd opgemaakt. Sociëteit gesloten. Namens het Be stuur van de Stichting Bejaardenhulp wordt bekend gemaakt, dat de Bejaar den-sociëteit in het Veren, gebouw „'t Centrum" gedurende drie weken ge sloten zal zijn. Dinsdag 20 september a.s. is de sociëteit weer geopend. Kerkdienst. Donderdag 25 augustus a.s. des nam. 7 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. Van Gilst te Tricht. zijn vrouw, dochter en schoonzoon. Ds. Schipper richtte zich hierbij in harte lijke bewoordingen tot de heer "Terlouw, hem dankzeggend voor de wijze waar op hij in deze periode zijn werk in de gemeente heeft verricht. In het bijzon der was dit het bezoeken van ouden van dagen en zieken, het huisbezoek, het leiden van begrafenissen en school catechisaties. Tijdens de vacaturetijd kwamen daar nog een gedeelte van de gewone cate chisaties bij. Voorts ging hij meer dere malen voor in de dienst des Woords. Al dit werk had de liefde van zijn hart en niets was hem te veel om in dit alles de boodschapper van zijn Koning te zijn. De dank van de beide colleges werd tot uitdrukking gebracht in de aan bieding van een cadeau, ook nievrouw Terlouw werd in de dank betrokken. De pres. kerkvoogd, dhr. P. Peeman sprak eveneens zijn erkentelijkheid uit voor het werk van de catecheet. Dankwoord In zijn dankwoord wees mijnheer Terlouw voor alles op Hem, die hem met slechts enkele korte onderbrekin gen dit werk heeft laten doen. Daar om Gode alleen de dank, opdat het hier niet gaat om verheerlijking van de mens, maar om de eer van de Ko ning der Kerk. Zondagavond j.l. werd door de heer Terlouw in de prediking hier nog na der bij stilgestaan. Als tekst voor deze bijzondere dienst had hij gekozen: 1 Joh. 1 5 t.m. 7 „En dit is de verkondiging, dat wij van Hem gehoord hebben, en wij u verkon digen, dat God Licht is en gans gene duisternis in Hem is. Indien wij zeg gen, dat wij gemeenschap met Hem hebbe~h, en wij in de duisternis wan delen, zo liegen wij, en doen de waar heid niet. Maar indien wij in het licht wandelen, gelijk Hij in het licht is, zo hebben wij gemeenschap met elkander, en het bloed van Jezus Christus, Zij nen Zoon, reinigt ons van alle zonden." Namens de kerkeraad en gemeente werd hij na afloop van de dienst toe gesproken door ouderling Terlouw, waarbij de jubilaris toegezongen werd Ps. 119 87 (gew.) Bewogen dankte de heer Terlouw voor de toegesproken woorden waarna deze dienst door hem werd gesloten. Aardappelveïling van maandag 22 aug. Eigenheimers grove 12,5013,Mid del 18.30—23.40. Bintjes grof 23.20—25.— Middel 18,------21,30. Kwaliteit II 13,80 14,80. Drielingen 7,80. Doré drielingen 11,30. Voer 3,20—4.50. Aanvoer 36.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1