Sportdag te Stellendam bracht jeugd veel sportief genoegen Ernstige autobotsing op Prov. weg bij Goedereede ^elvaarts- problemen Plaatselijic nieuws Verkeersongelukken be jaargang Dinsdag 9 augustus 1966 No. 3508 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN fl|( 'k Hoop dat u 't ook mag beleve, burgemeester! Vraclitauto met levensmiddelen van de dijk OoStgensplaat MeSissant op de film Gastvrij onthaal voor patiënten op Henri Dunant PKINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDFiT.HARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BU contract speciaal tarief. Het is vanzelfsprekend, dat ieder ,ens en ook een heel volk streeft naar „'elvaart. Dat is alleszins geoorloofd. Se mensheid heeft van de Schepper de vermogens meegekregen om zich uit de primitieve toestanden uit de eerste tijden van haar bestaan op te werken tot een maatschappij van hoge ontwik keling. De gaven, die de mens daartoe ontvangen heeft, mag en moet hij ge bruiken. Alleen zal hij daarbij moeten bedenken, dat hij de verkregen wel vaart niet eenzijdig stoffelijk mag waarderen en benutten, maar dat zij evenals alle dingen gezien moet wor den in het licht van de dienst aan God en niet van die aan de wereld. Dat Nederland thans in grote wel- i?aart leeft kan niemand tegenspreken. Deze constatering behoeft niet te bete kenen, dat alle armoede of te laag le venspeil verdwenen zijn. Zelfs in het rijke Amerika leeft nog naar schatting 15 "o van de bevolking beneden een redelijk bestaansminimum. Het gaat bij zulk een uitspraak over het algemene beeld van de maatschappij. Wanneer wij eens vergelijken hoe wij vijftig jaar geleden leefden en de situatie van nu, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat er een enorme vooruitgang is on danks twee wereldoorlogen en «en vre- lelijke depressie in de dertiger jaren. ie reële lonen zijn enorm gestegen. De •beidersklasse is vergeleken met toen er 't algemeen in een situatie geko- jen, waarvan men vroeger nooit heeft iunnen dromen. De krotten zijn vrijwel [erdwenen. Dat er nog een paar hon- ierdduizend gezinnen geen eigen wo- 'ing hebben, komt niet door gebrek [an geld, maar door het feit dat de louwcapaciteit niet hoog genoeg kan ■orden opgevoerd. Dit „Wirtschaftswunder" om met e Duitsers te spreken van na de irlog is inderdaad iets wonderbaar- jks, vooral de korte tijd, waarin dit es gebeurde. Het is met name de fe- omenale vooruitgang van de techni,ek, iie dit mogelijk heeft gemaakt. Het mpo van de technische ontwikkeling zo hoog, dat het bijna niet meer is lij te houden. Het mag met recht ;ormachtig worden genoemd. We werken vrijwel niet meer met [e hand, maar met machines. De spa vervangen door de bulldozer, het innewiel door het automatisch weef getouw, de paardentram door de metro, inze hersenen door electronische re- :enmachines en computers. Wat 's mid- ags om drie uur gebeurt, staat om ij f uur soms al in de krant. Per uur :omen 40.000 bladen van de persen, s president Kennedy wordt vermoord eet een kwartier later de hele wereld iet droeve nieuws. Straalvliegtuigen irengen de mens nog dezelfde dag aan e andere kant van de aardbol. Zelfs .e hemelrulmte wordt geëxploiteerd. Ilektriciteit, olie en aardgas vergemak- ;elijken ons leven. Plastic stoffen gaan leer en meer ons bestaan beheersen, 'e kernenergie heeft onvoorstelbare logelijkheden. Ieder gezin in Neder- ind heeft radio en tweederde van alle eeft televisie. Het aantal personenau- io's nadert de anderhalf miljoen. Het werk van onze huisvrouwen is iveneens van karakter veranderd. De itofzuiger betekende een revolutie. D.e skast verscheen en de wasmachine, grotere plaatsen gaan de dames naar Ie wasserette en zittend wachten ze op te schone was. Nylonsokken en dito iverhemden zijn verschenen. De laatste lehoeven niet meer gestreken te wor- ten. De winkels staan vol met verpak- e levensmiddelen. Ingeblikte maaltij- len behoeft men nog slechts warm te aken. De enige kookkunst van vele erikaanse en Westeuropese vrouwen lestaat nog slechts uit het openen van e blikjes! Van visgraten behoeven we iok geen last meer te hebben, want we innen de vis gefileerd kopen. En zo unnen we doorgaan. Lonen en salarissen gaan elk jaar een ink stuk omhoog. Onze sociale voor- ieningen staan zo ongeveer aan de top 'an de hele wereld. En dan onze vrije ■ijd. De laatste eeuw is het aantal ■erkuren per dag verminderd van on- ieveer zestien tot zeven of acht, dus gehalveerd. Voor de achturendag is oor de arbeiders jarenlang gevochten, "aar we zijn dat punt al gepasseerd, en streeft alweer verder. De vrije aterdag is ingevoerd. Er zijn betaalde ■akanties met vakantiegeld. Ons volk ;af verleden jaar 1,2 miljard uit aan |uitenlandse reizen en voor vermaak ioscoop, toneel etc.) 120 miljoen. Het oderne toerisme werd een integre- 'end deel van ons leven. De vrije tijd wordt steeds meer uit- gebreid. Ook de middenstand profiteert paarvan door vroege sluitingsuren en pije middagen. Maar anderzijds wordt Saardoor de publieke service steeds punder. Men wil wel graag een vrije pterdag, maar men zou raar opkijken pis dit werkelijk over de hele linie perd doorgevoerd. Dan reden er geen [reinen, trams en bussen, voeren er leen veerboten, waren de luchthavens gesloten, kregen we geen kranten, pwam er geen post etc. Er zal tenslotte f Och ergens een grens moeten zijn. En nu de andere kant van de me- RUe. Heeft de welvaart ook nog scha duwzijden? Ongetwijfeld zijn er veel Tiensen, die tevreden zijn met de nieu- is verworvenheden en deze dankbaar P^ goed gebruiken. Er liggen echter in ^6ze ontwikkeling ook gevaren. We ra- Ken gewoon aan de permanente wel- Ivaartsstijging en willen steeds meer. Zou zich onverhoopt een economische crisis voordoen, dan kunnen we ons hart wel vasthouden voor de gevolgen, want dat zullen heel velen geestelijk niet kunnen verwerken. Een begelei dend verschijnsel van ds welvaart is, dat men steeds méér wil. Hoe meer men heeft, des te meer wil men heb ben. Wie ziet dat buurman een auto aanschaft, rust niet voor hij er ook één heeft, ook al moet hij op vitale dingen bezuinigen. Gelukt het niet om het tempo van anderen bij te houden, dan voelt men zich zelfs ongelukkiger dan voorheen. Prof. Tinberger, zelf een socialist, wijst erop, dat ook de socia listische propaganda, die steeds maar de aandacht vestigt op inkomensver schillen en hun onrechtvaardigheid, de mensen minder bevredigd maakt, ook wanneer hun verbruiksniveau toeneemt Men kan materieel vooruit gaan en te gelijk geestelijk achteruit. Welvaart behoeft nog niet te betekenen welzijn. Het laatste hangt in hoge mate af van iemands levenshouding en vooral van zijn levensbeschouwing, met andere woorden of hij de welvaart ziet in ho ger licht. Men moet zich er bewust van zijn, dat de niet-materiële elementen meer tot ons geluk kunnen bijdragen dan de louter stoffelijke. In ieder geval staat vast, dat onze welvaart niet alleen goede dingen bracht. Het verantwoordelijkheidsge voel is sterk verminderd. Arbeid wordt meer en meer als een noodzakelijk kwaad beschouwd. De mentaliteit van de in welvaart opgroeiende jeugd is hoogst bedenkelijk. De misdaad neemt toe, nozems en provo's hebben last van hun vrije tijd en terroriseren de straat. Men vraagt zich af of deze welvaarts- jeugd nog idealen heeft en zo ja van welk gehalte deze dan wel zijn. Wel vaart voor een volk is een schone zaak, maar een volk, dat ze niet geestelijk kan verwerken en hanteren ,zal ze naar we vrezen op de duur zelf kapot ma ken. OUDE TONGE In Oude Tonge zijn zaterdag enkele verkeersongevallen gebeurd waarbij wel veel materiële schade werd gein- casseerd maar waarbij slechts licht lichamelijk letsel werd opgelopen. Op de kruising Willemstraat - Wil helminastraat werd de heer A. v. d. Vliet uit Dordrecht aangereden door de heer P. C. Troost die geen voorrang verleende. De wagen van de heer v. d. Vliet werd zwaar beschadigd; de heer V. Vliet kneusde enkele ribben. Op de Kaai botsten twee bromfiet sen tegen elkaar. Vanaf het parkeer terrein reed dhr. A. Hendriks te Oude Tonge met zijn brommer tegen de pas serende bromfietser, dhr. G. R. van Otzel; beide brommers werden bescha digd. Zaterdagavond werd op de Oostdijk de bromfietser A. C. Polder uit Som melsdljk aangereden door de automo bilist A. Tonnekreek. Beide voertuigen kregen schade; dhr. Polder ontvelde zijn linkerhand. Botsing kruising Schaapsweg. Op de kruising Schaapsweg - Rijks weg werd de bromfietser A. Koster te Nunspeet door een auto aangereden toen hij bij het oversteken van de weg aan deze wagen geen voorrang ver leende. Het liep met materiële schade af. MIDDËLHARNIS Auto kreeg zet bij voorsorteren. Toen zaterdagavond de landbouwer C. van Es te Nieuwe Tonge met zijn wagen vanaf de Langeweg de Groene weg in wilde slaan en daartoe had voorgesorteerd kreeg zijn vauxhall rechts achter een flinke 'duw door een wagen die hem rechts had willen pas seren. De heer van Es zat met zijn zuster in ds auto die door de duw tegen de schuur van de daar staande woning terechtkwam. De schade was aanzien lijk; er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. HERKINGEN Fam. V. d. Ham-iVIelissant uit Cana da op bezoek. Het echtpaar Adr. v. d. Ham-Melissant die met gezin in 1952 ter verbetering van zijn positie naar Canada (Lethbridge) is vertrokken is voor familiebezoek voor een maand per vliegtuig naar Holland in goede wel stand alhier aangekomen. Beiden mo gen zich in een goede welstand ver heugen. Aanvankelijk ging het hun niet voorspoedig in het nieuwe vaderland, daar zij hun 20-jarige zoon door een droevig ongeval moesten verliezen, en dit niet is te vergeten, mogen zij met Gods hulp kracht ontvangen dit verlies te dragen. Hun overige kinderen maken het ook goed, van de zeven zijn er vijf gehuwd, en hebben 17 kleinkinderen. Vele familiebezoeken zijn reeds afge legd, en ook de gigantische waterwerken bij Stellendam worden niet vergeten, daar deze ook in Canada door televisie pers enz. publiek wordt gemaakt, heeft V. d. Ham dit persoonlijk in ogen schouw wezen nemen, en daar hij de Engelse taal machtig is, werd hij door ingenieurs op dit gebied voorgelicht, en in het engels boekjes ter hand ge steld welke betrekking hebben op ge noemde werken. Natuurlijk staat v. d. Ham verbaasd over de veranderingen die zich hebben voltrokken na de ramp 1953, en ook de verhoogde levensstand aard in Holland, maar daar mogen zij echter in Canada ook niet over klagen, daar ook zij een goede boterham ver dienen. De familie v. d. Ham leest ook Eilanden-nieuws, dus was het hem niet vreemd een en ander waar te nemen. Zij hopen op 10 augustus per vliegtuig weer te vertrekken, en wij wensen hun een goede reis en behouden thuiskomst. De weegbrug aan de Kaaidijk is voor de a.s. bietencampagne goedge keurd. Als weger aan de weegbrug is thans aangesteld dhr. A. L. van Mourik Johz. zulks in de plaats van A. v. d. Velde di.e wegens langdurige ziekte deze fiuictie niet kan waarnemen, vanaf 1945 heeft v. d. Velde tot volle tevre denheid zijn funktie waargenomen, en zelfs boven zijn krachten zich met volle ijv.er aan dit werk gegeven. STELLENDAM Hervatting repetities. Het bestuur van de Chr. gem. zangver. „Soli Deo Gloria" alhier deelt mede, dat zij haar repetities weer hoopt te hervatten D.V. vrijdag 12 auigustus op de gewone tij den (kinderkoor 5.30 uur en gem. koor 8.00 uur). Wegens verbouwing van de oude kleuterschool tot verenigingsge bouw zullen de repetities tijdelijk plaatsvinden in het verenigingsgebouw bij de Geref. Kerk. We hopen dat alle leden weer trouw zullen opkomen me de met het oog op de verschillende activiteiten die voor het winterseizoen op de agenda staan. Nieuwe leden zijn uiteraard van har te welkom, vooral heren zouden we goed kunnen gebruiken. De hele zaterdag, de dag waar op het bejaarde echtpaar P. Roos, G. Roos-Non het 65-iarig huwe lijksfeest herdacht is het in pen sion „Delta" te Goedereede waar te dezer gelegenheid werd gere cipieerd geweldig druk geweest. De echtelieden, beiden 85 jaar oud hebben de drukke dag glans rijk doorstaan, enkel na het mid dageten dat ze op hun eigen ka mer gebruikten, hebben ze een uurtje gerust waarna ze tot 's avonds 11.00 uur stand hebben gehouden! Ruim 200 vrienden en bekenden, de notabelen van „de stad'', alle kinderen, klein- en achterkleinkinderen, behalve hun kleinkind Bert Roos Jobzn. die in Duitsland werkt en geen vrij kon krijgen hebben hen stevig de hand gedrukt, er kwamen honderden schriftelijke gelukwensen binnen waaronder een zeer speciale ge lukwens van H.M. de Koningin, getekend door haar secretaris. Ook een groot aantal boeketten, bloemstukken, fruitmanden, do zen bonbons vulden de tafels. Ook gaven burgemeester en mevrouw Smith met hun oudste dochter blijk van hun belangstelling. Ter wijl mevrouw Roos de burge meester de hand drukte zei ze moederlijk: „'k hoop dat u 't ook mag beleve hoor!" HERKINGEN Kassier B.L.B. Tot kassier van de Boerenleenbank alhier is benoemd de heer P. de Man, employé op de Boe renleenbank te Dirksland. MELISSANT Gistermiddag is een vrachtwagen met gesloten laadbak van de A en O gros sier voor ons eiland van de NoUendijk gereden. De wagen werd getrokken door een takelwagen; bij het uitwijken voor "een tegenligger raakte de wagen in de zachte berm, kantelde en kwam me ters lager, op de wielen, in de sloot te recht. Er was aan de levensmiddelen weinig schade omdat de bak stevig vol gepakt zat. De auto is met een (andere) kraanwagen weer op de dijk gebracht. OUDDORP Kerkdienst. Heden dinsdagavond hoopt voor de Ger. Gem. alhier om half acht voor te gaan ds. Hakkenberg van Dordrecht. OUDE TONGE In de afgelopen week zijn er uit de haven drie schepen met graan van de nieuwe oogst vertrokken. Binnen ge komen een schip met kolen 260 ton. De graanprijzen van zaterdag 6 aug. Gerst 26-30; haver 23-27; erwten (schokkers) 38-47; erwten (kl.gr.) 35-44 bruine bonen 70-120; kapucijners 40-53 maanzaad 90-120; karweizaad 80-122 Handel matig. In de afgelopen week is er begin gemaakt, met het slopen van vijf hui zen, vier op de Oostdijk en een Molen dijk, bewoond geweest door mej. Mons Dit zal een grote verbetering zijn voor verkeer hoek Molendijk - Nieuw- straat en Schoolstraat. De speeltuin vereniging „Onze jeugd" te Stellendam behoeft er geen spijt van te hebben dat ze j.l. zaterdag een jeugdsportdag heeft gehouden omdat ongeveer 400 kinderen een reuze leuke dag hebben gehad. De sportdag werd 's morgens 10 uur door burgemeester Smith in de speeltuin geopend. Burg. Smith complimenteerde het be stuur van de speeltuinvereniging met het genomen initiatief. Hij stimuleerde de aanwezigen het actieve bestuur van de nauwelijks een jaar oude vereni ging te steunen in haar werk. Spr. wees er daarbij op, dat het nodig is dat zoveel mogelijk inwoners lid wor den om de vereniging de mogelijkheid te geven uit te groeien tot een groter verband. Nadat de burgemeester gewezen had op het grote goed van een gezonde geest in een gezond lichaam knipte hij het lint door dat voor de poort gespan nen was. De opening was hiermee een feit en voorafgegaan door de drumband „Nieuw leven" gingen de eerste jeug dige wandelaars van start waarna de jeugd zich in diverse wedstrijden ds Burgemeester Smith knipt het lint door; links de voorz. van de speel tuinvereniging de heer Fokker. hele lieve dag van haar sportiefste kant heeft laten zien. De behaalde prijzen werden 's avonds door burgemeester Smith uitgereikt. Pauli Nagtegaal verdiende de eerste prijs met verspringen, tweede Harry Riemens en derde Adrie v. d. Nieuwen- dijk; bij de puzzelrit werd Gerda Jan sen eerste; Jan van Ours tweede en Nellie Grootenboer derds. De uitslag van de tekenwedstrijd zal deze week worden bekendgemaakt. Op de even- wichtsbalk was Lou Meyer het meeste mans, tweede werd Bert Melissant en derde Jaap je Boshoven, 's Middags werd nog een demonstratie gegeven door de afdeling Stellendam van het Roode Kruis en de drumband en de muziekver. hebben een en ander op geluisterd met een vrolijke noot. Het bestuur van de ver. zegt allen die hun medewerking gaven daarvoor hartelijk dank ende dag zal zeker voor herhaling vatbaar zijn gebleken. De jeugd wandelt op het wegdek van het sluizencomplex. Het mocht eigen lijk niet maar... dit was de kans van hun leven! In de vroege zaterdagmiddag ge beurde op de Provinciale weg, even buiten Goedereede, in de tweede bocht naar de richting Stellendam waar de Oude dijk begint, een ernstig verkeers ongeluk. Een Ford Anglia, bestuurd door de heer B. J. Mierlo, beambte op het pompstation te Ouddorp naderde de bocht uit de richting Stellendam. Vanuit de richting Goedereede naderde de 30-jarige D. v. d. Vliet uit Oolt- gensplaat met zijn Volkswagen; hij reed zo snel dat hij in de bocht de V.W. niet op zijn eigen weghelft kon houden waardoor hij op de voor het te gemoetkomende verkeer bestemde rij baan kwam en frontaal op de wagen van dhr. Mierlo botste. Deze wagen werd als het ware gemangeld tussen de daar staande vangrail en de Volks wagen. De V.W. tolde rond en kwam plm. 25 meter verder tot stilstand met de gehavende neus in de richting van waar hij gekomen was. De heer v. d. V. was uit zijn wagen geslingerd en lag met de passagiersstoel in de linker berm; de V.W. was zwaar beschadigd. Ook de Anglia werd gekraakt; de lin ker voorkant was totaal weggeslagen en het chassis was geknikt. De heer Mierlo liep een kniefractuur en vlees wonden op; de V.W. bestuurder van wie een bloedproef werd genomen had een bovenkaak fractuur en even eens vleeswonden. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De autowrak ken werden weggesleept en enkel lange, grillige krijtstrepen markeren de plaats van het ongeluk. Fiets op de weg brommer in moeilijkheden Zaterdagavond omstreeks 11 uur kwa men Karel v, d. Tonnekreek en zijn vriend Koos DuUemond (beiden 17 jaar) van het Fort Prins Frederik samen op een brommer over de Ben. Havendijk op weg naar huis. Op deze weg lag een rijwiel, welke door het donker pas op het laatste moment door de jongens werd opgemerkt. Een poging het obsta kel te ontwijken had weinig zin; ze kwamen met het rijwiel in aanraking met het gevolg dat men kwam te val len. Beiden liepen daarbij enkele vlees- en schaafwonden op, terwijl de heer DuUemond, die achterop zat, met een gekneusde voet voorlopig rust moet houden. Dr. Buth te Den Bommel ver leende geneeskundige hulp. De brommer werd zwaar beschadigd. De fiets bleek eigendom te zijn van de heer Katten- berg, kampbeheerder van 't Fort. Ver moed wordt dat jongens deze fiets in het geheim hebben meegenomen en aan de dijk of op de weg hebben neergezet, met het genoemd gevolg. De politie heeft de zaak in onderzoek. Kerkdienst. Woensdag 10 aug. a.s. des nam. 7 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. D. Hakkenberg van Dordrecht. Opbrengst kollelUe. De huis-aan- huis-kollekte voor het Anjerfonds, waarbij de Muziekvereen. U.D.I. werd ingeschakeld heeft opgebracht f 178,59. Repetities worden hervat. Donder dag 11 aug. a.s. zullen de Zangver. „Jubilate" en het Kinderkoor de repe tities weer hervatten in het Veren, ge bouw „Elthato". Het Kinderkoor te 6.30 uur nam. en het Gem. koor te 8.00 uur nam. Nieuwe leden kunnen worden toegelaten. Dirigent is de heer C. C. v. d. Heuvel. Oud-inwoner overleden. Zaterdag 6 aug. j.l. overleed in het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk, mevr. Lijn tje Noteboom, weduwe van Pieter Leij- dens. Ze bereikte de leeftijd van ruim 67 jaar. De begrafenis vindt woensdag 10 aug. te Ooltgensplaat plaats. De Nederlandse Blindenbond zal a.s. zaterdag 20 augustus in Melissant een film laten opnemen die het dorpsleven in al zijn facetten laat zien. Ook het verenigingsleven wordt in beeld ge bracht, de hiertoe te organiseren op tocht zal worden opgesteld om 2.00 uur bij het gebouw „Melishof". De film zal a.s. najaar of winter worden vertoond. De patiënten die met de Henri Du nant gisteravond een bezoek brachten aan Middelharnis' Havenhoofd zijn door de Dirkslandse gastheren aangenaam bezig gehouden. „Amicitia" uit Dirks land en de muziekver. „Tot Nut en Ge noegen" te Melissant zorgden voor een mooi stuk muziek; door de Roode Kruis colonnes uit Dirksland, Melissant en Herkingen werden lepeltjes uitgereikt met de wapens van deze (voormalige) gemeenten. Burg. Bos van Dirksland sprak een hartelijk welkomstwoord; de dag werd besloten met een dagsluiting door ds. Exalto, Herv. predikant te Me lissant.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1