r! Het anti- Amerikanisme Raad Goedereede laat toeristen- stroom niet eigen bedding zoelten Plaatselijk nieuws f 23.000,bestemd voor div. studies, plannen en luchtkartering Dhr. Visser„De vorige plannenmakers koekeloerden als Russische spionnen!" Prinselijk paar in Suriname |9e jaargang Dinsdag 12 juli 1966 No. 3502 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ELD tqanq Uw acfvertentie in I „Eilanden-nieuws" I doet het! PKINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 i Giro 167930 Verschijnt tweemaal per toeék: dinsdag' en vrijdagavond .ABOJMNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. Eén van de meest opvallende ver schijnselen op internationaal gebied is ongetwijfeld het steeds toenemende an ti-Amerikanisme in de wereld, zowel in het Westen als in de andere delen. Vrijwel overal wordt op hen geschol den' er worden demonstraties tegen hen' gehouden met spandoelcen „Yan kee go home"; in vele landen is de pers duidelijk door antipathie geïnspireerd. ïln zo hebben de Amerikanen het in de wereldopinie zwaar te verantwoor- Er zijn voor deze mentaliteit wel diverse verklaringen te vinden. Ook is et zeer begrijpelijk, dat overal ter we- ■Id waar het communisme de lakens tdeelt, de Verenigde Staten vijand summer één zijn. Dat men in de vele Üieuwe staten en staatjes over 't alge meen niet zo Amerika-minded is, kan psychologisch wellicht verklaarbaar zijn. Maar aan de andere kant spelen hier toch ook allerlei factoren een rol in, die zijn toe te schrijven aan een Schromelijk gebrek aan logica. Schrijver dezes komt uit hoofde van zijn journalistieke arbeid dikwijls op het Binnenhof in Den Haag. Wanneer fiaar bij de ingang van de publieke tribune van de Tweede Kamer een groep mensen staat te wachten tot de fleur opengaat, hebben we de gewoon te door middel van het poneren van de één of andere uitspraak op het gebied van de binnen- of buitenlandse politiek een discussie uit te lokken, teneinde tot een klein opninie-onderzoek te ko- jnen. Dit is soms niet altijd, want de ieacties zijn nogal eens waardeloos leer verhelderend met betrekking tot datgene wat er onder het volk leeft. Opzettelijk formuleren we de stelling Jan nogal en ongenuanceerd. Zo kwam [erleden week in dit gemengde gezel- hap van Hagenaars, Amsterdammers, roningers etc. de kwestie-Vietnam r sprake. We zagen onze kans schoon poneerden de stelling: „het commu- sme moet vernietigd worden." Dat «rwekte bij enkelen nogal felle reac- ies, want ze dachten dat we alle com- lunisten op de wereld wilden uitroeien in dat vonden ze wel wat kras. Nadat e betoogd hadden dat het ging om iet stelsel en niet om de mensen lals ook het nationaal-socialistische igiem vernietigd is kwam de dis- ssie op gang. De groep bleek nogal ferdeeld. Sommigen keurden het optre- en van de Amerikanen in Vietnam ;erk af. Zij horen daar niet, bemoeien ich met de zaken van andere volken |tc. Het bleek, dat deze heren sterk ti-Amerikaans waren en dat ze al- :s wat de communisten doen, goed- iraatten. Toch waren ze volgens hun [eggen zelf helemaal geen communist, lén van hen betoogde zelfs, dat de Rus- jen ons eigenlijk bevrijd hebben in 945 en niet de Amerikanen en En- jelsen. Als zij niet in het Oosten stand [ehouden hadden, zouden de anderen iet Westen niet hebben kunnen vero- eren! We hebben deze heren er toen ;an herinnerd, dat de Russen alleen iaar Berlijn hebben kunnen oprukken, [oordat ze door de Amerikanen van [oldoende oorlogstuig waren voorzien; ;oorts dat Stalin in 1939 vlak voor het "tbreken van de oorlog een verdrag |an vriendschap met Hitler sloot tegen «t Westen; en tenslotte dat zonder de merikaanse militaire hulp via de A.V.O. de Russen al in 1948 naar ;heveningen waren doorgewandeld. ét merkwaardige van deze discussie as overigens, dat deze debaters oude- n waren en dat we bijval kregen van een aantal jongeren, waaronder enkele Amsterdamse studenten; één van hen was zelfs bereid als soldaat naar Viet nam te gaan om daar het communisme te bestrijden! ^We vermelden dit, omdat we bij deze scussie vooral getroffen werden door "t enorme gebrek aan kennis en voor aan logica bij vele mensen. Daar- 'or ziet men niet in, dat het thans e Amerikanen zijn, die in het verre letnam het spits afbijten voor de hele 'ije wereld tegen het oprukkend com- lunisme. De betogingen en demon- Taties die in vele landen tegen hen ge- «den worden, gaan uit van lieden, die geen flauw besef hebben van de wa- strijd der geesten en van de waar der democratie óf in het diepst van in hart sympathie hebben voor het mmunisme, al verschuilen ze zich on- 'r de naam socialist, pacifist of anar- iist. Hoewel vrijwel iedereen in on- zg- kapitalistische maatschappij van |t Westen het oneindig veel beter «ft dan de volken, die onder de com- lunistische dictatuur leven, zijn niet :einigen sympathisanten met Moskou i Peking, z.g. crypto- (verborgen) iinmunisten, veroorzaakt door een on- iredeneerde haat tegen het kapitalis- le of een idealistische voorstelling van 5t communisme, die men zelfs bij predikanten aantreft. ^Terugkerende tot ons eigenlijke on- rwerp, het anti-Amerikanisme, willen - eerst enkele wonderlijke verschijn selen signaleren. De volken van West- iuropa zijn grote dank Verschuldigd aan de Amerikanen. Ze hebben ons be- wijd van de nazi's; ze hebben onze 7ederopbouw mogelijk gemaakt door iijarden aan Marshall-hulp; ze heb- ■n onze vrijheid verzekerd door als 'oidmacht van de N.A.V.O West- Topa te blijven beschermen. Dat alles «elt voor velen echter geen rol. Tien- ^ilen nieuwe staten, vooral in Afrika, in vooral door het anti-kolonialisme n de Amerikanen vrij geworden en e van hen worden door de „Yankees" Met slechts de stemmen van de he ren Joh. Tanis (sgp) en Kr. Grinwis (sgp) tegen heeft de raad van Goede reede in zijn vergadering van gister avond besloten tot het doen instellen van een onderzoek naar de mogeliike en wenselijke ontwikkeling van: de na- turlijke gegevens; de de hevolkingsont- wikiceling; de ontwikkeling der wel- vaarts bronnen (land- en tuinbouw, visserij, recreatie), de soc. en cultu rele ontwikkelingen; de ruimtelijke ont wikkeling met inbegrip van de bodem gesteldheid en de economische uitvoer baarheid van de bestem.mings- en ont- wikkelings plannen. In het prae-advies wezen b. en w. er op de de uitvoering van de Deltawer ken voor de gemeente Goedereede bij zondere perspectieven openen welke dermate verstrekkend zijn dat het hui dige beleid moet kunnen worden ge toetst aan een bredere visie op langere termijn wil men althans voorkomen dat men ofwel nu maatregelen treft die later gewenste ontwikkelingen blokke ren ofwel noodgedwongen nu alle va riabele toekomstige mogelijkheden openhoudt waardoor op korte termijn niets tot stand kan komen. Het is niet de bedoeling één samen vattend rapport uit te brengen als een soort moment-opname, zoals dit bijv. in het verleden is geschied bij de op stelling van het structuurplan Goeree Overflakkee, doch sccessievelijk de ver schillende ontwikkelings-aspecten als recreatie, visserij, verkeer, industrie terreinen en agrarische ontwikkeling te behandelen, zodat, naar wij vertrou wen, verschillende onderzoeken tegelij kertijd zullen kunnen plaats vinden en mitsdien op betrekkelijk korte termijn beschikbaar zullen zijn" aldus b. en w. Deze rapporten, die derhalve onder financieel op de been gehouden. Noch tans is de dankbaarheid gering en zit ten vele van hen in de rode hoek. In donesië heeft het aan Amerika te dan ken, dat het vrij van Nederland is ge worden, maar Soekarno werd nochtans de vriend van China en vele Indo nesiërs met hem. Pas nu is het getij gekeerd. De doödarme corrupte Zuid- amerikaanse staten zouden zonder hulp van hun grote broer in het Noorden al lang ineengestort zijn; nochtans is de antipathie tegen de Amerikanen er groot. Hoe moeten we dit alles nu verkla ren? We kunnen geen andere reden vinden dan deze: onberedeneerde haat tegen „de rijke man", voortkomende uit wangunst. De honderden miljarden dollars, die de Amerikanen aan de ar me landen ten koste hebben gelegd, hebben averechts ggewerkt. Het is de mentaliteit van de proletariër teggen de kapitalisten, zoals die in de 19e eeuw bij ons voorkwam. Men accepteert de gelden wel, maar op dankbaarheid be hoeft de gever niet te rekenen. Ze vin den dat Amerika en de andere Westerse landen gewoon verplicht zijn hen te helpen, blijkbaar ook zelfs wanneer ze toetreden tot het kamp van de vijan den van Amerika. De Sowjet-Unie en Rood-China maken uiteraard van deze mentaliteit een handig gebruik om in al deze nieuwe landen te infiltreren. Het is nodig, dat we de hele wereld politiek zien in het licht van de grote strijd der geesten, die zich toespitst op die tegen het godloze communisme. Daarom is de oorlog in Vietnam van zo uitzonderlijk groot belang. De vrijheid van godsdienst en de politieke demo cratie zijn goederen van zo hoge waar de, dat de belagers ervan onschadelijk moeten worden gemaakt. Dat pogen de Amerikanen in het Verre Oosten, zoals ze ook in 1954 de rode vloedgolf in Korea een halt hebben toegeroepen. Helaas staan "ze nu alleen en moeten ze bovendien nog veel kritiek incasse ren uit NAVO-landen, wanneer ze de olieopslagplaatsen in Noord-Vietnam bombardeerden. Dat De GauUe daar tegen protesteert; is tot op zekere hoog te nog begrijpelijk: die man haat de Amerikanen, omdat ze hem in de oor log vrijwel genegeerd, hebben en om dat hij blijkbaar niet zou kunnen ver dragen, dat zij misschien Zuid-Vietnam redden, terwijl de Fransen Vietnam verloren. Maar waarom het nodig is, dat b.v. Engeland „bezorgd" is over die bombardementen, ontgaat ons totaal. Hoe eer Noord-Vietnam zijn hulp aan de communisten in het Zuiden moet stopzetten hoe beter. Daarom moeten we de Amerikanen steunen in hun we- reldstrijd tegen het communisme. Ook Nederland heeft reden gehad om Ame rika te bekritiseren n.l. in de Indone sische en de Nieuw-Guinea-Kwestie, toen het ons danig tegenwerkte. Maar dat heeft ons niet verleid anti-Ameri kaans te worden. Het land van Ken nedy en Jonhson is nu eenmaal de grote leider van de wereldstrijd tegen de communisten en dat is de voor naamste reden waarom wij nog altijd pro-Amerikaans zijn. werpsgewijs verschijnen, zullen moeten uitmonden in zorgvuldig geformuleerde beleidslijnen, ten aanzien waarvan het college zich t.z.t. zal kunnen uitspre ken, zodat een bepaald beleid voor een aantal jaren zal kunnen worden vast gesteld. De kosten worden geraamd op f 15000,B. en w. wijzen er voorts op dat nauw met dit onderzoek samen hangt de verkrijging van betrouwbaar kaartenmateriaal waarom het college van mening is dat een verticale lucht fotografie aan de stedebouwkundige dat materiaal kan verschaffen waardoor een juist inzicht in de samenhang van verschillende ontwikkelings facetten kan worden verkregen. De kosten hier van worden door KLM Aero-carto N.V. te Amsterdam geraamd op f 8000, De financiering B. en w. wijzen de visserij reserve van de voormalige gemeente Stellen- dam aan als bron waaruit f 21.759,37 te putten is. Het bedrag a f 1240,63 dat nog bij gefinancierd moet worden zou ten laste van de gewone dienst kunnen worden gebracht. B. en w. menen dat op deze wijze aan de visserij reserve een verantwoorde bestemming wordt gegeven die de aanvankelijke doelstel ling dicht benaderd. Meegedeeld werd nog dat de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening, recreatie en alg. zaken unaniem van oordeel waren dat deze zaken op korte termijn doorgang zouden moeten vinden. B. en w. stelden mistdien voor een bedrag van f 15000 plus f 8000 te vote- ren en ter dekking de visserij reserve aan te wenden. Na deze in vlekkeloos ambtelijke taal gestelde verduidelijk zei de raad in eigen woorden zijn mening: „Nationaal belang - nationaal geld" De heer Joh. Tanis opende de bespre king. Het behoefde z.i. geen betoog dat de uitvoering van de Deltawerken bij zonder verstrekkende gevolgen zullen hebben; evenwel was spr. van mening dat de verdere ontwikkeling van het eiland via het Haringvlietcomplex nog Vel vele jaren op zich zal laten wach ten gezien de financiële positie van ons land. De bedoelde perspectieven zullen naar spr. meende hoofdzakelijk de recreatie betreffen waarvan hoogge plaatste regerings personen spreken van nationaal belang en spr. verbond hieraan dat er dan ook „nationaal geld" op tafel zal moeten komen. Gezien de financiële positie van de gemeente vond spr. het zaak de gelden zo doel matig mogelijk te besteden en hij acht te het van primair belang dat de be langen van de burgers hierbij worden betrokken. Spr. herinnerde eraan dat indertijd f 25000,werd gevoteerd voor een plan waarvan hij het resultaat ver be neden de maat noemde. Omdat de plan nen dikwijls van hogerhand worden herzien meende dhr. Tanis te mogen stellen dat hetgeen thans wordt over wogen een te ver vooruit lopen is op hetgeen nog niet kan worden overzien. Hij was tegen beide voorstellen. De heer Grinwis wilde maar voor- zichtigjes aan doen. „Wie zal dat beta len?" vroeg hij zich af. De heer G. Tanis zei steeds op het standpunt te hebben gestaan dat dege nen die de vruchten plukken (van de recreatieve voorzieningen) moeten be talen. Als dat zou gebeuren zou spr. voor zijn. De heer Visser was kennelijk wat ge- M Daarom g Omdat „Eilanden-nieuws" door M het „ontvallen" van een ander streekblad, nu het enige nleuws- blad is voor Goeree-Overflakkee. M Stipt op tijd, tweemaal per week krijgen vele duizenden abonnees s ons blad in de bus. s Eilanden-nieuws wordt zo goed g als huis-aan-huis gelezen; in bij- na 40 jaar bouwde „Eilanden- g nieuws" aan een hechte familie- binding, getuige de vele familie- m advertenties in ons blad. s Daarom m Met ons blad bereikt U duizen- den geïnteresseerde lezers. p Daarom I 1 Blijft Eilanden-nieuws het blad s met de grootste publiciteitswaar- j de, het aantal abonnees blijft stijgende, daaromis „Eilan- m den-nieuws" het meest doeltref- J fende advertentie medium voor zakenman en particulier. DE STANDAARD VAN PRINS CLAUS PARAMARIBO: Voor het eerst in het Konink rijk is tijdens het bezoek van het Prinselijk Paar de standaard van Prins Claus gehesen. Tijdens het bezoek van Prins Claus aan H.M. SNELLIUS ging de standaard in top, dat gebeurde ook tij dens het bezoek aan de Prins Bernhard-kampe- ment. PARAMARIBO: Terwijl Prinses BEATRIX be zoeken bracht aan enkele Sociale instellingen, bezocht Prins CLAUS marine- en legereenheden Hier de Prins bij het verlaten van H.M. SNEL LIUS. schrokken van de titels voor de namen van de heren die de onderzoekingen zullen verrichten. „Zal het toch wel een begrijpelijk rapport zijn" vroeg hij. Dhr Visser was er niet over tevreden dat de gehele visserij reserve zou. worden aangewend, hij was van mening dat het geld beter aan voorzieningen t.b.v. de visserij aan de vissershaven kon worden besteed. Dat er voorzieningen nodig waren bracht dhr. Santifort in het midden, de Goereese steiger is nog niet verlicht en spr. vond dat maar wat gevaarlijk. Een positief geluid kwam ook van de heer de Jong (sgp). „Wanneer de Ha- ringvlietdam wordt opengesteld moeten wij onze bakens hebben gezet; als de (toeristen) stroom zijn eigen bedding zoekt zal er van de rust in onze kerk dorpen weinig overblijven zo formu leerde hij. Ook de heer Snijder maande te zor gen dat men „vierkant" staat als de stroom komt. Spr. vond het niet be zwaarlijk dat de visserij reserve wordt aangesproken omdat de visserij ook be langhebbende is. Ouddorp grote aantrekkelijkheid De voorz. burg. Smith vergeleek de recreatie beoefening op Walcheren met die op de kop van ons eiland. Een gedeelte van Walcheren - Zoutelande - Westkapelle enz., wordt ek jaar over stroomt door toeristen en de caravans staan er niet naast maar tegen elkaar. Spr. stelde dat men daar met de planning achteraan is gekomen, daar tegenover stelde hij dat de recreatie in Ouddorp nog „landschappelijk" is en op een verantwoorde manier wordt aan gepakt waardoor het een grote aantrek kelijkheid uitoefent. „In Ouddorp zijn 6000 7000 recreanten maar je moet ze er zoeken!" De voorz. maakte bekend dat de ge meente besturen van diverse zijden zelfs justitiële zijde wordt gemaand planologisch klaar te zijn voordat de golf zich in beweging zet. Spr. vond het daarom gelukkig dat er nog enige tijdruimte is zodat alles fundamenteel van de grond kan wor den opgebouwd waarbij hij de wens uitsprak te blijven gevrijwaard van een haastige improvisatie. Wat betreft de vraag naar de financiële middelen wees de voorz. erop dat de Ver. van Ned. Gemeenten zich tot de Minister heeft gericht met het verzoek te bevor deren dat niet enkel hotel- en pension- gasten maar ook tentkampeerders e.a. „logeerbelasting" zullen verschuldigd zijn. De Minister die geen verfijning wil toepassen wordt dus gevraagd de gemeenten in staat te stellen deze be trekkelijk gering retributie te heffen. „Het gaat om uw gemeente, U moet die mooi houden en haar karakter be waren. Een rijkssubsidie mag enkel worden verwacht op behoorlijk ge plande objecten en goed gefundeerde plannen" aldus de voorz. Ook legde de voorz. uit waarom de visserij reserve wordt aangewend. G.S. zullen alvorens het raadsbesluit goed te keuren gelijk naar de dekldngsmiddelen vragen; nu die in de visserijreserve voorhanden zijn mag worden verwacht dat er aan het plan kan worden begonnen en door gewerkt. Weer Russische spionnen De heer Visser drong er opaan dat het onderzoek vooral tactisch zou zijn. „Er is al eerder een plan opgesteld; ze gingen dan in Ouddorp achter de schun^elingen staan gluren zodat de mensen dachten dat het russische spi onnen waren!" schertste hij. De heer Joh. Tanis bracht in het midden te hebben gehoord dat 1000 zo merhuisjes zullen moeten worden ge- HERKINGEN Kerkdienst. A.s. donderdag 14 juli hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gempente te Herkingen voor te gaan ds. G. Mouw van Middelharnis. Waarneming. Wegens vakantie van dr. Elvé zal de praktijk te Herkingen worden waargenomen dooi' de dokto ren Huisman en Boot. Op reis. Door de Ned. Chr. Landarb. Bond is een mooie busreis per fa. Buis- se gemaakt naar Dinant, Namen en Mechelen, verschillende bizienswaar-, digheden werden bezichtigd en begun stigd door het mooie weer hebben al len genoten. Benoemd. Wegens vertrek van A. A. J. V. d. Valk als hoofd der Herv. school te Herkingen, is als hoofd benoemd de heer G. de Keizer te Herkingen, en als onderwijzer de heer Pater van Gouda. Loos alarm. Als gevolg van het druk ken op een knop door een der bestuurs leden van de Boerenleenbank te Her kingen in het voorm. gemeentehuis, be gon de brandsirene te loeien, waardoor het hele dorp werd opgeschrikt, ook de heren der Bank stonden verbaasd daar men de de sirene niet buiten wer king wist te stellen. Verbouw pastorie. Bij de Herv. Ge meente zijn plannen in voorbereiding tot verbouwing van de pastorie, daar deze momenteel te Idein wordt geacht. Vertrek en benoeming. De heer J. J. V. d. Laan, onderwijzer aan de Chr. School op Ger. Grondslag is per 1 ok tober benoemd als leraar aan een Chr. Ulo te Apeldoorn. In deze vacature is thans per die datum benoemd de heer J. Kruidenier te Vlaardingen. Wedvluchten P.V. De Luchtbode van Angouleme met 34 oude duiven, aan komst eerste duif 18.18.29. Gebr. Mole naar 1; H. Kievit 2; M. Huizer 3, 9, 10, 11; J. Kievit 4, 6, 7, Joh. de Geus 8. Wedvlucht met jonge duiven van Duffel, aankomst eerste' duif 10.47.37. J. Kievit 1, 17, 20, 32, 33, 36, 40; J. van Dijk 2, 10; Joh. de Geus 3, 4, 5, 6, 12, 13, 14, 16, 18, 19; H. Kievit 7, 8, 28, 30, 31, 35, 37, 39; A. Riedijk 9, 11, 24, 26, 27, 34, 38, 45; Gebr. Molenaar 15, 29; M. Huizer 21, 22, 23, 25, 41, 42, 43, 44, 46, 47; A. Soeteman 48. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerknieuws. Donderdagavond hoopt bij de Geref. Gemeente voor te gaan Ds. J. Karens van Nieuwerkerk. Aan- van 7.30 uur. saneerd t.b.v. de uitbreiding van het waterwingebied. „Daar is wel iets van waar" gaf de voorz. toe; wel zal waarschijnlijk iets worden gecorrigeerd. De voorz. vond het des te meer reden fluks aan de studie te gaan. N.a.v. de herhaalde be merking van dhr. Visser op aanwen ding van de gehele visserij reserve wees de voorz. erop dat de raad geheel vrij is de reserve een andere dan de oor spronkelijke bestemming te geven. Met de meer opbrengst van de vismijn zou de reserve mogelijk later weer kunnen worden aangevuld; nogmaals verzeker de de voorz. dat het beslist verant woord is het geld hieraan te besteden omdat de visserij grote voordelen van het plan zal kunnen hebben. Hij be nadrukte dat elke gemeente die een goed gefundeerd plan heeft de andere ver vooruit zijn. De raad, waaruit de heren J. Komtebedde, J. Bruggeman en mevr. Grinwis afwezig waren verlangde geen stemming. Tegen waren de heren Grinwis en Joh. Tanis. STELLENDAM Verkeerslichten op kruising Eendrachtsdijk - Eendrachtsweg De raad van Goedereede die gister avond vergaderde heeft besloten tot het doen plaatsen van een verkeerslichtin- stallatie op de kruising Eendrachtsdijk Eendrachtsweg. De raad nam deze maatregel omdat in het zomerseizoen dagelijks honderden kinderen en vol wassenen de Provinciale weg overste ken naar het in de Molenpolder gele gen instructie zwembad. Door het plaat sen van de installatie alsmede 2 waar schuwingsborden hoopt men de ver keersveiligheid van de overstekende fietsers te bevorderen. De raad stelde het gevraagde crediet a f 7300,beschikbaar met toepassing van art. 248 van de Gemeentewet. Dit houdt in dat het crediet onmiddellijk beschikbaar is en de lichten en bor den nog deze week zullen worden geplaatst. De raad nam door dit besluit het risico dat zij hoofdelijk aanspra kelijk is voor de uitgaaf wanneer G.S. hun goedkeuring zouden onthouden en als een beroep op de Kroon daarna geen succes zou hebben. „Een mensenleven is meer waard dan dat" oordeelde men terecht. Bejaarden. Door de afd. van het Ned. Roode Kruis werd een middag- tocht georganiseerd voor de bejaarden. Zaterdag j.l. vertrokken om 2 uur vanaf het Haegse Huus twee touring cars van fa. Buijsse met de bejaarden om een tocht te maken naar Walche ren. Gereden werd via de Oosterschelde- brug naar Middelburg waar plm. 4 uur in Hotel „Juliana" koffie werd gedron ken. Vandaar werd een route gemaakt naar de boulevard te Vlissingen, Zou telande, Westkapelle, Domburg en om liggende stadjes, 's Avonds 'werd er in een ver. gebouw in Zierikzee nog eens koffie gedronken. Tijdens de rit werd door het burgemeesters echtpaar Smith dat de tocht meemaakte een uiteenzet ting gegeven over verschillende beziens waardigheden tijdens de rit, wat door de bejaarden zeer op prijs werd gesteld. 's Avonds plm. half tien arriveerden ze voldaan weer op Stellendam. Het was een gezellige tocht geweest voor de bejaarden. OUDDORP Gereformeerde kerkdiensten in het Verenigingsgebouw Daar de Gereformeerde kerk te Oud dorp in de zomer te klein is om én de gemeente èn de vele vakantiegangers voldoende plaats te geven, heeft op aanvrage van de kerkeraad het bestuur van het verenigingsgebouw toestem ming verleend om in het verenigings gebouw te kerken. Hoogstwaarschijn lijk zal in dit tijdelijk verblijf zondag 17 juli voor het eerst worden gekerkt. Men zie er t.z.t. de predikbeurten op na. De psalmen en gezangen zullen worden gezongen met begeleiding van een electronisch orgel. Auto's botsten. In de Bokweg, te genover de woning van dhr. J. Grin wis (emgo) had zaterdagmiddag een autobotsing plaats. Dhr. C. Polie nader de vanuit de Dijkstelweg; terwijl hij de flauwe bocht in de Bokweg nam zou hij achterom gekeken hebben met als gevolg dat hij teveel naar links week. Zijn Peugeot schampte de naderende Peugeot van taxihouder A. Vermaas, die geheel naar rechts was uitgeweken. Van deze wagen werden de linker por tieren gekraakt; ook de wagen van dhr. Polie liep schade aan het linker voor- spatbórd op. Niemand werd gewond; wel was de taxi-passagiere die aan het begin van haar valjantie stond, ge schrokken! %s.,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1