Protest der 850 ruidei*. Schuur V3n hoeve „Bouvirlust vifordt vireer herbouiurcl Afscheid Ir. J. M. M. van Groenewoud Meditatie Sommelsdijk Hij leidde de ruilverkavelingen op ons eiland F^C. KORTEHEG s ZOON Vrijdag 8 juli 1966 No. 3501 CHR. STREEKBLAD OP GEREBX5RMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 99 (verleden jaar door felle brand verwoest) Bnllant - schitterend bezit voor altijdl van Andel l^fÖNINGINRICHTlHS^ Fruitmanden en Fruitbakjes «.De Fruitcentrale" PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De gebeurtenissen in Amsterdam van de laatste maanden hebben heel wat geesten openbaar gemaakt. We wisten zo langzamerhand wel, dat er een ont wikkeling aan de gang is op geestelijk gebied, met name onder vele intellec tuelen, die ons met de grootste zorg vervult, omdat zij in een richting gaat, die ons volk steeds verder afvoert van de vastigheden der Schrift en de goede beginselen van bestuur en leiding van staat en maatschappij, maar deze ont wikkeling neemt thans zulke ernstige vormen aan en ze geschiedt in zulk een snel tempo, dat we niet weten, wat hieruit voor ons volksleven geboren zal worden. Het gaat hier om een evolutie der geesten in een richting, die hoogst bedenkelijk is. Het schijnt, dat er een wijd verbreide mentaliteit bestaat, met name onder jongere en oudere intellec tuelen, om zich af te zetten tegen onze huidige maatschappelijke orde, tegen de oude normen van waarheid, recht, gedrag, nationale en internationale po litiek enz. waardoor al wat tot dusver vaststond, discutabel en dubieus wordt gemaakt, met het gevolg dat alles on dergaat in een hopeloos relativisme. Het is een soort revolutie tegen wat men het traditionele noemt, die beslist niet alleen gevoerd wordt door een deel van de jonge generatie, maar ze ker niet minder door een niet te onder schatten aantal ouderen, die eveneens besmet zijn met deze geestelijke rela tiviteitstheorie. De activiteiten van deze heren en dames zijn het gevolg van een ultra- progressieve geesteshouding, waarbij de bestaande maatschappij, nog steeds zogenaamd kapitalistisch, ons politiek bestel, dat conservatief wordt geacht, onze rechtspraak, die verouderd wordt genoemd, het gezag, dat geen vrijheid genoeg overlaat, het politieoptreden, dat d,e bestaande orde verdedigt, de N.A.V.O., die de tegenstelling tussen Oost en West bestendigt en de Ameri kanen, die Vietnam moeten verlaten, worden bestreden. Men begrijpt dus wel uit welke hoek deze politieke wind waait: socialisten (vooral de linkse), pacifisten, crypto-conmiunisten, provo's en hun sympathisanten en een groot aantal anderen, die zelf niet weten wat ze zijn bij gebrek aan politieke kennis en onderscheidsvermogen, maar die zich om de één of andere reden in deze maatschappij niet „happy" voelen. Een wel zeer duidelijke demonstratie van de opvattingen van deze linkse intellectuelen vonden we een paar we ken geleden in het eveneens linkse weekblad „Vrij Nederland". Daarin stond een mammoet-advertentie, ver deeld over twee grote pagina's, met een soort oproep of beroep op alle moge lijke gezagsdragers om al het mogelij ke te doen ten einde rede en billijk heid in onze rechtsbedeling te herstel len, die volgens de stellers ervan thans zoek zijn. Deze advertentie was onder tekend door 850 personen, vandaar de omvang ervan. Zij blijken, zoals ze schrijven, beledigd in hun rechtsgevoel en sommen een aantal gebeurtenissen in Amsterdam op, die daarvan de oor zaak zijn. Een jongeman had een pam flet verspreid, waarin tot een demon stratie tegen het politieoptreden werd opgeroepen. Daarvoor kreeg hij drie maanden gevangenisstraf. Een ander hing een spandoek met het woord „Re publiek" uit het raam en kreeg ook een veroordeling. In Rotterdam werden 32 personen veroordeeld tot straffen van 6 tot 20 dagen hechtenis, omdat ze zich op bevel van de politie niet snel ge noeg verwijderden. Tientallen Amster dammers, die als deelnemers of toe schouwers aanwezig waren bij „happe nings" werden vastgehouden voor ver hoor en moesten een verklaring teke nen, die hun uitingsvrijheid beperkte. Een vrouw (de nu wel befaamde provo studente Koosje) werd op het hoofdbu reau mede door drie agenten uitge kleed om gefouilleerd te worden (niet helemaal hoor!). Veertien personen werden na een demonstratie bij het Portugese consulaat opgesloten in een te kleine cel. Een journalist van het N.T.S.-journaal werd tijdens het filmen van ongeregeldheden gearresteerd en de officier van justitie probeerde van hem een verklaring te krijgen, dat hij gedurende een bepaalde periode v;erre zou blijven van plaatsen waar zich in cidenten voor zouden doeh. Dat zijn dus de „beledigingen van het rechtsgevoel" der 850. Alvorens daar nader op in te gaan willen we eerst En de hoop beschaamt niet, om dat de liefde Gods in onze har ten uitgestort is door de Heilige Geest, die ons gegeven is. Romeinen 5 :5. De rechtvaardigmaking uit het ge loof geeft vrede bij 'God en onafschei delijk aan dat geloof is de hoop ver bonden. De hoop der heerlijkheid Gods. Een hoop die niet beschaamd wordt omdat hij uit God is. En hierin is die levende hoop wel onderscheiden van alle zogenaamde goede hoop, dat hij ook doet roemen in de verdrukkingen, wetende dat de verdrukking lijdzaam heid werkt en de lijdzaamheid bevin ding en de bevinding hoop. Deze hoop blijft dus ondanks alle strijd en te leurstelling en verdrukking. Dat komt zegt Paulus, omdat de liefde Gods in onze harten is uitgestort door de Hei lige Geest die ons gegeven is. De Hei lige Geest heeft dus die hoop uitgestort in het hart. Is dan de Heilige Geest niet een God delijk persoon en als zodanig overal tegenwoordig? Ja, de Heilige Geest is overal, maar al is Hij overal daarom openbaart Hij zich niet overal en op dezelfde wijze. Hij kan er zijn, terwijl wij Zijn aanwezigheid nergens aan ge waar worden, dat het ons is als was Hij er niet. Even later, na uw zonde, komt er een benauwing. Daar is Ie mand die u met de vinger aanwijst, die u verontrust. Hij was er al maar nu toont Hij het door u te manen door u te verontrusten. Nu, dat was de Heilige Geest. Dat was de Heilige Geest buiten het verzoe nend werk van Christus. Dan W]erkt Hij altijd alleen vreze, verschrikking, doodangst. De ziel krimpt ineen onder Zijn werkingen. Maar komt de Heilige iGeest als de Geest van Christus, dan komt Hij met licht, liefde en leven, onbeschrijfelijk verkwikkend en wel dadig. Weliswaar spreekt Hebreeën 6 ook van een verlicht worden, een he melse gaven smaken en des Heiligen Geestes deelachtig worden, welke din gen alle in het onvernieuwde hart kun nen gevonden worden, maar dan is toch de Heilige Geest niet blijvend uitgestort en is de liefde Gods niet in het hart geplant. Dit is juist het ken merkende dat de liefde Gods in het vernieuwde hart is uitgestort. Dat is een stroom die levend maakt, die doet buigen onder Gods wet, die het oordeel en het vloekvonnis aan vaart. Die aan God verbindt in voor- en tegenspoed. Waar al het bijkomende werk wegschrompelt, waar het tijdge- loof verdort, daar blijft die levende hoop uitzien en vasthouden aan Dege ne die belooft heeft. In ons hart is van nature die liefde niet, ook al zeggen wij dat God liefde is, zien wij Hem niet anders als een koud, onaandoen lijk Wezen. Dat komt voornamelijk uit in dagen van druk en kruis. Zelf koud en hart, dacht gij u God ook evengelijk. Maar als de Heilige Geest als de Geest van Christus ons levend maakt zien wij alles en iedereen anders. Ook dan zijn er wel tijden dat harde gedachten over God ons hart vervullen, tijden dat het schijnt of de band met de Heilige Geest totaal is doorgesneden. Tijden dat wij dag en nacht ro.epen maar God zich als doof voor ons houdt. Tijden waarin het openbaar wordt dat wij vijanden zijn van God en murme- reerders in ons lot. Dat doet God opdat wij goed zouden weten uit hoe grote nood en dood Hij ons verlost heeft. Maar als Hij ons weer genoeg gelou terd heeft kan Hij toch Zijn aangezicht niet langer verborgen houden want Hij verlangt veel meer naar ons dan wij naar Hem. Dan begint Hij weer te trekken en doet ons een welgevallen hebben in de straf onzer ongerechtigheden. Dan ver enigt Hij ons hart tot Zijn heilige wil, dan blaast Hij het rokende lemmet w;eer aan zodat het weer licht en warmte geeft. Dan opent Hij voor ons de Schriften. Dan richt Hij onze blik op een Borg, zo schoon, zo begerens waardig, zo gepast dat wij met al onze ellende tot Hem vluchten en onder Zijn vleugelen mogen uitrusten van alle doorgestane ellende. Ja, dan aanbid den wij Gods ganse weg ook toen die zo moeilijk, was en zo donker. Dan openbaart Hij ons de liefde des Vaders en zien wij dat aan al Gods deugden genoeg gedaan is. Zijn gerechtig held aan welke wij zo schuldig stonden in Ciuristus verheerlijkt. Zijn heiligheid voor ons een ontoegankelijk licht, nu ook onze Heiligheid door Zijn Geest die in ons woont. Nu weer verenigd en bevredigd met God. O, dan doet die zoete jGeest ons sma ken wat het straks zijn zal wanneer wij nooit meer zullen struikelen of val len. Zonder wrok of twist, zonder zon- I den, altijd de Heere te mogen liefheb- ben. Eeuwig zingen van Zijn goeder tierenheid. En dat met al de heiligen I van alle tijden. Met de zachtmoedige I Mozes, met de wijze Salomo, met de i oprechte Job, met de beminnelijke Jo- j hannes, met geliefden daar wij hier I mee geleefd hebben en ons reeds zijn voorgegaan. Ja, dan doet die Geest ons opwaarts blikken en stamelen als een schuchtere bruid: „Ja, kom Heere Jezus, ja, kom haastelijk. Vlaardingen Ds. L. Huisman Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam eens de lange lijst van namen naplui- zen. Een groot deel ervan, enkele hon derden, blijken studenten te zijn. Op gevaar af voor conservatief uitgemaakt te worden menen we toch te moeten stellen, dat deze dames en heren, die tegenwoordig voor het overgrote deel met rijksbeurzen dus van ons be lastinggeld studeren er beter aan deden hun studie zo spoedig mogelijk af te maken dan zich met alles en nog wat te bemoeien en zeker niet met twijfelachtige politiek. Voorts komen er op de lijst heel wat progressieve journalisten voor zoals Han Lammers (Groene Amsterdammer) en Rinus Fer- dinandusse (Zo is het...), een groot aantal schrijvers zoals G. K. van 't Reve (die pas rooms geworden is), Si mon Carmiggelt, A. den Doolaard, Ed Hoornink en Annie Romein-Versclioor; verder heel veel acteurs en actrices, kunstschilders, musici, een enkele filo soof enz. enz. Het viel ons op dat er slechts een achttal juristen op stonden, waaruit de conclusie te trekken is, dat deze groep het helemaal niet eens is met het beledigd rechtsgevoel der on dertekenaars. Dan ontdekten we ook nog een eenzame astroloog, die wellicht in de sterren reeds de nieuwe provo wereld op anarchistische basis ziet aan lichten. We hebben ook gezocht naar Amster damse predikanten, want een deel daarvan staat als zeer progressieve mensen bekend. En inderdaad, we von den nota bene 13 Hervormde dominees en zelfs nog één gereformeerde, bene vens een pater. Men vraagt zich met verbazing af wat deze in zulk een ge zelschap doen. Wel, mensen van het platteland hebben er geen idee van, welke wonderlijke geesten er huizen onder de grote - stadspredikanten. Op Flakkee zouden zij natuurlijk vrijw.el niemand in de kerk krijgen. In Am sterdam ook niet veel, maar als ze niet theologisch - progressief waren, zouden ze helemaal voor stoelen en banken staan. Dus scharen ze zich in het koor van de protesterenden tegen de ge zagsuitoefening van justitie en politie. Overigens waren we verbaasd Ds. Buskes niet in dit gezelschap aan te treffen, maar in „Het Vrije Volk" ont dekten we een artikel van zijn hand over „Gezag en vrijheid". Hij zit wel enigszins met dit probleem, maar zijn conclusie bleek toch, dat het gezag niet I allereerst gericht moet zijnop de be staande orde, maar op het waarborgen van onze constitutionele vrijheden! Die uitspraak zegt genoeg. Het ministerie van hervormde predi kanten heeft in een aparte verklaring gezegd, dat de politie een overmatig gebruik heeft gemaakt van wapenstok en honden en daardoor een macht heeft vertoond, die de reacties van de provo's etc. des te heviger maakte. De straffen vindt het veel te hoog en het vraagt ruimte voor de „happenings" onder het motto: „Nieuwe tijden vragen nieuwe vormen" en ook voor demonstraties. Ze vergeten blijkbaar, dat de politie zich urenlang liet sarren en treiteren vóór ze optrad en dat ze een lankmoe digheid ten toon spreidde, die ronduit onverantwoordelijk was. Onze lezers zullen begrijpen, dat wij het met al deze ondertekenaars hele maal niet .eens zijn. In een verhitte atmosfeer als in Amsterdam moest en moet radicaal ingegrepen worden. Aan demonstraties hebben we geen behoef te. In de dagen van het „Huwelijk" was de leuze „Republiek" provoceren. Deelnemers aan „happenings'.', die in wanordelijkheden ontaarden, moeten gearresteerd worden. Het geval met „Koosje" was haar eigen schuld: ze verzette zich. De N.T.S.-filmer moet maar van zulke plaatsen wegblijven, want ons volk heeft geen behoefte aan dergelijke uitzendingen, die op sensatie berusten. Wij moeten eerlijk zeggen, dat ons rechtsgevoel door het optreden van politie en justitie helemaal niet is beledigd. We hadden zelfs liever gezien, dat heel het anarchistische gedoe on middellijk de kop was ingedrukt met straffe hand. Speciaal in het opmaxen van B. V. d. YEEB Telefoon 2682 Weatdijk M MIDDELHARNIS DE AARDAPPELZIEKTE Op veel percelen aardappelen is een lichte loofaantasting waargenomen. Dit betekent dat wanneer de omstandighe den weer gunstig worden voor de ziek te, op een uitbreiding van deze loof aantasting moet worden gerekend. Met de meeste klem adviseren wij U aan de ziektebestrijding alle zorg te besteden en over te gaan op tin of tin- bevattende middelen. Voor vatbare rassen als Bintje en Eigenheimer is het gewenst voorlopig tenminste eenmaal per week te spuiten. Nadere informa ties kunt U verkrijgen via de telefoni sche berichtendienst (01850) 30500. Flakkees oudste boerderij, de uit 1732 daterende hoeve „Bouwlust", gelegen aan de Oudelandsedijk tussen Nieuwe en Oude Tonge, eigendom van de Gra vin de Chambure te Hoogerheide en in pacht bij de landbouwer, dhr. M. C. M. PoUemans zal over enkele maan den weer in haar oude luister zijn te ruggebracht nadat op 13 september een felle brand de schuur met het rieten dak en de daarin opgeslagen winter voorraad hooi in de as legde, enkel de stenen muren en de stallen bleven over eind. Het woonhuis bleef bij de brand gespaard. De boerderij was door Monu mentenzorg na de ramp van 1953 ge heel gerestaureerd. Er zijn bijna twee jaren verstreken eer met de herbouw tot in alle details weer in de oude stijl kon worden begonnen. Enkele maanden geleden heeft het timmerbe- drijf A. Lambert te Oude Tonge het beslist zware maar voor deze tijd unie ke karwei aangepakt. Aan de schuur, die een oppervlakte van 13 x 36 meter heeft, wordt louter eikenhout verwerkt. De zware 8 meter lange binten die een afmeting hebben van 28 x 36 cm veer den met een zware hijskraan zo dicht mogelijk bij hun plaats gebracht, de binten wegen enkele tonnen! Ook de kap poten en de schoren zijn uit puur eikenhout. Het merkwaardige is dat voor geen enkele verbinding ook maar één spijker wordt gebruikt. Men past de pen-gat verbinding toe; de gaten die hiertoe „dwars door" worden geboord worden „opgesloten" met „toognagels" (houten spijkers). De dakconstructie is thans bijna gereed en op een gedeelte van het dak is al de rietbedekking ge legd. Hof dak aan de zuidzijde, te zien vanaf de Prov. weg en op de foto wordt met panne-a belegd; de andere kant blijft riet. Naar wordt verwacht zal de schuur over enkele maanden gereed zijn en Flakkees oudste kan dan weer ongeschonden voortbestaan. De Districts-ingenieur van de Cultuurtechnische Dienst, Ir. J. J. M. van Groe newoud heeft op dinsdag 5 juli 1966, des namiddags drie uur, in een bui tengewone vergadering van de Plaatselijke Commissies van de Ruilverka veling in Goeree en Overflakkee afscheid genomen van deze Commissies, in het Verenigingsgebouw 't Centrum te Ooltgensplaat. Tegenwoordig waren de leden van de Plaatselijke Commissie Sint Adolfsland" te Ooltgensplaat, de heren P. van Es, L. Hokke Jz., Drs. K. C. van Kempen en B. Melissant en de secretaris, de heer P. Bom. Van de Plaatselijke Commissie „Grijsoord", te Oude- en Nieuw-Tonge, waren aanwezig de heren C. A. van ]L.oon, J. Heij- boer, J. N. van Es, C. Ph. Sneep en T. van Noord, en de secretaris, de heer A. van der Sluijs. Van de Plaatselijke Commissie „De Oude Oostdijk" te Goe- dereede, de heer D. Sandifort. Voorts was aanwezig mevrouw G. K. v. Kem- pen-Kouwenberg. Van de Cultuurtechnische Dienst Ir. N. H. A. Greve te Wa- geningen. Van het Bureau Ruilverkaveling te Utrecht, de heer R. C. Stolker; Van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst, Ir. J. E. Brill; Voorzitter was de heer P. van Es te Ooltgensplaat. Als secretaris fungeerde, de heer P. Bom. De voorzitter, dhr. P. van Es wees op het doel van de buitengewone verga dering, n.l. afscheid te nemen van Ir. J. J. M. van Groenewoud als districts ingenieur van de Cultuurtechnische Dienst in Zuid-Holland, in verband met zijn pensioengerechtigde leeftijd. De heer P. van Es wees de heer van Groenewoud op het voorrecht dat hij tot zijn pensioengerechtigde leeftijd zijn functie kon vervullen, en dus een mooie staat van dienst heeft. „De heer van Groenewoud heeft zijn beste krachten gegeven aan zijn werk dat hij steeds op voortreffelijke wijze heeft gedaan, en gaat nu van een welverdiende rust genieten, en zijn vrije tijd besteden aan zijn hobby's, die hij zeker wel zal heb ben." Ir. van Groenewoud heeft ar beidsvreugde gekend, en dat is een groot voorrecht, want wie de arbeid ziet als een straf is diep te beklagen, aldus de voorzitter. Dhr. van Es releveerde dat, toen in 1959 de aanleg van de nieuwe Rijksweg bekend was, enkele vooruitstrevende landbouwers het initiatief hebben ge nomen een ruilverkaveling aan te vra gen voor de landerijen, gelegen aan beide kanten van de nieuw aan te leg gen Rijksweg. Ged, Staten dezer pro vincie verleenden hun goedkeuring, zo dat eerst de voorbereidingscommissie en daarna de definitieve commissie de ruilverkavelingswerkzaamheden ter hand konden nemen. Op 8 november 1960 heeft de Plaatselijke Commissie voor het eerst kennis gemaakt met Ir. J. J. M. van Groenewoud, zodat wij bijna zes jaren met hem hebben samen gewerkt. Toen nog vreemde zaak „Voor alle leden van de Plaatselijke Commissie was ruilverkaveling een aangelegenheid, welke voor ons vreemd was, zodat goede deskundige voorlich ting op dit gebied noodzakelijk was. De juiste voorlichting hebben de Plaat selijke Commissies steeds ontvangen van de heer J. J. M. van Groenewoud. Ruilverkaveling is een van de moei lijkste opdrachten die spreker heeft vervuld, maar Ir. van Groenewoud heeft het hem gemakkelijk gemaakt door zijn deskundige adviezen. Ruil verkaveling is daarom zo moeilijk om dat steeds rekening moet worden ge houden met de belangen van alle be trokken landbouwers! maar de heer van Groenewoud heeft er veel toe bij gedragen om de moeilijkheden tactisch op te lossen," zo betoogde de voorzit ter die het jammer vond dat de heer van Groenewoud het einde van de ruil verkavelingswerkzaamheden als dis tricts-ingenieur niet meer kan mee ma ken, nu het einde daarvan in zicht komt. Spreker zegt nogmaals hartelijk dank voor de prettige samenwerking en de ruilverkavelingscommissie Grijsoord; de Oude Oostdijk te Goedereede en St. Adolfsland alhier hebben hem opge dragen een cadeau te overhandigen. Spreker wilde gaarne aan deze op- draciit voldoen en overhandigde de heer van Groenewoud een enveloppe met inhoud, waarbij hij de wens uit sprak dat het de heer en mevrouw van Groenewoud-Sandbergen in hun ver dere leven goed zal gaan. Nog meer waardering De heer C. A. van Loon richtte als voorzitter van de Ruilverkavelingscom missie „Grijsoord" eveneens waarde rende woorden tot de heer van Groe newoud. De heer van Loon geeft in het kort een overzicht van de ruilver kavelingswerkzaamheden in het ruil verkavelingsgebied „Grijsoord". Ook hier waren moeilijke problemen op te lossen, maar de heer van Groenewoud wist in moeilijke situaties altijd raad en de problemen tot een goede oplos sing te brengen. Ook deze plaatselijke commissie zal met dank terug zien op de prettige en zakelijke samenwerking met Ir. van Groenewoud. De heer van Loon wenst de heer Groenewoud een gezegende pensioengerechtigde leef tijd toe. (Vervolg op pag. 2 Ie kolom.) VOOR BETER |N NAAR DE MIDDELHPRNIS-TEL:Z328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1