y Muziekver. „De Hoop" Steliendam een vlone 70-jarige Grote belangstelling voor herdenking 350-jarig bestaan Gemeentehuis Ooitgensplaat 49 79 L- ,89 .,50 No. 3494 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Commissaris wil gemeentehuis in huidige functie behouden itukkct ''t% sir rheid se» Plaatselijk Nieuws ■PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. in de reds;: In Ooitgensplaat waar j.l. zaterdag ^350 jarig bestaan van het gemeen- ^s werd Iierdacht heeft burgemees- M. V. d. Harst tijdens de daar- belegde büzondere raadsvergade- fvoor een groot aantal genodigden |ven lange geschiedenis weer doen even. Het gemeentehuis dat al driie en halve eeuw haar representatieve in het hart van de gemeente heeft vervuld en in die t\jd al vele ogen op zich gericht heeft gezien moet zaterdag b\j zoveel bewonderende belangstelling wel bijna hebben gebloosd De herdenking heeft een byzonder prettig verloop gehad, mede door de aanwezigheid van plm. 200 leden van de Historische Vereniging voor Zuid Holland „Vigilate Deo Cpnfidentes" Wakend en op God vertrouwend met haar erevoorzitter Mr. J. Kla^ts- Commissaris der Koningin in on- provincie. Mr. Klaassesz heeft zijn |en van (historische) welsprekend- weer w\jd opengezet. In hotel Poll, recht tegenover het raadhuis, werden de enkele honderden gasten welkom geheten door de voor zitter van de Ver. Jhr. T. A. J. van Eysinga, burgemeester van Hellevoet- sluis. Spr. vond het „een prettige sa menloop van omstandigheden" dat juist op de tweede zaterdag in juni de datum van de jaarlijkse excursie- reis van de Ver. het gemeentehuis v^si Ooitgensplaat 350 jaar bestond. ;Woorts werden een aantal huishoude- Iqêe zaken afgehandeld. Niet alle ge nodigden konden daarna de bijzondere raadsvergadering in de raadzaal bijwo nen waarom de zaal in hotel Poll met luidsprekers met de raadzaal verbon den werd. heid nam ;rek mili'»] aan het de plicht c echter r het wel tj schrijver» ebben i» ;en kleine maanden reeg in er week s oudste zoo» kwestie J ek mijn P anden. V^[ 1 af rmv 'P. onrechtv- loesten ev naar AO zoon, pi" ertrek 1 nmisbaarWJ s. Alleen instanties welke 111- :penninge» orrechten de geb<"" _jed af. •oost, als> ordt. Ik/'-; dat i^' dus min- hem bes'" Welkom op de raadsvergadering. it was burgemeester v. d. Harst genoegen op de buitengewone ivergadering ook buitengewone gasten te mogen begroeten, waarbij spr. de opmerking maakte dat het voor hen, afgaand op het uiterlijk van de :n een teleurstelling zou geven als rouden denken dat het een gezel van bankiers is dat getuige wil van het historische ogenblik dat aSn een nieuwgevormde gemeente of- flgieel bestuurskracht wordt verleend haar een daarbijbehorende geld ig toe te staan, een hartelijke begroeting van de orzitter Comm. Klaassesz, de 'zitter en het bestuur en leden van de Ver. drukte burgemeester v. d. Harst zijn spijt uit dat men 350 jaar geleden niet een burgerzaal aan het raadhuis had gebouwd opdat hij thans ook allen die nu buiten de raadszaal vertoefden recht in de ogen kon zien! Geschiedenis. rgemeester v. d. Harst herinnerde dat het, bij de gereedkoming het gemeentehuis in 1616 een roe- 4l^. ^y*^ '"^ss waarin Prins Maurits ka- n, generaal en admiraal van Hol en Zeeland was en het ene gewest et andere onderwierp aan het ge zag van de Staten-Generaal, een tijd ook waarin de Arminianen en de Go- maristen elkaar naar het leven ston den en Sint Adolfsland, dat men noem de Ooitgensplaat, der) Bommel etc. een belangrijke vesting was met een groot garnizoen en sinds de 19e mei 1599 zelfs een tweede „corps de guarde" rijk. Er is ruimte voor de opvatting, dat het Prins Maurits bij zijn eerste bezoek aan Ooitgensplaat evenzo verging als Alge de Staten van Zuid-Holland bij hun eerste bezoek aan Ooitgensplaat (in 1965) vergaan is. Hij moet diep onder de indruk zijn gekomen van het krach tige volk, dat hier woonde en van de infrastructuur tot welke zij in staat waren en hij moet net als de Staten van Holland verleden jaar meneer de erevoorzitter uitgeroepen hebben: „hier gaat heel wat gebeuren!" Hij stelde echter niet eerst op een dorpen-nota en vervolgens een recre atie-nota, maar hij zond zijn bouw meester Melchior van Harbach her waarts teneinde voor een zo belangrij ke plaats als deze het ontwerp te ma ken van een waardige zetel voor -het plaatselijk bestuur. Hoezeer is hij daar in geslaagd! Deze Melchior van Harbach, wiens initialen met enige welwillendheid zijn te ontcijferen uit de laatste twee van de tekst toegevoegde letters op de ge velsteen boven de voormalige waag, zou later grote faam verwerven door het door hem ontworpen raadhuis van de Klundert, waar men, evenzeer als hier aan weerszijden van het^ voorna me bordes twee welgeschapen stenen leeuwen aantreft, die als schildhouders fungeren. Spr. had in zichzelf de vraag gesteld waarom nu zo'n drukte gemaakt over z'o'n oud gebouw in een tijd waarin krotopruiming, sanering en geldgebrek evenzo vele synoniemen zijn voor onze welvaartscultuur, een gebouw ook, waarover nog maar kortgeleden een samengevoegd raadslid de opm.erking maakte, dat het beter geschikt is om als museum te dienen dan als secre tarie, waar een deel van het personeel in onderaardse gewelven moet arbei den. Burg. V. d. Harst meende dat er toch verschuilende belangrijke "redenen voor aan te wijzen zijn. De eerste en voornaamste is, dat wij het voorgeslacht, dat ons dit gebouw en alles wat dit in die tijd represen teerde aan cultuur, traditie, gezag en liefde tot het ambachtzó dankbaar zijn als wij hopen, dat ons nageslacht ons dankbaar zal zijn voor al hetgeen wij totstandbrengen en nalaten aan cultuur, traditie, gezag en liefde tot het ambacht. De tweede belangrijke reden is, dat wij met deze herdenking een 350-jarige zuiver Ooltgensplaatse bestuursperiode afsluiten, omdat zich per 1 januari 1.1. de bestuurlijke s&mensmelting van de gemeenten Ooitgensplaat, Oude Tonge en Den Bommel heeft voltrokken en wij druk doende zijn om samen te stel len een zogenaamde „Raadhuiscommis sie", die tot taak zal krijgen om na te gaan hoe het vraagstuk van de defini tieve huisvesting van het gemeentelijk bestuursapparaat kan worden opgelost, aldus de burgemeester die hierna d,e gelegenheid gaf gelukwensen uit te spreken. Dfir. J. A. van Nieuwenhuijzen. Dhr. van Nieuwenhuyzen die namens de gehele raad sprak wees op de do minerende plaats die het gemeentehuis steeds heeft ingenomen. Het is steeds het centrale punt geweest van de sa menleving in het dorp. Naast alle his torische gegevens diende zich bij spr. de vraag'aan wat de toekomst zal bie den en of het gemeentehuis i.v.m. de Gem, herindeling zijn functie zal blij ven behouden, een vraag die zich ook zal doen gelden bij degenen die straks aan het gebouw een bestemming moe ten geven. In dit verband had spr. zijn gedachten laten gaan en hij wees op de zouden worden vermeld omdat het uit de handtekeningen niet te ontcijferen was al zou het voor het nageslacht mis schien wel Interessant zijn zich in dit vraagstuk te verdiepen" Er' rees een applajus... en Mr. Klaassesz probeerde het te overstemmen; „Ik had nog wat willen zeggen maar er is kennelijk geen belangstelling voor; dan zeg ik het ook niét meer...; lachte hij. Geschenken. Door dhr. M. C. v. d. Tol te Voorburg w^erd een waardevolle verzameling fo to's aangeboden over de vorderingen van de restauratie in 1939. Dhr. v. d. Tol heeft indertijd de foto's zelf ge maakt. Dhr. H. Noordijk, oud Plate naar, thans wonend te Berkel bood een verzameling krantenknipsels aan, even eens handelend over de restauratie. Dankwoord. Burgemeester v. d. Harst dankte hierna de verschillende sprekers. Hij dankte dhr. Nieuwenhuyzen voor het enthousiasme waarmee hij weer de aandacht op het door hem ter sprake gebrachte verlangen had gevestigd. Spr. wist dat de opmerkingen van dhr. van Nieuwenhuyzen soms van meer algemene, dan van plaatse lijke strekking zijn; zo sneed hij bij de behandeling van een aanvrage premie woningverbetering het hele woningbe- leid in den lande aan naar de voorz. verzekerde, met succes. Tot Mr. Klaassesz zef de biffgemees- ter met eerbied te zullen vermelden wat hij opgemerkt had. De aangeboden oorkonde komt daar te hangen waar hij het minst afbreuk doet aan de his torische waarde van het interieur. En spr. beloofde het document te be schouwen als deel uitmakend van de geschiedenis van het raadhuis. Ook be loofde dhr. V. d. Harst ernaar te zullen streven dat de bevolking de tekst van de gevelsteen uit het hoofd zal kennen en dit te laten opnemen in het leerpro gram van de plaatselijke scholen!! Uit een goed hart. Burgemeester v. d. Harst maakte waarschijnlijk ten overvloede be kend dat de gemeente Oostflakkee een arme gemeente is waarop de Algemene Bijstandwet niet van toepassing is. Er is een groot financieel tekort maar spr. maakte bekend dat de officiële geno digden toch met een aandenken ver rast zouden worden. Het aandenken be stond uit een sleutelhanger met een penning waarop het wapen van Ooit gensplaat. De ring werd uitgereikt aan de raad; het bestuur van de Historische ver.; de oud burgemeesters Slobbe en Hordijk en burgemeester Donkersloot die door ouderdom verhinderd was om aanwezig te zijn. Van de raadsleden waren afwezig dhr. P. Groenendijk; C. A. van Loon en C. Gebraad. Ook de ar chitect' dhr. A. van Essen (op medisch advies afwezig) de gebrs. Naglé (aan nemers van de restauratie) dhr. W. M. V. d. Tol en de Ambachtsheer van St. Adolphsland; dhr. C. Goekoop en zijn echtgenote werd het geschenk aange boden. Naar het fort. Op het fort Prins Frederik werd daarna in de DON JON de gezamenlij ke maaltijd gebruikt. Burgemeester v. De oorkonde: Ter hagedachtenis aan het bezoek t.g.v. het 350-jarig bestaan. d. Harst maakte van de gelegenheid gebruik iets over de geschiedenis van het fort te vertellen. Na de .maaltijd, en een muzikale gift van de muziekver. U.D.I. vertrok het gezelschap naar Den Bommel en Oude Tonge waar de Ned. Herv. kerken werden bezichtigd. Burgemeester v. d. Harst toont de sleutelringen. Links Commissaris Mr. Klaassesz, midden de nieuwe gemeentebode, dhr. C. Kik. 400 a 500 h.a. maagdelijke grond tus sen Ooitgensplaat en het Hellegats- plein dat wanneer het ingepolderd zou zijn voor vele doeleinden bruikbaar is. Het ligt aan een knooppunt van wegen en met name voor de forensen zou het een ideale woongelegenheid zijn op een half uur rijdens van Rotterdam. Spr. pleitte alles in het werk te stellen om die mogelijkheid en wens in vervul ling te doen gaan. Hij wees op het voordeel dat er b.v. geen bedrijfsscha de moet worden vergoed en niemand van zijn bedrijf behoeft te worden ge zet. Spr. vond het huidige gemeente huis bijzonder representatief. Hij had respect voor de voorvaders die in hun tijd zoiets moois konden bouwen; Spr. hoopte 'dat het gebouw bewaard zal blijven in de huidige trant voor w.elk doel het dan ook zal worden bestemd. Mr. Klaasesz. Mr. Klaasesz schertste dat normali ter niet de ere-voorzitter maar de voor zitter het woord had moeten voeren maar... de vooi'zitter is het nog maar pas en historisch nog wat onzeker..." lachte hij. Spr. wees erop dat het van wie dan ook allerminst een verdienste is dat het gemeentehuis er thans 350 jaar staat maaf deze dag was bedoeld een prikkel te zijn voor het gemeentebe stuur en de bevolking, meer belang stelling te tonen voor het historisch be zit. „Men passeert het dagelijks en men merlct het curiosium niet meer op, bij na niemand weet er ook maar iets van te vertellen en voor velen is het een openbaring dat het gebouw 350 jaar bestaat ook al passeert men dagelijks de gevelsteen!" veronderstelde Mr. Klaassesz. Spr. wees erop dat het bezit van een historisch gebouw als dit op het gemeentebestuur een zware ver antwoordelijk legt. Het gemeentehuis van Bolsward soortgelijk maar toch nog een tikje mooier! wordt aldus de Comm. ook gebruikt als centrum van de cultuur en hij wilde ook het gemeentehuis te Ooitgensplaat zien als een steeds actiever centrum op histo risch gebied, al begreep spr. dat de bur gemeester van Ooitgensplaat zich eer der richt op de toekomst dan op het verleden en meer denkt aan streek- en schetsplannen. Spr. wees erop dat de historieschrij vers het bij de beschrijving van het gemeentehuis al niet eens zijn hoeveel treden de trap heeft en nu al bij het begin die conflictsituatie was ontstaan vroeg spr. zich af hoe het dan met de rest van het gebouw stond. Wijzend op het fort „Prins Frederik" zei de Com missaris dat er momenteel in Ooitgens plaat vredelievender plannen worden gesm.eed, dan over verovering van ge westen, het gaat nu over samenvoe ging van gemeenten! „Den Bommel voelt zich nu .alweer J;huis in Oostflak kee" voegde de Commissaris daaraan toe en op het ontkermend gemompel: „komkom" Spr. zei te hopen dat het fraaie gemeentehuis zal blijven voortbestaan als bestuurszetel voor de burgemeester, wethouders en de ge meenteraad; wat hij zou prefereren boven de bouw van een nieuw gemeen tehuis en dat dit een levend centrum blijft van de grote en bloeiende ge meente Oostflakkee. De oorkonde. Namens de Historische Vereniging bood Mr. Klaassesz het gemeentebestuur daarna een oorkonde aan. De oorkon de werd getekend door de ere-voorz. Mr. Klaassesz; de voorz. Jhr. Eysinga; de secretaris Mr. M. J. Blok en de pen ningmeester Mr. J. CM. Snel. Mr. Klaassesz, de handtekeningen beziend hoopte dat in de notulen de namen De 70-jarige muziekvereniging „De Hoop" heeft er j.l. zaterdag lustig op los gemusiceerd. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan werd te Stellen- dam een muziekfeest gehouden waar aan een aantal korpsen uit Flakkee hun medewerking verleenden. Ook de drumband „Nieuw leven" heeft met een vrolijke roffel de gemeente van haar .kunnen laten genieten. Het muziek feest dat i.v.m. het opkomend on weer een voortijdig einde vond begon onder een stralende zon toen burgemeester Smith het 's -middags opende. Het bestuur van de Hoop, met als voorzitter, dhr. Dekker en dirigent dhr. Willemsen namens tijdens de re ceptie in het Haegse Huus vele, geluk wensen in ontvangst. Burgemeester Smith zei door het aan vaarden van het verzoek het feest te openen zijn respect en waardering te betuigen jegens de Hoop omdat spr. altijd een grote belangstelling heeft voor muzicale- en vocale gezelschappen en- evenzeer voor het doorzettingsver mogen van de Vereniging. Wanneer een mens 70 jaar is heeft hij de leeftijd der sterken bereikt en neigt naar de levensavond maar „de Hoop" die 2 oorlogen, een econo mische crisisen een ramp overleefde herrees als steeds een Fenix uit de moeilijkheden. De burgemeester begreep dat het veel inspanning en geld kost de leden daarna weer te amuseren en dat het ook van de dirigenten veel in spanning zal hebben gevraagd. Spr. Vvist dat het niet steeds van een leien dakje was gegaan en sprekend An een voor Steliendam duidelijke beeld spraak wist hij dat de Hoop wel eens verwaaid had gelegen, v/el eens zijn tuig had verspeeld, wel eens gekrakeel onder de bemanning had gehad en dat een en ander ten koste van de besom- ming zal zijn gegaan. Spr. prees het dat er toch steeds weer opnieuw was aangepakt en de energie was opge bracht de vereniging voor de dorpsge meenschap te bewaren. Dhr. Smith Vond een muziekver. daarom van groot belang omdat wordt geleerd in team verband iets te bereiken. Niemand mag dan uit de maat gaan of nog maar do mineren; het mag niet anders dan een eer^sgezind samenspel' zijn. Spr. verwachtte dat een dergelijk sa menspel op de duur zal leiden tot vruch tpn die voor Steliendam van groot be lang zijn. Hij wenste de V^r. een Vivat, Crescat en Floriat leven, groeien, en bloeien toe en sprak de hoop uit dat dit muziekfeest een stimulans mocht zijn voort te gaan en de Ver. te doen groeien. Receptie „We gaan tot de oudjes behoren"con- stateerde de voórz. van de Ver. dhr. A. Dekker tijdens zijn lierdenkings- v/oord in het Haegse Huus. Hij wees erop dat bij „de Hoop" niet zoals bij de 'mens de krachten afnemen maar dat er integendeel blijvend naar wordt gestreefd, de Ver. nog groter en sterker te maken dan ze al is. Dhr. Dekker zei, wat betreft de animo niet te mogen klagen maar hij deed een dringend be roep op de jeugd de gelederen van de Hoop (24 leden en Nieuw leven 12 le den) te versterken waarbij hij het sa men musiceren aanbeval als een prach tige vrijetijdsbesteding. Als de jeugd geen doel heeft vervalt ze in buiten- nissifeheden aldus dhr. Dekker. Spr. braclit het gemeentebestuur dank voor de betoonde belangstelling en de bloe men alsook de diverse verenigingen. De waardering van de heer Dekker aan het adres van de leden ging zover dat hij ieder een lintje zou willen geven. Hij bracht posthuum een woord van hulde aan wijlen dhr. van Dongen die de vereniging heeft groot gemaakt. Dhr. Dekker maakte tot slot bekend dat aan enkele leden niet een lintje maar het federatie insigne zou wor den uitgereikt. De insignes werden opgespeld door de heer Groenendaal, vert. van de fe deratie van fanfare- en muziekgezel schappen. Spr. sprak de hoop uit dat hij over 5 jaar bij het „officiële" 75-ja- rig jubileum de vereniging een medaille zal mogen uitreiken en dat de Ver. inmiddels een trapje hoger zal zijn ge klommen op de muzikale ladder. De zilveren speld werd uitgereikt aan de heren Bert Klink; W. van Veen; J. van Soest; L. Wandemaker, zij zijn 35 jaar lid van „de Hoop". De gouden speld werd toegekend aan dhr. L. Noordhoek die wegens ziekte niet aanwezig was. De 4 onderscheidenen; V.l.n.r dhr. Bert Klink; .'W. van Veen; J. van Soest; L. Wandemaker dhr. Groe- daal, dirigent Willemsen, oud burg. Kleijnenberg en de voorz. dhr. A. Dekker. Oud Burg. Kleijnenberg In een hartelijk felicitatiewoord druk te oud burg. J. A. Kleijnenberg zijn waardering uit voor de muzikanten en dankte voor het vertrouwen dat hij van de Ver. ook na zijn Stellendamse tijd mocht genieten. Spr. wilde thans uit zijn ere-voorzitterschap ontheven wordt en deed de suggestie het over te geven aan burgemeester Smith bij wie het zo verzekerde spr. in goedle handen zal zijn. „Het harte vol hoop en de staf in de hand; zo gaan we voort in Steliendam" zo besloot dhr. Kleijnenberg. Ook werd nog gesproken door het oudste lid van de Ver. dhr. J. L. LOk- lïer die de geschiedenis van „de Hoop" releveerde. Al met al heeft „de Hoop" in het middelpunt van de belangstelling gestaan. DIRKSLAND Oudste inwoner. De heer T. Lug- tenburg hoopt a.s. donderdag 16 juni 99 jaar te worden. Hij wordt verpleegd in het paviljoen van het ziekenhuis te dezer plaatse, doch mag zich nog ver heugen in gezondheid en de dorpsge noten zien hem nogal eens een wande ling maken in de tuin van het zieken huis. Vanaf deze plaats van harte ge feliciteerd. OUDDORP Bloedafname. A.s. vrijdagavond be staat gelegenheid in het Ver. gebouw bloed af te staan t.b.v. het Roode Kruis Aanmelden tussen 6 en 9 uur. Reeds 442 donors gaven zich op. NIEUWE TONGE Kerkdienst Geref. Gem. woensdag avond half acht. Ds. Mouw. ÓOLTGENSPLAAT Polder St. Adolfsland wil 81 meter Oudelandsed^k aan Dijkring Flakkee overgeven. Stemgerechtige Ingelanden van 'de polder Sint Adolfsland komen vrijdag 17 juni a.s. des nam. 2 uur in Hotel Hobbel in vergadering bijeen. Aan de Rijks H.B.S. te Middelharnis slaagde voor het examen driejarige Handels Avondschool, de dames Coby Vermaat Ld.; Joke Korteweg L.Sd. en de heren Kees Braber J.Pzn.; Wout Kromdijk Kzn. en Wim de Vos Azn.; Kees Braber had van alle geslaagden het hoogste aantal punten en kreeg namens de Kamer van Koophandel een boek aangeboden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1