Rood-China Gaat weekmarkt uit Sommelsdijk verdwijnen? 01870-2025 Meditatie Onkruidbestrijding met helicopter Deltawerker bij val ernstig gewond Uu de raad van Middelharnis: Sommelsdijk Hef schilderij fcge jaargang Vrijdag 10 juni 1966 No. 3493 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Voor Baby De middelmoot des afscheidsels doorbroken Wry^ Brillant - "^W^ van Andel Nieuw telefoonnummer Eiianden-nieuws V. Fruitmamfen en Fruitbakjes «De Fruitcentrale" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenües: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschynt ttveematd per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. BiJ contract speciaal tarief. Op het ogenblik is de wereldsituatie, ■Swat het oorlogsgevaar betreft, zo dat 'eigenlijk alleen communistisch China een regering heeft, die er niet tegenop -zou zien, wanneer ze zich sterk genoeg bevoelt, een oorlog te ontketenen in het verre Oosten. De Russen hebben len leger, vloot en luchtmacht, waar nee ze gemakkelijk West- en Zuid-Eu- fropa zouden kunnen overweldigen, ïnaar de Amerikaanse atoommacht houdt hen in toom en bovendien heb ben ze te kampen met economische Moeilijkheden en een desintegratie van jiun satellietencomplex. Ook is de ver houding tussen de Sovjet-Unie en Rood China ondanks hun gemeenschappelijk Communistisch „geloof" zodanig, dat de Russen zich in Azië aan de Chinese Jgrenzen gereed moet houden voor ^agressie. In Afrika bevinden zich geen Elanden, die in staat zijn een grote oor- gUog te voeren en in Amerika evenmin. J. Fidel Castro van Cuba mag blij zijn, C dat de Amerikanen hem met rust laten. a: Alleen in Z.O. Azië bevindt zich een gevaarlijke brandhaard, waaruit zich f een groot militair conflict zou kunnen ontwikkelen. M De Chinese communisten hebben n.l. f een strategisch plan opgezet om dit *deel van de wereld in hun macht te krijgen. Van de Pacific zouden ze graag een communistisch bezit willen maken om vandaaruit Noord- en Zuid- Amerika te bedreigen en Australië. De POEDER- CRÈME-OLIE' ZEEP i eerste stoot, die ze daartoe maakten was de oorlog in Korea. Maar die mis- i lukte door het snelle optreden van de Amerikanen. En nu proberen ze het via Zuid-Vietnam, waar ze Ho Tsje Minh, de dictator van Noord-Vietnam, steunen in zijn poging om het zuiden Ue overmeesteren. Overal in de Westerse wereld, ook in Nederland, zijn er lieden, die de strijd van de Amerikanen in Zuid-Vietnam afkeuren en via demonstraties, reso luties, pamfletten etc. het verzet tegen het communisme ondergraven. Daaron- |,der bevinden zich ook een naar ver- houding groot aantal intellectuelen zo- als professoren, predikanten, studenten .etc, wier politiek inzicht naar onze 'mening echter omgekeerd evenredig is .met hun intelligentie. Een deel van hen is zonder meer idealist, maar een groter percentage ervan moeten we ongetwij- »feld rekenen tot de z.g. crypto-commu- nisten (verborgen, geheim). Dit zijn zeer gevaarlijke lieden, die door de B.V.D. goed in de gaten moeten worden ge houden. Het zijn degenen, die voortdu rend propaganda maken voor beëindi ging van de Vietnamese oorlog, hetgeen een volledige capitulatie van de Ame- 1 rikanen zou betekenen en een gewel dige overwinning voor het communis me. De Rode Chinezen hebben toch al een sterke positie in dit deel van de wereld. Behalve Noord-Korea en Noord ■Vietnam bevinden zich Kambodja en Birma in hun invloedssfeer en een deel van Laos, terwijl ze nu al vier jaar lang de grenzen van India bedreigen. Gelukkig is in Indonesië aan de Chine se infiltratie en activiteit door het le ger een eind gemaakt, maar via Soe- karno en een sterke communistische aanhang is het slechts een dubbeltje op zijn kant geweest, of dit eilanden rijk van 100 miljoen mensen was even eens een satelliet of een bondgenoot van Rood-China geworden. In ieder geval streeft dit regiem met grote kracht naar een wereldomspannende revolutie. Het is zelfs van plan de Sov jet-Unie als leider van het wereldcom- munisme te verdringen. Het richt zich speciaal op de onderontwikkelde lan den in Afrika en Zuid-Amerika, waar arme gekleurde volken wonen, die een afkeer hebben ook van de blanke Rus sen. De Chinezen geven daarvoor hon derden miljoenen dollars uit voor aller lei activiteiten, literatuur en radio-uit zendingen. Overal steunen ze opstan den, verwekken onrust, stammenoor- logen, chaos en anarchie en wordt ge poogd de bevolking te indoctrineren met de communistische ideologie. In feite is China nochtans eigenlijk een heel arm land en inwendig zwak. De bevolkingsaanwas is enorm, maar daar gaat de regering drastisch tegenin. De russen hebben al in 1960 al hun technische deskundigen teruggeroepen en alle economische hulp stopgezet. Daardoor stagneert de industrie in hoge mate. Misoogsten veroorzaken rampen, die alleen verzacht kunnen worden door grote aankopen van tarwe in Ca nada en Australië. Mede daarom heb ben de Chinezen het oog gevestigd op Vietnam, Thailand etc, want deze lan den zijn grote rijstproducenten. Het is eigenlijk paradoxaal, dat zo'n arm land zulk een grote macht op het wereldtoneel is geworden. Dat zit voor namelijk in de omvang van het land en zijn bevolking van 650 a 700 miljoen Het vormt een dreiging in potentie. Men voert ook geen formele oorlog, maar guerrilla's en die kosten niet zo veel geld, terwijl ze toch doeltreffend kunnen werken. Daarom moet de Chi nese agressie beslist niet onderschat worden. Ze zou in Zuid-Vietnam tot staan gebracht moeten worden, maar helaas lijkt het er veel op, dat de zaak daar uit de hand loopt, mede door de chaotische politieke toestanden, die daar heersen. Wanneer wellicht de situatie voor de En het zal zijn, dat een iegelijk, die de Naam des Heeren zal aan roepen, zalig zal worden. (Handelingen 2 21) Op het oude tempelplein in Jeru zalem stond een grote muur. Die muur werd genoemd de middelmuur des af scheidsels. Hij duidde aan de strenge scheiding, die er was tussen het volk van Israël en de volken der heidenen. Geen heiden toch was het toegestaan om de poort, die toegang tot de eigen lijke voorhof van de tempel gaf, door te gaan. Indien zulk één dat toch deed en gegrepen werd, hij was gewisselijk een kind des doods. De heidenen mochten niet in de tem pel komen, want de heidenen stonden buiten het verbond, dat de Heere met het volk, uit Abraham gesproten, had opgericht. Zij waren vreemdelingen van de verbonden der belofte, zonder God en zonder hoop in de wereld. Alleen voor de kinderen van Israël was het heil der genade. Nu hadden echter reeds de profeten van de oude dag gesproken van die komende heilstijd, waarin ook de hei denen zouden delen in de zegenin gen van de God van Abraham. Reeds Noach had voorzegd, dat Jafeth wonen zou in de tent van Sem. De belofte aan Abraham sprak van de zegen, die alle volkeren der wereld zou geschonken worden. Nu, de tijd is dan ook uiteindelijk aangebroken. We herdachten enige tijd terug het Pinksterfeest. Het feest der vervulling. Het feest waarop de Heere de middelmuur des afscheidsels ver breekt en Hij Zijn Woord zendt aan alle volken, die op de wereld wonen. Het is de grote prediking, die op de Pinksterdag te Jeruzalem geschiedt. Wanneer Petrus het woord heeft ge nomen en het wonderbaarlijke gebeu ren van die dag verklaart, beroept hij zich op de profeet Joel, die ook van de komende heilstijd gewaagd heeft en zegt hij ook het woord, dat wij bo ven deze meditatie geschreven hebben. „Het zal zijn in het laatte der dagen." In de laatste der dagen is de kerk gekomen op de Pinksterdag. Wij moeten deze woorden niet ver staan als betrekking hebbende op wat wij gewoonlijk het laatste der dagen plegen te noemen, namelijk de tijd, die onmiddellijk aan de komst des Hee ren op de wolken des hemels vooraf gaat. Neen, dat laatste der dagen brak aan op de dag, dat de Pinkstergeest in de gemeenten des Heeren terneerdaalde. Toen heeft de Heere de nationale be deling van het verbond der genade doorbroken en is de kerkelijke bede ling aangevangen. Toen de laatste open- baringsvorm van het genadeverbond aan, waarvan de Heere reeds zo dik wijls had doen spreken. Daarom zijn wij nu in dat laatste der dagen en is dan ook dit woord een woord, ook voor onze tijd: „En het zal zijn, dat een iege lijk, die de Naam des Heeren zal aan roepen, zalig zal worden." Er is dan ook geen onderscheid meer tussen Jood of Griek, tussen barbaar of Scyth. Er is bij de Heere geen aan neming des persoons. Een iegelijk, zo staat hier, die de Naam des Heeren zal aanroepen. Daar is de rijkdom van Gods genade in geopenbaard. De boodschap des heils zal zich uitstrekken tot alle volkeren, die de aarde bewonen. Daartoe zal de Heere Zijn boodschappers ook tot alle volkeren zenden. Zo zal de loop van Gods genadig welbehagen zich onder alle natiën, die op de aarde wonen, verheerlijken. De Pinkstergeest is aan geen volk ge bonden en aan geen grenzen, die door mensenhanden gemaakt zijn. „Nu zegge de gesnedene, die zich tot de Heere ge wend heeft, niet meer: „Ik ben een dor re boom". De prediking van de genade Gods is universeel geworden. De Pinkstergeest heeft zich echter aan het Woord Zelf gebonden. Want dat Woord zal door die Geest gebruikt worden in het verbreken van de harten van hen, die de Heere Zich tot een doel gesteld heeft. Want al is de predi king van het heil universeel geworden, dat wil zeggen, al zal die prediking tot alle volkeren gebracht worden en ge bracht moeten worden, naar luid van de opdracht, die de Heere Zelf aan Zijn gemeente gegeven heeft, de gena de zelf is niet universeel. Rotterdam. Ds. A. Vergunst. Amerikanen hopeloos zou worden, doordat de Zuid-Vietnamezen zelf het verzet opgeven of hun regeringen in chaos ondergaan, dan ziet het er niet zo mooi uit voor dit deel van de we reld. Dan volgt een hele rij van landen het lot van Zuid-Vietnam. Niet door directe aanvalsoorlogen van de Chine zen, want deze denken nog niet aan een grote oorlog. Ze weten heel goed, dat ze niet opgewassen zijn tegen Ame rika en dat hun atoombom nog weinig waard is. Ze menen door middel van de guerrilla overal ter wereld langzaam maar zeker te zullen winnen. Grote risico's zullen ze niet nemen, althans voorlopig niet, maar wanneer ze een waterstofbom hebben, is het niet on mogelijk dat ze drastischer en bruta ler gaan optreden, omdat de leiders over een reactie van de Amerikaanse nucleaire macht gemakkelijker denken dan wij zouden doen. Van de 6 a 7 hon derd miljoen Chinezen schieten er al licht een paar honderd miljoen over, zo heeft Mao-Tse-Toeng gezegd! Daar om zouden de V.S. erin moeten slagen zo spoedig mogelijk de rode expansie tot staan te brengen en de verovering van Zuid-Oost-Azië en de Pacific in de kiem te smoren. Zij beheersen tenslotte de zee en de lucht, maar helaas zijn ze op de grond in de onafzienbare oer-, wouden, die een paradijs voor de guer rilla's zijn, sterk in het nadeel. Onmo gelijk is het echter niet, al zal het lang kunnen duren. De Engelsen hebben tien jaar moeten vechten in de rimboe van Malakka om enkele duizenden guerril la's de baas te kunnen worden en pas daarna kon een onafhankelijk en sta biel Maleisië ontstaan. Het nadeel voor de Amerikanen is, dat de Vietcong steeds nieuwe aanvoer kan krijgen uit het Noorden, waaraan weinig te doen schijnt te zijn en vooral dat het bin nenlandse front aan het wankelen is. De bevolking is de oorlog moe. Het land is al twintig jaar het toneel van oorlog en het is begrijpelijk, dat het volk er wanhopig onder wordt. Wat de Amerikanen in Vietnam doen, is alles behalve een liefhebberij van Johnson, Rusk en Mac Namara. Steeds VANAF VOLGENDE WEEK: Vanaf a.s. maandag kan men boven de Flakkef^se akkers een helicopter druk aan het werk zien. Een landbouw lucht vaartbedrijf uit Denemarken die ook in Nederland werkt zal op ons eiland een helicopter stationeren die het ge hele seizoen voor Flakkee beschikbaar blijft. Door deskundigen is het „sproei- werk" van de helicopter die tot op 50 cm. nauwkeurig werkt op zijn waarde getoetst en het heeft waarde ring gevonden. Door de werveling ver oorzaakt door de rotorbladen wordt de sproeistof neergedrukt op zowel de bo ven- als de onderzijde van het door de wind bewogen gewas. De helicopter heeft een capaciteit van 150 ha per dag; hij zal niet landen op de grond maar op een platform dat boven de cabine van de hem begelei dende vrachtwagen. De vrachtwagen die op de bak de sproeistof en motor brandstof vervoert volgt de helicopter over Flakkee, zodat hij niet steeds naar een vaste basis terug hoeft. Een voordeel is ook dat de draai- cirkel van de helicopter bijzonder kort is; hij draait om zijn as! Men leze ver der de advertentie in dit nummer. Het schilderij waarvan we vorige week een afbeelding plaatsten is niet zoals we veronderstelden minstens 100 jaar oud. Het werd in 1953 gekocht en de schilder is derhalve geen oude meester. Niettemin blijft de eigenaar het o.i. zeer terecht een meester stuk vinden. Dank voor uw reacties. schitterend bezit voor altijd Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam meer Amerikaanse soldaten sneuvelen of komen verminkt terug. De oorlog verslindt miljarden en ondergraaft de economie. De europese bondgenoten bieden geen enkele steun. De rancu- nist De GauUe werkt zelfs tegen en verkneukelt zich wanneer de Ameri kanen misschien hun Dien Bien Phoe vinden zoals de Fransen. Nochtans gaan zij door. Zij voelen zich geroepen zichzelf en de wereld te beveiligen tegen het gele en rotie ge vaar. Daarom mogen wij niet meedoen aan verzwakking van het thuisfront, waartoe wij, zij het niet in militaire, maar dan toch wel in ideologische zin, mede behoren. Tot dat verzwakken rekenen we ook brieven van de P.v.d.A. en rapporten van de A.R.P. Bij de punten waarvoor de commis sie tot nazien van de gemeentebegro ting 1966 van de gemeente Middelhar nis de aandacht van B. en W. vraagt staat ook deze: „De commissie geeft in overweging de wekelijkse markt, die thans in de Voorstraat van Sommelsdijk gehouden wordt te verplaatsen naar een meer centraal gelegen plaats waar de omwo nenden en het verkeer geen of althans minder ongerief van deze markt on dervinden. De commissie denkt hierbij ,aari het parkeerterrein bij de Gascen- trale aan het Beneden Zandpad te Mid delharnis. B. en W. antwoordden dat het denk beeld van het verplaatsen van de weekmarkt naar het parkeerterrein aan het Beneden Zandpad bijzondere aandacht verdient. Zij zeggen de com missie toe zich te beraden over de mo gelijkheden en consequenties en hopen t.z.t. hieromtrent een voorstel te doen. Commentaren. Toen we j.l. woensdag bovenstaande foto „schoten" werden we door enkele Sommelsdijkers gevraagd wat er toch wel aan de hand mocht zijn. Op onze mededeling dat de markt misschien van de Voorstraat zou verdwijnen betrok ken de gezichten en toonden de pro minente Sommelsdijkers zich hoogst verontwaardigd! Gezegd dient te wor den dat ze geen bewoners van de Voor straat zijn en derhalve enkel de lusten en geen enkele last van de markt on dervinden. Toch zegden ze toe tegen een e.v. besluit te protesteren; de markt hoort te Sommelsdijk, vinden ze. De vraag is hoe de raad hier over denkt. Coördinatie brandweerkorpsen. De commissie vestigt voorts de aan dacht op de haar inziens noodzakelijke coördinatie van de brandweerkorpsen, vooral van de korpsen van Middelhar nis en Sommelsdijk vindt de commissie dit voor de hand liggend. B. en W. antwoordden dat het ni,et in de bedoeling ligt de 4 korpsen tot één samen te smelten of een éénhoofdi ge bevelvoering in te voeren wel gaan de gedachten uit naar concentratie o.a. van aankoop van materialen en beno digdheden enz. B. en W. zijn wel van mening dat het practisch mogelijk en zeker doelmatig zou zijn de korpsen van Middelharnis en Sommelsdijk meer te integreren (verbinden); zij wil len echter niet overhaast te werk gaan. De haven van Sommelsdijk. Het bleek ook een verlangen te zijn van de commissie verbetering te zien aangebracht in de situatie van de ha ven van Sommelsdijk; de vuilnisstort plaats te Stad, en de poldersloot langs de Vrouvsrtjesweg te Stad. Met betrekking tot de haven van Sommelsdijk wijzen B. en W. erop dat dit probleem alleen dan kan worden opgelost als een manier kan worden gevonden om de lozing van het polder water te verzekeren. Er wordt een plan uitgewerkt deze lozing naar het zuiden, de Grevelingen, te leiden. B. en w. ho pen dat de lozing op deze wijze spoe dig tot stand kan komen omdat dan een van de grote bezwaren die tegen demping van deze haven worden aan gevoerd zullen zijn vervallen. Na de afsluiting van het Haringvliet zou de thans nog als tweede waterke ring dienstdoende havendijk die func tie verliezen en dus zo nodig kunnen worden opgeruimd. Het zou dan te vens mogelijk worden de langs West- dijk, Zandpad en Oostdijk staande wo ningen en winkels vanaf de achter zijde te bereiken. Dit zou vooral voor de bevoorrading enz. van de bedrijfs panden een groot voordeel betekenen. De uitgifte van gronden, die dan mo gelijk zou worden, zou inhouden dat een deel van de kosten van het project zou worden terugontvangen. B. en W spreken deWens uit dat een oplossing in deze zin mogelijk zal blij ken en zeggen toe alles in het werk te stellen om dit te bevorderen. Wat betreft de vuilnisstortplaats te Stad zeggen B. en W. met het Prov. bestuur voorstander te zijn van het creëren van één centrale vuilnisstort plaats voor de gehele gemeente. Zij overwegen om voorlopig al het opge haalde vuilnis van de gehele gemeente te doen storten op de stortplaats te Stad aan 't Haringvliet, waardoor deze stortplaats in vrij korte tijd vol zal zijn. De stortplaats zou daarna moeten wor den geëgaliseerd, met grond bedekt en worden ingezaaid en ingeplant. Het al dus ontstane terrein zou in de toe komst wellicht een nuttige bestemming kunnen verkrijgen. Voor de vervuilde poldersloot langs de Vrouwtjesweg wordt een oplossing gezocht. Geluidshinder. Voorts wees de commissie op de ge luidshinder die vooral door bromfiet sers wordt veroorzaakt' op en bij de fietsenbergplaats naast de O.L. School te Middelharnis. De commissie zou het gewenst achten deze bergplaats als openbare stalling op te heffen. B. en W. hebben echter niet de overtuiging dat sluiting van deze fietsenbergplaats tot gevolg zal hebben dat de lawaai en hinder veroorzakende bromfietsen uit die omgeving zullen verdwijnen. Zij menen, dat een scherp politie toezicht meer resultaat zal hebben. B. en W. zullen de maatregelen bevorde ren die tot verbetering kunnen leiden. Ook zullen maatregelen bevorderd worden die verbetering in verkeers moeilijkheden kunnen brengen. Ook wees de commissie op de wense lijkheid de grenzen van de werkgebie den van de Stichtingen voor Maat schappelijk Werk en voor Gezinsver zorging te doen samenvallen met de gem.eentegrenzen Uit het antwoord van B. en W. blijkt dat momenteel in de nieuwe gemeente Middelharnis drie Stichtingen voor Ge zinsverzorging en twee Stichtingen voor Maatschappelijk Werk werkzaam zijn. Aangezien dit o.a. met het oog op de subsidiëring allerlei moeilijkheden en verwikkelingen geeft hebben b. en w. reeds met de betreffende besturen be sprekingen gehouden om te komen tot een andere afbakening van de grenzen van de werkgebieden van de betref fende Stichtingen. Met name bij de Stichtingen van Oostflakkee was de bereidheid hiertoe nog niet groot. B. en W. zullen echter de pogingen hiertoe blijven voortzetten. Onze redacteur - verslaggever Aart J. Grinwis, Zandpad 70, Middelharnis is voor redaktio- nele aangelegenheden en e.v. op gave van advertenties 's avonds na 6.00 uiu* bereikbaar onder no. Van het bureau Eiianden-nieuws, geopend van 8.30 -12.00 uur en 1.30 tot 6.00 uur, blijft het tele foonnummer (01870) 26 29. Ze gaven één week van hun vakantie voor hun medemens. Eén week vakantie afstaan voor de minder bedeelde medemens in een daad die zeer zeker navolging verdiend. In het Henry Dunanthuis te Zeist komen in de zomer vele invaliden uit het ge hele land om één week vrij te kunnen genieten van de natuur en de onder linge vriendschap. Al jaren gaan er ook van Flakkee enkele Roode Kruis- helpers en helpsters naar Zeist om zich bij de stafleiding te voegen. Van 1 tot 7 juni (de 5e vakantieweek) gingen als verpleger en verpleegster de heren KL Birkhoff te Ooltgensplaat, en B. Noord- hoek te Stellendam en de dames Zr. Els Dekker te Nieuwe Tonge en Zr. Ria Birkhoff te Hellevoetsluis naar het Henry Dunanthuis. Ze doen dit al jaren en het geeft een niet te zeggen vol doening. De 42-jarige arbeider D. Verbiest te Stellendam heeft maandagmiddag tij dens zijn werkzaamheden op de bouw put in het Haringvliet, een val van ruim 5 meter gemaakt waarbij hij bei de hielbeentjes brak; ook had hij ern stige rugklachten. De heer Verbiest werd door een col lega, dhr. M. V. d. Ree, opgedompt op een „brug" die een verbinding zou ge ven van de werkvloer naar de schuif om op een hoogte van 8 meter werk zaamheden uit te voeren. De „brug" werd vervoerd op een wagentje en toen dhr. Verbiest over de schuinstaande brug naar boven liep om ijzeren haken uit te klappen waaraan de brug be vestigd zou worden is de achterzijde op het wagentje gaan schuiven. Dhr. Verbiest stortte ruim 5 meter omlaag. Zijn toestand die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien is thans redelijk te noemen. Speciaal in het opmaxen van B. V. d. TEEK Telefoon 2682 Weitdflk W MIDDELBARNI8 KERKNIEUWS GEREF. GEM. Zendeling Ds. Kuyt uit Nederland vertrokken. Woensdag 1 juni is de zen dingspredikant ds. G. Kuyt per K.L.M.- vliegtuig vertrokken. Op schiphol de den de zendingsdeputaten ds. A. Els- hout en ds. H. Rijksen hem uitgeleide. Hij zal eerst een poos in Amerika ver blijven, om in verschillende gemeenten een zendingsavond te houden. Zijn vrouw en dochtertje zullen zich over een enkele week aldaar bij hem voegen Op 30 juni a.s. hoopt het echtpaar van uit Amerika naar hun zendingspost in West-Irian terug te keren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1