Onze volks gezondheid n? itjes De nieuwe G.O. 28 is het vlaggeschip van de vissersvloot n'«"^« Meditatie F^C. KORTEWEG s ZOON 207 Sommelsdijk Ons nieuwe vervolgverhaal 3ge jaargang Vrijdag 20 mei 1966 No. 3488 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond •'t*' 'tl 450(1 a.s. aken dal Evangelische heiliging •k if -k -k -k if Fruitmanden en Fruitbaitjes „De Fruitcenfrale" Voor kamerbreed tapijt EtSNONINGINRICHTmo- OOSTDIJK 53-61 40 kwaliteiten, in 200 kleuren de pneumatische Maaskant-winch il Brtllant - 'W^ van Andel -o- PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OETSLUlSl ♦♦♦♦♦♦♦I 01874) f ►♦♦♦♦♦♦*j Enkele maanden geleden hebben de minister en de staatssecretaris van So- ciale Zaken en Volksgezondheid, resp. Dr. Veldkamp en Dr. Bartels, aan de t Tweede Kamer een nota gestuurd over I onze volksgezondheid. Dit is niet een I bescheiden brochuretje geworden, maar i een zeer omvangrijk boekdeel van groot formaat in tweekolomsdruk van in to taal 344 bladzijden. Alle aspecten van dit onderwerp zijn er uitvoerig in be- handeld. Niet alleen het regeringsbeleid op dit gebied wordt uiteengezet, maar ook de geschiedenis van dit beleid al van vóór 1795, er worden beschouwin- jgen in gehouden over de gezondheids- [toestand in Nederland, vergezeld van I allerlei statistieken, voorts de nationale [en internationale wetgeving en rege- [lingen op dit gebied, de gezondheids- Izorg en -bescherming, de organisaties jop dit terrein, de financiering van Ihet beleid etc. In één woord, wie een Ioverzicht wil krijgen en vooral een in- I zicht in het totale beeld van de stand Ivan zaken, kan in dit boek terecht. Het [departement heeft hiermee een prachtig Istuk werk geleverd en het is naar we fmenen uniek in de literatuur omtrent |deze materie. We menm daarom dat |iedereen, die op dit terrein werkzaam |is, er goed aan zal doen er kennis van |te nemen, niet alleen de doktoren, maar ib.v. ook de bestuurders van Kruisver- |ènigingen. Het werk is voor f 13,50 ver krijgbaar bij de Staatsdrukkerij in Den üaag. Gezien het grote belang van de volks gezondheid we zijn er immers allen ponder onderscheid bij betrokken willen we gaarne enkele onderwerpen uit dit boek naar voren brengen. We kunnen slechts een keuze maken, want men kan er letterlijk van alles in vin- Hen, ook in de vorm van tabellen, gra- Ifieken en kaarten. Over de drinkwa- ftervoorziening, de verontreiniging van het Rijnwater, de Keuringsdiensten, kampeerterreinen, zweminrichtingen fenz. worden gegevens verstrekt in de ineer dan 100 bladzijden tabellen. Het lijkt ons het beste, dat we niet de be- Ichouwingen over diverse aspecten van Hit onderwerp overnemen dat is pndoenbaar maar aangezien de kran- lenlezer zich meer voor bepaalde cij- lers zal interesseren, geven we daar- lan de voorkeur. r We beginnen met de z.g. perinatale tterfte, d.i. de sterfte rondom de ge- Boorte, dus de doodgeboren kinderen In die welke binnen een week sterven. In de nota staan de cijfers per jaar franaf 1918 tot en met 1963. Wij geven |r daarom slechts enkele. Het cijfer is ler duizend geborenen. Baar doodgeb. overleden perinat. J. Chr. VrwL de consistoij spreker vC nmet als*.* ,r alle vraS» onder*' besprelo' de jaarlül^ en te )én deze V' 1 week sterfte 918 25,7 19,4 45,1 930 24,6 16,8 41,4 939 24,8 15,1 39,9 944 18,5 15,1 33,6 955 17,0 11,8 28,8 963 14,3 8,9 23,2 We kunnen dus constateren, dat de ierinatale sterfte in de laatste 45 jaar it op de helft is teruggelopen. Aan het fotistisch Zakboek" ontlenen we in lerband hiermee nog de volgende to- alcijfers: In 1963 werden er in ons land 249.879 ^nderen levend en 3627 doodgeboren, 'an de laatste waren er op 100 meisjes 2 jongens. En wat het aantal buiten- htelijke kinderen betreft, dit bedroeg 1964 17 per duizend levendgeborenen ji. in totaal ongeveer 4300. Het aantal de laatste jaren stijgende. In de oor- g is het met sprongen omhoog gegaan an 14 op 20 pro mille), uiteraard voor- melijk met halfduitse kinderen! De gehoortedifers in het algemeen men zoals men weet heel langzaam l De top lag in 1875 met 370/oo levend- horenen. In 1939 was dit gedaald tot maar in de oorlog liep het omhoog in 1946 werd een nieuwe top be- [ikt van 30. Daarna is het weer ge- tot 20 in 1964. Ook de sterftecij- ■s zijn naar beneden gegaan. De top in 1872 om maar niet verder te- g te gaan bij 29 «/oo en in 1939 was t gedaald tot ruim 8. In het laatste ^ar van de oorlog (hongerwinter) schoot 't omhoog tot 15. Daarna liep het heel el terug tot 7 a 8. In 1964 bedroeg het De zuigelingensterfte is enorm te- ggelopen. Dat is de sterfte beneden leeftijd van een jaar. Die was om- 'eeks 1870 nog 210 per duizend en in 55 slechts ruim 14! Met Zweden staat Nederland thans aan de top wat de teruggang betreft. Ook de totale sterfte IS zo laag, dat alleen Israël een nog gunstiger cijfer heeft n.l. 6,2 in 1963. Ook de gemiddelde levensduur in een land is een aanwijzing voor de stand Van de volksgezondheid. Sedert een eeuw is deze op spectaculaire wijze om- 'foog gegaan. Was de gemiddelde le- sduur bij de geboorte omstreeks O nog 36,2 voor mannen en 38,5 jaar r vrouwen, deze was in de periode '6 tot 1960 de meest recente cij- 71,4 voor mannen en 74,9 voor lUwen. De leeftijden zijn gemiddeld verdubbeld! Er blijkt ook uit, dat lUwen drie en een half jaar ouder irden dan mannen. Alleen in Zweden ue levensverwachting nog iets gun- "er n.l. 71,6 voor mannen en 75,4 't vrouwen. Overigens lopen de cij- 3 voor de Europese landen niet zo- !i uit elkaar. Portugal staat het laagst resp. 59,8 en 65,0. at de sterfte naar doodsoorzaken reit, hiervan geeft de Nota eveneens „Indien gij met Christus opgewekt zijt, zo zoekt de dingen die boven zijn, waar Christus is, zittend aan de rechterhand Gods. Bedenkt de din gen, die boven zijn, niet die op de aarde zijn, want gij zijt gestorven en uw leven is met Christus verbor gen in God. Wanneer nu Christus zal geopenbaard zijn, die ons leven is, dan zult ook gij met Hem ge openbaard worden in heerlijkheid." (Colossensen 3 1 - 4) II Het bedenken van de dingen boven be tekent het verzaken van de wereld. Het betekent echter ook het aanvaarden van de goddelijke levensroeping. Dat hebben de geloofshelden van alle eeuwen begrepen. Zij waren niet wereldvreemd. Zij waren wel vreemd in de wereld. Zij waren getrouw. Maar tevens zochten zij het betere va derland. Zij leefden bij de dag die God gaf. En zij zagen uit naar de dag van Christus. iV -jiV -ïV Wie deze wereld niet verzaakt, verzaakt zijn levensroeping. Deze mens komt niet uit boven het aardse. Zijn leven is haar beneden gericht. Daarom breekt het eenmaal bij de handen af. Dat is meer aangrijpend, nu Christus opgewekt is. Want in Zijn verrijzenis gaf Hij de rich ting aan, waarin wij hebben te zoeken. Daardoor wordt het accent in ons leven verlegd. Duizenden begeren geen andere wereld, dan die, waarin zij leven. Hun levensaccent ligt beneden. Terwijl God wil, dat het boven ligt. Dat betekent geen geestelijke overspan ning. Dat betekent niet een vooruitgrij pen op de laatste toekomst. Maar dat wil zeggen, dat ons hart van beneden af op Christus aantrekt. Dan verzaken wij de wereld. Dan werken wij in deze wereld. Dan worden wij gedragen door het die pe heimwee naar Christus. iV Dat leven naar Christus is een groot geheim. Het is de drijfveer van het ge loof. Met dat geheim staan Gods kin deren als onbegrepenen in de wereld. Want zij zijn gestorven, en hun leven is met Christus verborgen in God. Het bedenken van de dingen boven en het streven daarnaar is derhalve vrucht van deze verborgenheid, waarin de evangelische heiliging wortelt. Het is de verborgenheid van het met Christus door de dood heengegaan en begraven zijn. Het is het geheim van het in Hem aan de wereld gekruisigd worden door het geloof aan de werking Gods, die Chris tus uit de doden opwekte. Vanuit déze verborgenheid kan Paulus zeggen, dat hij elke dag sterft om in het jagen naar de prijs van Gods roeping te komen tot de wederopstanding der doden. In deze jacht van evangelische heiliging breekt de klacht open: „Ik, ellendig mens, wie zal mij verlossen uit het lichaam van deze dood?" Deze klacht is echter levend! Zij werkt daarom iets uit. Zij wordt opgelost in de troostrijke wetenschap, cJat Christus boven is, ge zeten aan Gods rechterhand. Het hoofd is in de hemel. De leden zullen er komen. Want zij zijn één. Het streven naar God is derhalve de inhoud van de evangelische heiliging. Dat lijkt onpraktisch en irreëel. Maar straks wordt de diepe realiteit daarvan ten volle openbaar. Want de levende klacht, gehoord in de loopbaan van het geloof, wordt omge zet in de jubel der zegepraal. „Wanneer nu Christus zal geopenbaard zijn, die ons leven is, dan zult ook gij met Hem geopenbaard worden in heerlijkheid." Nu is Christus nog verborgen. En met Hem is ook dit opstandingsleven Zijner kinderen verborgen in God. Maar deze verborgenheid is van korte duur. Want Christus treedt te voorschijn. Hij wordt geopenbaard. Dan zal blijken, dat het leven in Hem geen illusie is. Wannéér dat zijn zal niemand weet dat. Wat wij wél weten, is Zijn nabije ver schijning. Want Jezus haast Zich naar de openbaring van Zijn glorie. Voor Hem Zelf. Ook voor Zijn kinderen. Daarom worden de dagen verkort. Daarom is ons levenstempo zo hoog. Jezus komt in pracht en praal. De bazuinen blazen het uit. Verblindend verschijnt Hij. Plotseling. Dan wordt de verborgenheid verbroken Wier leven met Hem in God verborgen was, zullen Hem dan gelijk zijn. Zij zullen blinken als de zon. In het Koninkrijk des Vaders. ir if if Wat zoekt u? Waar zoekt u? Wie zoekt u? Welke dingen bedenkt ii? Welke wereld trekt u? De wereld nu of de wereld straks? Is Christus uw leven? Is u reeds gestorven? En is uw leven met Christus verborgen in God? if if if Gods kind is op weg naar de glorie. Dat is de vrucht van Jezus' opwekking. Daarom behoeft en mag het ook niet leven bij de dingen beneden. Dan leeft het beneden zijn stand. Het heeft de uit de doden verrezen Christus in gedachtenis te houden. Tot zijn diepe vertroosting. En in de vreemdelingschap dezer wereld hoort men dan de vromen tent weer galmen: 't Oog omhoog, het hart naar boven, hier beneden is het niet! 't Ware leven, lieven loven is maar, waar men Jezus ziet. Wat men hoor' of zie op aard' is ons kost'lijk hart niet waard; wil men leven, lieven, loven: 't oog omhoog, het hart naar boven! Jezus.bron dier hemel'vreugde, die ons hart eens smeken zal, wat ons ooit op aard' verheugde. Gij verheugt ons boven al; daar Gij ons reeds hier bereidt voor des hemels heerlijkheid, waar w' U eeuwig lieven, loven: Jezus, trekt ons hart naar boven! Polsbroek. Ds. E. F. VERGUNST een tabel, waarin verschillende landen worden vergeleken. Men zal bemerken, dat de cijfers nogal uiteenlopen. Het is uiteraard heel moeilijk ook voor de deskundigen om daarvan een redelijke verklaring te geven. Het getal geeft de sterfte per 100.000 inwoners aan in 1962. <D 5 u -Ö b S 2 M c a m si to O) c o 11) J W W fq O 1-1 N Canada 250 131 82 54 4 7 Engeland 354 217 167 38 6 12 Frankrijk 213 199 139 66 17 15 Italië 214 150 130' 44 14 5 Nederland 215 172 99 42 2 6 Oostenrijk 297 251 185 64 20 22 Vereen. St. 325 149 106 52 4 11 W. Duitsl. 214 209 173 58 13 18 Zweden 312 184 132 45 6 17 Zwitserl. 244 188 120 63 9 18 Uit deze cijfers kan geconcludeerd worden, dat in ons land de sterfte aan de gevaarlijkste ziekten, vergeleken bij de andere landen, bevredigend is. Wat de hartziekten en de beroerten (hersen letsels door bloedvataandoeningen) be treft, behoren we tot de laagste groep; de. longtuberculose is bij ons het gun- Speciaal in het opmaxen van B. V. d. YEEB Telefoon 2682 WeitdtJk M MIDDELHARNIS stigst, bij kanker (kwaadaardige nieuw vormingen) houden we het midden, bij de ongevallen zitten we aan de lage kant en het percentage zelfmoorden is in verhouding tot de andere landen zeer laag. In 1964 kwamen er in totaal 792 voor, waarvan 495 mannen. Bij de hartziekten staan Engeland, de V.S. en Zweden het hoogste en bij kanker En geland en W.-Duitsland. Oostenrijk lijkt ons een heel ongezond land: het staat vrijwel overal aan de top, zelfs bij de long-t.b.c. ondanks de gezonde berg- lucht. En dit is niet alleen zo bij de lichamelijke gezondheid, maar ook de geestelijke volksgezondheid is er blijk baar niet zo best, gezien het hoogste cijfer voor zelfmoorden. We hopen later nog wel wat meer gegevens uit deze Nota naar voren te brengen. Voor de nieuwe Noordzeekotter, de G.O. 28 moet in de binnenhaven te Stel- lendam een flinke plaats worden in geruimd! Met haar gezandstraalde en gemetaliseerde huid lag de nieuwe aan winst van de gebroeders C. en M. Ta- nis van Goeree-Havenhoofd j.l. zaterdag trots te glimmen in de stralende meizon. De nieuwe 80 ton niétende kotter mag met recht het vlaggeschip van de vissersvloot op de kop van het eiland worden genoemd. Ze werd gebouwd op de werf „de Lastdrager" van de fa. Visser te Den Helder en nadat vrijdag was proefgevaren waarbij de vrouwen van de schipper en bemanning aanwezig waren arriveerde het trotse schip za terdagmorgen in de thuishaven. Voor de bemanning begon de drukte, er moest nog veel geregeld worden voordat dinsdags voor een dag naar zee kon worden gegaan. „'k Hae zoveel an m'n haersens" bul- schitterend bezit voor altijd! Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Nu de geschiedenis van „De bruid van Schokland" ten einde is, vangen wij in dit nummer met een nieuw vervolg verhaal aan. Deze keer hebben wij de keuze laten vallen op een werk van de heer Joh. Vreugdenhil, getiteld „Evert Kooistra". De heer Vreugdenhil is hoofd van een christelijke school en zal bij. velen bekend zijn, daar hij de schrijver is van een driedelige Bijbelse Geschiedenis voor de jeugd, welk werk in ons land grote opgang heeft gemaakt. Het verhaal over „Evert Kooistra" speelt ongeveer in 1947. Evert die met zijn oude moeder samen leeft, heeft nog een getrouwde zuster, maar met zijn zwager Bertus botert het niet erg, omdat die altijd twist over de gods dienst. Van beroep is hij boekhouder en al is hij de jongste op kantoor maakt hij vlug promotie, en wordt bevorderd tot procuratiehouder. Dit verweekt grote jaloezie bij zijn collega's vooral één van hen zit hem regelmatig dwars. Om hem onder verdenking van dief stal te brengen is hij zo gemeen, dat hij 500,gulden in Evert's bureaula verstopt, die later in de kas worden vermist. Als de patroon bij onderzoek het geld vindt, wordt Evert op staande voet ontslagen. De moeilijkheden sta pelen zich op, hij weet geen geschikt werk te vinden, bovendien brand door bliksem-inslag hun huisje af. Gelukkig hebben ze goede buren, die moreel en financieel helpen en Evert vindt ook veel steun bij zijn meisje. Maar hij is opstandig over al die tegen spoed, tot dat hij inziet dat hij nergens recht op heeft en van een rechthebbend schep sel een alles verbeurd hebbend zondaar wordt. Het licht daagt; het komt vast te staan dat hij onschuldig is aan de dief stal. Zijn oude patroon rehabiliteerd hem met een flink smarte-geld. Hij krijgt een pracht" van een betrekking en sluit een gelukkig huwelijk. Wij hopen dat dit verhaal, dat we wel enigszins moesten bekorten, onze lezers en lezeressen weer zal voldoen. derde het door de gangen van het schip als dhr. M. Tanls werd gevraagd of hij misschien een borreltje op de nieu we schuit wilde drinkenOok de schipper die gemakshalve „het ouwe wuuf" wordt genoemd omdat er ten slotte zoveel Tanissen zijn moest nog orde op zaken stellen. De nieuwe G.O. 28 is het vierde schi] dat de gebrs. Tanis bevaren. Het heeft evenals de vorige weer de naam „Op hoop van zegen" meegekregen. Aan ze gen heeft het de heren Tanis waar lijk niet ontbroken. Ze zijn goede vis sers en hun besommingen mogen er zijn, vandaar dat ze het hebben aange durfd dit kapitale nieuwe vaartuig dat dicht bij de halve miljoen gaat kosten aan te schaffen. Hun vorige schip, ook het puikje van de vloot, werd 7 jaar geleden eveneens op de werf van de fa. Visser gebouwd, het is nu aan een schipper in Den Helder verkocht. In de machinekamer is een Krom houtmotor van maar liefst 500 PK. in gebouwd. Het schip is ruim 25 meter lang, 6 meter breed en 2.90 hol. De diepgang bedraagt 3 meter en de schip per beseft dat het oppassen zal zijn om zonder averij uit de haven te komen, waarvoor een ondiepte ligt. De nieuwste apparatuur. Het schip is voorzien van de nieuwste apparatuur. In de ruime stuurhut staat materiaal ter waarde van 50.000, waaronder een radarinstallatie. De stuurinrichting is electrisch-hydraulisch alle pompen worden electrisch aange dreven. Het schip kan 10 ton olie mee nemen voldoende voor 8 etmalen. Om de schroef is een staalbuis aangebracht. Nieuw is ook de pneumatische winch die geleverd werd door fa. Maaskant. Dit systeem is eenvoudiger dan het vroegere systeem van de frictielier. De pneumatische winch wordt door één man bediend vanuit de stuurhut. De benodigde lucht wordt betrokken uit de luchtketel van de motor. De 'winch heeft 4 trommels en weegt maar liefst 6V2 ton. Naast de gemakkelijke bediening is er ook een grotere veiligheid bereikt. De schipper kan zelf de trekkracht in stellen waardoor tijdens het trekken het kapseizen of zwaar slagzij maken als het net vastraakt kan worden voor- VOOR BETER f^ 1^^ -NflflR DE MIDDEUHRRNIS-TEL:Z3Z8 komen d.m.v. een eenvoudige handeling. De nieuwe lier zal op de visserijten toonstelling „Visto" te Zierikzee op vrij dag en zaterdag 11 en 12 juni te be zichtigen zijn. De bemanning. De bemanning bestaat uit 6 koppen t.w. de schipper, dhr. C. Tanis met zijn broer dhr. M. Tanis (2e machinist) De zoons van dhr. C. Tanis, Kees en Adam, en Jan de Waal, Ie machinist, en een neef dhr. Frans Tanis. Om met een schip van deze grootte te varen zijn diploma's vereist. Zonder diploma's kan worden gevaren met schepen tot 50 ton waardoor de meesten tot dit tonnage zijn gebouwd. De be manning van de G.O. 28 beschikt over de nodige diploma's. De twee zoons van dhr. Tanis hebben bij dhr. Snijder de „wet van uitwijking" behaald en Jan de Waal studeerde voor het diploma machinist. We wensen schip en bemarming wan neer ze straks ter visvangst gaan een bijzonder goede vaart. DEN BOMMEL Algemene ledenvergadering woning bouwvereniging. De algemene leden vergadering van de woningbouwvere niging „Den Bommel" is bepaald op vrijdag 20 mei a.s. om acht uur in het verenigingsgebouw aan de Beneden Oostdijk. Naast de gebruikelijke jaar verslagen vermeldt de agenda bestuurs- verkiezing voor de aftredende bestuurs leden de heren J. Buijs, J. P. Geluk en A. J. Knoop, welke herkiesbaar zijn, terwijl één nieuw bestuurslid moet wor den gekozen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1