Onze economie in gevaar Twee winnaars voor wisselbeker op jeugdconconrs te Melissant 23-|arige jongeman uit Stad a. 't H'vliet omgekomen Stellendam krijgt de lusten en Goedereede de lasten van het zwembad Plaatselijk nieuws Anton Wolf er t en Lenie van Es behaalden hoogste aantal punten Bad blijft zondags gesloten. Prijs is lager dan de tol van één verdrinking. 38e jaargang Dinsdag 10 mei 1966 No. 3485 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Fusie van R.D.M, met Schelde en Thomassen mo toren tot stand Stookolie van strand Westerschouwen verwijderd Bij Oude Tonge met tractor in de sloot: Ziekenhuis Dirksland PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 jr Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De president van de Nederlandse Bank Dr. Holtrop is een zeer knap econoom, speciaal in de financieel-mo netaire sector van deze wetenschap. Men heeft hem wel eens tot professor willen benoemen, maar dat heeft hij tot dusver niet gewild. Als president van onze „Bank der banken" en als bewaker van de soliditeit van ons geld is hij een voornaam en invloedrijk man. Die invloed wordt echter in hoge mate beperkt, want Amsterdam (waar de bank zetelt) wordt voortdurend sterk tegengewerkt door Den Haag (waar de regering en het parlement ze telen)! Deze tegenstelling is te herleiden tot die tussen de wetenschappelijke en praktische econoom enerzijds en de po litici anderzijds. De economie gaat zoals iedere wetenschap uit van bepaalde normen, maar de politici hebben ook hun eigen gedragslijn, die voor een zeer groot deel bepaald wordt door kiezers gunst en kiezersvrees. Ze moeten wel in de allereerste plaats het lands- en algemeen belang behartigen, maar ieder weet, dat dit beslist niet altijd gebeurt, vooral niet als er verkiezingen op til zijn. Dit geldt zowel voor de parlemen taire politici als voor die, welke in het kabinet zitting hebben. Het gevolg daarvan is, dat ze wel fraaie beschou wingen kunnen houden over economie en financiën, maar dat hun praktijk er dikwijls in flagrante strijd mee is. Dan worden de economische normen met voeten getreden met het gevolg, dat de volkshuishouding in een gevaarlijke si tuatie terecht komt. We menen te mogen vaststellen, dat dit ook thans het geval is. Zonder enige twijfel is onze economie in groot gevaar. Daartegen is van menige zijde al enige jaren lang gewaarschuwd en ook wij hebben daaraan in bescheiden mate meegedaan. Wij kwamen berooid en doodarm uit de oorlog als volk wel te verstaan we hadden daarna een aantal jaren nodig om er weer enigszins bovenop te komen en dat is door hard werken en met Marshall-hulp wonder lijk snel gelukt. En toen gingen we zelfs meer en meer naar een welvaartsstaat toe. Maar hoe aangenaam deze ook is, haar instandhouding is afhankelijk van diverse voorwaarden en daarom is ze zeer kwetsbaar. En nu zijn we aan het punt gekomen, waarop de gevaren gaan dreigen. Dr. Holtrop, de man die vanuit zijn hoge post met alle gegevens waarover hij beschikt, een unieke positie heeft om het geheel van ons economische leven te overzien, heeft in zijn jaarver slag van de Nederlandse Bank over 1965 zijn visie gegeven over de situatie, waarin ons land zich bevindt met be trekking tot allerlei aspecten van onze economie. Wie dit Jaarverslag gelezen heeft, zal begrepen hebben, dat hij met bezorgdheid is vervuld voor de toe komst. Hij signaleert de knelpunten en wijst ook de weg tot herstel aan. Omdat wij het geheel met zijn diagnose en zijn voorgestelde therapie eens zijn, willen we daar eens wat nader bij stil staan. Hij wees er in dat Jaarverslag op, dat na 1945 de overheid streefde naar: 1. een bevredigende groei van de natio nale produktie. 2. gunstige werkgelegenheid. 3. evenwicht op de betalingsbalans. 4. een redelijke stabiliteit van de prijzen 5. een redelijke stijging van de inko mens. Dit zijn n.l. de vijf voornaamste voor waarden voor een stijgende en blijvende Welvaart. Dr. Holtrop constateert nu, dat van deze punten eigenlijk alleen het eerste tot dusver bevredigend is, dus de jaar lijkse toename van de omvang en de Waarde van onze nationale produktie. De werkgelegenheid lijkt gunstig, maar ze is in feite zwaar overspannen, omdat er een groot tekort aan werk krachten is door de enorm grote vraag naar goederen. Daardoor worden de lonen veel te hoog opgeschroefd, want de vakbonden staan zeer sterk en de Werkgevers zeer zwak. Het voornaamste gevolg daarvan is weer, dat men de Prijzen niet in de hand kan houden Vanwege de steeds hogere loonkosten, die doorberekend moeten worden, zo dat er van prijsstabilisatie vooral de laatste jaren geen sprake meer kon zijn. Deze prijsstijgingen aan de lopende band vormen momenteel het zwakste punt in onze .economie, want zij ver oorzaken een steeds snellere inflatie of geldontwaarding met alle gevolgen van dien. En wat de betalingsbalans betreft, deze is ook uit haar evenwicht, doordat de invoer te groot is in verhouding tot onze export vanwege de aankopen in het buitenland om onze eigen produktie die aan de top zit, aan te vullen, dus door onze overbesteding. Onze betalingsbalans had in 1964 een tekort van 730 miljoen, en het C.P.B, had voor 1985 een overschot berekend in zijn prognose van 500 miljoen. Dit "lijkt nu achteraf heel anders te zijn "l- een tekort van bijna 200 miljoen, zodat de „pessimisten" weer eens gelijk wegen. En dit terwijl volgens Dr. Hol trop en andere economen als norm geldt een overschot van l»/o van ons nationa le inkomen d.i. momenteel 600 mil joen! De president van de N.B. constateert voorts, dat er voor de overbesteding, aie veroorzaakt is door de veel te grote loonstijgingen van de laatstejaren, waarbij de produktiviteitsnorrn met voeten werd getreden, een prijsinflatie IS ingetreden. Bovendien is deze ook het gevolg van het feit, dat de natio nale bestedingen sterker toenemen dan de groei van ons nationale inkomen. In 1965 steeg de arbeidsproduktiviteit met 4% en gingen de lonen omhoog met 11%, terwijl de winsten daalden. Van zelfsprekend gevolg: sterke prijsstij gingen. De groei van het reële nationale inkomen was in 1965 ongeveer SVo, maar de particuliere consumptie nam toe met 11%, en het verbruik en de in vesteringen van de overheid, speciaal in de woningbouw, met 17%. Zoiets moet natuurlijk spaak lopen, want de norm voor beide was 5%! Zo constateert Dr. Holtrop thans drieërlei inflatie: ten eerste een loonin- flatie, veroorzaakt door een hogere stij ging dan die van de produktiviteit toe laat; ten tweede een bestedingsinflatie als gevolg van een te grote vraag naar produkten van het publiek en te hoge uitgaven van de overheid, die door le ningen gedekt moeten v/orden; en ten slotte een monetaire inflatie d.i. het scheppen van nieuw geld. De hoeveel heid geld die in omloop is, nam meer toe dan de hoeveelheid goederen en dat jaagt de prijzen op. De banken namen teveel krediet op lange termijn op on danks de zeer hoge rentevoet, de schat kist leende teveel en het bedrijfsleven ging te veel uit zijn reserves financie ren. Wie de Weekstaat van de N.B. bijhoudt, zal gezien hebben, dat verle den week de bankbiljettencirculatie met nota bene 300 miljoen was toegenomen tot bijna 8 miljard. De totale hoeveel heid chartaal en giraal geld is thans ongeveer 17 miljard d.i. 4 maal zoveel als in 1945 na de geldsanering. Nu mag deze wel toenemen i.v.m. de bevolkingstoename en de economische groei, maar lang niet in die mate. En daarin demonstreert zich de inflatie. Dr. Holtrop spaart de Overheid niet: hij vindt deze de voornaamste schuldige aan de bestedingsinflatie. Wij merken hierbij op, dat het kabinet Cals en in mindere mate de kabinetten - De Quay en - Marijnen hieraan debet zijn. In tussen dringt de president aan op in achtneming van de goede normen: geen loonstijgingen boven de produkti- viteitsgroei, geen langjarige C.A.O.'s, want die werken kostenverhogend als de produktie achterblijft, matiging van de rijksuitgaven en verhoging van de besparingen, omdat daaruit de inves teringen gefinancierd moeten worden. Hij signaleert een intensieve roofbouw op onze economie d.w.z. een roekeloze exploitatie ervan voor hogere lonen en hogere rijksuitgaven, waarvan het ge volg zal zijn en eigenlijk al is een ga lopperende inflatie; daarvan zijn nu al Aan alle in het omwisselingsaanbod van Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven N.V. gestelde voorwaar den is thans voldaan. Hierdoor is de fusie van de R.D.M. N.V., de N.V. Ko ninklijke Maatschappij De Schelde en de N.V. Motorenfabriek Thomassen een feit geworden. Gezien het geringe bedrag aan aan delen dat nog bij derden uitstaat, zal aan de Vereeniging voor den Effecten handel in Amsterdam het verzoek ge richt worden de aandelen van de drie N.V.'s uit de notering te nemen. Houders die hun stukken nog niet hebben aangemeld en ingeleverd, wor den tot 1 augustus 1966 in de gelegen heid gesteld dit alsnog te doen op de voorwaarden, vermeld in het omwisse lingsaanbod, aldus wordt in een com muniqué medegedeeld. i -----------O----------- f De stookolie op het strand van Wes- terschouwen is verdwenen. Vorige week vrijdag hebben de bulldozers en drag lines het strand verlaten. Vooral het gedeelte bij het „Verklik- kerstrand" leverde grote moeilijkheden op, omdat daar de olielaag al onderge- stoven was met een tien centimeter dikke laag duinzand. De totale kosten van de opruiming gaan de geraamde vijftigduizend gulden waarvan het rijk de helft op zich heeft genomen, ruim te boven. Zij komen rond de 65.000 gulden te liggen. Burgemeester Verwijn, die de op ruiming een nationale zaak noemt, acht het volkomen onjuist dat de gemeente Westerschouwen hiervoor moet opdraai en. Hij heeft meegedeeld zich opnieuw tot het ministerie van recreatie, cultuur en maatschappelijk werk te zullen wen den om een nieuwe geldelijke onder steuning. sommige groepen en op de duur ons hele volk de dupe. Wij sluiten ons bij dit requisitoir van; Dr. Holtrop gaarne aan en hopen dat zijn ernstige waarschuwingen enig ef fect mogen hebben. De Flakkeese zingende en musice rende jeugd heeft j.l. zaterdagavond op het te Melissant gehouden jeugd- concours een flinke pluim gekregen. Dhr. L. Smeets te 's Gravenhage, lid van de jury verzekerde in vergelijk met vorig jaar een belangrijke verbe tering te hebben geconstateerd. Dhr. Smeets begreep daarom dat er goed wordt geoefend waarmee hij niet enkel leerlingen maar evenzeer de leraren complimenteerde. Spr. verheel de niet dat het soms „beschamend" is wat radio en T.V. op dit gebied laat horen maar hij kon verzekeren dat de prestaties op Flakkee daar gunstig bij afsteken. Het concours werd een groot succes waaraan organisatoren en deelnemers met genoegen zullen terugdenken. „De jury heeft het maar wat moeilijk gehad" zo verzekerde de heer Smeets. Kennelijk zo moeilijk dat er geen ab solute winnaar werd aangewezen. De wisselbeker moest door de twee besten worden gedeeld. Anton Wolfert (10) uit Melissant en Lenie van Es (13) uit Dirksland die elk het hoogste aantal punten behaalden krijgen de wisselbe ker elk een half jaar lang in hun bezit. Veel belangstelling De ruime zaal van Melishof was de gehele dag tot op de laatste plaats be zet. Veel ouders en andere belangstel lenden hoorden de muzikale en vocale prestaties van hun kroost aan. De span ning om wie er als beste uit de bus zou komen steeg naarmate het uur vor derde. Het was burgemeester Bos van Dirksland die persoonlijk de prijzen uit reikte en daarmee de spanning brak. De burgemeester zei met het grootste genoegen de gebrachte nummers te hebben beluisterd. Het concours is een jaarlijks terugkerend evenement en Me lissant heeft er een zekere vermaard heid door gekregen. Spr. wees op de belangrijkheid van zang en muziek in het leven. Hij bracht een hartelijk dankwoord en een woord van waarde ring aan de organisatoren van het con cours en allen die aan het welsla gen daarvan hadden meegewerkt, waar na hij tot de prijsuitreiking overging. (Uitslagen aan de binnenzijde van dit blad). Op een kilometer afstand van de plaats waar enkele weken geleden een verkeersongeluk gebeurde waarbij een 16-jarige jongen werd gedood heeft gis termorgen nabij Oude Tonge weer een ernstig ongeluk plaats gehad waarbij de 23-jarige Marten Bevaart uit Stad aan 't Haringvliet om het leven kwam. Marten Bevaart, sinds november vo rig jaar in dienst van het transportbe drijf A. J. van Rumpt te Stad aan 't Haringvliet, was in de vroege morgen met een tractor met aanhangwagen naar den Bommel gereden waar hij in het pakhuis van de fa. Mast kunstmest laadde dat hij in Oude Tonge zou bren gen. Het ongeluk gebeurde toen hij op de terugweg, rijdend op de paralelweg, de boerderij „Julianahoeve" van dhr. P. J. M. de Wit naderde. De tractor met geladen aanhanger is daar door nog onbekende oorzaak op de kop in de diepe sloot terechtgekomen, waar bij de bestuurder om het leven kwam. Er hebben zich geen getuigen van het ongeluk gemeld; het is plm. 7.00 uur gebeurd. Het gebeurde heeft grote verslagen heid gewekt; het medeleven met het getroffen gezin is groot. De teraarde- bestelling van het slachtoffer zal a.s. donderdagmiddag plaats hebben. Een der moeilijke punten die de road van Goedereede j.l. donderdagavond te behandelen kreeg, was het voorstel van b. en w. inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor de exploitatie van het zwembad te Stellendam. Het bad is gereed en kan in gebruik wor den genomen. Voor het eerste jaar rekenen b. en w. dat er een exploita tietekort zal zijn van 19.500. De heer J! Tanis zei ook van dit voorstel en van dat bedrag geschrok ken te zijn. „Ik weet niet wat ik er mee aanmoet. Het is een bijzonder zware jaarlijkse post. Ik ben vpn me ning dat de gemeente er beter aan doet het niet in exploitatie te nemen. Dan zou het misschien meer voordeel op leveren." De heer Komtebedde zei te begrij pen dat het financiële moeilijk ligt, maar was er van overtuigd, dat het in gebruik moet worden genomen. „Misschien komt de exploitatie wat gunstiger te liggen, wanneer ook de scholen gebruik gaan maken van het bad. Ik zou ook wel graag een rapport hebben over de gehele Molenpolder met recreatie incluis." „De heer Tanis rekent het wel voor, maar vergeet niet, dat G.S. ook kun nen rekenen," merkte burgemeester Smith op. „Ik ben ook geschrokken van het er- fenisje van Stellendam, maar we staan met de rug tegen de muur. Als het zondag niet open zal zijn, kan ik er mijn stem aan geven," aldus de heer de Jong. „Ik zou de raad ernstig willen waar schuwen voor niet-exploiteren. We zullen rekening moeten houden met de aanwas van bevolking in Stellendam. Ook de hygiëne en opvoeding speelt een rol. Die opvoeding mag toch wel wat kosten?" verwonderde zich mevr. Grin- wis-Blok. „Hoe had Stellendam dat klaar moe ten spelen zonder samenvoeging?" vroeg de heer Santifort zich af. De heer Snijder wenste een duidelij ke begroting en de heer Visser vertel de, dat het bad geprojecteerd en ge bouwd is in de periode, dat Stellen dam nog hard vocht voor haar zelfstan digheid. „Wij hebben besloten tot het bouwen van een zwembad voor de kinderen. We wisten dat het veel geld zou gaan kos ten, maar vermoedelijk zal het minder zijn dan de ongelukken die zouden kun nen ontstaan, doordat de kinderen niet kunnen zwemmen. We hebben iets wil len doen voor de kinderen en we zou den er prijs op stellen, als de kinderen onder toezicht zouden kunnen leren zwemmen," aldus de heer Visser. De heer Grinwis verklaarde er prijs op te stellen, dat het zwembad zondags gesloten zal zijn en verklaarde boven dien geen gat te zien in de exploitatie, zodat hij wenste geacht te worden te gen te hebben gestemd. Geheel verantwoord. Namens het college van b. en w. wil de burgemeester Smith het standpunt graag verdedigen. Hij noemde het een stuk volksopvoeding, waar men niet meer buiten kan. „Op het onderwijs zouden we eventueel dok kunnen be korten, maar iedere gulden die we in de opvoeding van onze kinderen steken is verantwoord. Er zijn nu eenmaal projecten die geld kosten. Het is alleen jammer dat het zwembad excentrisch is gelegen. Nu zal het Voor het meren deel alleen gebruikt kunnen worden door de dorpskern Stellendam. We zullen een zweminstructeur aan moeten trekken. De kosten daarvan zullen niet meer op de exploitatiereke ning van dit jaar drukken, maar we kunnen verwachten, dat de nota hier door volgend jaar veel hoger zal zijn. Uw verbazing zal dan tot ontzetting stijgen," verwachtte burgemeester Smith die verder uitlegde, dat de instructeur, waarvoor al een advertentie geplaatst is, ook ander werk zal moeten doen, omdat het om een openluchtzwembad gaat. „Houdt u er wel rekening mee, dat de prijs die het gaat vragen, veel lager is dan die van één verdronken kind. Het college zou op zondag het zwem bad willen sluiten. Hoe denkt de raad daarover. Als we het bad niet in ex ploitatie nemen, zal het bad waar schijnlijk wel op zondag open zijn. De oplevering van het bad heeft plaats gevonden. Honderden gemeenten snak ken naar een zwembad en wij zouden een zwembad hebben, dat niet in ex ploitatie is. U zult de sprong moeten wagen. Waar de jeugd geleerd heeft het zwembad te gebruiken eist ze dat hen dit niet meer ontnomen zal wor den. Dat eist ze van u!" „Zo vlak bij een camping, zullen we toch moeilijk het zwembad gesloten kunnen houden? Ik vind dat de men sen, die wUlen zwemmen, daarover zelf moeten beslissen," vond mevrouw Grinwis. Graag compleet. De heer Komtebedde was het met mevr. Grinwis eens. Hij wilde boven dien het zwembad gecompletteerd zien met een springplank e.d. „Ook het oude gemeentebestuur van Stellendam wilde het zwembad op zon dag gesloten houden", merkte de heer Visser op. De heer Bruggeman vond ook, dat het zwembad compleet moest zijn, hoe wel hij er zich van bewust was, dat het geld zou gaan kosten. „Ik ben tegen zwemmen op zondag en ik ben ook tegen exploitatie van het zwembad," besliste de heer J. Tanis. „Ik dacht dat het zwemmen op zon dag niet aan de orde was; alleen iict beschikbaar stellen van het krediet?" merkte de heer Santifort op. De heer Snijder wilde het zwembad gesloten hebben op zondag en de heer De Jong zei diit hij liever had dat het geld kostte dan op zondag open. Zo dacht ook de meerderheid van de raadsleden. De heer G. Tanis dacht er weer an ders over. „Ze moeten zelf maar we ten of ze zwemmen willen op zondag of niet. Van mij mag het wel!" „Dat valt me erg tegen en ook dat men Gods Dag niet in ere wil houden," vond de heer Grinwis. Burgemeester Smith legde uit, dat de zwemkuil niet diep genoeg is voor een springplank. „Het bad is wel gemaakt op wedstrijdzwemmen; het is 25 meter lang. De raad besloot dat het zwembad op zondag gesloten zal zijn en de heren J. Tanis en Kr. Grinwis wensten ^aante- kening „tegen". De raad besloot een krediet van f 620,beschikbaar te stellen voor de aankoop van een vloeistofduplicator voor de Openbare Lagere School te Goedereede. Aan het eind van de vergadering kwam er nog een punt op de agenda, dat in besloten vergadering werd be handeld. MIDDELHARNIS Spreekuur Woningzoekenden. In het gemeentehuis van MiddeUiarnis zal spreekuur worden gehouden voor wo ningzoekenden op woensdag 18 mei 1966 van 19.00 - 20.00 uur. Het aangekondigde spreekuur van woensdag 11 mei a.s. vervalt hiermede. STELLENDAM Zomerinlevering vakantiebonnen Landbouw. Donderdagavond 12 mei 1966 is er weer gelegenheid de vakantie bonnen in te leveren sav. van 7 tot 8 uur bij de penningmeester van de N.C.A.B. G. V. d. Wal, Voorstraat 6. DEN BOMMEL Inlevering vakantiebonnen 1965-1966. Vakantiebonnen voor de landbouw kun nen deze gehele week worden ingele verd bij de afdelings-penningsmeester van de N.C.A.B., Voorstraat 22 te Den Bommel. Dit is dus de laatste gelegen heid om bonnen van het boekjaar 1965- 1966 in te wisselen. De uitbetaling van de voor de inge leverde bonnen verschuldigde gelden zal plaats vinden in de periode van 17 tot en met 25 juni d.a.v. OOLTGENSPLAAT Opbrengst Emmabloemcollecte. De gehouden huis-aan-huis-coUecte voor de t.b.c. bestrijding, de zgn. Emma bloemcollecte heeft opgebracht f 278, Dit is het hoogste bedrag dat ooit voor de „Emmabloemcollecte" is ingezameld. Het komt voor 100% ten goede aan de plaatselijke afdeling van het Het Groe ne Kruis. Kerkdienst. Woensdag 11 mei des nam. 7 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan de heer G. Willem- stein van Barendrecht. (Zie verder de advertentie in dit nummer). Benoemd. Wegens vergevorderde leeftijd heeft de heer K. Korteweg ont slag gevraagd als boekhouder van de diaconie van de Ned. Herv. Kerk. Door de kerkeraad is in zijn plaats benoemd de heer T. F. Beije, Langeweg 48, al hier. Geslaagd. Op het op maandag 9 mei j.l. gehouden examen slaagden voor het diploma ziekenverpleging A de zusters E. D. Dekker, J. C. A. van Es, G. L. van Kempen en A. H. Vreeswijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1