onze bevrijding en onze doden Ds. Jonkers nam afscheid van Herv. Gem. te Oude Tonge hen N Oostflakkee fe/ofe 4 onderscheidenen Schaakclub ,De Zwarte Pion' Middelharnis kampioen in Rotterdamse Sciiaakbond 38e jaargang Dinsdag 3 mei 1966 No. 3483 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN m P' ld. |st- Jer let, Izo Wij gedenken: Recreatïeplan Grevelingenbekken van nationale betekenis Volgend seizoen in de promotieklasse Beste speler dhr. J. de Jager. Bij junioren Q. Hloogenboom Besluit van ambtstijd met predikatie over Ps. 138 8 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt ttoeemnal per week: dinsdag' en vrijdagavond lar Jlfs Ide )f lor 77) 552 zowel len of door wenst kunnen ■en, ZO" |»innen- EN sikasten, wasautom'; "S wereW 1966, li* Volle i" Hoge kojj t onze a. C. Klo°], !straat 2ö' 2316 5" Weer staan we voor de vierde en de [vijfde mei, data die in onze gedachten nimmer mogen vervagen en zeker niet mogen verdwijnen uit onze lierinnering. Het is goed, dat wij telken jare op 4 mei onze doden uit de laatste wereld oorlog en op 5 mei onze bevrijding van de Duitse nazi-terreur herdenken. Wij moeten dat niet doen om haat- en ran- cunegevoelens tegen het Duitse volk [wakker te roepen. Dit zou in strijd zijn ^met het hoge gebod der liefde van Christus. Wij doen het om in onszelf en lin ons volk de gedachten levendig te houden aan de jaren van uiterste nood ien gevaar, toen onze vrijheid was ver- I moord door een waanzinnige ideologie, ontsproten aan het kranke brein van Adolf Hitler, maar ook om God te dan- (ken voor Zijn onuitsprekelijke goed- iheid en genade, die Hij ons bewees door [Amerikanen, Engelsen en Canadezen te [gebruiken om ons zuchtend en honge- irend volk te bevrijden uit een vijf ja- fren durende nacht van dwinglandij en [knechting. Wij gedenken echter ook de meer dan 250.000 doden, die in ons land het slachtoffer werden van de Ger maanse machtswellust en onmenselijke [wreedheid. Nu het al één en twintig jaar gele iden is sedert we die vijfde mei 1945 [beleefden zou het geen wonder zijn als sommigen zich afvroegen of we met [deze herdenkingen maar niet moesten [ophouden. Zeker al 35Vo-van onze be- [volking heeft oorlog en bevrijding niet |of niet bewust beleefd. Het is voor hen jgeschiedenis alzo ook de 80-jarige oor- llog voor hen historie is. Toch zouden [we, naar we menen, er verkeerd aan (doen, deze traditie, in 1946 ingezet, te [verbreken. Een volk mag zijn historie [niet vergeten, want zij is de leermeeste- fres der volkeren. Onze jeugd moet we lf ten, welke wegen de Heere met ons gehouden heeft en vooral ook, hoe Hij ons redde uit de grote nood van li chaam en geest in die schier eindeloos zich voortslepende jaren. En wij oude ren, die elk op zijn wijze, deze tijden F hebben meebeleefd, doen er goed aan [nog eens stil te staan bij die tijden van tmateriële en geestelijke druk en te be- [denken, dat we het aan Gods goedheid Ite danken hebben, dat ons vrije volks- [bestaan niet onderging gelijk nu van- idaag nog de volkeren van Oost-Europa [tengevolge van Hitler's optreden zuch tten onder de macht van het communis- Ime. Het is dus goed met onze gedachten 'eer eens te verwijlen in de tijd, dat [de duisternis van de nazi-terreur over iet grootste deel van Europa en ook [over ons was gedaald. Wij vergeten [ZO snel. Voor velen schijnt de periode 'an 1940 tot 1945 nog slechts een droom lit een ver verleden. Laten we echter [die droom verjagen en met onze ge dachten terugkeren naar de lugubere [realiteit van toen. Dan herinneren we ;Ons, dat we in die gedenkwaardige nacht van 9 op 10 mei 1940 's morgens [vroeg wakker werden van het vlieg- [tuiggeronk en explosies van in de ver- ite vallende bommen. We hebben de ra dio aangezet en wisten toen dat het ;Oorlog was. We hoorden van de strijd om Rotterdam, bij de Grebbelinie en de Moerdijkbruggen, van Duitse parachu tisten en te hulp snellende Fransen. Niemand maakte zich illusies. De situ atie verslechterde snel. Op Pinkster- zondag reeds vertrok prinses Juliana met haar twee kinderen vanuit IJmui- jden naar Engeland en de dag daarop, imaandag Pinksteren 13 mei verliet 's ■morgens tien uur koningin Wilhelmina imet een Engelse torpedojager het land, j's avonds zeven uur gevolgd door de [Nederlandse regering, die het gezag had overgedragen aan generaal Winkel man. Velen begrepen toen dit besluit [niet en zagen het als een vlucht, maar het bleek al heel spoedig een daad van [grote wijsheid. De Grebbelinie wordt [doorbroken, maar het duurt de Duit- ;sers te lang. Daarom gaat hun oorlog jover in terreur: dinsdag 14 mei wordt Rotterdam door 50 bommenwerpers ge- [bombardeerd, waarbij 900 doden vallen ^en 26.000 huizen waren verwoest. Ver der strijden had geen zin en de vol- igende morgen capituleerde de opper- |Develhebber. De vijf dagen strijd kost ten ons 2067 doden en 2860 gewon den. Onze marine had kans gezien uit [te wijken naar Engeland. En toen begon de bezettingstijd. De ■geschiedenis daarvan vult vele dikke boekdelen. Wie alle aspecten ervan nog eens wil nagaan, leze de vier omvang rijke delen van „Onderdrukking en ver- [2ef." In dit korte artikel noemen we 'slechts een lange reeks namen, die ieder voor zich een wereld van ge dachten en herinneringen zullen oproe- [Pen: Seyss-Inquart, Rauter, Grüne Po- iizei, Mussert, Rost van Tonningen, ybeidsdienst. Winterhulp, Landstand, ..ultuurkamer. Oranjehotel, Amersfoort, iVught, gijzelaars in Haaren en Sint- Michielsgestel, concentratiekampen Da- [chau, Buchenwald, Ravensbrück, Maut- nausen en Bergen-Belsen, Himmeler de Massamoordenaar, verzetstrijders als Johannes Post, ondergrondse bladen als irouw. Parool, Vrij-Nederland, onze geallieerden: Roosevelt, Churchill, Sta- I^e Gaiille, beroemde generaals als iiiisenhower, Montgomery, Bradley, Pat ron en van. Duitse zijde Rommel, hoog tepunten: Stalingrad, El Alamein, Tu- inis, capitulatie van Italië, de invasie in f iNorraandië; Dolle Dinsdag, slag om Arnhem, spoorwegstaking, drama van Putten, razzia's, inundaties ook van twee derde van Goeree-Overflakkee, de hongerwinter, Landwacht, de bevrij ding van Nederland in drie etappes: van 12 september tot 31 november het zuiden, van eind maart tot 18 april het oosten, vrijdagavond 4 mei 1945 de ca pitulatie, zaterdagmorgen 5 mei de vlaggen uit! Op 30 april hadden Hitler en Goeb- bels zelfmoord gepleegd, het „Duizend jarig" Rijk van de Pührer stortte in een na 12 jaar van bestiaal geweld; het Hitler-regiem had 12 miljoen moor den op zijn geweten, waarvan 9 mil joen in de concentratiekampen; 5 6 miljoen daarvan waren Joden, vergast of op andere wijze omgebracht in Auschwitz, Treblinka en Theresien- stadt. Vergeten we ook niet de oorlog tegen Japan: Indië overweldigd, duizen den Nederlanders sterven in Jappen kampen en aan de Birma-weg, maar in augustus 1945 maken de twee Ame rikaanse atoombommen een radicaal einde aan de grootste oorlog aller tij den. Onze materiële oorlogsschade bedroeg elf miljard d.i. een derde van ons he le vooroorlogse nationale vermogen! Onze staatsschuld was toegenomen van 7 tot 26 miljoen; van de spoorwegen was vrijwel niets over; de koopvaar dijvloot was in tonnage tot op de helft gedaald. En zo kunnen we door gaan. Maar we herkregen, Gode zij dank, onze vrijheid. Ze was echter duur betaald! Ziehier de tol aan men senlevens, die ze eiste: militairen landmacht 3900 Koninklijke Marine 2600 zeelieden ter koopvaardij 1400 slachtoffers bombardementen 20.000 honger en ontbering 16.000 executies 2800 concentratiekampen 22.000 krij gsgevangenen 250 arbeiders in Duitsland 30.000 Jodenvervolging 110.000 daling volksgezondheid 60.000 Totaal plm. 260.000 Dit is in kort bestek datgene, wat we op 4 en 5 mei gaan gedenken. Moge wederom grote dankbaarheid jegens God ons hart vervullen, dat Hij ons, die dit alles overleefd hebben, spaar de en gedenken wij met eerbied hen, die hun leven lieten in de strijd om onze godsdienstige en staatkundige vrij heid. Het Grevelingenbekken kan niet al leen een belangrqke functie vervullen in de recreatievoorziening van het Zuid hollandse deel van de Randstad, door zqn maat en zijn eigen karakter kan het gebied uitgroeien tot een recreatie gebied van nationale betekenis, terwyi eveneens een druk bezoek uit het bui ten land mag worden verwacht voor weekeinde- en vakantierecreatie, speci aal voor Belgen en Duitsers. De afdamming van de Grevelingen zal ongeveer in 1971 een feit zijn. De Provinciale besturen van Zeeland en Zuid-Holland zijn thans van plan een stichting in het leven te roepen, voor de concretisering van het overleg over de toekomstige inrichting van het Gre velingen gebied. Overleg. Dit overleg is reeds op gang. Het ob ject is reeds in studie bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat en bij de Rijks commissie Inrichting Deltawateren. Contacten zijn er reeds met provin ciale diensten. De inrichting en bestem ming van het gebied zullen moeten wor den vastgelegd in streek- en bestem mingsplannen. Belangrijke bestuurlijke aspecten zitten hieraan voor de bestu ren van de provincie Zeeland, de ge meenten op Goeree Overflakkee en de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Samenwerking. In het bestuur van de stichting zullen vertegenwoordigers van deze provincies en gemeenten zitten. De provincies dra gen de financiële aansprakelijkheid. Het doel van de stichting is een een voudige vorm van samenwerking te blijven voeren voor de voorbereiding van een streekplan en de bevordering van de coördinantie van bestemmings plannen. Het einddoel van de stichting zal zijn een bestendiging van de samen werking. Daarvoor wordt gedacht aan een gemeenschappelijke regeling. „De Zwarte Pion", Middelharnis bloei ende schaakclub is een vereniging die een steeds betere sier maakt! Het af gelopen schaakseizoen kwam ze voor het eerst uit in de eerste klasse van de Rotterdamse Schaakbond en prompt werd de Zwarte Pion kampioen. De Ver. behaalde 10 pimten hetzelfde puntentotaal werd door Schiedam be haald, maar de Zwarte Pion had een beter bordgemiddelde - In hotel Jacobi te Middelharnis waar de schaakavon- den worden gehouden is de schaakclub vrüdagavond bij elkaar geweest ter vie ring van dit heuglijke feit. Burgemees ter en wethouders waren eveneens aan wezig. Aan de beste speler dhr. J. de Jager en de beste jeugdspeler Q Hoo- genboom werden door de voorz. van de vereniging dlrr. J. Boeter de wel verdiende trofeeën uitgereikt. „Het volgend seizoen spelen we in de promotieklas" kondigde dhr. Boeter aan, nadat hij mededeling had gedaan van het kampioenschap. Er bleken in Rotterdam maar 9 tien tallen die hoger schaken dan de Zwarte Pion. Dhr. Boeter vond het verheu gend dat B. W. aanwezig waren terwijl de schaakclub eigenlijk een „stil le" vereniging is die weinig naar buiten treedt. Overgaand tot de prijzenuitrei- king aan de jeugdkampioen Q Hoo- genboom uit Dirksland verbond dhr. Boeter daaraan de wens dat de jeugd - immers de toekomst! - zal blijven scha ken en niet zoals het dikwijls voorkomt met het 18e jaar wegblijft. „In het schaakspel kun je het hele leven te rugvinden, je kunt je concentreren, je leert denken en je leert verliezen" aldus dhr. Boeter. Leuk. „Jaap de Jager komt op alle lijsten bovenaan terecht" was de overtuiging van dhr. Boeter. Hij complimenteerde dhr. de Jager die dikwijls als 2e en 3e was geëindigd met het behaalde succes. „We zullen een zware aanval op je doen" beloofde dhr. Boeter. Ook werd dank gebracht aan dhr. Jan Koster die wedstrijdleider en leider van de junio ren is geweest. Hem werd een geschenk aangeboden. Ook „Ome Toon", dhr. A. Visser, de wedstrijdleider van het Ie tiental werd niet vergeten. „Je was altijd present op de club, en je hebt eigenlijk meer verdiend dan dit, ik hoop dat je ze lekker oprookt" waar na dhr. Boeter hem een doos sigaren aanbood. „Tot het volgend seizoen" beloofde dhr. Visser. Na de brug Burgemeester Hordijk was het er roerend over eens dat de schaakclub in stilte zijn weg gaat; de leden zijn denkers en ze pogen zulke stellingen in te nemen dat ze de tegenstanders schaakmat kunnen zetten. Spr. begreep dat de grote sprong na de opening van de Haringvlietbrug kon worden gemaakt. „Voordien was Flak- kee in zijn ontwikkeling geblokkeerd door de gebrekkige verbinding en daar mee werd ook de schaakclub in zijn ontplooiing geremd". Na de openstelling van de brug werd ze opgenomen in de Rotterdamse Schaakbond. „Voorheen toen de Veren, enkel op Flakkee speelde was het steeds dezelfde top, als je onderling blijft spelen kostte het moeite over het „dode" punt heen te komen; nu heeft de Ver. een wijder perspectief" vond de burgemeester, zelf enthousiast schaker maar bij gebrek aan vrije tijd geen lid van de Zwarte Pion. Hij hoopte dat de Zwarte Pion maar één jaar in de promotieklas zal spelen om daarna weer hoger op te klimmen waarna zich een nationaal perspectief zal openen. Dan horen we in plaats van Donner de naam de Jager of Koese noemen zo besloot de burgemeester. De uitslag. De uitslag laat op de eerste zeven plaatsen zien: 1. J. de Jager I8V2 pnt. 23 partijen 2. J. Koster 15 pnt. 21 partijen 3. G. de Jager 141/2 pnt 21 partijen 4. J. Boeter 131/2 pnt. 23 partijen 5. W. Peeman 131/2 pnt. 24 partijen 6. M. Koese 11 pnt. 21 partijen 7. C. Poortvliet 101/2 pnt. 22 partijen Zoals elders in dit blad vermeld had j.l. vrijdagmorgen in het gemeentehuis te Ooltgensplaat de onderscheiding plaats van 4 inwoners van de nieuwe gemeente Oostflakkee. Van links naar rechts: dhr. P. Bom te Ooltgensplaat (zilver); dhr. C. Gebraad te Nieuwe Tonge (goud); burgemeester v. d. Harst; dhr. Jac. de Vos Ooltgensplaat (zilver) en dhr. C. van Zanten te Achthuizen (brons). Voorts werden op Flakkee onderscheiden: In alle soberheid heeft j.l, zondagmid dag ds. Jonkers afscheid genomen van de Herv. gemeente te Oude Tonge. i.vm. zijn vertrek naar Otterlo. Ds. nam af scheid met een predikatie over Psalm 138 8 „De Heere zal het voor mij vol einden; Uwe goedertierenheid Heere is in eeuwigheid; en laat niet varen- de werken Uwer handen. Voor de dienst, die in het nog niet geheel voltooide kerkgebouw werd gehouden bestond grote belangstelling. Op verzoek van ds. Jonkers werden slechts twee toe spraken gehouden. Ds. Jonkers besloot zijn ambtsperiode te Oude Tonge met de woorden: Soli Deo Gloria". Predikatie Ds. herinnerde eraan dat hij 7 jaar geleden intrede had gedaan met Ps. 122; nu zou hij afscheid nemen met Ps. 138. Terugziend leek het ds. toe dat de voorbije 7 jaren niet meer dan één dag omvatten. Aan het eind kon en mocht slechts één ding worden gedaan, n.l. de Heere te danken op een wijze zoals Ps. 138 laat zien. Dat danken mag geen formaliteit zijn, het moet een echte geloofszaak zijn. David prijst zijn God; het is zijn één en al, hij noemt Zijn Naam niet eens, hij begint zijn Psalm met „U" en ieder moet het begrijpen dat hij de Heere zijn God bedoelt. David dankte en looft Hem omdat Hij zijn gebed verhoorde. Hij gaf hem ruimte in de moeite en de nood van zijn léVen. „Wat is samengevat in het laatste akkoord wijst ons de weg hoe we afscheid dienen te nemen" aldus ds. Jonkers. De Heere zal het voleinden; daar spreekt God dat Hij de voltooiing zal maken maar ds. stelde de vraag: „Wat" zal God voleinden, zal Hij afmaken vvat de gelovige mens begonnen is of zal God de allerlaatste vervulling brengen van wat Hij is aangevangen. Ds. wilde het slotaccoord van Ps. 138 dik onderstrepen; nu gaat een dienaar heen, niet al het werk is af, veel is nog ongedaan gebleven. Nooit maakt God je dat zo pijnlijk bewust als wanneer je weggaat" verzekerde ds. Er is veel niet gedaan wat wij wel hadden moe ten doen, er is veel verknoeid wat niet meer goed te maken is. Ds. vond de kerk in restauratie een concreet voor beeld van het onvoltoode, de kerk wordt mooi en nu ga ik heen, niet om dat ik zo graag wilde maar omdat God Dhr. J. Boeter (rechts) overhandigt de prijzen aan dhr. J. de Jager (midden) en Q. Hoogenboom (rechts). me een ander arbeidsveld heeft gewe zen. Ds. vond het „goedkoop" te zeggen: „Nu zal God het werk afmaken"; de tekst spreekt dieper. Het is de Heere, de Verbondsgod die wij werkelijk ken nen door het kruis en de opstanding van Jezus Christus, die het zal volein digen. Op Golgotha klonk het „het is volbracht", dat is de voleinding waar het de kerk van God om gaat. In de tekst staat letterlijk: mij be dekkend. Zo voleindigt God dat Hij de schulden bedekt en wij mogen ons ver trouwen stellen op het volkomen heil dat Hij in Jezus Christus schenkt. „Weet u wat het is van de vergeving te leven en te weten wat vergeven is" vroeg ds. Verwacht u het daarvan en pleit u daarop? De Psalm bevat ook lofprijzingen; de zanger spreekt van hart tot hart en hij roemt Gods goe dertierenheid. De kern van Zijn goe dertierenheid is de trouw. Zijn trouw gaat over dood en graf heen. Met bij zondere nadruk wilde ds. Gods trouw met predikant en gemeente prijzen. Ieder jaar weer tijdens de herdenking van de ramp van febr. 1953 had ds. erop gewezen dat God de mens de on vanzelfsprekende van het leven onder het oog heeft gebracht. Het zijn de goedertierenheden des Heeren dat wij nog niet vernield zijn. Hebt ,u misbruik of gebriuk gemaakt van Gods goeder tierenheid? De vroeging van verlorenen is daarom zo groot en diep omdat ze beseffen wat het is zich te hebben afgemaakt van een goedertierenheid. Ds. had in zijn ambtstijd te Oude Ton ge veel meer dan 100 begrafenissen ge leid; er zijn er geweest die pleitten op Gods goedertierenheid maar bij ve len was dat niet te vinden. Ook bij het sluiten van huwelijken, het doen van belijdenis en het aanzitten aan het HeUig Avondmaal is er te veel gelet op wat „zij" er van dachten. Ds. wees erop dat ook het gebed een aspect van dankbaarheid is; dank uit zich niet en kel in lofprijzen, ook in het gebed. Het echte geloof is is God houden aan Zijn geloften en Hem bidden om de vervulling daarvan en pleiten op Zijn trouw. De werken Zijner handen zijn niet de werken van mijn handen, die moeten soms worden afgebroken, dat doet pijn en snijdt diep. Hij zal Zijn werk niet laten liggen, wij kunnen er alleen maar ootmoedig om bidden, de dankbaarheid bestaat immers niet uit grote gebaren. Als wij werkelijk bid den bij dit afscheid dan betekent dat dat Hij al met ons begonnen is, het is de Heilige Geest Die ons dit bidden leert en het doet uitlopen op het slot: Soli Deo Gloria. Ds. besloot met de woorden: Hem zij de ere, nu en tot in Eeuwigheid." Na het zingen van Ps. 138 4 be tuigde ds. zijn erkentelijkheid voor de aanwezigheid en de belangstelling van b. en w., collega predikanten, verte genwoordigers van de kerkeraden ook uit zijn nieuwe gemeente enz. Op ver zoek van ds. Jonkers werden geen uit gebreide toespraken gehouden. Enkel spraken ds. Exalto namens de classis Brielle en de Ring Sommelsdijk en de ouderling dhr. J. W. Schaap. (Vervolg pag. 4) DIRKSLAND Beroepen. Bij de Herv. Kerk alhier is beroepen (2e predikantsplaats) ds. J. den Hoed te Wijk bij Heusden (N.Br.) OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 4 mei a.s. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehoden worden. Dhr. D. LEYDENS, Melissant. D.ir. A. PEEKSTOK, Sommelsdijk. Dhr. J. BLOK, Middelharnis. Verslag van de uitreiking is elders in dit blad opgenomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1