De linkse intellectuelen fligemene vergadering „Scliuttevaer" te ZIerkzee Prot. Chr. Sticliting voor Geestelijke en Sociale Zorg kan straks haar taak beginnen Zierikzee ontvangt „Schuttevaer" I GESLOTEN t Groot pand van Ir. Mijs te Sommels dijk aangekocht Doelstelling: Geestelijke en soc. zorg aan hulpbehoevenden 38e jaargang Dinsdag 26 april 1966 No. 3481 CHR, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ■ecee rs/ Wensen van de afdeling „Goeree-Overflakkee" Koninginnedag concert te IVlidcleiiiarnis Zr. IVIeiissant met V.W. in de sloot Vertrektijden bussen naar Zendingsdag te Utreciit Ouddorp's E.H.B.O. ploeg werd winnaar Nieuw leerplan aan de Chr. M.LS. te Hoofddorp Ons a.s. vrijdagnummer. PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond van dat 2 te een legd verp iclte eten L raad nd, meende en dat teloor toch n ;en ioekoeK. de poli- >ens ter had hier Dlitiek is gen, ter- jenparti] iet maar dat het it dan is de stuk en gee" Boeren- ;ang he- Kempen niet op 1 vroeger r ook de dselcom- men had al- men 1 P hij je gro"" dankte bn Kem- ;oespraaK jsie deel- len Bom- ijke aan haal nie* terug ster. Ook in Nederland mogen we ons ver heugen dit laatste woord sarcastisch bedoeld in het bezit van een groep personen, die men gewoon is te betite len als de „linkse intellectuelen". Tot hen behoren professoren, juristen, schrijvers etc, die er zeer geprononceer de en hyper-progressieve ideeën op na houden, speciaal op het gebied van de binnen- en vooral van de buitenlandse politiek. Het is een zeer gemengd ge zelschap, niet zo heel talrijk, maar wel erg luidruchtig. De indruk, die men van hen krijgt is deze, dat het een soort nonconformisten zijn d.w.z. men sen die niet willen meedoen aan wat „iedereen" doet en die streven naar een aparte levenshouding. Ze willen per sé anders zijn dan anderen en houden er deswege graag afwijkende meningen op na. Men treft ze aan onder de hoog leraren van onze universiteiten en an dere groepen uit onze intellectuele elite en men kan hun naam meermalen vinden bij de ondertekenaars van één of ander manifest of rekest, waarin een protest te vinden is. Het zijn dus over 't algemeen mensen, die graag in de contramine zijn. Eigenlijk is de benaming, die men voor deze speciale groep personen be zigt, in meer beperkte zin op te vatten dan de letterlijke betekenis ervan aan geeft. De termen links en rechts zijn op politiek terrein voor verschillende uitleg vatbaar. Tegenwoordig wordt onder „links" veelal het begrip „progressief" ondergebracht. In dit geval wordt er mee bedoeld de uiterste linkerzijde van links. Ook de term intellectuelen ver eist nog nader commentaar. Wat zijn dat eigenlijk? Volgens de definitie van Groot Van Dale: wetenschappelijk ont wikkelden, speciaal zij, die zich met geestelijke arbeid bezighouden in aller lei beroepen en die de voortbrengers en de beheerders van de cultuur zijn; dus m.a.w. onze geestelijke élite, de kurk, waarop verstandelijk en cultureel onze hele maatschappij drijft. Het begrip „intellectuelen" is nogal omstreden. Het woord is natuurlijk af geleid van intellect d.i. het totaal van de verstandelijke vermogens van de mens. De vraag is echter, wie nu eigen lijk tot deze groep in onze bevolking gerekend moeten en mogen worden. Van Dale beperkt ze tot hen, die „weten schappelijk" ontwikkeld zijn. En aange zien de wetenschap als zodanig slechts aan de universiteteiten wordt gedoceerd betekent dit dat alleen universitair ge- vormden tot de intellecutelen zouden behoren. Wij vinden dit echter een wel wat al te formele opvatting. Het is n.l. uit intelligentie-onderzoekingen o.a. van prof. Stuiveling gebleken, dat bij per sonen, werkzaam bij het Lager en U.L.O., het gemiddeld intelligentie-quo tiënt (het I.Q.) nog iets hoger lag dan bij de studenten. Wij zijn dus van me ning, dat een universitaire vorming be slist niet de exclusieve norm mag zijn voor de begrenzing van het begrip intel lectuelen. Wij kennen wel mensen, die zelfs geen middelbaar onderwijs heb ben genoten en via cursussen en zelf studie zich toch zodanig hebben ont wikkeld, dat ze zonder enige twijfel tot de intellectuelen mogen worden gere kend. Intussen is het wel een feit, dat de groep, die men met „linkse intellec tuelen" betitelt, in hoofdzaak uit aca demisch gevormden bestaat. Hoewel wij de opvattingen en het streven van deze personen radicaal af wijzen, delen wij vanzelfsprekend niet het standpunt van het nationaal-socia- lisme van Hitler en dat van het Russi sche Czarem-egime en het communis me, die in alle intellectuelen vijanden zagen en zien. In Rusland is daardoor al in de Czarentijd de term „intelligent sia" ontstaan als een soort scheldnaam. Wij hebben op het oog die intellectue len, die zich politiek opstellen tussen de burgerlijke socialisten en de commu nisten in. Bij een aantal van hen lijkt het er zelfs wel op, dat ze z.g. crypto- (geheime) communisten zijn. In alle Westerse landen komt men ze tegen. Ze protesteren en demonstreren tegen atoomproeven en nu die zelden meer plaatsvinden tegen het bezit van atoom wapens. Merkwaardig is daarbij, dat ze dan speciaal hun aanvallen richten op Amerika en veel minder of helemaal niet op Rusland, terwijl Rood-China, waarvoor ze een buitensporige bewon dering hebben, in dit verband helemaal niet wordt genoemd. Voorts hopen ze vurig, dat in Vietnam de overwinning zal zijn aan de Vietcong en dat de Amerikanen zullen moeten evacueren. Ze hebben woorden tekort voor het op treden van deze laatsten, maar men hoort ze nooit over de gruwelijke ter reurdaden van de Vietcong. Destijds huilden ze tranen met tuiten over de acties van de Nederlanders in Indo nesië, over die van de Engelsen in Ke nia tegen de Mau-Mau en vooral over die van de Fransen tegen de Algerijnen. Ze hebben bewondering voor Nasser (socialist), Fidel Castro (communist) en stonden steeds aan de kant van Soe- karno (socialist of communist?). Wie begrip aan hen vraagt voor het moei lijke probleem van de rassenkwestie in Zuid-Afrika wordt veroordeeld als re actionair. Kritiek op de Sovjet-Unie hoort men zelden van hen. Tradities willen ze afschaffen en dan maar be ginnen met de monarchie. Uit dat. alles blijkt, dat deze men sen ondanks het feit dat ze tot de intel lectuelen gerekend worden, totaal geen politiek onderscheidingsvermogen heb hen. Velen van hen zijn zo gespeciali seerd in hun beroep en kennis, dat ze geestelijk en politiek volslagen kleuren blind zijn. Het schijnen een soort idea listen te zijn, maar dan van een ge vaarlijk soort. Doordat over 't algemeen hun kennis van politieke zaken, voor al wat betreft de wereldbeschouwelijke kant daarvan, niet zo bijzonder gron dig is en hun eigen geestelijke basis nogal zwevend, zijn ze vatbaar voor beïnvloeding door allerlei radicale stro mingen. Hun voornaamste aversie is die tegen het z.g. kapitalisme. Vandaar hun anti-amerikaanse, hun radicaal-so- cialisme en hun zeer conciliante hou ding tegenover het communisme. Hoe wel ze iedereen, die het niet met hen eens is, het verwijt maken, dat hij niet genuanceerd denken kan, zitten ze zelf hopeloos vastgeklemd in een star zwart wit schema. Met name in de Pacifis tisch Socialistische Partij (de P.S.P.) komt dit type intellectuelen nogal voor. Wanneer deze mensen hun zin kre gen, zou de Westerse wereld volkomen weerloos staan tegenover het commu nisme van Rusland en China. Ze zijn n.l. voorstanders van internationale en nationale ontwapening. Maar dit begin sel staat buiten de aardse realiteit. Als ze menen, dat nationale ontwapening een middel kan zijn om tot internatio nale ontwapening te komen, omdat een voorbeeld navolging kan vinden, zijn ze toch wel heel naïef. De wolven zouden de schapen spoedig opgepeuzeld hebben. Wanneer Amerika zich terugtrekt uit Vietnam, is dit land in no time door het communisme overweldigd en dan volgt heel Achter-Indië. Als alle N.A.V.O. landen gingen ontwapenen, zou de Sov jet-Unie er als de kippen bij zijn heel Europa te bezetten. Wie dat niet be grijpt en gelooft, leeft in een onwerke lijke droomwereld. Toch zijn er men sen, die dat doen. De P.S.P. gaat nog steeds in stemmental vooruit. Daarom waarschuwen wij tegen het optreden en de propaganda van deze linkse intellec tuelen, die de politiek in hoge mate ver troebelen en die nog meer verwarring in de geesten brengen dan er helaas al is. Afdeling Schouwen-Duiveland treedt als gastheer op Zierikzee zal woensdag 27 en donder dag 28 april veel schippers binnen zijn vesting herbergen. Op deze twee dagen zal n.l. de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer" in Hotol Concordia haar 117e Algemene Vergadering houden. Het belooft een waar evenement te worden. Een flink programma staat op stapel met veel interessante punten en belevenissen. Woensdagmorgen 10.00 uur begint de huishoudelijke vergadering. Na de lunch zal om 2 ur nam. de open bare vergadering beginnen, waar aller eerst de gasten zullen worden begroet. Hierna volgt een belangrijke lezing van Ir. P. A. v. d. Velde, hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat, met als onderwerp: „De vormgeving van de schutsluizen in de Volkerakdam bezien in verband met de ontwikkeling van de scheepvaart." Om 5 uur nam. zullen de deelnemers door het gemeen tebestuur van Zierikzee ten stadhuize worden ontvangen. Een gemeenschappe lijke maaltijd zal deze eerste dag be sluiten. JVaar Volkeraksluizen Donderdagmorgen wordt te 8.30 uur de vergadering voortgezet. Om 1.45 uur gaat men met bussen naar de motoren- fabriek Smit-Bolnes. Om 1 uur nam. scheept men in voor een vaartocht naar Willemstad voor bezichtiging van de Volkeraksluizen. Tijdens de vaart zal aan boord de lunch worden gebruikt, terwijl door een medewerker van de Internationale Navigatie Apparaten N.V een lezing zal gehouden worden over het onderwerp „Radarnavigatie op de binnenwateren.' Te 5 uur nam. vaart men over Numansdorp waar de ontsche- ping zal plaats vinden en kan een ieder zijn weegs gaan. Voor vervoer van Nu mansdorp naar Zierikzee zal worden gezorgd. Bovendien kan elke congres deelnemer, er worden er plm. 300 ver wacht, desgewenst met het passagier- schip „Victoria Regia" van Numans dorp naar Dordrecht varen. Aan boord van dit schip en de eveneens gecharter de „Vita-Pugna" kunnen de deelnemers van woensdag op donderdag ook over nachten. Ook de dames van de afge vaardigden en de gasten zijn op dit tweedaagse congres van harte welkom. „De parel onder de Zeeuwse steden" Onder deze kop heeft het weekblad „Schuttevaer" van vorge week een he le pagina gewijd aan het stadje Zie rikzee, geïllustreerd met enkele mooie foto's. Men geeft een breedvoerige be schrijving van het ontstaan van deze vesting met z'n mooie poorten en statige huizen. Er wordt verteld over de ge volgen van de watersnoodramp in 1953, waardoor veel „eigene" van de sfeer in en rondom Zierikzee verloren is gegaan. Het stadsbestuur en de bevolking zit ten evenwel niet stil en hebben alles gedaan om de schade te herstellen. Over de bezienswaardigheden volgt een korte omschrijving, als daar zijn de stadsporten, het bolwerk, het stads huis, de gasthuiskerk, de nieuwe- en Lutherse kerk; de St. Lievenmonsters- toren, de vismarkt, het Gotische huis in de Meelstraat, het Gilde-poortje en het weeshuis. Een plaatje van de haven ontbreekt „vanzelf" niet. Op de Algemene Vergadering van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer" op woensdag en donderdag a.s. (zie ver der in dit blad) zullen 212 voorstellen in behandeling komen, waaronder een groot aantal die door de afdeling Goeree-Overflakkee zijn ingediend. We laten deze hieronder volgen: 1. Verzocht wordt de zwarte gasboei, welke vroeger ter hoogte van de Mosselkreek was uitgelegd, op dezelf de plaats te willen terugleggen. Dit voor schepen welke nu geen aanwij zing meer hebben voor het uitvaren van de Mosselkreek. Indien bedoelde gasboei niet opnieuw kan worden uit gelegd, is het dan mogelijk, aldus het verzoek, om ter hoogte van de eerste rode kroonton, invarend vanaf de Keeten, een kleine rode gasboei uit te leggen. 2. Verzocht wordt in het vaarwater van-' af de haven van Stad aan 't Haring vliet tot aan de brug over het Haring vliet de tonnen van scotchlite te voor zien. Dit vaarwater, dat boven Den Bommel overloopt tot bij het eiland Tiengemeten, is in donker moeilijk te bevaren. 3. Nogmaals wordt verzocht tot het plaatsen van een licht bij km. raai 984 op de rechteroever even beneden 's-Gravendeel en bij km. raai 985 op de linkeroever van de Dortse Kil. 4. De rode en groene lichten van de Postbrug, gelegen over het kanaal van Zuid-Beveland, stralen te veel licht uit. Verzocht wordt minder ster ke lampen te gebruiken. 5. Verder vraagt de afdeling om de Ha ring vlietbrug van pijlerverlichting te voorzien, op dezelfde wijze als de pij lers van de Oosterscheldebrug. 6. Van het struikgewas langs de Zuid- Willemsvaart tussen de sluizen No. 5 en 6 aan de oostzijde, even beneden de fabriek van Thiel, hebben de schip pers veel last. Gevraagd wordt dit gewas te snoeien. 7. De afdeling is van mening, dat de haven van Heusden niet alleen moet worden ingericht voor jachten, maar ook voor beroepsscheepvaart, waarbij het plaatsen van dukdalven het voor naamste is. 8. De afdeling wil ook weten of de schaalhoogte van de bruggen over de Maas bij Venlo juist is. Men ver moedt, dat de thans aangegeven schaalhoogte die van de vorige brug is welke lager was dan de nu be staande brug. 9. Men wil voorts dat geen sluitingstij den voor de binnenvaart wordt inge voerd aan de Barendrechtsebrug. 10. De afdeling protesteert ook tegen het invoeren van sluitingstijden van de bruggen over Sluis O te 's-Herto- genbosch. Ondanks het feit dat zich twee bruggen over deze sluis bevin den, zijn er voor de scheepvaart slui tingstijden ingevoerd. 11. Nu de tijmannen op de Oostdijk van Terneuzen niet meer aanwezig zijn, wil de afdeling verzoeken dat het zelfde dienstbetoon wordt verleend als voorheen. De bezetting van het sluispersoneel is vermoedelijk niet vergroot en daar de Oostsluis kom- vormig is gebouwd, geeft dit bij het invaren zonder een draad aan de wal te kunnen plaatsen, vertraging, ter wijl bovendien bij harde wind averij kan ontstaan. 12. Tijdens de lange wachttijden bij de Maassluizen zag de afdeling gaarne dat er controle werd uitgeoefend op het voldoende vrijhouden van de vaar geul. Aan beide zijden van de rivier liggen de schepen voor anker. Op 18 sept. 1965 kwam een vaartuig bene den Sambeek bijna in aanvaring met een opvarende sleep, doordat een ge laden coaster middenvaarwaters voor anker was gegaan. 13. De afdeling verzoekt ook de loswal aan de Oostzijde van de haven te Middelharnis tegenover de loods van Kooman Co. te willen verlichten. Door het ontbreken van verlichting is het gevaarlijk van en aan boord te komen. 14. Tot slot komt de afdeling met de wens, dat er meerpalen zullen worden geplaatst in de Kerkhaven van Was pik. Men betaald daar 5 cent per ton havengeld, dus een goede voorzie ning is gewenst. De afdeling Goeree-Overflakkee zal zich op deze algemene vergadering, ge lijk als voorheen de gewoonte is, weer door enkele leden laten vertegenwoor digen. Afdelingen Stavenisse en St, Philipsland Door de afdelingen Stavenisse en St. Philipsland zijn ook enkele voorstellen ingediend, o.a. de volgende: (Stavenisse): Verzoek tot het afscher men van het vaste licht bij de haven van Stavenisse. Ook wordt verzocht het verleggen van drie woonschepen (woon arken) in de Tramsingel te Breda. Deze woonarken liggen tegenover de gebou wen van de N.C.B. Hier is geen zwaai- kom aanwezig, dus moeten de schepen achteruitvaren, met het risico de be treffende woonarken te beschadigen. (St. Philipsland): Deze afdeling ver zoekt de thans aangebrachte lichten (violet) op de Oost- en Westdukdalven bij het klapgedeelte van de Oosterschel debrug te versterken. Bovendien pijler verlichting aan te brengen bij de door vaartopeningen met vaste overspan ning. De praktijk heeft bewezen dat de lichten te zwak zijn. Deze afdeling zou ook gaarne zien dat men bootjes liet varen bij de slui zen op de Maas die de schepen opnemen vooi: schutting en doorgeven aan de sluizen, of om de meldingsposten uit te breiden. Bovendien het melden via de mobilofoon weer toe te staan en te Sam beek de geluidsinstallatie boven de sluis uit te breiden. De schippers zijn soms iVa uur weg om hun beurt op te geven. Verzocht wordt de fabriekslichten bij Mook - Katwijk aan de Maas af te schermen en een peilschaal aan te brengen aan de brug te Tholen. Verder zou deze afdeling gaarne zien, dat het schutten door de sluis van het Beneden Sas van de Steenbergsche Vliet zodanig wordt gesteld, dat van 6 tot 22 uur en kel tarief kan worden geschut, ook op zaterdag. De afdeling Schouwen-Duiveland heeft ook veel voorstellen ingediend welke wij onlangs in ons blad hebben opgenomen. Op zaterdag 30 april a.s. wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis weer een orgelconcert gegeven door Arie J. Keijzer. Tevens zal solistische medewerking worden verleend door de bekende trompettist Frans Vreugden- hil. Aanvang 8 uur v.m. Programma's aan de kerk verkrijgbaar. De Stichting „Orgel en Kerkconcerten Goeree Over- flakkee" hoopt op een grote opkomst van de muziekliefhebbers voor dit con cert. Houdt dus Koninginnedag a.s. 's avonds 8 uur vrij. DIRKSLAND Zr. Melissant van het kraamcen- trum Goeree-Overflakkee te Middelhar nis is zondagavond met haar V.W. in de sloot gereden. In de bocht bij de watertoren ramde zij een rechts van de weg staande betonnen paal waarna de wagen naar links schoot en daar haaks in de sloot dook. Zr. Melissant kwam met de schrik vrij, de auto liep aanzienlijke schade op. Ouddorp 6.50 uur, gemeentehuis; Me lissant 7.05 uur bushalte Julianaweg; Dirksland 7.35 uur, kerk Ger. Gem.; Herkingen 7.20 uur Visbank; Middel harnis 7.20 uur muziektent; Nieuwe Tonge 7.50 uur molen; Stad 7.30 uur Trefpunt; Ooltgensplaat 7.50 uur Wees pad. COÖP. RAIFFEISENBANK J 1 Nieuwe Tonge 4 is op 30 april (Koninginnedag) Op de j.l. zaterdagmiddag te Oud dorp gehouden E.H.B.O. wedstrijd is de „ploeg Ouddorp I" winnaar gewor den. De prijs, uitgereikt door dr. Rui- zeveld werd door de ploegleider dhr. Abr. Hoek in ontvangst genomen. Aan de wedstrijd deden voor het eerst ook ploegen uit Zeeland mee. De uitslag na een zeer deskundige be oordeling luidt als volgt: (resp. wor den vermeld de door ploeg- en leider behaalde punten). Ouddorp I 303,60; Dirksland I 289,59; Dirksland I 246.43; Ouddorp II 221.39; Souburg I 171.52; Yerseke I 158.40; Yer- seke II 146.39; Souburg II 146.38. Er namen totaal 8 ploegen aan de wedstrijd deel. HERKINGEN Corn. Verschoor 96 jaar. De heer Com. Verschoor wonende Molendijk 45, mocht j.l. zaterdag 23 april zijn 96e geboortedag gedenken. De oude baas voorheen schipper van beroep maakt het nog goed, en heeft een goede ver zorging bij zijn dochter en zoon. Het heeft hem die dag aan geen belang stelling ontbroken. Hij is de oudste in woner van Herkingen. Huis verkocht. De Chr. Schoolver. op Ger. Grondslag heeft het woonhuis staande aan Onderlangs 2 verkocht aan de heer B. van der Veer .Az. De Protestants-Christeiyke Stichting voor Geestel^ke en Sociale zorg aan hulpbehoevenden op Goeree en Over- flakkee, gevestigd te Middelharnis - opgericht door de vereniging voor Chr. B.L.O. te Middelharnis op 14 februari 1964 hoopt binnenkort haar werkzaam heden te kunnen aanvangen. Het doel van deze stichting is de be hartiging en bevordering van de gees telijke en stoffelvjke belangen van gees- teiyk en/of lichamelijk gehandicapten, in het algemeen en van oud-leerlingen der Chr. B.L.O.-scholen op ons eiland in het bijzonder. Verzorgende taak Meer speciaal is het de bedoeling een of meer tehuizen op te richten voor de verzorging van diegenen onder hen, die geen ouders of famileleden "hebben, welke hun verzorging op zich kunnen of willen nemen. Tot nu toe ontbrak het de stichting aan de nodige ruimte om haar doel te verwezenlijken. Binnenkort zal hierin verandering ko men. Dezer dagen werd door de stich ting aangekocht van de heer Ir. J. B. Mijs het herenhuis met aanbehoren aan de Langeweg 49/51 te Sommelsdijk, thans nog door de verkoper bewoond. Begin volgend jaar zal het pand ter beschikking van de stichting komen, waarna in het pand enige voorzienin gen zullen worden aangebracht om dit voor het doel geschikt te maken. Het dagelijks bestuur van de stich ting, bestaande uit de heren ds. H. N. van Hensbergen te Dirksland, voorz., J. J. C. la Fleur te Middelharnis, vice- voorz., J. P. Smith te Sommelsdijk, sekr. T. van der Waal te Middelharnis, pen- ningm., en J. Groeneveld te Middelhar nis, commissaris van materieel, is be grijpelijk, zeer verheugd dat de stich ting thans haar aktiviteiten kan gaan beginnen. Zij heeft voor haar werk de steun van alle Hervormde Diaconieën en bij na alle Diaconiën der Gereformeerde Kerken en Gereformeerde Gemeenten op ons eiland, welke ook in haar alge meen bestuur zijn vertegenwoordigd. Grote medewerking Alle vergunningen voor de exploitatie van het tehuis, zijn door de bijzonder vlotte medewerking van alle betrefen- de instanties reeds verleend. Het wachten is nu nog alleen op de ontruiming van het pand. Zo spoedig mogelijk daarna zullen de gehandicap ten, waarvoor dit tehuis is bedoeld, met hun verzorgers hierin gehuisvest wor den en de verzorging ontvangen die zij zo dringend nodig hebben. De Stichting spreekt de wens uit, dat Gods zegen op dit werk van Christelijke Barmhartig heid waarvoor met gezamenlijke krachten nu het fundament is gelegd moge rusten. T.z.t. hopen wij bij de ingebruikne ming van het tehuis hierop nog nader terug te komen. Het leerplan van de Middelbare Landbouwscholen in Nederland is de laatste jaren het onderwerp geweest van vele kritische beschouwingen. Dit heeft er toe geleid, dat twee jaar geleden op 11 proef scholen is begonnen met een nieuw leerplan, het z.g. B-leer plan, dat iets zwaarder en ook iets lan ger is dan het oude leerplan, dat voor taan E-leerplan zal heten. Het doel van het B-leerplan is om de toekomstige ondernemers in de land bouw beter te kunnen voorbereiden op de taak, die hen straks wacht in deze zich snel ontwikkelende maatschtppij. De uitbreiding van dQ leerstof omvat hoofdzakelijk de algemeen vormende vakken (maatschappijleer, talen en wis kunde), de mechanische-vakken en de economische vakken. De duur van dit leerplan zal 2 jaar zijn, van elk ongeveer 37 weken, met daartussenin de nodige praktijk. Voor die groep leerlingen, die nu reeds moeite hebben om de M.L.S. te volgen, zou invoering van uitsluitend het B-leerplan betekenen, dat zij van een eventuele M.L.S.-opleiding zouden worden uitgesloten. Om dit te voorkomen blijft het E- leerplan gehandhaafd. Dit is dus het leerplan van de vroegere Landbouw- winterscholen: 2 winterhalfjaren a 26 weken, met daartussen 6 maanden i praktijk. Aangezien de eerste fase van de proefperiode binnenkort wordt af gesloten, zal in september a.s. ook aan de Chr. M.L.S. te Hoofddorp met het B-leerplan naast het E-leerplan worden begonnen. In overleg met de ouders en de school kan de toekomstige leerling tussen deze beide mogelijkheden kiezen. Het z.g. vóórtoelatingsexamen, dat de laatste jaren aan bovengenoemde school gebruikelijk was, zal ook dit jaar weer worden gehouden. De candidaten, die voor dit examen slagen, worden vrijgesteld van het of ficiële toelatingsexamen in september a.s. en worden dus zonder meer toege laten tot de cursus 1966/1967. De overigen hebben het voordeel, dat zij op deze manier weten, welke hun zwakke vakken zijn. Tijdens de zomer maanden kunnen zij aan deze vakken nog eens extra hun aandacht besteden en hierin weer examen doen tijdens het toelatingsexamen in september. Voor de overige gegevens zie men de advertentie in dit blad. Mededeling van de redactie: Op zaterdag 30 april a.s. (Koninginne dag) zal de P.T.T. dienst worden uit gevoerd als op zondag. Daarom ook zullen vrijdagnacht geen posttreinen rijden. Onze postabonnees in het land en op het eiland, voorzover zij buiten de avondbestelling vallen, zullen het vrijdagnummer eerst a.s. maandag ont vangen. Wel bestaat uiteraard voor de postabonnees op het eiland gelegenheid de krant op het postkantoor af te halen tot vrijdagavond half zeven en in Mid delharnis tot 7.00 uur. Wij hopen in dezen op uw clementie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1