Spectaculaire verkiezingen Bevestiging en intrede van ds. H. Jongebreur in de Ned. Herv. kerk te Stad aan 't Haringvliet Plaatselijk nieuws Van onze adverteerders 1966B 38e jaargang Dinsdag 29 maart 1966 No. 3474 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN nt te Wf name v^ Mededeling GESLOTEN FOTO BLANKERS Centrale Veiling Middelharnis PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. et 109 "«",1 Va mm. h^'l ;sde, kou*l in het ton-f lijke nacM- ingt ma el Ook IS Y\ het groots I 1 zon tege I 3e warms'I lei 1922 itie I dste was J I /orst (armi L vels bloei 2 mm. refi n. in 1880' I en tempel^; I oor De B" I ratuur 1 25° C.) l'l omdebj; 1 Willen ntueel voo. .heiligen^; )loemen a»"! mei bij ik verboó ht Slechts heel zelden komt het in Ne derland voor, dat verkiezingen zulk een opzienbarende uitslag te zien geven als bij die voor de Staten op 23 maart j.l. Over 't algemeen verlopen ze rustig en geven ze weinig verschuivingen te zien. Wat ditmaal is gebeurd wijst erop, dat er allerlei invloeden een rol hebben gespeeld in de stembepaling van de kiezers, waardoor een ingrijpende wij ziging is gekomen in de politieke con stellatie. Voor de politicologen d.z. de genen, die de wetenschap van de poli tiek beoefenen, zit in de uitslag van deze verkiezingen voldoende stof van onderzoek om er zich geruime tijd mee bezig te houden, want het analyseren van de uitslagen en de beweegredenen van het zo onconventionele gedrag der Itiezers althans van zeer velen is een zeer interessante en leerzame be zigheid. Onze lezers hebben in de dagbladen en ook in ons vrijdagnummer de uit slagen kunnen lezen. Laten we begin nen met op te merken, dat de diverse prognoses er flink naast zijn geweest. Noch die van het N.I.P.O., noch die van een aantal bekende parlementaire jour nalisten, gepubliceerd in de „Volks- Itrant", hebben iets voorspeld omtrent de grote verschuivingen, die hebben plaats gehad. Nu was die van het N.I.P.O. al half februari gehouden en het is uiteraard mogelijk, dat er in vijf weken één en ander verandert in de publieke opinie. Maar de journalisten, die geroutineerde politici zijn, hebben zich eveneens op de situatie verkeken. Wel hadden enkele van hen een verdub beling van de Boerenpartij voorspeld, maar déze aardverschuiving hebben ze niet voorzien. Wij hebben ons niet aan een prognose gewaagd, doch de enige verwachting, die we in ons artikel „Naar de stem'bus" hebben uitgespro ken n.l. dat er geen grote verschuivin gen zouden komen, is er eveneens naast geweest. Het enige wat hieruit te con cluderen valt is dit, dat het peilen van de publieke opinie een zeer moeilijke bezigheid is. Eigenlijk is het toch een wonderlijke zaak, dat van Eysden tot Delfzijl en van Scheveningen tot Ol- denzaal de tendens dezelfde is geweest, dat dus de kiezers overal op dezelfde wijze reageerden op de politieke toe standen en de jongste gebeurtenissen zonder onderling contact en ruggespraak en dat niettemin de politieke deskundi gen hiervan weinig of niets bemerken. We hebben dit altijd een vreemd ver schijnsel gevonden. De stembusuitslag vertoont ditmaal zoveel aspecten, dat we voorlopig stof genoeg hebben voor onze hoofdartike len. We zullen ons daarom deze keer beperken tot algemene beschouwingen en hopen later een aantal speciale on derwerpen te behandelen. De meest in het oog vallende punten bij deze ver kiezingen zijn de volgende: de enorme achteruitgang van de PvdA. de verdrievoudiging van de Boeren partij. de teruggang met ong. 2'>lo van de KVP de groei van de PSP van 3 naar 5%. de kleine terugloop van de ARP. het stabiel blijven van de V.V.D. de l»/o winst van de CHU. het op peil blijven van SGP, GPV en CPN. Over elk van deze punten een kort woord. Het fiasco van de P.v.d.A. De voormannen van deze partij heb ben achteraf verklaard, dat ze al vóór j de verkiezingen hadden bemerkt, dat het [politieke klimaat voor hen niet gunstig jwas, maar dat de slag zo hard zou aankomen, hebben ze niet verwacht. I Het lijkt, dat het socialisme in Ne- I derland op zijn retour is. Men zal be- i grijpen, dat wij dat alleen maar kunnen [toejuichen. Deze partij heeft in en bui ten het kabinet een onverantwoorde lijke politiek gevoerd, gebaseerd op veel te hoge staatsuitgaven. Ze heeft ge ldacht hiermee kiezers te winnen, doch [ze heeft er 200.000 mee verloren. De l oorzaken van deze debacle zijn vele en j velerlei en zij zijn nogal gecompliceerd. [Haar dubbelzinnige houding t.o.v. de I monarchie, het V.A.R.A-programma „Zo jis het", de relletjes in Amsterdam, het [ongelukkig optreden van dhr. Neder- I horst, het optreden van de P.S.P. als {gevaarlijke concurrent en nog andere [dingen hebben dit grootste fiasco uit jhaar historie veroorzaakt. |Dc spectaculaire winst van de B.P. Deze vormt een wel zeer merkwaar- l;dig en tevens zorgelijk verschijnsel in I onze politiek. Dat een groep kleine boe- pen in enkele jaren uitgroeit tot een IPartij, die nu in de Tweede Kamer Ijü zetels zou halen, is nog nimmer ver- jtoond. Ze heeft daardoor haar naam R n^' overleefd. We zouden wel eens I willen weten voor hoeveel percent haar I Kiezerscorps nog uit boeren bestaat! Al- |ieen m onze drie grootste steden be- naalden ze 20 »/o van haar stemmen. Het IS een wonderlijke geschiedenis en net ligt voor de hand, dat de verkla- _nng ervan zich zal moeten baseren |op zeer genuancerde overwegingen. Er l^ijn blijkbaar in de publieke opinie r^''^"deringen aan de gang, die wijzen Izi hf^" groeiend onbehagen ten op- I icnte van de grootste partijen en nu nl" y?len zonder zich te realiseren wat Iep u presteert, naar haar uit- fgeweken. We hopen er later wel meer °vpr te schrijven. ^^"'■!ies voor'de K.V.P. J;;^!^ de K.V.P. bijna 20/0 verloor, moet ngetwijfeld beschouwd worden als een gevolg van haar samenwerking met de P.v.d.A. in het kabinet-Cals. Doordat de kerk nog altijd de roomsen op po litiek sterk samenbindt, is het verlies niet groter geworden, maar het is ze ker, dat vele roomsen zeer sceptisch of afwijzend staan tegenover deze rege ringscombinatie. Wij zien in de uitslag van deze verkiezingen dan ook mede een aanwijzing dat de fegering-Cals alles behalve populair is en dat ze daarom maar zo spoedig mogelijk het veld moet ruimen vóór ze nog meer moeilijkheden veroorzaakt en de inflatie continueert. Meer pacifisten. De grotere aanhang van de P.S.P. be treuren we ten zeerste. Pacifisten vin den we ondanks hun vredelievendheid gevaarlijke mensen, omdat ze ons land volkomen weerloos willen maken. Bo vendien zijn de P.S.P'ers radicaler so cialisten dan die van de P.v.d.A., dus de groei van deze partij voert ons in de verkeerde richting. De A.R.P. tevreden. Hoewel de A.R.P. vergeleken bij 1962 nog 0,6 »/o en bij 1963 ongeveer 0,19''/o is achteruitgegaan, schijnt de terugloop in permanentie sedert 1948 'enigermate tot staan te komen. Deze partij is de derde partner in de huidige regerings combinatie en doordat zij vrijwed ge lijk bleef, zou men kunnen concluderen, dat de A.R. daarmee nogals content zijn. Toch is het ons bekend, dat zeer velen in de partij het er helemtal niet mee eens zijn en dat het haar stemmen heeft gekost. Maar daartegenover staat, dat er met name onder de Gerefor meerden, die thans zeker 80 "/o van haar kiezerscorps uitmaken, een sterke par tijbinding bestaat, zodat men haar niet spoedig verlaat. Intussen hopen we, dat deze partij uit het gebeurde de conclu sie zal trekken, dat ze er goed aan zal doen de samenwerking met de P.v.d.A. te verbreken. De V.V.D. stabiel. Als grootste oppositiepartij had de V.V.D. meer stemmen van ontevrede nen moeten hebben. Ze zal er ook wel gehad hebben, maar anderzijds heeft ongetwijfeld de Boerenpartij haar fel le concurrentie aangedaan. Gezien en kele conflicten in de partij kan alles bijeengenomen de uitslag voor haar be vredigend geacht worden. Óe C.H.U. vooruit. Dat de C.H.U. met ongeveer l'/o om hoog ging, was te verwachten. Er zijn Hervormden, die voorheen A.R. stem den en vermoedelijk ook kiezers van de P.v.d.A., die de V.A.R.A.-uitzen- dingen afkeurden, op haar overgegaan. Gevolg van één en ander is, dat de C.H.U. nu voor de eerste maal de A.R.P en kiezerstal voorbij streefde en thans de vierde plaats bezet. De kleine partijen. De S.G.P. is iets gedaald: van 2.30 in 1963 en 2,14 in 1962 naar 2,08 »/o nu. Zij heeft een relatief zeer vast en prin cipieel kiezerskorps, dat sedert 1945 sta biel is gebleven. Ook met het G.P.V., dat zijn kiezers recruteert uit de „Vrij- gemaakten", is dit het geval. Het per centage steeg zelfs nog van 0,74 pp 0,77, wel een minimale vooruitgang, maar gezien de verwikkelingen in deze kerk- formatie is dit een voor haar bevredi gende uitslag. En wat tenslotte de com munisten betreft, deze bleven ook on geveer op peil, behoudens een heel klei- In verband met de invoering van de 5 daagse werkweek in. onze branche is onze zaak MET INGANG VAN 4 APRIL DE GEHELE MAANDAG Uitgezonderd voor bruidsfoto's en reportages. MIDDELHARNIS ne teruggang. Het is een verheugend verschijnsel, dat het communisme de arbeiders niet meer trekt. Alles bijeengenomen moet onze con clusie genuanceerd zijn: voorzover uit de catastrofale teruggang van de P.v. d.A. en de kleinere van de K.V.P. be nevens uit de spectaculaire groei van de B.P. en de kleine van de C.H.U. een massale motie van afkeuring blijkt t.o.v. het kabinet-Cals juichen we deze uit slag toe. Anderzijds hadden we liever gezien, dat deze op een andere manier tot uitdrukking was gekomen, in elk geval niet via de Boerenpartij, aan gezien we deze beweging beschouwen als een onsamenhangend conglomeraat van allerlei soorten ontevredenen en om allerlei redenen als incompetent om een politiek te voeren, die als een waarde vol alternatief kan worden beschouwd van die van-het kabinet-Cals. De uitslag op Goeree-Overflakkee Hierover kunnen we kort zijn. Uit de cijfers blijkt, dat ook hier de P.vd.A. is achteruitgegaan, maar slechts heel wei nig, n.l. van 27<'/o in 1963 op 26''/o in 1966. Men kan hieruit de conclusie trek ken, dat de bevolking van ons eiland blijkbaar langzaam reageert op de al gemeen landelijke ontwikkeling. Zoals het socialisme destijds slechts langzaam doordrong tot de eilandbevolking, zo dringt het nu ook slechts in een zwak tempo door dat deze partij over haar hoogtepunt heen is en snel op haar re tour. Dat langzame reageren zal wel het gevolg zijn van het isolement, dat nog niet volledig is opgeheven ondanks de nieuwe verbindingen en de publici teitsmedia. Intussen is daardoor de* S.G.P. nu weer de grootste partij ge worden met haar 26,6''/o (tegen 25 in 1963). De A.R.P. is hier harder achter uitgegaan dan landelijk n.l. van 19 op 16''/o. Men heeft op Flakkee blijkbaar meer bezwaren gehad dan in de hele landelijke partij tegen de deelname aan het kabinet-Cals. Dat de C.H.U. niet vooruitging (het percentage was en bleef 8) is ook afwijkend van de to tale tendens. De V.V.D. vertoonde het zelfde beeld als landelijk: stabiliteit (9 op 9%). De P.S.P. ging meer vooruit dan in het hele land n.l. van 0,5 op 1,3, ter wijl dit nationaal was 3,0 ep bijna 5,0. En tenslotte hield de groei van de Boe renpartij op G.O. geen gelijke tred met die van het hele land n.l. van 4,3 op 6,7 dus ongeveer anderhalf maal zo veel tegen landelijk ruim 3 maal zoveel- als in 1963. De uitslag op Flakkee geeft dus wel een ietwat ander beeld dan die in heel Nderland. AANVULLING UITSLAG FLAKKEESE VERKIEZINGEN In onze beschouwing over de uitslag van de laatstgehouden verkiezing op ons eiland, vermeldden wij, dat het G.P.V, stabiel was gebleven. Bezien we echter de stemverhouding, dan kunnen wij spreken van een verdubbeling nl. van 32 naar 65 stemmen. MIDDELHARNIS Zendingsavond. In het vereen, ge bouw aan de Ring hoopt a.s. woensdag avond 30 maart ds. D. J. v. Dijk van Eemnes Binnen te komen spreken over het zendingswerk van de Ger. Zendings bond. Vele jaren heeft ds. v. Dijk in het Toradjaland op Celebes als zen dingspredikant gewerkt, en is twee jaar geleden nog daarheen gereisd voor een werkbezoek. Het is een stem uit het praktische werk. Hij hoopt het geheel met enkele dia's toe te lichten. Alle be langstellenden worden gaarne verwacht. Aanvang kwart voor acht. DIRKSLAND Auto in de Boezem De 19-jarige militair T. v. d. Giessen te Gorinchem is zondagmorgen plm. half acht met zijn Citroen ID in de Boezem terecht gekomen. Vermoedelijk had hij een te hoge snelheid voor de haakse bocht. De wagen ramde een schrikhek en schuurde met de bodem over een verkeersgeleider waar hij ge deeltelijk op bleef hangen. Het front van de wagen dook in het water. De bestuurder en zijn a.s. verloofde mej. L. de Waal uit Stellendam konden de wagen verlaten. Mej. de Waal had een diepe wonde in haar been. De wagen werd zwaar beschadigd en is niet meer te herstellen. Een takelwagen zette hem op het droge. HERKINGEN De ouders van de leerlingen der chr. school op ger. grondslag worden op don derdag 31 maart a.s. des sav. van 79 uur, in de gelegenheid gesteld het werk van hun kinderen te bezichtigen en met het personeel der school van gedachten te wisselen. De heer Jac. Drooger had het onge luk met een der handen in een scherpe bloemstok te slaan, met het gevolg dat deze dwars door zijn hand ging, en dok- tershulp moest worden ingeroepen. Een kalf van T. Bestman kreeg een scherp voorwerp in zijn slokdarm, met het gevolg dat het beest is gestikt en de Gekro het moest komen halen. NIEUWE TONGE Vrijdag 1 april houdt de Openbare kleuterschool „Prinses Marijke" te Nieu we Tonge een voorjaars- en paasten- toonstelUng. Een ieder die zich interes seert voor het werk van de kleuters is van harte welkom. De tentoonstelling is geopend van 19 tot 21 uur en wordt gehouden in de school. Gevonden voorwerpen: Ring met 3 sleutels, pet, linker bruine bromfiets- want, zwarte rechter dames glacé hand schoen, grijs gevoerd; gebreide want (groen-blauw); olie jas; bankbilet f 25,- padvindersriem. Verloren voorwerpen: 1 linker zwar te handschoen (zijkanten gebreid); 1 kerkboek; zilveren schakelarmband met 6 zilveren bedeltjes; zwarte herenfiets met chroom stuur en nieuw zadeldek. DEN BOMMEL De Chr. Nat. School te Den Bommel hoopt D.V. haar ouderavond te houden op woensdag 30 maart a.s. sav. te 7.30 uur in het vereen, gebouw aan de Be neden Oostdijk. Het programma ver meldt o.a.: sprekers: mej. C. J. J. Mar- cusse, dir. chr. huishoudschool, Dirks- land en ds. T. van 't Veld. Kabouter- spel door klas 1, wedstrijd ouders - leer lingen; jaarverslag door klas 6. Gezien dit programma -belooft het weer een interessante avond te worden. OOLTGENSPLAAT Simavi-kollekte op 1 april. Vrijdag 1 april a.s. zal de huis-aan-huis-koUek- te gehouden worden voor Simavi, de Vereniging tot Medische hulp aan Tro- penlanden. Wij bevelen deze koUekte heel hartelijk bij u aan. Vorig jaar heeft Simavi heel veel kunnen doen voor de Na een korte vacature van 7 maan den was het zondag j.l. een vreugde volle dag voor de Herv. gemeente van Stad aan 't Haringvliet de lege plaats van herder en leraar weer vervuld te zien. De morgendienst, waarin de bevesti ging plaats vond door ds. C. J. de Haan zwager van ds. Jongebreur, werd be gonnen met het zingen van Ps. 146 vers 1 en 3. Als tekst voor de prediking had ds. de Haan gekozen Hebr. 10 vers 1922: Dewijl wij dan, broeders! vrij moedigheid hebben, om in te gaan in het heiligdom door het bloed van Jezus, op een versen en levenden weg, wel ken Hij ons ingewijd heeft door het voorhangsel, dat is, door Zijn vlees; En dewijl wij hebben een groten Priester over het huis Gods. Zo laat ons toe gaan met een waarachtig hart, in vol le verzekerdheid des geloofs, onze har ten gereinigd zijnde van het kwaad ge weten, en het lichaam gewassen zijnde met rein water. „Prijst den Heer met blijde galmen; Gij, mijn ziel, hebt rijke stof." Er is vandaag wel reden tot blijd schap en rijke stof tot dankbaarheid, dat God zo spoedig weer in deze ge meente een herder en leraar heeft uit gezonden, aldus begon ds. de Haan zijn prediking. Voorts stond hij stil bij de betekenis van het ambt en de verant woordelijkheid van de gemeente. Er moet een voortdurend gebed zijn van de predikant voor zijn gemeente en van de gemeente voor haar herder en leraar. Door het bloed van Jezus mogen wij ingaan in het heiligdom, mogen we naderen tot de troon der genade, in vertrouwen op de weg Gods, een verse en levende weg, die Christus gebaand heeft. De duivel probeert er ons van af te houden, men probeert zijn geweten te sussen, daarom is de vermanende en nodigende roepstem zo nodig. Christus is priester in Gods huis. Hij moet ook priester zijn in het hart, eerst dan kun nen we Zijn Naam grootmaken. Na de lezing van het formulier en het antwoord van ds. Jongebreur op de hem gestelde vragen zong de ge meente haar zo juist bevestigde predi kant Ps. 119 9 toe. In een persoonlijk woord wees ds. de Haan op de overgang van de grote stad naar Stad aan 't Haringvliet, vele din gen zullen anders zijn, maar de mens blijft mens, voor wie het éne nodig is, het geloof in Jezus Christus. De intrede Voor de middagdienst waren de zit plaatsen niet toereikend, maar nadat op alle nog beschikbare ruimte stoelen geplaatst waren, bleek het kerkgebouw alle aanwezigen juist te kunnen bevat ten. Naast de gemeente waren er vele familieleden en vrienden van ds. Jon gebreur, vrijwel alle predikanten van de ring Sommelsdijk, afgevaardigden van de Hervormde kerkeraden van het eUand, een afvaardiging van het col lege van b. en w. en de vertegenwoor digers van de Geref. kerk en Ger. Gean. Verder waren er veel oud-gemeentele- de uit de vorige gemeente Heyplaat. Nadat de nieuwe herder en leraar votum en groet had uitgesproken zong de gemeente Ps. 123 vers 1, na de ge loofsbelijdenis werd Ps. 21 vers 13 ge zongen. De schriftlezing was uit Jes. 55 en Luk. 23 vers 33 t.m. 43, waarna ds. Jongebreur voorging in gebed. Tijdens het zingen van Ps. 22 vers 2, 3 en 14 werden de gaven ingezameld. Als tekst voor de intree-prediking was gekozen Rom. 1 vers 16: Want ik schaam mij des Evangelies van Christus niet; want het is ene kracht Gods tot zalig heid een iegelijk die gelooft, eerst den Jood en ook den Griek." Gemeente des Heeren van Stad aan 't Haringvliet. Een intreedienst is een dienst des Woords niet meer en niet minder, het is geen actie program, of een uiteenzetting van plannen voor de werkwijze in de toekomst, maar in de eerste plaats een bediening van het Evangelie van Christus, als een kracht Gods tot zaligheid; dan komt niet de mens of de prediker in het middelpunt te staan, maar Jezus Christus. Paulus spreekt in de eerste verzen van dit hoofdstuk het verlangen uit om ook in Rome het Evangelie te verkondigen. We zien nu nader: het wezen van het Evangelie, het werk van het Evangelie en de sfeer van het Evangelie. Het Evangelie is louter kracht Gods, het is het levende Woord van God en even als het water de aarde doorvochtigt, en maakt dat zij voortbrengt en uitspruit en zaad geeft de zaaier en brood de eter, zo werkt ook altijd het Evangelie. Het zal niet ledig wederkeren, maar doen hetgeen God behaagt. Op dit Evangelie is ons vertrouwen nu wij het ambt aanvaarden. De kracht van het Evangelie is nog meer, het legt het hart open, het dringt levendwek- kend in het hart van de zondaar, het trekt aan en stoot af. Dit zien we ook in het leven van Paulus, van vervolger van de gemeente wordt hij banierdra ger van Jezus Christus. Hij ondervindt dagelijks in zijn leven dat het Evange lie de kracht Gods is, blinden worden ziende, doven horenden. Het Evangelie is als een hemelse lenteadem, die ver nieuwend werkt. De discipelen schaamden zich; de soldaten, de schriftgeleerden en de over sten bespotten Hem en de moordenaar die naast Hem aan het kruis hing zei: Als er dan kracht is, toon het dan. Maar dan zegt de ander: „Deze heeft niets onbehoorlijks gedaan". Drie jaar had Hij geleerd, de menigte had van Hem getuigd dat niemand zo sprak als Hij, als Machthebbende maar op Gol gotha was er niemand die van Hem ge tuigde, dan alleen de moordenaar, hij neemt het op voor het Evangelie en het is voor hem tot redding, tot zalig heid. Het Evangelie is tot redding. Gods Zoon komt de toorn van God stillen, wij kunnen die alleen vermeerderen Reeds in dit leven is het Evangelie kracht Gods. De moordenaar sprak: Heere gedenk mijner als Gij in uw ko ninkrijk geekomen zijt. Slechts een ge dachte was voor hem voldoende. Maar het Evangelie geeft een paradijs, geen gedachte, maar hij zal er zelf heden zijn. Maar toch moest hij nog lijden. Jezus vermindert zijn smarten niet, hij blijft aan het kruis gespijkerd, maar het is alsof door de pijnen zijn oog de Hei land zoekt; als hij op de Man van Smarten ziet, wordt zijn lijden anders, als hij ziet wat Jezus treft en hij ver dient. In zijn brein klinkt het nog steeds Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn. Is het dan erg een ogenblik met de Heiland te lijden aan het kruis en dan met Hem te zijn in het paradijs? Het Evangelie is voor een iegelijk, niet alleen voor de Christenen uit de heidenen, maar ook voor de Jood, zelfs eerst voor de Jood en dan voor de Griek, onderscheidingen vallen weg, maar het beperkt voor een ieder die gelooft. Het is voor een ieder een aan bod der genade, maar zonder geloof en bekering is er geen zaligheid, het Evangelie moet worden geloofd en wor den aangenomen, het moet met de hele ziel gegrepen worden. De beide moor denaars lijden hetzelfde, ze horen en zien hetzelfde, ze hangen beide even dicht bij het Vlees geworden Woord Jezus Christus. Zo gij de Christus zijt De naam Zierikzee is in onze Va derlandse Geschiedenis geen onbeken de. Reeds eeuwen terug komt men in de historie deze plaats tegen. Op ver schillende plaatsen in dit stadje is aan en de gebouwen en de stijl ervan te zien, dat het in vroeger tijden een der voornaamste plaatsen moet zijn ge weest in het Zeeuwse gewest. Gelukkig is in diverse plaatsen een streven, oude historische gebouwen voor verval te behouden en indien mogelijk in oude stijl terug te brengen. Dit is ook het geval met het juweliershuis „De twaalf apostelen" aan het Havenplein zieke en vaak stervende mens in de tropen, omdat ook veel werd gegeven. Nog steeds is de nood groot en daarom durft Simavi ook dit jaar weer om een offer te vragen. Zangavond „Jubilate". Donderdag 31 maart a.s. des nam. 7.30 uur zal in „El- thato" een zangavond plaats hebben, uitgaande van de Chr. Gem. Zangver eniging en het Kinderkoor „Jubilate", onder leiding van de dirigent, de heer C. C. van den Heuvel. De beide plaatse lijke predikanten zullen resp. een ope nings- en slotwoord spreken. De toe gang is vrij. Huwelijksbevestiging. Vrijdag 1 april a.s. te 3 uur nam. zal in de Hervormde Kerk de huwelijksbevestiging plaats heb I ben van het bruidspaar P. Westdijk- Wouters. Voorganger is ds. P. Vermaat. 6 te Zierikzee. Vermoedelijk is deze naam ontstaan, doordat in 1629 zich een predikantenechtpaar in dit huis ves tigde. Na die tijd is het pand overge gaan in 1825 aan edelsmid C. van Til burg den Boer en zijn er verschillende niet bij het oorspronkelijk interieur pas sende veranderingen aangebracht. Toen de huidige eigenaar, de heer P. A. de Jager zich andermaal voor een verbouwing geplaatst zag heeft hij het kloeke besluit genomen het interieur van de oude winkel in zijn oorspronke lijke staat te laten restaureren. Daar achter heeft een moderne verbouwing plaats gevonden, zodat men uit een in terieur van 1825 stapt in een van 1966. Het architectenbureau Schuch en kraa- mer te Breda heeft - beide contrasten tot een bijzonder smaakvol geheel we ten te combineren, waardoor de geëx poseerde architecten dat recht krijgen, welke zij uit hoofde van kunst ook be hoeven. De juwelen, ringen en uurwer ken, alsmede de gero-afdeling worden in voor elk doel geëigende vitrines of wandkasten tentoongesteld. Deze verbouwing en restauratie, wel ke tevens een belangrijke uitbreiding betekende van het oude winkelinterieur bracht tevens een herstel van de sym metrie, welke de voorgevel en een klas siek interieur kenmerkt. Het alleszins lofwaardig streven van de eigenaar, als mede de voortreffelijk geslaagde res tauratie verdient in brede kringen aan dacht. Hopenlijk worden ook andere ondernemers geïnspireerd tot een der gelijke stap, opdat de historie ook in onze gebouwen van het nageslacht be waard blijft. verlos U zelf en ons, spot de een. Het Evangelie is een kracht tot verderf. De andere heeft het opschrift boven Jezus gelezen. Deze is de koning der Joden. Dat Koninklijke ziet hij, en op het mo ment dat iedereen het verloren acht, ziet hij door de doornenkroon heen een stralenkrans om het hoofd van Je zus. Alles was de moordenaar tegen, de mensen, zijn eigen naderende dood; hij zag Jezus door God verlaten, nochtans heeft hij het Woord geloofd. Wee ons als wij nog twijfelen, hij had niet an ders gezien dan Zijn nederlaag. Wij heb ben de overwinning gezien, hoe Zijn koninkrijk zich heeft uitgebreid, door de tijden heen. Die kracht bezit het Evangelie nu nog dat zullen wij predi ken, het is voor een ieder, al zijn uw zonden nog zwarter dan die van de moordenaar. Bidt God dat Hij ook U wil gedenken en Hij zal. Die de poor ten van het paradijs openwierp als Hij als Overwinnaar gekomen is in Zijn Koninkrijk, U niet weigeren, wat Hij de moordenaar gunde. Het Evangelie wordt verkondigd tot behoud. God geve kracht om dit Evangelie te verkondigen tot eer van Hem en tot zaligheid van zondaren. In aansluiting op de prediking werd Ps. 105 vers 3 gezongen. Na het dank gebed zong de gemeente Ps. 68 vers 10. Hierna richtte ds. Jongebreur zich tot zijn zwager en bevestiger ds. de Haan en dankte hem voor de schone wijze waarop hij deze morgen hem opnieuw in het ambt had bevestigd. Voorts dankte hij ds. van 't Veld voor zijn bereidwilligheid de beurt af te staan aan ds. de Haan, en namens de kerke- raad en de gemeente voor het vele werk dat hij tijdens zijn consulentschap ver richt heeft. Aan de colleges van ker- keraad, kerkvoogdij en notabelen, bracht hij dank voor de wijze van ont vangst en verwelkoming. Ds. Jongebreur dankte de afgevaar digden van de Ring, Classis, b. en w. en kerkeraden van de Geref. Kerk en de Ger. Gem. voor hun aanwezigheid. Ds. Jongebreur hoopte dat hij zich spoedig in de gemeente zal thuisvoe- len en vroeg hem en zijn gezin te ge denken in de gebeden, en getrouw te zijn onder de bediening van het Woord en Sakramenten en hoopte voorts op een goede samenwerking met de koster, or ganisten en verenigingen. Namens de classie Brielle en de ring Sommelsdijk riep ds. Exalto de nieu we predikant een hartelijk welkom toe, en sprak zijn vreugde erover uit, dat deze vacature zo vlug weer vervuld is en hoopte op een goede samenwerking in classis en ring. Namens de Geref. Kerk sprak ds. de Valk; hij feliciteerde de gemeente en kerkeraad met de spoedige vervulling van de vacture, en hoopte op goede wederzijdse verstandhouding. Namens het college van kerkvoogden en notabelen sprak br. Peekstok zijn grote vreugde en dankbaarheid uit dat de lege plaats weer vervuld is, en zei dat men zou trachten zoveel als moge lijk is de predikant ter zijde te staan. Tot slot voerde br. Maliepaard het woord namens de gemeente en kerke- raad. Ook hij sprak zijn grote vreugde en dankbaarheid, dat de gemeente nu weer een eigen herder en leraar heeft. Het is Gods leiding geweest die ds. Jongebreur naar Stad heeft gebracht, hij heette hem en zijn gezin van harte welkom in de gemeente en hoopte dat zij zich spoedig thuis zouden voelen. Verder bracht hij dank aan de consu lent ds. van 't Veld en verzocht de ge meente de nieuwe predikant, staande, Ps. 134 vers 3 toe te zingen. Hierna dankte ds. Jongebreur voor de zegen bede van de gemeente en voor de goe de woorden die tot hem gesproken wa ren. Toen legde de nieuwe herder en le raar voor de eerste maal de zegen op de gemeente. WESTKAPELLE Vergadering C.H.U. kiesvereniging. De Christ. Historische kiesvereniging te Westkapelle houdt D.V. vrijdag 1 april a.s. een vergadering. De kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezing zal worden opgesteld. Uienveiling van dinsdag 29 maart 1966 Grove 31,46; Middel 30,30; Drielin- gen 31,10. Aanvoer 5 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1