it ng ruider^ Naar de stembus Schoenhandel Keijzer Middelharnis heeft nu de ruimte St Meditatie nonze LAND Sommelsdijk jaargang Vrijdag 18 maart 1966 No. 3471 iktie ve en 481 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN kwaliteit $77) 485 copen Nova' irkade rweg ■iwn 23 maart .GEBONDEN' Burgemeester Hordijk heropende het vergrote bedrijf BUITENLAND Een varken eet ^lles. Uw auto niet I Tank MOBIL benzine Brtllant - van Andel ^^VÏÖNlNGINRICHTiH&J n Eilanden-nieuws" ^^♦♦«4 >KINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS ledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk ABONNEiVIENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 'eL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond lU ^♦♦♦♦♦♦4|| prijzen «n lERIKZEË ♦♦♦♦♦♦♦♦I tomst wor- Ikom. LGENS schotels) Hassia, STROOIER Pel. 2073-ï IIIIIIIÉ CHTIfC NRI' igere Scho»1 ■rerdruUspu»; autoscha* ia 5 uur; 4«' mbevelenA KAKELS [ieuwe Middel je volgende week woensdag zullen Je Nederlanders boven 21 jaar hun wèriodieke gang naar de stembus moe ten maken, ditmaal om de Staten van e elf provincies te kiezen. Evenals de Raden en de Tweede Kamer ge- edt dit om de vier jaar. Ditmaal is aantal kiezers beduidend hoger dan .rheen, omdat de kiesgerechtigde 'tijd op 21 jaar is gebracht, zodat het onmogelijk is, dat door deze deel- e van ettelijke honderdduizenden iwe kiezers van jeugdige leeftijd .ne verschuivingen kunnen plaats iben, die echter op zichzelf aan regi- jtie onttrokken zijn, omdat er altijd schuivingen plaats hebben. Ie politieke partijen zijn uiteraard óp de gebruikelijke manieren in dë weer hun aanhang te behouden en zo -mo- ijk uit te breiden. Over het alge- ien vertoont zo'n verkiezingsspektakel erg verheffend aspect. Het maakt ir de nuchtere toeschouwer de in- k van een markt, waar diverse koop- en met groot vertoon van welspre- dheid hun waren aanprijzen ten e hun omzet zo groot mogelijk te ;en, alleen met dit verschil, dat zij de gewoonte hebben de produkten hun collega's af te takelen, wat de •en politici als één van hun belang- :ste bezigheden beschouwen. Wij den zodoende weer overstroomd met levoeringen op vergaderingen, de ra- en de t.v. en artikelen in de pers, ijl ook de pamfletten niet uitblij- Over 't algemeen geloven we, dat belangstelling voor dit alles bij het te publiek niet bijzonder hoog is. leen een debat tussen twee prominen- iguren ziet of hoort men graag, maar gaat het er bij de kijkers of luiste- rs meer om wie het „wint" dan wel het ontvangen van voorlichting voor fe uiteindelijke keuze. Daarbij kan het dan wel verhelderend werken als er een discussie is tussen twee partijleiders van intellectuele allure zoals onlangs die tussen mr. Toxopeus van de V.V.D. en drs. Nederhorst van de P.v.d.A. Maar een televisiedebat als enige weken gele den plaats vond tussen de heren Rool- k (A.R.) en Koekoek (B.P.) is waar- oos. De A.R. fractieleider had daar it aan moeten beginnen. Niet om- *dat hij niet debatteren kan: dat heb- n de socialisten wel ondervonden jn hij nog staatssecretaris was. Hij is van de slagvaardigste Kamerleden, ieder mannetje staat. Maar met de heer Koekoek is niet te debatteren. Dat voor logisch denkenden mensen een lolute onmogelijkheid. Zulk een dis- isie is voor ieder die eraan begint fflets minder dan een verstandelijke jnarteling, omdat alle logica erin ont- eekt en er niet geargumenteerd, maar 'een beweerd wordt. Meer zullen we thans niet van zeggen. Itatenverkiezingen trekken op zich- i van de trits-Kamer-Staten en Ra den de minste belangstelling. Dat is geen wonder. De Provinciale Sta- hebben een werkterrein dat weinig ictaculair is. Het gaat in het college en tevens in dat van het door hen ;ozen college van Gedeputeerde Sta- vrijwel geheel om allerlei prak- :he aangelegenhedefi: streekplannen, itelijke ordening, waterstaatsaange- [enheden als wegen en polders, krank igenzorg, drinkwatervoorziening, itverontreiniging, volksgezondheid, ïeatie etc. Daarbij konnt, dat de Prov. ten, anders dan de 'Tweede Kamer, feite een bestuurscollege vormen, zo dat het gewoonte is in -Gedep. Staten alle grote partijen te vertegenwoordi gen, waardoor een rechtlijnig en princi pieel bewind uitgesloten is. Vandaar dat de Statenverkiezingen algemeen als de minst belangrijke wan de drie wor den beschouwd. Dit wil echter niet zeg gen, dat ze voor onze partijverhoudin gen van geen belang zijn. In de eerste plaats kan men ze zien als een perio dieke graadmeter van die verhoudingen, 'at men daarvan tussentijdse balan- kan opmaken. En bovendien maakt !t toch nog wel enig verschil welke partij de meeste zetels in G.S. in de ïicht kan slepen, daar men de per- linlijke invloed van de diverse Gede- [teerden op de hun toegewezen zetel ilist niet mag veronachtzamen. Het dus beslist nodig dat ieder Neder- der stemt volgens.zijn eigen politiek ïinsel. literaard zijn de op dit gebied mee- ?ende burgers nieuwsgierig, naar de slag van deze verkiezingen. Hoewel altijd enige schommeling is in de slagen van Kamer- en Statenver- pzingen lopen ze niet veel uiteen. Ze ^rden in hoofdzaak niet bepaald door provinciale politiek, want daarin nen de grote problemen te weinig helemaal niet tot uitdrukking. Voor financiële, de monetaire, de econo- |sche en de sociale politiek moeten we net parlehient zijn. Daarom is in de rkiezingscampagne te constateren, dat propaganda van de partijen vrijwel leel beheerst wordt door de vraag- ikken van delandspolitiek. Op de rgaderingen komen ter sprake het Toepbeleid, dat al of niet doorgaan i de tweede tranche van de belas- ïgverlaging - Witteveen, de inflatie, ae loon- en prijspolitiek etc. We kun nen dus wel verwachten dat de uit slag van deze Statenverkiezingen be paald wordt door de mening, die het Kiezerskorps 'heeft omtrent de natio nale politiek en daardoor kan deze uit slag een tussen tijdse graadmeter zijn ,1°°'' ae verkiezingen van 1967 voor de ^y^ Kaïjier, hetgeen echter nog niet IPüceert, dat ze ook een profetie in- |um, want er kan in een jaar nog heel en bonden Hem. (Joh. 18 12b) Nadat het Paasmaal en het Avond maal gebruikt is door de Heere Jezus en Zijn discipelen, hebben zij de lofzang gezongen en zijn heengegaan naar de hof van Gethsémané. Daar heeft de Heere Christus zijn zware strijd gestre den om de aanvaarding van de drink beker des lijdens uit 's Vaders hand. Hij is geëindigd in het: „niet mijn wil, maar de Uwe geschiede." Dan komt daar de bende krijgslieden onder aanvoering en begeleiding van de verrader Judas. En wanneer deze bende dan van aangezicht tot aangezicht te genover Jezus staat en deze vraagt het zo eenvoudig: Wie zoekt gij? en ze hebben geantwoord: Jezus de Nazarener, dan klinkt het majestueuze: „Ik ben het". Zo ge dan Mij zoekt, laat dezen henengaan, wijzend op zijn volgelingen. Heel dè bende slaat ter aarde, met zoveel Goddelijke majesteit is dit woord gesproken. Maar spoedig herstellen zij zich en vermeten zich de handen te slaan aan de geliefde des Vaders. „En bonden Hem." De handen worden Hem met stevige touwen op de rug gebonden. En welke handen, lezers! Handen, die zegenend zijn uitgebreid over kinder hoofden, die genezend zijn gelegd op blinde ogen, dove oren en stomme mon den. Handen die gegrepen hebben de machteloze handen van hen, die in doodslaap ter neder lagen. Almachtige, zorgende, helpende, trou we handen, die immer tot weldoen be reid waren. Handen, die Hij altijd weer uitstak naar wederstrevende mensen om hen aan te bieden het grote heil. „En zij bonden Hem!" Dat is de dank voor al Zijn liefde, barmhartigheid en trouw. „En zij bonden Hem." Is daar de wereld niet altijd mee be zig? Ook in onze tijd zoekt men altijd weer Zijn invloed te beperken. Zijn woord aan banden te leggen en te ver vormen naar ons eigen inzicht. Het liefste wat de Heere Jezus deed, was Zijn barmhartigheid tonen en be wijzen aan een mensheid, die door eigen schuld aan allerhande ellendigheid, ja aan der verdoemenis zelf was. onder worpen. En wat zien we nu? Miljarden zijn beschikbaar voor projecten, die het ge vaar in zich houden voor de vernieti ging van het mensdom, voor al wat leeft. Miljoenen daarentegen moeten van honger omkomen of althans gebrek lijden. Grote sommen moeten worden uitgegeven om een behandeling te on dergaan, die dienstbaar kan zijn tot het herstel der gezondheid. Onnoemelijk veel werk moet blijven liggen in het Koninkrijk Gods, wegens gebrek aan financiën, terwijl we zo ge makkelijk grotere sommen uitgeven ten eigen pleziere. In zo menig gezin is er geen tijd meer voor het lezen en het onderzoek van Zijn Woord. We zijn zo langzamerhand te lui en te onverschillig geworden om op de dag des Heeren tweemaal het huis des gebeds te bezoken, waar Hij het Evan gelie der verlossing door Zijn bloed gratis wil laten aanbieden. „En zij bonden Hem." Doet u er ook aan mee? Dan staat u aan de kant van Jiidas èn de Romeinse soldaten en de Joodse Raad. Wat is dat erg! Maar wat een genade wanneer we daar aan ontdekt worden. Wanneer we onze schuld te dien op zichte leren inzien en bewenen. Wanneer we deswege als een arme zondaar tot Hem komen met het: Gena o God, gena! Dan immers gaat het Evangelie in dit woord ruisen in ons hart. Dan zien we, dat we daar zelf machteloos, gebonden door de banden van, zonde en schuld ter neder liggen en dat het nu alleen maar mogelijk is om in vrijheid te wor den gesteld, omdat Hij zich daar heeft laten binden in de hof van Gethsémané. Zo ge dan Mij zoekt, zo laat dezen heengaan! 'k Lag machteloos, gebonden. Gij kwaamt en maakt mij vrij! Wie zo opblikt naar de Man van Smarten, gaat in Hem aanschouwen de Redder van zijn ziel. Lezers, hebt u last van uw gebonden heid gekregen? Is er al smart over ont staan in uw ziel? Is de nood in uw leven gekomen, die u doet uitgaan tot Hem en het smeken: Heere Jezus, U hebt U daar eenmaal la ten bindeïï in de hof, opdat uw disci pelen vrij uit zouden gaan. Wilt U mij mijn zonden vergeven en tot één van die discipelen maken! Ach, als is het de minste plaats in hun kring. Die minste plaats heb ik niet verdiend. Ik heb verdiend, dat ik gebonden werd geworpen in de plaats der pijniging. Maar U bent toch gisteren en heden Dezelfde en tot in der eeuwig heid? O Jezus, Gij Zone Davids, ont ferm U dan mijner! Zie, lezers, die ontferming kan Hij nu betonen," die vergeving kan Hij nu schenken, omdat Hij daar in de hof Zijn handen niet verscheurd heeft, maar Zich als een schaap heeft over gegeven om te scheren en als een Lam om te slachten. Hij, gebonden, opdat de Zijnen in eeuwige vrijheid heen zouden gaan! Daardoor kan Hij nu de banden on zer duisternis verbreken, de knopen der ongerechtigheid los maken, de boeien der wereldliefde verbreken en het doen zingen: Och Heer', ik ben, o. ja ik ben Uw knecht. Uw dienstmaagds zoon, Gij slaaktet mijne banden! Dies doe ik U gewillig offeranden Van lof en dank, U plechtig toegezegd. J.l. dinsdagmiddag heeft de schoenhandel fa. Keijzer te Middelharnis de vergrote zaak op de Westdijk teJVliddel- harnis officieel heropend. Burgemeestr Hordijk knipte daartoe het lint door dat het nieuwe gedeelte van de zaak nog van het 'bestaande gedeelte scheidde. Met recht zei burgemeester Hordijk dat een bedrijf als van de fa. Keijzer alle concurrentie kan slaan. Meer over de feestelijke heropening aan de binnenzijde van dit blad. Indonesië Dirksland C. J. Kesting. wat gebeuren, waardoor wijzigingen komen in de partijverhoudingen. Wij wagen ons dus niet aan voor spellingen. Gezien het feit, dat ten minste 10 a 15% van de kiezers tot de zwevende groep behoort, van wie men nooit weet naar welke kant ze zullen vallen en er nu ook nog voor het eerst de groep jongeren van 21 en 22 jaar bijkomt, waardoor een prognose hele maal een slag in de lucht is, laten we de uitslag in het midden. Alleen gelo ven we niet aan grote verschuivingen. De verkiezingspercentages van de vijf grote partijen geven aan, dat sedert 1946 de P.v.d.A. geschomeld heeft tus sen 26 en 321/0 van het totaal, de K.V.P. tussen 29 en 32, de A.R.P. tussen 13 en 9, de C.H.U. tussen 8 en 9 en de V.V.D. tussen 8 en 12. De S.G.P. heeft zich gedurende deze 20 jaar op het peil van 2,2<','o gehandhaafd. Het ziet ernaar uit, dat de schommelingen bij de „gro te vijf" niet spectaculair zullen zijn, want dat zijn ze in ons land vrijwel nooit. Welke invloed de nieuwe jonge kiezers zullen uitoefenen, onttrekt zich totaal aan onze profetische blik. In een opinieonderzoek is geconstateerd, dat de kinderen van P.v.d.A.- en V.V.D.- ouders zich het minst en die van K.V.P.- eii A.R.-ouders zich het meest aan de partij van hun ouders houden, met die van de C.H.U. iets minder dan deze. Maar uit dit verschijnsel is ook weer heel moeilijk een bepaalde conclusie te trekken, omdat men niet weet waar ze dan wel heen gaan. We wachten dus maar af. Onze lezers weten, dat „Eilanden- nieuws" geen uitgesproken partijblad is, zodat wij er ons van onthouden om propaganda te maken voor een bepaal de partij. Gezien echter de grondslag van ons blad zal het niemand verwon deren, dat wij ons op principiële gron den ondubbelzinnig moeten verklaren tegen het stemmen op de partijen van links, met name de P.v.d.A. en de V.V.D. Mensen van positief-christelijke levensovertuiging horen daar niet thuis. Zij zullen er goed aan doen al naar hun godsdienstig-geestelijke en kerkelijke Ugging en politieke waardering hui\ stem uit te brengen op één van de bekende protestants-christelijke par tijen. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, telef. 2357, Middelharnis. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, tel. 01876- 224. In de republiek Indonesië heeft zich een ommekeer voltrokken, waarvan de draagwijdte nog niet is te overzien. Za terdagmorgen heeft president Soekarno laten bekendmaken dat hij zijn politieke bevoegdheden heeft overgedragen aan luitenant-generaal Soeharto, ministèren commandant van het leger in Indonesië. De eerste maatregel die de nieuwe inachthebber nam was een verbod van de communistische partij. De laatste tijd gonsde Indonesië van de geruchten, als zou het leger geëist hebben dat Soekarno en zijn eerste mi nister Soebandrio moesten aftreden, om dat deze de communistische partij te veel in de kaart speelden. Blijkbaar heeft het leger deze omwenteling ook in handen gehad, want terstond na de machtsoverdracht begon een grote pa rade en, werden belangrijke strategische punten in de hoofdstad Djakarta en an dere steden bezet. De nieuwe bewindvoerder, generaal Soeharto, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de onderdrukking van de oktoberrevolutie van vorig jaar, staat bekend als fel anti-communistisch. Te recht ziet hij groot gevaar in de koers van iSoekarno én de zijnen, die de laat ste tijd sterk op Rusland was georiën teerd, en het is begrijpelijk dat hij aan de activiteiten van de P.K.I., de com munistische partij, drastisch een einde wil maken. Maar we vragen ons wel af, of het middel niet erger zal blijken te zijn dan de kwaal. Want het is een be kend verschijnsel wanneer de commu nisten bij de wet verboden worden, dat ze dan ondergronds gaan werken. En daardoor zouden ze zonder de controle van de regering, weleens gevaarlijker kunnen worden dan ze tot nog toe wa ren. Misschien wel met het oog daarop heeft Soeharto verklaard dat de nieu we koers, hoewel niet uiterst links, toch links zal blijven. Het spreekt wel vanzelf dat de om wenteling aanleiding heeft gegeven tot talrijke demonstraties en protestbeto gingen. Ondanks alle kritiek op het beleid van Soeharto was hij toch po pulair bij een groot deel van het Indo nesische volk en het was te verwach ten dat men deze „nationale held" niet zonder meer ter zijde kon schuiven. Dat hij zelf erin heeft toegestemd van het politieke toneel te verdwijnen, mag wel gezien worden als een teken dat hij de zaak niet meer aan kon. Maar of heel zijn aanhang daarmee zal instem men, moet nog worden afgewacht. Want weliswaar heeft men aan Soekarno de opperste bevoegdheid niet ontnomen, maar dat zal toch alleen een formele kwestie zijn, zodat hij toch praktisch niets meer in de melk te brokkelen heeft. Aan de andere zijde is er bij een be paald deel van de bevolking vreugde, nu de spanning om Soekarno gebroken is. Ook na de revolutie van vorig jaar oktober bleef de president de commu- schitterend bezit voor altijd! Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam nisten de hand boven het hoofd houden en dat heeft bij velen kwaad bloed ge zet. Het is op dit ogenblik nog moeilijk, een oordeel te vormen over de machts overname. Dat is onder meer afhanke lijk van de invloed die Soekarno nog heeft op het beleid (hij is het bijvoor beeld niet eens met de nieuw te vor men regering) en van de wijze waarop Soeharto zal optreden. Oostenrijh Vorige week zijn in Oostenrijk de parlementsverkiezingen gehouden. Deze hebben een absolute meerderheid opge leverd voor de rooma-katholieke volks partij, die met een winst van 4 zetels de 85 wist te bereiken (Het aantal ze tels in de Nationalrat is 165). Maar dat betekent dus dat de meerderheid slechts uiterst klein- is, zodat het voor de ka tholieken geen geringe opgave zal zijn, een regering te vormen zonder de soci alisten. Deze laatsten bezetten namelijk 74 zetels. Daarnaast is er dan nog een, liberale groepering, die 6 zetels heeft. De aftredende kanselier Klaus is in middels belast en begonnen met de vorming van een nieuwe regering. Als hij de socialisten, op grond van de ver kiezingsuitslagen buiten wil sluiten, dan zal hij daarmee bijna revolutionair werk doen. De coalitie is reeds zozeer in het openbare leven doorgedrongen dat welhaast alle belangrijke instellin gen een tweehoofdig bestuur hebben, namelijk.van rooms-katholieken en so cialisten. Deze verpolitisering van al lerlei openbare diensten en instellin gen is moeilijk, weg te denken. Frarikrijk President de GauUe zet zijn plannen om de NAVO af te breken, verder door. Hij heeft de eis gesteld dat alle bases en^ troepen in zijn land onder Frans commando zullen komen, niet alleeh formeel en administratief, maar ook daadwerkelijk. Amerika heeft hierop al te spoedig en zeer beslist negatief gereageerd. Johnson wil er niet eens over spreken met De GauUe alvorens hij zich met de andere NAVO partners heeft ver staan. Daarbij zal met name de beslis sing van Bonn van belang zijn. Welis waar onderhouden Erhard en De Gaul le tegenwoordig zéér vriendschappelijke betrekkingen, doch in dit geval schijnt Duitsland gelieel aan de zijde van Ame rika te staan. De NAVO landen zijn nu voor het eerst bijeen geweest zonder Frankrijk teneinde zich te beraden over de te volgen gedragslijn. Er zijn verschillen de consequenties verbonden aan de I door Frankrijk veroorzaakte crisis, bij voorbeeld of de zetel van de „burger lijke" organisatie uit Parijs moet wor den verplaatst en of de vijf, wanneer Frankrijk halsstarrig blijft, een ge meenschappelijk front tegen Frankrijk moeten vormen. Het is bepaald niet verheffend te zien hoe De GauUe bezig is, luchtkastelen te bouwen, terwijl het voor ieder duidelijk is dat Frankrijk nooit een hoofdrol zal spelen op het Europese toneel. OPPERSTALMEESTER W. F. K. BISSCHOF VAN HEEMSKERCK bij de „bruidsstoet in miniatuur", welke sinds vandaag te zien is in het Haags Expositiecentrum. Als achtergrond fungeert een grote foto van de Westerkerk. toonaangevend als nieuws- en advertentieblad

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1