Raad Oostflakkee accoord met verhuur recreatiezaal van het Fort [o is het Meditatie Kon. zilver voor dhr. J. W. Drooger F! C. KORTEHEG s ZOON zorgsteti uws omzei! benoemen ♦♦♦♦♦♦♦♦J ♦♦♦♦♦♦♦♦J jaargang Vrijdag 4 maart 1966 No. 3467 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ikt hout ïoer y^ rtje De antinomiaan bestraft Fruitmaniien en Fruitbakies »De Fruitcentrale" Raad Dirksland giaat gem.-secretaris Vijfling geboren in Zuid-Afrika A.R.P. bezorgd over „kleine spaarders^' ir Ambtenaren krijgen reisvergoeding ir Dhr. Poli deed folders direct de deur uit Uw auto is te duur voor probeersels Tank MOBIL benzine EKENHUIS 1 Breukelfler, aarden) bereikt vat t volgen van. erzorgster. een salaris] en vrije geen 17 jaar| int 1.1. ziekenl e volgen. an sollicitatie ziekenhuis. PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS ledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PEE KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. WIJ voor u rd, asbestcemil rde golfpiil nieuw zowel erde spykersf irage nodig? d jbiyvend prjjJ EN) Tel. (01877)1 Bij gebleken I likbaar. reau van dit Jen-Nieuws" zijn" krant leij voor kolom,! zelfde grote ij verkoopboods euws" even adering of onderhou- 00 m. hoog dkar, 2 wie- ilderde kas- g huisorgel. ommelsdijk. int van de E ld. lAND Na een voort iet minder dar Tramweg Jt oud-dorpsga der Reest M- iers: Toon) 5 met pensioe 1919 werd de.' teld als stoke: ■n-Duiveland. agen van de lat van der Ej het boeremw meer afwissaf .-, dat heinï' )at hij juist,P staat van toker op de benoemd «F .ndigde zijn .s. „Hellegat' ;hinist op 2 f ïlling ontbrefc Oosterlanfl art. het Kroont; maart e.k. is'; jevereniginê nma opgeste'» er kerkklokkE; ulde door de inbare Lag«" ^e in verband; uitzendingen; gheden te en liif nderspelei lële", besta: Jopen voor ar; hardlope»,' dnderen van op fietsen' 13 jaar. j, |g voor de or Leien, scoote'- riëntatierij„ K aer feeste»- tiekamer njf een v ook ig zal oriëntatierit ch opgeven Je volgende int JoostdU'^ is, speciaal in de laatste weken, deining ontstaan in ons volk rondom en door de televisieuitzending de „V.A.R.A." onder de langade- titeï „Zo is het toevallig ook nog eens een keer." Dat zal ook wel geval zijn bij diegenen onder onze ks, die een t.v.-toestel bezitten. Zeer [kijken naar die maandelijkse uit ing, een deel van hen met genoe- en instemming, maar een zeer veel ar deel met afkeuring, ergernis en intwaardiging. De dag- en weekbla- hebben er artikelen over geschre- en vanuit hun lezerskring kwamen erden protesten binnen, waarvan deel in de vorm van ingezonden „een werd geplaatst. Verreweg de iste waren fel contra, maar toch ik, dat er ook nog verdedigers wa- van dit programmaonderdeel. We en veilig aannemen, dat de over- meerderheid van de kijkers ___ichien wel 80 °/o het onvoorwaar delijk afkeurt, maar toch blijkt, dat er ook nog velen zijn, die het met genoe gen zien en er zelfs van genieten. Van vele zijden is er sterk op aan gedrongen, dat de regering deze uitzen dingen verbiedt nu blijkt dat de V.A. R.A. niet bereid is ermee te stoppen. De voorstanders van dit programma Zg^en, dat niemand verplicht is ernaar "ken en dat men de knop dan maar omdraaien, overschakelen op het Mpde net of het toestel helemaal uit schakelen. Uiteraard kan men dit doen. Maar daarover gaat het niet. De kwes tie is deze: moeten we dulden dat via dit programma ons volk vergiftigd wordt met laag-bij-de-grondse spot en hQon ten opzichte van de godsdienst, iiet koningshuis en particuliere perso- iien. Het is immers meer dan schande lijk wat de presentatoren van dit pro gramma zich durven veroorloven. Dat ï^.i^e grote meerderheid van ons volk jnfët moe, maar zat! Sedert een paar jaar heeft de socialis tische omroeporganisatie aan een club je jonge journalisten en schrijvers van ultra-progressieve opvattingen op al lerlei gebied de verzorging toever trouwd van een z.g. satirisch program ma. Nu verstaat men onder satire uitin gen, die dienen om personen of toestan den in een bespottelijk daglicht te plaatsen. Men schijnt in die kringen daaraan behoefte te hebben, maar dat getuigt o.i. van een bedenkelijke men taliteit, temeer omdat deze personen niet in de gelegenheid zijn zich te ver dedigen. De situatie is dus feitelijk zo, dat ieder Nederlander, die iets zegt of doet of schrijft, dat deze heren niet zint, ten aanschouwen en aanhoren van geheel Nederland wordt bespot en be lachelijk gemaakt, waartegen hij vol komen weerloos staat. Deze V.A.R.A.- tv.-nozems stellen zichzelf daarbij op zo'n hoog voetstuk, dat ze zich aanma tigen te mogen en te kunnen optre den als censoren van de koninklijke familie, ministers, bisschoppen en pre dikanten, Kamerleden etc. Het is dan ook geen wonder dat men zich afvraagt of dit nu maar straffeloos mag door gaan. De heren doen het zo geraffi neerd, dat ze zich net langs de grens van beledigingen bewegen en dat men er dus via de strafrechter weinig of niets tegen kan doen. Zo hebben ze in het begin van deze uitzendingen het Onze Vader, dat voor ieder christen, zowel protestants als rooms, het allerheiligste gebed is, mis bruikt als een middel om met t.v.-ma niakken te spotten. De verontwaardi ging was toen zo groot, dat het V.A.R.A. bestuur de gang van zaken betreurde. Naar aanleiding van het huwelijk van prinses Beatrix putten ze zich uit in geniepigheden en hatelijkheden om met het „Fries Dagblad" te spreken tegen het koninklijk huis. Dat is bo vendien nog een zeer laf gedoe ook, omdat dit zich niet verweren kan. Ook mgr. Bekkers, de bisschop van 's-Her- togenbosch, die zeer vele niet-roomse Nederlanders een heel sympathiek mens vinden, werd naar aanleiding van zijn mededeling aan de Eindhovense paro-- chie over de ambtsneerlegging van twee geestelijken, voor wie de last van het celibaat te zwaar was geworden, even eens in een bespottelijk daglicht ge steld door hem op belachelijke wijze te imiteren. Zo werd de laatste keer ook net S.G. Kamerlid Ir. van Dis aange vallen op een zeer grove manier, om dat hij volgens de heren in de bezet- tmgstijd een „fout" artikel zou hebben geschreven, terwijl gebleken is, dat hij daaraan part noch deel heeft gehad. Zo zouden we nog wel even door Kunnen gaan. Dat het de spuigaten uit- toopt, blijkt ook wel hieruit, dat zelfs „Het Vrije Volk", orgaan van de P.v. d.A., zware kritiek had op de laatste uitzending. Het blad vroeg zich terecht af wat er van „Zo is het" nog zal over- Wijven na de tiende maart! Het meent, dat satire gepaard moet gaan met mild- nöd, maar deze is aan het team-Fer- mnandusse. Van Tijn, Frenkel Frank,' ölokker etc. volkomen vreemd. Blijk baar schaamt H.V.V. zich voor de on beschaamdheid dezer heren. Nochtans verdwijnt het programma niet, al zal er achter de schermen misschien wel zwaar over gediscussieerd worden. De verantwoordelijkheid voor dit programma ligt in laatste instantie bij net V.A.R.A.-bestuur, maar dit doet mets. In naam van de absolute vrijheid van menmgsuiting in de publieke media 'S elke rem hierop verboden. Het is wouwens ook bij de K.R.O., de N.C.R.V. en de V.P.R.O. niet helemaal in orde. Meeds meer blijkt, dat het politiek en ander commentaar er in handen is van S;?°"1?' 3lles zwaar progres- siei willen zijn. Iedereen, die aan deze II. En dat gij zoudt vernieuwd wor den in de geest uws gemoeds. (Efeze 4 23) En hoe is het onder ons. Terwijl ik deze schets van de antinomiaan schreef, moest ik al meer en meer denken aan veel prediking in onze kerken. Te dikwijls wordt er een evan gelie verkondigd, dat vol zit van een antinomiaanse geest. Iedereen moet maar geloven, leert men dan. Over verbrokenheid en verslagenheid vanwege de zonde hoort men zelden of nooit. Wedergeboorte wordt niet of weinig genoemd en nog minder wordt uitgelegd wat het is. Bidden en sme ken om vergeving komt er niet bij. Men heeft vergeving. Alles is in Jezus, laat men dat nu toch aannemen. Ik zeg niet, dat men de antinomiaanse leerstellingen in z'n geheel aanneemt. Zover denkt men niet eens. Doch de prediking van een groot getal voor gangers is doortrokken van dit anti- nomianisme. De rechte verhouding van recht en genade, wet en evangelie, be kering en geloof, wedergeboorte en goede werken is men zo goed als kwijt. Wie verlost ons van deze besmetting met dit uiterst gevaarlijke, zielen ver woestende antinomianisme? Leert de Schrift de noodzakelijk heid van een totale ommekeer niet zeer duidelijk? De Heere Jezus heeft veel meer over bekering dan over ge loof gesproken. Hij is niet begonnen met de prediking van geloof, doch met de prediking van bekering. Hij is geko men om te roepen tot bekering. De Heere Jezus bond het de rijke jonge ling, Nicodemus en allen tot wien Hij sprak op het hart, dat het ging om een totale ommekeer van alles in hun le ven. Het gaat om een algehele vernieu wing, waarvan ook onze tekst spreekt, tot in het diepste van ons bestaan. Het is echter niet alleen de predi king, die mij deed vragen hoe het staat met de antinomiaan onder ons. Wij spreken onder elkaar nog wel eens van veranderde mensen. In plaats van de herberg of het voetbalterrein kwam de kerk. In plaats van waardeloze lec tuur de oude schrijver. Maar veran derde mensen zijn nog geen ver nieuwde mensen. Denkt men daar wel genoeg aan? De oude natuur kan nog ten volle werkzaam zijn in deze ver anderde mens. Wordt dat wel genoeg ingezien? Daar zijn mensen, die zoeken met kracht de zaligheid. Dat is te prij zen. Doch is het hen evenzeer of nog meer om de heiligheid te doen? „Zon der heiligmaking zal niemand God zien", denkt men daar genoeg om? Is het de innerlijke lust om naar Gods geboden te leven of wil men alleen naar de hemel als men sterft? Som migen nemen allerlei gewoonten over, die men bij een gedeelte der kinderen Gods vindt. Zij hopen door deze ge woonten te doen aangenamer te wor den in de ogen Gods. Dat is de ver nieuwing des gemoeds niet. Daar moet een heel nieuwe geboorte plaats heb ben. Daar moet een nieuwe mens ge schapen worden in Christus Jezus tot goede werken. Is men daar wel genoeg aan ontdekt in onze dagen? Wordt dat wel genoeg gepreekt? Of is men te vreden met een halve ontdekking? Is men tevreden met zijn leven in een bepaalde vorm te brengen, zonder die per ontdekking en zonder vernieuwing? Ik ben bang voor het antinomianisme. Soms heeft iemand de naam dat er in hem een ander leven is. Maar is het een nieuw leven? Soms doen zulke mannen of vrouwen van deze naam heel verkeerde dingen. Zij zijn gierig of hard of bedrieglijk of ijdel of on derhevig aan een ander kwaad. En dan wordt er door hun omgeving wel eens gesproken in die zin: nu ja, dat is wel zo, doch daar mag men niets van zeggen. Want het zijn bekeerde mensen. Is dat wel helemaal schriftuurlijk? Moest de bekering niet uit de vernieuwing blij ken en moet er van de zonde niet wor den gezegd, dat ze er niet wezen mag in Gods kind. Hoor de Apostel spreken: „Ik zeg dan en betuig het in de Heere, dat gij niet meer wandelt gelijk als de andere heidenengij hebt Christus alzo niet geleerdleg af de oude mens, wordt vernieuwd leg af de leugen, zondif^ niet in toorn en blijf geen dag lang toornig, geef de duivel geen plaats, eigen u niets toe van de ander. Bitterheid, toornigheid, gram schap enz. zij verre van u." Ik ben bang voor antinomianisme. Ik denk, u ook. De Heere ontdekke en vernieuwe al Zijn volk in geheel hun leven en hart. Ds. L. Vroegindeweij v Speciaal in het opmaxen van B. T. d. VEER Telefoon 2682 Westdijk b6 MIDDELHARNIS dwaze mode niet meedoet, moet het ontgelden. De roomse presentator Van der Poel en de prot. chr. Houwaert zijn zo langzamerhand berucht geworden om hun zure en wrange kritiek op auto riteiten en anderen. Men kan aan hun gelaatsuitdrukking zien welk genot zij erin scheppen misbruik te maken van hun monopoliepositie om vooraanstaan de landgenoten te kapittelen. Het is ons een raadsel, dat de omroepbesturen hieraan niet een eind maken. Publieke kritiek moet en mag er zijn. Die oefent de pers ook dagelijks uit, maar de wij ze waarop dit op de t.v. gebeurt, is ronduit irriterend, hooghartige en ten dentieus. De grote vraag is, of aan dit alles en speciaal dan uiteraard aan het op treden van het „Zo is het-team" niet een eind gemaakt kan worden. Dit is inderdaad een zeer moeilijke kwestie. Onze Grondwet kent een aantal z.g. grondrechten, zoals de vrijheid van godsdienst en onderwijs, maar ook die van drukpers en bij uitbreiding die van radio en televisie. Er is dus bij de laat ste drie media geen preventief toezicht oftewel censuur. De enige beperking staat in art. 7 van de Grondwet ten aanzien van de drukpers, maar dit geldt ook in de praktijk voor radio en t.v.: „behoudens ieders verantwoorde lijkheid volgens de wet." Er kan dus wel achteraf worden gestraft, als de strafwet is overtreden b.v. door op ruiing, laster of belediging, zodat er wel repïessief toezicht is. En hier ligt nu de moeilijkheid. Wie de nodige han digheid bezit, kan zonder lasterend of beledigend te zijn heel ver gaan met het afbreken van personen. Daarbij komt nog, dat vrijwel al onze politieke partijen een zo goed als normloze de mocratie voorstaan, waarin de hoogste wijsheid is althans op geestelijk ge bied (op sociaal en economisch terrein is het onbegrensd) geen ingrijpen van overheidswege. Zelfs het Wetboek van Strafrecht wordt steeds ruimer geïnter preteerd: men denke slechts aan de be strijding van de pornografie. Zo heerst er in onze moderne tijd een vrijheid zonder normen. Daarom is het onder de huidige wetgeving onmogelijk, dat de regering ingrijpt in een programma als „Zo is het." Elke greep in ons volk moet haar eigen stem kunnen laten horen en dat is goed, maar dit zal dan toch moeten gebeuren volgens bepaalde regels van fatsoen en verantwoorde lijkheid. Thans wordt ons omroepstelsel misbruikt doordat men kwajongens aan het woord laat en hun een invloed geeft, die niet evenredig is aan hun geestelijke standing. Op deze manier graaft dit zuilenomroepsysteem zijn eigen graf. De gemeenteraad van Dirksland zal a.s. dinsdagavond half acht in open bare vergadering bijeen komen. Het meest belangwekkende punt op de agenda is de benoeming van een ge meentesecretaris, waartoe B. en W. een aanbeveling doen met als no. 1 dhr. P. Geelhoed te Dirksland; no. 2 dhr. J. van Dijke te Melissant en no. 3 dhr. J. A. V. d. Ster te Herkingen. Voor de be noeming van een gemeente-ontvanger hebben B. en W. een aanbeveling ge steld in alfabetische volgorde. De heer Geelhoed is niet eerder ge- meente-secretaris geweest; hij was in de oude gemeente Dirksland eerste amb tenaar ter secretarie en wnd. gem.-se cretaris. De heren Van Dijke en Van der Ster waren tot aan de herindeling resp. gem.-secretaris te Melissant en Herkingen. In East London in de Kaapprovincie in Zuid-Afrika heeft een Afrikaanse vrouw, Nogei Gqoezoeloe, zaterdag het leven geschonken aan een vijfling, de eerste die naar bekend in Zuid-Afrika levend geboren werd. Het vijftal had een totaal gewicht van eenentwintig pond. De vroegtijdig geboren vijfling be staat uit twee meisjes en drie jongens en bevindt zich in de couveuse in een ziekenhuis. Moeder en kinderen sche nen het goed te maken. De vader is arbeider bij een krachtcentrale. Hij verdient ongeveer veertig gulden per week. De geboorte van de vijfling geschied de op natuurlijke wijze in zeventig minuten tijds. Het gezin Gqoezoeloe woont in het dorp Kentani in Transkei. Het central comité van de anti-revo- lutionaire partij heeft het college van advies van deze partij verzocht, op kor te termijn de inflatoire ontwikkeling in het algemeen nader te bezien. In het bijzonder de sociale gevolgen van de geldontwaarding voor de „kleine spaar ders" zullen in dit onderzoek moeten worden betrokken. Evenals in een uitspraak op 18 dec. van het vorige jaar onderstreept het partijbestuur nog eens de verantwoor delijkheid die de regering ten aanzien van de inflatie draagt. Het centraal co mité, dat zaterdag j.l. bijeen is geko men, rekent er op dat kabinet en volks vertegenwoordiging blijvend aandacht zullen besteden zowel aan de noodzaak van publieke voorzieningen als aan de risico's die een verdere geldontwaar ding voor de ontwikkeling van ons volksleven met zich meebrengt, aldus een gisteren uitgegeven communiqué. Door B. en W. van de gemeente Oostflakkee is een onderzoek ingesteld naar de meest geschikte mogelijkheid van vervoer van de ambtenaren die in de dorpsdelen Den Bommel en Oude Tonge wonen maar in Ooltgensplaat hun werk hebben. In de j.l. dinsdagavond gehouden raadsvergadering is de raad hierover nader voorgelicht. Besloten werd de ambtenaren een vergoeding toe te kennen van 9 et. per kilometer voor eenmaal per dag heen en weer reizen. De raad ging geruime tijd in besloten zitting over het voorstel de grote recre atiezaal op het Fort Prins Frederik te verhuren aan dhr. F. D. Poll, hotel houder te Ooltgensplaat, tegen een vergoeding van f 200,per maand. Na heropening van de zitting bleek geen uitgebreide gedachtenwisseling meer no dig. De S.G.P.-fractie die aanvankelijk beducht was voor zondagsontheiliging en het aanttrekken van cabaretgezelschappen e.d. ging eveneens accoord na dat de voorzitter, burg. v. d. Harst de garantie had gegeven er voor te waken dat er enkel gepaste ontspanning wordt beoefend. In hun voorstel wijzen B. en W. erop dat de grote recreatiezaal, de z.g. Don- jon, tot dusver enkel in incidentele ge vallen wordt verhuurd voor de prijs van f 1.50 per persoon per dag met een minimum van f 150.totaal. Thans heeft zich een gegadigde gemeld, dhr. Poll, die de zaal wil gaan exploiteren als exclusief horecabedrijf, waarbij hij er bovendien voor zal zorgen dat dage lijks een eenvoudig en goedkoop menu is te verkrijgen voor de kampeerders. Dhr. Poll wil de zaal huren geduren de de maanden april t.m. september. De overige maanden zal verhuur plaats vinden a f 1.50 per persoon, terwijl bo vendien dhr. Poll in laatstgenoemde maanden f 17.per dag betaalt voor gelegenheden waarbij hij de bediening heeft. In het huurcontract zal tevens een .bepaling worden opgenomen dat de gemeente maximaal 2 dagen per maand gratis over de recreatiezaal zal kunnen beschikken voor representatieve doel einden. Dhr. Van Dam (s.g.p.) vond het mooi dat een middenstander uit eigen plaats de exploitatie van de zaal ter hand zal nemen. Het was hem overigens liever geweest dat er een inschrijving voor open stond, dan hadden zich misschien ook gegadigden uit de andere woon kernen gemeld. Spr. wilde de voor waarde ingesteld zien, dat de zondags rust gehandhaafd wordt. Ook als caba ret- en andere gezelschappen zullen op treden zou de S.G.P.-fractie tegen het voorstel zijn. Het deed dhr. Nieuwenhuijzen ge noegen dat tegenover de investeringen door de gemeente nu inkomsten zullen staan. Hij was vóór het voorstel. De voorz. antwoordde dat tegen in schrijving verschillende bezwaren gol den. Het Fort is een plaatselijk recre atieobject dat typisch bij een bepaalde dorpsgemeenschap hoort. Het moet daarom niet worden gezien als een object van de andere kernen, al zal wel van de diensten van de middenstand uit de verschillende kernen gebruik worden gemaakt. De gegadigde is zeker bekwaam een keurige exploitatie te voeren; het doel van de exploitatie is het verblijf en het kamperen op het Fort aantrekkelijker te maken. Het zal ook weer geen soort vermaakscentrum worden; daaraan zullen de nodige maat regelen worden gesteld. „Garandeert u dat?" vroeg dhr. Van Dam. Voorz.: „Ja, dat b.v. geen cabaret wordt gehouden!" Dhr. Van Vliet: Is er dan wat op te gen dat er een gezelschapje komt om wat vertier te brengen? Ook dhr. Nieuwenhuijzen vond het te ver gaan dit stringent te verbieden. Voorz.: „Ik voel wel aan in welke geest dhr. van Dam denkt; ik meen dat te kunnen garanderen; de vergunningen daarvoor zullen van de burgemeester moeten komen." „Gepaste ontspanning" begreep dhr. Nieuwenhuij zen. Dhr. Arensman had graag inzage ge had in de overeenkomst maar dat zou volgens de voorz. weinig nieuws hebben gebracht; er wordt enkel gesproken over zakelijke punten. Spr. zegde inzage toe in de volgende vergadering. „Moeten we dan een blanco formulier tekenen" verklaarde zich dhr. Groenen dijk. „In de huurovereenkomst gaat het enkel over de duur van de huur en de prijs daarvan" antwoordde de voorz. Hij maande de raad de plannen door te zetten omdat de zaak in april moet starten; bovendien moeten Ged. Staten nog goedkeuring verlenen. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Vervoer gemeente-personeel. Van de ambtenaren ter secretarie wonen er 3 in Oude Tonge en 1 in Den Bommel. Momenteel gebruikt één van hen zijn eigen auto; hij krijgt daarvoor een vergoeding van 63.per week voor plm. 350 km. B. en W. hebben meerdere vervoersmogelijklieden onder zocht. Reizen met de bus is bezwaar lijk, vanwege de slechte verbindingen; bij aanschaf van een V.W. busje komt dat op f 4200,per jaar en per taxi op f 5250,per jaar. Zoals het momen teel gaat kost het f 3150.Het bezwaar is echter dat men dan teveel van elkaar afhankelijk is, bij ziekte of verlof van de chauffeur, reden waarom B. en w. het hebben gezocht in een individuele vergoeding. Zij zijn daarbij uitgegaan van een scootervergoeding van 9 cent per kilometer of plm. f 35.per week bij éénmaal per dag heen en weer rei zen. Zullen de ambtenaren dan toch gezamenlijk per auto blijven reizen en in de middagpauze naar huis gaan dan komen zij, wanneer ze de vergoeding bij elkaar leggen ook op 18 et. per km. B. en W. menen met deze regeling te hebben bereikt dat elke ambtenaar vrij is hoe hij wil reizen. Dhr. de Vin beet ditmaal de spits af. Hij wilde de ambtenaren zo snel mo gelijk een woning te Ooltgensplaat toe wijzen. De voorz. deelde desgevraagd mee dat er nog een ambtenaar bij komt zodat er 5 vervoerd moeten worden. Dhr. Arensman vreesde dat de Bom melaar dan wel te veel zou worden en 9 cent zou voor hem dan te weinig zijn. De voorz. verklaarde nogmaals de rijksregeling te hebben gehanteerd; ook de tolgaarders hebben deze regeling zij het voor bromfiets, 7V2 et. zij werken samen en komen met de auto. De raad ging accoord. Wnd. gem.-secretaris. Tot waarnemend gemeente-secretaris werd benoemd en beëdigd de hoofd commies ter secretarie de heer M. Hey- koop. Mevr. B. de Jong-Haak, werkzaam als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Oude Tonge werd in vaste dienst aangesteld. Heffing precariorechten vervalt T)e opbrengst van precariorechten zoals die in Oude Tonge geheven wor den is zeer gering, gezien de uitga ven van controle en administratie die er tegenover staan. Ook geeft het aldus B. en W. aanleiding tot onbil lijkheden. Zij stelden voor de heffing af te schaffen. „Daar wil ik geen woord van zeggen anders zijn we morgen nog niet klaar" gaf dhr. de Vin als enig commentaar. De raad ging accoord. Legesverordening. Vastgesteld werd de nieuwe leges verordening voor de gemeente Oost flakkee. Tot dusver golden in de voor malige gemeenten verschillende veror deningen. Voor de betreffende ambtenaar bleek dat moeilijk hanteerbaar en bovendien moest de éne inwoner van Oostflakkee meer betalen dan de ander. Een geheel nieuwe aangepaste verordening werd thans vastgesteld. De heer de Vin vond het wel bezwaar lijk dat ter vergelijk niet de vorige verordeningen waren overlegd. Het was volgens de voorzitter beter een voorstel objectief op te bouwen, los van de voor geschiedenissen. De administratie zou waneer dat alles erbij moet worden gehaald zeer worden belast en de voorzitter vroeg daarom begrip voor de situatie van de administratie. De heer de Vin zei daarvoor alle be grip te hebben, toch was het z.i. gemak kelijk de andere verordeningen er bij te pakken. „Als het voorstel niet onre delijk is heb ik geen behoefte oude stuk ken in te zien" was de mening van de heer Nieuwenhuijzen. De Vin: Het gaat de mensen geld kos ten en ik wil weten waar we aan toe zijn. De verordening werd aangenomen. Ijsbaan Aan de ijsclub „Voorwaarts" werd verhuurd de vest van het fort Prins Frederik voor 2,50 per jaar. De vest werd al tal van jaren als ijsbaan ge bruikt maar nooit eerder als zodanig officieel in gebruik gegeven. Het bestuur van „Voorwaarts" heeft verzocht reeds voor de vorstperiode begint over de vest te mogen beschik ken om tijdig maatregelen te kunnen treffen om beschadiging van het ijs te voorkomen. (Vervolg pag. 2, 1ste kolom) HERKINGEN Ter gelegenheid van zijn 50-jarig dienstverband bij de fam. Kastelein thans fam. v. d. Velde heeft de heer J. W. Drooger j.l. dinsdagmiddag de Koninklijke onderscheiding in zilver in ontvangst mogen nemen. Tijdens een samen zijn op de boerderij van zijn hui dige werkgever, de heer E. v. d. Velde, aan de Peuterdyk te Herkingen werd de jubilaris het eremetaal door burgemees ter H. Bos uitgereikt en op de rever gespeld, waarna de hartelijke geluk wensen volgden. De heer Drooger die werd geprezen als een zeer gewaar deerde en trouwe kracht ontving uit handen van mevr. wed. E. Kastelein een gouden polshorloge. Getooid met de ho ge onderscheiding liet hij de afgelopen 40 jaar, waarin hij de ontwikkeling en mechanisering van het bedryf mee maakte, de revue passeren. Ook de heer E. v. d. Velde gaf een terugblik op de voorbije jaren. De heer Drooger was in 1916 in dienst gekomen bij dhr D. D. Kastelein en in 1925 nam E. Kastelein het bedrijf over. De heer Drooger heeft dus onder meerdere ge neraties van het geslacht Kastelein ge werkt. De heer v. d. Velde haalde lief en leed weer eens voor het voetlicht, in 1944 was de heer Drooger geëvacu eerd; in 1960 was mevr. Drooger over leden en in 1964 de heer E. Kastelein met wie de heer Drooger 39 jaar had samengewerkt. De heer v. d. Velde, ge huwd met Willy Kastelein, nam het be drijf in 1964 over en daarmee ook de gewaardeerde heer Drooger die bij de geboorte van mevr. v. d. Velde in 1928 voor de dokter een baan door de sneeuw hopen maakte. Uitreiking onderscheiding Het deed ook burgemeester Bos een bijzonder genoegen de jubilaris van har te geluk te kunnen wen.<;en „Het is pret tig daar te zijn waar mensen gewaar deerd worden" aldus de burgemeester die erop wees dat men gauw geneigd is teveel met zichzelf ingenomen te zijn, waardoor men de ander de waardering onthoudt. „Wanneer men gedurende 50 jaar in het boerenbedrijf als werkgever en werknemer heeft samengewerkt groeit er een band die uitgaat boven de band die gelegd wordt door enkel het dienstverband." Spreker wees erop dat het in deze tijd niet veel meer voor komt dat gouden dienst jubilea kun nen worden herdacht, door het grote aanbod van werkgelegenheid is men niet meer van zijn werkgever afhanke lijk. De burgemeester vond het juist bij dit jubileum stil te staan en daarvoor de dagelijkse gang van het werk te on derbreken. Het lange dienstverband was voor de heer Bos het bewijs van een goede ver standhouding tussen werkgever en werknemer; een verstandhouding die elders soms veel te wensen overlaat door allerlei spanningen en onenighe den. Spreker begreep dat er ook tussen de heer Drooger en zijn werkgevers wel eens onenigheid zal hebben ontstaan maar die leiden nooit tot verbreking van het dienstverband, wat zowel een pre voor patroon als voor werknemer betekent. Hij schilderde de heer Droo ger die gedurende vele jaren door lief en leed met de fam. Kastelein mee leefde als een soort Eliëzerfiguur, een trouwe en vertrouwde. Met graagte maakte Burg. Bos gewag van het Kon. Besluit de heer Drooger een Kon. onderscheiding toe te kennen, waarna hij de heer Drooger de versier selen opspeldde. Gelukwensen De heer Drooger kreeg vele handen te drukken van de fam. Kastelein en eigen familie en gezinsleden. Mevr. wed. E. Kastelein overhandigde de ijverige jubilaris een gouden polshorloge. VOOR BETER f^ 1^^ -NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:2328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1