u longer in Indis Meditatie F^C. KORTEHEG aZOON Gemeentehuis van Stad aan 't Haringvliet voor f 12.500,- verl(oclit isenbail ;plaat" jaargang Vrijdag- 25 februari 1966 No. 3465 tuk. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZXHD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN r'^ foOR BABY'S HUIDJE ft De antinomiaan bestraft Waarom 1 x winnen en 2 X verliezen Tanlc MOBIL benzine Ons kind kan dit jaar de kleuterschool helaas nog niet verlaten Diekhuusnieuws Brtllant - van Andel Een nieuwe commissie voor de landbouw Plaatselijk Nieuws Fruitmanden en Fruitbakjes »De Fruitcentrale" Raad IVliddelharnis Houdt de raad benoeming onderwijzend personeel in eigen hand Oud-gediende R.T.M, eervol ontslagen RINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS ledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk lel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. _Jft allerarmste land van de wereld is volgens de deskundigen op dit gebied India De armoede is er zovirel in de 3000 steden als in de 600.000 dorpen enorm groot, zo groot, dat wij er in ons wel varend Nederland ons geen voorstelling van Itunnen vormen. Het is een gewel dig groot land; de oppervlakte ervan is bijna 100 maal die van ons land en de bevolking wordt geschat nauwkeu- cijfers zijn niet bekend, want de re latie ervan laat zeer veel te wen- ^yer op ongeveer, 460 miljoen. -a»B*hina is het dus het volkrijkste land 'ter wereld. En elk jaar neemt de be- ang, wier aanwas 2,2°/o per jaar be kt, met 11 a 12 miljoen toe! Dat is fevenveel als de hele Nederlandse ucvblking. Bij ons was die toeneming in 1964 ongeveer l,4"/o. Niettemin is ons Eland <-•'' welvarend. Maar een dood- larm .1 als India moet met zulk een '■bevolkingsgroei wel voor onvoorstel bare moeilijkheden komen te staan, die af en toe tot een ware katastrofe leiden. Volgens de cijfers van de Verenigde fis, die door de landen zelf worden geven, bedraagt thuis het geboorte in India 21''/oo en het sterftecijfer In Nederland waren deze resp. ^64: 20,7 en 7,7. Deze cijfers voor inst: gestegiil Coop. Raiffeij in 1965 is even. In 196)| i5.849,— (in IS ie stijging opj sch van gm\ 1964 was oeg de omzeli gulden. Heelll igste top ber( hoger en hj .626,88 (in 1> Inéila moeten echter zwaar geflatteerd Volgens de sociograaf prof. Brandt, i bekend Nederlands expert op dit ïd, zijn ze dan ook resp. 40 en 22, mgeveer het dubbele! Het geboorte loopt wel terug, maar het sterfte- nog veel harder met het gevolg, ie verminderde geboorten de veel |ote bevolkingsaanwas lang niet vol le beïnvloeden. Dit volk, dat per- ;nt voor een groot deel ondervoed eenzijdig gevoed wordt en dat dan ;lk jaar er evenveel eters bij krijgt federland er in totaal telt, staat raor een vrijwel onoplosbaar pro- aarbank liepi' ntal voorsd: ijl het bedrajj loog liep 964 tot 1.4f:' 14 is. gemiddelde levensduur is er thans ■veer 40 jaar (in ons land 73). De lersterfte is er nog altijd schrikba- in 19G4 re raid hoog; beneden het jaar sterven er st aantal spas 115 per duizend, welk aantal in ons land lOOg en kwaK 14 is. Van de kraamvrouwen sterven er jiog veel, hoewel het aantal vermin- Vroeger werd India vrijwel per- nt geteisterd door allerlei epide- eën; het was toen een ware be- pende rekeni: smettingshaard van pest en cholera, ter- Het aantal; wijl gele koorts, tyfus en pokken tal- ilijk naar tr loze slachtoffers maakten. Al deze ziek- 39.724 in 19E; ten zijn nu wel tamelijk goed onder paargeld eec coptrole, maar tuberculose, lepra, inge- ontvangen e wa|dsziekten en Engelse ziekte komen ,45 (in 1964 nog zeer veelvuldig voor. De grootste 2.107.585,44 e ooreaak van de hoge sterfte is de ar moede. De mensen heben geen weer- id. Het aantal calorieën, dat ze nodig len, is wel kleiner dan bij ons, om- ;e over 't algemeen kleiner van stuk en in een heel of half tropisch kli- leven, maar hun voeding is of te ,g of te eenzijdig (te weinig eiwit, vitaminen en mineralen). Daardoor uiteraard de arbeidsprestaties ook ger. De woningtoestanden zijn er- elijk, 60% is analfabeet, dus de on- ie speelt ook een grote rol en bo- v^ien zijn ze tamelijk apatisch voor ziape en dood. jiöordat niettemin de sterfte sterk indert en dit niet wordt gecompen- door een geringer geboortecijfer, de aanwas veer te groot. Een en- in 1957 wees uit, dat het kinder ier gezin bij de Hindoes (70''/o van levolking) resp. 7 bij de hogere en ij de lagere kaste was, bij de Mos- 8,4 en bij de Christenen 5,8, gemid- 7,8. Vandaar dat de bevolking zo trustend toeneemt. De regering eert hierin verandering te brengen, fen Gandhi adviseerde onthouding, dit gaf praktisch geen effect. In eerste vijfjarenplan (van 1951 tot is ermee begonnen anticonceptie Topageren. Duizenden centra wer- [gesticht waar dan de bevolking an- iceptionele middelen werden ver- t, aan de armen zelfs gratis. Er Jfl^ bij manen en vrouwen sterilisaties past, op vrijwillige basis uiteraard, daartegen rees fel verzet. Deze voor anticonceptie wordt steeds siever gevoerd zowel met oude als ^"W"^ middelen, maar naar schatting s dan te 7.4'- ^o|aen deze nog slechts door 10»/o ge- uisgenoten V2! SP* "°S zeer gebrekkig. Het ï^r*^^'' "^is^ bijzonder groot, terecht verzet men zich tegen [tus provocatus (door kunstmiddelen ekte miskraam) zoals die in Ja- op enorme schaal wordt toegepast, W^t die is misdadig. Er is bij de Hin- i||| echter geen religieus verzet tegen n J^Bpticonceptie en daarom zal ze wel van de C.B'Hjl»aam doorzetten. Maar voorlopig il worden S'. tOTt het geboortecijfer zo hoog, dat met a.s. des avo»; eea snelle toeneming van de bevolking ammelsdiJK--;: gekend moet worden, een bestuur»; »eze omstandigheid plaatst de India- aftredend z.j; se legering en ook de hele wereld voor J. Wagner;^. onoplosbaar vraagstuk. De econo-) kan de bevolkingsgroei niet ver en. Ons nog veel dichter bevolkte niet een toeneming van 160.000 per neemt steeds in welvaart toe dank e structuur van zijn economie. Dat voornamelijk hierin, dat bij ons IJ^ts 9V0 der bevolking in de land- werkt en in India 65''/o. Een land, e post vorm! eninghouders ontvangsten 12.584.704,11: 19.212,42) en ghouders in 340.951,27 (in het grote en dit nog rvefonds vi gestegen fonds leverde: 1,31 (in IS;- Vergader idering vaB uden worden: !S avonds CJ overlegginj :al er verltii 1 lid van het ;ke aftredins relke wegens •kiesbaar is.' :t bestuur de esteld: 1- y' ■eeft Azn. M zicht treed PJ; van den W )e voordrach. A. van denf'i inhuijzen. Na stuur en de door de heer* t een Iczm-. ertoning van door hem ka gemaakt iteressante ef" r gemeend r.s jr uit te noff; vóór kwart -_ ;n zijn. Koning, B. zal spi het LandW' Jer staat •ogramma' induiding wj' ter verga*'. En dat gy zoudt vernieuwd wor den lp de geest uws gemoeds Efeze 4 23. Vroeger had men. de antinomianen De oude schrijvers maken 'daar wel eens melding van. Zij vormen een ver leidelijke secte. Denk eens aan, wat een mooie leuze zij aanheffen. „Alles is in Christus Jezus" zeggen zij. Hij heeft niet alleen de gerechtigheid voor ons verworven. Hij is niet alleen in de plaats zijner uitverkorenen in de dood gegaan. Dat is de algemene overtuiging der christenen. De verwerving des heils is door Christus. Dat is de grote rijkdom van de prediking des evange lies. Wij maken het in de prediking aan alle zondaren bekend „het is vol bracht". Christus Jezus, de Borg en Zaligmaker heeft de straf op onze zon den gedragen. Hij is een vloek gewor den in de plaats van vervloekten. Daar is geen penning meer te betalen daar is niet de geringste vorm van verdoemenis voor degenen die in Chris tus Jezus zijn, zelfs geen vagevuur, 't Is zo'n kostelijke prediking, die ver kondiging, dat de zaligheid en de ver lossing volkomen en geheel door Chris tus is verworven. Ja, wij gaan nog ver der. De verwerving is het begin, de toepassing is het vervolg. Moeten wij de zaligheid aan onszelf toepassen? Geen sprake van. Dat zij verre. De Heere Jezus heeft ook de toepassing verworven, want Hij heeft immers de Geest verworven, die de zaligheid toe past De Heilige Geest overtuigt van zonde, gerechtigheid en oordeel. Hij opent het hart, dat gesloten is. Hij doet de uitverkorenen belijden, dat Jezus de Heere is en hun Heere. Een mens doet niets aan zijn zaligheid. De Christus heeft haar verworven en de Geest van Christus past haar toe. Wij doen niets dan tegenwerken. Men zou zeggen dat evangelie van vrije genade is een schoon evangelie. Alles is gave. De gerechtigheid, de heiligheid, de dat op industrie en dienstverlening is ingesteld, schept veel meer welvaart dan een in hoofdzaak agrarisch land. Deze welvaart hangt af van de produk- tie. In India komt daar nog bij dat er veel misoogsten zijn door droogte, over stromingen, sprinkhanen etc. Bovendien geschiedt alles er even primitief: men werkt nog hoofdzakelijk met houten ploegen, met een span magere ossen en er is weinig of geen bemesting. Men werkt volgens methoden van eeuwen terug. De bevolking is uiterst conserva tief en het is bijzonder moeilijk de tra dities te breken. Dit laatste blijkt wel heel duidelijk uit het feit, dat er in India tientallen miljoenen heilige koeien voor een deel zonder eigenaar, rondlo pen, die veel eten, maar niet geslacht mogen worden. De Hindoes eten er dan ook geen rundvlees (en de Moslims geen varkensvlees). Zo is India een specifiek achterge bleven land. Het inkomen per hoofd der bevolking is slechts het dertiende deel van dat in Nederland. Voorts zijn de inkomens zeer ongelijk verdeeld: de grote massa leeft aan de rand van de honger terwijl een kleine bovenlaag in weelde baadt. Door de in hoofdzaak agrarische economie met veel te kleine bedrijven is men afhankelijk van de ex port van enkele landbouwprodukten, wier wereldprijs erg schommelt en te genwoordig veel te laag ligt, terwijl bo vendien de landbouw onderhevig is aan grote produktieschommelingen i.v.m. misoogsten. Daarbij komt, dat de pro- duktiviteit er miniem is, omdat er te veel mensen in de landbouw werken. Het nationaal inkomen is naar verhou ding veel te klein, zodat er vijrwel niet gespaard en dus ook niet geïnvesteerd kan worden. Er is dus geen geld om de industrie op grote schaal op te bouwen en evenmin voor een doeltreffende in frastructuur. Verder is er een ontstel lend tekort aan technische kennis. Er zijn te weinig ondernemers. Door de armoede brengen de belastingen veel te weinig op en moet er veel inflatoir ge financierd worden. In één woord: de economie zou radicaal omgeschakeld moeten worden, maar dit is een kwes tie van tientallen jaren. Dat was in het Westen ook zo. Het hongerprobleem in een land als India is dus in wezen een zaak van een verkeerde economische structuur en de oplossing er één van lange adem. Men kan dus wel op heel veel punten ge rechtvaardigde kritiek uitoefenen op de regering van zo'n land, maar daarmee zijn de mensen, wanneer er weer eens een hongersnood dreigt, in zo'n accuut geval niet geholpen. Het is zoals „Trouw" dezer dagen schreef: „Een structurele oplossing komt voor iemand die van honger sterft, altijd te laat". En daarom is het toe te juichen, dat ons Nederlandse volk nu met gulle hand enige tientallen miljoenen bijeenbrengt ten einde ertoe bij te dragen, dat de grootste nood in India gelenigd wordt. VOOR BETER tf, -—NflflB DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 bekering, het geloof, alles wordt de zon daar om niet geschonken. Dat evange lie, zoals de reformatoren het hebben mogen zien en ons willen laten zien, is het mooiste evangelie, dat er is en het gemakkelijkste, 't Is bij de vrij zinnigen, bij de ethischen, bij de Re monstranten, en bij de Roomsen veel moeilijker. Daar moet je zelf goed en heilig wezen of je moet zelf geloven of je moet zelf werken om de genade te verdienen, je krijgt daar niet alles cadeau. Maar de reformatoren hebben ons het schone lied van het evangelie Gods voorgezongen, waarbij we alles cadeau krijgen. Wij worden om niet gerechtvaardigd. Maar nu komt de antinomiaan. Hij meent, een evangelie ontdekt te heb ben, dat nog gemakkelijker is. Naar de maatstaf van het vlees gemeten heeft hij gelijk ook. De antinomiaan heeft een evangelie, waarbij de toepassing op en in en aan de mens vervalt. Hij heeft een evangelie zonder berouw, zonder bekering, zonder gebed, zonder belijdenis van schuld, zonder geween om vergeving. Dat is allemaal onnodig. De Heere Jezus heeft niet alleen voor zondaren Gods wet gehouden en de straf op zich geladen. Hij is ook in onze plaats wedergeboren, in onze plaats bekeerd, heeft in onze plaats de zonde leren kennen. Is het u duidelijk? Nu hoeft de mens alleen maar te ge loven d.w.z. als waar aan te nemen ot anders gezegd hij hoeft alleen maar tot het inzicht te komen, dat hij ge rechtvaardigd, wedergeboren en gehei ligd is in Christus. Er hoeft in hem of aan hem of door hem is niets te ge beuren. Hij moet alleen geloven, dat alles gebeurd is. U zegt misschien daar begrijp ik niets van. Zo iemand zondigt toch heel vaak, heeft hij daar geen verdriet van? Weineen, daar heeft hij geen verdriet van. Want hij ziet het zo. De zonden, die hij nog doet zijn geen zonden meer. Het zijn werken van de oude mens, die den gelovige als zodanig niet meer aan gaan. De gelovige heeft niets meer met de wet te maken. Daar is hij door Christus van bevrijd. Laat dat vlees maar zondigen, dat is niet wijzer. Doch blijf des te vaster geloven, dat Jezus Christus ales volbracht heeft, dan wordt men zeker zalig. Wat zegt u van zo'n leer Ik zeg, dat zij volkomen onschrifturlijk is. Dat vond Luther in dertijd ook al. Men heeft het al ge voeld, dat in het antinomianisme de wet helemaal negeert wordt. Elke eis in welke vorm dan ook, wordt ontkend. Over recht en wet mag niet meer gesproken worden. In de dagen van Luther had men Rudolf Agricola. Deze leerde, dat de versla genheid over de zonde niet uit de wet, I maar uit het evangelie geleerd wordt. Zo had Saulus van Tarsen het bij zijn bekering ondervonden. Van deze laat ste opmerking begrijp ik niet zo veel, want de Heere Jezus preekt hem waar lijk geen evangelie, toen Hij dezen vervolger neerwierp, verblindde en weigerde te zeggen, hoe het nu verder moest. Niet de liefde, maar de majesteit van Christus heeft hem neergeslagen. Volgens Agricola dan wordt de mens door de vriendelijkheid Gods overwon nen en verlaat dan de zonde en is er beducht voor den hemelsen Vader tot toorn te verwekken. Luther is daar fel tegen op gekomen. Daar gaat een ander begin aan vooraf. De wet legt de ziekte bloot, zegt hij, het evangelie is het geneesmiddel. De antinomiaan, die in Agricola school, heeft hij weerstaan. L.V. (Wordt vervolgd) In Rotary-Nederland van febr. 1966 lazen wij een verslag van een clubvoor- dracht door een schoolarts over „school- rijpheid". Ter gerusstelling van die ouders, wier kind dit jaar nog niet de leeftijd heeft bereikt, dat het naar „de grote school" kan, zijn wij zo vrij uit dit verslag het volgende onder hun aandacht te bren gen. Uit de statistiek blijkt dat in Neder land ieder jaar 25000-30000 kinderen het eerste schooljaar moeten doubleren, d.i. 10 a ll'/o van het totale aantal eerste klassertjes. Wij mogen aannemen, dat '/4 deel (18000-23000) moet doubleren wegens school-onrijpheid. De tijd vormt in het rijpingsproces, een belangrijke factor. Onder de kin deren, die kort voor hun intrede onrijp-' heid gevonden dan onder de kinderen, die die leeftijd al eerder hebben bereikt. Uit de statistiek valt te leren, dat van alle zittenblijvers in de eerste klas: 52"/o 6 jaar was geworden tussen 1 juli en 1 oktober; 39,7»/o 6 jaar geworden tussen 1 april en 1 juli, daaraan vooraf gaande; 6fi'>lo 6 jaar was geworden tus sen 1 jan. en 1 april, daaraan vooraf gaande; l,4»/o 6 jaar was geworden tus sen 1 okt. en 1 jan. daaraan vooraf gaande. Het door de ouders vaak genoemde „ongunstig jarig zijn" blijkt dus veelal eerder een voordeel dan een nadeel te zijn. Een o ud-schoolhoofd MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Ruilbeurs. Zaterdag 26 febr. is er weer ruilbeurs in het Diekhuus. De deuren zijn open voor de verschillende bezoe kers van 2-3 Tevens vragen wij een paar vrijwil ligers die dit gevarieerde werk op zich zouden willen nemen. Het werk is in korte tijd zo toegenomen dat dat het niet meer door 2 personen gedaan kan worden. Denkt u er eens over? Lezing over de Deltawerken. Dinsdag hield de heer Lingsma voor de bejaar den een lezing over de Deltawerken. De lezing werd toegelicht met dia's en film. Deze middag is wel het hoogtepunt ge worden van het jaar. De heer Lingsma vertelt over deze materie wel op een bijzonder boeiende manier. De dia's en de film maakten deze technische verhandeling zo dat toch ie dereen het op een duidelijke manier kon begrijpen. De bepaarden lieten zich ook niet onbetuigd en kwamen ondanks de vele griep die er heerst toch in grote getale naar het Diekhuus. Al met al een onvergetelijke middag. Biljarten. Zaterdag op de normale tijd weer biljart-competitie. Het wordt nu een zaak van intensief spelen, want 12 maart vindt er een biljart ontmoeting plaats tussen Middelburg en Middel- hamis. En dan zou het toch wel leuk wezen, als het Diekhuus goed uit deze strijd kwam. Muziekconcours. 5 maart is het mu ziekconcours in het Diekhuus. Aanmel dingen hiervoor kunnen gedaan worden in het Diekhuus iedere dag van 1 tot 5 uur. 26 maart is de laatste dag voor de inschrijving. schitterend bezit voor altijd! Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Wij leven in een tijd van samenwer king, hetgeen ook tot uiting komt in de agrarische Stands-organisaties. Aan de top is er regelmatig contact tussen de drie Centrale Landbouworganisaties (C. L.O.) terwijl in provinciaal verband het zelfde geschiedt. ,als 3 Hollandse Land bouworganisaties (H.L.O.) Op Flakkee zijn ook de eerste stappen op deze weg gezet en heben de besturen van de kringen van C.B.T.B., H.M.v.L. en L.T.B, een commissie van 9 ingesteld; de Flak- keese Landbouw Organisatie Commis sie (F.L.O.) Deze commissie zal bekij ken op welk terrein een samenwerking mogelijk is, met behoud van ieders prin cipieel uitgangspunt. Als resultaat hier van zal op dinsdag 1 maart a.s. des avonds 7.30 uur in Hotel Spee te Som- melsdijk de eerste samenkomst gehou den worden, met als spreker Mr. J. F. G. Schlingemann, die zal inleiden: „De E.E.G. en haar ontwikkeling", met be spreking. STELLEND AM Een vaandel voor „De Hoop". In ver band met het a.s. 70-jarig jubileum van muziekvereniging „De Hoop" heeft zich een comité uit de burgerij gevormd om ter gelegenheid daarvan een nieuw vaandel aan te bieden, daar het oude tengevolge van de ramp in 1953 in zo danige toestand verkeert, dat het niet meer toonbaar is. Teneinde de nodige gelden hiervoor bijeen te brengen zal bovengenoemd comité in de week, die aanstaande is, een huis-aan-huis collec te houden. Het comité hoopt, dat de burgerij op royale wijze zal bijdragen, om het gestelde doel te bereiken en al dus haar waardering uit te drukken voor de muziekvereniging. „Ons koor" komt concerteren. Daar het concert op 12 febr. door de weers omstandigheden geen doorgang kon vin den, moest dit uitgesteld worden en zal nu plaatsvinden op zaterdag 5 maart om 8 uur in het Haegse huus. Zanglief hebbers verzuimt deze avond niet. IIERKINGEN Biddag. A.s. woensdag 2 maart zal er in de Ger. Gem. biddag worden ge houden, des v.m. 10 uur en des avonds nog onbekend ds. F. Blok. Jaarvergadering. Op vrijdag 11 mrt. zal zowel de Herv. schoolvereniging als de Ger. schoolvereniging haar jaarver gadering houden. Geboren: Cornelia Geertruida Nico- lette, d.v. H. Kievit en van J. Malie paard. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdijk W MIDDELHARNIS Het gemeentehuis van de voormalige gemeente Stad aan 't Haringvliet is ver kocht voor de prys van 12.500,aan de heer P. C. Bakelaar te Stad aan 't Haringvliet. De raad van Middelharnis had in de j.l. dinsdagavond gehouden raadsvergadering tegep verkoop geen bezwaar. De raad ging niet accoord met het voorstel het benoemingsrecht van hoofdleidsters en leiders aan de open bare kleuterscholen en van het onder wijzend personeel uitgezonderd de schoolhoofden van de openbare lagere scholen aan het college te delegeren. De raad sprak zich uit deze bevoegdheid liever in eigen handen te houden; er volgde een interessante discussie. Bij stemming staakten de stemmen, zodat in de volgende vergadering weer zal worden gestemd. B. en w. voerden in het prae-advies aan, dat reeds in 1948 is aangedrongen op wijziging van de onderwijswet in die zin dat de gemeenteraad de mogelijk heid verkrijgt het benoemen van onder wijzend personeel aan b. en w. te dele geren. In 1958 werd door verschillende kamerleden daarop opnieuw aangedron gen en de Minister liet zich adviseren door de z.g. commissie De Roos, welke als haar oordeel te kennen gaf dat het recht van benoeming van hoofden van lagere scholen in handen van de ge meenteraad dient te blijven en dat het benoemingsrecht voor het overige ou- derwijzend personeel aan b. en w. moet kunnen worden gedelgeerd. De wet van» 16 juli 1964 heeft deze wijziging in de lageronderwijswet van 1920 aange bracht. Nu het aantal onderwijsinstellingen door vergroting van de gemeente ten opzichte van voorheen belangrijk is uit gebreid en het te verwachten is, dat zich in de personeelsbezetting van die scholen regelmatig vacatures zullen voordoen, waarin steeds op de kortst mogelijke termijn voorzien moet wor den, deden b. en w. eerder genoemd voorstel. De heer Opstelten gaf als eerste zijn mening te kennen. „Is dit nu noodzake lijk, als raad hebben we toch al zo weinig te zeggen". „Ik heb dat nooit zo geweten" voegde spreker eraan toe. (Hij was n.l. weth. te Nieuwe Tonge). Komt er wel uit" lachte de heer Hoogzand. De heer Opstelten kan er overigens in zoverre mee accoord gaan dat wordt bepaald dat in de eerstvolgende verga dering over de benoeming verslag wordt uitgebracht. Mevrouw van Groningen vond dat de raadsleden mede verantwoordelijk moe ten blijven voor de benoemingen van onderwijzend personeel. Waneer spoed moet worden betracht is er altijd nog de mogelijkheid een spoedeisende raads- vrgadering te beleggen" vond zij, een mening waarbij de heer Drooger zich direct aansloot. „De commissie Oe Roos schoot niet in de Roos" filosofeerde de heer Hoog zand. Spreker wilde het in handen hou den van de raad, gezien ook dat „het college een overwegend rechtse signa tuur draagt". „De samenstelling van b. en w. is toch echt een afspiegeling van de sa menstelling van de raad" repliceerde de voorz. De heer koppelaar herinnerde voorz. eraan dat de raad het hoofd van de gemeente is. Wanneer we alles aan b. en w. gaan legeren zouden we als raad aan het eind van het jaar enkel nog kunnen zeggen of u het wel of niet goed hebt gedaan!" „Het is" aldus de voorz. „niet de opzet de taak van de raad over te nemen. Het voorstel is „spoedheidshal- ve gedaan, het kan n.l. voorkomen dat sollicitanten meerdere sollicitaties heb ben lopen. De voorzitter wees erop dat het hoofd der school een zeer belang rijke stem in het kapittel heeft. Een toe zegging van benoeming aan sollicitanten zou aldus de voorzitter een specu leren zijn op het besluit van de raad; het voorstel is derhalve ingegeven uit praktische overwegingen. „Het enige motief is dus dat er snel kan worden benoemd" bergeep de heer Kievit. „Het tekort zal niet eeuwigdu rend zijn en spreker stelde voor de be voegdheid voor één jaar aan b. en w. te delegeren; dan kan weer worden be zien hoe „het aanbod op de arbeids markt is". De heer van Rumpt vond een snelle beslissing wel aan te bevelen. Een schoolhoofd had hem gezegd: „Als je direct kunt benoemen, kom je onder wijzers krijgen". Spreker vond dat met het aannemen van het voorstel het be lang van de jeugd zal zijn gediend. Kortweg „bedenkelijk" vond de heer Edewaard het dit te delegeren aan b. en w. Hij wilde het aan de raad houden. De heer Opstelten wilde naast de be noeming van schoolhoofden van de la gere scholen ook de hoofdleidsters van de kleuterscholen in handen van de raad houden. De voorzitter bracht het voorstel in stemming. De stemmen staakten met 7-7, zodat in de volgende vergadering opnieuw wordt gestemd. Benoeming. Daarop werd door b. en w. voorgesteld te benoemen als onderwijzer aan de O. L. school te Stad aan 't Haringvliet, de heer D. M. Istha. De raad ging akkoord. De directie van de R.T.M. heeft j.l. zaterdag eervol ontslag verleend aan de heer Joh. Boogerd te Middelharnis. De heer Boogerd bereikte deze maand de pensioengerechtigde leeftijd, 46 jaar lang was hij aflosser machinist op de veerdienst Middelharnis-Hellevoetsluis. Zaterdag was de machinekamer van de Haringvliet versierd met vlaggen en is het personeel gezellig bij elkaar ge bleven. Op dit „onderonsje" zal de di rectie van de R.T.M, een officieel af scheid laten volgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1