kei 1 en Ruim 1 ton voor „Eten voor India' Gezinsboek voor het Bruidspaar ENS elsdijk Een oorlog tonder einde? Dr. J. C. Hooykaas op de lijst van de Boerenpartii 'ting De heer P. Bom op paleis Soestdijk ontvangen Spido gaat naar bouwput varen jaargang Dinsdag 22 februari 1966 No. 3464 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN kilo (5,60 ippende )r: icten v/h igen. Varken voor actie „Eten voor India" Oranjevereniging ..Dirksland" Centrale Veiling Middelharnis B.B. oefeningen in Goeree en Dirksland Ledenvergadering Bedrijfsvoorlichting 18 februari PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS iedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond graan- IS ■thoop gen! ard elmonde erflakkee Juiveland 5^;>Sn^Sv5^injo prettige om- ook op W' idijk. 6, Herkinge» praten. Ooü en. Ons tele- de fatri* reau te Mi^" uur 's avo mds ö:i3iSS&S=S3C^' •esident Johnson van de Verenigde en is een weinig benijdenswaardig 1. Hij zit diep in de zorgen. De groot- en allesbeheersende is momenteel de oorlog in Vietnam. Het spreekt ,„elf, dat de Amerikanen daar graag „'zouden willen. Hij verslindt tiental len miljarden dollars, honderden jonge mannen zijn al gesneuveld of voor hun leven invalide, er driegt tweespalt in land over deze kwestie en de ver- iding tot de Westelijlïe bondgenoten 'dt vertroebeld. Daarbij komt, dat einde ervan nog lang niet in zicht in dat allerlei ongewenste complica- dreigen. Deze oorlog in het Verre Iten schijnt eindeloos te worden. De ierikaanse journalist James Reston al geschreven: „We staan aan het begin van een grote strijd in Azië, die de rest van onze eeuw zal beheersen." Hij doelt blijkbaar op een uitbreiding ervan tot Rood-China. Inderdaad zitten de V.S. daar in een uitermate moeilijk parket. De vraag kan iteld worden wat ze er eigenlijk doen. antwoord erop is gemakkelijk te in: Amerika voert voor de hele vrije ■eld de strijd tegen het communisme, legers heben Stalin een halt toe epen aan het IJzeren Gordijn in iopa, ze hebben het in 1954 gedaan iorea en nu pogen ze Zuid-Vietnam ■edden van de rode vloedgolf. Het 't niet de bedoeling van dit land een ierikaanse kolonie te maken, want |er één land anti-koloniaal is, dan is tAmerika. Het leger der V.S. is daar om het communistische kolonia le en imperialisme te bestrijden en irpm dienen we diep respect te heb- i voor het Amerikaanse idealisme en [r de offers, die dit machtige land getroost om de rode agressie te Eten. ie communisten zeggen, dat deze oor een burgeroorlog is, waarmee an- fe landen niets te maken hebben. Dit latuurlijk helemaal niet zo. Dé 17e idtegraad is detijds aangewezen als grens tussen Noord- en Zuid-Viet- doch het Noorden heeft deze nim- gerespecteerd. De bedoeling is om Vietnam voor het communisme te iveren. Het is dus in feite de rege- van Ho-Tsji-Minh, die de agressie in en naar het zich laat aanzien zal teetten tot het doel is bereikt. Ach- leze actie staat, naar uit alles blijkt, Rood-China, dat zijn machtssfeer sUitbreiden over heel Zuid-Oost-Azië ommunistische expansiezucht is be- 1 en men kan erop rekenen, dat vf&neer Zuid-Vietnam valt, daarna als een reeks vallende dominostenen ook Kambodsja, Birma, Maleysië, Sin- re de Philippijnen en Indonesië de beurt komen. We kunnen daarom veilig aannemen, dat wanneer Amerika zich uit Zuid- Oost-Azië zou terugtrekken, Rood- China zich op de duur meester zou ma ken, van een groot deel van het Azia- tisdie Continent. In dat deel van de we- relji staat dus de vrijheid van vele vol- keH; op het spel. Zoals de Amerikanen y^S middel van hun bezettingsleger in ■'■'.-Duitsland sedert 1945 de vrijheid ons, Westeuropeanen hebben be- irmd tegen de agressie van de Mos- letische communisten, zo staan ze weer op de bres voor die van de itische volken. Dit mochten we wel 1 goed bedenken. Laten we nooit -^j.jeten, dat geen enkele natie ter we- ,,rel|l zich thans de luxe van de neu- 1 ti^teit zou kunnen permitteren als de •maeht der Veren. Staten er niet was. Wanneer we ons die wegdenken, dan §naar de mens gesproken, de hele •ld, dus West-Europa inbegrepen, 5 lang zuchten onder een communis- e wereldheerschappij. Het is onbe- .ptoelijk, dat velen dit niet kunnen in nen. felaas gaat het met de Vietnamese ig niet naar wens. Na jaren vech- eerst alleen van de Vietnamezen en sedert ruim een jaar ook van merikanen, lijkt het erop, dat er bevredigend einde aan komen kan. Be^oorzaken daarvan zijn gelegen in factoren, die men wel uniek kan noe men. Men vraagt zich af, hoe het moge- m IS, dat 160.000 Vietcong-strijders Kans zien stand te houden tegen en vor- aermgen te maken op 600.000 Zuid-Viet natese soldaten en 200.000 Amerikanen, ^a" modernste wapenar senaal ter wereld. Voor de verklaring S^^°" moeten we ons realiseren, dat geen gewone oorlog wordt gevoerd. I geen sprake van fronten en van ■lagen. Ware dit wel het geval, dan was de zaak al lang beslist ten gunste van de Amerikanen. De communisten volgen de guerrilla-tactiek: op de loer ^gSen, onverhoeds aanvallen en ver- r JS,"?'^' bevolking intimideren en I raronseren. Zo is deze Vietcong vrfl- O* .""grijpbaar. Bovendien hebben ze i net-voordeel van het terrein: oerwou- ;aen, gebergten en in de Mekong-delta ui^estrekt verscholen vaargebieden. Op net platteland hebben ze verre de over s' ?f^ Volgens de Vietcong-kaarten zijn ze m meer dan driekwart van het Zui- aen heer en meester en volgens die der Amerikanen ongeveer in de helft! Al- raS steden zijn in handen van de fSj^"gstroepen en de Amerikanen, terwijl de laatsten dan nog een aantal zwaar versterkte bases hebben. Buiten K^Aï heerst de terreur. Vele ge- Dieoen zijn overdag vrij en 's nachts re geert er de Vietcong. ÉtJa^ *s g^n wonder, dat de hele we- 51^ sn speciaal de politici en de mili st wiren zich afvragen, wanneer en hoe deze oorlog eindigen moet. Men gaat er aan twijfelen of de Amerikanen zelfs met een half miljoen man haar kunnen winnen. Menigeen vreest dat er een derde wereldoorlog uit kan voortkomen, wanneer Rood-China erin betrokken raakt. In Amerika zelf groeit de oppo sitie in het Congres en in de pers. Men wil onderhandelingen via de Verenigde Naties of de commissie van 1954 in Ge neve. De Amerikanen zijn bovendien zeer ontevreden over de Westerse bond genoten, die zich afzijdig houden. De GauUe werkt hen zelfs tegen. Ze vragen zich af waarom ze alleen de kastanjes uit het vuur moeten halen. West-Euro pa en Speciaal West-Duitsland is bang, dat de Amerikanen een groot deel van hun troepen uit de Bondsrepubliek zul len terugtrekken voor de strijd in het Oosten en dan ligt het Westen geheel open voor de agressie van de Sovjet unie. Het enige pluspunt voor ons is de toenemende vijandschap tussen Moskou en Peking. Maar wanneer deze twist tussen de rode broeders nog eens wordt bijgelegd, staat het er maar bedenkelijk bij voor het Westen. In ieder geval kon West-Europa wel eens in gevaar ko men door de situatie in Azië. Het is dan ook geen wonder dat de Amerikanen steedsmeer geprikkeld raken over de Europeanen. Engeland is machteloos, Frankrijk werkt uit rancune tegen en West-Duitsland heeft zijn eigen troepen hard nodig. De Amerikaanse oud-vice-pres. Nixon meent, dat de oorlog gewonnen kan worden na een strijd van twee of meer jaren en hij wil de aanvallen op de grond en in de lucht uitbreiden. Het grootste gevaar dat dreigt ligt volgens hem niet in het militaire, maar in het politieke vlak, n.l. een nederlaag aan de conferentietaf el. Wij zijn dit met hem eens. Mannen als Fulbright, de voorz. van de Senaatscommissie, Wal ter Lippmann, de beroemde journalist en Dr. Martin Luther King, de neger leider, dringen op onderhandelingen. Maar ten eerste willen de communisten dit niet. Het stopzetten van de bombar dementen der Amerikanen heeft niets geholpen. Nixon heeft gelijk als hij zegt dat Noord-Vietnam pas zal willen on derhandelen als het ziet niet te kunnen winnen. Men vergete niet, dat we met communisten te maken hebben. Chur chill -wilde ook niet met Hitler onder handelen toen deze aan de winnende hand was. En hij wilde het ook niet toen hij ging verliezen. Pacteren met communisten betekent altijd: zoveel concessies doen dat zij de mogelijkheid krijgen op de duur de macht toch in handen te krijgen. Laos is hiervan het voorbeeld. In 1962 werd dit geneutrali seerd, de Amerikanen gingen weg en de communisten bleven! De waire vijand zit in Peking. Wij geloven echter abso luut niet, dat Mao Tse Toeng een grote oorlog met de Amerikanen aandurft. China is nog maar een vierderangs mi litaire macht. Wij menen, dat onder handelingen alleen kunnen eindigen met een getemporiseerde onderwerping van Zuid-Vietnam aan het communisme. Maar anderzijds kunnen we erin komen, dat de Amerikanen het moe worden om moederziel alleen overal ter wereld voor politieagent te spelen tegenover de rode raddraaiers. Een varken van de heer Joh. Bakelaar, Oostdijkseweg 37 te Ouddorp heeft zaterdag enkele honderden guldens verdiend in de actie „Eten voor India". De heer Bakelaar ging t.b.v. deze actie zijn varken ter waarde van 230, verloten volgens het Amerikaanse systeem. Een vergunning van b. en w. werd spoedig verkregen en Eef Zandburg en Piet Witte gin gen de (300) loten verkopen. Ze hadden zo'n succes dat er nog eens 200 loten werden bijgehaald die ook vlot van de hand gingen. De loten waren half tien 's avonds aan de man gebracht en kwart over 11 vond in Hotel Akers- hoek expl. dhr. Tom de trekking plaats. Het goede dier had onbewust van zijn rol in de hartverwarmende actie niet min der dan 602,98 opgebracht! Win naar werd de heer H. Hoek. De heer Bakelaar komt voor zijn ges te een welverdiende pluim toe. De heer Tom stelde ook nog enkele prijzen beschikbaar, waarvan de volgende no.'s nog niet zijn afge haald: blauw 90; 108; 96; 143; 91. Wit 262; 248; 222. Feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijksfeest van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op donderdag 10 maar 1966. Programma: 2 uur Rondgang door het dorp met de schoolkinderen met medewerking van „Amicitia". Opstellen bij „de Schakel" 230 uur. Feestprogramma voor de schoolkinderen in „de Schakel". Toe spraak door de Edelachtbare heer Burgemeester Bos. Massazang met de kinderen met „Amicitia". Optreden van het duo „de Groot en van Brus sel". Goochelaars, Poppekastvertoning accordionist en diverse wedstrijden met de kinderen. In de pauze wordt aan de kinderen limonade verstrekt. 7.30 uur. Feestavond voor de leden van de Oranje Vereniging en hun huis genoten boven 16 jaar in „de Scha kel". Medewerking van de muziekver eniging „Amicitia" de zangvereniging „Excelsior" met massazang. Optreden van het ensemble „de Cu- bano's" uit Dordrecht o.a. met vader landse liederen op electronisch orgel. Na afloop gezellig samenzijn. Het bestuur. HERKINGEN Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. hoopt a.s. woensdagavond 7.30 uur voor te gaan ds. P. Blok. OP FLAKKEE; Met miljoenen landgenoten heeft j.l. zaterdagmorgen ook de bevolking van Goerec-Overflakkee spontaan zqn steentje bijgedragen ter bestrijding van de dreigende hongersnood in het verre India. De hartverwarmende actie „Eten voor India" bracht op ons eiland met zijn plm. 30.000 inwoners het formida bele bedrag van honderdduizend gul den op en nog komen er giften en zal a.s. zondag in de Herv. kerk te Ouddorp worden gecollecteerd zodat de ton naar mag worden verwacht ruim zal worden overschreden. De kerken en gemeente huizen hebben om de giften in ont vangst te nemen hun deuren wijd ge opend. Het dringende beroep dat -via radio, t.v. en pers aan het volk was ge richt vond een goede weerklank. Ter wijl de kerkklokken luidden heeft het Nederlandse volk zich weer tot helpen bereid en begaan getoond met het lot van de medemens. Per gemeente hebben we de opbreng sten gespecificeerd. De gemeente Goe- dereede bracht totaal 18.837,60 op t.w. te Goedereede 3739,26, te Ouddorp 8894,41 en te Stellendam 6203,93. Te Dirksland (totaalcijfers) 10306,30, melissant 4244,50, Herkingen 3308,88, Totaal 17859,58. MiddelharnisMiddelharnis-Sommels- dijk 27.276,81, Nieuwe Tonge 6729,48; Stad aan 't Haringvliet 4993,71, To taal 39000,—. Oostflakkee: Ooltgensplaat 9439,07; Oude Tonge 7346,68, den Bommel 5776,52, totaal 22,562,27. Beps Taria De heer Overweel exploitant van Beps Taria op de Westdijk te Middel harnis stelde de gehele opbrengst van de verkoop van frites en bij-artikelen in de tijd van 11 tot 1.00 uur beschik baar. De opbrengst beliep 130, VOOR DE ARME KINDEREN IN INDIA....„.„ Ook de jeugd offerde met graagte voor de arme kinderen in India. Op de foto zien we een groepje jongens en meisjes, van klein tot groot, rondom de (stem-) nu offerbus. Zaterdagmorgen heeft de heer P. Bom te Ooltgensplaat, als Landelijk Verte genwoordiger van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg een Gezinsboek van genoemde Bond aangeboden. Hij werd daartoe 's mor gens te 10 uur door het verloofde paar in de Leuvenzaal van Paleis Soestdijk ontvangen. Meerdere deputaties hebben zaterdag het verloofde paar geschenken aangeboden. De heer Bom werd verge zeld van de heer J. Bruning te Voor burg, hoofdbestuurslid van de Bond. De heren zijn ruim 5 kwartier op het Paleis geweest. Het was een zeer onge dwongen en hartelijke conversatie, al dus de heer Bom, die voor ons blad re gelmatig artikelen over ons Koninklijk Huis verzorgd. Het album, waarin de heer Bom een voorwoord heeft geschre ven, is gebonden in een omslag van zwart zeehondenleer met gouden op druk, bestaande uit de volgende tekst: „Gezinsdagboek voor H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg ter gelegenheid van hun huwelijk; dat voltrokken zal worden op 10 maart 1966" Toespraak Bij het overhandigen hield de heer Bom o.a. de volgende toespraak: Koninklijke Hoogheid en Mijnheer von Amsberg, Het zij mij vergund in mijn kwaliteit van Landelijk Vertegenwoordiger van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland ter gelegenheid van uw huwelijk een dagboek aan te bieden. Velen denken dat het bijhouden van een dagboek iets is uit oude tijden. Dat is in zekere zin ook zo, want wij lezen in de geschiedenis, dat Willem van Nas sau, die in onze historie bekend is als Willem de Rijke, eigenhandig in een boek aantekende, dat Anno 1533 op donderdag 24 april de Welgeboren Ju liana van Stolberg, Gravin en Vrouwe van Nassau, Catzenellebogen en Dietz, tussen tweeën en drieën, doch het naast aan drie uur voor de middag, in het Slot te Dillenburg, een kind van het mannelijk geslacht heeft ter wereld ge bracht; zijn naam zou Willem heten. Maar ook Koningin Wilhelmina hield nauwkeurig een dagboek bij. Uit haar dagboek heeft o.a. de Direc teur van het Rijksbureau voor Oorlogs documentatie, Dr. L. de Jong, over haar regeringsperiode in Londen, tijdens de Tweede Wereldoorlog, belangrijke ge gevens geput. Een dagboek wordt dus in alle tijden gebruikt. Naarmate een goed bijgehou den dagboek ouder wordt, stijgt de be tekenis ervan, zodat het wellicht in la tere tijden een waardevol bezit in Uw Huis zal vertegenwoordigen, dat zelfs door het nageslacht nog meermalen zal worden geraadpleegd. Ik spreek de wens uit dat U dit be scheiden geschenk van onze Bond zult willen aanvaarden, om vanaf den lOden maart 1966 daarin te vermelden hetgeen naar uw oordeel belangrijk wordt ge acht. In de koffiekamer. Na de officiële aanbieding van de ge schenken hebben H.K.H. Prinses Bea trix en de heer von Amsberg zich in de koffiekamer nog een tijd lang opgehou den met hun gasten. Mede namens Ko ningin Juliana en Prins Bernhard werd de heer Bom door het verloofde paar nogmaals hartelijk dankgezegd voor het mooie Gezinsboek. De heer Von Ams berg voegde er nog aan toe „met ingang van 10 maart a.s. gaan wij beginnen om onze dagelijkse belevenissen er in te vérmeiden". Voorts vroeg Prinses Bea trix, onder het nuttigen van koffie en gebak, belangstellend naar het werk en de taak van de Landelijk Vertegen woordiger van de Bond van Chr. Oran jeverenigingen. Verder werd gesproken over de geschiedenis van ons land en volk. H.K.H. Prinses Beatrix zeide o.a., dat zij er bijzonder veel waarde aan hecht, dat ons volkslied, het Wilhelmus, vooral op de Lagere- en Middelbare scholen wordt geleerd en gezongen. -O- Wat de meest voortreffelijke en uit gebreide publiciteitsmedia j.l. zaterdag niet vermochten dat werd bereikt met de torenklokken. Heel ons land werd met het gebeier gevuld en heel ons volk werd erdoor aangesproken; dat deden de bronzen klokken. Neem Middelharnis, Nieuwe Tonge, Stad of Sommelsdijk. Jagen, jachten, snellen maar ineensstop. Een be grafenisstoet trekt voorbij. „Jagende, jachtende, voortsnellende mens, gedenk te sterven" willen de droeve tonen van de torenklok zeggen en ze strooien die sprake uit over de daken en roepen de mens die nog niet geheel opgegaan is in de greep van de nieuwe tijd tot be zinning. Zo ging dat vroeger, zo gaat dat nu, de torenklokken spreken hun sprake en hielden hun tempo aan, on verstoorbaar en tot dusver ongestoord. Onze tijd verdraagt die sprake nauwe lijks meer: „Storend voor de admini stratieve dienst; kost ook teveel", zeg gen b. en w. van Middelharnis en van avond stellen zij de raad voor het klok gelui het zwijgen op te leggen. Geen plaats meer voor bezinning of traditie. Zal de bevolking die sprake onthouden worden. Het argument dat b. en w. aan voeren is wat betreft het storend ele ment te Middelharnis iets maar voor de overige woonkernen in 't geheel niet aanwezig. En volgens de verordening op de heffing en invordering van be- grafenisrechten moet voor het luiden van de klok 10,betaald worden. Een volk dat zijn geschiedenis vergeet is geen volk maar wat zal er van een volk worden dat zijn traditie teloor ziet gaan. Gelukkig is het nog niet zover Uienveiling dinsdag 22 februari 1966. Grove 12,52; middel 10,20; drielingen 11,51; picklers 15,30. Aanvoer 11 ton. Hedenavond dinsdag 22 febr. te Goedereede en op 1 maart te Dirksland zal een grote paraatheidsoefening wor den gehouden. Te Goedereede nemen deel de plaatselijke staf; dienst zelfbe scherming; dienst sociale verzorging, brandweerkorpsen van Ouddorp, Goe ree en Stellendam en Herkingen; mo biele reddingsploegen Dirksland. M.G.T. Dirksland, en verbindingswagens Z.H. 54, 55 en 56. Aan de oefening te Dirksland werken mee de plaatselijke staf, diensten zelf bescherming en sociale verzorging, brandweerkorpsen Dirksland, Melissant, Sommelsdijk, Middelharnis, Nieuwe- en Oude Tonge, alsook de mobiele red dingsploegen van Sommelsdijk, Dirks land, M.G.T.'s van Ooltgensplaat, Dirksland en 3 verbindingswagens. Dr. J. C. Hooijkaas, oud-predikant der Ned. Herv. Kerk, staat als no. zes op de lijst van de Boerenpartij in de kieskring Dordrecht voor de komende verkiezingen van de prov. staten van Dussen, Bentschop en Arnemuiden. Hij promoveerde aan de prot. faculteit te Montpellier in Zuid-Frankrijk en do ceerde enige tijd aan de Academia Re- formata die te, Sliedrecht gevestigd was. In vrije evangelisaties pleegt hij in het land voor te gaan. Goeree en Overflakkee De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Goeree-Overflakkee houdt a.s. don derdag 24 febr. 's avonds 7.00 uur le denvergadering in Hotel Spee te Som melsdijk. De heer Joh. Mol zal tijdens deze vergadering afscheid nemen als voorzitter van de vereniging. Een in leiding over „Ervaringen met plastic- drainage" zal worden gehouden door de weled. gestr. heer Ir. C. L. van Someren medewerker van de afd. onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht. Met ingang van 1 april zal de Ha vendienst „Spido" te Rotterdam rond vaarten vanuit Hellevoetsluit met een bezoek aan de bou-wput van de Delta werken in het Haringvliet verzorgen. Door Rijkswaterstaat zal te Hellevoet- sluis een expositieruimte met betrek king tot de Deltawerken worden inge richt. Folders zijn op aanvraag bij de Ha vendienst „Spido" te Rotterdam ver krijgbaar. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Geldzakjes voor huwelyksgeschenk worden opgehaald. De zakjes die vorige week werden verspreid om daarin een bijdrage te doen voor het aan Beatrix en Claus aan te bieden huwelijksgeschenk zullen deze week worden opgehaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1