De heer D. v. d. Tol te Oude Tonge ter aarde besteld Vakbonden contra werkgevers Laatste tram op Voorne (en in Nederland) verdwijnt Ouderling n. Driesse overieden Plaatselijic nieuws Jaarvergadering Staalk. Geref. Party Toogdag C.P.J.Ü. te Rotterdam-Hlllegersberg Gebed om regen 38e jaargang Dinsdag 8 februari 1966 No. 3460 i iH a CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Streekmuseum Sommelsdijk vraagt: Roode Kruis film Gemeentenaren bewezen eer aan een der grootste zonen Uitvoer uien in januari 1966 CENTRALE VEILING Middelharnis (Chr. Geref. kerk) Bromfietser lag op autoweg Rotterdamse studenten komen naar 't fort Stichting „Spaanse Evangelische Zending PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Hoe het conflict tussen de vakbonden en de werkgeversorganisaties ook af loopt ieder hoopt uiteraard op een vreedzame oplossing ervan het lijkt toch wel nodig, de positie van beide partijen eens nader te onderzoeken. Na een periode van sociale vrede, al was die dan ook relatief, welke twintig jaar heett geduurd van 1945 tot 1965 zijn de verhoudingen zodanig toege spitst, dat rekening gehouden moet wor den met de mogelijkheid van conflicten oolc in de toekomst. De vraag, die thans iedereen zich stelt, is deze: waardoor wordt deze verandering veroorzaakt? Alvorens hierop nader in te gaan vsdl- len we stilstaan bij beide partijen. De werknemers zijn ten dele georganiseerd in hun diverse vakbonden, die een hele bedrijfstak en soms wel meerdere om vatten. Het aantal daarvan bedraagt enkele tientallen. Deze vakverenigingen, althans de voornaamste, zijn samenge- bundeld in z.g. vakcentrales, wier hoofd besturen de landelijke topacties voeren. In ons land berust het vakorganisatie- wezen op levensbeschouwelijke grond slag, dus op het z.g. zuilensysteem, zo dat er prot. christelijke, roomskatho- lieke en neutrale vakbonden zijn. De laatste zijn praktisch meestal socialis tisch van karakter. Ieder kent de na men ervan: Christelijk Nationaal Vak verbond (C.N.V.), Nederlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.) en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) Van het eerste is thans voorzitter het oud-Tweede-Kamerlid Van Eibergen, van het tweede het Eerste-Kamerlid Mertens en van het laatste de heer Kloos, eveneens lid van de Eerste Ka mer. Van onze ruim vier miljoen personen tellende beroepsbevolking is slechts een deel georganiseerd. Voor de diverse be drijfstakken loopt het percentage nogal uiteen en als we de ambtenaren en on derwijsmensen, die ook hun eigen or ganisaties hebben, meerekenen, dan blijkt dat het bij de laatste veel hoger ligt dan bij de bedrijven. Zo is het b.v. in de P.C.O.V. (de Prot. Chr. Onderwij zers Vereniging) bijna 90"/o, terwijl het gemiddelde bij de industrie, landbouw transport etc. ongeveer 40% is. De oor zaak daarvan zal mede wel hierin zit ten, dat de werknemers in het be drijfsleven een veel hogere contributie aan hun bonden moeten betalen, omdat hun organisatie veel meer kost wat de leiding en verder personeel betreft en het in stand houden van diverse insti tuten zoals kaderscholen etc. De moderne vakbeweging is ontstaan 1870. De eerste bond was die van de typografen (1861) en de diamantbewer kers van Amsterdam (1866). Langzaam aan kwamen er meer en zo ontstond in 1906 het N.V.V. en in 1909 het N.K.V. en het C.N.V., terwijl in 1945 na de be vrijding de Eenheidsvakcentrale (E.V.C.) die communistisch georiënteerd was, werd opgericht. Deze is in de vijftiger jaren door sterk verloop weer opge heven. Wat de getalsverhoudingen be treft, in 1940 omvatte het N.V.V. vak bonden met een totaal aantal leden van 320.000, het N.K.V. (toen anders gehe ten) 190.000, het C.N.V. 120.000 en de overige, niet bij een centrale aangeslo ten organisaties 60.000, totaal dus ong. 800.000 of 23''/o van de toenmalige be roepsbevolking. In 1964 waren deze cijfers resp. 530.000, 420.000, 230.000 en ■■"1.000, totaal 1.470.000 of 40»/o. Het hoogtepunt was in 1957 n.l. 41»/o. Het is nu al een aantal jaren stationair op 40. Maar hierin zit dan ongeveer 7''/o, die niet bij een vakcentrale zijn aangeslo ten. In percentages uitgedrukt omvat dus het N.V.V. 36»/o, het N.K.V. 28''/o, het C.N.V. 16»/o en de „vrije" vakbon den 20»/o van het totaal der georgani seerden. Er bestaat al sedert geruime tijd on danks de levensbeschouwelijke ver schillen een hechte samenwerking tus sen de drie vakcentrales speciaal op het gebied van de arbeidsvoorwaarden, met name de loonpolitiek. Op dit punt trekken ze praktisch altijd één lijn. Van enige matigende invloed b.v. van het C-N.V. is tegenwoordig vrijwel niets J^eer te merken. Dit kan mede ver klaard worden uit de vrees voor drei gend ledenverloop. Wat de werkgeversorganisaties be- tót, ook deze zijn op levensbeschouwe- jljke basis gevormd, dus prot. christe- "jk, rooms-katholiek en z.g. neutraal, "^Mr bij de laatste moet men dan van zelfsprekend niet aan socialistische, maar aan liberale organisaties denken. De vier centrale werkgeversverbonden zijn: ten eerste het Centraal-Sociaal Werkgevers-Verbond (C.S.W.V.) opge richt in 1945, huidige voorzitter Ir. Bos nia. Dit is de grootste centrale van [Werkgeversvakorganisaties in industrie, handel en vervoer. Uit 1926 dateert het Verbond van Ned. Werkgevers (V.N.W.) hoofdzakelijk uit industriële onderne- •ïungen bestaande met als voorzitter H. j de Koster. Voorts is er het Verbond y^" Prot. Chr. Werkgevers, opgericht in ims en het Katholiek Verbond van I .„^rkgeversvakverenigingen, dat al in '»15 ontstond. Het C.S.W.V. is van de Vier verreweg het grootst; samen met ^et V.N.W. omvat het 70»/o van de ge- rganiseerde grotere ondernemingen, de het team optreedt (het N.V.V. is het grootst), zo is dit bij de werkgevers Ir. Bosma van de C.S.W.V. Hoe moeten we nu de verhouding zien tussen werkgevers en werknemers? Dat is een heel voornaam punt. Bij de op komst van het socialisme in de 19e eeuw en ook nog lange tijd in de 20e eeuw werd ze beheerst door de idee van de klassenstrijd, die gebouwd was op de echte marxistische principes en die nu nog door de communisten wordt aange hangen. Men zag beide partijen als el- kaars natuurlijke vijanden en de so ciale strijd was dan ook zwaar en hard. Met de vordering van de emancipatie der arbeiders veranderden echter lang zaam aan de verhoudingen en na de tweede wereldoorlog was de klassen- strijdgedachte praktisch overwonnen door die van vreedzaam en verstandig overleg. Dit laatste is vanzelfsprekend altijd het beginsel geweest van de prot. chr. organisaties, die de klassenstrijd van meetaf verwierpen als in flagrante strijd met de beginselen van de chris telijke religie. De gedachte, dat ener zijds de werkgevers niets anders zijn dan uitbuiters en exploitanten van weerloze proletariërs en anderzijds de arbeiders alleen maar uit zijn op het onttronen der eigenaars en de onder gang der particuliere bedrijven is vrij wel verlaten. De machtsstrijd heeft in beginsel plaats gemaakt voor overleg en streven naar arbeidsvrede. Anderzijds moeten we ons de ver houdingen ook weer niet al te idyllisch voorstellen. Al gaat men dan niet meer uit van een meedogenloze klassenstrijd, een feit is het toch, dat er ontegenzeg lijk tussen beide groepen belangente genstellingen bestaan. De werkgevers zijn de eigenaars van de produktiemid- deleij, zij streven naar een zo hoog mo gelijke winst en een zo hoog mogelijke produktie en produktiviteit. Bovendien willen ze een zo gering mogelijke in menging in de leiding van hun bedrijf. De werknemers daarentegen zien hun belang in het zo hoog mogelijk opvoeren van de lonen en secundaire arbeidsvoor waarden, zullen nu niet direct streven naar een maximale produktiviteit en verlangen steeds meer medezeggen schap in de bedrijven. In sommige op zichten kan men dus gerust zeggen, dat werkgevers en werknemers, hoewel ze beiden belang hebben bij de bloei van hun bedrijf, toch tegenstrijdige belan gen hebben. En dat verklaart, waarom de sociale strijd, zij het in gematigde vorm, nog altijd bestaat en zal blijven bestaan. We meenden dit te moeten voorop stellen om enig inzicht te krijgen in de huidige sociale verhoudingen en ver wikkelingen en willen dan in een vol gend artikel nog wat nader ingaan op de actuele problemen. R-K. organisatie 20»/o en de Prot. Chr. [slechts loo/o. Evenals bij de arbeiders- !°f?,«r'trales bestaat ook bij die van de Ljg Severs een hechte samenwerking t '„^6n contactorgaan. Zoals bij de {werknemers dhr. Kloos als leider van De laatste interlokale tramdienst in Nederland, het door de Rotterdamse Tramweg Maatschappij bediende traject Spijkenisse-Hellevoetsluis op Voorne- Putten, zal dinsdag 15 februari worden opgeheven. Het traject is een onderdeel van de lijn Rotterdam-Hellevoetsluis die in het najaar van 1965 al voor het grootste deel met bussen werd gereden. Bij ge brek aan chauffeurs hield de RTM op het laatste stuk van de lijn nog de tram in stand. Het verdwijnen van het trammetje op dé Zuidhollandse eilanden is de laat ste jaren, gezien de toeneming van het wegverkeer, een nogal omstreden zaak geweest. Met het inzetten van bussen op het traject SpijkenisserHellevoetsluis komt een definitief eind aan het eens wijdvertakte tramnet van de RTM. Op de laatste lijn hebben ruim zestig jaar trams gereden. -Ar Klederdrachten Oude ansichtkaarten De conservator van het Streekmuseum te Sommelsdijk dhr. van Hoogstraten vraagt ter verdere uitbreiding van het museum te Sommelsdijk Flakkeese kle derdrachten van 1900 of vroeger en oude ansichten ter aanvulling van de reeds aanwezige collectie. Opgaven kunnen worden gedaan aan tel. 01870- 2629 of de tandarts Sypkens te Middel- harnis. DIRKSLAND Herkingen: Hedenavond om 8 uur zal in het vereen, gebouw door het Roode Kruis de film „Minifer" worden ver toond. De filni heeft betrekking op het werk van het Roode Kruis. Te Melissant wordt a.s. donderdag avond te 8 uur in „Melishof" deze film vertoond, 's Middags om 4 uur is er een film voor de kinderen. Zaterdagmiddag is op de begraaf plaats te Oude Tonge, het stoffelijk overschot van dhr. David van den Tol in leven gemeente ontvanger te Oude Tonge onder zeer grote be langstelling teraarde besteld. Ruim 150 mensen volgden de baar, daarnaast be wezen tal van inwoners de overledene die werd getekend als een van Oude Tonge's meest geliefde zonen - de laatste eer. Onder het plechtig spelen van Ps. 103 8 (Gelijk het gras is ons kort stondig leven) door enkele leden van de muziekver. „Vooruit" werd de kist in de groeve neergelaten. Burgemeester v. d. Harst die als eerste sprak wist hoe diep geschokt en verslagen de gemeenschap van Oude Tonge door dit verscheiden is. Spr. herinnerde eraan hoe de over ledene zijn hele leven heeft gewijd aan het helpen van en de liefde tot de medemens; hij heeft alle andere dingen daaraan ondergeschikt gemaakt. Hij had een grote liefde voor ons allemaal, een liefde waar we slechts weinig te genover konden stellen aldus de bur gemeester. „Moge God hem in Zijn Eeuwig Koninkrijk gedenken. Zijn ziel ruste in vrede." Namens de muziekvereen. „Vooruit" sprak dhr. H. v. d. Doel. Dhr. V. d. Tol, in 1955 tot voorzitter gekozen nam voor de vereniging het leeuwendeel van het werk op zich; hij was een volhouder en doorzetter en voerde tal van acties aldus spr. „Moge zijn werk nu vergoed worden, hij ruste zacht." Dokter Voogd sprak namens het be stuur van het Groene Kruis. Hij her innerde aan het vele en verdienstelijke In de maand januari werden vol gens het uitvoer-controlebureau voor tuinbouwproducten de volgende hoe veelheden uitgevoerd. West-Duitsland 10.389 ton België 717 ton Engeland 4.600 ton Frankrijk 2.375 ton Finland 4 ton Zweden 3 ton Zwitserland 270 ton West-Indië 193 ton Afrika 1.978 ton Gibraltar 2 ton Luxemburg 23 ton Diverse bestemmingen 258 ton TOTAAL 20.812 ton werk dat dhr. v. d. Tol heeft gedaan. Hij was steeds zeer actief en kende ieder in zijn omstandigheden; hij deed alles voor iedereen" wist spr. Ds. Jonkers wees erop dat dhr. v. d. Tol naast tal van functies en lidmaat schappen van diverse verenigingen ook belijdend lidmaat van de Ned. Herv. Kerk was; ook verleende hij veel hulp bij de uitoefening van het diaconale werk. Hij had steeds een zorg voor de hulpbehoevende medemens. Hij kwam veel op de begraafplaats en heeft dik wijls geluisterd naar de boodschap dat het kortstondig leven is als het gras. Het had ds. diep getroffen dat op 1 febr. de ziel van de organisatie ter herdenking van de rampslachtoffers uit de tijd naar de eeuwigheid ging, misschien op het moment dat werd ge speeld: „Ga niet alleen door 't leven." Spr. wenste de rouwende familie toe dat zij hun treurende ogen naar Jezus mochten richten. Namens de familie dankte de oudste broer van de overledene, dhr. J. v. d. Tol uit den Haag, voor het grote mede leven en de betoonde belangstelling. De fam. v. d. Tol heeft twee zonen, beiden zeevarend. De zoon Adri kon daarom de begrafenis niet bijwonen. De heer J. A. Struijk te Sommelsdijk wordt Prov. voorzitter De Toogdag van de C.P.J.O. wordt morgen, woensdag 9 februari gehouden in de grote zaal van „Lommerdijk" Straatweg 99 te Rotterdam-Hillegers- berg. De middagvergadering begint om twee uur precies, de avondvergadering om kwart over zeven. Op deze verga dering zal dhr. C. Hakkesteegt afscheid nemen als Provinciaal voorzitter, hij woord opgevolgd door de heer J. A. Struijk J.Azn. te Sommelsdijk. Dhr. Struijk is reeds 3 jaar lid van het da gelijks bestuur van de C.P.J.O. Uienveiling dinsdag 8 februari 1966. Klasse II Grove 12,56; Middel 11,07; Drielingen 13,Aanvoer 18 ton. MIDDELHARNIS In de volle verzekerdheid des geloofs is j.l. maandagavond ontslapen de heer Anthonij Driesse, in leven ouderling der Christelijk Gereformeerde Kerk te Middelharnis. Dhr. Driesse werd j.l. za terdag in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen; gisteravond trad de dood in, hij bereikte de ouderdom van 77 jaar. Ruim 44 jaar is dhr. Driesse ouderling geweest, aanvankelijk in de Ger. Kerk welk kerkgenootschap hij verliet na het vertrek van de oude ds. van Velzen. Hij is ouderling van de Chr. Geref. Kerk sinds de instituering in 1932. Met grote ijver en liefde heeft dhr. Driesse zich van zijn ambt gekweten; hij was zeer actief bij huis- en ziekenbezoek. Dhr. Driesse was zelfs 52 jaar aan de zondagsschool verbonden, bij zijn 40- jarig jubileum als zondagsschoolleraar in 1952 werd hij onderscheiden met de Zilveren Eremedaille. Dhr. Driesse was bij ieder een zeer geziene persoonlijkheid, misschien te meer omdat hij een interkerkelijke in slag had. Hij leefde samen met zijn enige dochter voor wie het verlies het grootst zal zijn; maar ook de Chr. Geref. Kerk verliest in hem een trou we, geoefende ambtsbroeder. De teraardebestelling is bepaald op vrijdag a.s. n.m. 3.00 uur. Tevoren wordt te 1.30 uur in de Chr. Geref. Kerk een rouwdienst gehouden. MIDDELHARNIS Chr. Geref. Kerk Uit het gestelde tweetal ds. J. C. Ravenzwaaij van den Haag-Schevenin- gen en ds. Blom te Meerkerk zal op ds. Ravenzwaaij een beroep worden uitge bracht. MELISSANT Kerkdienst. Ds. Pannekoek van Ter- neuzen hoopt woensdag 9 febr. a.s sav. zeven uur voor de Ger. Gem. in Ne derland alhier voor te gaan. GOEDEREEDE Kerkdienst. Donderdagavond 7.30 uur hoopt op verzoek van J.V. „Jonathan" voor te gaan ds. L. Blok van Ridder kerk. NIEUWE TONGE De bromfietser Fr. Moerenhout uit Oude Tonge is zaterdagavond laat door eeri automobilist aangetroffen ge deeltelijk onder zijn bromfiets liggend op de Nieuwe Tongese Langeweg bij het bloemen kweekbedrijf van Gebrs. van Eesteren. De jongeman werd met schaaf- en brandwonden, opgelopen aan de hete uitlaat naar het ziekenhuis vervoerd. Tegenover de politie heeft hij verklaard zich van het gebeurde niets te kunnen herinneren. Hij lag van af het fietspad gezien aan de uiterste kant van de weg. Gelukkig werd hij door de automobilist tijdig opgemerkt. OUDE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond a.s. te 7 uur hoopt ds. P. Blok van Dirksland voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan. OOLTGENSPLAAT Viering 3e dag van het 10e lustrum De Rotterdamse Vrouwelijke Studen tenvereniging R.V.S.V. zal donderdag 10 februari a.s. de 3e dag van het 10e lustrum vieren te Ooltgensplaat op het Fort „Prins Frederik." Het gezelschap van 130 personen, gekleed in Middel eeuwse klederdracht zal met 2 dubbel- daks-autobussen, te 3.30 uur nam. ar riveren op de kaai, teneinde vanaf het bordes van het historische raadhuis te worden welkom geheten door de bur gemeester van Oostflakkee, de heer W. M. van der Harst. Het gesprokene zal met een versterker worden uitgezonden. GOEDEREEDE Kon. Fanfare „Apollo" voor de T.V. Zeer waarschijnlijk zal a.s. donder dagavond door de T.V. om 8.20 uur een klankbeeld worden uitgezonden van de Kon. fanfare „ApoUo" te Goederee- de, dit, kennelijk in verband met de muzikale successen die „ApoUo" in de lopende jaren heeft behaald waardoor ze tot de 5 beste korpsen van Neder land behoort. De opnamen werden op zaterdag 29 jan. in het Vereen, gebouw te Goedereede gemaakt. Door reporters werden vraagge sprekken gehouden met o.m. de diri gent van het korps dhr. W. Vernooijs. JVaar concours Ook dit jaar hoopt „ApoUo" deel te nemen aan het Internationaal concours dat dit jaar gehouden wordt te Vichy in Frankrijk op 20, 21 en 22 mei. Er zullen 12 korpsen aan deelnemen. Wan neer Goedereede goed uit de bus komt wacht hen een rechtstreekse T.V. uit zending uit de studio in Hilversum. INGEZONDEN Een van de grote zendings pioniers uit de 18e eeuw schreef het volgende: Verwacht grote dingen van God, on derneem grote dingen vóór God". Ja, en als we in de geschiedenis van de protestantse wereldzending bladeren zien we steeds weer de kracht van het gebed. Zendelingen die voor menselijk ge zien onmogelijke taken staan, maar al les van God verwachten en in afhanke lijkheid van Hem arbeiden, daar waar ze geplaatst en tot arbeid geroepen zijn. Zendelingen hebben het vaak moeilijk ovenals vandaag de protestanten in Spanje het nog steeds moeilijk hebben. Maar laten we niet vergeten wat staat opgetekend in het Woord van God en speciaal aan 1 Petrus 4. Leest U maar eens de verzen 12 tot en met 19. Het gaat uiteindelijk om de eer des Heeren. De Heere zoekt Zich te verheerlijken ook in de weg der zending, maar ook in het lijden van de kerk. Van één van de evangelisten uit Spanje ontving ik een brief. Een enkel citaat uit dit schrijven: „De toestand in Spanje blijft on veranderd. Er is nog niets nieuws af gekondigd. Wij zijn nog dezelfde „ketters". Rome heeft het onderwijs in alle scholen en op de universiteiten in haar macht. Ons blijft het recht onthouden om de kerken te openen voor de prediking van het Evangelie. Wij mogen onze godsdienstoefeningen nog altijd niet in het openbaar hou den. Er is geen wettelijk recht om het Evangelie te prediken. Maar wij gaan voort. De Bijbels en evangeli satiegeschriften worden door het he le land verspreid. De vervolgingen gaan ook steeds door. Sommige chris tenen zijn gevangen genomen of be boet, omdat ze het N. Testament ver spreid hebben. BID VOOR ONS". Deze brief spreekt voor zichzelf! De vroegere Spaanse militair, die Gedurende d'? laatste tijd vooral ook weigerde te knielen voor de mis en ge vangenisstraf ontving heeft enkele maanden geleden zijn studie als evan gelist aan de Bijbelschool voltooid. Je- naro Redero heeft de wens van zijn hart gekregen om in de gelegenheid te zijn zondaren te wijzen op de énige weg des behouds. Hij staat zelfs met een priesterstudent in contact. God geve dat ook deze priester-student door God geleid worde uit de duisternis van Rome. Ook in Italië eveneens overwegend rooms-katholiek ondervinden pro testanten allerhande moeilijkheden. In Messina verzocht een militair om vrijstelling van het bijwonen van de verplichte mis. Op last van de officier werd hij echter naar de mis gebracht. Een verzoek van een mUitair te Co- senza een protestantse kerkdienst te mogen bijwonen werd afgewezen. Het zelfde ondervond een militair in Vene- ria Reale. Vrienden en vriendinnen, vergeet U onze protestantse geloofsgenoten in Spanje en Italië vooral niet in het ge bed. Zij vragen zelf steeds om ons ge bed. Wie postzegels heeft die beschik baar gesteld kunnen worden voor ver koop ten bate van de zending in Span je en andere overwegend r.k. landen kan die sturen naar HAVIN ,dat be tekent Hulp aan Vrienden in Nood), Dorpsstraat 53, Ouderkerke a.d. IJssel. Met hart. zendingsgroet. Uw Spaanse-Evang. Zendingscorrespondent Burg. V. d. Havestraat 65 Oosterland (Z.) ST. ANNALAND Ds. J. Verwelius sprak voor de Mannenvereniging Op verzoek vaii de Hervormde Man nenvereniging op Gereformeerde Grond slag „De Heere is mijn Banier" sprak donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland, ds. Johs. Verwelius, Ned. Herv. predt. uit Waddinxveen. Spreker bepaalde zijn gehoor bij de woorden uit de tekst Lukas 5 27 en 28). (De roeping van Levi). Er bestond voor deze dienst, waarin nog een extra collecte gehouden werd voor de Man nenvereniging helaas slechts zeer ge ringe belangstelling. Contact bijeenkomst. Vrijdag 4 febr. werd in de zaal van de heer Nies. Burg graaf aan de Vocwstraat te St. Anna land een contactbijeenkomst gehouden voor de clientèle en de diverse belang stellenden van het dorsbedrijf van de heer Johs. L. Fase en Zonen uit Poort- vliet. I Er bestond voor deze bijeenkomst een goede belangstelling en de aanwe zigen hebben dan ook bij monde van de hoofdassistenten van de Rijksvoorlich tingsdienst, die een korte inleiding hield iets kunnen horen over de rijafstand, terwijl hij verder de moeilijkheden voor boer en loonwerker belichtte. Er wer den diverse vragen gesteld, die op be vredigende wijze werden beantwoord, zodat het voor alle aanwezigen een leer zame bijeenkomst was. Extra kerkdienst voor school met de Bijbel. Donderdag 10 febr. a.s. hoopt D.V. des avonds om half acht in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan in een extra kerkdienst ds. J. Lekkerkerker, Ned. Herv. predt. te Loon op Zand, die zal spreken in het belang van de school met de bijbel. Door rood licht rijden is een uitda ging van het noodlot. Roekeloze rijders negeren steeds meer de verkeerslich ten. Het aantal ongevallen op kruispun ten neemt als gevolg daarvan snel toe. Overdag zijn het meestal aanrijdingen die beperkt blijven tot blikschade, 's Avonds is de kans op een ernstig on geluk groter. Verkeerslichten zijn er om de doorstroming en de vlotheid van het verkeer te bevorderen. Om andere weggebruikers kruisend verkeer, voetgangers de gelegenheid te geven voorbij of over een kruispunt heen te komen. Als voor U het gele licht nog heel goed kunt stoppen dus zonder door bruusk remmen het achteropkomende verkeer in gevaar te brengen bent U dat verplicht. Gas geven en nog nét door geel of zelfs door rood licht rijden betekent kans op een botsing met krui send verkeer; het brengt voetgangers op z'n minst in verwarring Door-rood-licht-rijden: een sportieve rijder geeft anderen de tijd om op te rijden of om over te steken. Een goede rijder trekt ook niet op vóórdat het verkeerslicht op groen is gesprongen. Maar dan is hij of zij ook niet traag met wegrijden, want bij groen moet U doorrijden. Het verkeerslicht is er voor uw en ieders veiligheid. Groen ga. Geel stop. Rood sta! De algemene vergadering der Staat kundig Geref. Partij wordt donderdag 24 febr. a.s. te Utrecht gehouden. De knellende droogte en verschroeien de hitte waardoor Zuid-Afrika dit jaar geteisterd wordt, hebben honderden boeren zwaar getroffen. Veel oogsten zijn mislukt, of zullen mislukken als er niet heel gauw goede regen komt. Ook veeboeren hebben grote verliezen ge leden omdat er in verschillende distric ten geen groen grassprietje meer te zien is. De nood van een groot gedeelte van de plattelandsbevolking beseffend, heb ben alle kerken Afrikaans en Engels, protestants en anderen een dag van verootmoediging en gebed -gehouden in samenwerking met de overheid, die op deze dag alle ambtenaren vrij gaf om naar de kerk te gaan en particuliere maatschappijen verzocht tijdens de kerkdiensten te sluiten. Hoe groot de samenwerking tussen kerk en overheid hier is, was te zien in een stadje als Potchefstroom, waar de politie die dag, in plaats van verkeers- zondaars te beboeten, huis aan huis kennisgevingen bezorgde, waarin de be volking uitgenodigd werd de biddien- sten bij te wonen. De bevolking van het land heeft ge weldig op deze oproep gereageerd. Overal in het land waren de kerken overvol. In" de centra van Protoria en Johannesburg was er geen plaatsje meer in de verschillende kerken te vin den. In Pretoria moest in allerijl de groote zaal van het stadhuis gereed gemaakt worden om tweeduizend kerk gangers te ontvangen, die elders geen plaatsen konden vinden. De Staatspresident, de premier, de leider van de oppositie, kabinetsleden en leden van de Volksraad woonden de dienst in de historische Groote Kerk te Kaapstad bij. Ook in de synagogen werden diensten gehouden. (African Express) DEN BOMMEL Vergadering Chr. Vrouwenbond. De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Den Bommel hoopt op vrijdag 11 februari des avonds 7.30 uur jaarvergadering te houden in de consistorie van de Ger. Kerk. Als spreekster komt mevr. Schoo- neveld uit Rijsoord, die hoopt te spre ken en dia's zal tonen over de reis van H.M. de Koningin naar België en Thailand. Alle belangstellenden harte lijk welkom. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1