De looninfiatje Brandweer Ouddorp liet oud-burg. Kleijnenberg niet zomaar gaan ISOLEERDERS-PLAATWERKERS PFAFF-demonstraties 38e jaargang Dinsdag 1 februari 1966 No. 3458 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De heer A. Faasse te Rotterdam overleden NIPLIN „ROTTERDAM" N.V. vraagt en zij die hiervoor opgeleid wensen te worden. Inlichtingen hierover worden u verstrekt op vrijdag 4 februari GOEDEREEDE - Pension Koos - 9.00 11.00 uur MIDDELHABNIS MTODELHAENIS ACHTHUIZEN Gew. Arbeidsbureau - 11.30 12.00 uur Gew. Arbeidsbureau - 13.00 14.30 uur Café Huibrechtse - 15.00 17.00 uur Schriftelijke sollicitaties te richten aan NIPLIN „KOTTERDAM" N.V., Nieuwe Binnenweg 175, Rotterdam, Tel. (010) 25 46 75 Mej. C. van Okkenburg - oud-onderwijzeres - overleden Prachtige chinese tafel voor de nieuwe woning Jaarvergadering Vrijwillige Brandweer CENTRALE VEILING iVliddelharnis Nieuws uit Zeeland „Eiianden-nieuws'' PKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Na alle theorie, die we in de voor gaande artikelen hebben verwerkt, gaan we nu tenslotte de praktijk eens bezien, waarbij dan ook de spanning aan het loonfront ter sprake komt. Wanneer we aan de hand van de pro- duktiviteitsnorm de situatie bezien, dan blijkt uit de gegevens, dat sedert 1953 de arbeidsproduktiviteit met grote schommelingen per jaar met gemid deld 4% is gestegen, terwijl de lonen eveneens zeer onregelmatig met ge middeld S'/o omhooggingen. Wat de laatste drie jaren betreft ligt het zo: 1964 1965 1966 lonen 15 12 10 Produkt. 7,5 4 5 Hieruit valt te concluderen, dat ook in 1964 de lonen tweemaal zoveel geste gen zijn als de arbeidsproduktiviteit en wat 1966 betreft, naar schatting zullen stijgen. Voor 1965 is het zelfs het drie voudige. Prof. Zijlstra constateerde in een interview met „Elsevier", dat ner gens in het buitenland de loonstijgingen zo hoog zijn als bij ons en dat ze een veelvoud zijn van de produktiviteit. Daarom stelde hij ook in de Eerste Ka mer, dat Nederland de laatste jaren een autonome inflatiehaard vormt. Vroeger kon men de inflatie op rekening van het buitenland stellen, maar wij produ ceren ze nu zeer beslist zelf in sterke mate. Ir. Vos zei in 1964 al: „Wij zijn in Europa de koplopers van de inflatie ge worden". Volgens de vice-voorzitter van de E. E.G., Marjolin, ligt de produktiviteits- groei in Nederland en België het laagst, terwijl in Frankrijk, Duitsland en Italië ze boven het gemiddelde van de E.E.G. ligt. Behalve in Italië stegen de over heidsuitgaven hier het meest. Wat de prijzen betreft, deze gingen de laatste 5 jaar in Italië met 24''/o omhoog en on middellijk daarop volgt Nederland met 20»/o. In België was het 15"/o. Volgens de O.E.S.O. is dit in de jaren 1964 en 1965 voor Nederland resp. 6,7 en 5,6''/o ge weest, dat daardoor vrijwel aan de kop (in de V.S. in deze twee jaar slechts 2,7»/o). Deze abnormale prijsstijging in ons land moet grotendeels verklaard wor den uit de excessieve loonsverhogingen van de laatste jaren en voor een kleiner deel uit de gestegen staatsuitgaven van het Kabinet-Marijnen en voor 1966 van het Kabinet-Cals, dat er nog een flinke schep bovenop gooide, waardoor o.a. verhoging van de omzetbelasting nodig was, die onmiddellijk de prijzen om hoogjoeg. Wat de lonen betreft, deze stegen in 1964 plus 1965 met bijna 30»/o en in 1966 wordt dit wel IC/o, zodat ge durende de laatste 3 jaren de lonen om hoog gingen met 30 plus 10"/o van 130 (IS'/o) maakt samen 43''/o! En in die pe riode ging het produktiviteitscijfer om hoog met 18»/o (men moet dergelijke eindcijfers uiteraard berekenen zoals men het eindbedrag van samengestelde interest uitrekent) We hebben ook nog een andere berekening gemaakt n.l. met de indexcijfers van de produktiviteit van 1958 tot 1964. Die stegen van 100 op 138, terwijl de lonen omhoog gingen van 100 op 175. Hoe men dus ook cijfert, men komt altijd uit op deze conclusie: de Ionen stqgen tweemaal zo hard als de produktiviteit. En vandaar het om- hoogschieten van de prijzen, die de lo nen zover afromen, dat tenslotte de reële lonen niet veel hoger zijn dan de groei van de produktiviteit. Men kon deze fatale ontwikkeling vermijden of althans belangrijk rem men, wanneer de loonsverhogingen on geveer werden afgestemd op de pro- duktiviteitsstijging. Dat is natuurlijk een zeer radicale ingreep, die offers kost. Het huidige systeem voert tot de volgende consequenties: de werknemers ontvangen nominaal hoge lonen, maar ue hogere belastingen en de prijsstijgin gen brengen deze reëel tot de helft van de verhoging terug; de werkgevers mo gen hun prijzen slechts matig verhogen, maar hun loonkosten plus de verhoog de vennootschapsbelasting plus de ho ge rente voor investeringen doen de winsten gestadig dalen. Het is dus geen Wonder, dat er in het bedrijfsleven gro- 1 spanningen ontstaan, vooral bij de vakkere bedrijven, die tot steeds meer quidaties moeten leiden met ontslag an arbeiders. Bovendien pogen de ster- ere bedrijven zoveel mogelijk door epte-investeringen zich te reorgani- eren om de loonkosten te drukken, het- een op de duur tot nog veel meer ont- "gen moet leiden. En de rijksoverheid geen kans de abnormale loonsstij- "gen te verhinderen, integendeel, ze srkt ze nog in de hand door haar ei- en veel te hoge budget, waardoor te eei geld wordt ingespoten, de beste- mgen omhoog gaan en omzetbelastin- en nodig zijn om het tekort te dekken, aar die zelf de prijzen omhoog jagen. ^0 komen we vanzelf tot de kwestie an de loonpolitiek, die thans in een terst gevaarlijk stadium gekomen is. etgeen te voorzien was, is inderdaad eoeurd: de zaak is vastgelopen. Zoals de laatste jaren ging, kon het niet anger. Al is er nog niet direct sprake an een economische recessie, de symp- men ervan beginnen zich toch te ver- nen. Wie de situatie nuchter, zakelijk n t°t^®'' vooringenomenheid beziet, oet tot de conclusie komen, dat aan naasje-over-springen van lonen en ai^^^ ^en eind moet komen en tevens Pt 1 j. °vsrspannen rijksbegrotingen. ei aatste is een politieke kwestie, dus laten we thans rusten. Maar wel len we nog één en ander zeggen over de verhouding tussen werkgevers en werknemers. Sedert 1945 heeft in ons land arbeids- vrede geheerst. Stakingen en andere conflicten deden zich praktisch niet voor. Beide partijen zagen steeds kans in de Stichting van de Arbeid tot over eenstemming te komen en het loonpro- bleem werd, al of niet met inmenging van de overheid, vreedzaam opgelost. Nu echter enkele jaren geleden de vak bonden met steeds hogere eisen kwa men, kon men zien aankomen, dat een conflict niet kon uitblijven. Daarbij staan de werknemers buitengewoon sterk en bevinden de werkgevers zich in een zeer zwakke positie. Dat het front van de laatsten zo zwak is, wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de over spannen arbeidsmarkt. Wanneer het moeilijk is om voldoende geschoolde arbeiders te krijgen, ligt het voor de hand, dat de werkgevers allerlei con cessies moeten doen, veel door de vin gers moeten zien en steeds het onderspit delven bij de loononderhandelingen. Een gevolg is ook, dat het hen aan solidari teit ontbreekt. Naar buiten merkt men dat zo niet, maar feit is, dat menig werkgever terwille van zijn bedrijf meer toegevingen doet dan afspraak is. Van een gesloten front is in feite geen sprake,-al schijnt het nu te ontstaan. Zolang de volledige werkgelegenheid duurt, zal dit wel zo blijven. Wat de werknemers betreft, hun vak bonden en vakcentrales treden als een gesloten eenheid op. Er zijn wel drie zuilen op dit gebied, n.l. het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. met verschillende levensbeschouwelijke grondslag, maar in feite treden ze ten aanzien van het loonbeleid als een soort kartel op. Dit gaat gemakkelijk, omdat de principe verschillen blijkbaar niet gelden zodra het over hogere lonen gaat. Zo zien we dan ook, dat Kloos, Mertens en Van Ei bergen samen broederlijk optrekken in de strijd om hogere lonen etc. Soms lijkt het wel, alsof de rooms-katholieke en een enkele maal ook de prot. chr. vakbonden nog feller zijn dan die van het rode N.V.V.! Dat slechts een deel van de werknemers lid is van een vak bond, speelt vrijwel geen rol op dit gebied. In totaal is maar 40»/o georga niseerd, maar daarvan moeten we nog aftrekken de leden van de z.g. cate gorale bonden, die buiten de genoemde vakcentrales staan, zodat de laatste ten hoogste 30% vertegenwoordigen. De on georganiseerden vinden uiteraard de loonacties niettemin uitstekend en zo kunnen de leiders van de vakcentrales optreden namens een enorm sterke pressiegroep, waartegen noch de werk gevers noch de overheid bestand zijn. Na alles wat we tot dusver geschre ven hebben, zal het duidelijk zijn, dat de krachten, die in het economisch le ven werken, zich niet blijvend laten uit schakelen. De wetten van de economie nemen hun loop en dan zal de slag hard aankomen. De vraag is dus of men het zover zal laten komen. In dit opzicht (schrijver van „Zee en Eiland") Een slopende ziekte heeft j.l. zaterdag een eind gemaakt aan het werkzame leven van dhr. Adrianus Faasse; voor de lezers van ons blad sinds enkele jaren bekend onder de naam Arjanus, de schrijver van de artikelenserie „His torische schetsen" en auteur van het vorig jaar verschenen boek „Zee en eiland". Dhr. Faasse bereikte de leef tijd van 67 jaar. Hij werd te Middel- harnis geboren, als zoon van een vis sersfamilie, in een schamel huisje in de Visserstraat. Dhr. Faasse voer al jong op de Middelharnisse visserssloe pen totdat zijn ouders naar Rotterdam vertrokken. Later kreeg hij daar vaste voet en werd ambtenaar op het Ar beidsbureau. Toch kon dhr. Faasse zijn geboortedorp niet vergeten en na zijn pensionering inspireerde een en ander hem tot het schrijven van het boek „Zee en eiland". In dit boek legde hij de herinneringen die hij aan zijn jeugd bewaarde vast. Wie zijn pennevrucht leest kent Arjanus, die kent ook het zieleleven van deze verdienstelijke schrijver die thans het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. De ter- aardebestelling is bepaald op woensdag 2 febr. a.s. zijn we erg pessimistisch gestemd. Het kabinet-Cals geeft al een heel slecht voorbeeld in matiging. Het stimuleert meer dan het remt. De partijen hebben het oog gericht op de verkiezingen van dit en het volgend jaar en spelen dus op kiezerswinst door populaire beslis singen. Ook van hen is geen heil te ver wachten. De werkgevers staan straks voor een krachttoer met de vakbonden. De vraag is of ze eensgezind en ener giek genoeg zullen zijn om weerstand te bieden aan overdreven loon- en an dere eisen. En dat de vakbonden niet inzien, dat hun politiek op de duur tot een economische debacle moet voeren, blijkt overduidelijk. Ze zijn zelfs bereid ter wille van hun machtspositie om leden te behouden en te winnen con flicten te riskeren, die de economie nog meer zullen verzwakken. Zo blijkt uit alles, dat onze progressieve regering en onze nog progressiever vakbonden lak hebben aan de waarschuwingen, die van' alle kanten opklinken en dat de werk gevers tegen deze machten niet zullen kunnen oproeien. We gaan dus vrolijk door met potverteren in naam van de welvaart, we laten de inflatie rustig voortdraven, we laten de economen praten en maken iedereen, die hiertegen zijn stem verheft, uit voor kapitalist, reactionair en pessimist. Totdat de wal het schip zal keren! DIRKSLAND In de leeftijd van ruim 71 jaar is j.l. vrijdag in het ziekenhuis alhier na een korte ongesteldheid overleden mej. Cornelia van Okkenburg. Mej. van Okkenburg heeft gedurende 46 jaar eerst als bewaarschooljuffrouw en la ter als kleuteronderwijzeres de prille jeugd van Dirksland op de kleuter school de eerste beginselen bijgebracht. Ook was zij geruime tijd handwerk- onderwijzeres op de Chr. lagere school en leidster van de Herv. zondagsschool. Juffrouw Keetje zoals zij werd genoemd deed het werk dat haar zeer na aan het hart lag met grote liefde en zij was een innemende persoonlijkheid. Bij haar 40-jarig jubileum in april 1953 werd zij koninklijk onderscheiden met de Gouden Eremedaille. In 1959 bereikte zij de pensioengerechtigde leeftijd. I.v. met personeelsgebrek op school bleef zij nog enkele maanden aan om op 20 november 1959 officieel afscheid te ne men. Haar heengaan betekent een ver lies voor de Dirkslandse Gemeenschap. De begrafenis heeft hedeimiiddag dinsdag plaats gehad. OUDE TONGE Herdenkingsdienst. Heden, dinsdag avond hoopt ds. Mouw te 7.00 uur voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. SOMMELSDIJK Zanguitvoering. A.s. donderdagavond 3 febr. geeft het mannenkoor „Ons Koor" een zanguitvoering in Vita Nova te Sommelsdijk. Medewerking wordt verleend door het gem. koor „Morgen rood" te Oud Beijerland; het Muziek schoolorkest en de solist Marinus Faas se. Toegangsprijs f 1,50. OOLTGENSPLAAT Tijdrede voor S.G.P. Zaterdag 5 febr. a.s. des nam. 7.30 uur zal in het kerk gebouw van de Geref. Gemeente door ds. J. P. Verkade, hervormd predikant te Nieuwe Tonge een tijdrede gehouden worden voor de S.G.P. De toegang is vrij. Honden maakten weer 5 schapen af. Vrijdagmorgen hebben twee honden weer ernstig huis gehouden onder de kudde schapen van de landbouwers veehouders Kr. Buth en A. Neels. Land bouwer L. Verdonk, die de honden in de Wejpolder bezig zag, waarschuwde direct de heer Neels. Toen hij op de plaats arriveerde heeft hij de honden tot in het dorp gevolgd en direct aan gifte gedaan bij de politie. De eigenaars zijn bekend. Van de heer Buth werden 5 van de 6 schapen dood aangetroffen, het zesde schaap is ernstig gewond. De dieren waren uit angst door het prik keldraad de sloot in gelopen en hier werden zij zwaar verminkt aangetrof fen. Van de heer Neels waren 8 van de 14 schapen beschadigd (kreupel en ge wond). Daar hij er zo vlug bij was is mogelijk erger voorkomen. Een klein pakketje had oud burge meester J. A. Kleijnenberg wel durven verwachten maar hij was met stomheid geslagen toen twee jeugdige brand weerlieden het hem aangeboden ge schenk nauwelijks konden torsen. „Een bureaulamp en een soldeerbout graag" had dhr. Kleijnenberg geantwoord op de vraag wat hij ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd van de Oud- dorpse Vrijwillige Brandweer wilde hebben. Inplaats van het bescheiden pakje werd een grote kartonnendoos binnen gezeuld die na de gespannen opening een prachtige Chinese tafel bleek te bevatten. De brandweer had al een goede plaats in het hart van de oud-burgemeester die in 1948 als bur gemeester de stoot" tot de oprichting van het korps gaf; de geste en de sfeer waarin het geschenk werd aangeboden zullen die band zeker nog hebben ver stevigd. In een van de zalen van het vereen, gebouw te Ouddorp waren j.l. donder dagavond de manschappen met hun dames bijeengekomen om de leden vergadering bij te wonen; voornamelijk ter bijwoning van het punt: „Afscheid van de burgemester." Herinneringen De oud-burgemeester, de briljant© spreker, had geen moeite diverse her inneringen te verhalen. Hij herinnerde aan het getob met de oude spuit, en de baldadigheid van de jeugd die de slan gen steeds dicht trapte. De burgemees ter had het na zijn komst te Ouddorp op 24 nov. 1947 gauw gezien; de brand weer moest worden georganiseerd en op 18 febr. 1948 was het zover. Ouddorp had een Vrijwillige Brandweer. Spr. herinnerde eraan dat de oude spuit to taal ondoelmatig was, zo draaide b.v. bij de grote brand in de cichoreifabriek „de Ouddorp" de motor steeds warm; het werd een kwestie van stoppen; koe len en weer spuiten. Spr. kon getuigen dat er in het korps een goede team geest heeft geheerst. Toen hij in de raad met het vorstel kwam een auto spuit aan te schaffen vroeg hem een raadslid of hij een parada-paardje no dig had De ramp Nooit zou dhr. Kleijnenberg vergeten de manier waarop de brandweer zich in de rampnacht van 1 febr. 1953 ver dienstelijk heeft gemaakt. „Mannen, we staan voor een geweldige ramp" had de burgemeester hen op de haven gezegd maar zo herinnerde spr. zich nie mand ging naar huis; ieder bleef op post en men waarschuwde de bevol king. De huizen die zijn weggespoeld waren leeg. De tafel wordt bewonderd. V.l.n.r. de ondercom. N. Breen, oud burg. Kleijnenberg, mevr. Kleijnenberg en rechts de commandant dhr. C. V. d. Bok Buitengewoon aardig „Buitengewoon aardig" vond dhr. Kleijnenberg de bijeenkomst „Zou de burgerij en de korpsen de gelegenheid gegeven zijn afscheid te nemen dan zou dit niet nodig zijn geweest maar dat is nu geschiedenis geworden." De oprichter De commandant dhr. C. v. d. Bok vond dat er toch een zeer gelukkige kant zit aan een zeer zwaar afscheid. De heer en mevrouw Kleijnenberg ver keren in opperbeste gezondheid. Dhr. v. d. Bok prees dhr. Kleijnenberg niet enkel als hoofd, veel meer nog als op richter van het brandweerkorps. Spr. vertelde dat het door dhr. Kleijnenberg gevraagde cadeau de brandwerkas ze ker niet had doen kraken maar de brandweer had toch wat royaler uit de bus willen komen. De tafel werd hierna binnen gebracht; een prachtig geschenk voor de scheidende oprichter. Heit pak was zorgvuldig dichtgesnoerd. Het zakmes kwam er aan te pas. SOMMELSDIJK Onderscheiding en diploma's uitgereikt J.l. vrijdagavond heeft het brand weerkorps in hotel de Kok te Sommelsdijk zijn 34ste jaarvergadering gehouden. Op deze bijeenkomst werd o.m. aandacht geschonken aan het feit dat dhr. I. v. d. Nieuwendij k reeds 30 jaar lid is van het korps en het werd zeer betreurd dat dhr. v. d. Nieuwendij k door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hem werd van harte beterschap ge^ wenst. Ook werd door burg. P. W. Hordijk het woord gevoerd. Spr. had alle waar dering voor het brandweerkorps en had het jaarverslag me|t aandacht ge volgd. Speciaal stond spr. stil bij de schoolbrand van de o.l. school te Mid- delharnis waar de brandweer „een bij zonder goede beurt maakte." Met een jeugdig korps is meer te bereiken dan met een verouderd korps en spr. wist dat het jeugdig element een goede rol speelde. Sprekend in het kader van de samenvoeging meende de burgemeester dat een samensmelting van de korpsen niet gewenst zou zijn. Onderscheiding Bij afwezigheid van dhr. v. d. Nieu wendij k werd de aan hem uit te reiken onderscheiding overhandigd aan zijn dochter, zodat de onderscheiding toch te bestemder plaats komt. Door dhr. Bienefelt werden bloemen uitgereikt. Namens de stedelijke brandweer te Roeselare (België) werd een diploma uitgereikt aan de heren J. J. Bienefelt, M. Peekstok, H. Verbiest, A. Knape, J. Vijfhuizen, P. v. Noort, P. v. d. Doel, A. v. d. Velde en W. v. d. Ree. De bur gemeester besloot met het uitspreken van de beste wensen voor 1966. Het slotwoord werd gesproken door het ere-lid oud weth. J. H. Dijkers. Herin nerend aan de crisistijd vertelde spr. hoe de brandweer uit de nood geboren is. Het Sommelsdijkse korps is een goed korps geworden dat vele. lauweren heeft geoogst. „Als men het uiterste geeft mag het beste worden verwacht" zo vervatte dhr. Dijkers zijn beste wensen vor 1966. Na het officiële gedeelte wer den door dhr. de Wit dia's vertoond over de herdenking van het 500-jarig bestaan van Middelharnis. Naaimachinehuis Rikken te Bergen- op Zoom houdt deze week in diverse plaatsen op^ het eiland demonstraties met naai- brei- en strijkmachines. Voor de dames ongetwijfeld interessant. Woensdag a.s. wordt gedemonstreerd te Melissant van 2 tot 5 uur in Melis hof; in Stellendam van 7 tot 9 uur in het Haegse Huus en donderdag van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur in het vereni gingsgebouw. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 2 febr. nam. 2.30 ur wordt in Elthato de maan delijkse bejaarden samenkomst gehou den. Kerkelijke huwelijksbevestiging. Vrijdag 4 febr. nam. 2.30 uur zal in de Geref. Kerk de kerkelijke huwelijksbe vestiging plaats hebben van M. Mel- laard te Stad aan 't Haringvliet en Jo hanna Tiggelman Jd. alhier. Voorgan ger is ds. A. W. Meeder. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond half acht hoopt ds. Hage van Klaaswaal voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Uienveiling van dinsdag 1 febr. 1966 Grove 11,55, Middel 11,52—11,11, Drie lingen 14,89, Picklers 12,15. Klasse II. Aanvoer 35V2 ton. BRUINISSE De „Truus" naar de sloop. De mo- torspits Truus, die onlangs in de Wit te Tonnevlije zonk en later nadat de lading koperen staven was gelost op de slikken van Viene werd gezet is thans verkocht aan het sloopbedrijf M. van de Marel te Viane. Deze zal het schip, dat op twee plaatsen gebroken is verder slopen. In het schip bevindt zich een betrekkelijk nieuwe Kromhout- motor. ZIERIKZEE Burgemeestersbenoeming „in zicht" Het ziet er naar uit dat Zierikzee, dat sinds het vertrek van biu-gemeester mr. F. Th. Dijckmeester naar Hoofddorp in juni j.l. in een „stadhouderloos tijd perk" verkeert, zeer binnenkort weer een burgervader zal krijgen. Een en an der valt op te maken uit de door loco burgemeester H. Koevoets uitgesproken nieuwjaarsrede in de vorige week ge houden gemeenteraadsvergadering. Algemeen wordt aangenomen dat als nieuwe burgemeester zal worden be noemd jhr. mr. Schorer te Utrecht. De heer Schorer, die omstreeks 35 jaar is, zou deel uitmaken van de V.V.D. Zie rikzee is zijn eerste gemeente. toonaangevend als' nieuws- en advertentieblad

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1