De looninflatie Dhr. J. L Vetter benoemd tot gem.-secretaris Oostflakkee Chr. School Stad aan 't Haringvliet hestaat 60 jaar Misschien 38e jaargang Dinsdag 25 januari 1966 No. 3456 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Dhr. A. L Munters gem.-ontvanger Dhr. M. Goudkamp dir. gemeentewerken Raad Dirksland komt bijeen De heer L Dorsman Jzn. overleden Ds. C. van den Boogert met emeritaat Cenirale Veiling Middelharnis PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I- In „Het Vrije Volk" stond onlangs een hoofdartikel onder de titel ,yPa- niekzaaiers." Toen we dat woord zagen staan, vermoedden we al direct wie daarmee bedoeld werden n.l. degenen die waarschuwen tegen inflatie. Dit vermoeden bleek juist. Volgens dit blad heeft een aantal vooraanstaande „lie den" uit de politiek en het bedrijfsleven de laatste tijd de economisch onge schoolde landgenoten de schrik op het lijf gejaagd met uitlatingen, die niets meer of minder zijn dan ondergangs voorspellingen. Met name worden dan als „lieden" genoemd de professoren Zijlstra en Witteveen en als krant het „Algemeen Handelsblad", terwijl ver der speciaal de voorzitters van de Ka mers van Koophandel als paniek zaaiers worden gesignaleerd. We heb ben zo de idee, dat wij er ook wel on der zullen worden gerekend. Nu geloven we allereerst, dat het met die schrik op het lijf nogal meevalt. Uit alles blijkt dat de „landgenoten" nog helemaal niet geschrokken zijn en de niet ongeschoolde vakbondsleiders evenmin. Ze gaan althans rustig door te hoge looneisen te stellen en trekken zich van inflatie bitter weinig aan. Als ze straks oproepen tot staking, verwek ken ze weer een nieuwe inflatie-im puls, omdat dan de produktie stokt en de verhouding geldhoeveelheid pro duktie nog meer wordt verstoord. H.V.V. beroept zich op Dr. Brouwers, secr.-generaal van het ministerie van Econ. Zaken, die gezegd heeft, dat het wel meevalt. Daarom vindt de redac tie, dat de paniekzaaiers ongelijk heb ben met hun kreten. We moeten wel goed blijven opletten, maar tenslotte is een inflatie bij onze buren veel ge vaarlijker dan één in eigen huis. En zolang de inflatie beperkt blijft zijn de gevaren niet reëel. We antwoorden hierop, dat Dr. Brou wers o.i. de zaken te rooskleurig voor stelt en dat de redaktie van H.V.V. blijkbaar weinig begrip heeft voor de gevaren van inflatie en de huidige ont wikkeling geheel verkeerd interpreteert, daarbij geleid door politieke en sociale overwegingen, waarbij nu eenrnaal in flatie niet in haar kraam te pas komt. Die is te lastig voor het doorvoeren van een socialistisch program én daar om moet ze zoveel mogelijk worden weggewuifd. Maar in feite is dit je reinste struisvogelpolitiek. Dan is er verder een abonnee, die het ons nogal kwalijk neemt, dat we alle schuld voor de inflatie op de vak bonden schuiven. Dit is echter beslist niet het geval, wel de grootste schuld. Wie onze artikelen goed leest, die weet dat we ook de overheid, speciaal het kabinet-Cals, het buitenland en de volledige werkgelegenheidssituatie, waarvoor moeilijk één schuldige is aan te wijzen, hebben genoemd. Uit één en ander blijkt in ieder ge val, dat de massale actie tegen de in flatie, zoals die de laatste tijd in het parlement, de pers, het bedrijfsleven en door de economische deskundigen wordt gevoerd, weerstand gaat opwekken in bepaalde kringen, in het bijzonder bij de vakbondsleiders in de P.v.d.A. Ge lukkig niet bij alle socialisten, want b.v. het rechts-soc. dagblad „Het Pa rool" waarschuwt er ook tegen en Ir. Vos, lid van de Eerste Kamer, heeft er in dat college bij herhaling zijn stem tegen verheven. Dat leiders van het N.V.V. zoals de heren Kloos en De Boon de inflatie volkomen negeren, is al erg genoeg, maar dat een man als Dr. Albeda van het C.N.V., naar we menen zelf een econoom, in zijn or gaan „De Gids" de beschouwingen van prof. Zijlstra in de Eerste Kamer be lachelijk vindt, dat lijkt ons toch wel een bewijs van de totaal verkeerde mentaliteit, die in vakbondskringen heerst. Dit voorspelt niet veel goeds voor de toekomst. Het lijkt ons daarom dubbel nood zakelijk voort te gaan met onze uit eenzettingen over de gevaren van de inflatie, op gevaar af vervelend te wor den. In elk geval delen we dan het lot van de vele andere schrijvers en spre kers, die het'als hun plicht beschou wen dit levensgroot gevaar te blijven signaleren. We hebben in de twee artikelen te gen de beschouwingen van drs. Goud zwaard in „Ned. Gedachten" al onze mening uiteengezet over het aandeel van het kabinet-Cals en dat van het buitenland in de inflatie, maar hadden nog geen of weinig gelegenheid dat van de loonpolitiek van de vakbonden en de regering aan een beschouwing te on derwerpen en daarom willen we dit nu in enkele artikelen gaan doen. Ook voor hen, die het niet met ons eens zijn kan het verhelderend werken, wanneer ze eens een populaire uiteenzetting le zen van alle aspecten van dit vraag stuk, want dit is zeer gecompliceerd van aard. We beginnen dan met vast te stel len, dat de lonen zelf en ook de ver hogingen ervan in de diverse bedrijfs takken en bedrijven uiteraard nogal uiteenlopen. De percentages, die we van de laatste lezen, zijn natuurlijk ge middelden. Die verschillen zijn niet al leen het gevolg van de resultaten der loononderhandelingen in de verschillen de bedrijfstakken, vastgelegd in de col lectieve arbeidscontracten, maar ook van het feit, dat de werknemers in menig bedrijf meer verdienen dan schriftelijk is vastgelegd. Vanwege de omstandigheid, dat de werkgevers er nog nimmer 'in geslaagd zijn één lijn ■te trekken in de praktijk dat komt natuurlijk door het permanente gebrek In een bijna tastbare spanning heeft de raad van de nieuwe gemeente Oost flakkee die j.l. vrijdagavond vergader de in „het huis der gemeente" te Oolt- gensplaat na rijp beraad in beslo ten vergadering die ruim een uur duur de de nieuwe gemeentesecretaris; de nieuwe gemeente ontvanger en de directeur van Gemeentewerken geko zen. Het waren de heren J. L. Vetter, dhr. A. L. Munters en dhr. M. Goud- kamp die in deze resp. functies werden benoemd. Hun beëdiging werd gevolgd door een hartelijke gelukwens. De heer De Vin vond het naar hij meedeelde moeilijk een keus te maken uit de alfa betisch gestelde voordracht van de he ren P. C. J. J. G. Doedens en M. Goud- kamp tot benoeming van een directteur Gemeentewerken. Dhr. De Vin stelde voor sollicitanten op te roepen ten einde een grotere keus te hebben. Dit voorstel vond steun bij dhr. Gebraad hoewel deze verklaarde persoonlijk daar aan geen behoefte te hebben i.v.m. de vacature die daarvan het gevolg zou zijn. Dat zou ten nadele van de ge meente zijn en spr. meende dat de twee candidaten een voldoende kennis be zitten. Niettemin zou hij het voorstel van dhr. De Vin steunen. De heren van Loon en Nieuwenhuijzen wezen het voorstel af totdat dhr. De Vin besloot zijn voorstel in te trekken. De heer de Vin maakte enkele aan merkingen op de notulen van de laat ste te Oude Tonge gehouden vergade ring waaruit viel af te leiden dat hij tegenstander van de samenvoeging zou zijn. „Ik ben altijd een groot voorstan der geweest en het zou me zeer spijten als mijn nazaat over honderd jaar zou denken: „Wat; is die de Vin een be krompen man geweest" zo gaf hij te kennen. De correctie zal in de notulen worden aangebracht. De stemming Nadat de raad ruim een uur in beslo ten zitting bijeen was geweest waarin zij door b. en w. nader werden geïn formeerd was het tijdstip van stemmen daar. Op de gang waar het talrijke publiek tijdens de besloten zitting stond gegroepeerd werden even talrijke ver onderstellingen gedaan en zelfs werd geroepen dat het gemeentehuis in brand stond: „Geeft niks, ze hebben er toch drie" was het gevatte antwoord. In tussen beleefden de heren candidaten in de secretariskamer spannende mo menten. De heer J. L. Vetter werd met 12 van de 13 uitgebrachte stemmen tot ge meentesecretaris gekozen. De voorz. burgemeester v. d. Harst bood dhr. Vetter spontaan zijn gelukwensen aan. Wanneer u dezelfde ambitie en kunde aan de dag legt als in de vroegere ge meenten ben ik ervan overtuigd dat U een goed secretaris zal zijn" zo prees hem de voorz. Hij was blij dat de raad J. L. Vetter de aanbeveling van b. en w. heeft ge volgd. De heer Vetter dankte de raad voor het grote vertrouwen in hem gesteld. Spr. herinnerde eraan in de laatste ver gadering te Ooltgensplaat te hebben gezegd dat de gem. herindeling diep kan ingrijpen in het leven en de be staanszekerheid van het gemeenteperso neel. Inzonderheid gingen spr. gedach ten thans uit naar degenen die na de herindeling niet meer voor een functie in aanmerking kwamen. Dhr. Vetter zei verheugd te zijn weer met de voorz. te mogen samenwerken alsook met het gemeentepersoneel met wie het contact in een ander licht is komen te staan. Spr. hoopte zijn taak die sober maar allesomvattend is ook in de toekomst zo goed mogelijk te betrachten. De heer A. L. Munters werd met 13 stemmen tot gemeenteontvanger be noemd. Na zijn beëdiging werd hij met zijn benoeming hartelijk geluk gewenst. De voorz. herinnerde aan de jarenlange samenwerking met dhr. Munters. Spr. wist dat het dhr. Munters steeds ernst was het optimale te bereiken in zijn functie van gemeentesecretaris en -ont vanger te Den Bommel, waarom spr. zijn bewondering uitsprak voor de werklust van dhr. Munters. Hij hoopte dat dhr. Munters in zijn nieuwe func tie met dezelfde voortvarendheid en hetzelfde enthousiasme zijn werk zal mogen doen. De heer Munters dankte daarop voor het vertrouwen in hem gesteld waar door hij de financiën van Oostflakkee zal gaan beheren. Spr. beloofde zijn werkkracht ten volle in te zetten om deze administratie zo snel mogelijk op dat peil te brengen waarop het in de vorige gemeenten stond. Voor de vervulling van de functie van directeur van Gemeentewerken werd uit de aanbeveling van de heer Doedens en Goudkamp, dhr. Goudkamp met 9 stemmen gekozen. De heer Doe dens kreeg 3 stemmen; 1 stem werd blanco uitgebracht. De heer Goudkamp was derhalve met absolute meerderheid gekozen en werd tot zijn nieuwe func tie beëdigd. De voorz. begreep dat de spanning aan arbeidskrachten, waardoor ze uiterst zwak staan afgezien nog van het systeem dat toegepast werd: geleid, vrij, minder vrij, meer vrij etc. (het was bij alle zo) werd er door middel van zwarte lonen, toeslagen, extra-uit keringen etc. zoveel „versierd" (om de term van „Vrij Nederland" te gebrui ken, waaraan we één en ander ontle nen) dat de arbeiders er bij voldoende druk heel wat extra uit konden halen, zodat het officieeel vastgestelde loon- rondepercentage zelden met de werke lijkheid overeenkwam. Daardoor kwa men zelfs de vakbonden in moeilijkhe den. Er zijn er wel geweest, die zelf controlerend moesten gaan optreden tegen werkgevers, die b.v. bereid waren 8"/o te geven als slechts 5% was vast gelegd! Daarbij komt nog, dat per be drijfstak vooral in de metaal de lonen per gewest soms tientallen gul dens uit elkaar liggen, zodat Amster damse metaalarbeiders 20 a 30 gulden meerontvangen dan hun collega's in Friesland en Groningen. Aan centraal gemaakte afspraken stoort men zich lang niet altijd. Er is nu voor 1966 door de regering een maximum genoemd van 6 a 7%, maar er zijn nog al c.a.o.'s afgesloten ook weer volgens „Vrij Nederland" die op 10*/o liggen. Dit tekent wel de moeilijke positie van de werkgevers. En de vakbondsleiders re deneren zo: als je het er nu niet uit haalt, ben je stom, want bij een re cessie (teruggang) zit het er niet in. Het gevolg van één en ander is, dat de verdiende lonen (dus de werkelijke) hoger liggen dan de z.g. regelingslonen (op papier). Het verschil wordt veroor zaakt door datgene, wat in de contrac ten niet precies wordt of kan worden geregeld, zoals overwerk, zwart loon, tariefwerk en ondernemingsgewijze differentiatie. In „Het Vrije Volk," blad van de P.v.d.A. vonden we daarvan enige tijd geleden een hele statistiek over de na-oorlogse jaren. Daaruit blijkt, dat de c.a.o.-lonen in index cijfers gemeten van 1947 tot 1964 gestegen zijn van 100 op 265 en dus ruim 2V2 maal zo hoog zijn geworden en de werkelijk verdiende lonen van 100 op 318, dus ruim 3 maal zo hoog. Sedert 1954 zijn de werkelijke lonen gestegen met gemiddeld 8,3''lo per jaar! In 1961 was het zelfs zo, dat de rege lingslonen omhoog gingen met S,!"/» en de verdiende lonen met 7,3°/o, dus meer dan tweemaal zoveel. Dat was vermoe delijk het topjaar van de zwarte lonen. De laatste jaren zijn de verschillen ech ter aan het afnemen. „Vrij Nederland" en „Het Vrije Volk" zijn op dit punt onverdachte bron nen. Door deze bladen te citeren lo pen we geen gevaar overdreven cijfers te gebruiken voor ons betoog. Uit de ze gegevens blijkt in elk geval, dat er een chaos heerst op loongebied, veroor zaakt door een totaal gebrek aan dis cipline, zowel bij de werkgevers, die met de rug tegen de muur staan als bij de werknemers, die eruit halen wat eruit te halen is in de voor hen zo uit zonderlijke gunstige omstandigheden. Er blijkt ook duidelijk uit, dat de werke lijk betaalde lonen dikwijls hoger lig gen dan die, waarmee officieel gewerkt wordt in de statistieken, dus ook bij de macro-economische berekeningen van de deskundigen. Aangezien nu, zo als we nog nader zullen aantonen, de c.a.o.-lonen steeds hoger, soms zelfs zeer veel hoger liggen dan de stijging van de produktiviteit toelaat, waar door inflatie veroorzaakt wordt, moet de conclusie uit het bovenstaande zijn, dat de inflatie nog sterker moet zijn dan uit de cijfers blijft. De voorzitter van de K.V.P.-fractie drs. Schmelzer, sprekende in de Twee de Kamer bij de algemene politieke en financiële beschouwingen in oktober j.l. over de loonkwestie, becijferde, dat de totale loonsom in 1966 in ons land ongeveer 40 miljard gulden zal bedra gen. Dit betekent, dat elk percent loons verhoging een bedrag vergt van 400 miljoen! Wanneer we nu stellen, dat de produktiviteitsstijging dit jaar 5"/o zal bedragen en de stijging van de loon som (raming van het C.P.B.) alles in begrepen 9V2°/o zal zijn, dan is hieruit te concluderen, dat er van zulk een verhoging een inflatoire impuls zal uit gaan van (9V2 5) X 400 mUjoen of 1800 miljoen gulden. ------^O------ die zowel voor de heer Doedens als dhr. Goudkamp was voorafgegaan niet ge ring zal zijn geweest. Spr. vond het jammer dat niet, zoals bij de voorgaan de functies, bij twee serieuze candida ten, een alternatief bestond. Spreker drukte zijn spijt uit over het afvallen van dhr. Doedens; zo is het leven en we moeten trachten teleurstellingen te verwerken" aldus de voorz. Zich rich tend tot dhr. Goudkamp prees de voorz. hem voor de goede harmonie, en de voortreffelijke samenwerking. Hij hoopte dat dhr. Goudkamp ook in zijn belangrijk gestegen verantwoorde lijkheid zijn kennis en voortvarend heid ten nutte van de gemeenschap zal maken. Spr. wenste dhr. Goudkamp met zijn gezin Gods zegen en sterkte voor de arbeid toe. De heer Goudkamp verheelde niet dat er over het verheugende ogenblik van zijn benoeming de schaduw valt dat zijn vroegere collega dhr. Doedens niet te rugkomt. Uit het feit dat hij gekozen was putte dhr. Goudkamp des te meer reden zijn beste krachten in te zet ten, om de gestelde opdrachten naar genoegen uit te voeren. Spr. dankte de raad voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopte dat ook de raadsleden die hun stem niet op hem uitbrachten hem toch loyaal tegemoet zullen komen. (Zie vervolg pag. 4) De raad van Dirksland hoopt mor gen, woensdag 26 jan. sav. 7.30 uur in openbare vergadering bijeen te komen. Op de agenda staan o.m. de punten: be noeming Ie ambtenaar van de bur gerlijke stand (burg. Bos) en benoe ming van een tweede ambtenaar van de burg. Stand. De aanbeveling vermeldt de namen van dhr. L. Kats en W. Meulmeester. Ook zal voorgesteld worden een be drag van f 18.000,— beschikbaar te stel len voor aanschaf van 1825 nieuwe vuil nisemmers. Ook Kralingen zal van de ze emmers worden voorzien. Deze aan schaf is de consequentie van het in voeren van het systeem van, stofvrije belading. Hiertoe is door de fa. van Dongen een nieuwe wagen aangeschaft. Invoering van dit systeem betekent dat de overeenkomst met de fa. Witvliet en Bestman moet worden beëindigd. Er zal vooraf een proef worden genomen, met plastic emmers. De oude emmers kunnen worden verkocht voor gemid deld f 3,per stuk. OOLTGENSPLAAT Na een ziekte van enkele dagen is j.l. vrijdagavond op 97-jarige leeftijd in het ziekenhuis „Bethesda" te Dirks land overleden, de heer L. Dorsman Jzn. Op zijn verjaardag (zondag 16 jan. j.l. )kwam de heer Dorsman in zijn woning Brandewijnstraat no. 4 te val len en moest dientengevolge in het zie kenhuis worden opgenomen. Hij liep daarbij een bekken-fractuur op. De overledene stamt uit het oude kos- "tersgeslacht Dorsman; zelf was hij in zijn leven timmerman en stond bekend om zijn vitaliteit en grote kracht. In zijn beroep gaf hij daar herhaaldelijk "blijk van. Wat enkele mensen samen niet konden deed hij alleen; bij bouw werken droeg hij zwaar materiaal met gemak naar boven. Tot aan het eind van zijn leven bleef hij dan ook zeer vi taal. Een dokter heeft hij in zijn leven niet nodig gehad. De heer Dorsman heeft zich voorja ren op velerlei terrein bewogen. In de Herv. Kerk was hij jaren kol- lektant, notabel en kerkvoogd. Ook was hij nog opzichter van de diaconale goe deren, bestuurslid van de Chr. Nat. School en in de gemeenteraad heeft hij één zittingsperiode een groep ver tegenwoordigd die met een vrijelijst uit kwam. Vanuit de woning, waar hij is gebo ren: Brandewijnstraat no. 4 is de heer Dorsman hedenmiddag in het familie graf op de Oude Begraafplaats te Oolt gensplaat teraardebesteld. Voor de rouwdienst was uitgenodigd ds. P. J. Dorsman, hervormd predikant te Stap horst, famUie van de overledene. SOMMELSDIJK Onze vroegere dorpsgenoot ds. C. v. d. Boogert, hervormd predikant te Har derwijk, heeft tegen 1 april a.s. eme ritaat aangevraagd wegens zijn gezond heidstoestand. Ds. van den Boogert, die geboren is te Sommelsdijk in 1903 en die derhalve dit jaar 63 jaar hoopt te wor den, werd op 5 aug. 1934 predikant te Zuid-Beijerland. Vandaar vertrok hij in 1937 naar Ridderkerk-Slikkerveer, terwijl hij sinds 22 mei 1949 te Har derwijk staat. Ds. van den Boogert is vele jaren praeses geweest van de clas- sis Harderwijk, terwijl hij ook verder l3elangrijke functies heeft vervuld. Vienveiling van dinsdag 25 jan. 1966 Klasse I: Middel 14,20, Drieling'sn 19,39. Klasse II: Grove 12,50; Middel 14,8f)— 13,50; Drielingen 19,39; Picklers 12,,—. Aanvoer 55000 kg. J.l. vrijdagavond is op een daartoe belegde bijeenkomst in het „Trefpunt" te Stad aan 't Haringvliet het 60-jarig bestaan van de Chr. Lagere School herdacht. Een verslag van deze avond treft u op blz. 3 van dit nummer. Na mens de ouders werd door dhr. K. Maliepaard (rechts) aan het schoolbe stuur waarvan dhr. C. van Rumpt (links) voorzitter is een fraaie reproduktie geschonken. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Verg. Ned. Chr. Vrouwenbond De afd. Middelharnis-Sommelsdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt a.s. woensdag te vergaderen in Jeugd- haven te Middelharnis. Aanvang half acht. Spreker is dhr. Krijgsman te Mid delharnis over het onderwerp: „De ge meente voorheen en thans." MIDDELHARNIS Bijbellezing. Ds. Mouw hoopt a.s. woensdagavond te half acht in het kerkgebouw der Ger. Gem. weer bij bellezing te houden. Huwelijksbevestiging. A.s. donderdag 27 jan. zal in de Chr. Ger. Kerk alhier door ds. H. C. v. d. Ent het huwelijk worden bevestigd van het bruidspaar A. J. Hobbel—G. Bosschaart. Aanvang van de dienst des nam. 2.30 uur. SOMMELSDIJK Ouderavond School met de Bijbel A.S. vrijdag 28 jan. sav. 7.30 uur wordt in het Vereen, gebouw „Vita Nova" de jaarlijkse ouderavond van de School met de Bijbel gehouden. De agenda vermeldt: 1. Opening door de voorzitter. 2. Kinderen van de 6e klas (zang). 3. Referaat ds. Mouw, predt, der Ger. Gem. te Middelharnis. On derwerp: De Bijbel en het kind. Kinderen van de 6e klas (zang.) Pauze (met tractatie). 5. Kinderen 3e, 4e en 5e klas. 6. Vertoning schooldia's door het hoofd. 7. Mededelingen van het hoofd. 8. Sluiting. Vroeger predikant beroepen De vroegere Herv. predikant van Sommelsdijk, ds. A. Gooijer, thans te Wezep, heeft een beroep ontvan^n naar de Herv. Gem. van Papendrecht uit welke gemeente de huidige predikant te Sommelsdijk, ds. H. C. Bultman ruim 3V2 jaar geleden vertrok. De gemeente Papendrecht is sindsdien vacant. DIRKSLAND Kerkelijke huwelijksbevestiging. A.s. donderdag 27 jan. te 2.00 uur zal het huwelijk van dhr. Peter Koeman en mej. Ria Knöps kerkelijk worden bevestigd in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Voorganger is ds. P. Koe man te Bruchem. MELISSANT Vroegere predikant overleden Te Zwartewaal is in de leeftijd van 79 jaar overleden de Geref. predikant ds. J. V. ld. Lugt, die in de jaren 1923 1925 de Gfiref. Kerk van Melissant heeft gediend. Woensdag 12 januari is ds. v. d, Lugt te Zwartewaal begraven, waar bij affjevaardigden van de Geref. Kerk te Médssant zijn tegenwoordig geweest OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 26 jan. a.s. des iRam. 7 uur zal in het kerkgebouw van ÖE Geref. Gemeente voorgaan ds. G. A. Zijderveld van Middelburg. Kerkdienst. Donderdag 27 Jan. a.s. des nam. 7 uur zal voor de Oud Ger. GemtJente voorgaan ds. L. Gebraad te St. Philipsland. (Zie verder de adver tentie in dit nummer). Ledenvergadering Landbouwvereen. Heden dinsdagavond komt de Coöp. Landbouwvereniging ,Landbouwbelang' te Ooltgensplaat in Hotel Hobbel in ledenvergadering bijeen. Aanvang 7 u. In deze vergadering zal de Balans en Resultatenrekening 1964/1965 worden besproken. Het eindresultaat is minder gunstig dan vorig boekjaar. Enkele grote bedrijven hebben zelf een sproei- machine aangeschaft, zodat iiet aan- Misschien heeft u reeds in de dag bladen iets gelezen over de actie, die op het ogenblik in Nederland wordt gevoerd om gelden in te zamelen voor de hulpverlening aan kinderen in Viet nam. Kinderen, die daar door een wis se dood worden bedreigd omdat er geen voldoende medische hulp en geen ver- plegingsmogelijkheden zijn. Misschien zoudt u even stil willen staan bij het feit, dat u als Nederlander uw kinde ren niet in de goot behoeft te laten sterven bij gebrek aan medische ver zorging, verpleging of ziekenhuisruim te. Misschien bent u daarom dubbel be reid die inzamelingsactie van enige Flakkeese onderwijzers daadwerkelijk te ondersteunen. Deze actie heeft n.l. ten doel op Flakkee ten minste f 4000, bijeen te brengen teneinde de Zwitser se organisatie „Terre des hommes" in staat te stellen 2 Vietnamese kinderen naar het ziekenhuis in Dirksland te vervoeren. Het bestuur van het zie kenhuis heeft aan genoemde Zwitserse organisatie reeds bericht gezonden dat 2 ziekenhuisbedden op de kinderafde ling voor onbeperkte duur van een me dische indicatie gratis beschikbaar worden gesteld voor de opneming van 2 kinderen uit het zo zwaar getroffen Vietnam. De specialisten van het zie kenhuis hebben op hun beurt spontaan en geheel belangeloos de medische ver zorging van deze kinderen toegezegd. Ongetwijfeld zal de Flakkeese bevolking op het appèl van de onderwijzers po sitief reageren en met gulle hand ge ven. Ook zij die geen kinderen meer op school hebben kunnen hun bijdrage aan deze actie storten op giro 200293 tn.v. Waterleiding Middelharnis onder vermelding van „Bijdrage voor vervoer van Vietnamese Idnderen". Helpt allen zodat geholpen kan wor den. T. Spanjer, besturend zuster. T. van Oortmerssen, hoofd van de economische en administratie ve dienst van het van Weel/ Bethesda ziekenhuis Dirksland. YERSEKE Nieuw orgel in gebruik In de kerk van de Vrije Evangeli sche Gemeente alhier, werd tijdens een bijzondere dienst het nieuwe orgel in gebruik genomen. Het orgel is precies eender gebouwd als het instrument van de Vrije Evang. gemeente van Bols- ward, dat door zijn goede koorbegelei ding overal bekend is. Onder degenen die hun gelukwensen kwamen aanbie den waren o.a. ds. J. Karelse, die na mens de gemeenten van Goes en We- meldinge sprak en één der wethou ders, die de gemeente namens het col lege van b. en w. feliciteerde. THOLEN Bevordering. De assistent bij de rijks tuinfepuwvoorlichtingsdienst te Tholen, de heex E. Bayense, is bevorderd tot hoofdassistent bij deze dienst. tal H.A. voor de coöp. belangrijk min der werd. In 1963/64 was het aantal 1600 H.A.; in 1964/65 liep het terug tot 1065 H.A. Het netto-overschot in ge noemd boekjaar bedraagt f 928,09, waar van door investeringsaftrek geen Ven nootschapsbelasting schuldig is. Het be stuur acht het niet verantwoord dit jaar een leden korting toe te passen, daar dit financieel niet toelaatbaar is. Men spreekt zelfs het vertrouwen uit, dat nog niet meerdere leden zelf een sproeimachine zullen aanschaffen, want dan zou het voor de leden die de ver eniging nodig hebben wel eens moeilijk kunnen worden. Het bedrijf moet toch rendabel blijven. Hier tegenover staat dat steeds meerdere gewassen voor sproeiwerk in aanmerking komen en mits-dien kan van een mogelijke sta biliteit gesproken worden. De vereniging telde per 30 juni 1965 102 leden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1