De zieke gulden PUROL Dhr. J. W. van Bodegraven tot gem.- secr. van Middelharnis benoemd Doorkijkje op het Spui te Goedereede Meditnüp FVC. KORTEHEG s ZOON 38e jaargang Vrijdag 21 januari 1966 No. 3455 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN „De witte keursteen" Froftmanden en Froitbakies „De Fruitcentrale" Zondagsdienst artsen Gem.-ontvanger dhr. J. Jongejan Wnd. gem.-secr. dhr. C. Speelpenning PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De term inflatie, die men thans in vrijwel ellce krant tegenkomt, is nu wel bij ieder bekend, maar de vraag is of men wel een goed begrip heeft van wat ze inhoudt. Ze is uit de geneeskunde en zoals alle medische termen van La tijnse oorsprong n.l. inflatio. Deze term wordt gebruikt voor opzetting van de buik door gasvorming (faire blazen). In de economie is ze overgenomen en hier betekent ze: een te grote circula tie van ongedeltt papieren geld, waar door de koopkracht sterk daalt en de prijzen omhoog lopen of om het anders- te zeggen: een onevenredige vergroting van de geldhoeveelheid, waarvoor de geldwaarde daalt of nóg anders: een vermeerdering van de betalingsmidde len, waar geen overeenlïomstige verho ging van de hoeveelheid beschikbare produkten tegenover staat. Via deze definitie komen we dus al direct tot de oorzaken van inflatie. Een teveel aan geld ten opzichte van de goederen kan in meerdere sectoren van de economie veroorzaakt worden. Ten eerste door de overheid n.l. wanneer deze door een wanbeleid genoodzaakt wordt steeds meer papieren geld te drukken (Indonesië). Er is dan een zee van waardeloos geld tegenover een te kort aan allerlei produkten voor le vensonderhoud. De overheid kan ook oorzaak zijn, wanneer haar eigen uit gaven hoger zijn dan haar inkomsten RUWE HANDEN m.a.w. als ze met voortdurende tekorten werkt op de staatsbegroting. Dan pompt ze via haar bestedingen in de publieke sector meer geld in onze volkshuis houding dan door de produktie kan worden opgevangen. En wanneer ze niet regulerend optreedt inzake het evenwicht van export en import, zo dat de betalingsbalans uit liaar balans raakt, kan eveneens inflatie ontstaan. Eén van de voornaamste oorzaken van inflatie is merkwaardigerwijze de volledige werkgelegenheid, dus de over spanning van de arbeidsmarkt. Dit laat zich wel verstaan. In deze situatie is er heei veel geld onder de mensen, want ieder verdient goed, de geldhoe veelheid wordt elk jaar groter, maar de produktie is aan een bepaalde grens gebonden, doordat het aantal werkne mers niet evenredig toeneemt. Het is thans in Nederland zo: er is een re serve van 32.000 man (dec. 1965), een aantal aanvragen van werkgevers van 82.000, terwijl er 55.000 buitenlanders in ons land werken. Een eenvoudig re kensommetje leert ons, dat er dus een feitelijk tekort aan eigen werkkrachten is van ruim 100.000 man. Dit schept een zeer gunstig klimaat voor de werkne mers en hun vakbonden, die met steeds hogere looneisen komen, waaraan de werkgevers vanwege hun zwakke po sitie op dit punt niet voldoende weer stand kunnen bieden. Wanneer deze eisen uitgaan boven de stijging van de arbeidsproduktiviteit lopen de prijzen omhoog. En dan ontstaat via de loon- inflatie een steeds toenemende prijsin- flatie. Er komt een overbesteding, door dat er meer geld in omloop is dan er goederen beschikbaar zijn. Volgens de wet van vraag en aanbod stijgen de prijzen en we zitten midden in de in flatie. En tenslotte kunnen ook de ban ken inflatie veroorzaken wanneer ze aan het bedrijfsleven te veel en te ho ge kredieten verschaffen, want daar door wordt geldschepping bedreven bo ven die van de overheid. Wat de gevolgen van de inflatie be treft, deze kunnen, wanneer ze (door zet, op de duur catastrofaal worden (Indonesië, Duitsland omstreeks 1923). Wanneer ze in ons land in het huidige tempo doorgaat, zijn over 15 jaar de prijzen verdubbeld, dus de waarde van de gulden gehalveerd! iVIisschien zijn er onder de lezers, die al dat geschrijf en gepraat over inflatie maar overdre ven gedoe vinden, doch het is struis vogelpolitiek om deze ontwikkeling te bagatelliseren. De kruipende inflatie (2 a 3"/o per jaar) is in ons land over gegaan in een dravende (5''/o) of galop perende sedert twee a drie jaar. De gevolgen hiervan zullen zich steeds sterker openbaren. Om te beginnen wordt de belastingdruk sterker door de automatisch stuwende werking van de progressiefactor. Steeds meerderen komen in een hogere progressietarief en daardoor wordt een deel van de loons verhoging opgeslokt. Voorts lijden met name degenen die van een inkomen moeten leven uit bezit dat in nominale waarde en opbrengst gelijk blijft obligaties b.v. grote schade, omdat hun inkomen gelijk blijft bij stijgende prijzen. Zij die grote vermogens heb ben, zijn beter tegen de inflatie be stand dan de Ideine spaarders, want de eersten hebben hun geld in grond, huizen of aandelen belegd, die ook in prijs en opbrengst stijgen. Een heel on rechtvaardige werking van de inflatie IS wel, dat ze de verhouding debiteuren crediteuren totaal verstoort. De schuldenaars zien hun schuld n.l. steeds kleiner worden, want ze moeten een vast bedrag betalen, doch de schuld eisers zijn het slachtoffer, omdat ze goede guldens uitgeleend hebben of te gen deze goederen hebben geleverd, terwijl ze in gedevalueerde guldens worden terugbetaald. Het Rijk neemt hierbij een lïeel gunstige positie in, want dat is schuldenaar voor ong. 20 mil jard (onze totale staatsschuld). Vervol- en op de keursteen een nieuwe naam geschreven, die niemand kent, dan die hem ontvangt. (Openb. 2 17b) II We stonden reeds een keer stil bij de heerlijkheid van de witte keursteen. Maar van nog meerdere heerlijkheid spreekt deze tekst. Op die keursteen staat n.l. een naam geschreven. Die naam is door Christus gegeven. En juist dat, zegt zo ontzaggelijk veel. De namen die wij onszelf en elkander geven, zijn zonder waarde. Tussen onze naam en ons wezen bestaat dikwijls geen enkel verband. Geheel anders is het met de naam waarmede de Heere Zichzelf noemt. Bij God is de naam de uitdrukking van Zijn wezen. Hij is, zo als Hij heet. Aan Zijn volk geeft Christus op de jongste dag een nieuwe naam. In die naam, komt Hij hen dus hun eigenlijke wezen bekend te maken. In die naam laat Hij hen zien wie ze zijn. Dat is hier op aarde nog niet het geval. De verst- gevorderde op de weg des levens ver toont nog maar zo'n flauw beeld van het wezen, dat hij in de hemel open baren zal. Ja, het zal zijn: een nieuwe naam. Al het oude is dan voorbijgegaan. Van alle onreinheid en besmetting der zonde zul len zij eeuwig vrij zijn. Niets zal de volle ontplooing van het beginsel dat God in de wedergeboorte in het hart heeft gelegd dan meer in de weg staan. „Nu zijn wij kinderen Gods, maar het is nog niet geopenbaard wat wij zijn zullen", zegt de apostel. Over het ei genlijke hangt dus nog een sluier. Een nieuwe naam! Iets daarvan trilt in de nieuwe naam die Jacob ontving in Israël. Iets daarvan ruist in de naam die 's Heeren mond uitdrukkelijk noe men zal, wanneer Sions gerechtigheid voortkomt als een glans en haar heil als een fakkel die brandt. Zalig, die deze naam mochten be luisteren van 's Heeren lippen. Straks zullen alle vragen worden beantwoord en alle geheimen worden opgelost in de nieuwe naam, die gegraveerd is in de witte keursteen der gerechtigheid. Onze tekst zegt ten slotte nog van die naam, dat niemand hem kent, dan die hem ontvangt. Wil dat niet zeggen, dat het verloste wezen voor elk der verlosten een énder zal zijn? Ieder kind des Heeren is uitdrukking van een eigen gedachte Gods. Die ver scheidenheid wordt echter door een die pere eenheid gedragen. Door de diepten der ontlediging, gaat het naar de zalige hoogten der vervulling. Géén andere weg tot de vader, dan door de Zoon. En de enige plaats, waar de ware eenheid gekend wordt te midden van alle ver scheidenheid, is aan de voeten van de Heere Jezus. Eén ding is zeker: wanneer Gods lund zich zelf zal zien in de eeuwigheid met een nieuw hart in 't binnenste een nieuw lied op de lippen, genietend de nieuwe wijn in 't koninkrijk des Vaders, wandelend op een nieuwe aarde en on der een nieuwe hemel, dan zal het zich zelf nauwelijks herkennen in de aardse gedaante die het zo lang gedragen heeft. En bij al dat nieuwe komt als vol tooiing dan ook de nieuwe naam, die het verheerlijkte wezen weergeeft. Zie, dat alles wordt het eigendom van degene die overwint. Overwining veronderstelt strijd! En de kerk op aar de is dan ook een strijdende kerk. Strijd tegen de duivel, de wereld en het boze hart. De mens zoekt altijd weer naar wegen die buiten de poort des wedergeboorte om, zouden kunnen leiden naar het ko ninkrijk Gods. Maar hoe vruchteloos is dat pogen. En zalig is hij, die inge wonnen wordt voor de weg van vrije genade, zalig wie het voor God ver liezen mag, want daarin ligt de kiem der overwinning. Dat is de enige weg om te komen tot heil Gods. De oudg mens moet het graf in, op dat de nieuwe mens opsta. Daarom, de strijd aangebonden tegen alles bui ten ons en in ons, wat van de Heere af- hoereert. De overwinning is zeker, voor Gods kerk. Deze ligt klaar in de Koning der kerk. In Hem ligt 'de wijsheid, de ge rechtigheid en de eeuwige verlossing voor de Zijnen gereed. Het gaat niet óm maar ook niet zonder de strijd. Hier lijden ze verdrukking en smaad. Daar zal in de nieuwe naam hun geopen baard worden, wat zij eeuwig zullen zijn. En zij zullen zingen, een nieuw lied rondom de troon, zeggen: „Want Gij zijt geslacht en hebt ons Gode gekocht met Uw bloed, uit alle geslacht en taal en volk en natie. Dirksland C. J. Kesting Speciaal in het opmaken van B. V. d. VBEB reletoon 2688 - VFeatdQk MIDDELHABNIH gens werkt de inflatie, wanneer ze door zet, remmend op het sparen. Wie zal geld blijven sparen, dat een aantal ja ren later maar de helft of nog minder waard is? En tenslotte, om maar niet meer te noemen, wanneer in ons land de inflatie sterker wordt dan in het buitenland, zal onze betalingsbalans aanzienlijk verslechteren met alle ge volgen van dien. Na dit kort overzicht van de oorza ken en gevolgen van inflatie moet het voornaamste punt aan de orde komen, n.l. de middelen om haar te voorkomen of wanneer dit niet lukt en dat schijnt het geval te zijn haar te temperen. Na de diagnose moet de the rapie, de geneesmethode, worden vast gesteld. In beginsel en op papier is deze heel eenvoudig: alle geëigende maatregelen moeten worden genomen het evenwicht tussen bestedingen en produktie te herstellen. Aangezien de balans doorslaat naar de kant van de bestedingen, moeten deze dus worden beperkt. Gebeurt dit in voldoende ma te, dan zal de in omloop zijnde geld hoeveelheid afnemen, de invoer zal te ruglopen, de prijzen zullen niet meer of slechts langzaam stijgen, daardoor is de drang naar de grote loonsverho gingen minder, de geldkrapte op de ka pitaalmarkt zal verminderen en daar door wordt het rentepercentage lager (thans reeds meer dan 6°/o); doordat de vraag afneemt naar produkten komt er enige ontspanning op de arbeidsmarkt en is er kans, dat er in plaats van een tekort van 100.000 arbeidskrachten, een voor de evenwichtstoestand noodzake lijk surplus optreedt; daardoor wordt de machtspositie van de vakbonden zwakker, die van de werkgevers ster ker en zullen voor de economie fatale loonexplosies achterwege blijven. In één woord: de overspanning in onze economie zal verdwijnen. Daartoe zal nodig zijn, dat iedereen aan deze ontwikkeling meewerkt. De overheid, zowel de landelijke als de gemeentelijke, door zich te matigen in de uitgaven en er bovendien voor te zorgen, dat hun begrotingen sluiten. Bij de gemeenten, althans voor een deel, gaat dit moeilijk en daarom zal de uit keringsregeling van het Gemeentefonds herzien moeten worden. De rijksover heid zal haar financiële politiek min der op politieke propaganda doch meer op economische wetten moeten afstem men, hetgeen betekent, dat een door socialisten gedirigeerd en door confes sionele progressieven gesteund kabinet plaats zal moeten maken voor een an der, dat desnoods het mes in de begro ting durft te zetten in plaats van deze in een tijd van overbesteding met drie miljard te verhogen. Het bedrijfsleven, dus de werkgevers, zullen hun winsten op een redelijk peil moeten houden. Momenteel ligt daar echter het knel punt niet, omdat door de steeds hogere sociale lasten, de exorbitante loonsver hogingen en de prijsbeheersing menig bedrijf al te lage winsten heeft, waar door fusies en liquidaties noodzakelijk blijken. En tenslotte zullen ook de werknemers, in casu vakbonden, hun eisen op loongebied moeten gaan be perken tot het percentage van de pro- duktiviteitsstijging, omdat zij anders zelf de dupe zullen worden van een steeds harder hollende inflatie. Men moet er goed van doordrongen zijn, dat het inflatieprobleem een reëel gevaar is en het aan de orde stellen er van niet berust op bangmakerij of het stokpaardje is van schrijvers en pro fessoren in de economie. En men moet vooral weten, dat het met name de kleine man is, die er de dupe van wordt. Bij een ingrijpende inflatie red den de „kapitalisten" zich wel. Ten eer ste kunnen ze tegen een stootje en bo vendien hebben zij de mogelijkheid om hun geld zo te beleggen, dat de verlie zen beperkt blijven. De werknemer, die van zijn week- of maandinkomen moet leven, is oneindig veel kwetsbaarder. Daarom is het beter nu minder hoge loonstijgingen te accepteren dan later uitbetaald te worden in sterk geïnfla- tioneerde guldens. Laat men niet ver geten, dat elke economisch te hoge loonstijging automatisch steeds sterke re inflatie oproept. Van zaterdag 22 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 24 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dr. v. d. Peppel', telefoon 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Boone, tel. 01877- 234. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, telef. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 23 jan hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vos semeer. Hij zendt op aarde Zijn bevelen; Zijn woord loopt snel door 's werelds deelen. Hij geeft de sneeuw om 't land te dekken En tot een zachte wol te strekken; Wier wond're vlokken voor elks ogen Gods macht en wijsheid klaar betoogen Of strooit weer ten bekwamen stonde, Den rijm als stuivend' as in 't ronde. Ps. 147 Wie zou niet voor Gods grootheid bukken? Hij werpt Zijn ijs daarheen als stukken. Wie zal bestaan voor Zijne koude? Daar niemand die verduren zoude. Moet rijm en ijs weer met elkand'ren Op Zijn bevel in vocht verand'ren Want, waait Zijn wind, de waatren vloeien. Rivier en beek begint te groeien. Ps. 147 De raad van Middelharnis woensdagmiddag in vergadering bijeen heeft dhr. J. van Bodegraven tot gem. secretaris van de nieuwe gemeente Middelhar nis benoemd. De heer van Bodegraven was tot voor 1 jan. secretaris van Sommelsdijk en Middelharnis en was na 1 jan. tot wnd. gem. secretaris van de vergrote gemeente benoemd tot woensdag de definitieve benoeming volgde. Dhr. v. Bodegraven werd staande de vergadering tot zijn functie beëdigd. Tot gem. ontvanger werd benoemd en beëdigd dhr. J. Jongejan; als wnd. gem. secretaris werd door b. en w. dhr. Speelpenning benoemd. De heren werden met hun benoeming in een persoonlijk woord door de voorz. burg. Hordijk geluk gewenst. Dhr. van Bodegraven Dhr. van Bodegraven kreeg alle 14 uitgebrachte stemmen waarop zijn be noeming en beëdiging volgde. De voorz. vond dat dhr. v. Bodegra ven voor de wijze waarop hij als amb tenaar en secretaris lieeft gewerkt en voor zijn benoeming met recht een har telijke gelukwens verdient. „U gaf blijk van een grote deskundigheid wat zeer belangrijk is bij het bewerken van alle administratieve taken; ook bezit u een bijzonder groot organisatietalent" aldus de voorz. Ook bewonderde spr. de wij ze waarop dhr. van Bodegraven op treedt als personeelschef. „U benadert e.v. moeilijkheden op de meest mense lijke wijze en uw energie is voor uw medewerkers een voorbeeld." Dhr. van Bodegraven realiseerde zich dat hem een zware taak wacht. De ad ministraties van de 4 gemeenten zijn bij elkaar gevoegd en daaruit moet één geheel worden gemaakt. Spr. sprak waarderend over zijn bekwame mede werkers en hoopte waar te kunnen ma ken dat zijn benoeming juist zal blijken te zijn. Hij besloot met een dankwoord aan de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Dhr. Jongejan Na beëdiging van dhr. Jongejan die met 13 stemmen werd gekozen prees de voorz. ook de arbeidslust en energie van dhr. Jongejan. U bent precies, se rieus en secuur en bij u kan de tijd geen rol spelen aldus de voorz. Door personeelsmoeilijkheden kwam al het werk op u af en u kwam niet aan va kantie toe al hunkerde u er wel naar, wist de voorz. Dhr. Speelpenning Door het college van b. en w. werd dhr. Speelpenning tot wnd. gemeen te-secretaris benoemd. „U bent onder de secreatris de hoogste in rang en u hebt uw benoeming met recht verdiend. I.v.m. de integratie van de begroting was u maandenlang tot laat in de avond bezig; het was alles eigen initiatief en wij maken dankbaar van uw inzicht en kennis gebruik" aldus de burge meester. Presentiegeld Voor de nieuwe gemeente van ruim 12000 Inwoners zullen de presentiegel den, opnieuw door G.S. moeten worden vastgesteld. B. en w. nemen aan dat tegen een presentiegeld van f 25, geen bezwaar zal worden gemaakt ge let op de omstandigheid dat vooral de Dhr. J. W. van Bodegraven eerste tijd mede van de raadsleden zeer veel werkkracht en tijd zal worden gevraagd. Besloten werd G.S. te verzoeken het presentiegeld voor het bijwonen van raadsvergaderingen te stellen op f 25,- en voor het bijwonen van vergaderin gen van het CoU. van Bijstand Alg. Bijstandswet en andere vergaderingen van afdeling van de raad of commissie op f 17,50 te bepalen. Ambtenaren Burg. Stand Voorgesteld werd de heren P. W. Hordijk en J. W. van Bodegraven te benoemen als ambtenaar van de Burg. Stand uit welk ambt zij i.v.m. de her indeling per 1 jan. eervol waren ont slagen. Beide heren werden benoemd alsook weth. K. J. Kleingeld. De be noeming van weth. van Eek in de vo rige gemeente blijft van kracht, alsook de benoeming van de ambtenaren van de Burg. Stand in de vroegere gemeen ten Sommelsdijk, Stad en Nieuwe Ton ge. Openstelling bureau Burg. Stand Besloten werd de openingsuren van het bureau van de burgerlijke stand als volgt te bepalen: Op maandag t.m. vrijdag van 8.30 uur tot 12.00 uur en voor het voltrekken van huwelijken bo vendien van 13,30 tot 17.00 uur. B. en w. kunnen in bijzondere gevallen beslui ten tot vermeerdering of vermindering van deze aangegeven openingsuren. Hiervan zal vooraf kennisgeving worden gedaan. De heer Hoogzand zag graag dat het bureau de gehele dag geopend zou zijn, ten gerieve van ook die mensen die uit de andere gemeenten moeten ko men. Ook dhr. Oostdijk had bedenkingen, hij vroeg naar de mogelijkheid in Nieuwe Tonge en Stad zittingen te hou den. De voorz. meende dat dit onuitvoer baar is omdat het gehele register in Middelharnis aanwezig is. De vraag van dhr. Hoogzand beantwoordend meende hij dat de openingsuren een flinke speling toelaten. „We vergeten allemaal wel eens wat" bracht dhr. Hoogzand in het midden. „Daar is toch geen kruid tegen ge wassen" was het antwoord van de voor zitter. Wanneer de practijk moeilijkheden geeft kunnen de uren e.v. gewijzigd worden; voorshands is daartoe geen aanleiding aldus de voorzitter. De taakverdeling tussen de ambte naren is als volgt geregeld: De hu welijken worden voltrokken ten over staan van de heer P. W. Hordijk. Hij wordt vervangen bij afwezigheid, ver hindering of onstentenis door de heren J. W. van Bodegraven, K. J. Klein geld, C. Vroègindeweij, J. J. Steur en C. Speelpenning in de volgorde waarin zij zijn genoemd. De heer Koppelaar wees op de mo gelijkheid dat een bruidspaar een be paalde voorkeur uitspreekt. De voorz. antwoordde dat de burge meester en de secretaris in de practijk weinig huwelijken voltrekken. Daar voor is een vaste ambtenaar aange steld. Wanneer een paartje aan een bepaalde ambtenaar de voorkeur geeft kan daaraan gevolg worden gegeven. Leden college van bijstand Voorgesteld werd over te gaan tot instelling van een college van bijstand voor de uitvoering van- de Algemene Bijstandwet. B. en w. achten het van belang dat elk van de vier voormalige gemeenten, waaruit de nieuwe gemeen te Middelharnis is gevormd in het col lege vertegenwoordigd is waarom zij voorstelden tot lid te benoemen mevr. E. W. van Groningen-de Bonte; dhr. P. Grinwis, dhr. E. Oostdijk; dhr. T. Arendsman. De heer Koppelaar wilde liever in- plaats van 4 leden 8 leden benoemen. Bij deze verdubbeling zou toch nóg de vroegere samenstelling per gemeente gehalveerd worden. Ook dhr. Opstelten deed deze suggestie. De voorz. antwoordde dat de betref fende verzoeken na voorbereiding door (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom) NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:73Z8

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1