r Flalclceese landbouwers hoorden alles over granen BANKGIRO laarverslag Tandheelkundige Jeugdzorg Tracteren van snoep op de scholen is taboe KitideAAo^ehpe. Wij zijn er nog niet - Winter heeft stevig hogedrukfundament Schoolkinderen en roken gewezen Gegevens uit resultaten op proef- boerderij Westmaas. -N N.V. SLIIVENBURG'S BANK J. Keuvelaar Plaatselijk Nieuws WEERPRAATJE Verdwenen glorie „Eilanden-nleuws" „Melkpredicaten'^ uitgereikt aan 12 veehouders ouders worden op het gevaar van Bladz. 2 „EI LAN DEN-NIEUWS" Vrijdag 14 januari 1966, De resultaten bereikt op de proef- boerderij Westmaas zullen binnen twee weken bekend gemaakt worden. De heer J. J. van Gastel, hoofdassistent van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting heeft voor de afdeling Goeree-Over- flakkee een lezing gehouden over de voornaamste gegevens. Op het program ma stond een heel ander onderwerp, maar door ziekte van de betreffende spreker, heeft men de heer Van Gastel bereid gevonden een toelichting te ge ven over genoemde resultaten. De le zing van de heer Van Gastel ging voor namelijk over voorjaarsgewassen zoals granen, waarbij in dit geval ook haver, die lange tijd stiefmoederlijk is behan deld door de landbouwers. „Het gemiddelde percentage tarwe op de Zuid-Hollandse eilanden is de laatste drie jaren gestegen van 20 tot SO'/o van het bouwplan. Een uitbreiding, die pro- centsgewijs meer voor rekening van de zomer- dan van de wintertarwe komt. In 1965 bestond de oppervlakte tarwe voor es'/o uit winter en voor 35°/o uit zomertarwe. In het algemeen zien wij het percentage zomertarwe liever nog lager. Een bedrijfszeker ras moet een hoge produktie geven, weinig gevoelig zijn voor schot en ziekten, stevig stro bezitten en vroeg rijp zijn. De combi natie van deze eigenschappen laat even wel te wensen over. Wat de produktiviteit betreft is er de laatste jaren beslist vooruitgang geboekt doch dit geldt ook voor de wintertarwe. Op de proefvelden gaf wintertarwe de laatste drie jaar gemiddeld 600 kg. per ha. meer dan zomertarwe. Dit betekent een gemiddeld hoger saldo van ongeveer 180,per ha. Bij de gevoeligheid voor schot en ziekten is het zo, dat een goede resistentie tegen schot en gele roest ge paard gaat met laatrijpheid. Wat de ste vigheid van stro betreft is het meest vroegrijpende ras het slapst van stro. Ten aanzien van de vroegrijpheid is het zo, dat een'goede vroegrijpheid gepaard gaat met een grote schotgevoeligheid. Knelpunten De eigenschappen schotgevoeligheid en vroegrijpheid blijken de knelpunten te zijn. De factor schot wordt econo misch steeds belangrijker. Was de vo rige jaren de toelaatbare grens nog IS'/o, dit jaar is deze verlaagd tot 12''/o, waar bij naast schot ook andere onzuiver- heden zijn inbegrepen. Ook de factor vroegrijpheid wordt steeds belangrijker. De oogst van de hakvruchten is zonder meer aangewezen op machinaal werken. De mogelijkheid hiertoe is in sterke ma te afhankelijk van het aantal werkbare dagen. In dit verband dient men op de hakvruchtenbedrijven te streven naar een zo vroeg mogelijke graanoogst." waarna de heer van Gastel de resultaten op de proefboerderij tegen elkaar af woog. „Bij vroeg zaaien is Orca zeer pro- duktief ras. Rijpt zeer laat, heeft een trage beginontwikkeling, maar vormt later een tamelijk bladrijk goeddek- kend gewas. Het stro is vrij kort en be hoorlijk stevig. Weinig vatbaar voor geel roest en grote, rode korrel. Weinig gevoelig voor korreluitval, zeer goede schot resistentie! Het leent zich zeer goed voor maaidorsen. Opal is een zeer vroeg rijpend ras. Verdraagt laat zaaien zeer goed. Leent zich zeer goed voor doorzaai van te hol staande wintertarwe. Vlot ontwikke lend, bladrijk, goeddekkend gewas. Vrij kort, matig stevig stro; bij uitrijping op stam vaak bros. Weinig vatbaar voor gele roest. Licht rode, midden grote kor rel en gevoelig voor ongunstig oogst- weer. Zeer slechte schot resistentie. Gabi is een vroeg rijpend ras, dat zeer goede opbrengsten heeft gegeven. Verdraagt laat zaaien slecht. Heeft een trage beginontwikkeling. Kort, stevig en matig bladrijk. Lijkt tamelijk vatbaar voor geel roest midden grote rode kor rel. Nogal gevoelig voor korreluitval. Zeer slachte schotresistentie! Vraagt een ruime zaaizaad hoeveelheid. Samenvattend blijkt dat de rassen- keuze bij zomertarwe niet eenvoudig is. Men moet op de schotgevoeligheid of op de vroegrijpheid toegeven. Ieder zal aan de hand zijn eigen omstandigheden moeten beslissen welke factor het zwaarst weegt", raadde de heer Van Gastel de landbouwers aan. „Het gemiddelde percentage zomer- gerst in het bouwplan van de Zuid- Hollandse eilanden is in enkele jaren teruggelopen van 20 naar IS'/o. Door de verwachting dat het prijsverschil tussen tarwe en gerst kleiner zal worden, zal deze teruggang voor een deel teniet worden gedaan. Dit wordt nog versterkt doordat de intensieve hakvruchtenbe drijven steeds meer de graanoogst gaan vervroegen, waardoor deze een groter percentage zomergerst in hun bouw plan opnemen. Meer dan TSVo van de in ons gebied geteelde gerst vindt haar bestemming voor brouwdoeleinden. Deze industrieën vragen grote uniforme partijen, van bij voorlteur één ras! Brouwgerst De betekenis van één brouwgerstras is de laatste jaren belangrijker geworden. Naast de maaidorser als bron voor ras- vermeniging is er het lostransport van het graan bijgekomen. Dit betekent te vens losse opslag en dit brengt bij de ontvangstinrichtingen grote moeilijkhe den t.a.v. de raszuiverheid! De rasver- menging mag niet hoger zijn dan T'/o, met dien verstande dat bij rasvermen- ging van meer dan 3% met niet brouw- gerstrassen eveneens kan worden ge weigerd. Vorig jaar stonden wij voor de vraag al of niet overschakeling van Bal der op Cambrinus. Deze vraag is toen bevestigend beantwoord en dit jaar is de praktijk vrijwel algemeen hiertoe over gegaan. Het kwekerswerk staat evenwel niet stil en daardoor dienen zich nu weer al concurrenten van Cambrinus aan. Hierover zijn al verschillende vragen gesteld. Cambrinus is duidelijk produktiever dan Balder, doch bovendien is het uit valpercentage bij het schonen van brouwgerst gemiddeld de helft lager. Is niets steviger dan Balder, doch behoor lijk veerkrachtig en daardoor minder vatbaar voor doorwas. In de pratijk is de ervaring opgedaan, dat dit ras in het algemeen minder moeilijkheden bij het maaidorsen geeft. De vatbaarheid voor roest en meeldauw is praktisch gelijk aan die van Balder. Er moet niet te zwaar met stikstof worden gemest. Cambrinus heeft een tamelijk grote, goed gevulde korrel. Balder is in opbrengst minder. Het is een ras met een mooie blanke, doch kleine korrel, die door de brouwerij zeer gunstig wordt beoordeeld. Naast deze gunstige eigenschappen heeft balder als ongunstige kanten, het gemakkelijk op treden van doorwas bij legering en de vatbaarheid voor roest en meeldauw. Zephyr kan in opbrengst in één lijn met Cambrinus worden gesteld. Het stro is matig stevig, doch tamelijk soepel en daardoor wat minder gevoelig voor doorwas dan verschillende andere ras sen. Is iets minder vatbaar voor meel dauw en gele roest dan Cambrinus. Rijpt ongeveer gelijktijdig met Cambri nus en is iets minder grof van korrel. Delisa maakt de indruk dat produk tiever te zijn dan Cambrinus. Stelt vrije hoge eisen aan de grond eh reageert sterk op verschillen in structuur. Het stro is kort en vrij stevig, doch niet veer krachtig en daardoor gevoelig voor doorwas. Is eveneens minder vatbaar voor meeldauw en gele roest dan Cam brinus. Rijpt iets vroeger en is even grof van korrel. Voor zover ons bekend zal het jaar het ras Zephyr als brouw gerst worden gekocht, terwijl Delisa nog verder zal worden beproefd. De waarde van Zephyr ligt vooral aan het weinig eisen stellen aan structuur en vrucht baarheid van de grond, het weinig ge voelig zijn voor doorwas en de betere ziekteresistentie. De zaaizaadpositie is voor 1966 beperkt. Samenvatentd blijft Cambrinus het ras voor algemeen verbouw. Zephyr verdient praktijk beproeving, waarbij wij sterk willen aandringen dit in geor ganiseerd verband te doen om moeilijk heden met rasvermeniging te voorko men," aldus de heer Van Gastel, die daarna het vlas aan zijn trekken liet komen. Hij meende dat er te weinig aandacht wordt besteed aan dit produkt dat bijzondere zorg verdient. Hij wees er op, dat de kwaliteit van het produkt van groot belang is in verband met de concurrentiepositie. 1ML\AK GEBRT7K VAN Gratis formulieren en interestvergoedinf. Inlichtingen bt] Middelharnla Sonunelsdyk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Dezer dagen is verschenen het jaar verslag 1964-1965 van de stichting ter bevordering van de Tandheelkundige Jeugdzorg op de Eilanden Goeree-Over- flakkee en Voorne en Putten. Het voor woord dat we hieronder laten volgen is van de hand van de voorzitter van de stichting de heer J. Spaans. In het verslagjaar bezochten 7709 kinderen de lagere scholen, waarvan er 2397 niet deelnamen. Het aantal niet deelnemende kinderen steeg daardoor van 29''/o tot SLl'/o. In de voorlaatste schooljaren bedroeg dit per centage achtereenvolgens 26»/o in 1961- 62, 27,5»/o in 1962-63 en 29''/o in 1963-64. Indien het juist is, dat stijging van het percentage niet deelnemende kinderen wijst op een toenemende zorg van de ouders voor de gebitsverzorging van hun kinderen, hetgeen wij nog steeds het meest waarschijnlijk achten, zal dit verschijnsel zich ongetwijfeld voortzet ten en zal daardoor toenemende aan dacht verdienen. Verheugend is het, dat het uitreiken op Sinterklaasdag 1964 van tandenbor stels, tandpasta bekertjes enz. aan de kinderen der kleuterscholen in goede aarde is gevallen. Om teleurstelling voor de kleuters te voorkomen is besloten het ene jaar alle kleuters van Goeree en Overflakkee het „geschenk" te doen toe komen, in het andere jaar alle kleuters van Voorne en Putten. De kleuterleid sters hebben dit geschenk voor hun kleuters met enthousiasme in ontvangst genomen en meerdere leidsters ver klaarden zich spontaan bereid er zorg voor te dragen, dat de kleuters borstel en pasta inderdaad zouden gaan ge bruiken. De zegswijze: „Jong gewend, oud gedaan", is in dit geval wel zeer van toepassing. Fluoridering Nog steeds kunnen wij niet medede len, dat de gemeente Rotterdam tot fluoridering van het drinkwater is over gegaan. Wij nemen aan, dat het naar wij hopen prima drinkwater, dat via het nieuwe waterwinwerk Berenplaat uit de kranen zal vloeien, gefluorideerd zal zijn. Terwijl wij er voorts op blijven vertrouwen, dat de gemeente Brielle in dit opzicht dan niet achter zal blijven. „Het is overigens al teleurstellend ge noeg, dat de fluoridering zo uiterst lang zaam voortschrijdt, terwijl toch het be sluit om te fluorideren in vele ge meenten en streekwaterschappen reeds geruime tijd geleden genomen werd" al dus het jaarverslag. Wederom werden de deelnemende kinderen van alle scholen tweemaal onderzocht en behandeld, terwijl alle klassen van de lagere scholen bij het werk betrokken bleven. Wij mogen er in dit verband nog eens op wijzen, dat alle tandartsen in dit werkgebied mede werking verlenen aan de Tandheelkun dige Jeugdzorg, terwijl de tandartsen, die zich tot op heden in het werkgebied der Stichting vestigden, tevens mede werker aan onze Stichting werden. Dat de tandheelkundige professie in dit ge bied haar woord om te zorgen voor een regelmatige voortgang van dit noodza kelijke werk nu reeds 15 jaar lang ge stand doet, aldus prioriteit verlenend aan de tandheelkundige verzorgihg van het schoolgaande kind, mag naar onze mening in dit tijdsbestek nog wel eens in het licht der schijnwerpers worden geplaatst. Minder vullingen Een stijging van de kosten per kind van slechts 17 cent vergeleken met het vorige jaar, mag eveneens in deze tijd opmerkelijk heten. Oorzaak is een ge voelige daling van de vullingsfrequentie over welhaast de gehele linie, waardoor de gemiddelde frequentie voor de gehele dienst daalde van 1,7 tot 1,5. Daling van de vullingsfrequentie heeft een directe invloed op de twee grote posten van de exploitatierekening, waardoor de post vervoer daalde en de post honoraria tandartsen slechts met 15 cent per kind steeg ondanks een aanmerkelijke ver hoging van het bedrag per vulling, dat aan de tandartsen werd uitbetaald. Het komt ons voor, dat de Stichting zich tot taak zou kunnen stellen contact op te nemen met alle hoofden van kleu ter- en lagere scholen om gedaan te krijgen, dat het tracteren van snoep op alle scholen zou worden afgeschaft. Van een dergelijk besluit zou tevens kunnen worden verwacht, dat de aandacht van de ouders op stringente wijze op het snoepprobleem zou worden gevestigd. Het tandbederf is een volksziekte, die, in mindere mate tot de verbeelding^ spreekt, doordat er geen levensgevaar dreigt. Dat is ook de reden, waardoor vorderingen slechts in langzaam tem po worden gemaakt. In het bijzonder burgert in traag tempo in de gewoonte van gebitsreiniging. Het gewennen van mondhygiëne is in hoofdzaak een kwes tie van opvoeding. Deze gewenning zal vele jaren vergen. Dit moge ieder, die medewerking verleent, zich steeds voor ogen houden. Zandpad 32 - Middelharnis MIDDELHARNIS Burgerlijke stand over dee. 1965. Ingekomen personen: J. Goedegebuur- Groen van den Bommel; C. H. Troost- Hanenberg van Nieuwe Tonge. Vertroklten personen: A. Muntingh naar Rotterdam; J. C. van Golde-Erke- lens naar de Bilt; K. de Groot naar Sommelsdijk; J. Berkenbosch en gezin naar Oude Tonge; R. van Brabant-de Visser naar Bergen op Zoom; H. C. v. d. Ent en gezin naar Katwijk; A. P. Schram naar Katwijk; C. T. M. de Kuij- er-Jacobs naar Lodi U.S.A.; J. C. Dek ker naar Bodegraven; J. A. A. Breugem de Gast naar Bleiswijk; M. J. A. Cop- pens naar Oud- en Nieuw-Gastel; E. M. Uitdehaag naar Oud- en Nieuw-Gastel; Chr. Maliepaard en gezin naar Nieuwe Tonge. Geboren: Ariènne d.v. M. Buijze en M. E. A. Zaaijer; Herman z.v. A. L. van Wezel en P. M. Verbiest; Hendrikus z.v. C. W. A. van Dijk en F. L. Bovenkamp; Petra Corinne d.v. H. Bisschop en S. P. Splinter; Jacoba Tannetje d.v. J. van Splunter en A. Sala; Jeanet d.v. P. Vijf- huizen en G. W. P. Steijers van Orse- len; Peter Vincent Herbert z.v. J. Wit vliet en P. Grootenboer, Trijntje Cor nelia Alida, d.v. G. de Vries en A. I. Muntingh; Adrianus Maarten z.v. J. G. de Gans en M. W. Kool. Overlijden: C. Appel, 72 jaar; C. v. d. Linde 68 jaar; M. Mosselman, 86 jaar; S. van Delft 50 jaar. Huwelijken: L. M. G. van Golde, 25 jaar en J. C. Erkelens 21 jaar; H. Jon- gejan 22 jaar en A. M. Overweel, 18 jaar L. P. Breugem 25 jaar en J. A. A. de Gast 25 jaar; J. J. de Ruiter 24 jaar en B. J. Mierop 18 jaar; M. Von Raesfeld Meijer 30 jaar en B. C. Bakelaar 22 jaar; J. L. van Splunter, 25 jaar en A. M. Fa- bert 26 jaar; C. H. Kievit, 21 jaar en M. van den Nieuwendijk 19 jaar. Beste meisjes en jongens! Van een oud-raadselneefje heb ik en kele zelfgemaakte raadsels ontvangen. Ik zal deze week er één van plaatsen. JANUARIRAADSEL 2 1. X 2. X 3. X 4. X 5X 6. XXXXXXXXXXX 7X 8. X 9. X 10. X 11. X I. Eén der grote profeten. 2.. Schoonvader van Mozes 3. Koning van Syrië (1 Kon. 15) 4. Zoon van Elkana en Hanna 5. Stad in de laagte van de landpaal van Edom; behoorde aan Juda (Jozua 15). 6. Kortste tekst uit de Bijbel. 7. Andere naam voor Jacob. 8. Kr ij gso verste, door een vrouw ge dood. 9. Andere naam voor het beloofde land. 10. Wilde koning worden in de plaats van Salomo. II. Vriend van Job. Op de kruisjeslijn, van boven naar be neden, komen de woorden, die ingevuld moeten worden bij vraag 6. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis, Ouddorp. BRIEVEN Annie van L. Dirksland. Een brief waar niets meer bij kon. Wat had je veel te schrijven! Nou, zó min kan ik je rapport niet vinden. Die twee cijfer tjes zijn eigenlijk geen onvoldoendes. Dat blijkt wel, want je kreeg niet eens een taak. Houd je maar goed en doe flink je best; dan zal het wel gaan. Magda N. Sommelsdijk. Gelukkig weet ik wat een Bella-popje is; nog maar pas; ik zag het bij een klein- dochtertje van mij. Dus jij had pas de tiende jan. school? Dat is dan een lan ge vakantie geworden. Voor jou is dat niet zo erg, want je rapport is best. Ik lach er ook om, dat jij nog zenuwachtig was. Leo K. Sommelsdijk. Goed gewerkt, Leo! Je bent vast niet de minste van de klas. Was je „vreselijk blij" met de prijs? Daar ben ik mee in mijn schik. Zijn jullie nog naar Nieuwe Tonge ge weest? Hebben jullie fijn gespeeld en getimmerd? Lenie van L. Dirksland. Ook heel goed gewerkt op school! Dat zie ik wel aan je cijfers. Dat is een mooi kaartje, dat de meester heeft getekend. Ik heb het in de Bijbel gelegd om als bladwijzer dienst te doen. Hebben al de kinderen zo'n kaartje gehad? Hoe heet het boek dat je gekregen hebt? Rien K. Sommelsdqk. Je rapport is niets minder dan van je tweelingbroer. Werken jullie tegen elkaar op? Je vier- kleurenpotlood schrijft goed. De teke ningetjes gingen er goed mee, zeg! Dacht je dat er een prijs zou volgen? Dan heb je goed gedacht. Het boek van de zondagsschool ken ik wel. Mia B. Middelharnis. Ik heb nu niet veel meer te vertellen, nu ik je pas ge sproken heb, toen ik je aan de lijn had. Ik lees je brief nog eens over en dan zie ik, dat je cijfers er mogen zijn; voor al nu het ging om de bijlessen. Mooi papier, hè? Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Twee brieven deze keer van jou. Dan moet je maar niet vergeetachtig zijn. Je cijfers zijn goed, maar bij het schrijven moet er nog een halfje boven op. Maar veel oefenen. Ben je nog naar Herkingen ge weest? Heeft je konijn nogal wat op gebracht? Vroeger had ik er verstand van, toen mijn jongens nog konijnen hielden. Anneke P. Ooltgensplaat. Mensen zijn moeilijke vertroosters; alleen de Heere kan ware troost schenken. Bij Hem zullen wij alles moeten zoeken. Ik vind ook dat je heel goed je best doet op school. Je mag best weer eens een raad sel maken, hoor! Ina S. Nieuw en Sint Joosland. Er is wel een pak sneeuw gevallen maar dat was zo gauw gesmolten. Dat was jam mer, hè? Fijn, om 's morgens uit te kun nen slapen in de vakantie. Maar nu moet je weer op tijd bij de bus zijn. Die zes zal wel wat hoger komen als je goed je best doet. Wij zullen het volgende rapport eens afwachten. Tineke D. Stad aan 't Haringvliet. Van jou heb ik ook twee brieven. Flink ge studeerd, Tineke! Dat is heel goed ge daan. Ik hoop dat je zo mag volhou den. Bijna twee weken en jij ook zoiets, denk ik. Bedankt voor al de goede wensen van jullie allen en het ingeslo ten kaartje. Henny de L. Oude Tonge. Nog har telijk gefeliciteerd met je verjaardag. Zijn die vier meisjes nog gekomen? Fijn, hè, om in de vakantie jarig te zijn! Dat ene cijfertje is niet zo mooi, maar het volgende rapport kan het misschien een puntje hoger zijn, als je je best doet. Rinus J. Poortvliet. Jij hebt me uit Leerbroek geschreven. Dacht je dat je daar „Eilanden-nieuws" niet te pakken kon krijgen? Daar ben je wel achter gekomen. Het raadseltje dat je tekende is niet moeilijk op te lossen: het stelt de afgehouwen tronk van Isai voor, met een scheut uit zijn wortel. Heb ik het goed? Truus O. Domburg. Als je dit leest, is de winkel weer al een week geleden heropend. Jullie zullen het nu al ge wend zijn. Je gaat toch per ongeluk niet meer naar het oude huis, denk ik. Ik kan begrijpen dat opa het toch wel een beetje erg vond van het paard. Ja, in de B-klas kunnen de cijfers niet zo hoog zijn. Nu weet ik dat Ina een nichtje van je is. Willy de K. Herkingen. Je rapport is goed, hoor! Wat hebben jullie veel vak ken! Eén repetitie kan niet beslissen voor het eindcijfer. Het was jammer dat er geen tijd was om aan te komen. De tijd was beperkt en het was stormachtig weer, dus wilde je niet zo laat thuis komen. Er waren nog meer mensen, die ons hadden verwacht, maar daar kon den we ook niet heen. Henk van R. Melissant. Ik vind liet jammer, maar ik kan begrijpen, dat jj geen tijd meer hebt om alles bij te hou- den. Het werk voor de school moet vóórgaan. Ik hoop dat het je verder goed mag gaan. Misschien hoor ik latet nog wel iets van je. Vergeten zal ik je niet in elk geval. Daar hebben we te lange tijd voor gecorrespondeerd met elkander. Joke V. Ouddorp. Je cijfers zijn best. Je kan niet meer merken dat je lange tijd uit school hebt moeten blijven. Nog hartelijk gefeliciteerd met Janneke. Hoe oud is ze geworden? Nog niet oud ge- noeg om mee te doen, denk ik. Aja den B. Herkingen. Hoe vond je het koor van „De Driestar"? Hebbej de leden goed hun best gedaan? Jullie hebben in één keer veel familie be zocht. Het was een heel programma dat afgewerkt moest worden en het is vol gens plan verlopen. En toenonver. wacht stonden jullie vóór mijn deur, na een tijdje zoeken. Nu is het onze beurt om te komen, hè? Henk K. Harderwijk. Nou, nou, ilt wist niet, dat er in Harderwijk zulke knappe kinderen woonden. De rappor ten uit de eerste klas zijn best, maar het eerste uit de tweede is niets minder. Jij let bepaald goed op. Die bouwplaat zal wel heel mooi zijn. Daar zal je ook je best wel op gedaan hebben. Maarten J. Serooskerke. Als er ge sproken wordt over het aantal christe nen op de wereld, worden de roomsen er ook bij geteld. Natuurlijk, het zijn toch geen heidenen en geen moham medanen? Zij belijden toch Christus? Nu is er een groot verschil in christen: de ware christenen hebben de zalving van Christus ontvangen en worden door de Heilige Geest bearbeid. Er zijn veel naamchristenen, die bij die zoveel mil joen zitten. Dat roodborstje was dicht bij je. Is er al eentje gekomen in je vogelhuisje? Beijke den B. Herkingen. Nu ken ik je schrift niet meer, maar nu ken ik jou, want ik heb je nu echt gezien. Maar je schrijven, nee, zo heb je het nog niet gedaan. Als je het vriendelijk vraagt, zal je de vulpen van je vader nog wel eens mogen gebruiken. Dat ge loof ik vast. Een kleine twintig blok fluiten, dat is de moeite waard! Dat zal wel mooi geklonken hebben. Alles is best, maar rekenen moet je nog een duwtje geven; naar omhoog natuurlijk. Pry s winners: Gerrie Koote, Middelharnis Annie Keijzer, Rotterdam Ineke Guiljam, Borssele Agatha Kardux, Middelharnis Corrie Guiljam, Krabbendijke. Kunnen Gerrie en Agatha zelf om de prijs komen? Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. Er zijn mensen, die de stellige over tuiging hebben, dat driekoningen iets met de huidige vorstperiode te maken heeft. Zij refereren zich aan het in de volksweerkunde bestaande rijmpje, dat luidt: „Als driekoningen is in het land, komt de vorst in het vaderland". Nu moet deze volkswijsheid niet zo worden opgevat, als zou elk jaar op 6 januari de winter invallen. De bedoeling er van is te zeggen, dat als de winter omstreeks driekoningen invalt, wij in de regel niet met een ijsje van 10 cent worden afgescheept. Onze voorouders schreven aan de tweede pentade van januari een zekere gevoeligheid ten aan zien van het begin van een vorstperiode toe en de meeste lezers zullen uit hun herinnering wel weten, dat dit bij som mige ijsperioden van de afgelopen 25 jaren inderdaad zo is geweest. De huidige winter maakt niet de in- RIJMEN VAN TIJMEN Herkingen kreeg even, 'n Geschiedenisles! Koning Willem I stond, Voor haar in de bres. Herkingen was vroeger. Echt een drukke plek. Want men zag van boten, Aankomst en vertrek. Veertien honderd twintig. Voor het eerst bedijkt. Later onder water. Hoe men 't ook bekijkt. Herkingen kwam toch weer, Boven water hoor. „Luctor et Emergo", Zo was 't eeuwen door! Ja men had er veren. Naar het Zeeuwse land. Herkingen was altijd, Echt een dorp van stand! 't Heeft een veer gelaten. Want er bleef geen veer. Strakjes dan ontstaat er, 't Grevelingenmeer. Achter vele dingen. Staat voorgoed een punt. 't Dorp bleef niet zelfstandig. Had dat niet gekund? Melissant bij Herken Dirksland idem zo. Dat was voor dat plekje, Vast een prachtcadeau! Komt de dorpshistorie. Nog in pocketvorm? Titel, Herkingen In en uit de storm. Oftewel: Vijfeeuwen, Dorpsgeschiedenis. Waarvan Burgemeester Bos de schrijver is! Tij men druk op korte termijn weer te zullen vertrekken. Een sterke gordel van hoge- drukgebieden boven Noord-Europa vormt daartoe een tè hecht fundament. Na verslapping van het Russische maxi mum, dat de vorst introduceerde, is er boven de Noordelijke IJszee spontaan een nieuw opgestaan voor aflossing van de wacht. De warme oceanische lucht stromingen krijgen bij deze ontwik keling geen schijn van kans in onze streken lenteachtige lucht aan te voeren. De depressies zijn gedwongen langs tè ver Zuidelijk gelegen banen het vaste land van Europa binnen te trekken. Dat gebeurde bijvoorbeeld maandag en dins dag j.l. nog met een bij Ierland tot ont wikkeling gekomen depressie, die in Wales 15 cm. sneeuw achterliet. Bij winter behoort sneeuw en ook op de weerkaart van deze week hebben zich boven het continent stormen afge tekend, die sneeuw brachten. Deze stor men waren, anders dan de hierboven genoemde Ierse depressie, koudbloedig geaard en gingen in ieder geval niet vergezeld van warme luchtstromingen over het aardoppervlak. Over het alge meen brachten zij geen opvallend zware sneeuwval, maar meest lichte, waarbij het bijzondere van deze depressies was, dat zij vanuit Polen in Westelijke rich ting naar onze omgeving bewogen. Men spreekt in zulke gevallen van retrograde of achterwaarts gaande storingen. Zij vormen er een aanwijzing voor, dat er met onze normale West-Oost-circulatie iets mis is. Een soortgelijke waarneming was dinsdag j.l. het in Westelijke richting uitbreiden van een Skandinavisch ho- gedrukgebied. In een van onze vorige bijdragen werd uiteengezet, dat dit verschijnsel zich dikwijls in strenge winters voordoet (ook in het seizoen 1962-1963) en dan doorgaans wijst op langdurigheid van de vorsttoestand. Hoe het ditmaal alle maal zal gaan, is nog niet duidelijk, maar de kans op nog meer vorstdagen lijkt, gelet op het voorafgaande, niet be paald gering te zijn. Het is misschien maar het beste eerst eens de naamdag van Sint Theunis af te wachten (17 jan. komende maandag). St. Anthonius vond van ouds bekend als de ijsbreker, maar ook als de ijsmaker. Uit de statistieken blijkt inderdaad, dat op of omstreeks 17 januari een tijdelijke stijging van de gemiddelde temperatuur optreedt, die daarna gevolgd wordt door een sterkere daling van temperatuur. (Nadruk verboden) toonaangevend als nieuws- en advertentieblad Het predicaat „Hygiënisch Melkwin- ningsbedrijf" voor het afgelopen melk- jaar (april 1964 tot april 1965), beschik baar gesteld door de Stichting voor Melkhygiëne is onlangs uitgereikt aan de volgende veehouders: L. J. Meijer, Ouddorp; J. Emaus, Oud dorp; C. Quist Ouddorp; J. C. Tanis, Ouddorp; C. L. van Huizen, Ouddorp, C. Tanis, Ouddorp, L. Pikaart, Ouddorp, C. Bosland, Ouddorp, J. van Hoven, Goe- dereede, M. Troost, Goedereede, M. C. M. PoUemans, Oude Tonge, C. de Vos, Ooltgensplaat. Uitgaande van de Aktie Niet Roken die is bedoeld om de jeugd in Nederland van het roken te weerhouden, zullen voor de lagere scholen enkele druk werken beschikbaar worden gesteld n.l. „Roken en uw gezondheid" welke bro chure is bedoeld voor alle leerkrachten bij het lager onderwijs; Een kalender voor alle leerlingen van de vierde en hogere klassen en een brief voor de ouders of verzorgers van de leerlingen, van de vierde en hogere klassen. Longkanker In de brochure „Roken en uw ge zondheid" worden de medische feiten m.b.t. het roken opgesomd. Uitdrukke lijk is gesteld dat het niet gaat om het verwekken van angst voor longkanker maar wel degelijk naar een verant woorde voorlichting. Bekend was dat de toeneming van het aantal longkanker- patienten in verschillende landen werd waargenomen, terwijl de ziekte voorna melijk slachtoffers maakte onder het mannelijk deel van de bevolking. In 1964 was dit verschil „indrukwekkend" n.l. 3579 mannen tegen 277 vrouwen! Tal van onderzoekingen wezen in dezelfde richting n.l. dat het roken van tabaks producten, met name van sigaretten me' longkanker in direct verband schijnt te staan. Op last van de Amerikaanse re gering is door een adviescommissie een hoogst betrouwbare studie gemaakt met o.m. als conclusie dat de kans op long kanker toe neemt met de duur van het roken en met het aantal gerookte siga retten per dag en verminderd bij het stoppen met roken. De brochure die de gehele materie uitvoerig voorlichtend behandeld is gratis verkrijgbaar bij dr. L. Meinsma, bureau Aktie Niet Rokenj De Lairessestraat 33, Amsterdam-oud Zuid.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 6