lAiddelharnis heeft weer een a.R. en P.v.il.a. wethouder Dirksland gaat gezicht veranderen maar niet verliezen Plaatselijk nieuws QUICK DISPATCH 18e jaargang Dinsdag 4 januari 1966 No. 3450 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN "let ging er Spaans naar toe vóór de verkiezing Hoogzand „te vonde ling" gelegd Dirlisiand koos twee reciitse wethouders Weth. Goedereede Weth. Oostf iaickee Centrale Veiling Middelharnis Belangrijke lezing voor de gladiolen- telers op Goeree en Overflakkee Mededeling van de redaktie Als Van Prooijen zijn passie preekt PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Weth. M. K. VAN ECK (A.R.) Middelharnis Voor de eerste raadsvergdering van e nieuwe gemeente Middelharnis waar- 1 de 15 raadsleden beëdigd en de wet- ouders gekozen zijn, was geweldige elangstelling. Op de publieke tribune ond men mannetje bij mannetje en de al stond eveneens vol. De raadstafel as uitgebreid om de 15 leden plaats i geven. De spanning was van de ge- chten te lezen en werd nog opgevoerd )en de heer Hoogzand een gloedvol etoog hield, waarbij hij alle partijen ider de loupe nam en eigen plaats epaalde. Scherper nog werd het, toen s heer Kieviet (p.vd.a) in keiharde be woordingen de heer Opstelten (A.R.) inviel, hem van woordbreuk beschul- igde, onbetrouwbaar en zelfs laf noem De voorzitter moest deze spreker t de orde roepen. Door de andere akties werd, hoewel op de man af, bezadigder bewoordingen het in nemen standpunt bepaald. De A.R. eek toch gedeeltelijk met de P.vd.A. m te spannen, door de verdeeldheid eigen partij hebben niet alle A.R.- ien op de P.v.d.A. gestemd. De heer K. van Eek kreeg 10 en de heer [eingeld 8 stemmen, zodat beide he- n tot wethouder werden benoemd. 3 gebruikelijke plechtige wijze open- burgemeester Hordijk met ambts- :bed, heette de heren welkom en enste hen en hun gezinnen Gods ze- n toe voor het nieuwe jaar. Daarna s de secretaris het Koninkl. Benoe- ingsbesluit voor van de heer P. W. Drdijk tot burgemeester van de ge- eente Middelharnis, waartoe de bur- meester de eden op 31 dec. in handen m de commissaris had afgelegd. De voorzitter nam daarna de gebrui- ilijke eden van de raadsleden af, mevr. Groningen, de heren Hoogzand en A. in Rumpt legden de belofte af. Alvorens tot de wethoudersverkiezing srd overgegaan gaf de voorz. de frac- !s gelegenheid om hun standpunt te ipalen. De heer Kieviet (p.v.d.a.) zette uit- n, dat de P.v.d.A. 27»/o oftewel het iootst aantal socialistische kiezers had I de gemeente. Op grond daarvan had P.v.d.A. z.i. recht op een wethouders- ;tel. Het standpunt van de P.v.d.A. is, t de grootste fracties in de raad een thouderszetel dienen te bezetten. Zijn ictie zou de A.R. steunen en zelf stel- n ze dhr. Kleingeld als kandidaat. De heer D. Hoogzand noemde zich amloos en te vondeling gelegd, om- t iedereen lid van de P.v.d.A. kan irden behalve hij. Organisatorisch )nd hij geheel afhankelijk. Hij zei te- sden te zijn over de verkiezingen en k., dat hij wel begreep geen beslag een wethouderszetel te zullen kun- n leggen, hoewel oude liefde voor de ^d.A. bij hem niet roest. „De ver- uding in de nieuwe raad, 8 rechts en links, is bij de verkiezingen, zij het ;t dé hakken over de sloot, tot uit- akking gekomen. Verstandelijk ge- leneerd zag de heer Hoogzand het 1 heel gewone zaak, dat er een recht een een linkse wethouder gekozen 1 worden, maar gezien hij had op merkt dat bij de candidaatstelling tening was gehouden met de vier meenten, zouden ook in die volgorde wethouders gekozen kunnen worden, ch was hij daarop niet gerust, gezien raad nu vijf jaar aan zal blijven. e AR heeft aan invloed verloren en tnt daardoor in een twijfelachtige po- ie. Een tanende AR, terwijl ze het st in onze streek georganiseerd is en h gesteund weet door ARJOS, is een rontrustend verschijnsel voor de po- iek in het algemeen." Hij zag in een rdeling P.v.d.A. en A.R, al komen ze ■men op acht zetels, niet de juiste rhouding en zeker niet ideaal. Die rhouding zou geboren zijn uit nood- Jwongenheid. „Dat is het niet alleen, t mij tot het samengaan van AR en r.d.A. tegen staat. Van leden als de ren C. Edewaard (AR) en G. A. J. stelten (AR) kan men een hartelijke nenwerking met de P.v.d.A. niet ver- chten. Bovendien zijn deze mensen ijd op principiële gronden tegen het loemen van een socialist in het da- ij ks bestuur van de gemeente, waar- Weth. K. J. KLEINGELD (P.v.d.A.) Middelharnis van men zich nog veel vorvallen zal herinneren. Ik mag toch niet verwach ten, dat die principiële bezwaren plot seling zijn opgeheven. Het zal me niet bevreemden, dat wanneer er geen samen werking zal zijn tussen de Christelijke partijen, temeer daar de P.v.d.A. in vier delen is uiteen gevUen." De neergang van de P.v.d.A. geeft te denken, had Eilanden-Nieuws terecht geschreven zei spr.. Iedereen kon lid worden van de P.v.d.A. behalve de heer Hoogzand! Ten onrechte had de Flakk. Nieuwsbode hem bij de P.v.d.A. inge deeld. Verder ging de heer Hoogzand in op het bij voorkeur gestemd zijn van de heer Kleingeld. „Dit heeft tot gevolg gehad, dat de heer P. Kreeft Stad aan 't Haringvliet, buiten de raad is geble ven. „Wie het kleine Stad aan 't Haring vliet niet eert, is het grote Middelhar nis niet weert," wordt er in Stad ge zegd. Helaas is men achteraf bij de P.v.d.^. blij, dat de heer Kreeft niet in de ratd is verschenen. Hij zou het sa- mengean met de AR zwaar bemoeilijkt hebben. Pat is geen politiek geheim. Daarpn wil ik dat de zetels bezet wor den dDor mevrouw E. W. van Gronin- gen-Ee Bonte, waarvan ik verwacht, dat zj hiervoor het meest geschikt zal zijn ei de heer A. J. van Rumpt (VVD) van vie ik verdraagzaamheid ver wacht'' aldus dhr. Hoogzand, die de verk|(zingen en de gevolgen daarvan de révue liet passeren. Ovff de S.G.P. zei spreker dat deze zich h. opwaartse richting beweegt. Nu kan J!e raad de S.G.P. in de hoek zet ten, (;oals ook elders is gebeurd. Sa menwerking met de P.v.d.A. gaat niet zag lij in, een minderheidsstandpunt beho(rde z.i. ook tot de democratie. DeiV.V.D. is de kleinste partij, op een weth; zetel kan hij geen aanspraak ma ken, al is deze partij niet zonder in vloed De C.H.U. heeft 1 zetel gekregen, waar met veel belangstelling naar zal wordtn gekeken. Samengaan met A.R. bleek niet mogelijk Dejieer P. Grinwis sprak namens de S.G.P-fractie. Volledige samenwerking met ce A.R. bleek niet mogelijk zo zei hij. A zou de S.G.P. niet op de heer v. Eek semmen, om de samenwerking met de A.k. niet te verbreken is afgesproken de sèm op de heer Opstelten uit te brenèn en in tweede instantie op de heer iCoppelaar. De C.H.U. fraktie is te klein voor een wethouderszetel. Al was het oimogelijk op links te stemmen als wethüder hoopte hij hoe de uitslag ook zal zijl, op een prettige samenwerking. A.R. standpunt niet eensgezind De Sheer Opstelten, fractieleider van de A^., zei geen behoefte te hebben aan (en lange uiteenzetting. Alles is nog jieuw zei spreker en het was uiters moeilijk, omdat het standpunt van e A.R. niet eensgezind is en er veel ferschil van mening is. Het groot ste dfel van de fraktie zal op de heer van 4k stemmen, in de tweede ronde op deheer ICleingeld (p.v.d.a) en dhr. Kopplaar. I Scherpe repliek De leer Kieviet (p.vd.a.) noemde het betoog van de heer Hoogzand lyrisch; hij h^ft waarheden en halve waarhe den g^egd zo zei hij. Een waarheid is dat hiSgeen wethouder zal worden; een halve Waarheid, dat de P.v.d.A. nood- gedwagen met de A.R. samen gaat. Dit i4altijd zo, anders kan men het nooit fcndmaken beweerde hij. Op eco- nomisci en financieel gebied ligt de P.v.d.i en de A.R. in hetzelfde vlak. Tot Se heer Opstelten zei spreker dat diens |tem niet betrouwbaar is. Hij verantrd binnen het uur, mogelijk ver anderdhij nog eer het stemmen is! Hij beschiMigde hem met het woord „laf". Vrijdainiddag had hij de heer Opstel ten n(J naar zijn standpunt gevraagd en ten!?ehore gekregen: afspraak is af- spraaMNu hij zich daaraan niet houd noem dit laf. Van een A.R. had hij een a:lere houding verwacht. Hij grond it op zijn geloof, maar hij heeft zeker m bijzondere Bijbel, een Bijbel waarin sen, o: maals, laf. „Die staat: bedriegt uw medemen- bedriegt de socialisten! Nog- k noem dit onbetrouwbaar en roorden zou ik toch gaarne ge corrigeerd zien" wierp de voorzitter d? spreker tegen. „Als iemand U bedriegt, weet U er dan een ander woord voor?" vroeg de heer Kieviet. Dan zal ik het corrigeren. De heer Opstelten zei verbaasd te zijn, dit op de eerste zitting van de nieuwe raad te moeten meemaken. Twintig jaar had hij in de raad te N. Tonge gezeten, nooit was men zo per soonlijk gewest en zeker niet op de manier waarop de P.v.d.A. hem aanviel. Hij had als voorzitter van de A.R. fraktie een gesprek gevoerd, toen d<r heer v. Eek niet was te bereiken. Spr. stelde duidelijk, dat dergelijke discus sies geen uiting geven, dat er meer be stuurskracht in de gemeente komt. De heer Hoogzand bevreemdde he; duistere standpunt van de A.R. niet Middelharnis wordt er nu mee gecon fronteerd hoe de rechtse houding is Stemmini, Daarna volgde stemming. In de eer ste ronde kreeg de heer van Eek 10, Opstelten 4 en mevr. van Groningen stem. In de tweede ronde kreeg de heer Kleingeld 8, de heer Koppelaar 6 en A. V. Rumpt 1 stem. De heren van Eek en Kleingeld waren dus met meerder heid tot wethouder gekozen. Zij namen hun zetels in. (Slot in volgend nummer} STUKGOED STUWADOOR heeft goed nieuws voor V, Zie 2de blad. In de maandagavond gehouden eer ste raadsvergadering van de nieuwe ge meente Dirksland werden de raadsle den beëdigd alsook de tijdelijke ge meente-secretaris Goemaat en de gem. ontvanger de heer M. Rooy. Tot wet houder werden gekozen de heer A. C. van Rossum (s.g.p.) met 8 en dhr. D. de Bonte (A.R.) met 7 stemmen. In de eerste kreeg de heer J. Witvliet 5 stemmen; in de tweede ronde dhr. T. V. Prooijen 6 stemmen. De publieke tribune was geheel be zet, meerderen kregen in de raadszaal zelf een plaats. Verslag van deze eerste zitting volgt in ons e.k. nummer. J. Voogd (S.G.P.) J. van Seters (Prot. Chr. Party) De .raad van de nieuwe gemeente Goedereede heeft in de gistermiddag gehouden eerste raadsvergadering de heren J. Voogd (s.g.p.) te Ouddorp en dhr. J. van Seters (Prot. Chr.) te Stel- lendam tot wethouders gekozen. Elk kreeg 9 van de 13 uitgebrachte stem men. Vier stemmen werden uitgebracht op dhr. Santifort (P.v.d.A.) Staande de vergadering namen beide heren hun be noeming aan. A. de Vos (P.v.d.A.) Jac. Moerenhout (K.V.P.) De raad van Oostflakkee heeft gis teravond de heren A. de Vos (p.v.d.a) uit Ooltgensplaat en Jac. Moerenhout (K.V.P.) Achthuizen tot wethouders ge kozen. Beiden kregen 7 van de 13 stem men. De rechtse groepering plus V.V.D. brachten hun stem uit op de heer van Loon (A.R.) te Oude Tonge die met 6 stemmen de meerderheid niet behaalde. Uienveiling van dinsdag 4 jan. 1966 Grote 14,—; Middel 13,25—12,92; Drie- lingen 14,10; Picklers 24,06. Aanvoer 20.000 kg. ---------O--------- STELLEND AM Gymoefening. De gymnastiek begint haar lessen weer op 6 jan. a.s. op de gewone tijd, we verwachten alle meis jes-leden. Nieuwe leden hartelijk wel kom. Op uitnodiging van de Gladiolente- lersvereniging Goeree en Overflakkee zal de heer P. J. Muller van het labo ratorium voor BloemboUenonderzoek te Lisse op vrijdagavond 7 januari a.s. in Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge een zeer interessante lezing houden met als onderwerp „De ziekten van de gladiool en hun bestrijding." De uitnodigingen zijn aan de leden verzonden. De jaarvergadering vangt aan om precies 7 uur, terwijl de lezing aan zal vangen om 8.15 uur. Maandag zijn in de vier nieuwe ge meenten op Goeree Overflakkee de wet houdersverkiezingen gehouden. Het was ons niet mogelijk om de verslagen daarvan alle in dit nummer op te nemen (behalve Middelharnis) zodat die met nog enkele andere stukken o.m. af- scheidsverslagen, tot een volgend num mer moeten blijven overstaan. De uit slag van de wethoudersverkizingen zijn echter wel opgenomen. MIDDELHARNIS Kerkdienst. D.V. woensdagavond 7.30 uur hoopt ds. G. Mouw bijbellezing te houden. Kerstboom-actie Middenstandsver. Er zijn in totaal 1013 inzendingen bin nen gekomen, waarvan 5 met het juiste aantal, zijnde 490 lampjes. De deelnemers met de goede inzendin gen zijn verzocht naar het kantoor van de voorzitter de heer L. Tamboer te komen, waar door loting de winnaar werd aangewezen, zijnde de heer J. Kamp te Middelharnis, welke met f 200,aan cheques naar huis kon gaan. Als extra verrassing werd aan de an dere goede inzenders als vergoeding voor hun komst ieder een cheque a f 15,aangeboden. SOMMELSDIJK Zangavond. De zangvereen. Som melsdijk hoopt op vrijdag 7 jan. a.s. in het vereen, gebouw Vita Nova des sav. om 19.45 uur een zangavond te houden met de verenigingen uit Nieuwe Tonge, Ouddorp en Oosterland. Alle liefheb bers van deze zang zijn van harte wel kom. Toegang vrij. DIRKSLAND Kerknieuws Geref. Gemeente. Zen dingscollecte. De in de Ger. Gemeente gehouden collecte voor de zending heeft opgebracht f 1648,80. In verband met het schoonmaken der kerk en opspuiten der banken kunnen geen bezoekers meer worden toegela ten. Guldenactie. Voor 1965 heeft de gul denactie f 13102,opgebracht. Ernstig ongeluk. De heer P. Bos- land alhier chauffeur bij Verolme's Transportbedrijf te Nieuwe Tonge heeft bij het lossen (of laden) van beton- buizen met een hijskraan aan de Bot lek, een zware betonbuis op zijn li chaam gekregen. In ernstige toestand is hij naar het ziekenhuis Dijkzigt te Rot terdam vervoerd. OUDDORP Ontvanger en bode koninklijk onderscheiden De gemeente ontvanger Abr. Kaptein en de gem. bode J. v. d. Bok zijn j.l. vrijdagmorgen koninklijk onderschei den met de zilveren eremedaille die hen door burg. J. A. Kleijnenberg werd op gespeld. Dhr. Kaptein kwam op 1 april 1916 in dienst van de gemeente om per 1 jan. 1966 met pensioen te gaan. Dhr. v. d. Bok die op 16 maart 1912 werd aangesteld als doodgraver in gem. dienst, later afslager en gem. bo de werd, ging eveneens met pensioen. Hij was eerder onderscheiden in brons welke medaille thans door zilver werd vervangen. Namens het gem. bestuur kregen beiden een gouden horloge. Door plaatsruimte kunnen we hiervan eerst vrijdag verslag brengen. OUDE TONGE Laatste huwelijksbevestiging. Don derdagmorgen j.l. heeft in de raadszaal te Oude Tonge de laatste huwelijksbe vestiging plaats gehad, in verband, dat de gemeente Oude Tonge met 1 jan. j.l. is ingedeeld in de gemeente Oost-Flak- kee. Kerkdienst. D.V. woensdag 5 januari des avonds 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Repetitie zangvereniging. Op donder dag 6 januari a.s. zal de repetitie van de zangvereniging „Com nu met Sangh" weer een aanvang nemen. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Er hebben zich reeds verscheidene leden opgegeven. Beroep aangenomen. Ds. Jonkers heeft het beroep naar de Herv. Ge meente van Otterloo aangenomen. OOLTGENSPLAAT Groep schapen dood of ernstig ge wond. Eén of meerdere honden hebben weer ernstig huis gehouden onder een kudde schapen van de heer J. de Jon gen, wonende in de Grote Adr. Th. Pol der te Ooltgensplaat. Vrijdagmiddag ontdekte de eigenaar dt aan de dijk rond genoemde polder van de kudde 6 schapen dood op de grond lagen en vijf anderen zwaar waren gewond, ter wijl nog meerdere dieren met bijtwon- den rondliepen. Van de zwaar gewon den heeft de heer de Jongen nog twee dieren moeten afmaken, zodat het aan tal doden op 8 komt. De schade wordt op f 1.500,geschat. De politie heeft de zaak in onderzoek. Rustige jaarwisseling. De jaarwisse ling is te Ooltgensplaat erg rustig ver lopen. Als na gewoonlijk werden er wel enkele voorwerpen, poorten of hekjes verplaatst, maar deze konden door de eigenaars de volgende morgen weer op hun plaats worden gebracht. Vuur werk werd er door de jeugd matig ge bruikt. Wel werd er door enkele inge zetenen een mooi vuurwerk afgeschoten in de vorm van lichtkogels, die een fel roodlicht verspreiden. Overigens werd 39651966 binnenshuis gevierd. Vergezeld van vele goede wensen en dankwoorden voor het werk in het be lang van de gemeente en de gemeen schap gedaan is ook de raad van de gemeente Dirksland j.l. donderdagmid dag „afgezwaaid" om om in deze mi- litairistische term te spreken plaats te maken voor een nieuwe lichting. Ver trouwde gezichten z^jn daarmee uit de raadszaal en vanachter de raadstafel verdwenen. De wethouders van 't Ge loof en Zoeteman, resp. 34 en 17 dienst jaren en de heer Brooshooft met 4 dienstjaren zetten een streep onder hun politieke loopbaan. De enige die onge wild heenging is de heer Bestman die met zijn 16 dienstjaren een ervaren en vertrouwd raadslid was. De gevoelens van weemoed werden nauweiyks onder drukt, algemeen werd betreurd dat de dreiging van de samenvoeging thans realiteit is geworden. Ook burgemeester Bos verheelde niet dat hij de motivering van het wetsontwerp „zeer betrekkelijk en gezocht" vindt. Wel werd de zelf standigheid van de gemeente Dirksland opgeheven maar de naam Dirksland voor de nieuwe gemeente blijft bestaan, ook zal Dirksland het bestuurscentrum vormen zodat het verlies van de zelf standigheid niet moest worden gezien als een verlies van het gezicht van de gemeente. Al met al was er dan toch nog een doekje voor het bloeden. De wet van 16 sept. 1965 die de her indeling regelt heeft aldus burge meester Bos voor de gemeente Dirks land niet zo 'n tragisch effect als voor andere gemeenten. De naam Dirksland blijft gehandhaafd en waarschijnlijk zal Dirksland ook het bestuurscentrum worden. Niettemin zal de tot nu toe be staan hebben gemeentelijke positie ver anderen en het gemeentebestuur zal niet enkel de specifiek Dirkslandse maar ook de belangen van de andere gemeenten dienen te behartigen. Spre ker releveerde hoe de staatsregeling van 1801 het begrip „gemeente" invoerde. In het jaar 1810, bij de inlijving bij Frank rijk werd de Franse gemeentewet van kracht, en de gemeenten kregen de be naming „Commune". Al in 1811 beston den herindelingsplannen, Dirksland, Melissant, Onwaard en Roxenisse zou den worden samengevoegd onder in vloed van de Napoleontische centrali- satiegedachte. Deze plannen gingen eerst in 1857 door en de huidige herin deling kan even goed al 100 jaar gele den hebben plaatsgehad waarom spre ker de motivering van het wetsvoorstel zoals die nu is gegeven zeer betrekke lijk en gezocht vond. Spreker meende dat er geen plaats behoeft te zijn voor gelatenheid en weemoed; Dirksland gaat zijn gezicht veranderen maar niet zijn gezicht verliezen. Met een goed ver zorgde gemeente betekent Dirksland een goede inbreng in het grotere geheel. Spr. meende dat de raad met voldoening op de voorbije periode kan terugzien en verzekerde dat er geen oude waarden verloren zullen gaan maar dat in tegen deel nieuwe perspectieven zich zullen openen. Spreker verklaarde dat de raad het hem niet moeilijk of bezwaarlijk had gemaakt, hij wist zich steeds gedragen door de goede gezindheid van de raad en men wist steeds wat men aan elkaar had. Persoonlijk woord In een persoonlijk woord richtte spr. zich hierna tot zowel de scheidende als tot die raadsleden die in de nieuwe raad zitting zullen nemen. Weth. van 't Geloof bleek aldus spr. een indrukwekkende staat van dienst in het belang van de gemeente Dirksland te hebben. Gedurende 34 jaar was hij lid van de raad waarvan 27 jaar wethouder. Spreker kon getuigen dat de samenwerking die 7 jaar duurde op de meest prettige wijze plaatsvond. Hij noemde de heer van 't Geloof een vriendelijk en rechtschapen mens, kort om een man des vredes, geen politieke scherpslijper, maar een man die ver schil wist tussen het politiek wenselijke en het politiek mogelijke. De heer Bos dankte de scheidende heer van 't Ge loof voor wat hij voor de gemeente en voor spreker persoonlijk betekend had. „Moge het u met de uwen zeer wel gaan hoopte burgemeester Bos. In zijn afscheidswoord tot weth. Zoe teman zei spreker zich te hebben ge realiseerd het goed met zijn wethouders te hebben getroffen. De heer Zoeteman had hem indertijd in het ambt van bur gemeester ingeleid en spreker zei het thans te respecteren dat de heer Zoete man zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Spreker tekende de scheidende wethouder als een bedachtzaam en vredelievend mens die steeds het goede voor de gemeenschap heeft gezocht in zijn 17 jarige ambtsperiode, waarvoor spreker hem hartelijk dankte. Ook liet burgemeester Bos zich prij zend uit over de activiteit die de heer Bestman tijdens zijn 17-jarige raads lidmaatschap aan de dag had gelegd. Ook had hij zich met grote ijver in di verse andere bestuurlijke functies ver dienstelijk gemaakt. „U hebt uw ambts eed ten volle vervuld, u deed het mis schien wel boven uw vermogen maar u deed het met voorbeeldig elan en grote interesse." aldus spr. „U kunt op een welbesteed raadslidmaatschap te rugzien" zo besloot hij. Ook dhr. Brooshooft heeft gemeend het politieke bijltje aan jongere krch- ten over te geven' zo richtte spr. zich tot dhr. Brooshooft. „U gaf tijdens uw 4-jarig raadslidmaatschap blijk van gro te vitaliteit en werklust, u was steeds geïnteresseerd en goed gehumeurd. „U had nog wel een zittingsperiode kunnen meelopen maar u mocht uw be sluit nemen in de wetenschap dat u een zeer werkzaam deel hebt gehad in de behartiging van de gemeentebelangen." Eigenlijk kon van secretaris Goemaat nog geen afscheid worden genomen i.v.m. zijn tijdelijke benoeming als sec retaris. Het ontslag van de secretaris was reeds naar 31 dec. verplaatst. Al was dan het afscheid nog niet daar spreker wilde wel op deze gelegenheid zijn gevoelens jegens dhr. Goemaat en dhr. M. Rooij gemeenteontvanger resp. 47 en 38 dienstjaren kenbaar ma ken. De secretaris had aldus dhr. Bos zijn taak op voorbeeldige, onkreuk bare en integere wijze uitgeoefend, zo dat de gemeentebelangen bij hem in goede handen waren. Hij dankte dhr. Goemaat voor de behulpzaamheid en beloofde dat hij het bij het officiële afscheid niet enkel bij woorden zal la ten. Ook dhr. Rooij die i.v.m. de overdracht van de kas niet aanwezig was werd voor zijn werkzaamheden dank gebracht. Verder bracht spr. dank aan het ge meentepersoneel die het besturen van de gemeente mede mogelijk maakten en eraan werkten dat de overgang van de oude naar de nieuwe situatie geruis loos kan plaats hebben. In deze bijzon dere omstandigheden was ook een bij zondere arbeidsprestatie geleverd. Spelde prikken „Al waren er wederzijds wel eens spel- deprikken uitgedeeld kon dhr. T. van Prooijen toch verklaren in kameraad schap en met respect voor eikaars over tuiging te hebben smengewerkt. Uit ge sprekken met mensen van „de over kant" was het spreker gebleken dat ook daar de raadsverslagen van de gemeen te Dirksland goed worden gelezen en spr. verklaarde dat de raad daar be kend staat als een raad vol dynamiek en de raadsleden als mensen die het elkaar op een nette manier durven te zeggen. Van Weth. van 't Geloof zou aldus dhr. van Prooijen een hele geschiedenis te schrijven zijn. Hij was in het politiek en het menselijk verkeer iemand die zijn SGP beginsel waardig gedragen heeft. Spr. bekende vroeger wel eens te hebben gedacht: 't Is maar een SGP- er, zet aan de kant maar bij nader con tact gaat men elkaar beter waarderen. Ik ga je geen heilige verklaren maar toch ben je een heel goed mens met een eigen standpunt maar ook met begrip voor de mening van anderen" zo be sloot dhr. van Prooijen. Dhr. van Prooijen had ook tegen weth. Zoeteman wat op te biechten. Vroeger dacht ik, weth. Zoeteman is een boer en gezien de verhouding ar beider - boer heb ik je dikwijls met een schuin oog aangekeken" bekende hij. „Ik keek met een zekere reserve naar je maar ik heb me gelukkig vergist, je was makkelijk en daarom konden we goed met elkaar opschieten al wilde je me bij de komst van de burgemeester in een valletje laten lopen." „Je trapte er nog in ook" lachte dhr. Zoeteman. Zich richtend tot dhr. Bestman vroeg dhr. van Prooijen zich af of Bestman inderdaad zo'n beste man is. „Nee, hij was niet zo'n beste, wel is hij een sjou wer die het vlak in je gezicht durft te zeggen" vond hij. Spr. wist dat de ge zondheid van dhr. Bestman door het harde sjouwen een knak gekregen heeft „Bestman was een goed raadslid en een goed vertegenwoordiger van de AR." „Het spijt me dat je straks niet meer naast me kan zitten" vond dhr. van Prooijen. „Ik kom wel acher je zitten" beloofde dhr. Bestman, doelend op de publieke tribune. Het gezegde van dhr. Brooshooft dat hij een „enfant terrible" is vertaalde dhr. van Prooijen als „kinderlijke flap- uit." Spr. vond het jammer dat dhr. Brooshooft de raad gaat verlaten al zei spr. bij de lovende woorden van de voorz. aan het adres van dhr. Broos hooft te hebben gedacht: „nou wordt het mooi!" „Brooshooft was een goed raadslid, zelfs al waren de voorstellen al aange nomen dan had hij nog wat! Ik heb toch nog wat van je geleerd en we gin gen goed met elkaar om" zo besloot dhr. van Prooijen. De heer C. van Es herinnerde eraan dat de raad van Dirksland veel heeft gedaan om de samenvoegingte voor komen, ze is zelfs op audiëntie bij GS geweest maar de minister heeft zich van de bezwaren niets aangetrokken. Spr. zei voor de scheidende weth. van 't Geloof steeds groot respect te hebben gehad; hij had een ruim inzicht in het politieke leven en heeft de gemeente belangen goed behartigd. Ook weth. Zoeteman was steeds actief ook in het verdedigen van zijn standpunt en spr. vond dat het wel eens heftig toe had gegaan. (Vervolg ap pag. 3)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1