EIIATIDEn-niEUWS „Den Bommel, let op uw k!" Kledingbedrijf Wlm Franken, Stellendam DUJAEDIN nieuwjaeRswensch Goede raad bij afscheid: 6e blad Donderdag 30 december 1965 No. 3449 Gemoedelijkheid! enerzijds geprezen, anderzijds gelaakt J. Keuvelaar Nieuws uit Zeeland Dames- en herenkleding - Kleding naar maat - Mode-artikelen en Bedrijfskleding wenst allen een voorspoedig 1966. WENNEKER - SCHIEDAM Gerigt tot d' Overheeden en de goede Burgerye, door d' Uyt- 1 geever en Opsteller van het Nieuwsbladt, by de Uytganck van 1 het Jaer onses Heeren MCMLXV en d' Intree van het Nieuwe i Jaer. i Traeg glyden langs de Plaet de wijzers naer 't Moment, 1 waar op de Toorenclock syn Afscheijdtsgroet ons zendt 1 van 't weer verganghen Jaer, haest aan de Tydt ontsteeghen, 1 voor d' een een Jaer van Rou, voor d' ander vol van Zeegen 1 of allebey misschien. Gij hebt in Uw Coerant 1 't Nieuws kunnen volleghen uyt binne- en buytenlandt. i Oock in uw eighen Kringh, oock in uw eighen Stee 1 daar was, by al 'et Nieuws, oock steeds uw Coerantier. 1 Bij 't jong Gehuwde Paer, de Gryse Ouderdom, 1 het schallent feestghedruys, het klaeglyck Clockgebrom, 1 soo in uw Vroede Raedt als by der kindren Feest, 1 Uw Nieuwsbladt isser steeds van de Party gheweest. Wat in ons dierbaer Landt de geesten heeft beroert, 1 het is U swart op wit int Nieuwsbladt aangevoert; 1 soo wel de Rem als Tros wierd daavrend los ghesmeeten, 1 een nieuw oopen Bestel wierd welleckom gheheten, 1 het heeft gedaavert van krychslustig hoorngeschal 1 (al weeten wy noch niet wat er verandren sal) 1 Maer kraakend is het Kabinet ineen ghesoncken, meenich minister kon nu met gheen steeck meer proncken. 1 De politycke Vriendt wierd Vyant in één Dagh, 1 Terwyl een nieuwe Ploeg het thans probeeren mach. 1 Noch was het krychsrumoir hieroover niet verkloncken of houwlycksclock-gheluy heeft nieuw Alarm gheschoncken. 1 't Was onse Kroonprinses, by 't wandelen verrast 1 soo arm in arm met Claus, door man met kiekekast. Het heek was van de Dam. Aanstonds klonck voor en teegen, 1 maer wie verstandigh was heeft d' eerste Tyd ghesweegen 1 tot hy wat meer en wist. Der kwam veel naerigheijt i doordat een Kaamerlid gaf oopenlyck bescheydt 1 van wat hy er van dagt, en sag toen wat sya Hand 1 privacielyck gheschreeven had strackx in de Krant. 1 't Gaf alles veel lawijt, maar 't bleef aen d' Omtreck zweeven van wat een elck ervaert alst daegelyckxe leeven, 1 dat als maer dierder wordt; hoewel de Welvaert stygt, 1 lyckt het of men gheduurigh minder duijten krycht. i En wie syn Geldt totnochtoe suynich had bewaert g die kogt toen haestichlyck een Waagen sonder Paert 1 om hooger Prys t' ontgaen. Men komt se weldraa teegen, g noch meerder drockte op onsz ooverdrocke weeghen, g waer sich een Slagveldt vormt in volle Vreedestydt, 1 duijsende dooden doordat men maer rost en rijdt, g een Tyger in de Tenck, een Eesel agter 't Stuur 1 maeckt saamen ligt een Ramp, soo seyde Suurhoff suer. 1 Maer geeft de Moed niet op! Het ligtend Tijdspunt naeckt, 1 waerop de Wooningnoot (segt men) ten ejmde raeckt. 1 Het is soo vaeck voorspelt. Men weet het, weynich geeven g en veel belooven doet een Dwaes in Vreugde leeven. 1 Strackx wordt uw Huur verhoogt, en dan geschiedt 't Mirakel g de Wooningnoot vormt dan niet langher een Obstaakel g om 't houwlyck in te gaen. Weest dus van Vreugt vervult g maer oefent evenseer maer ijverich ghedult. g Het was een Wonder Jaer, des Zoomers was het Winter g en niet alleen by Ons, maer naerigheyt was 't ginder, 1 waer meenich een syn vrije weecken gong ghenieten g en daer niet anders vondt dan waayen en dan gieten. De herfst scheen Zoomer, maer een Maend vóór Winter l^dt g sloech hy in winter om. Men glibbert en men glydt g en hoort een wüde storm de blonde duynen beucken, 1 de Haard wordt opgheport, de winterteenen jeucken. 1 't Is alles in de War, men heeft gheen houvast meer, g kan nergends meer op aen, en seecker niet op 't Weer! Toch hebben wy dit Jaer tesaemen weer gekreegen, 1 en dat is op sichself ghenoomen reedts een Zeegen. g lek wensche U, Bui^ery, Ghy allen Mans en Vrouwen, g dat Ghy oock 't koment Jaer de Moedt er in moogt houen. 1 Het leeven is een Bloem, so schoon maer oock soo teer, 1 de Wind des Doods blaest kil, en siet, sy is niet meer 1 Danckt dus voort Leeven dat door Godt U is gheschoncken. g De laatste slagh van Twalef uuren heeft ghekloncken. g Geef hem de Handt, haer 'n Kus, wenst hartelyck elkaer g Godts Zeegen in het thans nieuw aenghevangen Jaer. g (Nadnik verboden) 1 De Bommelse klok moet het geweten hebbenBg de climax van zijn slot woord aan de scheldende gemeenteraad van den Bommel werd de voorzitter burgemeester v. d. Harst j.I. maandag avond büval verleend door de klok die de raad uitluidde. De raad had ondanks de warme punch en de oliebollen geen enkele reden tot juichen. Den Bommel verliest als zovele andere gemeenten zijn zelfstandigheid en voor de zo hoog gewaardeerde gemoedelijkheid zal voor al in de nieuwe gemeenteraad geen plaats meer zijn. Onomwonden werd de vrees uitgesproken dat den Bommel in de hoek terecht komt waar de klappen vallen. Twee raadsleden waarvan een uit de woonkern zullen in de nieuwe raad zitting nemen en al mag dan ook van chauvinisme geen sprake z^n, zi' zullen een harde dobber krijgen om de geuite vrees ongegrond te doen blijken. Nu het Bommelse kalf verdronken is voteerde de raad een crediet van 21.000,om de sloot langs de Schaaps weg te dempen en daarover een tegel pad aan te leggen. De sloot loopt vanaf de ambtswoning van de secretaris tot aan de bungalow van dr. Buth. De voet gangers behoeven zich dan niet meer op de drukbereden Schaapsweg te be geven. Het afscheid De voorzitter deed mededeling van de ontvangst van een telegram van oud- burgemeester Kruijff die i.v.m. de weersomstandigheden niet aanwezig kon zijn. Deze wenste den Bommel en de nieuwe raad onder Gods zegen een zeer goede toekomst toe. Ook was be richt van verhindering ontvangen van de heer van Asperen, thans secretaris te Haastrecht en Vllsteren. De heer van Asperen bleek ook al niet enthousiast over de samenvoeging te zijn waarmee naar hij verwachtte de burgerzin wordt afgezwakt. De voorzitter wist hoe den Bommel steeds heeft prat gegaan op haar zelf standigheid die met veel strijd en werk werd verkregen. Spreker releveerde de inspanningen die zijn getroost om tot de bouw van een Godshuis te komen en de bemoeiingen van burgemeester Anth. v. Weel om de burgerlijke zelfstandigheid te verkrijgen. In het jaar 1481 ■werd vol gens de verleibrief den Bommel door het Huis van Bourgondië ter bedijking uitgegeven, gelijk met Ooltgensplaat met welke gemeente den Bommel kerkelijk en burgerlijk lang samenleefde. Op 18 maart 1647 werd door ds. v. d. Poel de eerste steen voor het Herv. kerkgebouw gelegd welk gebouw thans een grote historische waarde heeft, en een gron dige restauratie heeft ondergaan. Spr. releveerde hoe in het jaar 1619 een sluis was gebouwd die in 1945 werd opge blazen, waarmee ook het gemeentehuis en het poldershuis verwoest werden. In 1731 werd een meestoof gebouwd, in 1857 een Armhuis; de ontwikkeling ver snelde zich, er kwamen 2 scholen en 2 verenigingsgebouwen en een Herv. pas torie. Vooral na de ramp zijn veel wo ningen gebouwd, er kwam een nieuw dorpsdeel tot stand met een postkan toor, kleuterschool, sportveld enz. Spr. vond dit zeker zaken waarop een ge meentebestuur trots mag zijn. „Als we echter vertrouwen hebben in de nieuwe raad, dan mogen we ook vertrouwen dat onze belangen behartigd blijven worden", zo stelde de voorzitter. De nieuwe raad zal niet moeten beginnen met te stellen dat dat vertrouwen aan wezig is, ze moet dat vertrouwen zien te winnen! „Positief zoals we zijn, staan we ook positief tegenover de nieu we tijd". Spreker dankte de raad voor hun warme belangstelling die steeds was getoond, er was nooit sprake van schuchterheid die iemand weerhield de dingen te zeggen zoals hij dat meende te moeten doen. De ernstige sfeer in de raadsvergaderingen was kenmerkend en de voorzitter had nauwelijks de politie ke groepen uit elkaar kunnen houden. Het vertrouwen in b. en w. was zo groot dat de gemeente begroting dikwijls met een hamerslag werd afgehandeld. „Die stijl gaan we nu missen" aldus de voor zitter die hoopte dal» de nu oud-raads- leden hun belangstelling en capaciteiten in andere verenigingen en vergaderin gen zullen aanwenden. Ook hoopte hij dat het raadslidmaatschap voor hen een waardevolle beleving was. De klok die na deze woorden begon te luiden was symbolisch voor het afscheid. Een verlies Weth. J. Hokke drukte zijn spijt uit over het „verlies". Hij dankte voor de wijze van vergaderen in het college van b. en w. in welk college hij 7 jaar ge leden bij het aanvaarden van het raads lidmaatschap zitting nam. Spreker meende dat op een goed beleid kan wor den teruggezien al was het dikwijls, ge zien de financiële omstandigheden een roeien tegen de stroom. „We hebben niet met de vuist op tafel behoeven te slaari om meerdere problemen op te lossen" aldus de heer Hokke. Hij hoopte dat God de voorzitter en de nieuwe raad rijkelijk in hun arbeid zal zegenen. Weth. L. Arensman die 3Va jaar wet houder was kon eveneens op een pret tige periode terugzien. De meningen in B. en w. liepen niet altijd paralel maar dit werd steeds in der minne geschikt omdat vooj- ieder het gemeentebelang het hoofddoel was. Ook de verstand houding tussen college van b. en w. en de raad was steeds voortreffelijk ge weest, in het accepteren van de voor stellen toonde de raad steeds een groot vertrouwen in het college. „We bezitten te weinig bestuurskracht" mijmerde spreker. Hij betreurde het dat de inti miteit van de raadsvergaderingen ver loren gaat, al moet men niet staren wat is geweest,het was sprekers overtuiging dat de nieuwe toekomst zijn stempel op den Bommel zal drukken. Een geluk kige vader moet in Ooltgensplaat aan gifte van de geboorte gaan doen en een bruidje uit den Bommel zal het zonder de belangstelling van haar dorpsgeno ten aan de ingang van het gemeentehuis moeten stellen. Al vond spreker het spij tig dat enkel hij in de nieuwe raad de woonkern zal vertegenwoordigen, hij had vertrouwen in de raad en wilde daarom de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. Hij dankte de secretaris, secretarie en gemeentepersoneel, Techn. dienst en de bode, de heer Haameete. Hij wenste dat de voorzitter de nieuwe gemeente Oostflakkee in goede banen zal leiden in afhankelijkheid van Hem Wiens geboorte we dezer dagen mochten herdenken. De heer W. Bakelaar dankte eveneens voor de prettige samenwerking en de voortreffelijke leiding van de voorzitter. Ondanks verschillende politieke en geestelijke richtingen was het gemeen tebelang behartigd. De heer Bakelaar meende dat de wijze waarop de voor zitter de vergaderingen heeft voorgeze ten de oorzaak was van de goede sfeer en bijna alle voorstellen konden zonder hoofdelijke stemming worden aange nomen. Hij wenste de voorzitter en de nieuwe raad Gods zegen toe. Geen sensatie! De heer Vervloet die gedurende 7 jaar raadslid was had louter prijzende woor den. Er waren nooit grove woorden ge vallen en eikaars mening was steeds ge respecteerd. „Er is aldus de heer Ver- volet wel eens gezegd dat wij maar „ja" knikkers zijn, maar je gaat toch niet naar een raadsvergadering om sen satie te beleven?" Hij wenste de nieuwe raad kracht toe en hoopte dat nu het rioleringsplan in Achthuizen spoedig verwezenlijkt zal worden. Ook herin nerde hij de voorzitter aan diens toe zegging de mogelijkheid te bezien ook in Achthuizen zituren te houden „totdat er in het centrum van de gemeente Oost flakkee een gemeentehuis wordt ge bouwd". Ook de heer S. L. de Jonge bracht zijn dank uit aan de voorzitter, wethou ders en overige raadsleden voor de pret tige wijze waarop steeds kon worden vergaderd. Ook betrok de heer de Jonge de secretaris de heer Munters in deze dank. Hij wenste de raad kracht en alle goeds toe. De secretaris de heer Munters die ge durende 19 jaar deze administratief lei dende functie had bekleed moest ook een niet gewild afscheid nemen. Spre ker zei het niet altijd met de voorzitter eens te zijn geweest, de voorzitter had diplomatieke voorstellen en de heer Munters had naar hij vertelde een reac tionair karakter. Echter was er weder zijds vertrouwen en was er steeds met open kaart gespeeld. Spreker hoopte dat het de voorzitter goed moge gaan. Hij dankte de beide wethouders en de raadsleden, secretarie en gemeenteper soneel alsook de Tech. dienst en Gem. werken. Hij hoopte dat er in de nieuwe werkkring dezelfde geest zal heersen zo als die in den Bommel was. Hij verze kerde dat zijn ambtenaren alle zeilen zullen bijzetten om de nieuwe admini stratie straks soepel te laten verlopen. Herinnering Aan het slot van het officiële ge deelte van de avond reikte de voorzitter aan de raadsleden een herinneringsstan daard uit. De standaard draagt het op schrift: „december 1965, ter herinne ring aan uw raadslidmaatschap den Bommel". De standaard toont een schild met speren, het schild dat ter afwering diende van de bedreigingen en de spe ren waarmee de belangen van de ge meente werden verdedigd. Volle tribime De publieke tribune werd o.m. bezet door de oud-wethouders de heren W. A. Lokker, K. L. Buth; J. A. Jongeling en de vroegere ambtenaar ter secretarie de heer D. J. v. d. Zande; ds. T. in 't Veld dokter Buth en personeelsleden van Techn. dienst en gem. werken alsook het secretariepersoneel. De heer Jongeling herinnerde eraan dat bij de komst van burgemeester v. d. Harst naar den Bommel het gemeente bestuur aan de Comm. der Koningin had laten weten, dat zij een eigen en niet een waarnemend burgemeester pre fereerden. „Wat nu gebeurd is zat er toen al in" vond hij. De heer Jongeling was bij het binnenkomen van de raad zaal gevraagd of hij ook naar de begra fenis kwam maar zo somber wilde hij het niet zien. Hij zag overigens enkel maar nut in een samenvoeging wanneer de gemeente daardoor meer ingang krijgt op de Rijksbegroting. Hij wist dat de samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Duiveland geen succes is en dat de op stapel staande herindeling in Limburg en Noord-Brabant niet zullen doorgaan. „Nederland wordt er ook niets groter mee!" concludeerde hij. Hij be sloot met de burgemeester een hart on der de riem te steken: „U zult het al tijd wel rooien". De heer Lokker, herinnerend aan de ter sprake gebrachte gemoedelijkheid zei in zijn ambtsperiode wel eens andere stemmingen te hebben meegemaakt. Er werd dan bijna met de asbak naar de voorzitter gesmeten". Ook dhr. Buth haalde oude herirmeringen op. De heer Goudkamp, hoofd van de Techn. Dienst zei een zeer goede perio de te hebben gehad en dankte voor de zeer goedfe en prettige samenwerking. Vooral na de ramp had de Techn. dienst belangrijke en omvangrijke werken uit gevoerd. Na de ramp waren plannen uitgevoerd waarvan niet eens een be stek of tekening was. „Het werd in Wild West vorm opgezet en het was een avontuurlijk werk" herinnerde de heer Goudkamp zich. Uit de hopeloze bende die in den Bom mel vroeger te vinden was werd een mooi leefbaar dorp gemaakt. Hij wens te de voorzitter en de nieuwe raad de zelfde elan toe als die in den Bommel werd getoond. De heer Adr. Wesdorp, oud raadslid, herinnerde zich dat men in de raad niet in vuistgevechten tegenover elkaar be hoefde te staan. Toch vreesde hij dat het feit dat de woonkern den Bommel maar door een vertegenwoordiger in de nieuwe raad vertegenwoordigd is te wijten is aan de hooggeroemde gemoe delijkheid, die nu zal verdwijnen. Hij geloofde dat den Bommel in de hoek is gekomen waar de klappen vallen. De partijen waren z.i. te weinig actief ge weest in het naar voren schuiven van hun candidaten. Hij raadde aan de ge moedelijkheid te laten varen en er strijd voor in de plaats te laten komen. Hij hoopte dat den Bommel op alle terrei nen actief zal blijven wat het gemeen schapsidee ten goede zal komen. Hij besloot met de wijze woorden: „Den Bommel, let op Uw zaak!" Ds. in 't Veld dankte voor de mede werking die de Herv. Gem. mocht on dervinden. Inzonderheid dankte hij voor de belangstelling die van de zijde van het gemeentebestuur steeds was getoond bij kerkelijke gebeurtenissen „Onze we gen lijken nu te gaan scheiden maar dat is maar schijn, we zijn principieel nauw aan elkaar verbonden, de burgerlijke en de kerkelijke overheid zijn beiden die naressen Gods, we zijn dus collega's zo stelde ds. in 't Veld. Deze persoonlijke belangstelling was aldus spreker een waarborg dat ook in de toekomst de kerk een willig oor bij het gem. bestuur zal vinden. Hij wenste ieder het beste en Gods zegen toe. „Hij beloofde dat een ieder die het van Hem verwacht niet beschaamd zal uitkomen" zo besloot hij. De heer v. d. Zande die 11 jaar op het secretarie had gewerkt zei toen met vreugde te zijn vertrokken maar nu met droefheid te zijn teruggekomen. Hij vond het een kwestie van afwachten, wel begreep hij dat de gemoedelijkheid waardoor men zich aan den Bommel verbonden voelt nooit meer zal terug keren. Hij hoopte dat de nieuwe raad de kracht zal worden geschonken de nieu we gemeente Oostflakkee te laten groeien en bloeien. Dr. Buth zei volgens de officiële ge gevens voor 11 "/o ambtenaar te zijn! Hij herinnerde aan zijn komst in den Bom mel, nu 23 jaar geleden. De heer van St. Annaland en bode Haameete waren er toen al en de burgemeester zat op het Fort in Ooltgensplaat. Tijdens de inun datie was spreker met 13 mensen in den Bommel gebleven. Komend tot de nieu we tijd zei spreker te hopen dat de sa menwerking zoals die in den Bommel bestond bestendigd zal blijven. Het einde. De vele waardering kan ons enerzijds verheugen, anderzijds kan het een sti mulans zijn de zware taak die ons wacht zo goed mogelijk te behartigen" aldus de voorzitter. We kunnen Gods zegen niet ontberen, want ook in den Bommel zou het zonder die zegen niet zijn gegaan zoals het tot 'hier gegaan is." Zandpad 32 - Middelharnis OOSTERLAND Politie greep in. Een groepje knapen die er al enige dagen gewoonte van maakte avond voor avond de dorpsbe woners de schrik op het lijf te komen jagen door onverwachts in een portiek of voor een woonhuis een z.g. voetzoe ker of ander kaliber knallend vuurwerk te ontsteken, werd dezer dagen door de politie aangehouden en geciteerd de knalapparaten af te geven benevens de lucifers enz. Naar wij vernemen zal de politie streng toezien naar dergelijke rustverstoorders en onverwijld de pro jectielen in beslag nemen, met de ge volgen van dien. Kerstfeest met bejaarden. Het jaar lijkse kerstfeest met de bejaarden uit ons dorp dat j.I. donderdag werd ge houden in het Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, was ondanks het gure weer goed bezocht. De leiding be rustte bij ds. H. J. Groenewegen, die een openings- en welkomstwoord sprak na dat in gebed was voorgegaan. Gezongen werd eerst Ps. 98 1 en 2, waarna ds. Groenewegen mediteerde over het on derwerp: Waarom vieren wij Kerstfeest?» Verder werden Kerstgedichten voorge dragen en geschiedenissen in proza ten beste gegeven, door mevr. Stoutjesdijk- van 't Hoff, mevr. Hoekman-Jumelet, mevr. Niekerk-van der Haven en zuster Compagne. Ook de heer A. Stoutjes- dijk declameerde een kerstgedicht geti teld: Het Kerstmysterie. „De Herders knaap van Bethlehem" was de titel van de Kerstvertelling door mej. A. Boot. In de pauze werden tractaties rondge deeld, en nadat de predikant deze goed geslaagde Kerstviering met dankgebed had beëindigd zong men gezamenlijk het bekende „Ere zij God". Eén der trouwe bezoekers van de bijeenkomsten, de heer W. Kloote, sprak na afloop na mens alle bejaarden een hartelijk dank woord voor al het genotene. De orgelbe geleiding was in handen van mevr. D. Capelle-de Ronde. BRUINISSE Drukte op Grevelingendam. Het verkeer over de Grevelingendam moge dan achter blijven bij het verkeer over de Oosterscheldebrug, toch was het zondagmiddag 2e Kerstdag behoor lijk druk op de dam. Er passeerden 2e Kerstdag 4625 auto's, de dag daarvoor, zaterdag Ie Kerstdag waren het er 1635 en de vrijdag daarvoor 24 dec. 2172, totaal dus in 3 dagen 8430 auto's. Met een totaal van 596179 tot en met 26 december ziet het er naar uit dat het totaal van 600.000 met enkele duizenden zal worden overschreden. Dit is dan van I april (dag van openstelling) af, dus in 8 maanden. De drukte van tweede Kerstdag was ook goed merkbaar aan het veer Zijpe Aima Jacobapolder, waar zich Zondagmiddag weer een file vorm de, zoals in de drukke toeristenmaan den, tot voorbij de Dorpsweg te Brui- nisse. Tegen enkele automobilisten, die voor hun beurt de pont wilden oprijden moest door de politie handelend worden opgetreden. Opbrengst collecte. De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden col lecte voor de Inwendige zending bracht bijna 250,op. Botsing. Een botsing ontstond op de hoek Oud Heiligeweg - Rijksweg 18, (bij de Blauwe Keet) toen mevr. de Vrieze- van der Werf, uit Ouwerkerk, een auto komende uit Zierikzee bestuurd door de heer P. A. L. Daamen uit Zierikzee, rij dend in de richting Zijpe geen voorrang verleende op de voorrangsweg, die Rijksweg 18 nu eenmaal is. Beide auto's kregen materiele schade.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 21