KindthAa-ehpt S.G.P. fractie stemt tegen subsidie t.b.v. Instuifavonden r' in Zeventig jaar geleden gaf Wilnelm Conraa Röntgen de mensneid een stralend geschenk ORQEL ANK Zn. RAAD OOLTGENSPLAAT .advendo' Ooltgensplaat naar ziekenhuis en rusthuis Een bankrekening Op vitaminen ^♦♦♦♦1 3e blad Donderdag 23 december 1965 No. 3448 int Ikeleii Filmvertoning oorzaalc van tekort KERSTIVIIS NEEiVI EEN GAST AAN TAFEL DOOR UW BIJDRAGE TE STORTEN OP GIRO 645300 NOVIB DEN HAAG H.V.SUVENBURG'SBaNK V 1961 532 IWel of loor lenst men PEN. rende de fze show- ider vai luft bied van or driemaal |e. ste 3 ave met Imaten op 1 33 regis- Jaar wens |ing*ver speling |n enfiuis- ling, dus 3or i<ieine Dieet, incl •IDEL bfoon 2172 ■nis JTTEN lelef. 2637 INIS [jrstr. 3-5 2-24 |endijk41 )NING, ITEKK- In korte tqd heeft de raad van Oolt- gensplaat in de j.l. dinsdagavond ge houden raadsvergadering die in het te ken stond van „het afscheid" de te be handelen agenda afgewerkt. O.m. werd voorgesteld een subsidie van f 350, toe te kennen aan de Stichting 't Cen trum die het z.g. Instuifwerk organi seert. De Stichting heeft zelf 700,— bö cengebracht. Het bezwaar kwam van de zijde van de S.G.P. fractie, de heren Leijdens en van Dam. De heer Leydens wis van mening dat het tekort is ont staan door de vertoning van films. Spr. wist dat dit door vele ouders niet op prijs wordt gesteld en hij kwam tot de conclusie dat wanneer de kosten van het vertonen van de films kon worden afge trokken er geen subsidie nodig zou za"n ot dat het bedrag zeker veel lager zou zijn. Weth. de Vos die voorzitter van het bestuur van 't Centrum is wees op de verdienste van de Instuifavonden waar door de jeugd van straat wordt gehou den. Op straat zijn ze niet te contro leren en op de Instuifavonden gaat het ordelijk toe. Ook het hoofd van Politie vindt dat de Instuifavonden volkomen aan hun doel beantwoorden" aldus de heer de Vos. Hij vroeg de heer Leijdens de te vertonen films eens te komen be kijken. „U weet dan wat er gebeurt ter wijl u het nu maar van horen zeggen weet". De heer Leijdens zei het grote nut zo als dat door de heer weth. de Vos was geschuierd niet in te zien. Hij hield het erbij dat het tekort is ontstaan door het vertonen van de films. Spreker zei niet in het minst behoefte te gevoelen de films te zien evenmin als weth. de Vos behoefte heeft op plaatsen te komen waar ik verschijn", zo stelde hij. Weth. de Vos wierp tegen dat de filmavonden zichzelf bedruipen. Bij stemming over het voorstel stem den de heren van Dam en Leijdens te gen. Besloten werd 1000,te voteren als voorschot, c.q. als startkapitaal voor de onlangs opgerichte „Stichting Bejaar denhulp Ooltgensplaat". Deze stichting heeft ten doel de nodige diensten te ver lenen aan de bejaarden, zoals b.v. het verstrekken van warme maaltijden en hulpverlening bij hulpbehoevende be jaarden. (Als hoofdleidster is onlangs mevr. IJspeert Heida te Aalsmeer be noemd). Aan deze stichting wordt deel genomen door de gemeente voor 4/12 van de kosten; de instelling voor Maat schappelijk culturele zorg voor 4/12 van de kosten; de Ned. Herv. kerk voor 3/12 van de kosten en de Geref. kerk voor 1/12 van de kosten. Voor het aanschaffen van hulpmid delen heeft het bestuur van de Chr. Nat. kleuterschool een bedrag van 659.15 gevraagd. Na overleg met de inspek- trice is dit bedrag teruggebracht op rond 600,—. Aankoop grond Van de heer Joh. Korteweg werd een perceeltje grond aangekocht groot 20 ca. voor 100,teneinde terplaatse (Langeweg) het trottoir te kunnen ver breden. Voor woningbouw in het Plan Langeweg-Noord werd van de erven J. C. de Ruiter een perceeltje grond aan gekocht, groot 10.97 are voor de prijs van 2194,—. Centrale verwarming Het hoofd van de O.L. school no. I heeft verzocht om in zijn woning cen trale verwarming aan te leggen. De kos ten hiervan bedragen 14.040,Bij normale afschrijving brengt dit gedu rende 15 jaren een jaarlijkse last voor de gemeente met zich mede van 1450,—. Het lijkt b. en w. billijk om de helft van deze jaarlijkse last ten bate van de huurder te brengen in de vorm van een huurverhoging. De huurder gaat hiermede akoord. Aangezien b. en w. dit de enige methode lijkt om dit grote huis behoorlijk te verwarmen, stelden zij voor een bedrag van als bo vengenoemd te voteren voor de aanleg van deze verwarming en de huur van deze woning met f 725,per jaar te verhogen. De raad ging accoord. Expeditiestraatje Het ligt in de bedoeling achter het z.g. winkelcentrum een expeditiestraatje aan te leggen voor de aldaar te vestigen bedrijven. Abusievelijk is echter de grond achter het perceel van de heer P. de Vos aan de P. Biggestraat in de ge hele diepte aan hem verkocht, welke grond naar voorstel van b. en w. voor dezelfde prijs van de heer de Vos werd teruggekocht. Bouw- en woningtoezicht Het is bekend dat het Bouw- en Wo ningtoezicht en de leiding van de Dienst Gemeentewerken thans berust op een gemeenschapelijke regeling met de ge meenten Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel. In de nieuwe gemeente Oost- Flakkee bestaat hieraan geen behoefte meer daar deze gemeente groot genoeg is om zelf een gemeente-architekt of opzichters in dienst te hebben. Het is daarom gewenst deze gemeenschappe lijke regeling met ingang van 1 jan. Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand Beste meisjes en jongens! Dit wordt het laatste raadsel van het jaar. Op oudejaar zal er ook een krant uitkomen, als alles goed gaat, maar daar zal dan geen raadsel in te vinden zijn; misschien wel een kinderhoekje. Jullie hebben dan goed de tijd om het werk nog in dit jaar in te zenden. Dat weten jullie dan alvast. En hier is dan het laatste DECEMBERRAADSEL 4: 1. XXXXXXXXX 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 1. Een naam die met de Kerstdagen veel wordt genoemd. 2. Afstammelin-' gen van Ezau. 3. Maria, de moeder van Jezus, was getrouwd met een 4. Naam voor de Heere Jezus; wordt omschreven in Psalm 118. 5. Bijbelboek van Mozes. 6. Schoonvader van een vrouw, uit het geslacht van Christus. 7. Looft God in Zijn looft Hem in het uitspansel Zijner sterkte. 8. Blij de Boodschap. 9. Afstammelingen van IVIoab. Zoals gewoonlijk komen op de kruis- jeslijnen dezelfde woorden. BRIEVEN. Piet van K. Ouddorp. Hoe gaat het met het figuurzagen? Breek je veel zaagjes of gaat het nogal? Toen je schreef, had je een paard en een veu len uitgezaagd. Ik denk, dat je nu het paard al voor de wagen kan spannen. Of moet het bij het veulen in de weide blijven? Nu moest je dadelijk na school tijd aan het schrijven. Een beetje vroe ger de volgende keer, hoor! Aad van D. Zoetermeer. Het was nog wel meer dan tien aan de kust. Maar jullie wonen een eind het land in. Toch was het in het binnenland ook danig storm. Je raadsel zal ik volgend jaar wel kunnen gebruiken, als ik gezond mag blijven. Het lijkt ver weg, als ik volgend jaar zeg, maar het is vlakbij gekomen, nietwaar? Thea N. Dirksland. Ik ben wel be nieuwd naar je volgende brief, want daar zou je in vertellen hoe alles ver lopen is. Het is wel een beetje geheim zinnig met al die briefjes: je weet van elkander niets af natuurlijk. Gaat het met je moeder al een beetje? Ik hoop het. Jullie kunnen best de brieven in één enveloppe doen. René van D. Zoetermeer. Het is een beetje feest als Lenie met Anja komt, hè? Hoe ging het toen Nel moest op passen? Heeft ze goed juffrouw ge speeld? Ze heeft jou toch niet op het bord moeten zetten? Is nu de echte juffrouw er al? Ineke R. Rotterdam. Fijn, dat je de prijs zo prachtig vindt. Ja, dat zal mooi staan op het nieuwe kamertje. Nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Het is wel wat laat, maar dat hindert niet, hè? Dat zal toch wel mooi geweest zijn: vertellen over Amerika en dan nog dia's over Oostenrijk! JVel van D. Zoetermeer. Ja, dat zal zowat wel half de dertig jaar geleden zijn, toen ik je moeder bezocht. Die was toen net zo oud ongeveer als jij nu bent. Waar blijft de tijd, hè? Dat zeg jij niet, maar dat zal je moeder wel zeggen of denken. Je schrijft het tele foonnummer er steeds bij; ik zal je nog eens onverwachts moeten opbellen. Willy de K. Herkingen. Jammer dat je brief geen oplossingen bevatte. Het was niet de schuld van je moeder; die had er wel aan gedacht. Toch heel goed dat je schreef. Nog maar één keer met de bus geweest? Dan zijn jullie flinke meiden, jij en Aja. Gezondheidsleer is een mooi vak en heel belangrijk. Is de doos al klaar? Fijn, dat Hans het naar zijn ziin heeft. Jantje H. Ouddorp. Als de broertjes op de vloer met auto's en tractors spe len, zullen ze jou zeker niet storen als je schrijft. Nee, ik kan al die brieven niet bewaren. Stel je voor, het zou wel een stapel worden, zo hoog als de vuur toren van Ouddorp. Maar de antwoor den uit de krant bewaren, dat is leuk voor je; vooral voor later. Dat doen trouwens meer kinderen. Henk van R. Melissant. Nee, op je verjaardag kon je niet wachten. Nog hartelijk gefeliciteerd. Ik heb al die foto's in de krant goed bekeken. Ik zou je vader niet gekend hebben; ik heb van hem een foto, toen hij ongeveer een jaar of tien was. Dan is er wel een beetje verandering gekomen. Dat snap je wel. Magda N. Sommelsdijk. Je zuster was mooi gekleed, maar ik merk wel, dat jullie ook keurig waren, met die don kerblauwe fluwelen jurken. Dus jij hebt liever de zomer dan de winter? Nou, dan ben je net als ik. De lente is heel mooi. Laten we maar moed houden: de dagen gaan straks weer lengen. Leentje H. Ouddorp. Ja, het was hoog tijd, maar toch kwam je brief niet te Iaat gelukkig. Als je dit leest, ben je net jarig, denk ik. Hartelijk gefelici teerd, hoor! Het is een mooie tijd om jarig te zijn: de vakantie is begonnen! En de feestdagen breken aan! Jan P. Middelburg. Je hebt dus een beetje vlug geschreven, om vóór het eten begon nog klaar te zijn? Toch ziet het er niet slecht uit. Je vindt het mis- schijnen wel dom van me, maar ik kan de tafels van 17 en 18 ook niet. Ik re ken het altijd maar uit. Van de pro vincie Friesland weet ik nog wel zo'n beetje uit school. Het is een vlak land, met veel water, vooral in de weken, die achter ons liggen. Magda P. Den Bommel. Leuk, om nog een kaart van meester O. te krijgen. Hij is jou nog niet vergeten. Wat groeit Rini voorspoedig op! Als het zo door blijft gaan, zal hij wel alléén lopen als hij een jaar oud wordt. Dat deed jij immers ook? Of heb ik een verkeerde voorhanden? Ja, hoe verder je met het orgelspel gaat, des te ingewikkelder wordt het, moier en moeilijker. Kees Z. Nieuwe-Tonge. Het is een lange brief geworden. Kees! Je had blijkbaar veel tijd. Geen wonder, want de verwarming was immers kapot. Was het euvel gauw verholpen? Ga jij nooit mee zwemmen? Is het niet verplicht? Ben je al klaar met het eigengemaakt raadsel? Ik blijf in afwachting. Volgen de keer zal je ook stof genoeg hebben om te schrijven, als je gezond bent: over het rapport, het kerstfeest en wat niet al! Adriana P. Middelburg. Brieven-schrij- ven is toch niet zo'n moeilijk werk? Je begint maar te vertellen wat je beleefd hebt en wat je zou zeggen als je bij me op visite was. Je hebt nu zelf gezien hoeveel je kan zeggen van het storm weer. Er is een heel opstel te schrijven over de storm. Tot volgende keer, Adri ana! Jan de V. Vrouwenpolder. Het is weer dik in orde. Jan! En goed op tijd. Ik denk, dat je zit uit te blazen van de repetities op school. Of krijgen jullie die niet veel? Dat zal toch wel, want ze hebben jou toch ook een rapport moeten geven. Hoe was dat? hoesje N. Dirksland. Is het een leuke middag geworden? En hoe is het met je verlanglijstje afgelopen? Hebben ze met je wensen rekening gehouden? Het eer ste wat je neerschreef was de moeite waard. Heb je dat soms gekregen? Dan zie ik dat volgende keer wel. Truus O. Domburg. Over die zang avond in Vlissingen heb ik gelezen. Dus jij was daar ook aanwezig? Ik wist niet dat je buurman een kroonjaar had. Als ik het had geweten, had ik zeker een kaart gepost. Was hij blij met de boe- kenbon? Weet je welk boek hij gekocht heeft? Je mag natuurlijk niet alles vra gen; dat staat onbeleefd. Jan de B. Geldermalsen. Is de bouw plaat klaar gekomen? Die zal mei mooi zijn. Is tante al in haar andere woning? Dat is fijn, zo dicht bij jouw school. Ik merk dat het met de blokfluit en het orgel goed naar wens gaat. Na die bes en fis zullen nog wel meerdere noten geleerd moeten worden. Rien K. Sommelsdijk. Die vier repe tities waren buitengewoon. Is dat zo gebleven? Dat kan haast niet. Al had je iets anders gekregen dan je had ge dacht, het is toch ook mooi, hè? En hoe vond je de prijs? Toos de Ff. Zwijndrecht. Zit je altijd tot half tien te leren? Dan blijft er niet veel over om te raadselen. Toch flink, dat je nog mee kan blijven doen. Maar altijd het schoolwerk vóór laten gaan, hoor! Eén punt achteruit is niet zo erg. Leo K. Sommelsdijk. Nee, ik ken het bingospel niet. Ik heb geen kleine kin deren meer, dus weet ik van spelen weinig af. Gaat het goed met het ver grootglas? Wat heb je al veel post zegels! Lenie D. Zoutelande. Eén letter mis, is niet zo erg. Heb jij de mazelen ook nog gehad? Xn de regel gaat het rond in het huisgezin. Heb je op de boule vard gestaan toen het zo stormde? Dat is een indrukwekkend gezicht. Ik zal die mevrouw voor je bedanken, hoor! Onbekende mevrouw uit Lisse. Heel hartelijk bedankt voor de doos vol lu cifersmerken van Lenie uit Zoutelande! Allemaal de hartelijke groeten. Denkt om inzenden! Een prettige vakantie! OOM KO. 1966 te beëindigen. De raad ging met het voorstel hiertoe accoord. Op 14 sept. j.l. werd door de raad het besluit genomen om het hebben van varkens en rundermesterijen in kom van de gemeente te verbieden. Van dit verbod zou ontheffing kunnen worden verleend door b. en w. Gedeputeerde Staten maken hiertegen bezwaar en willen zien dat de belanghebbenden te- geen een beslissing van b. en w. beroep kunnen instellen bij de raad. B. en w. stellen derhalve voor deze correctie aan te brengen en daartoe het aan de Raad overgelegde besluit te aanvaarden, waarmee de raad instemde. Mej. A. Remus, adjunct-commies A ter sekreta- rie werd met ingang van 1 januari 1966 benoemd als ambtenaar van de bur- gelijke stand. Per genoemde datum zal zij mede worden belast met werkzaam heden betreffende de burgelij ke stand. „Dat vinden wij nu eens ontzettend aardig dat „Advendo" uit Ooltgensplaat onze zieken en bejaarden niet vergeten en naar Dirksland en Sommelsdijk zijn gekomen om door zang en muziek de patiënten en inwoners te verrassen", al dus spraken de directrices van het zie kenhuis te Dirksland en het rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk, j.l. maandagavond toen de Zangver. „Ad vendo" er met een bus op uittrok en door zang etc. het kerstgebeuren dicht bij deze mensen bracht. De opmerking werd gemaakt, dat het dikwijls wordt beloofd maar dat een enkele vereniging, waaronder „Adven do", de belofte maar nakomt. Men prees deze zangvereniging voor haar vooruit strevendheid. Om 6 uur vertrok de bus met dames en heren onder leiding van de dirigent dhr. J. V. d. Heuvel. Eerst ging het naar „De Goede Ree", toen naar het zieken huis. In de hal van beide gebouwen werden vele mooie (kerst)liederen ge zongen, waarbij ook samenzang met de patiënten en in het rusthuiis met de be jaarden plaats had. Te Dirksland werd een en ander door de microfoon uitge zonden en op de band opgenomen. In het rusthuis werden de vier al daar verblijvende Platenaren een bakje fruit aangeboden. Ze waren er ontroerd van. In beide gebouwen werden de le den van „Advendo" koffie aangeboden. Op hun beurt hadden zij het ook een fijne avond gevonden en waren dank baar dat men ook iets voor de zieken en bejaarden heeft mogen doen. Om half- tien keerde de groep voldaan terug. „Jetzt kann der Teufel losgehen", zegt op een decemberavond, nu zeventig jaar geleden, Wilhelm Conrad Röntgen tegen zijn vrouw als hij fel een streep zet onder een ruim tien pagina's tellend artikel over de „Sitzungsberichte der Physikalisch Medicinischen Gesellschaft zu Würzburg." Hij weet dat hij met zijn bijdrage „Veber eine neue Art von Strahlen" met één slag wereldberoemd is geworden, maar hij realiseert zich ook dat zijn ontdekking niet alleen op medisch-diagnostisch gebied, maar ook in de techniek kan worden toegepast. Zijn nauwelijks te schatten verdien sten worden gehonoreerd met de Nobel prijs, die hem in 1901 als eerste natuur kundige wordt toegekend. Als hem ech ter verheffing in de adelstand wordt aangeboden weigert hij, want alleen zijn wetenschappelijke onderzoekingen, zijn familie en zijn liefde voor de na tuur kent hij waarde toe. Hij blijft een in zichzlf gekeerd man, die in 1923 in München eenzaam overlijdt, terwijl we tenschappelijke onderzoekers koorts achtig bezig blijven met het zoeken naar de oplossing van de problemen, die Röntgens ontdekking met zich heb ben meegebracht. Wie was Röntgen en waarvoor wordt de naar hem genoemde straling toege past? Wilhelm Conrad Röntgen, in 1845 te Lennep in Duitsland geboren, was de zoon van een rijke koopman. Hij be zocht een gymnasium in Utrecht en studeerde later in Zurich, waar hij ma chinebouwer werd. Het was de bedoe ling dat hij als assistent van professor Kundt aan de universiteit van Würz burg zou gaan werken, maar de benoe ming bleef uit omdat men hem niet bekwaam genoeg achttte. Toch koos die universiteit hem énige jaren daarna als leider van haar laboratorium. Röntgen was inmiddels natuurkundige gewor den en had zich als fysicus, die zich be zig hield met de bestudering van het gedrag van de katodestralen, naam ver worven. Hij was vijftig jaar oud toen hij zijn grote ontdekking deed. Spelen met spanningen. Als hij op een avond in november 1895 in zijn laboratorium komt is het slechts zijn bedoeling in de Crookse buis een glazen buis met sterk ver dunde lucht katodestralen op te wek ken. Die buis, een lichtdicht foudraal van zwart karton eroverheen, staat op zijn tafel, waarop hij behalve een scherm met kristallen bariumplatina- cyanuur ook wat fotografische platen in lichtdichte cassettes vindt. Wat scherm en platen er doen weet Röntgen niet. Ze hebben in ieder geval niets met zijn werk van dit ogenblik te ma ken. Hij gaat aan de slag; hij speelt wat met hoge spanningen, steeds hogere spanningen in die glazen buis, totdat hij, opkijkend van het papier waarop hij berekeningen maakt, plotseling een zwakke lichtglans op het scherm ziet. Er gaan blijkbaar lichtstralen van de buis uit naar het scherm, dwars door het kartonnen foudraal heen. Dat moet dan wel een heel bijzondere soort stra len zijn. Hij zet een boek van duizend bladzijden tussen buis en scherm: het licht verdwijnt niet. Hij maakt een dennehouten plank los uit een kast en houdt die tussen buis en scherm: het licht verdwijnt niet. Hij neemt houtblokken weg bij het haardvuur en plaatst ook die tussen buis en scherm: het licht verdwijnt niet. Dan komt zijn hand tussen buis en scherm: hij ziet de schaduw van het vlees en de beenderen. Zijn oog valt op de filmcassettes. Hij opent ze, ontwikkelt de platen: ze zijn belicht. Het is Röntgen duidelijk dat hij te maken heeft met een onbekende, zich rechtlijnig voortplantende straling, die door tal van stoffen die ondoorzichtig zijn, zelfs door metalen, heendringt en een fotografische en fluorescerende werking heeft. Met feilloze zekerheid herkent hij er vrijwel alle eigenschap pen van en als hij zijn bevindingen pu bliceert verbaast hij de hele wereld. Nadelige gevolgen. Reeds enige maanden later vindt de buis van Röntgen zijn weg naar de praktijk. Eerst zijn het de beunhazen van allerlei schoonheidsinstituten die er zich meester van maken, spoedig naar- na wordt zij echter op nuttiger manier toegepast. Artsen en fysici zijn het er over eens dat de straling kan worden gebruikt bij het onderzoek aan het menselijk lichaam. Maar als dat ook werkelijk gebeurt, blijven de nadelige gevolgen niet uit. Men weet nog niet dat de werking der röntgenstralen de weefsels van het menselijk lichaam kan beschadigen. Wilhelm Conrad Róntgen, 1845 te Lennep geboren, ontdekte in 1895 de naar hem ge noemde stralen. Hij kreeg in 1901 de Nobelprijs en overleed in 1923. Tal van wetenschappelijke onderzoe kers en artsen waren die eerste jaren het slachtoffer van róntgenverbranding. De namen van 197 van deze pioniers staan gebeiteld in een gedenkteken in de tuin van het Sankt Georg Zieken huis te Hamburg: „Sie waren helden- mütige Wegbereiter für eine erfolgrei- che und gefahrlose Anwendung der Róntgenstrahlen in der Heilkunde." Maar na ongeveer twintig jaar is er een buis die wordt afgeschermd en stap voor stap gaat het in de richting van het bedrijfszekere róntgenapparaat. Belangrijke rol voor Nederland In die tijd gaat ook Nederland een belangrijke rol in deze ontwikkelink spelen. Want als in 1914 de eerste we reldoorlog uitbreekt en Nederland zijn grenzen naar industrielanden als Enge land, Duitsland en Amerika sluiten moet, komen de Nederlandse róntgeno- logen met hun defecte buizen naar Phi lips in Eindhoven. Daar heeft men er nog geen enkele ervaring mee, maar het is een duidelijke zaak dat de helpende hand geboden moet worden. Zo verdiept men er zich in een kersvers probleem, met als gelukkig gevolg dat de gerepa reerde buizen later beter bleken te zijn dan ze ooit zijn geweest. Vandaar ook dat Philips verder gaat en in 1922 een aparte groep in het leven roept, die sindsdien is uitgegroeid tot een moder ne industrie. Het eerste belangrijke succes wordt geboekt in 1923. In dat jaar het jaar waarin Róntgen overleed kwam Phi lips met een buis, die op een kleine o- pening na, waardoorheen de straling naar buiten kon treden, geheel was af geschermd door róntgenabsorberend chroomijzer, vastgesmolten aan het glas de metalix. Het stralengevaar was daar mee tot een minimum gereduceerd. Er bleven overigens nog tal van pro blemen onopgelost. Daar was b.v. het gevaar voor hoogspanning, dat Philips echter, op het Internationaal Róntgen- congres in 1928 in Stockholm, voor goed naar het verleden verwees door de in troductie van een stralingsbeveiligd draagbaar diagnostiekapparaat, waar van alle hoogspanningvoerende delen in geaarde metalen omhulling waren weggewerkt. Toen bovendien het jaar daarop een buis werd gelanceerd, de ro talix, die tien maal zo hoog belast kon worden als de tot dan gebruikelijke, werd een aanzienlijke verbetering in de scherpte van het róntgenbeeld be reikt en kon men in Eindhoven zeggen dat de fundamenten waren gelegd voor een róntgenindustrie, die met succes aan verdere activiteiten kon bouwen. Hoog tempo Er kwam een stroom van diagnostiek apparaten en toestellen voor therapeu tische doeleinden, er kwamen installa ties waarmee in hoog tempo fotografi sche róntgenopnamen konden worden gemaakt, er werd gestart met de fabri cage van statieven. Aandacht werd ook besteed aan klei ne gemakkelijk te vervoeren en een voudig te bedienen apparaten voor tand artsen, longspecialisten en chirurgen, waardoor röntgenonderzoek op scholen fabrieken, bij patiënten thuis of op de ziekenzaal mogelijk werd. Gaf de eerste wereldoorlog aanleiding tot het ontstaan van de róntgenactivi- teit in Nederland, tijdens de tweede we reldoorlog kwam deze activiteit goed deels stil te liggen. Wel slaagde men er nog bijtijds in bekwame vaklieden met voldoende onderdelen naar Engeland te sturen, om daar een kleine buizen- en apparatenfabricage ter hand te nemen, maar in eigen land werden voorlopig geen nieuwe typen meer op de markt gebracht. Nieuwe hoogtepunten Als de wereldbrand is uitgewoed breekt een tijdperk van nieuwe hoogtepunten aan. Dank zij de röntgenbeeldversterker kunnen films worden gemaakt van be wegende delen in het menselijk lichaam wat de medici de gelegenheid biedt de voortbeweging van het bloed in hart en vaten, en de functies van maag en in gewanden nauwkeurig te bestuderen. Met behulp van lineaire versnellers kan röntgenstraling tot een energie van van vijftien MeV*) worden opgewerkt, wat nodig is wanneer bijvoorbeeld door beenderen heen moet worden bestraald. Door steeds geraffineerder statiefcon structies kan een patiënt in elke ge wenste stand bestraald of doorgelicht worden. De enorme betekenis van de ontdek king, die Wilhelm Conrad Róntgen ze ventig jaar geleden deed, spreekt dui delijk in de talrijke toepassingen in de diagnostiek, de therapie en in het ma teriaalonderzoek. Want ook in nauwe lijks te tellen takken van industrie zijn de röntgenstralen immers een onmis baar hulpmiddel geworden bij de con trole op het eindproduct. In machine- en vliegtuigfabrieken, in de levensmid delenbranche en in de elektrotechniek, op scheepswerven en in laboratoria heb ben zij een niet te vervangen plaats ge kregen. Is geen luxe meer maar biedt vele voordelen. Gaarne verstrekken wt) nadere inlichtingen Mlddelhamis Sonunelsdyk Kade 5 - Tel. (01870) 2268 MeV Mega electron Volt Dit artikel is met toestemming o- vergenomen uit Protestantse Ge zondheidszorg) kom het aan. Neem WED. KURVINK'S LEVERTRAAN DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP HERKINGEN De no.'s van de uitslag verloting P.V. „De Luchtbode" zijn als volgt: 183, 541, 600, 542, 691, 434, 545, 643, 350, 653, 453, 538, 267, 521, 530, 362, 403, 517, 367, 470, 244, 614, 519, 176, 476, 338, 165, 660, 440. Prijzen af te halen bij M. Huizer, Molendijk 33. OUDE TONGE Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: lederen handschoen (rechts); een paar kinderhandschoentjes (grijs); gummi handschoen; dames portemon nee (rood); kinderzakdoekje en kinder- want je (geel). Verloren.; rechter handschoen (zwart); pantoffels (zwart/wit); dames portemon nee; jongens jasje (groen); ketting (hals-) kindermaillot; damesfiets. Inlichtingen: Groepsbureau Rijkspoli tie, Voorstraat 6, Oude-Tonge, dagelijks ttussen 912 en 1417 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9