EIIATIDEII-tllElJWS PUROL Een bloemengroei van emigranten IVOROL I Ditjes en Daijes Glaasje op? Laat U rijden! MIDWINTERBLAZEN IN TWENTE automobielen l>e Bruid Tan Jichokland Open een rekening Bethlehem laar 2e blad Donderdag 23 december 1965 No. 3448 per 1963 EN. ^n en paken in lancieel- .V. >neel [en iwjaar ERING AER" -jV it it is: it it it Tanden blanIc-AdemfHs Onbetwist de beste tandpasta Boekbespreking A. V. d. Vliet |ir"~~~ it it it Nanne ligt in haar bed te luisteren naar het geraas van de storm. Soms schuifelen de dakpannen of rammelt het raam. Als de wind even bedaart, hoort zij in het belendende vertrekje het ge kreun van het schipperskindje. Dan ligt ze met ingehouden adem te luisteren en lATIE- I komen in or. Ivoeligheid vai| Irassen ten oP'I lonkruidbestrij-l Ireekt hier e»| Ihet begin soi«-| >t niet te ga'' mislukking factoren heer van wel duidetf| lesting in Iniet kan «"'l Ie heer van 4 Isante discuss» It door de Irdeel zou w<"' van der We li/en daarop n' r het door W' teze dia's kr mooie en 'f' ;den en het n n stad in dil enkele m voorzitter o" i^erflakkee jpersverenig'l nens woenfa 3 uur in n jaarvergi Een geslaagd Kerstfeest De vergeten groepen Een woord voor de predikanten Een geslaagd Kerstfeest begint bij Galeries Modernes." Deze slagzin prijk te in de étalages van het bekende wa renhuis in één van onze grote steden. Paar is dan weer zo'n zin om een poos je over te mediteren achter het stuur van je auto of in een stampvolle trein- coupé of bij het gezelliige haardvuur, terwijl de regen tegen de ruiten klet tert Een geslaagd Kerstfeest begmt bij G. M." Zou het waar zijn? Men zou het bijna gaan geloven, als men zich reali seert wat we met z'n allen van dat gro te heilsfeit hebben gemaakt, in de we reld enja helaas óók in de kerk. Moet ik nu gaan fulmineren tegen het groen, waarmee we pogen de krib be van Bethlehem op te sieren? Tegen het kunstlicht, dat onze duisternis toch niet kan doorboren? Tegen de kerst kransen, die de honger naar het Brood dat uit de hemel neergedaald is tóch niet kunnen stillen? Tegen de roman tische en commerciële sfeer, waarin we Gods grote daden hebben getrokken? Ik doe het niet, want het kwaad zit veel dieper. Er is geen plaats voor het Kind in de herberg, ook niet in de elk huis tegen wat de huid deert! kerk, omdat er geen plaats is in ons natuurlijk hart. En of we die vijand schap en die afweerhouding nu camou fleren met wat romantiek of met wat godsdienst, dat maakt niet zoveel ver- I schil. In elk geval begint het geslaagde [kerstfeest niet in Galeries Modernes, I daar zijn we het wel over eens. Waar I het dan wel begint? De grote kans op een geslaagd kerstfeest hebben we, dacht ik, in de kerk. Want het Woord I is vlees geworden en het heeft onder [ons gewoond, en het woont nóg onder [ons in de prediking van het Evangelie. De prediking is het enige ons bekende middel om de mensen met God te ver- zoenen. Misschien beschikt de Heere i God nog wel over andere middelen, j maar die zijn ons niet bekend gemaakt. „„'t Is wijsheid naar de stal van Bethlehem te treden Dat is, opdat gij 't weet te komen in Zijn kerk, Gij vindt er Godes Zoon en Zijn verkoren leden. Al gaat het er wat slecht en armelijk te werk." Door middel van de prediking van het Evangelie is de zaligmakende ge- [nade Gods verschenen aan al- Ie mensen." Maar uiteindelijk is de blij de boodschap slechts van waarde voor de armen en verslagenen van geest. De koning Herodes werd ontroerd en ge- i heel Jeruzalem met hem, maar dat duurde niet zo lang. Het echte Kerst- i feest begon in de velden van Efratha I bij een paar eenvoudige herders en in f de tempel bij een paar oude mensen. 1 Of eigenlijk nog eerder, bij Maria, die in haar „Magnificat" zong: Armen heeft Ihij met goederen vervuld, maar rijken f heeft Hij ledig weggezonden." En [eeuwen later heeft Joost van den Von- del het met andere woorden nagezegd: „Hier is de wijsheid ongeacht, Hier geldt geen adel, staat noch pracht; De hemel heeft het kleên verkoren: Al xuie door ootmoed wordt herboren Is van het laatste geslacht." Zouden we misschien, omdat Kerst- 1 feest het feest van de „vergeten groe- [pen" is, in deze donkere tijd van het haar zo geneigd zijn aan de vergeten [groepen te denken? Aan de militairen, I die met de Kerstdagen op wacht moe ten staan en dus geen verlof hebben? Aan de verpleegsters, die hun leven in dienst van de lijdende mensheid heb ben gesteld, een taak, die ook tijdens de feestdagen ononderbroken door imoet gaan? Aan de eenzamen en bejaarden, die juist in deze dagen het-alleen-zijn zo moeilijk kunnen verwerken? Zonder al deze mensen ook maar iets tekort te willen doen, zou ik aandacht willen vragen voor een geheel andere, vergeten groep: die van de predikan ten. Er blijken maar weinig mensen in de gemeente te zijn, die er enig besef van hebben wat er in deze tijd van het jaar van de dienaren van het Evange lie wordt gevraagd. De tijd van vóór Kerstmis tot na Nieuwjaar duiden ze onder elkaar gewoonlijk aan als „de Tiendaagse Veldtocht". Het minimum- werk dat ze gedurende deze tien dagen hebben te verrichten, is acht keer pre ken, waarvan minstens vier keer over het Kerstevangelie. Daar komt dan nog het een en ander bij, zoals Kerstsamen komsten van de diverse verenigingen. Kerstmeditaties voor bejaarden,' Kerst feesten van de zondagsschool, enzo voorts. En in vele gemeenten schijnt het vanzelfsprekend te zijn, dat de do- miné overal zijn woordje doet, want „hij heeft er immers voor geleerd Wat een opgave is het al, om iedere week het Evangelie te verkondigen! Gods Woord te vertolken in mensen woorden, wie is tot deze dingen be kwaam? Men hoort nog weleens dat predikant zijn het gemakkelijkste be roep is er dat bestaat, want „een domi- né werkt maar één dag in de week." Ik geloof niet dat er een predikant is die zijn taak zo opvat. Mocht er wel één zijn, dan is hij gewoon een lui aard, van wie we met een variant op de Spreuken kunnen zeggen dat hij een verscheurde toga of preekjas zal dra gen... Maar al zou hij niet meer doen dan tweemaal per zondag Gods Woord verkondigen, dan is het nóg een taak die te zwaar is om door mensenschou ders te worden gedragen. Om dan van het Kerstevangelie maar te zwijgenDe apostel Paulus, die er toch wel wat van geleerd had, be sluit zijn ambtelijke raadgevingen aan Timotheüs met de veelzeggende woor den: „En buiten alle twijfel, de ver borgenheid der Godzaligheid is groot, God is geopenbaard in het vlees Eigenlijk kun je daar niet over pre ken, je kunt er alleen maar van zin gen! Laten we in onze voorbede onze pre dikanten niet vergeten, opdat ze hun schone, maar moeilijke taak met vreug de mogen volbrengen: een rijke Chris tus verkondigen, die arm geworden is om arme zondaren rijk te maken in Hem. En mogen onze predikanten ik weet niet of één van hen in deze druk ke dagen tijd heeft om naar een „leek" te luisteren zich gedragen weten op de vleugelen van het gebed en mogen beseffen dat God aan hen heeft toebe- trouwd wat Hij aan de engelen heeft onthouden: de bediening van het Woord der zaligheid. En wanneer zij dat heil- geheim niet in volle diepte kunnen peilen, laten ze zich dan troosten met deze woorden uit een Kerstpreek van Dr. H. F. Kohlbrügge: „Laat ons in on ze harten bewaren en overleggen wat wij nog niet zo recht kunnen uitleg gen en uit elkander zetten evenals Ma ria, de begenadigde, dat deed, die ook niet recht alles zo vatten kon wat zij hoorde en zag, gelijk betuigd wordt: Doch Maria bewaarde deze woorden al le tezamen, die overleggende in haar hart." Ik wens alle lezers een gezegend Kerstfeest. Waarnemer. en U ontvangt en betaalt op een snelle en eenvoudige wijze. Een handtekening is voldoende en wij zorgen voor de rest. Voor al uw bankzaken naar de BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN OUDDORP Sluitingsdagen gemeente-secretarie. In verband met de herindeling gemeen ten per 1 jan. 1966 de gemeente-secre tarie op 29, 30 en 31 december a.s. voor het publiek gesloten zijn (wegens ge deeltelijke verhuizing naar Goedereede.) RIJMEN VAN TIJMEN Mijnen kwijnen ietwat. Kolen niet in tel. Alles tengevolge, Van die aardgasbel. Limburg merkt het reuze. Heus geen kolennood. Vele kompels hebben. Strakj es daar geen brood, 't Onderaards gewriemel, Wordt veel minder hoor. 't Zwarte goud of aardgas. Ja, wat gaat nu voor? Wie is graag in d' olie? Wie mint 't zwarte goud? Het wordt met de mijnen, Toch wel wat benauwd. Dafjes rijden strakjes. Vanuit Limburg weg. Alles ten gevolge. Van die mijnenpech. Weer een andere serie. Wordt geproduceerd. En het loopt natuurlijk, Als vanouds gesmeerd, 't Loopt in de miljoenen, Wat men bouwen gaat. Ondergrondse werkers. Zijn er mee gebaat. Er komt heel wat kijken, Eer 't zozeer zal zijn. Maar in al die plannen. Zit een vaste lijn. Duizend man vervoert men, Strakjes door de lucht. Dat wordt voor zeer velen, 'n Goedkope vlucht. Voor twee honderd gulden, Naar de overkant. In de hope dat men, Onderweg niet strandt. De techniek durft heden, Toch wel heel wat aan. Men schijnt in die dingen, Nergens voor te staan. Veilig-vlug-voordelig Geldt dat straks ook hier? 't Allergrootste vliegtuig, Staat al op papier. Tijmen Jenever wordt genuttigd uit een glas van 35 cc inhoud. De sterkte hiervan is SS'/o, d.w.z. 100 cc. jenever bevat 38 cc. zuivere alkohol. Dit betekent dus per glas van 35 cc. inhoud: 13,3 cc. alkohol. Voor een glas bier dat een sterkte heeft van 5"/o betekent dit 12,5 cc. alcohol. De snelheid waarmee alkohol in het bloed wordt opgenomen hangt onder meer af van de tolerantie van de bestuurder, de hoeveelheid voedsel die hij heeft geno ten, de aard van de gebruikte drank en het tempo waarin dat gebruik plaats vond. Als ruwe maatstaf voor een ge middeld individu (70 kg.) met de min ste tolerantie kan per consumptie een bloed-alkoholgehalte van 0,25»/oo wor den aangenomen en voor de verbran ding van de alkohol kan 0,15''/oo per uur worden aangehouden. Het wachten tot dat de alkohol is uitgewerkt is dus een kwestie van geduld! Na vier glazen zal het daarom ruim 6 uur duren voor het lichaam de gebruikte alkohol heeft ver werkt. Wie de veiligste weg kiest voor zichzelf en anderen, drinkt geen enkel glas als hij binnen IV2 uur nog rijden moet. Wat is de uitwerking van alkohol? Proefondervindelijk is vastgesteld dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alkohol-gehalte van 1 promille (dat is 1 gram alkohol op 1 liter bloed) de opmerkingsgave met 35%, de reactie tijd met IT'/o, de vaardigheid tot juist handelen met 10"/o verminderde. Reeds bij 0,5 "/oo kunnen het evenwichtsgevoel (wijze van rijden), het perspectivische zien (inhalen!), de reactiesnelheid (rem weg), de nachtblindheid (rijden bij duis ternis), het visueel onderscheidingsver mogen (kleurenblindheid), de diepte- waarneming (afstand schatten) enz. worden gestoord. Overdreven? Het is duidelijk dat een werkelijke dronkaard meestal niet aan het besturen van een voertuig toekomt of daarvan door der den wordt weerhouden, maar dat het grote gevaar op de weg wordt gevormd door de bestuurder aan wie weinig op vallends valt waar te nemen, maar bij wie „enkele glaasjes" hun uitwerking niet hebben gemist. De conclusie is duidelijk: Een goede rijder, die de gezelligheid van een glaas je niet wil ontberen plaatst zichzelf voor de keuze: of zich te laten rijden (openbaar ver voer, taxi, echtgenote, verloofde, vriend) of te wachten totdat de alkohol is In Twente wordt no galtijd het Midwinterblazen in ere gehouden in de Adventstijd. Het eeuwenoude gebruik is in zo verre „gemoderniseerd", dat het in wedstrijdvorm wordt gehouden. In de gemeente Losser werd een wedstrijd voor senioren gehouden welke gewonen werd door de blazers uit Saasveld, die wij hier in actie zien boven de put. Na 1945 zijn ongeveer 130.000 neder- landers naar Australië vertrokken. Zo valt het te verklaren dat bijna iedere Nederlander wel een vriend of zelfs een familielid naar dat ver gelegen wereld deel heeft zien vertrekken. En als de herinneringen aan hen, juist nu tijdens de Kerstdagen, ons zo sterk voor de geest verschijnen, dan vragen natuur lijk hier zovelen zich af, hoe zullen zij het maken? Kerstmis op het zuidelijk halfrond wordt in het begin van de zo mer gevierd. Op de stranden bij de gro te steden stromen de mensen bijeen. Zeker, zij doen dit om de warme en stoffige huizenzee te kunnen ontvluch ten. De vrije natuur in. Zij doen dit im mers elk zomerweekend. Maar met Kerstmis schept men met elkander een sfeer van vertrouwen en goedheid, dat zich duidelijk manifesteert in het zich als mens onderling gebonden te voelen op dat veraf gelegen continent. Wel voelt men dan het gemis van de onster felijke sfeer uit de oude landen; van vredig brandende kaarsjes in naaldbo- men van herten in de sneeuw of van een kerstnachtwandeling bij helder weer als dan de sterren een sterker en toekomstverwachtingsvoller licht naar de donkere aarde schijnen. Want er is in Australië met Kerstmis eigenlijk te veel licht. Er wordt, zoals in de oude landen, veel aandacht geschonken aan het (kalkoen) kerstdiner. In Australië verwacht men ook de vrede, al weet men dat het nog zóveel maal Kerstmis moet worden alvorens die vrede einde lijk zal komen en er dan permanent zal zijn. Er is nu slechts vrede in symboliek. Een voorbeeld daarvan is de Christmas- tree die in een onberispelijk, vlammend oranje tegen de bijna altijd blauwe lucht alleen maar vreugde uitstraalt! De Australiërs en de emigranten zen den daarvan afbeeldingen op naar fa milieleden en vrienden. Of afbeeldingen van andere bloeiende bomen en bloe men. Heel toepasselijk zou een bos ever lastings (strobloemen) in gedroogde staat kunnen worden opgezonden. Soms treft men in niet al te droge streken, grote hoeveelheden van deze bloemen aan. Met hun ineenvloeiende kleuren verdringen ze het schaarse groen in het overigens ruwe landschap. Al zoeken de, vindt men er ook orchideën, waar van de spin-orchidee heel typisch de vorm van een spin in eigen gedaante weergeeft. Ook tere soorten, als de uitgewerkt alvorens weer te gaan rij den. De prijs van een taxi of een hotel overnachting weegt niet op tegen de „prijs" voor het rijden onder invloed... Een goed gastheer of gastvrouw houdt er rekening mee dat alkohol en verkeer niet samengaan! Glaasje op? Laat U rijden! blauwe en gele orchideetjes, nauwelijks ter grootte van een sneeuwklokje, zijn vondsten apart en gelden, afgebeeld als kerstgroet, zeker tot de meest geliefde bloemen. In een vreemd land groeien als vanzelf ook vreemde bloemen. Zij doen tenminste vreemd aan, maar wie eenmaal vertrouwd is geraakt met vorm grootte, geur, kleur en bisotoop van dergelijke bloemen, vraagt zich alleen nog af, hoe bestaat het dat ze zó mooi zijn! Hier mogen gerust de kangeroe- paw en de catpaw (paw is spoor) ge noemd worden. De kangaroo-paw )ani gazanthus manglessii) is de nationale bloem van West-Australië. Ze heeft lan ge rode stengels en draagt daarop groen rode bloemen. Deze bloemen eenmaal op hun vindplaatsen aangetroffen, bren gen de bezoeker terug naar een prehis torisch tafereel. Een prehistorisch beeld geeft zeker ook de black-fellow, een korstammige plant getooid met lange naar beneden gebogen spritvormige bla deren. Vooral als tussen hen in de kan- garoopaw met hun vreemdsoortige bloe men verschijnen. De meest populaire bloem in West-Australië is de blauwe leschenaultia. Staan ze in volle bloei, dan bedekken ze in allerlei blauwe schakeringen hun uitgebreide groei plaatsen. En zo zijn er meer. In de len te veranderd „the bush" van West-Aus tralië in een tuin van weergaloze pracht. De flora bevat over 6800 soorten die met elkaar wedijveren in kleur en ver schijning en vormen samen een verruk kelijk bloemenkleed aan hen die het kunnen zien. Dat zijn de Australiërs. De MINIATUUR COMPUTER KAN TRANSPORT TRANSFORMEREN Een miniatuur computer, niet groter dan een draagbare radio, die een vlieg tuig of een oceaanstomer zou kunnen besturen of de productie van een olie raffinaderij regelen wordt door een vooraanstaande Britse groep van elec- tronica-fabrikanten op de markt ge bracht, aldus „De Molenaar". Een prak tischer toepassing voor deze computers is om als regelaars in Chemische fa brieken. Staalfabrieken en Olieraffi naderijen te dienen. De computer is ook bij uitstek geschikt voor het regelen van het wegverkeer in drukke stadscentra en om electrische centrales en gasfa brieken te bedienen. Imperial Chemical Industries is één van de eersten die een order voor deze nieuwe computer heeft geplaatst, t.w. de micro-miniatuur appa raten, de Argus 400 en Argus 500 ge naamd. Ook de Universiteit van Manchester heeft zo'n computer besteld, die ge bruikt zal worden voor het verwerken van gegevens die worden ontvangen door de mark 1 radio-telescoop van Jod- rell Bank. lente daar is niet voorbij, het wijde land ligt nu weer maanden en maanden in een vaak doodstille hitte met alleen maar een verdorde totaalrest van al die mooie bloemen. Gelukkig zijn vele van die bloemen op kaarten afgebeeld en worden door een bevolking van zo'n internationale afstamming, naar bijna alle landen van de wereld verzonden. Verzonden als bloemengroet voor Kerst mis. D. HOOGZAND Als kind was Kerst een feest zo blij Vlak bij was Bethlehem Als moeder zong in noze rij Vereend met vaders stem Wij zongen saam van lof en prijs Van Eer zij God! met klem. Er stond geen kerstboom op de reis Maar 't kind van Bethlehem. Nu zet men bomen om de stal En Jezus ziet men niet. Stil zijn de huizen overal Waar hoort men nog een lied? De weg van 't Woord is helder licht Daar hoeft geen kaarslicht bij. Voor hem die 't oog op Christus richt Is Bethlehem vlakbij. Lanerta „Voor peuters en kleuters" door A. van Vliet-Ligthart Schenk. N.V. Uitgeversmaatschappij De Graafschap, Aalten. Dat is nu eens een echt boek, om voor de „peuters en kleuters" voor te lezen! Ongekunsteld, goed begrijpelijk, in ech te kindertaal. Sommige verhaaltjes zijn in versvorm, andere in kinderproza, met niet al te lange zinen. Er staat bij ie der verhaal een fraaie tekening, wat de kinderen nog meer aandacht zal geven. Klaas Vaak bijvoorbeeld, met zijn zak met zand en dan de drie wilde rakkers (blz. 26) vinden we wel bijzonder mooi. Het is een vertelboek dat het „doen" zal. Het is zeer fraai uitgevoerd, de der tig verhaaltjes zijn op prima papier ge drukt met duidelijke letter en gebonden in fraaie band met stofomslag. Groot formaat, prijs 6.90. Voor nieuwe en goede gebruikte onder volle garantie. GARAGEBEDRIJF Julianaweg 78 - Telefoon (01877) 7 64 Mellssant [VERVOLGVERHAAL door L. KOMBRINK [Copyright J. J. Groen Zn. N.V. Vrouw Brand heeft het lopeens geweldig druk. Toch vindt ze jnog tijd om Gart op z'n nummer te zet- tten die op kletsnatte kousevoeten door ide gang komt sakkeren en daardoor de [gang vuil maakt. De schippersvrouw [kijkt ietwat schichtig naar de moppe rende vrouw. Ze zit dicht bij de kachel fen de damp slaat haar uit de kleren. {Haar gezicht is bleek, de haren plakken [haar tegen de slapen. Met bezorgde jogen kijkt ze door de nauwe opening jvan de eveneens natte deken. „Vooruit Nanne, sta daar niet zo te pijken. Haal een kruik uit de kast; ik [heb nog heet water over. En tot de bib- I berende schippersvrouw: „Mens doe dat [kind toch uit die natte deken" en dan [weer tegen Nanne: „Toe kind, haal eens [een droge van boven. Zij moppert op Brand, die met een tgelijkmoedig lachje staat toe te kijken. liiDie mannen doen niks. Je bent zo aan jde beurt voor droge kleren, hoor! Eerst [moet dat wurm en ook haar moeder on der de wol". Nanne plaatst een kruik op het zin ken aanrecht en wil hem volgieten, maar haar moeder voorkomt dit. „Laat maar kind, je morst toch. Zoek maar een vlug droge sokken op voor je vader en Gart." „Ik ben helemaal nat, Jante", brengt Brand in het midden „en Gart ook". „Dan moet je maar even wachten Ziezo, die is vol" en de vrouw een wenk gevend: „Kom mee stumperd. Een beet je warmte zal je goed doen. Waar is je man?" „In de schuit denk ik. Hij zal wel hel pen om de zeilen te bergen", antwoordt ze zacht. „Maar hij is toch óók nat. Vooruit Gart haal ze op, de knecht ook", en Gart loopt met een verongelukt gezicht de deur uit. Het gezin van Brand is met vier per sonen vermeerderd. De jonge schip per en zijn knecht zitten bij de kachel, nadat zij voorzien zijn van droog goed. De schipper heeft kleren aan van Brand en de knecht kan samendragen met Gart. Nog altijd buldert de storm over het eiland. Het is gezellig in de huis kamer. De roodwangige kachel ver spreidt een aangename warmte en de schipper vertelt met neerslachtige stem, hoe de storm hem overrompelde, 's- Morgens vroeg was hij uit Lemmer ver trokken. Het was toen goed zeilbaar weer. Er zat wel een buitje aan de lucht maar och, het was voor de wind. Toen het begon te dagen, kwam de storm zo plotseling opzetten, dat het onmogelijk was om terug te keren. „En nou zit de schuit onder water", zucht hij, dan stampt hij met zijn voet op de vloer en vloekt. Nanne, die met verstelwerk bezig is, schrikt. Het is de eerste maal, dat ze hier in huis hoort vloeken. Vast en ze ker zal vader daar iets van zeggen en verwachtend kijkt ze hem aan. Brand kijkt de man hoofdschuddend aan en zegt met kalme stem: „En vloek je nu, omdat je met je vrouw en kind gered bent? Betekent dat schip zoveel voor je, dat het behoud van mensen levens niet meetelt? Zeker ik weet, wat het zeggen wil, zo van je spulletjes af te moeten stappen, zonder iets mee te kunnen nemen. Maar bedenk schipper, dat het verlies van je schuit niet opweegt tegen het bezit van vrouw en kind. Door Gods goedheid is het ons mogen gelukken om jullie te redden. Jullie hadden ook dood in zee rond kunnen drijven". „Voor mij was dat niet erg geweest" zegt de schipper schamper. Ik ben to taal geruïneerd en een prettig vooruit zicht is het niet, om je verdere leven te tobben om je kop boven water te hou den". De korte dag spoedt ten einde. Bui ten blaten de schapen. Hun weide is on der water verdwenen en nu knabbelen ze aan het korte gras, dat hier en daar op de terp groeit. Al hoger stijgt het water. Steeds kleiner wordt het lage eiland, want het vloedgetij is nog niet losgerukt van de zeebodem en worden voortgestuwd door stroom en wind. Als kleine eilandjes drijven ze voort; som mige botsen tegen de Noorderdam of worden over de palen geslagen, zodat ze in de rietvelden terechtkomen. Later wanneer het woeden van de zee is be koeld, zullen schippers jongens of vis sers deze grote bonken veen uiteen- trekken, omdat er enkele malen geld stukken in werden gevonden. En altijd was er wel iemand bij die wist te ver tellen, hoe dat geld daar in kwam. Had er vroeger geen eilandje tussen Urk en Schokland gelegen? Nagele, dat in één nacht werd verzwolgen door het water? Langzaam breidt de schemering zich over Schokland uit. De zon zinkt weg naar de kim. Aan de Westelijke horizon vegen purperen wolkenflarden en zetten de zee in brand. Langzaam aarzelend alsof zij zich schaamt, verbergt de zon zich achter het kleed van fel oplich tende kleuren. De vissers wijzen er el kaar op. „Hij gaat in een nest onder" vertelt oude Bart aan de anderen en dezen knikken. Oude Bart wil hiermee zeggen, dat het morgen weer slecht weer zal zijn. Voortdurend zoeken hun ogen de woelige watervlakte af. Maar er is niets te zien dan wild kuivende golven en op de rede van Schokland tientallen, voor anker liggende schepen, waarvan de masten als dunne naalden tegen het zwart van een wegdrijvende bui om hoog pieken. De Middelbuurt is nog een kleine massieve boomgroep en de Zui- dert schijnt nog maar even boven het water uit te steken. Doch het is gezichts bedrog want de Zuidpunt van Schok land is eveneens een hoge terp, die vele meters boven N.A.P. ligt. „Het zal me benieuwen, hoe die luid- jes daar het maken", wijst een schip per in de richting van de voor anker liggende schepen. „Niks geen last hoor!" weet een ander. „Er is goeie ankergrond en dat zegt alles". „Ik ga naar boord" vertelt oude Bart, „en jullie doen goed om naar je land- vasten te kijken. Als er een kapot schuurt, ga je drijven". „Net als de jongens van Flip van ouwe Bape", lacht een der jongeren. „Dat was van de zomer met die on weersbui, weet je nog wel, Bart?" De oude man knikt. „Pas maar op, dat het jullie niet overkomt, goeden avond." zou ze er zo vreselijk graag heengegaan zijn. De schipbreuk heeft het rustige een tonige leventje van de eilanders ver stoord. Een storm is geen nieuwje, maar dat een schip dicht bij de haven ten on der gaat, is niet alledaags te noemen. Vele gedachten dwarrelen door Nanne's hoofd. Zij ziet weer de wilde golven over het zinkende schip slaan, de vech tende botter en de vrouw, die met bleek gezicht in de schuit stond. Haar dam pende kleren, toen ze bij de kachel zat, en haar angstige blik, wanneer ze naar het kindje keek. Zou de vrouw slapen? Vast niet. Hoe zou ze kunnen slapen met het zieke kindje naast haar? Hoor de wind eens. 't Is net alsof het huis dreunt. Zouden er nu ook lichtjes over de terpen dwalen en zou Bart óók kun nen slapen? Nog eenmaal gaan haar ogen open. De vage omtrekken van het raam worden verlicht door het flikkeren van de blik sem, heel ver weg. Dan slaapt ze in, doch de gebeurtenissen van de voorbije dag woelen nog lang na in haar geest en onrustig is haar slaap. Als vrouw Brand heel laat even komt kijken, vindt ze de dekens op een hoop gewoeld. Vlug, maar voorzichtig dekt ze Nanne toe en er ligt een tedere trek op haar gelaat, wanneer ze een kus op Nanne's voor hoofd drukt. Dan glijdt ze als een spooksel weg in haar witte nachtpon en sluit behoedzaam de deur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 5