I 19 m in De lonen, de ar beidsproductiviteit en de inflatie Kerstfeest 1965 keRStstemming keRstlieó Spannende hertenjacht te Nieuwe Tonge F^C. KORTEHEG s ZOON bioeitentoonsteiiing jje jaargang Donderdag 23 december 1965 No. 3448 CHR. STREEKBLAD OP GEREF0RME3ERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het WereEd- blijdschapmotief. l^-^r ->—rrrrr NflflR DE Fruitmamfen en Fruitbakies „De Fruitcentrale" BUITENLAND Reebok brak uit en rende de polder in Goeree-Overfiakkee befiaaide hoogste prijs op Tuipenkerst- te Haarlem la PEINS HJBNDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 28 2», na 8 uur avondj TeL 20 17 Giro 187980 ABONNEMENTSPKIJS 2,80 FEB KWAETAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. Fergchgnt ttneemaal per week: dinsdag- en viydagavond We hopen, dat uit ons eerste artikel over dit onderwerp duidelijk zal zijn ge morden hoe nodig het is, dat bij loons verhogingen de norm wordt aangehou- ijen van de produktiviteitsstijging. De cijfers van deze laatste zijn wel enigs- ïins globaal en men kan wel eens om bijzondere redenen er een keer boven- jit gaan als men dit dan later maar rec- jificeert. De produktiviteitsnorm moet men hanteren over een korte reeks van iaren. Van inhalen komt echter natuur lijk nimmer iets terecht, integendeel, men gaat voortdurend dapper door met verhogingen, ook al overtreffen die soms verde het percentage van de pro duktiviteitsstijging. Men laat het C.P.B. rustig rekenen, maar aan de cijfers, die liet produceert ,heeft men zich nog nooit gehouden. Men vindt ze te laag. Daar kan uiteraard het C.P.B, niets aan doen. Het devies van de vakbonden is: ho ger loon. Met enige percenten is men niet tevreden. Dat bleek speciaal ver leden jaar. In 1964 was n.l. de stijging van de produktiviteit 7,5"/o, maar de lonen gingen met 15»/o omhoog. Dat was (ie beruchie explosie. Voor 1965 is de eerste geschat op 4<'/o, maar de laatste gingen met 11 a 12% omhoog. En terwijl de raming voor 1966 van de eerste op 5«/o staat, ziet het C.P.B, voor de lonen, inclusief huurcompensatie, verzwaring sociale premies etc, een stijging van 9,5 'k de regering heeft nu hiervoor Vla genoemd, maar daarvan zal wel weer niets terechtkomen). Zo speelt zich voor onze ogen op dit terrein een proces af, dat hoogst merk waardig is. Iedereen weet, dat de eco nomische spelregels permanent overtre den worden, maar men gaat vrolijk door op de ingeslagen weg. De vakbonden stellen welbewust veel te hoge eisen; de werkgevers zijn onmachtig om er voldoende weerstand aan te bieden, om dat ze zwaar gehandicapt zijn door de meer dan volledige werkgelegenheid, dus het tekort aan arbeidskrachten en de regering heeft blijkbaar niet de macht en de moed om de goede normen te handhaven. Speciaal de vakbonden staan hier schuldig. Zü eisen een sterke optrekking van lonen en minimumlonen, verbetering van de secundaire arbeids voorwaarden door arbeidstijdverkorting langere vakanties, loonindexering waarop we nog terugkomen enz. De legering poogt zich nog enigermate te houden aan de macro-economische ge gevens, maar dat wordt haar door de vakbonden onmogelijk gemaakt. Hun leiders staan onder zware druk van de leden. Komen ze niet met ruime cijfers voor de dag, dan dreigt het percentage van 40, dat slechts lid is van een vak bond, nog verder te dalen. Op dit punt zijn het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. één pot nat. De leiders werken eensge zind en broederlijk samen. Een roomse functionaris verklaarde onlangs onom wonden: „Onze bond (Willibrordus) zal een heleboel herrie schoppen in een aantal c.a.o.'s als inderdaad Vk het ma ximum toelaatbare is bij de loonstijging voor volgend jaar". Wij vinden dit niet alleen onbe schaamde ,maar ook zeer onverstandige taal, Wat hebben de arbeiders aan hoge lonen als de helft van de stijging weg gaat aan hogere prijzen? Ze zijn alleen gebaat bij reële verbeteringen. Niemand is tegen hogere lonen wij ook niet maar er moet ruimte zijn voor een wel vaartsvermeerdering. En deze ruimte zit in de stijging van de arbeidsproduktivi- teit. Al vele jaren echter is de loon stijging veel sterker geweest dan de groei van de produktiviteit. Dit blijkt uit de volgende cijfers. Neemt men als basisjaar 1954 met het indexcijfer 100, dan stonden de gemid delde uurlonen in 1965 op 232 en de kos ten van levensonderhoud op 145. Een deel van de nominale loonstijging is dus opgeslokt door de hogere prijzen. Men i^an hieruit gemakkelijk het reëele d.i. het feitelijke loon, uitrekenen. Dat is gedurende de laatste elf jaar slechts op gelopen met 232 145 x 100 160, een stijging dus niet van 132, maar slechts van 60. Meer dan de helft van de loons verhogingen ging dus weg aan prijsstij gingen! Voor de outsider zal het vreemd zijn te vernemen, dat het cijfer van de arbeidsproduktiviteit eveneens ongeveer 160 bedroeg, m.a.w. het reële loon komt ondanks alles toch niet hoger dan de stijging van de produktiviteit! Dit ligt trouwens ook voor de hand. Het is n.l. zo, dat het deel van de loonstijging, dat boven de produktivi teitsnorm uitgaat, betaald moet worden uit de winst van het bedrijf, die dus kleiner zou worden. Dat betekent niet alleen geringer inkomen voor de eige naar of lager dividend voor de aandeel houders, maar ook minder kapitaal voor investeringen, waaronder de produktie- capaciteit gaat lijden. Wil de bedrijfs leiding dit niet, dan moeten de prijzen omhoog, anders glijdt het bedrijf af naar een z.g. marginale produktiviteit d.w.z. dat het nog net op de rand van het voartbestaan schommelt. Prijsverho ging echter kan de concurrentiepositie van de bedrijven ten opzichte van bin nen- en buitenland in hevige mate aan tasten, zodat de afzet vermindert. Uit de berichten in de bladen van de laatste tijd blijkt wel, dat menig bedrijf in moeilijkheden komt. Kleine worden al sedert een aantal jaren aan de lopende hand geliquideerd, grotere zoeken het in fusies, maar de sluiting van textiel fabrieken in beventer en Enschede is toch wel een teken aan de wand. Het namelijk, dat U heden gebo ren Is de Zaligmaker, welke is Christus de Heere. (Lukas 2 II) Al Gods heil is tot mededeling, er is geen enkele deugd Gods in de Christus opgeluisterd, of het is voor de kerk haar tot blijdschap. Ik verkondig u grote blijdschap, 't Is een boodschap, welke door de herstelde harmonie met God met de wereld en onszelf, de meest aangename en verheugende gestalte des harten schept. Daarom ik verkondig u deze; de Engel stalt dit als het ware uit. Dat is iets anders dan veertig eeuwen geleden toen God cherubs (branders betekent het), vlammenwerpers des hemels zond, om de gevallen mens buiten Edens hof te houden. Maar thans, nu het beeld Gods is hersteld, komen de Engelen Gods, om de in de nacht ronddolende nachtwaker aan te zeggen dat een herwonnen para dijs geopend hem wacht; dat hij mag en kan terugkeren om wel een zelfden „heerlijken" God te ontmoeten, maar wiens uitstraling hem niet meer doden, maar mede verheerlijken zal. De heer lijkheid des Heeren zal dien mens in haar stralen opnemen en mede verheer lijken, d.w.z. 't zal weer de van God om- schenen en doorwoonden mens worden, geen duisternis, geen wildgedierte, geen satans-engelen die benauwen, geen vlammen der hel, geen van die alle zul len meer permissie of bevoegdheid heb ben om de mens te doen vrezen, om hem te straffen; niets van dit alles meer Waar God omschijnt, waar de hemel door Bethlehem heen weer tot de aarde kan komen tot saamsmelting in God, daar is voor niets plaats meer dan voor grote blijdschap. Het Evangelie in 't paradijs geopenbaard, is thans vervuld, de Engelen hebben mogen inzien, en de mensen mogen toetreden, om zonder vrees God te ontmoeten. Ik verkondig u grote blijdschap, een internationale, n.l. die al den volke we zen zal; een wereld-blijdschapsmotief. Hier is iets, dat door alle geslachten en volken en natiën en talen zal heengaan. Gelijk het beeld Gods zich eerst ten vol le ontplooien zou over niet één of twee mensen, maar in een mensheid in dui zendvoudige variant der geslachten en volken, zo zal deze herstelling er een zijn, die het centrum van het menselijk leven raakt, en daarom universeel en internationaal zal zijn. Het is iets, wat al wat tot het men selijke van de mens behoort, wat al wat de geschiedenis der mensheid raakt zó zal treffen en vervullen, dat het de spil zal zijn, waar alle geestelijke en stoffe lijke levensfunctionering zich om zal bewegen; verwerping er van zal neder- daling tot in de hel inhouden, onder gang van beschavingen, verwoesting der cultuur, ontadeling der zeden, en hei dendom in alle barbarisme; maar om helzing van deze boodschap zal het gro te verloren woord aan het woordenboek der mensheid terugbrengen; wat de we reld niet (meer) kent en teruggevonden onze ziel tot de hoogste hemelen zal opheffen: blijdschap. Blijdschap uit de herstelde harmonie met de Eeuwige, met de wereld (schepping) en met zich zelf, uitvlammend maar weerkaatst in de mens, is het meteen diens zaligheid. Wat is nu in deze Engelenboodschap het treffende, toespitsende woord; waar zit het nu eigenlijk in, dat de blijdschap kan oplaaien als vlammen des Heeren? Dan dienen we op geboren de nadruk te leggen. In de oorspronkelijke (Griekse taal) is het zó uitgedrukt, dat het woord je geboren" voorop staat, dus daar valt de nadruk op. We lezen dus zoals het er staat, n.l. geboren is ulieden heden enz. Geboren, daar hebben de eeuwen nu naar uitgezien; besloten was het in de eeuwige Raad Gods; beloofd in de tijd, reeds aanstonds na de val, uitgebeeld en voorspeld in ceremonie en profetie, ingeroepen in het smachten en smeken der ganse aarde bij monde, bij „ziele" van wachters, dichters, profeten, bid ders en zuchters, maar nu heden is het werkelijkheid geworden, geboren. U is geboren! Het moge dan nog niet zijn het volle bewuste omhelsde verze kerende bezit; het is toch de permissie, het vrij geleide, waarmede ge de poort van Bethlehem zult mogen en kunnen binnentreden. Is het wonder, dat bij deze eerste Kerstpredicatie door hemelpredikanten een dienovereenkomstig hemellied weerklonk! Een menigte des hemelsen heirlegers was daar van stonde aan bij tegenwoordig. De Kerstcantate des he mels zal worden uitgevoerd. Dit is he melse liturgie. De Engelen zongen hun Engelenzang, omdat zulk een boodschap niet zonder zang bestaanbaar is. Bood schap en lied vormen één geheel. En Engelenzang was ook de boodschap; het is alles dezelfde idee, dezelfde heer lijkheid der genade Gods, maar op an dere wijze; 't is alles openbaring van, amen op de grote inhoud van het wel behagen Gods. PROF. G. WISSE zijn aanwijzingen voor een aanstaande crisis in het bedrijfsleven, die wel eens zou kunnen leiden tot een aantasting van het welvaartspeil. Dit alles kan slechts vermeden worden door matiging van de looneisen en het zich strikt hou den aan de wetten der economie. Hierbij komt nog, dat de steeds ho gere lonen automatisch hogere prijzen veroorzaken en dit betekent een perma nent voortschrijdende waardedaling van het geld, dus inflatie. Het is natuurlijk onbillijk, deze op rekening van fabri kanten en handel te schuiven. De loon kostenstijgingen moeten, voorzover ze de produktiviteit te boven gaan, worden doorberekend in de prijzen. De minister van Econ. Zaken kan dit wel pogen te remmen, maar daaraan is ook een grens. De bedrijven moeten toch al voor alles en nog wat opdraaien. Het is onrecht vaardig alles op hen af te wentelen. Daarmee verhaast men slechts een re cessie in onze economie met daarin be grepen een dreigende werkloosheid. Grote prijsstijgingen zijn dus onaf wendbaar bij deze politiek van de vak bonden. Zij zijn de grote gangmakers van de inflatie, hoewel zij het helaas niet alleen doen. Over deze inflatie hebben we herhaaldelijk geschreven, maar het is nodig dit te blijven doen, want er dreigen enorme gevaren. We geloven wel niet, dat het veel helpen zal, want ondanks de telkens herhaalde waarschuwingen van de president van de Ned. Bank Dr. Holtrop, van onze meest prominente economen als We- melsfelder, Hartog, Witteveen, Heertjes enz., van leiders uit het bedrijfsleven, van diverse parlementariërs en niet te vergeten van vele persorganen, gaat men vrolijk voort op de ingeslagen weg onder aanvoering van vakbondsleiders en ministers, de eersten omdat hun le den van het standpunt uitgaan, dat ze nu hogere lonen moeten hebben, daar het in een recessie (economischee inzin king) niet gaat en de laatsten om via spectaculaire rijksuitgaven goodwill te kweken voor hun politieke partijen. Hoewel ze allen heel goed weten, dat men juist op deze manier een recessie veroorzaakt, gaat men voort op de reeds jaren betreden weg, alleen in een steeds sneller tempo. Was het voorheen onge veer 2''/o per jaar, na 1960 gaat het in flatie-proces met jaarlijks 5°/o voort. Men vindt het heerlijk steeds hogere VOOR BETER f^ lonen te ontvangen, maar men reali seert zich niet, dat men er naar ver houding steeds minder voor kan ko pen. Een methole, die dit proces nbg zal verergeren, is dat van de z.g. indexatie. Men gaat n.l. meer en meer het inflatie percentage inbouwen in contractuele geldbedragen. Dat is zo b.v. al met le vensverzekeringen, men heeft voorge steld de nominale waarde van obligaties gelijke tred te doen houden met de in flatie en nu gaan weer stemmen op voor loonindexatie. Dit betekent, dat men de lonen wil gaan koppelen aan de prijzen en ze dus waardevast wil maken via de c.a.o.'s De consequentie daarvan is een speciale jaarlijkse verhoging van laten we zeggen 5''/o. We geloven, dat men zo doende de paarden achter de wagen spant en door veiligstelling van de loon- trekkers de inflatie juist gaat sanctio neren per contract en ze bovendien nog extra gaat stimuleren. In een tijd, dat er toch al zo erg met onze gulden wordt gesold, gaat men op die manier de in flatoire ontwikkeling nog meer in de hand werken, omdat dan niemand meer schade van de inflatie heeft, naar het schijnt en dus alle weerstand ertegen geheel gaat wegvallen. We kunnen dus helaas niet erg opti mistisch zijn over de ontwikkeling van onze economie. De weg van de minste weerstand blijkt nog altijd voor vak bondsleiders en ook voor ministers uit het Kabinet-Cals de meest aantrekke lijke. MID0ELHflRNlS-TEL:Z328 Kon Hij nog lager dalen dan in een beestenstal, toen Hij uit lichte zalen verkoos dit donker dal, om vijanden te halen uit diepten van de val? Dit deed de eng'Ienscharen uitgalmen in een lied voor herders die daar waren, maar die verstonden 't niet, tot één 't ging openbaren welk wonder was geschied. Zij die in 't donker dwalen van hun bekommernis, zien plotseling de stralen doorbreken hun gemis. Een wond're vree komt dalen van die geheimenis. De Zoon van God geprezen, die hoog.ste Majesteit, wou Zoon des mensen "wezen in onze schamelheid, om kranken te genezen van ongerechtigheid. M. Nijsse Speciaal in het opmaken van B. y. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk ^6 MIDDELHARNIS Fronkrijlc Zoals ook algemeen werd verwacht is generaal Charles de Gaulle j.l. zondag herkozen als president van Frankrijk. Een grote meerderheid kreeg hij niet: ongeveer 55 procent van het totale aan tal uitgebrachte stemmen. Zijn linkse tegenstander Mittérand kreeg er onge veer 45. Vergeleken met de eerste ronde op zondag 5 december, had De GauUe 11 procent meer; Mittérand kreeg er ongeveer 15 procent bij. Zoals altijd behaalde De Gaulle zijn hoogste resultaten in de sterk Rooms- Katholieke streken van Frankrijk: Bre- tagne en Elzas-Lotharingen. Daarente gen moest Mittérand het hebben van de „achtergebleven gebieden", de de partementen ten zuiden van de Loiire. Achteraf zouden hele beschouwingen kunnen worden gewijd aan de ver schuivingen. Waarschijnlijk is wel, dat de mensen van de centrumpartij van Lecanuet de raad van hun leider om blanco of op Mittérand te stemmen niet hebben opgevolgd, maar voor De Gaul le hebben gekozen. Daarentegen zijn de uiterst rechtsen blijkbaar overgelopen naar Mittéraiid. Belangrijker is echter de vraag, wel ke gevolgen de overwinning van De Gaulle zal hebben, zowel voor Frank rijk als voor het buitenland. In Frank rijk wordt wel verwacht dat hij, ge schrokken van zijn prestigeverlies, wat concesssies zal doen op het punt van de economische en sociale politiek. Maar wat de buitenlandse koers betreft is het niet aan te nemen, dat daarin verandering zal komen. De president heeft dezelfde macht en dezelfde be voegdheden als voorheen en hij is niet de man om daar geen gebruik van te maken. Weliswaar bleek hij kortgele den bereid om ten aanzien van de cri sis in de E.E.G. het overleg met Enge land te hervatten, maar het is niet on mogelijk dat dit was onder druk van de op handen zijnde verkiezingen. Om dan maar niet te denken aan de door De Gaulle zo vurig begeerde solidariteit van de Zes, waarover sterk verschil van mening bestaat met de andere NAVO- landen. Als hij blijft vasthouden aan deze eis, dan zullen de vijf bondgenoten Uit het hertenkamp te Nieuwe Tonge is woensdagmorgen een hert uitgebro ken dat met een grote sprong over het hek de vrijheid koos. Gemeentewerk lieden waren in het hertenkamp bezig en op een gegeven moment nam een grote reebok,de kuiten. Het betrof een hert, dat kortgeleden uit een kamp te Rotterdam is aangekocht om geen in teelt te krijgen. Het was een sierlijke bok met een groot gewei, een fors, prachtig mooi dier. Bij de vlucht koos het eerst de richting Middelharnis, waar de gemeen tewerklieden het uit de polder wisten te jagen. De bok koos toen zijn weg langs de hofstede van van Es en ging daarna midden door het dorp de polder in aan de Lageweg. Het dier was in zijn vlucht niet bij te houden het sprong over sloten en watergangen en rende in de richting van de Grevelingendam. In het buiten water kreeg men het beest weer in het oog, waar men langer dan een uur bezig was om hem in de Nieuwe Tongse pol der te jagen. De gemeentewerklieden Cor Zwerus en Gerrit van der Valk hadden hulp gekregen van enige burgers, o.m. A. van Zielst en P. van Alphen. Door het op jagen werd het dier dodelijk vermoeid; in een brede sloot onder aan de dijk, vlak bij de Grevelingendam bleef de bok afgemat in het water staan. Men wist toen een touw om het gewei te werpen, met veel moeite kreeg met het springende en spartelende dier in zijn macht. Wel moesten de poten worden hun gemeenschappelijk standpunt te genover hem moeten bepalen: óf door gaan met de Zes en dan belangrijke concessies doen aan Frankrijk óf Frank rijk loslaten en met de vijf verder gaan Hoe de beslissing zal uitvallen, kan op dit ogenblik niemand zeggen. Vietnom Er is de laatste dagen veel te doen geweest over het zogenaamde vredes- voorstel van Noord-Vietnam. De rege ring in Hanoi zou bereid geweest zijn met de Verenigde Staten te onderhan delen over vrede zonder dat de Ameri kaanse troepen eerst uit Zuid-Vietnam zouden worden teruggetrokken. Dat aanbod was de inhoud van een brief van de voorzitter der Verenigde Naties de Italiaan Panfani, aan de regering in Washington. Volgens deze brief was de regering in Hanoi bereid iedereen te ontmoeten, onverschillig op welke plaats. Later echter werd dit bericht vanuit Hanoi bestempeld als een „puur ver zinsel, zonder enige grond." Volgens de communistische regering maakte het be richt deel uit van het Amerikaanse „vredesbedrog." Wanneer Amerika de oorlog heeft uitgebreid, dan gaat het spreken over vredesonderhandelingen, aldus Hanoi. Waarnemers zijn van mening, dat de regering in Hanoi wel bereid was te onderhandelen, maar dat ze dit geheim wilde houden. Nu het voorstel is uit gelekt, zouden de communisten zich plot seling hebben teruggtrokken. Met vereende krachten wordt de reebok uit de diepe watergang op de kant getrokken, nadat men hem eerst stevig had vastgebonden. De bok verzette zich hevig maar moest het onderspit delven voor zijn ach tervolgers. vastgebonden, want het beest ging ge weldig te keer, zo zelfs, dat schrammen werden opgelopen en de broek van Ger rit van der Valk voor een groot deel werd opengescheurd. De bok is daarna stevig gebonden, op een wagen, getrok ken door een tractor, naar zijn verblijf plaats te Nieuwe Tonge teruggevoerd. Men zal de nodige maatregelen tref fen dat hij niet weer ontsnapt. Het was een spannende jacht, die bij de omstanders en vooral bij de aanwe zige jeugd veel sensatie verwekte. Twee gouden en één zilveren medaille Op de Kerstbloeitentoonstelling te Haarlem die deze week gehouden wordt, behaalde de afdeling Goeree-Overflak- kee van de Koninklijke Alg. Vereniging Bloembollencultuur de hoogste prijs voor inzendingen tulpen. Een collectie Triumf tulpen werd be kroond met een gouden medaille en een collectie van verschillende groepen tul pen eveneens met een gouden medaille. Daarnaast werd een inzending met Dar win Gander tulpen bekroond met een zilveren medaille. Dit is een geweldig succes voor de tulpentelers op Goeree-Overflakkee, te meer daar hier de tulpenteelt nog maar in opkomst is. Het waren prachtcollec- ties in de uitmuntende klasse van zeer hoge kwaliteit. De tulpen waren mooi van bloem en ook langer dan de overige inzendingen. In hoofdzaak is dit te dan ken aan de zuidelijke temperatuur. De bloei kan daardoor minstens een week vroeger dan in andere delen van het land plaats vinden. Proficiat tulpentelers van Flakkee! MELISSANT Moedercursus. Het bestuur van de vereniging Het Groene Kruis te Melis- sant is voornemens een moedercursus te organiseren in jan. 1966. Ieder meisje boven de 18 jaar kan voor deelneming zich hiervoor opgeven bij de wijkver- pleegster zr. Boone, waar ook inlichtin gen zijn te verkrijgen. ^Benoeming. Door de stichting Kraam Centrum G. O. is benoemd als Ass. leid ster docenten zr. C. Melissant te Her kingen per 1 jan. 1966. Bovengenoemde zr. Melissant heeft deze benoeming aan vaard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1