Raad Ooitgensplaat nam afscheid in Oudeiaarssfeer Del L.J.C, puzzelrit 30 december a.s. Bruinisse weer een mooie middenstandszaak rijker Donkergroene katoenen corduroy voor mannen Waterleiding l^ij. Scliouwen- Duiveland kampt nog met verlies Weemoed bij het scheiden Raadsleden kregen gemeentepenning «r jge jaargan Boekbespreking Plaatselïjk Nieuws 3e blad. „EILANDEN-NIEUW S" Donderdag 23 december 1965, De raad van Ooitgensplaat is in het harnas gestorven. Aan de vooravond van de opheffing van de zelfstandigheid van Ooitgensplaat heeft het bestuur van deze gemeente j.l. dinsdagavond na ge dane zaken officieel afscheid genomen. De sfeer, door de altyd ijverige ge meentebode Raap opgeluisterd met warme punch en fijne oliebollen, was niettemin met weemoed geladen zoals ook in de toespraken die werden ge houden duidelijk naar voren kwam. Vele genodigden maakten de historische raadsvergadering mee, de publieke tri bune die tijdens de vorige vergaderin gen steeds onbezet was was thans over bezet. Als waardering voor het werk dat elk lid van de raad naar beste kunnen voor de gem. heeft gedaan werd door de voorzitter, burgemeester van der Harst de gemeentepenning van Ooitgensplaat uitgereikt. Nadat vele goede woorden gesproken waren en de agenda was af gehandeld was de tijd van gaan aangebroken. Het kleine scheepje waar mee Oeltken op een Plaat strandde en dat nog deel uitmaakt van het gem'een- tewapen wordt aan het grote schip Oostflakkee toegevoegd. De genodigden Burgemeester C. Slobbe te Zwljn- drecht; van 1938 tot 1947 te Ooitgens plaat; de heer L. M. Dorsman, Blok hoofd B.B.; de heer H. Okken, postcom- mandant Rijkspolitie; de heer C. W. J. Geerts, hoofd O.L.S. I; de heer Jac. de Vos, Commandant Brandweer; drs. K. C. van Kempen, voorz. Stichting Maat- schapelijk werk en Gezinszorg Oostflak kee; de heer C. J. Kniese, hoofd O.L.S. II Langstraat; de heer G. Rietveld, hoofd Chr. School; de heer P. C. Hobbel, namens de Chr. Besturenbond; de heer J. W. Duim, namens de Sociale Commis sie N.V.; de heer M. Goudkamp, hoofd Technische dienst; Oud-wethouder L. Hokke en de oude raadsleden t.w. de heren C. Korteweg; W. Tiggelman; KI. Kreeft; KL v. Oostende; P. Luijendijk; A. J. van Vugt; Joh. van Kempen; J. Th. Hopmans. Geschiedenis Burgemeester v. d. Harst gaf als eer ste van de rij sprekers een overzicht van het ontstaan en voortbestaan van de gemeente Ooitgensplaat. Hij wees er op dat het op 17 febr. 1966 precies 490 jaar geleden zal zijn dat de handteke ning van Maria van Bourgondië voor het eerst het lot van Ooitgensplaat be paalde. De z.g. „aangewassen en aange- worpen ghenaempt te galenthee en oelt- kenplate met die gorzen van Den Bom- me:l" gaf zij uit in erfpacht ter moerne- ring of bedijking naar keuze van haar nicht Anna. Deze Anna van Bourgondië en haar gemaal Adolf van Kleef heb ben toen in 1481 de gorzen van Oelkens- plate en Vloeyhil ter bedijking uitgege ven onder voorwaarde dat er in die be dijking een kerk zou worden gesticht ter ere van de schutspatroon Sint Adolph, terwijl het gebied Sint Adolfs- land zou heten. De bouw van de kerk heeft 31 jaar gevergd (1527-1558). Nadat de bedijking had plaatsgevon den is Ooitgensplaat aangelegd als „fortres", naar het franse forteresse, wat vesting betekent. Deze vesting, waarvan het tegenwoordige Fort Prins Frederik nog getuigt, was in 1593 volop in bedrijf met palissaden en poorten en voorschriften voor de trans- en toren wachters alsmede voor het sluiten van de poorten en het luiden van de poort- klok. Er zijn huizen gebouwd w.o. het raadhuis, daterend uit 1616. In 1632 waren er te Den Bommel en Ooitgens plaat samen 308 huizen en een volle eeuw later in 1732: 319. „Toen was er nog geen woningbouwvereniging" lachte de heer v. d. Harst. Wel was er een markt en een haven en handelsverkeer. Het inwonertal van Ooitgensplaat en Den Bommel, nog steeds met elkander verbonden steeg tot 1842 in 't jaar 1795. Samenvoeging dreigde Vanaf die tijd dateren de samenvoe gingen en herindelingen. „Niet nu voor het eerst, maar vele malen hebben de bestuurders van Ooitgensplaat voor een situatie van omschakeling als gevolg van een gemeentelijke herindeling ge staan als wij nu vanavond" verzekerde spreker. Bij het ontstaan van de Bataafse Re publiek werd op 1 mei 1798 een staat- regeling afgekondigd, die een indeling van het gehele land in 8 departementen voorschreef en een onderverdeling van ieder departement in 7 ringen en die ringen weer in „gemeenten". Goeree- Overflakkee werd ingedeeld in Ring III van het 8e departement. Het departe ment van de Schelde en de Maas. Hoofd stad van de Ring was Zierikzee en hoofdstad van het departement was Middelburg. Gezien de huidige ontwik keling en begrenzing van het Delta gebied, zou een dergelijke indeling zelfs nu zeer progressief genoemd mogen worden. Dat duurde dan ook niet lang. Het eiland werd toen verdeeld in 17 plaatsen en telde 12.220 inwoners (nu: 33.686). Drie jaar later bij de staats regeling van 1801 werd het eiland behalve het nog tot 1805 Zeeuws ge bleven Sommelsdijk gebracht onder het departement Holland, en zo is het gebleven. Maar de herindelingen gingen door. Het Decreet van 29 april 1807 ver deelde het eiland in 11 gemeenten, d.z. de thans bekende 13 minus Melissant en Den Bommel. In 1811 werd het weer anders. Toen werden Dirksland, Melissant, Roxenisse en Onwaard samengevoegd tot de nieu we gemeente Dirksland. Ook Goederee- de en Stellendam werden samenge voegd. Den Bommel en Stad aan 't Ha ringvliet werden één gemeente met ge lijktijdige afscheiding van Ooitgens plaat tot zelfstandige gemeente. Maar het voorstel om Middelharnis en Som melsdijk te verenigen onder de naam Napoleonsstad ging niet door. De huidige indeling in 13 gemeenten dateert van 1826. Die wordt nu, bijna 140 jaar later, opnieuw veranderd, in 4 gemeenten Goedereede, Dirksland, Mid delharnis en Oostflakkee. Veel veranderd Behalve door de „technische revolutie" in het algemeen en de veranderde op vattingen aangaande de volkshuisves ting, de gezondheid en hygiëne, de ar beidsverhoudingen en wat er al meer zij, heeft het openbaar bestuur vooral zijn geweldige versnelling gekregen door de telefoon, de schrijfmachine en het cyclostyleerapparaat, dat „regeren per circulaire" mogelijk maakte en waarvan wij dag aan dag de wassende invloed ondervinden. Uit de geraadpleegde notulen wist spreker dat in de jaren 1839-1847 het college van b. en w. toen nog asses soren geheten, nauwelijks éénmaal per maand vergaderde en dan nog slechts één agendapunt behandelde, hetzij be trekking hebbende op de samenstelling van een pubhkatie tot de oproeping van lotelingen voor de schutterij of de be ëdiging van het personeel bij de Mee- stoven maar ook in de loop van die jaren steeg het aantal agendapunten zelfs tot 5 tegenwoordig vergadert het college om de veertien dagen vele uren over vele uiteenlopende zaken, die vrijwel alle een uitvoerige ambtelijke voorbereiding vereisen. „Wanneer wij om ons heen zien en de optelsom, het eindresultaat van alle be sluiten van de achtereenvolgende ge meenteraden, belichaamd in de gemeen te Ooitgensplaat, aanschouwen, dan mo gen wij tevreden zijn". Het deed spreker genoegen een ordelijke zaak zonder ad ministratieve achterstand te kunnen overdragen. Waardering Zich richtend tot de raad zei spreker: „Ieder van u heeft daaraan zijn aan deel geleverd, naar beste vermogens. U hebt ook al was u het lang niet altijd met de voorstellen eens nimmer een vijandige houding of een gebrek aan vertrouwen in het college van burge meester en wethouders getoond. U bent, integendeel, steeds van de noodzaak tot samenspel tussen het dagelijks gemeen tebestuur en de raad uitgegaan. De sfeer in onze vergaderingen was altijd een prettige. De democratische baro meter wordt meestal gevormd door het aantal klachtbrieven van inwoners, die zich door het gemeentebestuur tekort gedaan voelen. Hier zijn er geen. Dat is mede een compliment aan de gemeentesecretaris en het secretarie personeel en aan het hoofd van de tech nische dienst en het personeel van openbare werken. Zonder een goedlo pend apparaat, dat binnen en buiten vlot reageert en kundig reageert op het gevoerd beleid, is géén besturen mogelijk". Een bijzonder woord van dank richt te de voorzitter tot die raadsleden die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren t.w. de heren P. van Es; G. Hotting, Iz. Groenendijk; J. Jacobs, A. J. A. Leijdens ;J. van Rossum en L. Hokke. Hierna reikte de voorzitter aan alle raadsleden de gemeentepenning uit. Weth. P. van Es getuigde in zijn af scheidswoord eveneens van weemoed. Spreker ging in gedachten terug naar 40 jaar geleden toen hij als nieuw raads lid de eed aflegde. Spreker kon ver klaren dat hij al die 40 jaar zijn werk voor de gemeente en gemeenschap naar beste kunnen heeft gedaan, zij het ook met gebreken en tekortkomingen. De eerste begroting die de heer van Es als gemeenteraadslid onder ogen had ge kregen was die van 1924-1925. Het eind cijfer bedroeg 50.000,welk cijfer thans wel is opgelopen tot 1,5 mil joen. Uit die begrotingen herinnerde spreker zich dat de voorzitter van de Commissie tot wering van Schoolver zuim voor zijn vele werk 10,per jaar werd vergoed. Toen de raad daar 25,van maakte werd de begroting door G.S. niet goedgekeurd omdat zij van mening waren dat de bewuste voor zitter zijn werk Pro Deo kon doen. Een en ander releverend w.o. inundatie, oor log en ramp, kon spreker van grote dankbaarheid getuigen. Hij hoopte dat de nieuwe raad wijsheid en kracht mag ontvangen om zo de nieuwe gemeente te besturen dat elke gemeente aan zijn trekken komt. Ook wenste hij de voorz. Gods zegen toe bij de zware taak die hij gaat opnemen. De maaltyd Weth. de Vos die gedurende 19 jaar de gemeente heeft gediend waarvan 17 jaar als wethouder prees de goede samen werking en sfeer die er steeds heeft be staan. „Er wordt wel eens gezegd dat b. en w. de maaltijd voor de raad klaar maken, maar het moet niet altijd even I smakelijk zijn geweest, omdat wij ook j dikwijls zonder de benodigde ingre diënten (financiën) zaten" lachte hij. Niettemin kon de heer de Vos terug zien op een vruchtbare periode waarin veel tot stand is gebracht. Hij hoopte dat het ook de nieuwe gemeente en in de nieuwe gemeenteraad goed mag gaan. Op de helling „Zoals eens Oeltken strandde zo strand ook ons schip" filosofeerde de heer Hot ting. Het schip wordt echter van de plaat gehaald en op de helling gezet waar er twee stukken worden aange bouwd zodat het een veel groter schip wordt". Ook de heer Hotting kon ge tuigen dat er' gezellig gevaren was on der het commando van de kapitein (voorzitter) met zijn stuurlui (weth.) en de raadsleden als matrozen. „U staat straks als kapitein op de brug van het grotere schip met nieuwe stuurlui en nieuwe matrozen aan dek" zo richtte de heer Hotting zich tot de voorzitter. Spreker wees op de bedenkelijke ver schijnselen dat mijnen en fabrieken ge sloten worden en tientallen Rijnschepen worden opgelegd door welke ontwikke ling het besturen moeilijker zal wor den. „Geve God u een duidelijk inzicht wat u staat te doen en moge u een be houden koers varen in het belang van de nieuwe gemeente Oostflakkee" zo besloot hij. De heer J. Jacobs dankte college en raad voor de gezellige maar vooral doel treffende vergaderingen. Spreker ver heelde niet als Achthuizenaar blij te zijn dat de samenvoeging een feit is om dat men vanuit Achthuizen voor ver schillende zaken bij twee gemeenten (Ooitgensplaat en Den Bommel) moest aankloppen. Achthuizen ligt centraal in de nieuwe gemeente en enkel al om de ligging kan het aldus de heer Jacobs nooit vergeten worden. Hij wenste de nieuwe raad alle goeds. De heer A. J. A. Leijdens wist al te goed dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is maar dit gaan vond hij een jammerlijk gevolg van de sa menvoeging die van hogerhand is op gelegd. Spreker betreurde daarom het karakter van de vergadering waarmee de zelfstandigheid van de gemeente een einde neemt. De heer Leijdens op 1 sept. 1953 in de raad gekomen be kende dat het gaan hem gemakkelijker dan het komen was geweest. In 1953, na de ramp, was het een moeilijke tijd maar door de krachtige leiding van bur gemeester Hordijk werd de gemeente door de moeilijkheden geholpen. Spre ker herinnerde aan het verscheiden van wijlen de heren J. van Hassent en weth. A. Waling. Terugziend meende spreker te kunnen zeggen dat er te veel is ge werkt op de gunst van de kiezers en te weinig uit beginsel. Al wat niet in over eenstemming is met Gods Woord zal geen dageraad hebben" waarschuwde spreker. Dat geldt evenzeer voor de nieuwe raad die straks de eed aflegt. Het aanwezig zijn van enig chauvinisme zou met die eed in strijd zijn. Spreker bracht onder de aandacht de moeilijke taak die zijn fractiegenoot de heer van Dam gaat vervullen. In de nieuwe raad zal hij als minderheid zijn beginsel uit moeten dragen. Spreker wilde niet van dank weten, hij zou slechts nederig het hoofd buigen en mocht hij iets hebben gedaan in het belang van de gemeente dan was dat niet zijn verdienste maar komt God daarvoor de dank toe. „Laat mij maar niets zijn als Hij maar alles is" zo citeerde hij. De heer Leijdens bracht de voorzitter dank voor het feit dat hij hem altijd de gelegenheid gaf zijn beginsel te vertolken. Hij meende dat de voorzitter in de nieuwe gemeente de juiste man op de juiste plaats zal zijn. Hij hoopte dat het gebed van Sa lomo toen hij het koningschap aan vaardde ook het gebed van de voorz. zal zijn: „Geef uw knecht een verstan dig hart" Wij zitten straks niet meer aan de tafel en kunnen slechts de over"- heid aan God opdragen." Spreker bracht dank voor de penning die hem steeds aan de aangename tijd zal herinneren, na a.v. het daarop afgebeelde schip waarschuwde spreker dat een schip altijd zal vastvaren wanneer het kom pas niet deugt. Daarom maande spr. zich steeds te richten tto de eis van Gods Woord. Ook de heer van Rossum kon terug zien op een goede tijd waarin hij ple zierig had vergaderd. Het was goed mee te mogen werken, onder een bijzonder goede leiding waarvoor spreker harte lijk dank bracht. Secretaris Vetter wees erop dat de wet herindeling gemeenten diep ingrijpt in het leven en bestaanszekerheid van het gemeentepersoneel dat tevreden en gelukkig was met het bestaande maar dat nu een nog onzekere toekomst heeft. De heer Vetter had het altijd als zijn plicht beschouwd de gemeentebe langen naar beste kunnen te dienen en hij was college en raad erkentelijk voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorts bracht hij dank aan het gemeente- en vooral ook het secretariepersoneel dat hem steeds op spontane wijze terzijde heeft gestaan. Hij vergeleek het werk van de secretaris met dat van de aan voerder van 'n voetbalspel die wel eens een voorzet mag geven maar daarbij de hulp van het hele team nodig heeft om de bal in het net te krijgen. Spreker kon getuigen dat hij zijn hulp aan raadsleden steeds heeft verleend zon der politieke of persoonlijke overwe gingen. De heer Goudkamp, hoofd van de Techn. dienst releveerde enkele voor vallen uit de 16 jaren dat hij thans in gemeentedienst is. De zwaarste opgave was aldus de heer Goudkamp ge weest bij het invoeren van de prestatie- De winter-nacht-puzzelrit, die jaar lijks wordt georganiseerd door de Land bouw Jongeren Club Goeree-Overflak- kee, zal op donderdag 30 december wor den verreden. Inschrijving staat open voor perso nenwagens. De start zal om half zeven bij Hotel Jacobi te Middelharnis zijn. De rit zal weer aardige verrassingen in zich houden en de deelnemers, zul len, evenals andere jaren, veel ple zier aan de rit in het nachtelijk duister beleven. De rit zal worden gehouden, ofgezien van de dan heersende weersomstandig heden. Het eindpunt is natuurlijk niet be kend, maar naar men ons verzekerde zal dit een verrassing op zich zelf zijn. beloningsregeling zijn personeel naar prestatie te beoordelen. Gelukkig werd de regeling spoedig weer ingetrokken. Spreker vertelde vele spoedopdrachten te hebben behandeld. „Ze dachten ze ker dat er na 1 januari niet meer ge regeerd wordt" veronderstelde hij. Hij hoopte dat de goede verstandhouding die de gemeente ten goede komt, ook in de nieuwe gemeente bewaard zal blij ven. De heer C. Korteweg oud-raadslid zei altijd wat twijfelachtig tegenover de herindeling te hebben gestaan. De oude raad heeft veel gepresteerd en grote werken zijn uitgevoerd en spreker vroeg zich derhalve af waarom een her indeling nodig zou zijn. Het feit ligt er echter. Hij vroeg de voorzitter en de leden van de nieuwe raad ook het gees telijk welzijn van de gemeente te helpen bevorderen en hoopte dat God hen de kracht en wijsheid geven zal. Drs. K. C. van Kempen bracht dank namens de Stichting Gezinszorg en Maatschappelijk werk „Oost-Flakkee". Hij dankte voor de vele tegemoetko mingen die beide stichtingen steeds mochten genieten. Het feit dat de stich tingen „Oostflakkee" heten getuigde aldus de heer van Kempen van een vooruitziende blik. Spreker hoopte dat het wapen van Ooitgensplaat in de toe komst bewaard zal blijven en dat de nieuwe raad met dezelfde welwillend heid als de huidige raden de beide Stichtingen tegemoet zal treden. De heer Geerts, hoofd van de Open bare Lagere school no. I dankte voor de wijze waarop de belangen van de school steeds zijn gediend. Vroegere burgemeester Burgemeester Slobbe, thans te Zwijn- drecht verklaarde handen en voeten te hebben losgelaten om deze raadsverga dering bij te wonen. Burgemeester Slob be was van oktober 1938 tot half januari 1947 burgemeester van Ooitgensplaat, waarom hij deze historische vergade ring waarmee een veel jarige geschiede nis wordt afgesloten niet wilde mis sen. De periode 1942-45 is zeer bewogen geweest, burgemeester Slobbe was als balling door de bezetter weggevoerd en het: „Sie sind verhaftet" klonk hem nog in de oren. Samen met weth. van Es was burgemeester Slobbe in mei 1945 in Ooitgensplaat teruggekomen. Zij wa ren de enige levende wezens in de ge meente die geheel was geëvacueerd. Op de zolder van het gemeentehuis werd de nationale driekleur gevonden die met vereende krachten werd gehesen. De chaos die er heerste was onbeschrijfe lijk maar niettemin verzekerde spreker dat zijn mooiste ambtsperiode die van 1945 tot 1947 is geweest. Hij handelde in potten en pannen, in broeiglas en in textiel om de gemeente zo gauw moge lijk leefbaar te maken. In korte tijd werd veel opgeknapt en het mag al dus de heer Slobbe tot bewondering dwingen dat de Plaatse bevolking zich zo aan de gemeenschap verbonden wist. Spreker waarschuwde niet voorbij te zien wat de samenvoeging voor de be volking gaat betekenen Als men in de nieuwe constellatie niet oppast zul len de ontwikkelingen Flakkee over spoelen". Uit ervaring wist Spreker wat het betekent als men bestuurlijk wordt geconfronteerd met de problemen van b.v. de Randstad waarvan Flakkee ook de invloed zal ondervinden. Hij hoopte dat de nieuwe raden in staat zal zijn met bekwame blik de toekomst in han den te houden zodat het belang van Oostflakkee op de meest bekwame wijze zal worden gediend. „Moge God u be- kwaammaken en moge u durf en kunde hebben Oostflakkee te maken tot een land waar het goed wonen is", zo be sloot burgemeester Slobbe. Toen tijdens de strenge winter van 1890 de toen nog jonge schipper Andr. Joele hier ingevroren lag, vond hij hier een vrouw. Na zijn huwelijk ging Joele met zijn tjalk weer varen, maar het echtpaar besloot hier een winkel te beginnen in de Steinstraat, die voorna melijk door de vrouw werd gedreven. In 1929 werd de zaak overgedaan aan dhr. P. Bodbijl, na diens overlijden zet ten de kinderen de zaak voort en werd het een firma, maar per 1 mei 1958 werd de tegenwoordige eigenaar, defi nitief alleen-eigenaar. In al die jaren was er aan de oude winkel van Joele maar weinig veranderd. Het interieur was nog bijna hetzelfde als jaren gele den. De heer K. E. Bodbijl heeft nu echter de koe bij de horens gevat en is aan het verbouwen geslagen waarbij de huiskamer bij de winkel werd ge trokken, waardoor een zeer ruim win kel interieur ontstond. Dit interieur werd betimmerd door dhr. A. M. Jumelet en Zoon, de hoofd aannemer dhr. J. J. Capelle verzorgde het metselwerk, het smidswerk werd uittgevoerd door dhr. A. Kriger en het schilderwerk door dhr. M. C. van den Berg. Veel op het gebied van reclame en etalage verzorging werd' ook verzorgd door dhr. J. F. de Beer. De fa. J. J. Huibers nam de verlichting voor zijn rekening. En zo kon dhr. Bodbijl verleden week zijn geheel nieuw pand feestelijk ope nen, met toespraken van dhr. de Beer, dhr. J. J. Capelle namens de aannemers en de eigenaar zelf. De aannemers schonken een fraaie klok, er waren vele bloemstukken en het dorp zelf is een prachtige zaak rij ker in levensmiddelen en manufactu ren. Dhr. Bodbijl heeft echter nog wel meer pijlen op de boog, want hij is in het bezit van wel 10 verschillende ver gunningen. Voorlopig houdt hij het ech ter bij zijn oude vertrouwde artikelen, waarbij echter ook klompen en rook artikelen behoren. Het was altijd de bedoeling geweest, dat de oude mevrouw L. Joele-IJzelen- berg de officiële opening zou verrich ten. Zij is echter 14 dagen geleden op 98-jarige leeftijd overleden. Tot op ho ge leeftijd was ze zeer kras. Voor de ramp trok de jonge Bodbijl er met de manufacturen-koffer op uit, maar nadien legde hij zich meer op de levensmiddelenbranche toe. De twee kinderen van dhr. Bodbijl hebben met een grote sleutel de deur van slot gedaan. Sommige mannen veronderstellen, dat ribstoffen alleen maar goed voor artisans zijn of stoere handwerkers. Dit model bewijst wel het tegendeel. Het is gemaakt uit een mooie donkergroene katoenen corduroy. Geen man die zich in zo iets opgelaten kan voelen, zeker niet als hij er een passend overhemd en dito jas bij zoekt. Het is een kostuum van Bendien in prijsklassen tussen 100 en 150 gulden. In de gehouden vergadering van de Raad van Bestuur van de N.V. Water leiding Mij. Schouwen-Duiveland te Zierikzee drukte burgemeester S. Fran- cke van Midden Schouwen, die als wnd. voorzitter de leiding had, er zijn spijt over uit, dat de jaarstuklien 1964 eerst thans aan de Raad van Bestuur kon den worden overgelegd. Personeelsmoeilij kheden, voornamelij k ziekte en in één geval zelfs overlijden waren daarvan de oorzaak. Het jaar 1964 is het jaar geweest, waarin de Waterleiding Mij. zich we gens het steeds stijgende waterverbruik genoodzaakt zag een vergunning aan te vragen voor het boren van 8 nieuwe putten. Tegen dit plan om nieuwe putten te boren zijn vele bezwaren te berde ge bracht. Maar wat wil men. De steeds groter omvang aannemende recreatie heeft een steeds meer stijgend water verbruik tot gevolg. Om het water dat uit de duinen afvloeit weer op te van gen en dienstbaar te maken aan het waterleidingbedrijf is wel mogelijk, maar het is kostbaar en ingrijpend. On dertussen heeft deze zaak wel de voort- iurende aandacht van directie en dage lijks bestuur. Voor het boren en installeren van de nieuwe putten zal een investering nodig zijn van f 180.0000,De aannemings som voor de nieuwbouw in de Lange Nobelstraatt (vernieuwing Kantoorge bouw is f 484.000,Nog andere in vesteringen zullen nodig zijn. Het in gebruik nemen van vier nieu we filters gaf een bevredigend resul taat. Een brand in het pompstation was aanleiding o.m. een nieuw dieselagre- gaat aan te schaffen, terwijl nog andere verbeteringen werden aangebracht. Het leidingnet onderging een aanzienlijke uitbreiding en verbetering. Voor het eerst toont de exploitatierekening een bevredigend slot. Winst netto f 6288,60. Naast de vernieuwing van het pand Korte Nobelstraat, moet ook dit pand noe een restauratie ondergaan (Monu mentenzorg). Een geactiveerd verlies van f 868.000 van de jaren 1957 tot en met 1963 toont wel aan, dat nog niet kan worden ge sproken van een gezond bedrijf. Er is echter toestemming verkregen de ver liezen af te schrijven van de rekening. Bijdragen van derden in de aanleglcos- ten welke rekening in totaal 1.206.585,43 bedraagt. Na deze uiteenzetting van de voorz. en na toelichting op enkele posten wer den de jaarstukken goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het ver trek van burgem. Dijckmeester van Zie- »-ikzee werd met algemene stemmen be noemd loco-burgemeester H. Koevoets, Eveneens werden met algemene stem men tot leden van de Raad van Helieer herkozen de heren A. H. Vermeulen en A. A. van Eeten, burgemeesters van Brouwershaven en Duiveland. Machtigingen tot het aangaan van geldleningen en credieten in rekening courant c.q. kasgeldleningen werden eveneens verstrekt. „Bonisa", Een kind uit donker Afrika door M. A. Mijnders-van Woerden. Uitgave De Banier N.V. Utrecht. De schrijfster, mevrouw Mijnders- van Woerden, heeft in 1964 verschillen de zendingsposten in Afrika bezocht en wel in het bijzonder die stammen en volken, die nog óf in het geheel niet, óf nog maar heel weinig met het Evan gelie in aanraking zijn gekomen. Zij heeft met eigen oog gezien hoe moeilijk het werk op de zendingsposten is, maar zich ook kunnen overtuigen, dat het zaad des Woords er niet tevergeefs wordt gestrooid. Daarom heeft zij op de eerste bladzijde van haar boek de tekst geschreven uit Joh. 10 16 „Ik heb nog andere schapen, die van deze stal niet zijn; deze moet Ik ook toebrengen". Bijgestaan door Europese en Afrikaanse zendelingen heeft zij kunnen spreken met de inlanders en geluisterd naar hun vertellingen bij het houtvuur. Daaruit is dit boek ontstaan. Op een van de medische zendingspos ten heeft zij Bonisa ontmoet, een neger meisje, een kind nog, dat hoe jong ook al een leven van ervaring achter zich had. Negermeisjes moeten n.l. al vroeg zwaar en hard werk doen; ze worden ook al zeer vroeg uitgehuwd. Door de wonderlijke leiding des Heeren kwam zij met de „witte toverdokter" in aan raking, de zendeling, die onder de in landers medisch werk verricht. Het is ontroerend te lezen, hoe dit kind door hetgeen ze op de zendingspost hoort, het vertellen, het voorlezen uit het „heilige Boek", van lieverlede getrok ken wordt uit de duisternis van het hei dendom tot Gods wonderbaar licht. De zendelingen zijn wel eens moedeloos, dat zij zo weinig vrucht op hun arbeid zien, dat er zo weinig begrip is, voor de boodschap van het Evangelie. Maar in dit kind werkt Gods Geest kenbaar, al kan zij alles niet direct begrijpen, zij heeft een verlangen naar „Inkosi Jesu". Niet altijd kan Bonisa op de zendings post blijven, zij moet weer terug naar haar familie, die nog leeft in de zwarte nacht van het heidendom. Zal zij dan hetgeen in haar hart gewerkt is, los laten? Het is merkbaar, dat de Heere voor Zijn eigen werk in staat. Het wordt voor dit kind een zware strijd; ze wordt gedwongen Amedhlozi, de geesten, om bescherming te vragen, ze wordt zelfs naar een andere stam vervoerd, maar het geloof in haar jonge hart gewrocht, blijft standvastig. Uit de grootste ge varen en benauwdheden wordt ze op wonderlijke wijze uitgered, de Heere ge bruikt zelfs dit jonge negermeisje om Zijn Woord aan anderen uit te dragen. Wij menen dat dit boek een debuut is van de schrijfster en hebben ook wat de compositie betreft er alle lof voor. Het is vlot geschreven en boeit van begin tot eind. Gaan we af op ons zelf, zal het op jong en oud indruk maken. £r spreekt veel liefde uit voor het zen dingswerk en kennelijk poogt de schrijf ster dit ook bij anderen, vooral bij jon geren op te wekken. O.i. is zij daarin volkomen geslaagd. De illustraties die er in zijn aange bracht door Ben Borsthuis, passen uit stekend bij het verhaal. Gebonden in fraai getekende vierkleurenprachtband is de prijs 5,90. Wij bevelen dit mooie boek, dat in iedere boekhandel verkrijgbaar is, van harte aan. -O- OOLTGENSPLAAT Kerstfeestviering voor bejaarden. Heden vrijdag 2b dec. des n.m. 7 uur zal in het Vereen.gebouw „'t Centrum" een kerstfeestviering gehouden worden voor alle bejaarden uitt Ooitgensplaat en omgeving. Deze avond wordt aange boden door de Zangverenigingen „Ad- vendo" en „Jubilate", onder leiding van de dirigentten, de heren J. en C. C. van den Heuvel. De plaatselijke predikan- ttten, ds. A. W. Meeder en ds. P. Ver- maat geven aan deze avond hun wel willende medewerking. Er is een mooi programma samengesteld, waarbij oot veel gemeenschappelijk zal worden ge zongen. Op verzoek worden bejaarden tthuis afgehaald en na afloop weer te rug gebracht, ook die uit de Langstraat Men kan zich hiervoor opgeven bij mevr. L. T. Ras, Voorstraat 17, tel. 411, dhr. G. van Dam, Julianastraat 7, tel. 351 en mevr. J. de Vos-Troost, Lange- weg 11. Kerstfeestvieringen Zondagsschool- Op zaterdag 25 dec. Ie kerstdag zul len de volgende zondagsscholen Iw" kerstfeest vieren: Herv. Kerk n.m. uur; Herv. Kerk Langstraat n.m. 2.3» uur; kerkgebouw Geref. Gemeente n.w- 7 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Kerstzangdienst. Ie kerstdag n.m. 3 uur zal er in de Geref. Kerk een kerst zangdienst gehouden worden. Dit za' bestaan uit muziek, declamatie, zanft samenzang en solozang van mevr. Mee- der-Geleijnse en mej. T. Okker. Ds. A. W. Meeder verzorgt de meditatie en mej. Els Breeman bespeelt het orgel' Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Scheepvaart. Vorige week is de bie tencampagne beëindigd. Maandag werf het laatste schip aan de Galathesehaven geladen (270 ton), dinsdag het laatste aan de Kaai. Het waren twee schepen. samen 520 ton. Binnen kwamen twee schepen kunstmest met een gezamen lijke inhoud van 350 ton, bestemd voor de CAAGO. PRINS fledactle Tel. (0187 Bij de jaar gaat, zoals r gemeentelijk Overflakkee ^ve periode g sfeer van d daarmee sa- bevolking, s die geen eig ben, daaraan is slechts ee- huidige verk moeilijk zijn geweest zou ten aanpass samenwerki college van oude dorpsg ons voor, d goede wil ge Men zal van gaan, dat d de nieuwe hebben op gen, maar kends, dat mag verwac regel strikt Nu de zak men maar zien naar h schappelijk niet in onz ciaal in het ree en Over uitmaakt, i goed te mer de verande valt niet g' zeker is, da zal vergen sturen. Het oorlog, toen zo knusjes ging. We b dat we zij meenschapp aan hen, dl sturen en openbare t nieuwgevor eisen dan v Onze eil rende enge' geboden aa voeging. Sc nog, dat h voorstel da ten kwam, toen woon" actie heeft litieke part ring werd werden sa" gezonden. keiijk nog menten teg sneden. Da ten het no week men wel unanie steeds dui heden op wijzigden, zou moete peus, gehol derheid in zette dit j herindelin ten deze zi mene plan gemeenten, gebied in zelfstandig nemen in b.v. ook i De term woordig V genlij k de verschijns het ontsta allerlei ge bieden aa intensieve meenschap nationaal voor. Bij reet aan d meenscha- heeft gew tionaal de straks ook en regi stuurlij ke vroeger ze pen. Ook ze schaalv sies van Zo moest tuurlijke gaat daar traditie v dat aanpa dingen to is. De we nu eenma voortdure iënteerd. nen zich Doordat deweg m gemakkei' proces, d brengt, t Uiteraa nieuwe si in zich. D leden zul probleme' vroegere, allen goe vergd om te komen mee men overkome te stuiten ongeveer gemakkei uit te ki volste V beleid va en achte- ze zich m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10