HET DUMPPALEIS iW.S. legt bij Ouddorp extra kustbeveiliging aan peken van Ralph en Ebenezer Erskine worden beruitgegeven rug Nieuws uit Zeeland Dit mag U niet missen Ide m De laaisie reis BOSLAND Zelfbediening Halt 1^ Kunstmatig duin vanaf de vuurtore^i tot de Vrijiieid. Vd, al- len Bruinisse Provinciale veerboot Zieriiczee-Kats deed woensdag laatste toclit U.T.D.-Veeliouders- icalender 1966 Leest de advertenties! I JONGE ADIVi. KRACHT I de Lignie's I IVieclianisatiebedrijf n.v. FAIVIILIEBERICHTEN kunt U ooic opgeven aan agenten en bezorgers Halt Aristona Collectie 1966 A. V. d. Groef Wilt U uw omzet verhogen? Adverteert in Eiianden-nieuws TROEVEN VAN ONS TREFFERS VOOR UÜ winter- en werkkleding „HET DUIVIPPALEIS'' .^ILANDBN-NIBUWS" Biz. 3 stage afslag nog maar smal is zal de aan te leggen dijk een noodoplossing bete kenen. Later zal de dijk verbreed en verhoogd worden. Aan het schoon van het duinlandschap zal zo weinig moge lijk afbreuk worden gedaan. De dijk zal de vorm van een duinenrij krijgen en zal met groen worden beplant. Wan neer men gaat beginnen met een defi nitieve voorziening zullen enkele zomer huisjes moeten verdwijnen. De huisjes komen dan buiten de zeewering te staan met alle risico's van dien. De foto toont een der scrapers aan het werk. Ze halen hun zand van een duinheuvel dichtbij het werk. Op het werk lossen ze al rijdend hun tonnenlast waardoor het talud successievelijk wordt opge hoogd. Op de achtergrond staan de zo merhuisjes achter de Vrijheid. ascule- bderde, |ten. vorstin bn het larvoor wor- Ite trap Ben uit |er ba- wilde lluitbo- laakte aar hij Ichoten echt- Conin- [rijden. 3e bo ld toe, bleek daar Ier zijn |ich bij rshuis- foduce- iran de melk- 164 van Desal- pduktie (tot 132 ■ng zou in en- lige in- ■ie had oev koe 1178 kg. Iverder 2886 2884 2809 2794 2621 2223 2150 1173 leedor herv. Ie Mid- is vrij lm. Het kdag 20 Anti- flenver- frlokaal laamste Ididaat- I Staten. De Theologische Boekhandel W. A. de Groot te Goudriaan (Z.-H.) verzorgde een ^heruitgave van de preken van Ralph en Ebenezer Ers kine, vertaald door C. B. van Woer den te Zeist. Het zijn 12 delen, naar vroegere uitgaven ?;an Buurman en ie Kier. Deze preken zijn reeds lang uitverkocht en alleen antiquarisch verkrijgbaar. Daarom kan deze uit gave alleszins verantwoord warden geacht, want er is een aanhoudende vraag naar. Het eerste deel, veer tien preken van Ralph Erskine over het gebed is kort geleden uitgeko men. Het ligt in de bedoeling iedere maand een deeltje te laten verschij nen, zodat deze uitgave in een jaar rond kan zijn. Stukje geschiedenis. De Erskine's stammen uit een oude illijke familie; hun vader Hendrik ne was eveneens predikant; diens vrouw Margaretha Halcro was ïatstmmeling van Halcro, Prins van «emarken. Ealph (Rudolf) Erskine werd geboren !i maart 1685 in het graafschap North- léerland in Schotland; hij was nau- ilijks 11 jaar toen zijn vader en leer tester stierf. Na die tijd kwam hij de leiding van zijn godzalige loeder, terwijl hij in Ebenezer, die ier jaar ouder was dan hij, een zeer 'minde broeder had. Beiden werden opgeleid voor de be lening des Woords; Ebenezer werd in predikant te Portmoak, Ralph die JU 1705 af eerst hulpprediker was ge- ieest, werd in 1711, op 27-jarige leef- tot predikant bevestigd te Dun- ermiine in Schotland. Hoewel elders «roepen is hij er tot zijn dood toe 1152) gebleven. Toen Ebenezer de tijding van het za- 8 afsterven van zijn broeder Ralph Btving merkte hij op: „Is Ralph heen- legaan? Dan heeft hij het mij tweemaal fgewonnen, eerst in de genade en nu 1 tie heerlijkheid." Ebenezer was n.l. wel van zijn jeugd de rp.chtzinnige leer toegedaan en idde een zeer onberispelijk leven, Baar naar zijn eigen getuigenis ver- eg hij echter eerst drie jaren nadat predikant was geworden een zalig- jakende kennis van de waarheid, zoals ie in Jezus Christus is. Ebenezer Ers- ane overleed in 1754, op bijna 74-jarige eeftijd. Voortreffelijke predikaties. De beide Erskine's hebben vele voor- etJehjke predikaties geschreven; in i44 werden er al vertalingen in het Nederlands uitgegeven, die zij dus nog Bet eigen ogen hebben gezien. Ralph Erskine was ook dichter, zijn „Gospels jonnets and spiritual songs" zijn inder- ook in onze taal verschenen. De be- ^e 12 dikke delen predikaties in ilein octaaf van de beide broers zijn ons land vele malen herdrukt. Wel 'ffl teken dat de preken van de Erkine's Sewild waren in ons land. Deze delen, waarover het nu gaat, is *n herdruk van de vertaling van (wij- N C. B. van Woerden te Zeist, de Toegere uitgaven van Buurman en de üer. Zij waren reeds lang uitverkocht, odat deze heruitgave ongetwijfeld ve- M zal verheugen. De preken zijn een fotografische herdruk en staan daarom IJl de oude spelling. Wij voor ons vin- gei dit niet zo mooi, het doet echter aan ■ie Waarde niets af, men heeft er wel de ■*erheid mee, dat ze onveranderd zijn. Het eerste deel (van de 12) is nu ver kenen, keurig uitgevoerd, gebonden n een fraai linnen band met titelop- puk. De prijs bedraagt bij intekening 1 jan. 1966 voor de 12 delen 100,— F"s een tientje per stuk. Daarna 110,— )6 delen zullen ook los verkrijgbaar pjn. Over de inhoud van deze predikaties 3'! worden gezegd, dat de Erkine's pandringen op het leven van vrije ge- '^Me. Het zijn Christus-predikers bij itnemendheid. Dit eerste deel bevat eertien preken van Ralph Erskine over *t gebed, naar aanleiding van Rom. 12 12; „Volhard.in het gebed". Daarin orden bezien de eigenschappen van het gebed, de verschillende wijzen van bidden, het eenzaam bidden, het huise lijk gebed, de voortreffelijkheid en de kracht van het gebed. Van zichzelf moest Ralph Erskine zeggen wanneer hij zich geheel ongeschikt gevoelde voor het gebed en hij zich in totale ledigheid voor de Heere nederwierp, dat hij meer malen mocht ondervinden dat zijn ziel tot de Heere werd opgeheven en ver kwikt. Het gebed is de hoogste werk zaamheid der ziel, het is een plicht zo zegt hij die zowel door al de an dere plichten van de godsdienst, als door de zaken des levens heenloopt. De theologische Boekhandel W. A. de Groot te Goudriaan bewijst een groot deel van ons volk een goede dienst met deze heruitgave. Wij hopen dat ze bij jong en oud gretig aftrek zullen vin den. Het is degelijke kost, deze boeken zijn de prijs die er voor gesteld is ten volle waard. Op de volgende uitgaven hopen wij t.z.t. terug te komen. De bieten zijn weg. De bietencam pagne 1965 behoort weer tot het ver leden. Hij zal ongetwijfeld in de her innering blijven als zeldzaam mooi in het begin, zeldzaam nat en stormachtig de laatste drie weken. Ons schiereiland kent naast de transporten die over de weg worden vervoerd voor „Dinteloord: twee belangrijke afvoerhavens: Brou wershaven (voor Schouwen en Bruinis se (voor Duiveland). Via de weegbrug te Bruinisse werden afgevoerd 20.488.630 kg. bieten te weten voor Put- tershoek 11.367.540 kg, voor de C.S.M. 7.492.110 kg. is samen 18.859.650 kg. Daarbij komen dan nog de bieten die naar de fabrieken te Sas van Gent gin gen zijnde 1.628.989 kg. bruto. Ver scheept werden naar Puttershoek 11 schepen 4.358.740 kg. naar Steenbergen 41 schepen 14.500.910 kg. en naar Sas van Gent 6 schepen met 1.628.980 kg. Opbrengst collecte. De te Bruinisse gehouden collecte voor de T.B.C, be strijding (z.g. Emma bloemcollecte die door omstandigheden dit voorjaar niet werd gehouden bracht op 273,15. Een woord van hartelijke dank van de col lectanten die regen, storm en sneeuw trotseerden is zeker op zijn plaats. De waterlozing. De polder Bruinisse behoorde ook vroeger al, toen de lozing van het polderwater nog plaats vond door de sluis in het Mastgat gemaakt onder het dijkgraafschap van wijlen de heer S. Hage, tot de goed functionerende polders, al had men in 't noorden soms wel eens klachten. De weel van Krepel fungeerde toen als boezem en zonder gemaal kon men altijd redelijk goed het water kwijt. Ook nu weer tobben veel polders met afvoer van het vele water, maar ook nu weer is de situatie in Bruinisse gunstig te noemen, wanneer men die met andere polders vergelijkt. De herverkaveling bracht verandering in de waterafvoer, omdat nu ook Brui nisse ging lozen op het motorgemaal van Duiveland dat bij Viane zijn water naar buiten slaat. De sluis in het Mastgat werd dicht gemetseld, welke uitstekende diensten bewees die sluis ook nog in 1953, toen de polder Bruinisse moest worden droog gemaakt, om als brugge hoofd te dienen voor de slag om het verdronken eiland. Maar hoe het zij de situatie in Brui nisse is de omstandigheden in aanmer king nemend goed te noemen, dank zij de overuren die door de heer Zoeter en zijn mannen, nu wel zullen worden ge maakt. OUD-VOSSEMEER Geslaagde duiven. Op de jaarlijkse tentoonstelling te Kapelle van de P.V.D. „Oost-West Thuis Best" behaalde de heer A. van Daalen in Klasse III jarige doffers de 9e prijs; in klasse IV jarige duivinnen de 7e prijs en in klasse V jon- gedoffers de 10e prijs. De heer C. A. Rijnberg uit St, Annaland behaalde in klasse II oude duivinnen de 9e prijs. Keurmeesters waren de heren A. A. de Rijk uit Roosendaal en L. Stroop uit Terheiden. GOES Bouwplan „Zuid II". Het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan „Zuid II" te Goes is onderhands aanbesteed aan de fa. Boone en Besuijen te Goes voor de som van 173.636.00,Met de door de gemeente beschikbaar te stel len materialen voor bestrating en riole ring 151.509,en de voorbereidings- kosten van 22.000,komt dit werk in totaal op 347.145,Dat is ongeveer 20.000,beneden de raming van ge meentewerken. Benoeming P.T.T. De heer C. Bel- laert, hoofdemployé voor bijzondere diensten der P.T.T. is met ingang van 1 dec. j.l. benoemd tot bureauchef der P.T.T. te Goes. AAGTEKERKE Bedankt. Ds. Hofman van Zeist heeft voor het beroep naar de Ger. Gemeente van Aagtekerke bedankt. Woensdag 15 december te 4 uur maakte de Provinciale veerboot „Ko ningin Emma" vanaf Zierikzee zijn laat ste tocht. Door de opening van de Oos- terscheldebrug Is deze veerdienst over bodig geworden. Deze dienst is in 1866 begonnen vanaf Middelburg, een vaartocht die uren duurde. Later werd het beginpunt ver legd naar Wolphaartsdijk en in de oor logsjaren van Kats op Zierikzee v.v. Het autovervoer op deze veerdienst heeft in de loop van de jaren een ge weldige vlucht genomen; in 1950 wer den er ruim 20.000 auto's overgezet, in 1964 ruim 111000. In 1965 bedroeg dit aantal tot en met oktober 128.237 auto's Deze veerdienst is nu historie gewor den. Het verkeer raast nu over de Oos- terscheldebrug. Naar wij vernemen ver wacht de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij in 1966, dat ongeveer 1 miljoen auto's de brug zullen passe ren. In afwijking van de kalenders van vorige jaren, die nogal eens versierd werden met oude schilderijen, brengt UTD voor 1966 een kalender, die uit een zestal moderne kleurendia's bestaat, merendeels van jonge dieren op en om de boerderij. Het zijn stuk voor stuk opnamen van hoog gehalte. De kracht zit hem daarbij niet in het geven van een groot aantal bijzonderheden. Juist de opzettelijke eenvoud, die bijvoorbeeld spreekt uit de kalverkop, het bij de moeder drin kende veulen en de zwaah, is het ge heim van de schoonheid, die door deze kalender in de huiskamers wordt ge bracht. De platen zijn gemaakt door Fo tostudio Louis Drent te Arnhem. Het kalendarium is duidelijk en strak van lijn. Bovendien is een schutblad aangebracht, waarop een overzichtelijke maandindeling is gedrukt voor het ma ken van voor het bedrijf noodzakelijke aantekeningen. De kalender is kosteloos verkrijgbaar via de plaatselijke UTD-handelaren en zolang de voorraad strekt eveneens bij de N.V. Mengvoeder U.T.-Delfia te Maarssen. IJverig als een machine, trouw als een hond en daardoor juist een beetje mens. Voeren de beide Oosterscheldeponten Hun route dagelijks naar ieders wens. 's Zomers drukte aan de dekken, 's Winter erwtensoep in de kombuis. Ja, Zeeuw en vreemd'ling zelfs voelden zich hier spoedig thuis. Helaaswat was moet nu verdwijnen: Vooruitgang maait met scherpe zeis. De boot vertrekt naar nieuwe horizonten En ons rest slechts 't weemoedig afscheid bij de laatste reis. Een nieuwe tijd breekt aan, het tijdperk van de brug. Eilanden werden één, mensen werden vrinden. Alleen de boot die zien we niet meer terug En welke rechtgeaarde Zeeuw zou dat niet spijtig vinden? L. ST. ANNALAND Begin van brand. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor één werden de bewoners van St. Annaland opgeschrikt door het loeien van de sirene. Bij na der onderzoek bleek, dat er een begin van brand ontstaan was in de bollen schuur van de heer Lt. Wessels op de Hoenderweg. Hoewel de vrijwillige brandweer met de spuit spoedig aan wezig was, behoefde deze geen dienst te doen, daar de vuurhaard al met em mers water geblust was. Er ontstond enige materiële schade. üienveiling van dinsdag 14 dec. 1965. Middel, Ie soort 13,70—13,30. middel 2e soort 13.03; bonken 2e soort 16.03; drielingen Ie soort 15,21. picklers Ie soort 25,52. stek 3,56. Gemiddelde uienprijs per 100 kg. Aanvoer 79 ton. Aardappelveiling van dinsdag 14 dec. Bintjes gewone 20,90; bonken 23,40; drielingen 12,10. Gemiddelde aardappel prijs per 100 kg. Aanvoer 10 ton. SCHERPENISSE Burgerlijke stand over november Geboren: Neeltje Adriana, d.v. J. P. Hage en van A. Pruissen; Antonia, d.v. J. P. Hage en van A. Pruissen; Dirk Ma- rinus, z.v. D. Bolier en van J. S. de Bruijn. Huwelijken: Marinus Potappel, 42 jr. en Maria L. van Deursen 31 jaar. Overleden: Jozua Tichem, 92 jaar, ge huwd geweest met J. Rijstenbil; Maria M. Bruijnzeel, 102 jr. ongeh. Ingekomen: P. C. van lersel van 's- Hertogenbosch; J. W. Koolaard-Dek ker en zoon van Poortvliet. Vertrokken: M. L. Potappel-van Deursen naar Kruiningen. POORTVLIET Montagehal in gebruik genomen. De eerste montagehal in Zeeland van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds van de Landbouw op het bedrijf van de heer C. Giljam werd dezer da gen officieel in gebruik gesteld. Hierbij waren aanwezig ir. J. van Buren, rijks- landbouwconsulent, dr. ir. C. van Bee- kom van het O en S. fonds, ir. M. A. Geuze, lid van de Tweede Kamer, ir. Prins, Algem. voorzitter van de Z.L.M. ir. De Bruin, rijkslandbouwconsulent, de heer Kakebeeke van de raad voor bedrijfsontwikkeling en burgemeester W. J. van Doorn. De stal is 18 x 10 m. en kan 36 stuks melkvee bevatten. Het gebomvtje werd in 5 weken gebouwd volgens het systeem van arbeidsbespa rende methode van O. en S. fonds. ST. PHILIPSLAND Tijdrede. Op woensdag 22 dec. a.s. 7.30 uur zal D.V. Ds. P. Verkade een tijdrede houden in de Oud Geref. kerk. Bekendmaking. Op dinsdag 28 dec. 1965 zal officieel afscheid worden ge nomen van de edelachtbare heer L. J. de Jonge, burgemeester-secretaris de zer gemeente wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In ver band daarmede zal hij op die dag reci- piëren in „Ons Dorpshuis" te Anna Ja- cobapolder en in het gemeentehuis en wel op de volgende tijdstippen: in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder van half zeven tot half acht uur 's avonds in het gemeentehuis van kwart voor acht tot negen uur 's avonds. NIEUWERKERK Twee bijbellezingen vervallen. Ds. Karens houdt a.s. woensdag 22 en woensdag 29 dec. geen bijbellezing. De eerste lezing wordt D.V. gehouden op 5 jan. 1966. „Een paar weken geleden ben ik getrouwd", ver telt mevrouw M. Barendregt-Rijsdijk, „en dat was geloof ik de mooiste dag van mijn leven. In „De Rozenheek" waar ik- vóór mijn huwelijk werkte, leefde iedereen mee. De directrice, de collega's en vooral _de bejaarden ze vonden het prachtig weer een bruid in hun midden te zien. Ook toen ik er als bejaardenhelpster werkte heb ik het er bijzonder prettig gehad. Een speciale vooropleiding is voor deze baan niet nodig. Je moet minimaal 19 jaar oud zijn. Om de 14 dagen heb je een royaal weekend vrij (van vrijdagavond tot dinsdagmorgen). De werk week is normaal, gewoon 45 uur. De directrice mevrouw M. VAN DIJCK, Lange- meetstraat 2, Nieuwenhoorn, telefoon 01883-2782, is gaarne bereid jonge meisjes, die net al ik voor hun huwelijk dit werk willen doen, nadere in lichtingen te verschaffen." GEVRAAGD: - M Bij voorkeur met diploma typen. M Datum indiensttreding in onderling over- 1 leg. 1 FEBRUARIWEG 7-9 HERKINGEN i 100 gram rookvlees 100 gram gebraden gehakt 6 A. O. vleeswarenmerkjes 100 gram Gelderse worst Diepvriesaardbeien, grote zak Op 2 volle zegelboekjes een kerstkrans. A.s. week tot 9 uur 's avonds geopend. 1,12 0,49 1,75 TELEFOON 371 OUDDORP NU KOPEN OMZETBELASTING OP T.V. OMHOOG Nu nog voor de oude prijs. Tevens prima gebruikte Televisie toestellen, prijzen v.a. 250,tot 1000, Telefoon 492 Voorstraat 22 Dirksland brengt speciale aanbiedingen in Gevoerde Motoroverall's slechts 45, Dik gevoerde motorwanten slechts 10,90 LET OP: LEEST HET GOED: Italiaans leren bromfietslaarzen19,90 Noorse sokken vanaf 3,50 Werktruien met of zonder rits 10,50 Werkschoenen met garantie14,90 Zware Havep Overall's vanaf 14,90 Sanfor overali's 14,50 Amerikaanse buitenjasjes waterproof 32,90 Bontvoeringen hiervoor 15, Werkoverhemden met garantie,, in alle kleuren 8,90 De tweede kost u slechts 4, Originele Amerikaanse Pilotenjacks 49,50 EXTRA KOOPJE 1 pers. wollen dekens, grote maat, mooie dessins 15,90 2 pers. wollen dekens, grote maten, leuke dessins 22,50 Dit koopt u alleen goedkoon bq TE MIDDELHARNIS w««. :.T--.=,*g.—qg^»:^-.r^-...n^YT!-'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 11