Ie terugtocht der blanken Plaatselijk nieuws Kolossale scrapers Ingezet bij dljkaanleg te Ouddorp Wateroverlast op Flakkee Ie jaargang Dinsdag 14 december 1965 No. 3445 24 96 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Storm van vrijdag bracht bijna even iioog water ais met ramp 1953 Nergens Icritieice situaties Ontspanningsavond t.b.v. Dunantpot Recrutenavond „Pro Rege" te Dirksiand GOEDEREEDE Orgelconcert door Arie J. Keijzer Abonnementsprijs t 2.75 per kwartaal Verschijndata met de feestdagen Duinenrij vanaf de vuurtoren tot de Vrijheid wordt verstevigd om- het ngen Ook tele- riek, "id- onds end en pglNS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIÜDELELABNIS gedactle en advertenties: Kantoor Langeweg 18, Sommelsdflk ABONNïailENTSPBIJS 2,B0 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 28 29, na 8 uur 's avondj TeL 20 17 Giro 167880 Venchijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond echt ffanneer wij de ontwikkeling van de iireldgeschiedenis na 1945 eens gaan ^jen vanuit ons „blanke" gezichts- Pijit, dan moeten we na kennisneming JU alle territoriaal-koloniale verande- jiigen tot de conclusie komen, dat het j net de machtspositie in de wereld 1 West-Europa heel droevig bijstaat. is immers een tijd geweest, dat En- jnd, Nederland, Frankrijk en later 'Il in mindere mate Duitsland door p wereldwijde kolonisatie de toon jigaven. Zij waren vóór de opkomst de Verenigde Staten de domineren- jmogendheden in de wereld. Zij be leersten de wereldzeeën met hun lepvaart en handel en ze hadden jin koloniën in alle werelddelen buiten Iiropa. En nu hebben ze praktisch niets jeer. Het hele koloniale systeem is na 1J)5 als een kaartenhuis ineengestort. waar nog een zekere band bestaat issen het oude moederland en de vroe- (ere overzeese bezittingen, daar is de ionvereiniteit geheel uitgeschakeld en het nog slechts om gelijkberech- igdtieid op staatkundig gebied met eco- Bffiische hulp van het moederland (Su riname en de Antillen) of een zeer slap pe formele band zonder essentiële be tekenis (het Britse Gemenebest). We kunnen gevoeglijk zeggen, dat het tijd van het kolonialisme volmaakt erleden tijd is en dat het op zijn oude lasis ook niet meer zal terugkeren. Al leen in een nieuwe vorm n.l. door zo genaamd ideologische veroveringen door (ommunistische grootmachten als de Sovjet-Unie en Rood-China kan het her leven. De „koloniën" oftewel satellieten van Rusland in Oost-Europa vertonen echter nu al symptomen van langzame desintegratie. Voor liefhebbers van historische stu dies ligt in deze materie een zeer vrucht tear terrein. We kunnen er natuurlijk niet aan denken in een lu-antenartikel zelfs niet in een hele serie er enigszins uitvoerig op in te gaan. Daar voor is de stof veel te omvangrijk en te gecompliceerd. Wil men een tastbaar bewijs voor de geweldige revolutie, die na 1945 op dit gebied heeft vol trokken, dan doet men het best de le denlijst te raadplegen van de landen, lid zijn van de Verenigde Naties met liet jaartal van hun toelating. Toen in deze volkerenorganisatie te San Francisco werd opgericht, begon zij met 51 leden, allemaal vrije landen uiter- En nu in 1965 hebben de V.N. in totaal 115 leden. Deze enorme toene ming is veroorzaakt door de toelating van vele tientallen vroegere Afrikaanse en Aziatische koloniën. Het is momen teel zelfs zo, dat er van de 115 leden ongeveer 60, dus de meerderheid, tot die groep behoren. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de blanke wereld, speciaal Europa, ontzaglijk aan macht en invloed heeft ingeboet en dat nu, althans in de Ver enigde Naties, de gekleurde volken de toon aangeven, niet door hun geestelijk, economisch en politiek overwicht, maar enkel en alleen door hun aantal. De ge biedsinkrimping van het blanke Westen is zo groot geworden, dat de verhoudin gen in de wereld mede daardoor gron dig veranderd zijn. Omstreeks 1900 had de Westerse beschaving, wat haar machts- en invloedssferen betreft, de grootste uitbreiding. Praktisch de hele wereld werd direct of indirect door haar beheerst. Sindsdien echter is het eerst langzaam en na 1945 in sneltempo bergafwaarts gegaan. Er is een tijd geweest, dat heel het zwarte werelddeel Afrika behalve Abes- synië onder Europese heerschappij stond. Dat begon met de ontdekkings reizen van de Portugezen omstreeks 1500. De Spanjaarden kwamen het eerst in Zuid-Amerika en vestigden daar hun koloniale rijk, terwijl ze in Azië de Phi- lippijnen in bezit namen. Ongeveer een eeuw later kregen ze echter grote con currentie van de Engelsen en Neder landers. In de 19e eeuw gingen de Fran sen en na 1870 ook de Duitsers mee doen. Zelfs de Belgen slaagden erin een groot gebied in Afrika in handen te krijgen: in 1885 werd Leopold II souve- rein over Kongo. Italië kwam nog la ter op de koloniale markt met Libye en Somaliland en veroverde in 1935 Abes- synië. De Engelsen hebben tenslotte het meest imposante koloniale rijk aller tijden ge vestigd. Het verhaal van de vorming daarvan zou ons te ver voeren. Om tot de hoofdzaak te beperken: in Amerika bezaten ze Nieuw Engeland met New- York, Canada, een aantal Antillen en Guyana; in Afrika een zeer groot ge bied vanaf Kaapstad naar het Noorden tot aan Egypte toe en enige landen aan de Goudkust. In Azië, heel Voor-Indië en delen van Achter-Indië. In Austra lië met Nieuw-Zeeland werden even eens Engels. Nederland begon omstreeks «00 aan zijn kolonisatie 1602 op richting van de beroemde Oost-Indische Compagnie veroverde het gebied dat nu Indonesië heet, in Amerika Nieuw- Nederland, dat het weer aan de Engel sen verloor en Suriname, terwijl we in Afrika de Kaapkolonie en Goudkust be zaten. Frankrijk nam een deel van Ca nada en van Guyana in bezit, in Afrika Marokko, Algerie en Tunis, benevens enorme delen van West-Afrika met ■vrijwel de hele Sahara-woestijn en om streeks 1880 Indo-China. En Duitsland slaagde er in nog enkele overgebleven Brokken in de wacht te slepen in Z.W. O.-Afrika, een stuk van Nieuw- •jumea en eilanden van Oceanië. Spanjaarden en Portugezen zijn het eerst hun gebieden kwijtgeraakt, ten De stormachtige naar noordwest draai ende wind heeft vrijdagavond 10 dec. het water tot een enorme hoogte opge stuwd. Het scheelde maar weinig met het peil dat in de rampnacht van 1 fe bruari 1953 werd gemeten. Langs de ge hele kust van de Zeeuwse en Zuid-Holl. eilanden was een beperkte dijkbewa king ingesteld. Langs de rivierdijken in Holland patrouilleerden dijkwachten en B.B.-ers. In de Lekdorpen werden vele bewoners door het overstromende wa ter verrast; de kelders liepen vol. Op Goeree-Overflakkee zijn ook de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen, hier en daar werden vloedplanken ge plaatst; te Herkingen werden de dijk- deuren gesloten. Het water stond er 60 cm. tegen de coupuredèuren. Het mag een gelukkig verschijnsel worden genoemd, dat de wind bij het doorzetten van de vloed bij dit spring- tij is gaan liggen, anders waren moge lijk de gevolgen ernstiger geweest. Wateroverlast. In Rotterdam moesten de Maasbrug gen voor het verkeer worden afgeslo ten wegens wateroverlast op het Noor- der eiland en in de wijk Feijenoord. De Biesbosch werd veranderd in een bin nenzee. De Gelderse vallei, waar men toch al veel-last had met het water. OUDDORP De jaarlijkse ontspanningsavond van de afdeling Ouddorp van het Roode Kruis wordt gehouden a.s. vrijdagavond te 8.00 uur in het Verenigingsgebouw. Door een bekend gezelschap zal wor den opgevoerd het toneelstuk: Tussen twee vuren. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de Dunant pot van de afdeling. De plaatsbewijzen zijn vanaf heden a f 1,25 te verkrijgen bij dhr. E. Santifort, concierge van het Verenigingsgebouw. werd een groot moeras met tientallen plassen en meren. Duinen weggeslagen. Te Vlissingen werden op enkele plaat sen gaten in de boulevard geslagen. Het water spoelde er, door de hoge golfslag, regelmatig doorheen. Bij Cadzand wer den over een lengte van ongeveer 700 meter de duinen afgeslagen; op Walche ren bij Domburg werden ook een groot stuk afgekalfd. Ook de duinen in Wes ten Schouwen en aan de kop van Goe- ree kregen «het zwaar te verduren. Deze avond, georganiseerd door de afdelingen op ons eiland, werd geleid door de voorzitter van de afdeling Dirksiand, ds. H. N. van Hensbergen. In zijn openingswoord heette hij de me dewerkers en (talrijke) bezoekers har telijk welkom. Ds. Joh. Heule, res. vlootpredikant te Rotterdam sprak hierna over: „Soldaat zijn". Hij feliciteerde de rekruten met het feit dat ze goedgekeurd waren en straks het land mogen dienen in de mi litaire dienst. Een mooie taak, maar voor een christensoldaat ook een moei lijke opdracht om staande te blijven, temidden van de gevaren, die er ook in dienst zijn. Ds. hield de jongens voor het hun toebetrouwde pand te bewaren en Bijbellezen en gebed niet na te laten. De heer J. van Putten vertoonde dia's van de Prot. Mil. tehuizen in Nederland en Duitsland. „Een P.M.T. heeft een open deur, waar je altijd welkom bent. Ga er vaak heen, je zal er geen spijt van hebben". Mevr. van Wijk droeg enkele stukjes voor, die zeer in de smaak vielen. Na de pauze werd de film „Mare Li- bertum" vertoond, waardoor we een beeld kregen van het werk van de ma rine, speciaal op de kruiser „de 7-pro- vinciën". Ds. Heule beantwoordde enke le vragen, waarna de voorzitter de spre kers en medewerkers hartelijk dankte en deze avond sloot. We mogen terugzien op een geslaagde avond, waarop ouderen en jongeren hebben kennisgemaakt met het mooie werk van „Pro Rege". dele aan de Engelsen en Hollanders en voorts door opstand tegen hun gezag, zoals in heel Zuid-Amerika. Reeds tus sen de twee wereldoorlogen begon ook in de Britse, Nederlandse en Franse be zittingen het inlandse nationalisme de kop op te steken. Het betrof toen echter nog slechts een kleine intellectuele groep, zoals die van Gandhi en Nehroe in Brits-Indië en die van Soekarno, Sharir etc. in Ned. Indië. Het grote breekijzer voor de dekolonisatie is ech ter de tweede wereldoorlog geweest. Met name in Azië hadden de nationa listen de zwakheid van de blanken ge zien in de strijd tegen Japan, terwijl de J'appen, toen ze de nederlaag gingen voorzien, alles deden om de door hen bezette landen te ontkoloniseren. Zo werden in 1947 India en Pakistan, in 1949 Indonesië onafhankelijk? In Afrika liep het over een langere periode. Met name na 1955 zijn de vroegere kolo niën daar aan de lopende band vrij geworden, in totaal omstreeks 35. Slechts enkele gebieden zijn nog over: Portugees Angola en Mozambique en de helft van Timor. Maar ook dit is slechts een kwestie van tijd. Zo is dus in de na-oorlogse periode het kolonialisme grondig geliquideerd. Of de interne verzetsbewegingen in al die landen dit alleen hadden kunnen bewerkstelligen, geloven we niet, uit genomen misschien in India en Pakis tan. Er hebben behalve deze nationale activiteiten vooral vier factoren in mee gespeeld: de politieke en andere hulp van de communistische landen, die ui teraard dapper meehielpen aan de de- liolonisatie om het Westen te verzwak ken; voorts de vrijheidspolitiek van de Verenigde Staten ingezet door president Roosevelt, waardoor o.a. Nederland In donesië verloor en tenslotte het optre den van de Verenigde Naties, die steeds sterker anti-Westers werden. Het is te begrijpen, dat de kolonisatiemogend- heden werden teruggeworpen op hun eigen kleine grondgebied. En daarmee was hun machtspositie in de wereld grotendeels verdwenen. West-Europa, dat voorheen de hoofdrol speelde in de wereld, daalde af tot de tweede rang. Amerika, de Sovjet-Unie en Rood-Chi na bepalen nu de koers van de mondiale politiek. Deze drie blazen wel hoog van de to ren tegen het kolonialisme, maar de beide communistische superstaten doen en deden in feite niets anders, alleen ge schiedt het op ideologische grondslag. Zie wat Rusland betreft naar Oost-Eu ropa en wat China aangaat naar Ach ter-Indië. En de Amerikanen hadden ook wel eens een toontje lager mogen zingen met hun anti-kolóniale zedepre- ken, want zij hebben ten slotte in hun land de Indianen, van wie het toch was, vrijwel volledig uitgeroeid! Daarom wonen zij nu in een blank land, maar de Europeanen zijn hun bezittingen kwijt, omdat ze een niet zo bloedige po litiek volgden. Intussen is het resultaat van deze hele ontwikkeling, dat de blanken se dert 1945 permanent op de terugtocht zijn. Het proces is nog niet afgelopen, want er resten nog Portugees Afrika, Rhodesia en Zuid-Afrika. Ook deze zijn een doorn in het oog van al wat pro gressief wil zijn. Men zal wel begrepen hebben, dat wij wat genuanceerder den ken over deze ontwikkeling. Het is ge bleken en het blijkt nog dagelijks, dat de voortijdige liquidatie van de kolonia le verhoudingen nieuwe problemen ge schapen heeft: de vrij geworden gebie den gaan ten onder aan wanbeheer, re voluties, burgeroorlogen, armoede, hon ger etc, en de blanke wereld met inbe grip dus van Amerika is in de verde diging gedrongen. Het lijkt er veel op, dat het resultaat van alles zal zijn. de complete chaos. Door de vele regens staan ook op vele plaatsen op Goeree-Over flakkee de landerijen blank. Wij brengen hier een foto uit de Som- melsdijkse polder aan de Klei- burgse weg, waar het water tot aan de voet van de boerderij van de landbouwer Joh. Wesdorp staat. Door de hoge buitendijkse waterstand kon verleden week het water niet regelmatig worden weggemalen. De watergemalen draaien thans dag en nacht door. MIDDELHARNIS Kerkeraadsverkiezing Ger. Gemeen te. Op de maandagavond gehouden le denvergadering zijn de (aftredende) ouderlingen G. J. Koppelaar en A. de Visser herkozen, alsook de aftredende diakenen D. J. Beversluis en C. Kievit. Op da voorgestelde kandidatenlijst kwarnen voor als ouderlingen: M. Kar- dux (Hoflaan); G. J. Koppelaar, A. de Visser en J. Zaaijer. Voor diakenen: D. J. Beversluis, C. Kievit, L. v. d. Houdt en L. Visser. Bijbellezing. Ds. G. Mouw hoopt woensdagavond 7 uur weer bijbellezing te houden in de Geref. Gemeente alhier. DIRKSLAND Plotseling sterfgeval. Op zeer plotse linge wijze overleed zondagavond mevr. Ten Hove-Nieuwland in de leeftijd van 68 jaar. Mevr. Ten Hove was zondag morgen nog ter kerk geweest, kreeg 's middags een hartaanval en werd di rect naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij des avonds overleed. Mevr. Ten Ho ve genoot grote bekendheid in de ge meente, daar zij vele jaren de winkel van bakkerij Ten Hove gedreven heeft. De begrafenis is bepaald op donder dagmiddag 2.30 uur. Kerstconcert. Donderdag 23 dec. a.s. zal in de zaal van het Vereen, gebouw „de Schakel" een kerstconcert worden gegeven waaraan wordt deelgenomen door het gemengd koor „Oud Excelsior" „Onderling Genot" te Numansdorp en liet gemengd koor „Harmonie" uit Pa- pendrecht. De leiding van de uitvoering berust bij de heer Peter van Sprang. Aanvang 8.00 uur. Toegang vrij. Kerkeraodsüerkiezing. Op de lidiha- tenvergadering der Geref. Gemeente alhier is verleden week verkiezing voor kerkeraadsleden gehouden. Op de kandidatenlijst kwamen voor als ouderling: Dj A. Roozemond, W. Goedegebuur (aftr. en herkiesb.), T. v. Dijk, B. A. de Gast, W. v. Lenten, C. v. Es, A. Human en Adri Roozemond. De zitting hebbende ouderlingen D. A. Roozemond en W. Goedegebuur wer den herkozen. Verder T. v. Dijke en A. Human. De heer A. Human bedankte, waarna T. v. Dijke werd gekozen. Ouderling T. Drooger had zich wegens gevorderde leeftijd niet meer herkies baar gesteld. Op de kandidatenlijst voor diaken kwamen voor C. v. d. Veer; C. J. v. d. Velde, A. Polder, G. v. Driel, A. Koole en J. Zoon. Het zittende lid J. Zoon werd herkozen; in de vacature van A. L. Bakker die zich wegens gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, werd A. Koole benoemd. HERKINGEN Burgerlijke stand over nov. 1965. Geboren: Anna Pieternella Cornelia d.v. H. J. Witvliet en L. A. E. Jonge- jan. Overleden: W. de Geus, oud 68 jaar, echtg. van P. Melissant. Gehuwd: A. Nagtegaal, oud 24 jaar, chauffeur, wonende te Melissant en M. E. Huizer, oud 21 jaar, wonende te Her kingen. Ingekomen: H. Kievit van Nieuwe Tonge; J. Maliepaard van Dirksiand. Vertrokken: G. Logmans naar Am sterdam; A. W. Dorst naar Rotterdam; J. C. Poortvliet naar 's-Gravenhage en A. A. Breur naar Kapell. Bekendmaking. B. en w. van Her kingen maken bekend, dat door de raad van die gemeente in zijn vergadering van 30 sept. 1965 is vastgesteld een wij ziging van de Algemene Politieverorde ning der gemeente Herkingen. Deze wij ziging is gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Blijkens be richt van G.S. der provincie Zuid-Hol land d.d. 24 nov.-3 dec. 1965 is deze ver ordening aan hen in afschrift medege deeld. MELISSANX Lezing over kunst. A.s. donderdag avond zal de heer A, Braat te Zierik- zee in gebouw „Melishof" een lezing houden over kunst. De avond is geor ganiseerd door de culturele commissie en vangt aan te 8.00 uur n.m. Niet abon nementhouders worden toegelaten tegen een toegangsprijs van 1,50. G.O. 22 maakte haar proefvaart. Te Bruinisse had donderdag de tech nische proefvaart plaats van de motor kotter G.O. 22, van de Gebrs. J. en W. Lokker uit Goedereede. Dit schip dat als casco hier kwam is door de firma Maas kant en Zonen te Bruinisse geheel klaar gemaakt en ingericht. In het schip is ge bouwd een nieuwe 435 pk. Deutz Diesel motor met een hulpmotor eveneens Deutz 18 pk. Ballastpompen en beun- koeling zorgen voor een goede koeling en een regeling van koel en ander wa ter. Voor de visserij is het schip voor zien van een 4 trommelige Maaskant lier. De betimmering werd aangebracht door de heer C. Bal Bruinisse, de firma Westhoeve uit Ouddorp zorgde voor de electriciteit. De Nautische Instrumenten werden geplaatst door de I.N.A. te Rot terdam (Internationale Navigatie Apa- raturen). OUDDORP Heden dinsdagavond 14 dec. om 8 uur hoopt Arie J. Keijzer op het nieuwe or gel in de Ger. kerk alhier een concert te geven. Programma's aan de kerk ver krijgbaar. Wegens de stijging van de ex terne kosten sinds de laatste abonnementsprysverhoging, z\jn wij genoodzaakt met ingang van 1 januari a.s. de abonnementsprijs van Eilanden-nleuws met 1 cente per nummer te verhogen, wat neerkomt op 2,75 per kwartaal. Betaling per giro Zij die gewoon zijn per giro te betalen, gelieve er rekening mee te houden dat voor het a.s. kwar taal niet f 2,50 maar 2,75 wordt overgemaakt. Anders moeten wij daarvoor een kwartje navorderen. Onze administratie verzoekt hier voor vriendelijk uw medewer king. Directie N.V. EILANDEN-NIEUWS Middelharnis. In de Kerstweek zal ons blad Eilanden-nieuws op dinsdag 21 en donderdag 23 december verschij nen. Wij doen dit daarom, dat de krant op vrijdag 24 dec. bij onze postabonnees in bezit komt. In de week daaroi» volgend komt ons blakd maar één keer uit met een extra grote krant D.V. donderdag 30 december. De post- aboimees kunnen dan de krant nog op oudejaarsdag (vrqdag 31 dec, ontvangen). Directie N.V. EILANDEN-NIEUWS Middelharnis. OUDDORP Gouden fc»;htpaar. Het echtpaar L. Mierop - K. Mierop-van Dam hoopt a.s. donderdag-^16 dec. hun gouden huwe lijksfeest te herdenken. De fam. Mierop woont in de Duinkerkerweg. Plotseling overleden. In de leeftijd van ruim 58 jaar is maandag plotseling overleden de heer Aren Aleman Jac.zn. in leven manufacturier te Ouddorp. Hij is zondag nog ter kerk geweest, werd maandagachtend onwel en overleed en kele uren daarna aan een hartaanval. Dit plotselinge sterven heeft in de ge meente grote indruk gewekt. De heer Aleman was als jongeman kleermaker bij zijn zwager de heer A. Kalle. In dit vak heeft hij zich opge werkt en daar hij een zakelijke in slag had, zette hij een eigen bedrijf op, wat tot een flink confectiebedrijf is uitgegroeid. In zijn jonge tijd voerde hij het correspondentschap voor ons blad Eilanden-nieuws". Met hem is een rus tig, zeer gezien zakenman uit de ge meente heengegaan. De begrafenis is bepaald op donderdagmiddag te 2 uur. OUDE TONGE Havenverkeer. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken drie schepen met suikerbieten met inhoud 690 ton, bestemd voor de suikerfabriek Dinteloord, en een schip met graan in houd 250 ton. Beursberichten vrijdag j.l. Gerst 27- 34; haver 25-29; erwten (schokkers 45- 49; erwten (kl. gr.) 35-46! Bruine bonen 85-108; Maanzaad 140-180; karweizaad 85-97. Handel matig. Oud papier. Zaterdag a.s. zal er door de muziekvereniging „Vooruit" weer oudpapier in de gemeente opgehaald worden. Gevraagd wordt om het op de stoep te willen zetten. Vier kolossale scrapers met een oranje zwaailicht in top zijn zaterdagmorgen in colonne over de Flakkeese wegen gegaan naar hun werkterrein te Oud dorp. De schrapers, eigendom van de aannemersfirma de Vos te Oude Tonge zullen daar worden ingezet bij de aan leg van een dijk vanaf de vuurtoren tot ter hoogte van het recreatieoord de Vrijheid. De duinenrij die er momen teel ligt is te smal geworden en jaar lijks wordt nog 5 meter duin weggesla gen. De dijk zal de vorm van een dui nenrij krijgen en wordt niet verhard. Er wordt uitsluitend met zand gewerkt en het dijklichaam zal worden beplant met helm en duindoorn. Wanneer het weer niet tegenwerkt kan het karwei in zes weken gereed zijn. Per week zal dan niet minder dan 25.000 m3 zand verplaatst moeten wor den. De scrapers zullen hun steentje wel bijdragen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1