EmvnoEn-niEUws Waterschap Dijkring Flaltitee moet omsiag per H.n. verliogen Nog een winteritoningCORDUROY Bi'oncliiletten Ideale [aquarium-) schoonheid bereilit Vaar gaat het ons om? Foio'i Uitslag Postduiven- tentoonstelling te Middelharnis (blad Vrijdag 10 december 1965 No. 3444 "^tu^MjöiuUiu Hoestdronk in tabletvorm.95ct Nog geen bijdragen van andere corporaties J. Keuveiaar GOEDEREEDE Op iedere drie wereldburgers één christen Roken zonder risico en zonder tabak Boeicbespreking Dit is de vraag die tot ons komt bij Itzing van enkele der laatste hoofd- jrtikelen in uw blad over „de kwestie ghodesië". Inderdaad, we geven het de schrijver toe, er is een grote groepering in onze ifcsterse wereld die zich zonder meer Ijat leiden door allerlei tendentieuze akties en publikaties tegen blanke ko lonialisten waar ook ter wereld. Er is echter ook een groepering (zij liet in aantal belangrijk kleiner) die alle DOgelijke moeite doet, vrijwel alles wat blanken in afrikaanse staten doen en laten, door dik en dun te verdedigen. In beide gevallen echter heeft men ongelijk, want de waarheid ligt tussen jeze beide uitersten. Waar gaat het om? Bij de geachte schrijver van deze artikelen? Waar gaat liet om bij mensen als Verwoerd en Smith? Gaat het om het geestelijk heil van al deze zwarte mensen die een ziel hebben te verliezen, die dikwijls in de tan van satan verkeren, ofgaat het in wezen om ONS bezit, om ONZE welvaart? Om ONZE ekonomische be langen als blanken? Zeker, „one man, one vote" is mo menteel onmogelijk in Z. Afrika. Hoe men het echter keert of draait, er zal een dag komen dat, zeker in Z. Rhode- siiië, deze situatie ontstaat; en er zijn toch ook andere jonge staten in Afrika met belangrijke blanke minderheden, waar samenleven en werken mogelijk is, ondanks vele aanpassingsmoeüijk- lieden? Laten we toch eerlijk zijn! Laten we eens teruggaan naar het begin. Waar ging het ons om toen we Nederl. Indië gingen exploiteren? Om het geestelijk welzijn van de inboorling? Dat gelooft U to9h ook niet! De West-Indische en Oost-Indische Compagnie moesten niet zo heel veel van zendelingen hebben. Predikanten mochten mee, maar dan liefst alleen voor de blanken. Soms werd het ronduit verboden buiten de factory het evangelie te brengen. Gaan we een stapje verder dan zien we de zwaarbeladen schepen van refor matorische Nederlanders en Engelsen heen en terug varen tussen Afrika en Amerika en met wat voor lading? Vol geladen met de zwarte bewoners van afrikaanse kusten om deze diep ellen dige last in Amerika als slaaf te ver kopen. Behoren Nederland en Engeland niet tot de laatsten die de slavernij af schaften? We stippen slechts enkele dingen aan. Is het dan niet begrijpelijk dat de zwarte afrikaan geen vertrouwen heeft in de witmens? Voor mij is het een wonder Gods dat het Christendom in deze jonge staten nog toegelaten wordt. Is de blanke bevolking van Rhodesië dan eigenlijk geen slachtoffer van haar voorgeslacht? Stellig wel, toch probe ren zij zich te handhaven. Waar gaat het hen om? Toch in de eerste plaats om hun eigen ekonomische belangen, dikwijls ten koste van de autochtone bevolking. U noemt als voorbeeld de complete chaos in Kongo. Hoe komt dit? Het R.K. België heeft vrijwel niets gedaan voor de ontwikkeling van de inheemse bevolking en toch was zij gewaarschuwd door andere voorbeelden. Ook daar ligt de oorzaak bij het welvarende Westen. En zo is het schier overal. Honderden jaren hebben we de kans gehad om een christelijke beschaving te brengen in grote delen der wereld. Om er Gods Woord te verkondigen en christelijke barmhartigheid te bedrijven als mens tegenover mens. Om de primitieve volkeren te laten zien dat we kwamen als vrienden. Dat het niet alleen ging om onze ekonomi sche belangen, maar ook om hun gees telijk en lichamelijk welzijn. Dat deze volken vrijheid willen zon der meer is niet verstandig, maar wel begrijpelijk. In de laatste wereldoorlog leden wij toch ook liever honger dan een voetval te maken vor onze onder drukkers? In vele gevallen ziet de zwarte afri kaan op dezelfde wijze naaar de blanke Europeaan. „Alles wat Rhodesië nu is, heeft het te danken aan C. Rhodes", schrijft U. Wie was deze Rhodes? Reeds tijdens zijn leven werd dit land naar hem ge noemd. En op zijn sterfbed vroeg hij: „Namen van landen worden toch nooit veranderd." Ging het Rhodes om het geestelijk welzijn van de inboorlingen? Als we lezen hoe hij zijn begerige, naar goud dorstende ogen, liet vallen op de rijke bodemschatten van Z. Afri ka en het, eveneens Calvinistische, volk der boeren onderdrukte, weten we al genoeg. Waar gaat het ons om? Misschien, zij het laat, kunnen we nog in vriendschap en begrip met de afrikaanse bevolking gaan samenwerken. Bij de Heere is im mers niets onmogelijk, maar dan zal het wel ten koste van onze welvaart gaan, willen we niet (de Heere verhoe de het) overstroomd worden door een verbitterd zwart Afrika. Beter, ok daarim, wat minder wel vaart en dan misschien wat meer gees telijke rijkdom. Er zijn er, die uit een innerlijke drang of roeping, naar deze landen gaan om het evangelie te verkondigen. Zonder eigen belang gaan ze om medische zen ding te bedrijven, om als landbouwdes kundige te werken en wat al niet meer. Het zijn er echter veel en veel te wei nig. Jonge, onafhankelijke staten, vrij wel zonder deskundigen op ekonomisch, landbouwkundig, technisch, medisch gebied vragen om onze hulp. Nu we de kans nog hebben dienen w^e ons geld en onze door God geschon ken ontwikkeling ten dienste van deze minder-ontwikkelden te stellen om zo een dam op te werpen tegen allerlei leerstellingen die met een Drie-enig God geen rekening houden. U moet de zendingsmensen eens vra gen hoe ze over deze mensen denken. Bij de zendelingen gaaat het om de ziel van de zwartmens, zou dit ook bij Smith "c.s. zo zijn? Dikwijls heeft de zending de meeste tegenstand gekregen vanhun chris telijke blanke medemensen. Christenen van Nederland, waar gaat het ons om? Met dank voor de plaatsing. J. A. ADRIAANSE Noordsingel 106, Middelburg Naschrift der redactie. Het lijkt ons onmogelijk in een kort onderschrift recht te doen wedervaren aan de vele gedachten en overwegingen die in dit stuk naar voren worden ge bracht. Daarvoor zijn ze te belangrijk. We stellen ons daarom voor z.sp.m. in een apart artikel hier nader op in te gaan. In de memorie van toelichting op de begroting 1966 van het Waterschap De Dijkring Flakkee lezen wq dat het ontwerpen van deze begroting door de eenzydige staging der uitgaven geen onverdeeld genoegen is geweest. Er is n.l. in het afgelopen jaar noch omtrent het wetsontwerp „Bijdragen Deltawer ken", noch over het ontwerp „Wegcnfinancleringswet", noch over het ver zoek van de Unie van Waterschapsbonden tot het verlenen van een algemene bijdrage in de uitgaven van waterschappen weinig meer bekend geworden dan in oktober 1964 reeds bekend was. Ten einde de begroting in evenwicht te houden wa^ het daarom wederom nodig de omslag per ha. te verhogen. In de Verenigde Vergadering van 4 maart j;l- is ter gelegenheid van de behande ling van de prognose voor wegenonder- houd in de jaren 1966 t.m. 1970 reeds besloten de jaarlijks terugkerende uit gaven voor bijzonder wegenonderhoud voortaan rechtstreeks ten laste van de gewone dienst te brengen en daarmede een directe omslag-verhoging van 6, per ha. te aanvaarden. Deze omslagverhoging zou uiteraard in de loop van enkele jaren toch nodig geworden zijn. Wanneer immers elk jaar werken ten laste van de kapitaal- dienst worden uitgevoerd, moeten er 6lk jaar ook meer gelden beschikbaar zyn op de gewone dienst om deze ka- Pitaalswerken in een bepaald aantal ja ren af te schrijven. Waar bovendien dan 'log financieringsrente over het niet- afgeschreven gedeelte verschuldigd is, zou de omslag per ha, alleen voor het yegenonderhoud in de loop van enkele jaren niet met 6,maar met f 10,— per ha. moeten worden ver hoogd. Wanneer we deze bijzondere en een malige verhoging van de omslag per ha. hier verder buiten beschouwing la ten, dan resteert nog een verhoging van f 3,— per ha., of in totaal een bedrag van 71.000,—. Tekort gestegen tot 185.000,— De nadelige sloten van de gewone dienst van vorige dienstjaren zijn in middels gestegen tot 185.000,Het wordt niet verantwoord geacht aan de ze ongedekte uitgaven van vorige ja ren een nieuw nadelig slot van de be groting voor het dienstjaar 1966 toe te voegen, indien uit de toelichting op de rijksbegroting van Verkeer en Water staat voor het dienstjaar 1966 niet bleek dat bedragen zijn geraamd voor de toe passing van de wet uitkeringen wegen met terugwerkende kracht vanaf 1963. Een en ander is te lezen in de half- maandelijkse uitgave „Waterschapsbe- langen" van de Unie van Waterschaps bonden van 30 oktober 1965. Hoewel omtrent de hoogte van de uitkeringen nog niets bekend is en er rekening mede moet worden gehouden, dat een kleiner aantal km. weg zal worden gesubsi dieerd, waaraan hogere eisen (lees: uit gaven) zullen worden gesteld, achten wij gezien de uitgetrokken bedragen het verantwoord er voorshands van uit te gaan, dat de nadelige sloten tot en met 1965 ad 185.000,— en het ge raamde nadelige slot 1966 ad 35.000,— door de te ontvangen bedragen ingevol ge de wet uitkeringen wegen over de jaren 1963 tot en met 1966 zullen wor den gedekt. Verhoging omslag noodzakelqk In overeenstemming daarmede zal op de verenigde Vergadering van 21 dec. a.s. worden voorgesteld de omslag 1966 niet met 6,— plus 3,— is 9,—, maar met 6,— plus 1,50 is 7,50 per ha. te verhogen, waarmede het bedrag tot 52,50 per ha. is verhoogd. RIJMEN VAN TIJMEN Ze stonden keurig netjes, In rijen in de krant. Het zijn de vroede vaderen, Van het Flakkeese land. En alle vier en vijftig. Strijdvaardig tot en met. Nu op diverse zaken. Geweldig wordt gelet. De kring der vroede vaderen. Is op Flakkee gedund. Elks taak is wel verdubbeld. Het zij hen dus gegund. Om met heel weinig woorden. Veel in te brengen hoor. Daar zijn vergaderingen. Toch ook tenslotte voor. Ik zag slechts zeven brillen. Men ziet dus blijkbaar scherp Dat dient dan uit te komen. Bij menig onderwerp! Bijziende is vast niemand. Maar wel goed helderziend. Daar zijn die vier gemeenten, Terdege van gediend. In elk geval bespaart het, Heel wat presentiegeld. Vanuit den Haag is 't vonnis, In deze zaak geveld. Tij men Zandpad 32 Middelharnis Iedere aquarium-bezitter weet, hoe moeilijk het is zijn aquarium schoon te houden. Na enig experimenteren komt hij er wel achter, hoe te zorgen dat de aanslag en verdere vervuiling tot een minimum kan worden beperkt, maar helemaal schoon blijven speciaal zijn ruiten toch nooit. Een luchtpompje voor toevoer van zuurstof ontbreekt meestal niet; ook de werkzaamheid daarvan helpt mee de aanslag te berperken. Thans is in Japan een filter met pompje in de handel gebracht dat zo wel de vervuiling belet als de zuurstof toevoer verbetert. Het pompje is ver borgen in een filter die het water zui vert en aanslag heet te voorkomen door de aanwezigheid van een aantal voor de vissen onschadelijke chemicaliën. Het zorgt niet slechts voor de zuurstof maar ook voor de circulatie van het water door het filter. Voorlopig is dit appa raatje wel een vrij prijzige aangelegen heid: het kleinste model kost ongeveer 170 gulden. (DIA) Op 3-4 december organiseerde de P. V. de Reisduif Middelharnis-Sommels- dijk aangesloten bij de N.B.V.Z. haar jaarlijkse tentoonstelling. Als keurmeester fungeerde de heer A. Hagers van Berkel. De ingezonden dui ven waren over het algemeen van zeer hoge kwaliteit, zodat het voor de keur meester geen gemakkelijke taak is ge worden. De onderstaande prijzen wer den als volgt verdiend. Klas 1 doffers van 500-1000 km.: 1. D. van Lenten; 2. J. Verhage; 3. J. Vis van Heemst; 4. W. de Leeuw; 5. B. Schellevis; 6. A. Sarelse; 7. J. Vis van Heemst; Klas 2 duivirmen van 500-1000 km. 1 J. Vis van Heemst; 2. A. Sarelse; 3. T. Mosselman; 4. M. Kalkman; 5. B. Schellevis. Klas 3 doffers van 250 - 500 km. 1. D. van Lenten; 2. W. Nieuwland; 3. V. d. Groef-Knops; 4. M. Kalkman; 5. W. Nieuwland; 6. H. Bienefelt; 7. W. de Leeuw; 8. M. Kalkman; 9. C. Polder; 10. J. V. d. Valk; 11. L. Arensman; 12. B. Schellevis; 13. D. Hameete. Klas 4 duivinnen van 250 - 500 km. 1. J. Jongejan; 2. J. Verhage; 3. W. Nieuwland; 4. A. M. Volaart; 5. J. C. Roodzant; 6. M. Kievit; 7. P. Schepers; 8. M. Kievit; 9. M. Kievit; 10. A. Sarelse. Klas 5 doffers O - 250 km. 1. M. Kalkman; 2. A. Sarelse; 3. v. d. Groef-Knops; 4. M. de Blok; 5. D. van Lenten; 6. T. Mosselman. Klas 6 duivinnen O - 250 km. 1. H. de Vos; 2. D. van Lenten; 3. M. de Blok; 4. A. de Gans. Klas 7 doffers O - 150 km. 1. M. de Blok; 2. J. Vis van Heemst; 3. C. Vroegindeweij. Klas 8 duivinnen 0-150 km. 1. L. Kasteleijn; 2. M. de Blok; 3. A. Sarelse; 4. W. de Vos. Klas 9 doffers 150 - 300 km. 1. J. V. d. Valk; 2. M. de Blok; 3. W. Nieuwland; 4. W. de Leeuw; 5. J. Vis van Heemst; 6. H. Bienefelt; 7. B. Bie nefelt; 7. B. Schellevis; 8. A. Saraelse. Klas 10 duivinnen 150 - 300 km. 1. A. Sarelse; 2. v. d. Groef-Knops; 3. J. V. d. Valk; 4. W. Nieuwland; 5. L. Arensman; 6. W. de Vos; 7. M. Kievit; 8. D. van Lenten; 9. J. Krijgsman; 10. Gebr. Molenaar. Klas 11 doffers late jongen 20 j. meer oude pennen. 1. P. Koppenaal; 2. A. Sarelse; 3. J. C. Roodzant. Klas 12 duivinnen late jongen 2 of meer oude pennen. 1. L. Kasteleijn; 2. J. Vis van Heemst. Schoonste oude doffer D. van Lenten Schoonste jonge doffer J. v. d. Valk. Schoonste oude duivin: J. Vis van Heemst. Schoonste jonge duivin: A. Sarelse. Aan deze tentoonstelling was tevens een verloting verbonden. De prijzen hiervan zijn als volgd: 1573, 1626, 1181, 1595, 1164, 1200, 1195, 1467, 1687, 1023, 1153. MIDDELHARNIS Kerstzangavond. Op donderdag 23 dec. a.s. houdt het Chr. Gem. Koor „Jubilate Deo" o.l.v. de heer Gerrit Zoon een Kerstzangavond, te geven in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis, medewerking verlenen A. J. Keijzer or ganist, Ds. K. Schipper, meditatie. Er is een mooi programma o.a. een canta te. Laat iedere zang- en muzieklief hebber deze avond vrij houden. Gewonden en verloren voorwerpen. Gevonden: paar blauwe kinderwan ten; 2 plamuurmessen; paar leren jon- genswanten; paar blauwe gewatteerde wanten; witte sjaal; rode plastic porte monnee; paar geruite kindermuiltjes; paar gekleurde kinderwanten; grijze handschoen; beige handschoen; zwarte kinderwant; twee zwart lederen dames tassen; blauw-grijze handschoen; rode vulpen zonder dop; groene bal; lips- sleutel „Viro"; ijzeren gewicht van 1 kg.; huissleutel; licht-grijze handschoe nen; beige wollen kinderhandschoen; paar groene dameshandschoenen; rood zakmes; sier-wielrand personenauto; wit-blauwe kinderwant; rood-bruine kinderwant; blauw-groene want; grijze wollen want; zwarte nylon handschoen. Verloren: zilveren schakelarmband; lang model zwarte portemonnee met in houd; grijze Parker vulpen; zwarte ny lon dameshandschoen; groen nylon-jack met capuchon; groene fietstas; rubber laars maat 43; gouden dameshorloge met schakelbandje, merk „Prisma"; rood-witte step; witte gymschoen maat 29; gouden dameshorloge met zwart bandje, merk „Pontiac"; zwarte dames handschoen; groen wollen kinderwant; grijze glacé handschoen, kleine maat; gekleurd kinderwantje; groen-gele kin derwant; zwart en blauwe jongensfiets; blauwe jongensjas met grijze capuchon; blauwe want; grijs fietspomp je; chroom horloge met zwart nylon bandje, merk „Indus"; zilveren horloge merk „Pon tiac" met grijs bandje; rode handschoen; groene wollen handschoen; blauwe zwembroek en rode handdoek; paar ge kleurde wollen kinderwanten; geel kin- dervest; paar zwart lederen dames handschoenen; zwart beursje met in houd; groen geruit schoolétui. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Hoflaan 52 te Middelharnis op werkdagen van 8 tot 18 uur. SOMMELSDIJK Dammen. Standen damvereniging „Denk en Zet" te Sommelsdijk bijge werkt t.m. maandag 29 nov. Afdeling 1: 1. B. Vis 9 gesp. 14 pt. 2. K. Vis 8 13 3. H. Groenendijk 8 12 4. A. Verolme 7 8 5. A. V. d. Sluijs 9 8 6. L. Bruggeman 8 6 7. F. Noordijk 8 6 8. A. Krijgsman 9 6 9. J. Lodder 7 5 10. M. V. Lente 9 4 Afdeling II: 1 V. d. Broeke 9 gesp. 15 pt. 2. W. V. d. Welle 7 14 3. I. Koese 8 9 4. C. Zoon 9 9 5. C. Polder 8 8 6. A. Knape 9 8 7. J. Verbiest 9 6 8. B. Roetman 8 5 9. S. Hoogzand 8 5 10. H. Noordijk 9 5 Afdeling III: 1. C. Spee 11 gesp. 16 pt. 2. L. V. d. Veer 14 15 3. H. van Es 11 14 4. A. V. Guhk' 10 13 5. T. V. Brussel 10 13 6. W. van Dongen 11 11 7. W. V. d. Boogert 10 9 8. W. Westhoeve 10 6 9. v. Binsbergen 8 4 10. M. Breeman 9 3 DIRKSLAND Beroepen te Woerden-Kootwijker- broek en Leerdam is beroepen Ds. P. Blok, predt. der Ger. Gem. alhier. STELLENDAM Kerstzangavond. Op D.V. vrijdag 17 dec. hoopt de Chr. gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" haar traditionele Kerstzangavond te houden in de Ned. Herv. kerk alhier. Aan deze avond wordt medegewerkt door de Chr. gem. zangver. „Laus Deo" te Melissant (dir. J. B. Kippers) met Kinderkoor en blok- fluitgroep, de chr. gem. zangvereniging „Com nu met sangh" (dir. J. B. Kippers) te Oude Tonge, het kinderkoor „Zang vogeltjes", de Chr. gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" beide onder leiding van de heer C. C. van den Heuvel en de organist B. van Zijll te Middelharnis. De aanvang is bepaald op 7.30 uur. Kerk open om 7 uur. De toegang Is vrij; programma's zijn aan de kerkdeur ver krijgbaar. Burgerlgke stand over de mnd. nov. Geboren: Tona, d.v. C. A. Grootenboer en A. Groenendijk; Maarten, z.v. F. d. Eerzamen en H. M. v. d. Wende; Arend Joost, z.v. A. Krijger en B. Heerschap. Ingekomen: P. Nipius uit Middelhar nis; A. J. Verstegen en gezin uit Rot terdam; Jac. v. Dijk en echtgenote uit Sommelsdijk. Vertrokken: H. M. Troost en gezin naar Stellendam. OUDDORP Burgerlgke stand over november Geboren: Cornells Willem, z.v. H. Kleijn en B. P. van der Bok Aren Leen- dert z.v. J. v. d. Klooster en S. W. Nelis; Jacob, z.v. K. Klijn en G. G. Meijer; Johannes, z.v. C. Hameeteman en B. C. Tanis; Johannis, z.v. B. Dors man en G. Kastelein; Thijs Dirk, z.v. J. de Jong en E. de Ronde; Leunt je Ar- jaantje, d.v. K. Tanis en L. A. Kooij- man; Krijn Arie, z.v. H. Moerkerk en C. M. Sandifort. Gehuwd: J. M. de Jong, 20 jaar en G. K. Meijer, 17 jaar; G. v. d. Nieuwen- dijk, 22 jaar en K. Akershoek, 21 jaar; C. van Ours, 21 jaar en J. K. Klink, 21 jaar; J. Pijl, 19 jaar en J. G. Akershoek 19 jaar. Overleden: Arie Hubertus van Loe- nen, oud 91 jaar, weduwnaar. Te Ooit- In de winterkollek- ties der modehuizen was voor deze winter nogal wat te zien op het gebied van rib- stoffen. Het heeft aanstekelijk gewerkt, want ook in vele Ne derlandse kleding- kollekties heeft men zich gehaast de wen sen van het publiek voor te blijven door modellen van cordu roy of soortgelijke stoffen op te nemen. In de goede zaken kan men die nu in een aantrekkelijke variatie vinden. Deze dames-over- gooier van donker- buowe corduroy is er een voorbeeld van. Er wordt een be drukte flanellen bloes onder gedragen. Dit model van Bobby Brooks is eenvoudig gehouden omdat de stof al sprekend ge noeg is. Ter garne ring zijn twee grote steekzakken op de heupen aangebracht. Tussen de bovenzij den van de zakken is een fantasie-ceintuur een fantasie-cein- tuurtje aangebracht. (Prijs 75,—). gensplaat Klaas Mierop, echtg. van G. Grinwis, oud 44 jaar, te Dirksland E. Grinwis, echtg. v. D. Tanis oud 57 jaar. Ingekomen: J. M. de Jong van Nieuwe Tonge. Vertrokken: C. Grinwis naar Rotter dam; T. B. van Wordragen naar Rot terdam; J. Westdijk naar Stellendam; M. Boot en gezin naar Middelharnis; K. van den Nieuwendijk-Akershoek naar Stellendam. OUDE TONGE Burgerlijke stand over november Geboren: Annet d.v. M. Les en A. S. Wielaard; Petronella d.v. P. J. Buijs en P. PoUemans; Xaveria Maria d.v. W. Tuns en C. M. van Peperstraten; Mo nica Anna, d.v. P. A. Winkels en G. P. Zoet; Pieter, z.v. C. v. d. Doel en A. J. Tieleman; Johannes Leonardus, z.v. S. van Eijkeren en W. H. C. Buijs; Fran-, ciscus, z.v. A. J. Smeets en J. F. M. van den Boom; Theunis Cornells, z.v. A. Breederveld en N. Boshoven. Overleden: Lodewika Mijs, wed. v. L. Jonker, 89 jaar; Jacob Koert, wedn. V. A. van Schouwen, 94 jaar; te Dirks land: Pieter de Korte, oud 85 jaar, wed. V. P. S. Kanters. Gehuwd: J. Slui en A. W. Oversier; G. van Oort en W. M. Donkersloot; H. C. de Wit en J. M. van Vugt; J. M. Coolbergen en G. C. van Otzel; N. Bom en E. J. Kroon. Het inwonertal van Oude Tonge is deze maand (voor het eerst sedert 1953) bo ven 3000 gekomen, en bedraagt nu 3006. Inlevering dagzegels. Voor de bouw vakken voor de 2"/o uitkering kunt u 20 dagzegels inleveren op vrijdagavond a.s. tussen 7-9 uur, bij de penningmeester L. Brinkman, Bernhardstraat 1, Oude Tonge. Dit jaar zal er geen Kerstverzil- vering plaats vinden. Bejaardenmiddag. Vrijdag 3 dec. is er in de C.C.H. Barak door de leden van de Alg. Bond van Bejaarden afd. O. Tonge een gezellige middag en avond gehouden. Er waren een groot aantal bejaarden aanwezig, ook vrouwelijke leden. Sinterklaas deelde rijkelijk ver snaperingen en rookgerei uit. Aan de organisatie past zeker een woord van dank. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Zaterdagavond 11 dec, 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. G. Mouw (voorb. H.A.) Opbrengst collecten. De opbrengst van de collecte ten bate van de Polio- patienten heeft in deze gemeente 455,80 opgebracht. Alle gevers en geefsters heel hartelijk dank, alsmede dank aan dè collectantes. De opbrengst van de gehouden col lecte ten bate van het zwakke kind (ge houden in het stemlokaal ter verkiezing van de leden der gemeenteraad) heeft in^ deze gemeente 35,02 opgebracht De opbrengst van de collecte gehou den ten bate van het Nederlands Oor logsgraven comité heeft opgebracht 54,89. Geen vuur in vuilnisbak. Daar er brand is ontstaan in de vuilnisauto bij het ophalen van het huisvuil worden alle inwoners der gemeente dringend verzocht geen hete koolas in de vuil nisbus te deponeren. Benoeming. Op 18 nov. 1965 is de heer L. Soldaat gekozen tot bestuurslid van Polder „de Oude Stad". Nieuwe leerkracht. De 4e leerkracht aan de O.L. school, de heer J. C. Teubel is op 30 november 1965 opgeroepen om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Reeds is een oproep geplaatst om nieu we sollicitanten naar deze betrekking te doen solliciteren. Aanplant. Met de aanplant vaniiees- ters en struiken aan de Westzijde van de Molendijk tussen Koelhuis en gas- ketel is een aanvang gemaakt. Verkoop woonhuis. Het woonhuis Dijkhof 9 is j.l. dinsdagavond afgemijnd door de heer W. Mackloet voor de som van tienduizend gulden. DEN BOMMEL Burgerlijke stand over november Geboren: Cornells, z.v. A. Jongejan en J. Rommelse; Margrietha Johanna, d.v. W. J. Rosmolen en J. J. van den Doel; Quirinus Adrinaus Louis Maria, z.v. P. J. M. de Wit en A. J. M. van den Eijnden; Jacoba Johanna Jozina, d.v. P. C. Legierse en J. M. C. Vervloet; Petrus Vuirinus, z.v. W. J. Buijs en P. Pipping; Hendrikes Johannes, z.v. J. Vervloet en M. A. IJpelaar; Pieter Adrianus, z.v. I. J. van Zanten en J. Vos; Heleen, d.v. B. Hermans en C. Lokker. Gehuwd: Johannes Pollemans, 29 j. en Magdalena Theodora de Jonge, 22 j.; Wilhelmus Hendrikus de Boet, 25 jaar en Petronella Jansen, 23 jaar. Ingekomen: Y. Steensma e.v. Last- huizen van Bussum; M. Wolfert w.v. van der Haar en gezin van Wierden; J. Boogaard van Dordrecht; A. Jongejan van Middelharnis; B. du Pree w.v. Wol fert van Melissant. Vertrokken: J. van Vugt e.v. Lem- mens naar Mijnsherenland; W. H. L. Dullemont en gezin naar Gouda; M. T. de Jonge e.v. Pollemans naar Oude Tonge; P. Jansen e.v. de Boet naar Oolt- gensplaat; J. de Boed en echtgenote naar Oude Tonge. OOLTGENSPLAAT Burgerlijke stand over november Geboren: Anna Jacoba Johanna, d.v. J. C. IJpelaar en J. M. Nugter; Corne lia, d.v. M. C. van Wijk en C. M. van Wezel; Cornells Willem, z.v. A. de Bon te Wzn. en E. van Dam (geb. te Dirks land). Overleden: Jannetje de Vos, 84 jaar, wed. van M. Donkersloot; Aria de Vos 74 jaar, e.v. C. v. d. Welle; levenloos kind van M. Grootenboer en T. Kreeft; Hendrik Pieterse, 25 jaar, echtg. van C. Kreeft (overleden te Dirksland); Klaas Mierop, 44 jaar ,e.v. G. Grinwis (woonachtig te Ouddorp). Gehuwd: Sacharias van der Baan 20 jaar te Dirksland en Irene van Rossum 20 jaar, alhier; Pieter Beije 20 jaar en Maria Willemtje van Veen 19 jaar. Ingekomen: S. J. A. van Rossum van Rotterdam; P. Jansen van Den Bommel; G. van Geffen en gezin van Dordrecht. Vertrokken: J. J. Steur en gezin naar Nieuwe Tonge; Abr. v. d. Welle naar Noordwijk. De Evangelische kerk in West-Duits land heeft een berekening laten maken van het- aantal belijders van wereld godsdiensten. Volgens deze berekening vormen de Christenen met 877 miljoen mensen de grootste godsdienstige groe pering in de wereld. Daarop volgen de Islamieten met 427 miljoen, de Hindoes met 300 miljoen, de aanhangers van het Confucianisme eveneens met 300 mil joen, de Boeddhisten met 190 miljoen, de Taoisten met 30 miljoen en de belij dende Joden met 13 miljoen. De aan hangers van regionale stamgodsdiensten worden op 140 miljoen geschat. Van de 877 miljoen Christenen zijn 500 miljoen Katholieken een getal dat ongeveer overeenkomt met degene, die opgaven geen godsdienst te belijden 256 mil joen protestanten, 97 miljoen Grieks orthodoxen en 24 miljoen Christenen die tot kleine kerkgenootschappen behoren. In de Verenigde Staten is een nieuw rookmiddel in de handel gebracht, de z.g. „Non-Tobacco"-sigaret. Deze zou precies dezelfde smaak hebben als de normale sigaret, maar het vulsel zou niet de schadelijke bestanddelen ervan zoals nicotine, arsenicum, glycerine en carbolzuur bevatten. Indien de voor ro kers wonderbaarlijke beschrijving van dit nieuw produkt inderdaad met de waarheid overeenstemt, zal het onge twijfeld een van de meest spectaculaire omwentelingen sinds tientallen jaren op de markt van genotmiddelen betekenen. AlcohoUoze jenever is echter ook nooit een succes geweest. (DIA) „stans' avonturen", door Nelly van Dijk-Has. Iris-reeks, uitgave J. H. Kok, Kampen N.V. In de Iris-reeks van Kok N.V. Kam pen zijn al heel wat mooie meisjes boeken verschenen. Er zijn er bij, die zó in de smaak zijn gevallen, dat ze nu reeds herdrukken beleven. De beken de schrijfster Nelly van Dijk-Has, nam weer een deeltje voor haar rekening, over Stans, dat pittige jonge meisje, die voor geen kleintje vervaard is. Met vriendinnen gaat ze bij een alleenwo nende oude kennis van haar moeder logeren. In het oude huis in het kleine stadje beleven ze spannende avonturen. Een boek met karakter. Zeer aanbe volen. Vraag eens naar die serie bij uw boekhandelaar. De deeltjes zijn geïllus treerd, gebonden en alle even fraai uitgevoerd. Prijs 2,90.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9