Vervolg raad Oude Tonge A. Tolta woril Nieuwe opleidingsmogelijhheden op Land- en Tuinbouwschool WIJ MAKEN HET WAAR op Schouwen- Duiveland DE GROOT Schoolkinderen uit Zuidzijde mogen iiij diclite mist tiinisbiijven Pe Een ümbachts- heerlijkheid te koop Koningin Juliana opent woensdag de Oostersclieldebrug NUTSSPAARBANK DE GROOT „ElLANDEN-NIgUWS" ir Leerlingeiistelsel in landbouw Jn studie Onderwijs meer op de praktijk gericlit Ooltgensplaat V.. Brulnisse ZEELAND Zondagsdienst artsen Boekhoudbureau Passeren van de kruising Bommelsedijk- Prov. weg is dan onverantwoord Plaats Biz. 2 Vrijdag 10 december igj; Algemene Zaken, Sociale Zaken, enz. moeten op een plaats zijn geconcen treerd alsook de afd. Financieën opdat zo spoedig mogelijk de begroting 1966 kan worden opgemaakt en aangeboden. De raadszaal, trouwzaal, de burgemees terskamer, de vergaderkamer voor b. en w. de kamer van de gemeentesecretaris, de afd. Soc. zaken en de Politie zullen in het gemeentehuis te Ooltgensplaat blijven gehuisvest. De voorzitter gaf de raad gelegenheid zich over het plan uit te spreken al benadrukte hij dat de oyde raad in dezen niet tot oordelen ge- i'oepen is maar hen de mededeling deed om hen op de hoogte te houden. Commentaar „Onze bemerkingen hebben dus geen enkele zin" begreep de heer de Vin. Hij vond dat eigenaardig en het wilde er bij hem niet in dat de raad in dezen geen stem in het kapittel heeft. „De raad heeft tot 31 december 's- nachts 24.00 uur recht van spreken over wat er in de gemeente gebeurt" ant woordde de voorzitter. „Het is nog geen 31 december en dus hebben we recht van spreken" repli ceerde de heer de Vin. Hij wist ook in Oude Tonge een geschikt pand, hij be treurde echter dat nu de pas is afge sneden en het een niet meer tegen het ander kan worden opgewogen. De heer de Vin herinnerde eraan dat er inder tijd geld beschikbaar is gesteld voor het laten opmaken van een rapport, hij wil de nu weten of dat rapport inmiddels gereed is. „Dat rapport is geheim" antwoordde de voorzitter. „Jammer dat ik er dan indertijd voor heb gestemd, waarom zitten we dan ei genlijk hier, we krijgen het nu zo op ons nek gegooid. „We voteren en weten niet wat er met het geld gebeurd" mop perde de heer de Vin. De heer Slis vond dat er door dit plan pressie wordt uitgeoefend op de nieuwe raad, hij kon dat niet goedkeuren. De heer Groenendijk informeerde of alles al definitief is, zo ja, wat doen we dan nog als raadslid als we geld voteren en we mogen niets wetenweifelde hij. Het hoofd van de gemeente is de raad en als het hoofd het niet eens we ten mag." De voorzitter herinnerde eraan dat toen het geld werd gevoteerd duidelijk is gesteld dat, wanneer het zou gaan om de organisatie van de secretarie, die een zaak zou zijn waarover het nieuwe col lege en de nieuwe raad te oordelen zou hebben. De nieuwe situatie diende te worden bestudeerd opdat in de organi satie geen leemte zou ontstaan. Het hier over uit te brengen rapport zou zo was destijds gesteld ter oriëntering van de burgemeester alleen! De voorz. accepteerde het niet dat dit thans door de raad vergeten werd. „In het democratische spel, waarin de raad een belangrijke factor is is het goed dat de raad in haar gehele regeer periode op de hoogte is van alles wat er gebeurt. Ik verwacht van u dat u dit waardeert; u kunt het betreuren dat de raden worden opgeheven maar dat is niet mijn werk", zo stelde de voor zitter. Hij stelde er prijs op de raad tot het laatst op de hoogte te houden. De heer Groenendijk begreep dat het dus een enkele mededeling betreft m.a. w. het betreft de mededeling van de conclusie uit het rapport. De voorzitter wees op de bevoegdheid van de raad hem te verbieden voor 1 jan. a.s. de voorbereidende maatrege len te nemen. De raad heeft tot op het laatst het recht om over de goederen van de gemeente te beschikken. De heer de Vin bleef het als een be zwaar zien dat de raad geen kennis kan nemen van de inhoud van het rapport. Hij kon zich niet herinneren dat de bur gemeester had gezegd dat enkel hij van de inhoud van het rapport kennis zou dragen. Weth. Gebraad zei wel te hebben ge weten dat het rapport zou zijn ten be hoeve van de burgemeester maar hij vroeg zich af ol dit uitsluit dat deze uit het rapport iets meedeelt. De heer Ge braad was er blij om dat de raadsver gadering was belegd waardoor ook de bevolking wordt ingelicht. Toch zou hij het op prijs ^bben gesteld als de raad zodanig over het rapport zou zijn inge licht dat hen zou blijken dat ook de an dere gemeenten bekeken waren. Het zou dan voor de raad gemakkelijker zijn ge weest een en ander te begrijpen. „Dan zou het gras van voor de voeten van de nieuwe raad zijn weggemaaid" vond de voorzitter. „Wat er gebeurt mag toch maar van tijdelijke aard zijn" begreep weth. Ge braad, waarop de bespreking werd ge sloten. Als gevolg van crisis in de land bouw zo omstreeks 1880 ontstond er een stroming onder de landbouwers om te komen tot onderzoek, tot samenbunde ling van krachten en tot verbetering van de kennis van de boeren over de mogelijkheden in de landbouw. Er was behoefte aan onderwijs. Het kwam er, zij het eerst in de vorm van avondcur sussen. Vanzelfsprekend is dit in de loop der tijd in een andere vorm gegoten, terwijl het werd aangepast aan de steeds veranderende landbouw. In 1922 werd de eerste landbouwschool vol gens oude stijl in ons land gesticht. Op Goeree-Overflakkee gebeurde dit aan het eind der twintiger jaren. Hier kwamen de leerlingen voor het grootste gedeelte afkomstig uit onder nemerskringen 1 a 2 dagen naar school, terwijl zij voor de rest op het bedrijf werkzaam waren. Vooral na de tweede wereldoorlog won de gedachte, dat de lagere land en tuinbouwschool voor de werkers in de land- of tuinbouw een bredere basis, waarop dus verder gebouwd zou kun nen worden, moest leggen, terrein. Het gevolg was, dat de leerlingen niet meer één of twee dagen, maar praktisch de gehele week op school komen, maar ook naast de theoretische vakken lessen krijgen- in hand- en vakvaardigheid. Ook hier geldt weer het leggen van een basis die later uitgebouwd dient te worden. In tegenstelling tot de gedach te die vroeger in Beerta werd geuit (het landbouwonderwijs dient praktisch te zijn, maar geen onderwijs in de prak tijk) werd en wordt nu langzamerhand veel aandacht besteed aan praktijk- werk, dat gesteund wordt door de les sen in de theorie. Een en ander houdt natuurlijk ook weer verband met de snelle ontwikkelingen, en dus veran deringen in de landbouw. We denken hierbij o.a. aan de mechanisatie en aan de steeds doorgaande daling van het aantal werkkrachten in de landbouw. Hierdoor worden vanzelfsprekend an dere eisen aan ondernemer en werk nemer gesteld dan 25 of 30 jaar gele den. Arbeid is nu eenmaal een van de duurste produktiefactoren en deze zal dus zijn waarde moeten aantonen. De weinige arbeidskrachten die overblij ven zullen veel meer moeten kunnen en ook kennen dan hun voorgangers. Zij moeten zelfstandig kleine reparaties en dergelijke kunnen uitvoeren. Zij moeten en dat is juist een van de moeilijk heden van alle onderdelen van het vak op de hoog te zijn en blijven. Naast de werkenmers staan de ondernemers, waaraan ook door de grote verande ringen heel andere eisen gesteld wor- dan vroeger als leiders van onder nemingen waarin veel kapitaal geïnves teerd is. Economisch denken zal hen geleerd moeten worden. Splitsingen Hoe zijn hiervan nu de gevolgen voor het land- en tuinbouwonderwijs?. In de eerste plaats zal men nu de leerlingen kunnen verdelen in twee groepen. Zij die later bestemd en geschikt zijn om leiding te geven aan een bedrijf en ver der zij, die qua aanleg en interesse be ter geschikt zijn voor het eigenlijke werk op het bedrijf. Men zou dus twee groepen hebben; de eerste waarvoor de school een springplank is naar het mid delbare, eventueel hogere landbouw onderwijs de ondernemers de leiders en ten tweede de groep waarvoor de school eindonderwijs brengt. Beiden stellen hun eigen eisen, die echter daar het hier het leggen van een basis be treft, grotendeels paralel lopen. De la gere landbouwschool moet dus niet ge zien worden als alleen een school voor ondernemers, dus voor hen die later de leiding van het bedrijf krijgen of. al leen voor de werknemers. Het gaat hier immers om het leggen van de basis, die later op verschillende wijzen uitge bouwd kan worden. Voor de onderne mers zijn daar reeds jarenlang de mid delbare en hogere landbouwscholen, na tuurlijk ook voor hen die niet uit on dernemerskringen komen. Voor hen die op de landbouwschool eindonderwijs krijgen denkt men ook sterk aan een vervolg, maar dan een vervolg dat sterk op de praktijk is gericht en men heeft daarbij het ook laten vallen op het z.g. leerlingenstelsel, dat in de industrie zeer goed voldoet. Vanzelfsprekend dient het aan de eisen van de land- en tuinbouw aangepast te worden. Het zal dus een vervolg zijn op de lagere land bouwschool. De leerlingen zullen een z.g. leerovereenkomst dienen te sluiten. Zij werken op een bedrijf het mooi ste zou zijn een vreemd en leren daarvan de ondernemer, die bijgestaan wordt door de praktij kieraren van de lagere land- en tuinbouwschool, beter zou men kunnen zeggen, van de vak school, want deze volgt op de eerst ge noemde, hoewel het personeel hetzelfde zou kunnen zijn. Eén dag in de week moeten de deelnemers naar de vak school komen om daar theoretisch- praktisch les te krijgen. Zo'n leerover eenkomst wil men twee jaar laten du ren, waarna een examen afgelegd kan worden, dat landelijk erkend is. Van zelfsprekend zullen aan de ondernemer van die bedrijven, waar deze jongelui worden ondergebracht, bepaalde eisen gesteld moeten worden, terwijl verder een hechte samenwerking met de school voorop dient te staan. Reeds in 1960 is met ongeveer 1500 leerlingen een proef opgezet, die in volgende jaren werd voortgezet. Over deze proeven is door een speciale commissie rapport uitge bracht, met het advies dit stelsel ook in de land- en tuinbouw in te voeren. Hopelijk zal een en ander niet lang meer op zich laten wachten. Het is in het belang van de werkers, onderne mer en werknemer, in de agrarische tak van onze gemeenschap en van het onderwijs dat zich ook hier weer zal hebben aangepast aan de eisen die de sterk veranderende maatschappij, en vooral de alleroudste tak daarvan, steeds weer stelt. Bejaarden extra aandacht. De be jaarden die de wekelijkse bejaarden middagen in het Vereen, gebouw „'t- Centrum" bezoeken zijn j.l. dinsdag vanwege de St. Nicolaas extra bedacht. De 40 aanwezigen werden onthaald op koffie niet gebak, etc. en na afloop kreeg een ieder nog het een en ander mee naar huis. Men heeft deze tractatie zeer op prijs gesteld. De Nutsspaarbank is er geheel ten nutte van de spaarders, al 116 jaar. Haar organisatie is aan gepast aan de eisen van de tijd, maar het spaardersbelang is richtsnoer gebleven voor de Voorstraat 36 Middelharnis Byk.: Langeweg 15, Ooltgensplaat Een wel niet alledaagse advertentie was vorige week in verschillende week- en dagbladen aan te treffen n.l. dat de Heerlijkheid van Dreischor te koop was. Er konden inlichtingen worden ge vraagd ten kantore van not. Mr. B. J. Hoetink te Hilversum, bij wien, naar hij meedeelde, in behandeling was een boedel van de in 1963 overleden Am bachtsvrouwe van Dreischor, Jonk vrouwe Aurelia Adriana de Jonge van Zwijnsbergen, gewoond hebbende te Roquebrune bij Menton in Frankrijk. Wat er tot deze Ambachtsheerhjkheid behoort werd verder uit de doeken ge daan. Binnendijks behoort tot deze Am- bachtsheerlijkheid geen onroerend goed, de overleden Ambachtsvrouwe oefende de volgende rechten uit: 1. Ze verpachtte de visserij in de bin nenwateren van de polder Dreischor. 2. Ze verhuurde de buitenslikken, waarin de „Vlei" van Dreischor. Het visrecht is tot 30 sept. 1969 verpacht voor 10,per jaar, terwijl de bui tenslikken of het Vlei van Dreischor, (uitmakende ongeveer 1100 a 1200 meter lengte tot op diep (d.i. de laagwaterlijn) van de slikken, liggende voor de polder Dreischor Nieuwland van Maayerond af tot op een zekere limiet) bestemd voor visserij, oester- en mosselteelt, zijn ver huurd tot 31 maart 1967 voor 500,— per jaar. Het geheel is getaxeerd door twee des kundigen op 20.500,Aangezien ech ter geen der erfgenamen van freule Aurelia interesse heeft getoond voor deze rechten wordt, indien een aanne melijke prijs wordt geboden, verkoop overwogen. Belangstellend wordt ge wacht op eventuele bieders. Na aankoop zou deze man of vrouw zich dan heer of vrouwe van Dreischor kunnen be titelen, al of niet van adel. Overigens valt er aan deze transactie niet veel te verdienen, vooral als de verkoop, wan neer deze eventueel plaats mocht vin den, het taxatiebedrag ongeveer zal op brengen. Of het moest zijn dat in de toekomst, door de Deltawerken, het wa terpeil zodanig zakken zou in de Vlei van Dreischor dat er land kon worden ingedijkt. Eén van de oudste rechten van de Ambachtsheer is dat hij recht heeft op aanwassen van nog onbedijkte schorren. Men kan nooit weten. Af wachten is ook hier de boodschap! De laatste „bieten" wegen het zwaartst!. Zullen we het halen of zullen we het niet halen, is de vraag van allen die betrokken zijn bij het bietentrans port op Schouwen-Duiveland. De fa briek Puttershoek-C.S.M. heeft als streefdatum dat de bieten van het ei land moeten zijn ingeladen donderdag 9 december gesteld, omdat men zelf 15 december de campagnes toch wel zou willen beëindigen. Maar en dat is de keerzijde van de medalje, in de grote polder Vier Bannen stonden deze week nog bieten in de grond, al werd er dan wel druk gerooid. En intussen wordt er met grote regelmaat gereden om de bieten in de schepen te krijgen, de sche pen die anders dan in het begin van de campagne nu regelmatig liggen te wach ten tot ze aan de beurt zijn om geladen te worden. Daarom werd er vorige week al en kele avonden doorgewerkt en ook over een vrije zaterdag wordt nu niet ge sproken. Alles wordt op alles gezet om op tijd klaar te zijn, lukt dit niet dan zal mis schien de fabriek toch nog wel een of twee dagen respijt geven en nog enkele schepen sturen om de boeren die door de vorstperiode in hun rooimogelijk- heden werden beknot, alsnog ter wille te zijn. Vogeltrek over Grevelingendam. De Grevelingendam vervult nog steeds een rol in de vogeltrek. De vogels volgen deze dam in hun trek naar het Zuiden. Dit houdt in, dat op en om deze dam steeds veel vogels zijn te zien, niet al leen trekkers maar ook blijvers. In de eerste plaats natuurlijk water vogels, die hun kost opscharrelen in de kreken, vleien en plassen van de Kram merplaat, die uren droog ligt, maar wwaar nog wel eens een klein visje te verschalken schijnt. Daarnaast zijn er de wegbermen, met hun zaadplanten of de kale vlakten waar ploeg of eg pas de grond hebben geëgaliseerd of waar een machine de grond heeft ingezaaid en waar altijd wel iets weg te pikken valt. Naast grote groepen hier regelmatig overwinterende vogels vindt men er weer de meer zeldzame soorten. De rot ganzen werden weer gesignaleerd even als de sneeuwgorsen, vogels die in het hoge Noorden thuis horen, maar die in de winter zich hier wel eens laten zien. Als zij echter gearriveerd zijn behoeft men aan het jaargetijde niet meer te twijfelen, het zijn echte wintergasten. ZONDAG 12 DECEMBER 1965 MIDDELHARNIS. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Schipper, v.m. H.A. en n.m. dankz.; woensdag 15 dec. 2 uur kerkelijke huwelijksbevestiging van L. P. Breugem en A. A. de Gast; Geref. Kerk 10.30 en 6 uur ds. P. Schravendeel; Chr. Geref. Kerk 10 en 6 uur lezen; Ger. Gemeente 10 en 6 uur ds. G. Mouw; Herv. Kring „de Oecumene" 10.30 uur ds. P. H. Quar- tel van Rotterdam. SOMMELSDIJK. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. Bultman; Remonstr. Geref. Gemeente 10 uur ds. J. Th. Mackenzie te Leiden DIRKSLAND. Herv. Kerk 10.45 uur ds. H. N. van Hensbergen, 6 uur dhr. C. J. Kesting; Ger. Gemeente 8 45 en 3.30 uur ds. P. Blok. MELISSANT. Herv. Kerk 10 uur ds. M. A. Jansens, 6 uur ds. K. Exalto. STELLENDAM. Herv Kerk 10 uur ds. K. Exalto, 6 uur ds. M. A. Jansens. GOEDEREEDE. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. C. van Wijnen, extra coU. voor kerstfeest v. d. zondagsschool. OUDDORP. Herv. kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. van Vliet; Geref. Kerk 10 en 3.30 uur ds. J. de Waard, legerpredi kant; Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. Malipaard van Rotterdam; Ger. Ge meente 9.30 en 2.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. P. Verkade, v.m. bed. H.D. OUDE TONGE. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur ds. J C. Wolters, 6 uur ds. H. Kraay van Zuid-Beijerland. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Herv. Kerk 10 uur ds. A. Jonkers, 6 uur ds. J. Kortleve te Klundert; Geref. Kerk 9 uur ds P. Schravendeel van Middel harnis, 4 uur ds. J. Noordhof van Den Bommel; Ger. Gemeente 9.30 en 6 uur leesdienst. DEN BOMMEL. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. T. van 't Veld; Geref. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Noordhof. OOLTGENSPLAAT. Herv. Kerk 9.30 u. dhr. C. J. Kesting, 6 uur ds. P. Ver maat, extra coU. voor het B.L.O.; Geref. Kerk 9 30 uur ds. A. W. Mee- der, 6 uur ds. H. Scholing van Scha- rendijke (Zld.); Ger. Gemeente 9.30 en 6 uur leesdienst; Oud Ger. Gem. 9.45 6.15 uur leesdienst. LANGSTRAAT. Herv. Kqrk 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. T. v. 't Veld Arnemuiden. Ned. Herv. kerk 10 en 2.30 uur Ds. Abbringh. Westkapelle. Ned. Herv. kerk 2.30 uur Ds. Duk en 7 uur Ds. De Neeling; Ned. Herv. Evang. 9.45 en 2.45 uur de heer Faassen; Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Aagtekerke. Ned. Herv. kerk 10 uur Ds. Duisterhof, 2.30 uur Ds. de Boer. Colijnsplaat. Oud Ger. kerk 10 en 3 uur leesdienst. Krabbendijke. Ned. Herv. kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. van Leeuwen Ger. kerk 9.30 en 2.30 uur ds. B. Fidder Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. W. Suijker, 2 uur leesdienst. Tholen. Ned. Herv. kerk 10 uur ds. E. M. Bakker, bed. H.A., 3 uur ds. E. M. Bakker, dankz. H.A.; Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. R. A. Flinterman uit Den Haag; Ger. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Maandag 13 dec. 3 uur ds. J. Karens uit Nieuwerkerk (huwelijksbe vestiging); woensdag 15 dec. 7.30 uur dhr. V. d. Vliet; Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond 5 uur mevr. J. Brouwer; Kerkelijk Leven 5 uur ds. J. Gras uit Dordrecht. Oud Vossemeer. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Ph. J. Leenmans, bed. H.A., 6.30 uur ds. Ph. J. Leenmans (nabetr.); don derdag 16 dec. n.m. 3 uur huwelijksbe vestiging van D. V. Zijtveld en M. P. v. Portvliet; Geref. Kerk 10 en 3 uur ds. Visser uit Bovenhardinxveld; Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst; don- 6.30 uur leesdienst. Barendrecht; Ger. Gemeente 10, 2.30 en derdag 16 dec. 6.30 uur ds. Tanis uit St. Annaland. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. W. van Tuyl van Rijssen, voorber. H.A., 6 uur ds. W. v. Tuyl ev. bed. H.D.; Ger. Gemeente 9.45, 2.15 en 6.15 lees dienst. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. L. G. Zwanenburg, extra coll. kerkvoogdij; Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. St. Maartensdflk. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. J. van der Haar, bed. H.D., extra coU. kerkvoogdij; Oud Ger. Gem.. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst; Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst; Herv. Kapel 10 uur ds. P. Kloosterman, Rot terdam, 7 uur ds. J. V. d. Velde, Dubbel dam. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. P.. .Kolijn, bed. H.D., extra coU. kerkvoogdij; Ger. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst; maandag 13 dec. 7.30 uur ds. A. Kok van Poortvliet, voorber. H.A. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur eerw. heer De Pater uit Haastrecht, in beide diensten extra maand, collecte kerk; Geref. Kerk 10 uur leesdienst, 5 uur ds. P. Torenbeek; Ger. Gemeente 10 en 6 uur ds. A. Kok, 2 uur leesdienst. St. Philipsland. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. B. A. v. Donkersgoed; Ger. Gemeente 9.03, 2 en 6 uur lees dienst; vrijdag 17 dec. 3 uur ds. J. Ka rens Nieuwerkerk huwelijksbevestiging; Oud Ger. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur ds. L. Gebraad. Anna Jacoba Polder. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. P. Torenbeek. Bruinisse. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. van Itterson, Rhoon; Geref. Kerk 10 uur ds. Toorenvliet, Anna Jacobapol- der, 5 uur ds. den Heeten; Ger. Gemeen te 10 en 5 uur leesdienst; Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur leesdienst. Oosterland. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds.. H. J. Groenewegen Jr.; Geref. Kerk 10 uur leesdienst en 3 uur ds. P. C. Koster uit Monster; Ger. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst; Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. DIRKSLAND Dragline aan de Staakweg In sloot Donderdagavond kwam een zware dragline op een half truck van de firma Dijkers te Middelharnis in de Staakweg half in de sloot terecht. De bestuur der werd misleid door het licht van te genliggers op het natte wegdek en raak te van de wegberm af de sloot in. Het gevaarte is er in de stromende regen door een kraan met rupsbanden van de fa. Dijkers uitgetrokken. Het was een gat in de berm, waar wel een schip in kon draaien. Dit zal vandaag worden gedicht. DEN BOMMEL Kerstavond. De Ned. Chr. Vrouwen bond afd. den Bommel hoopt op 17 dec. in de consistorie van de Geref. kerk haar kerstavond te houden. Als spreker is uitgenodigd ds. P. Schravendeel uit Middelharnis. Onderwerp: „Hoe berei den wij ons voor op het Kerstfeest". Be langstellenden van harte welkom. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Heden vrijdagavond 10 dec. te 7.30 uur hoopt ds. A. J. Wijn- maaien uit Maartensdijk (Utr.) voor de J.V. alhier voor te gaan in het kerkge bouw van de Herv. kerk. Van zaterdag 11 december v.m. 12 uur t.m. maandag 13 december v.m. 9 uur Middelharnis- Somraelsdy k Dienst heeft dokter Bakker, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, telefoon (01877) 2 62, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter M. de Jager, tel. (01875) 301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. (01871) 306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, tel. (01877) 281, Dirksland. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, tel. (01876) 224. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 12 dec. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. (01662) 400, PoortvUet en dokter Vermet, tel. (01676) 415, Nieuw Vossemeer. Woensdag 15 dec. a.s. zal Koningin Juliana de Oosterscheldebrug officia openen. Het tijdstip is gesteld op jj, nam. 3 uur. Een gezelschap genodigden zal zich vóóraf in Kortgene verzamelen en in 14 bussen plaats nemen, die in minuten vóór 3 uur de brug zullen on. rijden. De genodigden zullen uitstappej bij de basculebrug, waarover zij wan delend het college van b. en w. tj Zierikzee zullen tegemoet gaan. zoals reeds eerder gemeld zullen aan de Vai bij Zierikzee de Zeeuwse vervoerders een défilé houden voor onze vorstin; dit is bepaald op enige minuten vóór 'hali vier en zal ongeveer tien minuten du ren. Koningin naar Zierikzee Het gezelschap vertrekt dan naar Ho tel „Mondragon" in Zierikzee waar ij een officiële bijeenkomst door de com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland en de direktie van de Brug- maatschappij het woord zal worden ge voerd. Om half vijf vertrekt Hare Maje- stelt weer uit Zierikzee. In de dinsdag gehouden gemeente raadszitting te Zierikzee heeft men zijn ontevredenheid uitgedrukt dat het ei land Schouwen-Duiveland te weinig js ingepast in het officieel programma. •k Administratie- en belastingzaken i^ Alle verzekeringen if Financiering roerende en onroerende goederen. if Steeds te raadplegen en te ontbieden. lepenlaan 1 - Middelharnis Telefoon 2428 In de gisteravond te Den Bommel ge houden raadsvergadering is door de heer J. Mosselman gevraagd naar e.v. verkeersvoorzieningen op de gevaar lijke kruisingen Schaapsweg en Bom- melsedijk. De voorzitter burgemeester v. d. Harst heeft hierop de raad uit voerig geïnformeerd over de stappen die hij heeft genomen ter beveiliging van de kruising, stappen overigens waarop nog geen concrete oplossing is gevolgd waarom de heer v. d. Harst zich tenslotte heeft gericht tot de Mi litaire autoriteiten om de mogelijkhe den te bespreken voor het slaan van een loopbrug over de kruising Bommelse- dijk-Provinciale weg over welke krui sing dagelijks i X per dag 40 schoolkin deren uit de buurtschap Zuidzijde naar de school te Achthuizen oversteken. De ouders van deze leerlingen hebben van de burgemeester een schrijven ont vangen waar hen wordt gevraagd hun kinderen bij het optreden van dikke mist de school niet te laten bezoeken. De voorzitter deelde mee dat hij zich reeds vorig jaar juni tot G.S. had ge wend en hen erop had gewezen dat het snelverkeer vanaf de Schaapsweg tot aan Oude Tonge op de te passeren krui singen groot gevaar oplevert. Hij had gevraagd een snelheidsbeperking van 70 km. in te stellen, maar aan dit verzoek werd maar gedeeltelijk voldaan. De ge vraagde snelheidsbeperking werd in gesteld enkel langs de bebouwde kom van Oude Tonge. Een beperking voor de gehele afstand van de weg is in het uitzicht gesteld. Door de Rijkspolitie was tijdens dichte mist op enkele kruis punten snelheidscontrole uitgeoefend waaruit bleek dat ook bij zeer dichte mist de kruisingen met snelheden van 80 en 100 km. per uur worden gepas seerd. De verkeersbrigadiertjes die ge ruime tijd op de kruising Bommelsedijk de schoolkinderen hielpen bij het over steken durven kennelijk door min der prettige ervaringen hun plaatsen niet meer in te nemen! „Wanneer het gedrag van de verkeersdeelnemers niet ingrijpend wijzigt is het ook totaal on verantwoord de brigadiertjes daar te laten staan" vond burgemeester v. d. Harst. In overleg met de Inspecteur van het lager onderwijs heeft hij daarom de ouders van de kinderen een brief ge schreven waarin hen wordt gevraagd hun kinderen bij dichte mist thuis te houden. De Prov. Waterstaat is niet van plan de kruising te overbruggen of te ondertunnelen en omdat elke veilig heidsmaatregel ontbreekt heeft de heer V. d. Harst zich verstaan met Militaire autoriteiten en hen naar een oplossing gevraagd. Het uitsluitsel hierop is nog niet ontvangen. De heer de Jonge vroeg of er niet in de wintermaanden een busje kan rijden, „dan is het gevaar geweken" dacht hij. „Niet het gevaar voor het busje" ver beterde de voorzitter. De voorzitter kon verzekeren dat be veiliging op de gevaarlijke kruisingen alle aandacht heeft. Hij gaf nog enkele cijfers over de verkeersdichtheid op deze weg. In het eerste half jaar na de Vrijdag 10 d c Nu de Minis van de N.V. Ha gekeurd en da verwerkte beg voorgenomen t jj.V. Brug besl lagen met in nacht van 14 is gekozen i Oosterscheldeb gadering van deelhouders vastgesteld: Tariefgroep Buspassagiers De tarieven verlaagd en I veertarieven. sluitend word mag n.l. word I verlaging het i doen toeneme- I van de Ooster I toename te ve I den rekening I van het aant eenheden tot verkeer zal route ze nee i kostenvraagst I over de brug opening van de brug passeerden 233.000 verkeerseenheden (snelverkeer van en naar het eiland) de tol, een half jaar later waren het er 346.000, van 1 juli tot 31 okt. 1965 groeide dit getal tot 423.0ÜO en na de opening van de Oosterschelde brug verwacht men een toename tot 900.000 vervoerseenheden per half jaar. De Prov. Waterstaat houdt het voorlo pig op 620.000 eenheden. Vestiging secretarie In deze vergadering deed de voorzitter ook mededelingen i.v.m. de organisatie van de secretarie na de herindeling van de gemeenten. We verwijzen daarvoor naar het raadsverslag van Oude Tonge waar de heer v. d. Harst dinsdagavond deze mededelingen deed. Het secretarie wordt gevestigd te Ooltgensplaat, alleen de Ontvanger zal in Den Bommel blij ven. Bedoeling is dat in den Bommel een ochtend zitting wordt gehouden. De heer Vervloet vroeg of ook in Achthuizen zitting kan worden gehou den; de bewoners behoeven dan niet naar Ooltgensplaat. Dit zou aldus de voorzitter veel tijd in beslag nemen maar niettemin zal de suggestie nader worden bezien. De heer Bakelaar vond in het feit dat er in den Bommel zitting wordt ge houden al een mooie tegemoetkoming. Hij veronderstelde dat het bij de bevol king niet zal tegenvallen omdat in het dorp de gedachte al leeft dat de secre tarie in Ooltgensplaat zal komen. Ratten De heer de Jonge klaagde over de aan wezigheid van ratten. „Hun aantal neemt van dag tot dag toe!" verzekerde hij. Weth. Arensman wees er in dit ver band op dat de mensen dikwijls nog nalaten aangifte te doen bij de Techn. dienst of bij de Dijkring Flakkee. Wan neer zij meer meewerkten zou de be strijding ook efficiënter kunnen gebeu ren. Het punt heeft de aandacht en zal aldus de burgemeester op een te houden belangrijke vergadering nader worden besproken. Opheffing gem. regeling Besloten werd tto opheffing van de bestaande gemeenschappelijke regeling tussen de Techn. dienst van den Bom mel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Ha ringvliet omdat de laatste gemeente bij Middelharnis wordt gevoegd. Wel staat in het wetsontwerp dat de bestaande gemeenschappelijke regelingen van kracht blijven totdat ze door de nieu we raad zijn overgenomen of gewijzigd. Bij een bespreking die de voorz. had gehad met het gem. bestuur van Mid delharnis was gebleken dat de nieuwe raad niet anders kan doen dan deze re geling op te heffen, waarom het beter werd geacht dat de nu competente ra den de regeling intrekken. De beide hoofden van dienst zullen op wachtgeld komen te staan en de nieuwe raad kan dan beslmten wie aan het hoofd van de nieuwe dienst komt te staan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2