erv. kerk en toren Dirksland worden gerestaureerd VOOR DE VROUW na öe stoRm Roerige novembermaand brak vele records Nieuws uit Zeeland Meer aan te verdienen Boekbespreking „«IIjANDIN-NIBUWS" edewerlcïng aanschaf muziektent „Amicitia" K WEERPRAATJE 1 :,„:i zê 7 december 1965. Blz. 3 [den heeft ligens nog staat nu deel der zal ver geleden temeente- |e histori- Tiet Goese et ziet er drastische aanzien [lig weer- gedempt porspron- met 12 voor de H.K.H. laus von laart. I huwelijk OU plaats liste da- Jteel geen Iheeft de Propa- 3oek ze- Ikenweek gehouden met 2 ben voor (voor be- Ivolg van |de mon- kunnen f-ote aan- en. Vaak kg. Aan- pgenhon- kunnen |t dat er achter- I bedraagt |de mon- uitslag Inder ge ile a vier fizending todat de dus ook verzon- Iwarmere uw, ont- zweelt |en visje. scheert hs wordt brullende ae toren naar de Een weg lanen. In Brand l'n broer Innen te de hoge ^len zijn enkele kg zicht- liskamer. linnewiel anten te |ligt met kachel, I behaag- |s hij in bij het Sven la- sn, want ap loopt laait het |t geliet- Nanne Dms een Irtzetten. In zijn waarschijnlijk laatste werk- fgadering heeft de gemeenteraad van lirksland j.I. vrijdagmiddag enkele be- ngrijke besluiten genomen met name It restauratie van de Ned. Herv. kerk (Je restauratie van de gemeentetoren. B Ned. Herv. kerk, de oudste op het ■iland is blijkens de uitvoerige toe- jjjj^g dringend aan restauratie toe, rat eveneens blijkt uit een afschrift an het Min. van O.K. W. waarin iet rijk toezegt 40''/o van de subsidia- leie kosten voor haar rekening te zul- nemen. In de najaarszitting van de ifov. Staten zal een verzoek om sub- ■idie aan de Provincie in behandeling 'rorden genomen. De kerkvoogdij heeft het college /erzocht 30% van de restauratiekosten (oor rekening van de gemeente te ne- uen omdat de kerkvoogdij niet bij nachte is de restauratiekosten, na af- rek van de subsidie van Rijk en Pro- 'linde voor haar rekening te nemen. De ging met het voorstel accoord en latn 30% van het subsidiabele bedrag, ;ijnde 276.900,voor haar rekening. 3e prettige bespreking van het voorstel vas voor weth. Zoeteman, kerkvoogd ran de Herv. Gem. aanleiding de heren mendelijk te danken, waarbij hij de loop uitsprak dat hij ze bij de inge- ffuikname na de restauratie allen zou Lunnen uitnodigen. Begroting In het uitvoerige prae-advies gaven I. en w. een duidelijk overzicht van de leraamde kosten en de financiering laarvan. De totale kosten van de restauratie vorden begroot op 995.000,—. Echter s in dit bedrag 72.000,begrepen, vaarin door Rijk en provincie niet (Tordt gesubsidieerd. Dit zijn kosten van erwarmingsinstallatie, electrische in- itallaties en stoelen. Bij gunstige beschikking op het ver- ioek zou aldus het advies 276.900 roor rekening van de gemeente moeten wrden genomen. „Het moet gezegd dat aatstgenoemd bedrag voor de gemeen- ;e een zware last is" zo vervolgen b. en «r. Echter zullen Rijk noch Provincie lubsidiëren wanneer de gemeente zou reigeren bij te dragen in de kosten. Het nooie kerkgebouw, dat nu reeds bouw vallig begint te worden, zou op den luur aan het dorpsbeeld ontvallen, het- jeen als een groot verlies voor het aan- ;ien van de gemeente zou moeten wor- ien beschouwd. Over het algemeen woiüt zowel door het Rijk als door de indere publiekrechtelijke lichamen het belang van het bewaren van monumen ten erkend. Echter wordt niet overal laar dezelfde maatstaven en met de- elfde percentages gesubsidieerd. Bo- rendien zijn de lasten voor de diverse jemeenten ongelijk omdat de ene ge- neente nu eenmaal minder monumen- en bezit dan de andere. Van de zijde van de regering heeft nen gezocht naar een mogelijkheid om ioor een algemene regeling deze lasten ?an de gemeenten te verlichten. Deze :egeling is tot stand gekomen bij K.B. ran 18 juni 1965, Stbl. 365 en houdt in !en verfijning van de algemene uit- liering uit het gemeentefonds. De las ten van de gemeenten worden op deze manier tot een verantwoorde omvang teruggebracht. De extra uitkering werd berekend op 18.465,per jaar, gedu rende 25 jaar (termijn van afschrijving) Het is voor de gemeente het voordeligst- bij de verlening van de subsidie het bedrag af te schrijven in 25 jaar. Daar bij komt nog het praktische belang dat de bedragen, die de gemeente aan extra uitkering geniet eenzelfde aantal jaren op de begroting zullen voorkomen als "e uitgaven voor rente en aflossing en lat na 25 jaar de betreffende posten an de begroting kunnen worden af- ;evoerd. De voorzitter burg. Bos gaf het punt bespreking „De toelichting vereist ;een nadere toelichting, een kind kan et begrijpen", dacht de heer van 'rooyen. Hij gaf zijn fiat, wel zou hij graag Ie gracht terugbrengen tot zijn oor- ipronkelijke loop zodat de kerk op een ilandje komt te staan. De voorzitter antwoordde dat dit len stedebouwkundige regeling is die lader aan de orde komt bij de regeling an de bebouwde kom. De heer Brooshoofd: „Als mijn huis apot is moet ik de reparatie zelf be- lalen en ik zou er misschien eigendom men voor moeten verkopen. Het is erg lij de gemeente aan te komen wanneer en zelf nog iets achter de hand heeft" '■p gaf de heer Brooshoofd te kennen. e voorzitter wees erop dat de subsi- liering berust op een wettelijke rege- ■ng. Daarin wordt ook bepaald dat niet de totale kosten wordt gesubsidieerd; 'oor de kerkelijke gemeente resteert 20 irocent of 200.000,—. Spreker wist dat len groot probleem het voor de kerk- 'oogdij is dit ter tafel te brengen. „Wij loeten ons niet in de vraag begeven 0^ de kerk aan dit bedrag komt" zo itelde de voorzitter. Het voorstel werd et algemene stemmen aangenomen. De jaarlijkse last voor de gemeente, gedu- fende 25 jaar bedraagt 3196,—. Weth. Zoeteman (kerkvoogd) dankte arnens de kerkvoogdij voor de prettige «handeling van het verzoek. De uit kering wacht nog op subsidietoezeg- "ng van de Prov. en spreker verwacht- dat het werk wel enige jaren zal du in. Hij hoopte dat hij bij de opening na e restauratie de oude en nieuwe raad »u mogen uitnodigen. Ook de toren In de raadsvergadering van 29 maart 965 werd een bedrag van f 10.000,— leschikbaar gesteld voor het maken jan restauratieplannen van de gemeen- je-toren. Voor het maken van de plan- Ten werd met goedkeuring van het Mi- psterie van Cultuur, Recreatie en featschappelijk Werk aan architect polt te 's-Gravenhage opdracht gege ten. Architect Bolt is daarmee thans gereed gekomen en de kosten van deze restauratie worden geraamd op plm. 300.000,Voorgesteld werd dit bedrag thans uit te trekken. Aan het Rijk en Provincie zijn reeds verzoeken gedaan om in de restauratiekosten een subsidie te verlenen, zodat hierdoor dezelfde .fi- nacieringsregeling als voor restauratie van de kerk geldt. De kosten aan de toren bedragen 1/3 van de restauratie kosten van de kerk. De voorzitter deel de mee dat zal worden getracht de res tauratie gelijktijdig uit te voeren, dit is financieel ook aantrekkelijk omdat de aannemer zijn materialen dan maar ééri keer hoeft te vervoeren. Het voorstel werd aangenomen. Muziektent voor Amicitia Het bestuur van genoemde muziek vereniging wenst over te gaan tot aan schaffing van een verplaatsbare mu ziektent van het merk „Spijkstaal", waarvan de prijs bedraagt 10.110, Deze vereniging beschikt over een fonds, ter verwezenlijking van dit doel, groot 2.800,en heeft voorts van het bestuur van het Anjerfonds Zuid-Hol land een subsidie-toezegging voor een bedrag van 1.500,zodat totaal be schikbaar is een bedrag van 4.300, en mitsdien nog rond 5.800,ont breekt. Het bestuur van Amicitia verzoekt de gemeente zich garant te stellen voor de betaling van tente en aflossing van de aan te gane geldlening a 5800,en de vereniging een subsidie te verstrekken ter dekking van de kosten van rente en aflossing van deze geldlening en van de stalling van bedoelde muziektent. B. en w. zijn van oordeel dat de be hoefte aan een muziektent in deze ge meente zeer groot is, omdat er generlei gelegenheid is tot het houden van open luchtconcerten. Het is mitsdien een al gemeen cultureel belang dat in deze be hoefte wordt voorzien. De muziekver eniging heeft zelf het prijzenswaardig initiatief genomen om tot een belangrijk bedrag gelden te verzamelen voor de financiering van een aan te schaffen muziektent. Uiteraard kan niet wor den verwacht dat de vereniging in staat is over het gehele benodigde bedrag de beschikking te verkrijgen. „Het is mits dien, gezien het hierbij betrokken alge meen belang, alleszins verantwoord ge meentelijke medewerking te verlenen voor de financiering van het ontbreken de bedrag", menen zij. Een verplaatsbare muziektent heeft een optimale gebruiksmogelijkheid en b. en w. wijzen erop dat „Amicitia" een gunstige reputatie geniet en nooit een beroep op het gemeentebestuur behoef de te doen, waarom b. en w. de raad het voorstel voorlegden. Als één der voorwaarden stelden b. en w. dat de mxiziekvereniging is ver plicht tot het geven van tenminste zes openluchtconcerten per jaar, op in over leg met b. en w. vast te stellen plaat sen in de gemeente. Het was de heer de Bonte die ageerde tegen de opgelegde verplichtingen „Als men iets cadeau doet worden geen ver plichtingen opgelegd" vond hij. De ver eniging bestaat al 40 jaar en heeft al tijd trouw haar plicht gedaan. Als we (de heer de Bonte is dirigent van „Ami citia") geen 6 concerten halen zijn we al nalatig. De heer de Bonte berekende dat dan elke 4 weken een concert moet worden gegeven, hij vond dat wel wat aan de erg hoge kant. De heer de Bonte herinnerde aan het bezoek van het be stuur van Amicitia aan de bouwers van de tent, die zich hoogst verbaasd had den getoond dat de tent niet voor re kening van de gemeente zou komen. De vereniging heeft zich in de 40 jaar van haar bestaan geheel zelf kunnen be druipen en al zei de heer de Bonte blij te zijn met het voorstel, hij wilde het niet te royaal zien. De voorzitter verzekerde dat de be sprekingen tussen gemeentebestuur en het bestuur van Amicitia in goede ver standhouding is verlopen en in het voorstel heeft geresulteerd. Een en an der is dus in volledige overeenstemming met het bestuur overeengekomen. Dat de heer de Bonte de medewerking van het Gem. bestuur ziet als een cadeau weet de voorzitter aan de St. Nicolaas- sfeer. De normale subsidiebeleid voor waarden zijn niet overdreven gesteld. Er zijn aan deze tent enkele andere ten ten vooraf gegaan die niet tot hun doel kwamen. De voorwaarden betekenen aldus de voorz. een stimulans tot het nuttig gebruik van de tent en mede wordt daardoor beoogd het financieel belang van de gemeente zo goed moge lijk te stellen. Deze wijze van financie ring geeft voor de gemeente geen na deel en de vereniging heeft van de me dewerking geen financiële consequen ties" „Wanneer de vereniging niet aan haar financiële verplichtingen kan vol doen, is daarmee het laatste woord nog niet gesproken". „In elk concert zit maanden studie", wierp de heer de Bonte tegen. Nogmaals verzekerde de voorzitter dat de voorwaarden met het bestuur en le den van de vereniging zijn doorgespro ken, „daar moest u toch van weten" veronderstelde hij aan het adres van de heer de Bonte, die echter verklaarde noch bestuurslid, noch lid van de ver. te zijn. De heer Bestman stelde een redactio nele wijziging voor en de heer van Prooijen vond het gezegde van de heer de Bonte een gezonde gedachte. Zes concerten zullen niet haalbaar zijn. De voorzitter verzekerde dat dit nog gewijzigd kan worden, wanneer het be stuur van de Vereniging dit wenselijk acht, waarnsi de raad met het voorstel accoord ging. Leden Tot lid van de Stichtingsraad van de Stichting van Weel-Bethesda Zieken huis werden bij stemming benoemd de heren S. van Dongen; C. van Es; G. Goemaat; L. J. Kooman; T. van Prooijen. Restauratie Gymlokaal Een crediet van 30.000,werd be schikbaar gesteld voor het restaureren van het gymlokaal bij de O.L. school, alsmede de verandering van inrichting van het schoolplein en de schooltuin. B. en w. wijzen erop dat wel is be sloten aan de Philipshoofjesweg een nieuwe gymzaal te bouwen maar de uitvoering van dit besluit zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. Met de verbouw zal de hoofdingang komen aan de Beatrixlaan waar een ruimere situatie is en het minder gevaarlijk is voor de kinderen vergeleken met de ingang aan de Ring. De heer Brooshooft wees op het be lang van de lichamelijke opvoeding. De doktoren Van de schoolartsendienst kla gen dat er te weinig aan gym wordt gedaan, waarom men adviseert bij be noeming van leraren te letten op het vak j., het geven van gymnastiek. „Het is een goede bbuilding" vond de heer Brooshooft. Van Prooijen: „Body-building" be doelt u zeker? Daar heb ik genoeg hia ten van gezien, kwats!" De voorzitter betwijfelde of gymnas tiek wel iets met bodybuilding te ma ken heeft. Desgevraagd antwoordde de voorzitter dat alle plaatselijke scholen van het lokaal gebruik zullen maken. Afwezig Van de heer C, van Es was bericht van verhindering ontvangen. Juist vrij dag was hij thuisgekomen uit het zie kenhuis waar hij werd verpleegd voor een gecompliceerde beenbreuk. Beslo ten werd de heer van Es met de wen sen voor spoedig herstel een attentie te zenden. (Van onze weerkundige medewerker) November heeft zich dit jaar van een zeer grillige kant laten zien. In het be gin direct al zijn wij verrast met een warmtegolfje, waarbij een record is ge- evenaard; vervolgens vloog de tempe ratuur naar de andere kant door en werden zeer lage temperaturen op een zo vroeg tijdstip waargenomen als in 136 jaren niet was gebeurd. Eelde kwam tot tweemaal toe op een recordtempe ratuur van 13 gr. C. Vlak voor het scheiden van de markt bewees de ba rometer met stunten ook haar man netje te staan: Maandagavond j.I. daal de de luchtdruk in De Bilt tot 965 mb. (724 mm.), een record-lage stand voor november sedert 1848. Het daarvóór geldende record was 969 mb. in 1875, eveneens in De Bilt. Het scheelde maar weinig of het absolute laagterecord van De Bilt 964 mb. op 12 maart 1876 zou zijn gebroken. Uit een veel vroegere periode zijn nog wel lagere standen be kend, zoals bijvoorbeeld de 713 mb. (950 mm.3 van Zwanenburg op 25 dec. 1821. De depressie, die deze lage baro meterstand veroorzaakte, lag daags daarna bij Denemarken, waardoor vrijelijk polaire lucht met hagel- en sneeuwbuien over ons land kon stro men. Zeeland en Zuid-Holland hebben in de, door Engelse weerkundigen zo knap voorspelde, stormperiode de he vigste wind op de kust gehad, waarbij het tot vlagen van 115 km. per uur is gekomen. En pas weer is gebleken, dat de diepste depressies echt niet altijd vergezeld gaan van de hevigste wind. Zo werd de maximale windstoot op 6 november 1921 in Hoek van Holland (162 km. per uur) veroorzaakt door een depressie, die „maar" een laagste kern- druk had van 977 mb. Het komt er maar op aan hoe groot het luchtdruk- verval is, hoe dicht de isobaren opeen liggen. Ook in december 1962 zijn er enorme schommelingen in de luchtdruk waar genomen. Op de 16de was de barome terstand 975 mb., een week later 1048 mb. Die schommeling werd ge volgd door winterweer in de laatste de cade van december, maar ook door zeer langdurige, strenge vorst in januari en februari 1963. Bij de huidige situatie is het ook niet denkbeeldig, dat er vroe ger of later, een hogedrukgebied ont staat boven Schotland, IJsland of Skan- dinavië. In dat geval brengt decem ber een nieuwe vorstperiode, wat dan ook weer door de eerder genoemde Engelse weerkundigen is voorspeld. (Nadruk verboden) „Het Afrikanervolk zal staande kun nen blijven tegen alle wereldmachten die zijn ondergang zoeken, als de Afri kaners slechts de tradities van hun voorvaderen handhaven en hun eigen karakter behouden", zei de Zuidafri- kaanse Minister van Post- en Tele- graafwezen, dr. Albert Hertzog, te Edenvale, Transvaal. Dr. Hertzog ver wees naar de overwinningen van de Voortrekkers en naar de Tweede Vrij heidsoorlog toen de Afrikaners een overmachtige vijand drie jaar lang te genhielden. De minister hekelde ook de Ameri kaanse organisaties en lichamen, die de eisen van niet-blanke landen in Afrika steunen omdat ze meer geld menen te kunnen verdienen aan 200.000.000 zwar ten dan aan drie miljoen blanken van Zuidelijk Afrika, die zij denken te kun nen missen. (African Express) Wij willen geen roet in uw eten gooien, noch scheppen wij er behagen in uw optimisme in het water te laten vallen, maar het hoge woord moet er uit: de komende tijd zal meer onver valste winteravonden bieden dan u en ons lief is. Voordat u nu in tranen uitbarst wil len wij u gaarne een advies geven, om van deze nood een deugd te maken: doe iets met uw handen, priegel, pruts of punnik, maar doe iets. Want welke periode leent zich beter voor de nijvere handarbeid dan juist een barre winter avond? Als u voor het haken in de wieg bent gelegd, dan hebben wij hier een kolfje naar uw hand: een japon-mantel-en semble, helemaal gehaakt. En als u geen haaknaalden en razendsnelle vingers hebt, dan kunt u deze keer toch een gokje wagen, want dit werkje hoeft pas in het voorjaar af te zijn, voor de eer ste wandelingen in het schuchtere len tezonnetje. Het is allemaal nogal eenvoudig,- als „Redelqke Godsdienst", (deel I) door Wilhelmus a Brakel. Op nieuw bewerkt door Mr. J. H. Koolschün. Uitgever^ Pieters te Oostburg (Zld.) Bij de uitgeverij Pieters te Oostburg (Zld.) zijn de laatste tijd veel goede boeken verschenen; deze uitgeverij be gint op het gebied van herdruk van oude schrijvers naam te maken. Zo juist is bij deze uitgeverij een belangrijk werk van de pers gekomen, n.l. een herdruk van W. Brakei's Redelijke Godsdienst. In zijn oorspronkelijkheid bestaat dit werk uit twee zware, dikke delen; het is in de loop van de tijd vele malen herdrukt. De eerste druk verscheen 26 febr. 1700; in bezit van uw recensent is een uitgave van 1739, dat was toen reeds de 14e druk! Daaruit moge blij ken dat dit leerboek onder alle delen van ons volk zeer geliefd was. In de boekenkast of op het boekenrek was het het voornaamste werk. Langzamerhand is de belangstelling afgenomen; deels, omdat het uitver kocht en niet anders dan bij een anti quair verkrijgbaar is, maar meer nog, omdat de omslachtige wijze van uit drukking in onze tijd niet meer past. Voor velen is het moeilijk te lezen en in de oude stijl en spelling ook moeilijk te verstaan. Herdrukken in de oor spronkelijke vorm zou een groot kapi taal vergen en zeker te weinig kopers vinden. Een herziening van dit werk was dus wel nodig, om dit kostelijke leesboek weer onder ons volk te'bren gen. Mr. J. H. Koolschijn heeft die taak op zich genomen en blijkt daar in alle stilte aan te hebben gewerkt. In zijn voorwoord in dit eerste deel zegt hij er o.m. het volgende van: „Mis schien komt bij deze of gene de vraag op, hoe .men op de gedachte komt een zo door de eeuwen heen onder Gods volk gerespecteerd leesboek van een godzalig godgeleerde uit de 17e eeuw te gaan bekorten. Het is echter geen gebrek aan eerbied. Integendeelde drijfveer is geweest om het in een vorm te brengen, waarin men het walt spoe diger en ook gemakkelijker ter hand neemt. Bij de bewerking heb ik ge tracht, zinnen of gedeelten te bekorten, of waar mogelijk geheel weg te laten, zonder nochtans aan de kern afbreuk te doen. Geen hoofdstuk is overgesla gen. Als men bedenkt, dat het eerste deel plm. 1050 pagina's bevat, dan zal het duidelijk zijn dat de onderhavige bewerking de oorspronkelijke uitgave wel zeer besnoeid heeft. Zo heb ik bij na zonder uitzondering de bewijsvoe ringen en tegenwerpingen in de ver schillende hoofdstukken achterwege ge laten en de z.g. opwekkingen gecompri meerd. Verder dient in aanmerking te worden genomen, dat het boek altijd een leesboek blijft, zodat men het nu eenmaal niet de stijl kan geven als wel bij het bewerken van een predikatie mogelijk zou zijn." Tot zover dit voor woord. Het is inderdaad een zeer verant woordelijk werk, om aan het oorspron kelijke niet te kort te doen. Wij zijn van mening dat het in goede handen was en Mr. Koolschijn daarin is ge slaagd. Meerdere hoofdstukken hebben wij met de oude vergeleken en zijn tot de conclusie gekomen, dat het met juistheid en preciesie is herschreven en voor de lezers alles veel duidelijker is. Wij achten het een groot voorrecht dat er in ons land nog mensen gevonden worden die een dergelijk „herschrij- u zich maar aan de regels houdt. Het ensemble is gehaakt van dralon-garen, dat prettig „uithaakt", en dat in de was niet vervilten of verkleuren kan. Voor de japon werd een lichtgrijs garen ge nomen, voor de mantel een fraaie kon- trastkleur framboise. Japon Voor de japon heeft u ongeveer 750 gram dralon-garen nodig, en een haak- naald nr. 4. ledere eerste toer haakt u 1 vaste 1 stokje 1 vaste 1 stokje enzovoort. ledere tweede toer: 1 stokje 1 vaste 1 stokje 1 vaste, en zo verder. Het voor- en achterpand en de mou wen in de maatverhouding zoals op de tekening is aangegeven. In het voor pand laat u op de hoogte van de taille twee knoopsgaten open, zodat u daar later een band doorheen kunt doen, die aan de voorzijde een strik vormt. Aan de binnenkant van de jurk naait u een strook taft, die de ceintuur aan de bin nenzijde omsluit. In de rug laat u ruim te open voor een 28 cm. lange ritsslui ting. De hals werkt u af door hem drie maal met vaste steken om te haken. Mantel De mantel wordt gemaakt van ca. 1300 gram dralon-garen met haaknaald nr. 8. Indien niet anders aangegeven moet u deze met een dubbele draad haken. ledere eerste toer haakt u 2 vaste en 2 stokjes, 2 vaste en 2 stokjes enzovoort; iedere tweede toer 2 stokjes en 2 vaste, 2 stokjes en 2 vaste, enzovoort. Na ie dere zesde toer komt een afwijkende stekenrij, die een golvende lijn in het haakwerk geeft, een waarvan ieder boogje als volgt gehaakt dient te wor den: 1 vaste V2 stokje 2 stokjes 3 dubbele stokjes 2 stokjes V2 stokje 1 vaste. In het rechtervoor- pand laat u 4 knoopsgaten open. Als u alle delen, volgens het schema gehaakt in elkaargenaaid hebt, dan strijkt u het model luchtigjes met een lauwe bout. De halsopening, de voor panden en de zoom haakt u 6 maal om met een enkele draad en vaste steken. Ook de zakkleppen, die aan de voor zijde genoaid moeten wordep, haakt u uit enkelvoudig garen met vaste steken. Zo, wij nemen aan, dat u hiermee voorlopig zoet bent. Doe het vooral rustig aan, dan heeft u het net af tegen de tijd dat de bomen weer blaadjes en de schapen lammetjes hebben. MANTEL 1^ 'te -F i -^-i s 1 Daar staan ze nu, een toonbeeld van verdriet, De bladerloze bomen De storm heeft in één nacht hun zomertooi genomen De storm die niets ontziet. Nog huiv'rend van ellend na al wat is gebeurd Hangt hier en daar een blad vereenzaamd na te beven Het zijn de enkelen die stervend achterbleven. Geheel en al verkleurd. Wie voelt hier niet de smart van de vergang'lijkheid Die soms het hart zo angstig kan doen beven. O God als valt mijn blad wil mij de rust dan geven Van het geborgen zijn in Uw barmhartigheid. Lanerte THOLEN Benoeming. In verband met opkomst in militaire dienst van de heer L. Moer land is mevr. Baijense benoemd als tij delijke leerkracht aan de bijzondere school te St. Maartensdijk. Kerknieuws. Bij de zaterdag gehou den verkiezing werd de heer P. J. Droo- ger herbenoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. De heren J. C. Bazen en L. J. Stoutjesdijk werden herkozen als no tabelen. In de vacature van de heer Jac. V. d. Velde werd geen meerderheid be haald, zodat hiervoor een vrije stem ming zal plaats hebben. Oogstcollecte. De op dankdag in de Ned. Herv. kerk gehouden oogstcollecte heeft 3249,68 opgebracht en wel 2256,79 voor de kerkvoogdij en 992,89 voor de diaconie. Burgerlijke stand over november. Geboren: Willem z.v. M. A. den Dool en J. Heddema; Dingena Maria d.v. A. J. Schot en G. J. de Graaf. Overleden: Martinus Franciscus Ge- rardus; Ferdinand Anthonius Leenaart, 86 jaar e.v. L. L. E. Thieme. Veilig verkeer. De afd. Tholen van de Vereniging Veilig Verkeer organi seert dit jaar haar 10e verkeerscursus, onderleiding van opperwachtmeester A. Wesdorp. De cursus begint 7 dec. in het verkeerslokaal van de oude Openbare Lagere school. ST. MAARTENSDIJK Opbrengst collecte. De te St. Maar tensdijk gehouden collecte voor de He- mava heeft 54,09 opgebracht. ven" machtig zijn, die dit met liefde doen en hun tijd en arbeid daaraan willen geven. Wij bevelen het werk dan ook van harte aan. Laten onze jonge mensen het ook ter hand nemen om zich te oefenen in de fundamentele grondstukken van de Waarheid. Gezien vele andere uitgaven van dit formaat het eerste deel bevat 246 blz. en is gebonden in een zeer fraaie band met goudopdruk is de prijs bij zonder laag, n.l. slechts f 9,50 per deel. Voor weinig geld kan men dus in be zit komen van dit prachtige standaard werk. Bij verschijning van het tweede deel, hopen wij er nog een en ander over te vertellen. Het is ook in de boek handel verkrijgbaar. OUD-VOSSEMEER Oogstcollectes. De in de Ned. Herv. kerk gehouden oogstcollecte heeft 3805,41 opgebracht en wel 2553,04 voor de kerk en 1252,37 voor de diaconie. In de Geref. kerk bracht de collecte 1384,16 op n.l. 1243,77 voor de kerk en 140,39 voor de diaconie. Kerknieuws. Bij de gehouden ver kiezingen werden de heren G. van Dienst en I. C. Hage herbenoemd als notabel der Ned. Herv. kerk. In de va cature van de heren D. J. Lindhout en M. Istha werden gekozen de heren C. W. Drooger en L. Slager. POORTVLIET Verkeerscursus. De afd. Poortvliet van de Vereniging „Veilig Verkeer" is maandag weer begonnen met een ver keerscursus voor ouderen. De lessen worden gegeven op de bovenzaal van het gemeentehuis. Oogstcollecten. De op dankdag in de Geref. Gem. gehouden oogstcollecte heeft 3828,— opgebracht en wel 3162 voor de kerk en 666,voor de dia conie. De in de Ned. Herv. kerk gehouden col lecte bedroeg 4723,13 n.l. 3409,60 voor de kerk en 1313 voor de diaconie. Als nagift kwam er nog een bedrag bin nen van 362,50, zodat het totaal op 5065,49 kwam. Voor beroep bedankt. Ds. R. W. Steur, Ned. Herv. pred. te Doornspijk bedankte voor het beroep naar Poort- vliet. SCHERPENISSE Groenvoerdrogerij. De groenvoer- drogerij aan de Langeweg te Scherpe- nisse heeft dit seizoen 6.048.500 kg. ge droogd produkt verwerkt. Gerekend naar de natte zomer is het nog een mooi resultaat. ONTSPARING BIJ R.P.S. IN NOV. In de maand november is bij de Rijkspostspaarbang 5.8 miljoen meer opgenomen dan ingelegd. In november 1964 was er een spaaroverschot van 8.8 miljoen. In totaal werd in de afge lopen maand 101 miljoen ingelegd en 106,8 miljoen opgenomen. In 1964 wa ren deze cijfers resp. 97 miljoen en 88,2 miljoen. Het inleggerstegoed bij de R.P.S. be droeg uit. november 4062,2 miljoen tegen 3742,3 miljoen het vorig jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3