Geen daden, maar woorden Voorlichtingssamenkomst Visserij Ban de Prov. weg liij Goeree wordt liapitaal motel gebouwd Uufo te Dirhsland op de kop over sloot Plaatselijk nieuws Onderwerp: het visserijonderwijs Visserijschool stooft op een zacht pitje Yerseke heeft nieuwe burgemeester 38e jaargang Dinsdag 7 december 1965 No. 3443 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN afscheid van ds. H. C. v. d. Ent CONCERT VOOR WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP Bus met pendelaars in berm van de weg Centrale Veiling Middelharnis PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNTS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg IS, Sommelsd^jc Tel. (01870) 26 2», na 6 uur 's avondi Tel. 20 17 Giro 167980 ABONKTEMENTSPRIJS 2,B0 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per aua. BU contract speciaal tarief. Vertchijnt tweemaal per week: dinsdag- en viydagavond Onder dit motto, ontleend aan een bekend Rotterdams lied, maar dan Jn een omgekeerde versie, willen we in dit artikel een beschouwing leveren over het politieke toneelstuk, dat ver leden week in onze Tweede Kamer is opgevoerd. Ondanks de verwachting en de hoop van zeer velen, dat het kabinet-Cals zou struikelen over de consequenties van zijn al te royale uit- gavenpolitlek, waarvoor ingrijpende be lastingverhogingen nodig waren, is er niets gebeurd en gingen met name de K.V.P. en de A.R.P. na enig gepruttel prompt door hun elastieken knieën. Het was een zeer leerzaam spectakelstuk, met veel spanning verwacht, maar dat uitging als een nachtkaars. Er zou over dit poUtieke spel een in teressante brochure te schrijven zijn, maar we zullen proberen onze be schouwingen zoveel mogelijk te com primeren, al zal dit niet gemakkelijk zijn vanwege de vele aspecten, die het heeft en speciaal door de achtergron den ervan. Het kabinet-Cals, opgetre den na de val van dat van mr. Marijnen, zou een heel andere politiek gaan voe ren. De verwisseling van de WD en de C.H..U voor de P.v.d.A. was daarvan een duidelijk indicatie. Het zou uitge sproken progressief zijn, hetgeen" altijd betekent, dat geld een ondergeschikte rol speelt bij het uitvoeren van nieuwe maatregelen. Merkwaardig was al di- rekt, dat de hele K.V.P.-ploeg van Ma- rijnen, zij het met wat moeilijkheden over Luns en Bot, die geen personae grata zijn bij de socialisten, in het nieu we kabinet overging. Alleen Marijnen zelf moest natuurlijk verdwijnen. Deze bescheiden, maar bekwame man moest plaats maken voor de ambitieuze, hoogst intelligente links-katholieke doorduwer Cals. Het tekent de merk waardige toestanden in de K.V.P,, dat haar ministers uit het z.g. conserva tieve kabinet-Marijnen doodgemoede reerd overgingen naar het zeer pro gressieve kabinet-Cals. Het is blijkbaar voor vele politici heel gemakkelijk ter- wille van een ministerszetel of een par tijbelang over te schakelen. De A.R.P. maakte eveneens zo'n zwaai, tot grote ergernis van een deel harer leden. De heren Biesheuvel en Diepenhorst zijn uitgesproken progressieven en de heer Smallenbroek wilde, naar men zegt, graag minister van Binnenlandse Za ken worden. Men herinnert zich nog wel de aan leiding tot de val van het kabinet- Marijnen. Het struikelde intern over het omroepvraagstuk. De K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. moesten veilig gesteld worden in het nieuwe radio- en t.v.-bestel. Daartoe was nodig een nieu we coalitie van K.V.P., A.R.P. en P.v.d. A. Zo kwam niet alleen de weg vrij voor de gewenste oplossing van het om- roepprobleem, maar kon tevens een eind gemaakt worden aan het kabinet- Marijnen, dat niet progressief genoeg was. De niet zo erg progressieve figu ren in de K.V.P. en A.R.P. namen ter- wille van de omroepkwestie daarmee genoegen, maar haalden nu ook het paard van Troje, alias de P.v.d.A. bin nen. Dat dit na de oplossing van het omroepvraagstuk tot grote interne moeilijkheden bij de twee confessionele partijen moest leiden, ligt voor de hand. Binnenkort is dat omroepvraagstuk van de baan en is dus de controverse die binnen het kabinet Marijnen tot een confüct leidde, eveneens uit de prak tische politiek verdwenen, waarmee dan tevens de belangengemeenschap van de drie van haar kracht is beroofd. Al heel spoedig gaat de hele politiek zich uit sluitend concentreren op de economi sche, sociale en financiële sectoren en daarmee is in beginsel het uiteenvallen van dit monsterverbond mogelijk ge worden. Zolang nu het radio- en t.v. vraag stuk niet was geregeld, konden de drie partijen geen kabinetscrisis riskeren. Zij wilden dit immers per sé oplossen zonder C.H.U. en V.V.D. We zullen hier niet ingaan op de vraag, of de oplos sing, die Roosjen, Burger en Van Doorn, de drie voorzitters van de bedreigde 'omroepvereniging, voorstaan, zo ideaal is. Wat ons betreft werd er een radi caal einde gemaakt aan alle politieke uitzendingen via deze omroepen en deze beperkt tot de tieri minuten, die de re gering beschikbaar stelt aan alle par tijen. Dit zal helaas nimmer gebeuren, omdat dan de hele V.A.R.A. als socia- hstische omroep zou moeten verdwij nen. We halen dit terloops 'even aan om aan te geven, waarom wij het niet eens zijn met de politiek van de K.V.P. en de A.R.P. inzake de val van het ka binet-Marijnen. In ieder geval konden de drie rege ringspartijen verleden week, al hadden ze het gewild, geen kabinetscrisis for ceren. Daaroin zat deze er ook niet in. Vanwege het omroepvraagstuk moesten z;e de begroting van 18 miljard slikken. Ze zaten in een afschuwelijke dwang positie, waarin ze echter zichzelf ge- manouvreerd hadden. Daarvan heeft de '.V.D.A. een dankbaar gebruik gemaakt daarin gesteund door de heer Cals en diverse ministers, die ongeacht de aan wezige mogelijkheden, hun budget eens een flinke duw omhoog wilden geven, met name die van Volkshuisvesting, Onderwijs en Verkeer. De voorzitter van de P.v.d.A. dr. Tans heeft gezegd: „Wij kunnen in zes maanden niet twee maal een kabinetscrisis hebben." In derdaad levert dat veel bezwaren op en hoewel men daar verschillend over kan denken, is dat toch de leidraad geweest van de drie regeringspartijen. Intussen zijn door deze situatie met name de K.V.P. en de A.R.P. in grote moeilijkheden gekomen, hetgeen trou wens gemakkelijk te voorzien was. Bei de partijen zijn volkspartijen en hebben dus een linker- en een rechtervleugel met daartussen een centrum, bestaande uit leden en kiezers, die de dingen soe pel bekijken en wier hoogste ideaal is de partij bijeen te houden. In de K.V.P. bestaat de rechtervleugel o.a. uit de heren Lukas, Notenboom, Blaisse, Moorman, Van Son, Aalberse en nog een onbekend aantal anderen. Bij de A.R.P. zijn de kopstukken van de par tij overwegend zwaar progressief. Van wege de nogal strenge partijdiscipline hoewel minder dan voorheen komt men er niet zo gemakkelijk achter hoe. de verhoudingen in de fractie lig gen. De heren Aantjes, Schakel en Meu- link zijn uitgesproken rechts georiën teerd, anderen nemen een tussenpositie in. Men kan hier geen scherpe grens lijnen trekken. In ieder geval heeft het debat over de rijksbegroting en nu pas dat over de belastingvoorstellen van min. Vondeling wel geleerd, dat er ook bij de A.R. fractie grote bezwaren leven zowel tegen de hoog opgeschroefde be groting als tegen het dekkingsplan van de regering. Bekend is, dat de heren Schmelzer en Aalberse van de K.V.P. nog elke dag overstroomd worden met boze brieven van partijgenoten, die niet kunnen begrijpen, dat hun partij zich met de P.v.d.A. geassocieerd heeft en die erop aandringen, vooral na de brief van de socialist Nederhorst, waarin hij prof. De Qua, in een kwaad daglicht stelde, met deze partij te breken. Wij weten niet of dit bij de A.R.P. ook het ge val is we vermoeden van wel maar uit eigen ervaring is ons bekend, dat niet weinigen danig ontstemd zijn over de voorkeur van de linkse leids- lieden voor de P.v.d.A. en dat verschei denen van plan zijn niet langer op deze partij te stemmen. Deze beide confessionele partijen heb ben zich dus door hun verbintenis met het socialisme in een zeer precaire si tuatie gemanoevreerd. Het is gebleken, dat het kabinet-Cals uit de afspraken bij de formatie ervan de conclusie ge trokken heeft, dat het heel ver kon gaan met zijn progressiviteit. Deze is nu eenmaal heel duur, vandaar een be groting van 18 miljard, die één van de oorzaken wordt van een snel toene mende inflatie. Het kabinet is blijkbaar veel verder gegaan dan deze fracties hadden bedoeld. Ze schrokken van de miljoenennota en speciaal van het dek kingsplan. Vandaar achteraf de oppo sitie in woorden van deze frac ties. Omgekeerd heeft ook het kabinet zich verkeken op de verhoudingen in de Kamer en gedacht, dat het deze begro ting er gemakkelijk door zou halen. En toen begon het politieke spel. De twee confessionele regeringspartijen moesten hun kiezers zien te behouden en het kabinet moest ten koste van alles zijn opgeschroefde begroting zien te redden. Bij de algemene politieke en finan ciële beschouwingen bleek al, dat er bij K,V,P, en A,R.P. grote reserve be stond t.a.v. de regeringspohtiek. We hebben dit uit de „Handelingen" uit voerig aangetoond. Het verzet was zo groot, dat de regering gedwongen werd de begrotings- en belastingvoorstellen nog eens te bezien en vooral bezuini gingen aan te brengen. Met veel moeite het ging helemaal niet van harte ging er 70 miljoen af (op de 18 miljard!) En toen kwamen de belastingvoorstel len aan de orde. Die op schoenrepara ties bleek een vergissing te zijn geweest en verder moest de Kamer beslissen Mevr. wed. Kik, inwonend bij de fam. C. v. Ast te Melissant is vrijdagmiddag met de personenwagen van dhr. van Ast geslipt en op de kop over een sloot terechtgekomen. Het ongeluk gebeurde op de Boezemweg te Dirksland; de be stuurster die in de auto 3 kinderen meenam, slipte, de wagen sloeg in de berm over de kop en rolde als een brug over de sloot voor de woning van de fam. Buth. Mevr, Kik klaagde over pijn in haar zij, de kinderen kwamen er zon der verwondingen af. Op de foto is te zien hoe -de auto, een Ford Cortina, gehavend werd. Op verzoek van de Ouddorpse Vis sersvereniging heeft de Directie der Visserijen besloten op 11 december 1965 het bovenstaande onderwerp te doen behandelen door de inspecteur van het nautisch onderwijs, de heer A. F, Ouwe- hand. De voorlichting zal plaats hebben in het verenigingsgebouw te Ouddorp en aanvangen n.m. om half drie. Het onderwijs op een visserijschool wordt van rijkswege geleid door het ministerie van Onderwijs en Weten schappen en is op dat departement on dergebracht bij de afdeling Nijverheids onderwijs. Nu door de regering het onderwijs noodzakelijk geacht wordt voor de vor ming van jonge vissers, heeft zij deze tak van onderwijs een zelfstandige in spectie gegeven, die zich volledig wijden kan aan de ontwikkeling van dit soort vakonderwijs. De heer Ouwehand, een der inspec teurs van het nautisch onderwijs en als zodanig werkzaam in ons district, zal over die schoenen en textiel, benzine en de winst der vennootschappen. De regering wenste geen duimbreed meer te wijken. De politieke barometer stond volgens velen op storm. Daarbij kwam nog, dat de verhouding tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. zeer verslechterde door de befaamde brief van de heer Neder horst over het huwelijk van Prinses Beatrix. Wat moesten in deze omstan digheden de K.V.P. en de A.R.P. nu doen? Dat was een moeilijk probleem, want ze waren gebonden aan de ak koorden bij de kabinetsformatie en de onmogelijkheid om een crisis te for ceren in de huidige situatie. In Goedereede, langs de Prov. weg op de plaats waar vroeger de chichorei- fabriek heeft gestaan, zal een kapitaal motel worden gebouwd. Al eerder heb ben hiertoe bij een andere ondernemer plannen bestaan die echter nooit zijn verwezeniykt. Thans is de aannemers- firma Koster te Rotterdam serieus op weg daar voor 800.000,een motel te bouwen. Van G.S'. is bericht ontvangen dat in het eerste kwartaal van 1966 ryksgoedkeuring zal worden verleend, zodat mag worden verwacht dat met de bouw binnen niet al te lange tgd kan worden begonnen. Ook kan de aanleg van een kampeerterrein doorgang vin den nu de geldlening daarvoor gesloten is, wat door G.S. als voorwaarde voor goedkeuring van de'uitgaaf was gesteld. De beplanting is reeds besteld. Aan de Nederlandse kampeerraad werd met ingang van 1 jan. 1965 een jaar lijkse subsidie van 25,toegekend. Genoemde kampeerraad brengt ad viezen uit aan de Rijksoverheid; de Prov. besturen, gemeentebesturen en al le daarvoor in aanmerking komende in stellingen en personen over onderwer pen, direct of indirect verband hou dende met het kamperen. Intrekking Monumentenverordening De in 1946 vastgestelde monumenten- verordening ter bescherming van de aanwezige monumenten, werd ingetrok ken, nu sinds kort de bescherming van Monumenten landelijk is geregeld. De ontwerp-lijst van beschermde monu menten is de raad in 1961 aangeboden en de eigenaren van de betreffende panden zijn daarvan in kennis gesteld. Eveneens werd ingetrokken de ver ordening vermakelijkhedenbelasting, destijds ingevoerd om te voldoen aan de toen gestelde voorwaarden voor toe kenning van een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds. Tot intrekking werd besloten gezien de minimale op brengsten van de verordening. Een bedrag van 200,werd be schikbaar gesteld voor aanschaf van een magnetisch verkeersbord t.b.v. het verkeersonderwijs op de 0,L. school. Rondvraag De heer W. 't Mannetje was van me ning dat de waterlozing op de haven zou stagneren i.v.m. de snel toenemende verzanding. „Nu de dijk er ligt gaat het hard hoor" waarschuwde hij. Er bleken plannen te zijn een nood- gemaal te bouwen. De heer J. Bruggeman wees op de heiningen in de Blauwe Distelstraat, „het wordt zo een chaos" voorspelde hij. De voorzitter zegde toe dat de ge meente zal heinen waar dat nodig is. „Hoe zit het eigenhjk met de visserij school; het lijkt allemaal uit te gaan als een kaars" mopperde de heer Brug geman. De voorzitter burgemeester Kleijnen- berg, verwees hem naar de voorzitter van de visserij vereniging; „het suddert op een zacht pitje maar het wordt gaar" zo vatte hij een en ander samen. „Ik moet het weten!" gaf de heer Bruggeman te kennen. nu a.s. zaterdag een uiteenzetting geven van de betekenis van dit onderwijs voor de praktische vorming van onze opgroeiende jeugd, die later visser ho pen te worden. Omdat wij hier op de kop van het eiland al enige jaren bezig zijn aan de stichting van een visserijschool en velen nieuwsgierig zijn naar de huidige stand van zaken, zal deze lezing wel veel be langstellenden trekken. Dhr. Ouwehand zal ons zeker de weg uitstippelen voor de naaste toekomst en hij zal gewis in staat zijn om op aller lei vragen betreffende dit onderwerp het juiste antwoord te geven. Wij verwachten dat de groep geïnte resseerden a.s. zaterdag wel groot zal zijn. Daaronder behoren immers niet al leen degenen, die thans de visserij reeds beoefenen, maar ook die ouders, die deze vorm van vakonderwijs voor hun kinderen begeren en bovendien de jon gens zelf. Zij hebben al zoveel gedacht en gesproken over de visserijschool, dat ze wel blij zullen zijn nu alles nog eens te mogen horen uit de mond van een deskundige. Jongens, zorg dat je er bij bent a.s. zaterdag. In de pauze zal er gelegenheid zijn tot inschrijving als leerling. Van het aantal inschrijvingen zal het afhangen of de school op 1 aug. 1966 gaat draaien. Na de pauze worden er nog enkele films vertoond, die betrekking hebben op het vissen. Ook jongens, die naar de binnenvaart willen, kunnen gebruik mken van deze „natte" opleiding, omdat behalve algemene ontwikkeling er ook lessen gegeven worden in roeien, zeilen, knopen, zwemmen enz. Wellicht melden er zich dus ook leer lingen uit de andere plaatsen van ons eiland. Allen zijn welkom. Zegt het voort. MIDDELHARNIS Kleine personenauto bij botsing zwaar beschadigd. Op het beneden Zandpad gebeurde ■vrijdagavond te plm. 10.00 uur een auto botsing waarbij de Austin 7 van de monteur G. van 't Geloof uit Dirksland zwaar werd beschadigd. De heer Hui- zer uit Dirksland reed met een grote personenwagen op het Zandpad en verminderde snelheid toen hij een ge parkeerde wagen niet kon passeren, omdat er een tegenligger naderde. De heer van 't Geloof die kennelijk on voldoende afstand had bewaard reed achter op de wagen van de heer Hui- zer. De kleine Austin 7, werd zwaar be schadigd en moest worden weggesleept. De heer van 't Geloof kwam er zonder kleerscheuren af. NIEUWERKERK In de zondagmiddagdienst van de Chr. Geref. kerk alhier alsnog een on derdeel van de Chr. Ger. kerk te Zierik- zee, ging voor ds. H. C. v. d. Ent uit Middelharnis. Uit hoofde van het feit dat genoemde predikant de laatste tij den meermalen voor deze kleine groep optrad en een zeer gaarne gehoorde pre diker was en deze week afscheid neemt van zijn gemeente te Middelharnis heeft ouderling D. v. Dijke alhier ds. V. d. Ent op hartelijke wijze dank ge bracht voor de bewezen diensten en hem Gods zegen toegewenst in zijn nieuwe gemeente Katwijk. Staande zong de gemeente de predikant de zegenbede uit Ps. 121 toe. Ontroerd dankte ds. v. d. Ent voor deze zegenbede en wenste Nieuwerkerks Chr. Ger. kerk een we derkerige heilbede toe. Heden dinsdagavond hoopt ds. H. C. V. d. Ent afscheid van zijn eigen ge meente te Middelharnis te nemen. SOMMELSDIJK Burgerlijke stand over november Geboren: Iza Aletta, d,v. A. Spuij en A, P, Jordaan; Benjamin, z.v. J. F. Vis en F. J. Meijboom; Jacoba Margareta d.v, A, J. van Dis en W. E. de Wit; Ma rianne, d.v. J. M. Peekstok en S. de Jong; Gijsbert Jan Alexander, z,v. G. v. Es en P, G. Ouweneel. Overleden: Maria Zaaijer, e,v. J. Hol- leman, 78 jaar; Maria Beket, w.v. F. Koote, 75 jaar; Johannis Cornells de Ruiter, ong. 88 jaar; Abraham van den Tol, w.v. P. Wittekoek, 86 jaar; Aren Kaslander, w.v. M. Hoogmoed, 83 jaar; Tannetje Koert, ong. 89 jaar. Huweiyken: L. Kreemer, 18 jaar en M. M. Kruider, 18 jaar; J. van Dijk, 23 jaar en A. Nipius 22 jaar. HERKINGEN Geslaagd. Mej. C, Melissant Joh,d. slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het diploma Wijkverpleegster. Zitplaatsgelden. A,s. donderdag 9 december zal er des avonds van 7 - 9,30 uur zitting worden gehouden tot ont vangst van zitplaatsgelden, in de con- .sistorie der Ger, Gem. Nagift. In de Ned. Herv. kerk is een nagift ontvangen voor de oogstcollecte van 100,en in de Ger. Gem, van 25,—, Kerkdienst. A.s, vrijdag 10 dec. hoopt des avonds voor de Ger. Gem. voor te gaan ds, G. Mouw van Middelharnis, voorb, H,A,, na de dienst cencura mo- rum. OUDDORP Lelijke val. De heer P. van Splunter wonend in de buurtschap Oostdijk slip te met zijn bromfiets en kwam te val len; met een bloedend geschaafd gelaat en een zware hersenschudding werd hij na behandeling door de dokter per auto naar huis vervoerd, waar hij weken rust zal moeten houden. Expositie. De vereniging „Tot nut en genoegen" organiseert a.s. vrijdag en zaterdag een grote tentoonstelling van kippen, konijnen, post- en sierduiven, in de fabriek Ouddorp, er zijn niet min der dan 275 dieren aangegeven, zodat de keurmeesters de heren van Manen (konijnen), de Groot (kippen en sierdui ven) en Goedhart (postduiven) heel wat werk zullen hebben. Uitslag trekking Schietvereniging „Raak de Roos" 4 dec. 1965. 1ste prijs no. 1441;. 1683; 1813; 1209; 1722; 1352; 1102; 1578; 1995; 1305; 1025; 1243; 1301; 1216; 1499; 1458; 1975; 1139; 1504; 1355. Prijs afhalen bij P. Mierop, Marijkeweg 15. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken vijf schepen met suikerbieten inhoud 1055 ton, be stemd vor de suikerfabriek te Dintel- oord. Chr. Vrouwenvereniging. De vrou wenvereniging „Weest een zegen" hoopt op woensdag 8 dec. a.s. in het vereni gingsgebouw aan de Kolfweg, des n.m. 8 uur vergadering te houden. De inlei ding zal gehouden worden door N. Abresch-HoUeman. Kerkeraadsverkiezing. Bij de ver kiezing in de Ned. Herv. kerk zijn de heren C. A. van Loon en J. Sprong tot ouderling gekozen en de heren A. A, Quist en B. Bezemer als diaken. De heren J. Sprong en A. Quist hebben hun benoeming aangenomen en C. A. van Loon en B. Bezemer hebben voor hun benoeming bedankt. DEN BOMMEL De heer B. Melissant neemt ontslag als kerkvoogd De heer B. Melissant alhier heeft ge meend per 31 dec. a.s. als kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier wegens ge vorderde leeftijd te moeten bedanken. De heer Melissant is 71 jaar oud en had in deze functie 37 jaar zitting. Hij heeft onnoemelijk veel voor de kerk gedaan, vooral wat betreft de restau ratie van het kerkgebouw, het nieuwe orgel enz. De heer Melissant is een lief hebber van de oude kerkgeschiedenis en heeft op dit gebied zeer veel nagevorst. OOLTGENSPLAAT Tijdrede voor de S.G.P. Voor de S,G. P. hoopt donderdag 9 dec. a.s. des nam. 7.30 uur ds. C. Slagboom, Chr. Geref. Predikant te Dordrecht, een tijdrede te houden in het kerkgebouw van de Ger. Gem. De toegang is vrij. Jaarvergadering Veilig Verkeer. De afdeling Veilig Verkeer van Ooltgens- plaat, Achthuizen en Langstraat zal donderdag 9 dec. a.s. des nam. 7.30 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" in jaarvergadering bijeen komen. Het programma vermeld o.a. financieel overzicht, bestuursverkiezing (aftredend zijn de heren C. W. J. Geerts en P. Kamp, welke herkiesbaar zijn), na de rondvraag wordt er een verkeersspel gehouden en in de pauze volgt er een verloting. Verder wordt er nog een film vertoond. Ook de gezinsleden zijn har telijk welkom. Het is de eerste jaarver gadering die door de afdeling wordt ge houden. Huwelijksbevestiging. Vrijdag 10 dec. a.s. des nam. 3 uur zal in de Herv. kerk de huwelijksbevestiging plaats hebben van dhr. J. P. Vogelaar uit Hendrik Ido Ambacht met mej, A. de Vos Wd. al hier. Voorganger is de plaatselijk pre dikant ds. P. Vermaat. Weinig bieten verscheept. Vorige week zijn er door het bar slechte weer weinig bieten verscheept. Er waren door de vele regens maar weinig rooibare dagen. De machines konden op het land weinig uitrichten en sommige landbou- Arie J. Keyzer en Johan Keyzer zul len op de vrijdag 10 dec. a.s. te houden ledenvergadering van het W,G. voor Goeree-Overflakkee, te 8 uur in de aula van de R.H.B.S. een concert verzorgen. Uitgevoerd zullen worden: Werken van Benedetto Marcello, Bach en Handel. OOLTGENSPLAAT Vrijdagavond omstreeks 6 uur kwam een bus van Vermaat's Autobedrijf te Nieuw-Helvoet aaan de zeer (te) smalle Langeweg bij het passeren van een vrachtwagen in de berm van de weg terecht. De bus had te Ootgensplaat en kele pendelaars uitgelaten en was nog met 30 mensen op weg naar Achthuizen, Niemand kreeg er enig letsel. Het on geluk gebeurde even voorbij de Fitters weg, waar de Langeweg veel te smal is, vooral voor het zware en intensieve verkeer van deze tijd. Chauffeur M, J. Nobels uit Achthuizen kwam bij het passeren even te ver naar rechts waar door de beide rechter wielen in de berm zakten, die door de vele regen zachter is dan normaal. Daar de bus driegde te kantelen werden alle pogingen om uit de berm te komen direct gestaakt. De 30 passagiers konden allen de bus ver laten, zij werden dor een passerende bus naar huis gebracht. Zaterdagmorgen is de bus met twee takelwagens (één uit Oude Tonge en één uit Numansdorp) op de weg gebracht. Er was geen schade. -----O----- Mr. C. Pijl Hogeweg adj. dir. C.B.R. te Den Haag Met ingang van 1 jan. 1966 is de 36- jarige mr. C. Pyl Hogeweg benoemd tot burgemeester van Yerseke. Mr. Pijl Hogeweg is adj. dir. van de Stichting Centraal bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de Anti Rev. Par tij. De nieuwe burgemeester is te 24 febr. 1929 te Marken geboren. Zijn vader was hoofd van een Chr. school te Barneveld. Hij studeerde eerst aan het lyceum te Harderwijk, daarna rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Als hoofdvak koos hij gemeenterecht. Door deze benoeming is voor hem een hartewens in vervulling gegaan. BRUINISSE Geslaagd. De heer F. Kik Kz. leraar aan de Chr. H.B.S. te IJmuiden be haalde vrijdag de akte M-O aardrijks kunde. De heer F. Kik werd geboren te Bruinisse. Schade door mist De afgelopen week bracht niet alleen regen en storm, maar in sommige gedeelten van ons land ook nog mist. Dit bracht het mos selvaartuig Bru 2 van de Gebrs. de Ko ning uit Bruinisse schade, want even buiten 't IJ op weg naar de visgronden op de Waddenzee kwamen zij in aanva ring met een visser uit Volendam. Bei de schepen werden aan de boeg ernstig beschadigd. ST. ANNALAND Uienveiling van donderdag 2 dec. Middel, Ie soort 14,60 14,04; bon ken, 2e soort 19,75; drielingen, Ie soort 15,23; picklers, Ie soort 25,30. Gemid delde uienprijs per 100 kg. Aanvoer 80 ton. Aardappelveiling v. donderdag 2 dec. Furore gewone 19,50; Bintjes gewone 20,id. bonken 22,id. drielingen 12,Gemiddelde aardappelprijs per 100 kg. Aanvoer 17 ton. Veiling van dinsdag 7 december. Klasse II: Grove 20,-------19,50; mid del 12,09; drielingen 13,—; picklers 25,40. Aanvoer 42 ton. wers zijn daarom, nodgedwongen, met mankracht begonnen om toch de bieten boven de grond te krijgen. De fabrieken kregen gebrek aan aanvoer, „Putters- hoek" liet haar leden weten, dat het eind van de campagne was berekend op 18 december a,s. Op het ogenblik is echter verreweg het grootste deel van de bieten die deze fabriek nog moet verwerken in de grond. Wanneer de weersomstandigheden, aldus „Putters- hoek" ongunstig blijven voor het rooien, is de kans groot, dat onze fabriek veel eerder dan bovengenoemde datum zal stilvallen wegens gebrek aan bieten. De verscheping was vorige week 3 schepen uit O'plaat. Twee uit de kom samen 490 ton) en 1 van Sluishaven (200 ton). Gelost werd een schip met pulp (250 ton). Gisteren maandag was de aanvoer veel groter. Er kwamen volop lege schepen en de boeren deden hun best zoveel mogelijk te leveren. De fabriek werd weer van nieuwe grondstof voor zien en de kans bestaat (als het enigs zins droog blijft) dat de aanvoer zich in stijgende lijn zal begeven, waardoor én boeren èn fabriek beide nog tevreden kunnen zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1