storm kiepte vraclitwagen om op Haringvlietbrug De Gaulle weer president? Snuif en wrijf Meditatie Tunnel onder Oude Maas Hoog water te Ooitgensplaat Stadse korenmolen wordt gerestaureerd Fusie tussen Rotterd. Droogdok Mii, De Schelde en Thomassen r^C. KORTEHEG ÜZOON 138e jaargang Vrijdag 3 december 1965 No. 3442 CHR. STRBEKBLAD OP GEREFORME3ERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ADVENT het beste bed ooit gemaakt! I 'SCHUiMRUBBERi nog nooit geëvenaard! Barendrechtse brug weg Fruitmanden en Fruitbakjes «De Fruitcentrale" Pakken erwtenstro tuimelden over de leuning het water in PBINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEI.HARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel. (01870) 26 2», na 8 uur 's avond» Tel. 20 17 Giro 167B80 VerschytU tteeemaal per toeek: dinsdag- en vjydagavond ABONNEMENTSPBIJS 2.90 PER KWAETAAIj ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De volgende week worden er in Frankrijk presidentsverkiezingen ge houden. Volgens de Grondwet moet dat om de zeven jaar, ook in de sedert 1958 bestaande Vijfde Republiek. De ogen van de hele wereld zijn gevestigd op de uitslag van deze verkiezingen, want hoewel de sympathie voor De Gaulle in het buitenland overal vrijwel nihil is, is het van uitzonderlijk groot be lang hoe Frankrijk geregeerd wordt. Dat is van enorme betekenis voor de landen van de E.E.G., voor Engeland, voor de Verenigde Staten, voor de Sovjet-Unie en haar vrienden, met wie De GauUe zeer vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt en zelfs voor Rood-China, dat eveneens door De Gaulle's politiek wordt begunstigd. Het zal echter goed zijn, dat wij ons omtrent de uitslag van deze verkiezin gen geen illusies maken. De meerder heid van het Franse volk is nog steeds pro-De GauUe, volgens de laatste prog noses ei'k. De meeste Fransen denken nu eenmaal anders over hem dan de meeste buitenlanders. Zij zijn evenals de Duitsers erg vatbaar voor nationa listische gevoelens en dwepen b.v. nog altijd met Napoleon, ondanks alle el lende, die deze beroemde keizer ook over Frankrijk bracht. Daarbij komt Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg; met nog, dat zij zich afvragen wat er hè De Gaulle komt. Zal dan de oude toestand van de chaos der vele partijen terugke ren? Daarnaar verlangen de meesten ook niet. En zo zitten vele Fransen voor een zeer moeilijk dilemma: mèt De GauUe isoleert Frankrijk zich steeds meer en zonder De GauUe vreest men binnenlandse moeilijkheden. Nu moet men bij een beoordeling van de Franse politieke toestanden goed on derscheid maken tussen de persoon van De GauUe en het Gaullisme. De aan hang van De GauUe zelf kan gevoeglijk op twee derde van de kiezers worden geschat, die van de gaulistische partij, gerekend volgens evenredige vertegen woordiging in de Chambre des Député's (onze Tweede Kamer), op slechts één derde. Hieruit blijkt dat wanneer De GauUe zou wegvallen, zijn aanhangers met hun politiek systeem in de min derheid zouden zijn. De aanhang van De GauUe is vooral afkomstig uit de coonservatief rechtse bourgeoisie-kringen en van het platte land. Uiterst rechts bracht in 1958 De GauIIe aan de macht, daarbij inbegre pen het leger en de Fransen in Algerije, hoewel dit voor de laatste groepen op een hevige teleurstelling uitliep, die eindigde in de terreur van de O.A.S. Het Franse volk is nu eenmaal sterk burgerlij k-conservatief. Dit verklaart, waarom De GauUe er zo'n sterke aan hang heeft. Het is zeer vatbaar voor „gloire et grandeur" en De GauUe weet deze sentimenten meesterlijk te bespe len. Wie zijn redevoeringen leest, be speurt dat hij altijd in vage, mystieke termen spreekt en appelleert aan de nationalistische gevoelens van het Franse volk. Dat is zijn kracht, maar tegelijk wekt dit de steeds groter wor dende antipathie tegen hem in het bui tenland. Economische, sociale, financi ële in administratieve problemen inte resseren hem niet bijzonder. Hij heeft er trouwens ook weinig verstand van. Ze spelen in zijn politiek slechts een rol voorzover zij de grootheid en de absolute onafhankelijkheid van Frank rijk dienen. De wereld moet er zich op voorberei den, dat De GauUe na 7 december de Westerse politiek zal blijven dwarsbo men. Het is weinig waarschijnlijk, dat hij bij de eerste stemming minder dan 50% zal halen. Zou dit geschieden, dan zal hij volgens zijn verklaring niet aan de herstemming deelnemen. Dat is be neden zijn waardigheid. Hij is immers in eigen oog geen „kandidaat" zoals Mitterand e.a., maar staat op hoger ni veau. Hij is de primus, de superpoli- ticus. Daarom zal hij ook geen verkie zingscampagne voeren en ook niet voor de t.v. spreken. Toen hij onlangs zijn kandidatuur stelde, hield hij als van ouds een pompeuze, theatrale rede met een opgeblazen, overdreven entourage. Hij identificeert zich met Frankrijk en al zegt hij het niet, hij denkt: „La Fran ce, c'est moi" (Frankrijk, dat ben ik). Openlijk beweert hij echter wel, dat Frankrijk, als hij niet herkozen wordt, zal ondergaan. Dat zou een ramp zijn voor het land. Zo jaagt hij de kiezers vrees aan voor de gevolgen van een niet-verkiezing en men kan er zeker van zijn, dat dit grote indruk maakt. In dramatische bewoordingen sugge reert hij de Fransen als het ware, dat zij zonder hem geen toekomst hebben. Al tweemaal heeft hij Frankrijk gered: in 1940 en in 1958 en daarom moeten de Fransen zich maar, in onbeperkt vertrouwen aan hem overgeven. In feite leeft deze man echter in een schijnwereld van eigen constructie. Dit „orakel van het Elysée" denkt in termen van verleden tijden. Deze hypernatio nalist gaat van enkele primaire ideeën uit, die niet passen in de huidige inter nationale verhoudingen. De voornaam ste en allesoverheersende is, dat hij en Frankrijk volkomen onafhankelijk moeten zijn van buitenlandse invloe- En het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond. (Johannes 1 14a). Allerwege wordt thans herdacht het wonder van de vleeswording des Woords. Wie niet verzonken is in het heidendom, begeeft zich naar het huis des Heeren om het Kerstevangelie te beluisteren. Immers, de eeuwige Zoon van God, Die waarachtig en eeuwig God is en blijft, nam door de werking van de Heilige Geest de menselijke natuur aan, om als het ware Zaad Davids te zoeken en zalig te maken wat verloren was. Zijn komst op de aarde is het fun dament der zaligheid! Hij moest als Middelaar niet alleen waarachtig God zijn, om de toorn Gods tegen de zonde te kunnen dragen en om aan Zijn ver dienste een Goddelijke waardij toe te brengen, maar Hij moest ook een waar achtig mens zijn en van ons menselijk geslacht. Zijn geboorte behoort tot de bekwaammaking voor Zijn Middelaars ambt. Gods gerechtigheid vorderde dat dezelfde natuur die gezondigd had, voor de zonde zou betalen in ziel en lichaair^ beide. Daarom moest een Goddelijk Persoon de menselijke natuur aanne men. De geboorte van de Heere Jezus in Bethlehems stal is door de nederige omstandigheden tevens de eerste trap van Zijn vernedering. Nederige arme herders ontvingen het eerst de hemelboodschap uit de mond der engelen. De herders moesten de ge boren Zaligmaker niet zoeken in een koninklijk paleis in weelde en pracht, maar in een beestestal, in een kribbe. Als Gods kinderen met het oog des ge- loofs mogen zien op die kribbe, wordt hun hart vervuld met blijdschap'. Zij hebben nu juist zulk een Middelaar nodig. Die om hunnentwil is arm ge worden daar Hij rijk was, opdat zij door Zijn armoede zouden rijk worden in geestelijke goederen. Dat maakt Hem dierbaar voor allen die bij het licht van Gods Geest, hun armoede leerden kennen en bij bevinding leren mochten dat de diepe kloof tussen God en hun schuldige ziel, nimmer overbrugd kan worden van des mensen zijde. Dezulken aanschouwen met verwondering, dat God Zijn Zoon in de wereld gezonden heeft om de breuk van Gods zijde te helen. Zij beseffen welk een daad van souvereine genade die nederige geboor te is. Een daad van de drieënige God, waaruit blijkt het welbehagen des Va ders Die uit kracht van Zijn eeuwige liefde Zijn Zoon nederzond op een door de zonde vervloekte aarde, om Hem over te geven aan de diepste vernede ring; waaruit ook blijkt de ondoorgron delijke liefde des Zoons voor de luister van Gods deugden en de zaligheid der Zijnen. Een liefde, zo groot en zo diep, dat er geen woorden voor te vinden zijn; het kan slechts bewonderd wor den. En dat vlees geworden Woord, zegt Johannes, de adelaar der evangelisten, heeft onder ons gewoond. Het scheppende Woord, de opperste Wijsheid, het Beeld van des Vaders zelf standigheid, heeft onder ons gewoond. Terwijl alles wegzonk in diepe duister nis van heidense onkunde en afgoden dienst of Joodse eigengerechtigheid, kwam het Woord, de Logos, het Licht der wereld onder ons wonen. Eigenlijk betekent dat: „en heeft onder ops ge- tabernakeld." Gelijk de Heere onder het oude Verbond onder Israël woonde boven het verzoendeksel in de taberna kel, de verplaatsbare tent vóórdat Sa- lomo's tempel was gebouwd, zo woon de de Goddelijke Persoon des Midde laars onder ons in de tabernakel van zijn ware menselijke natuur. Hij heeft gewoond onder de Israëlieten, volgens de belofte Gods aan de vaderen. Jo hannes kon dus met recht zeggen: Hij heeft onder ons gewoond. Ds. Chr. van Dam. BINNENVERING HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. den en beperkingen. Hij wil zelfs niet één procent van zijn eigen souvereine macht afstaan aan internationale ge meenschappen, ook al zou dit in 's lands belang zijn. Dit strijdt met zijn auto ritaire opvattingen. Daarom vaart hij in zijn buitenlandse politiek een abso luut onafhankelijkhe koers. Dit bete kent, dat hij wars is van alle gemeen schappelijke organisaties, die Frankrijks macht relativeren, met name ons de su pranationale zoals de E.E.G. en de N.A.V.O. De GauUe is een man, die voor 100"/o baas wil zijn en daarom is integratie in een groter verband voor hem uit den boze, want deze betekent verlies van macht en zelfbeschikking. Vandaar dat De GauUe in feite niets voelt voor de E.E.G. in haar huidige vorm. Hij vreest vooral de situatie na 1 januari 1966, wanneer het vetorecht verdwijnt, want dan moet hij zich neer leggen bij meerderheidsbeslissingen en dat duldt hij niet. Hij wil in Frankrijk onbeperkte macht en wenst deze ook in internationale verbanden niet af te staan. Maar zo vernietigt hij het ideaal van een Verenigd Europa. Hij weet, dat de E.E.G. aan Frankrijk grote voordelen heeft gebracht. Sedert deze in 1958 is gaan werken, is de ex port naar de andere vijf partners drie maal zo groot geworden. Frankrijk bracht in het Garantiefonds voor de landbouw 28% van de inkomsten in, doch trok er ST'/o uit! De Franse land bouw is n.l. de zwakste van de hele E.E.G. Uittreding zou dus een groot ver lies zijn voor de Franse boeren. Daar om zijn deze in grote meerderheid voor een geïntegreerd Europa. Eigenlijk zou den er van de 3.750.000 zeker 1.700.000 moeten verdwijnen vanwege hun on rendabele bedrijven! En de vroegere Franse koloniën, die nu alle geassoci eerd zijn aan de E.E.G., ontvangen ver reweg de meeste hulp. Maar dit alles verhindert De GauUe niet oppositie tegen de E.E.G. te voeren, omdat ze zijn macht beperkt. Dit is voor hem primair. Nu hij bemerkt, dat de boe ren zijn politiek afkeuren op dit punt, probeert hij vóór de verkiezingen deze wat te verzachten en gaat hij aanpap pen met Engeland, dat hij enkele jaren geleden de toegang weigerde. Maar dit is niets anders dan een verkiezings stunt. Zijn doel is zoal niet de E.E.G. te liquideren, dan toch in ieder geval haar te overheersen en daartoe poogt hij onder de andere vijf permanent verdeeldheid te zaaien. Eenzelfde houding neemt hij aan te genover de N.A.V.O., waarin de Ame rikanen de leiding hebben. Naar onze mening spreekt dit laatste vanzelf en moeten we daar zelfs dankbaar voor zijn, maar dit is te veel voor De Gaulle's grootheidswaan. Bovendien is hij al ja renlang fel anti-Amerikaans en anti- Engels, hetgeen nog dateert uit de twee de wereldoorlog. Daarom trok hij zijn vloot terug uit de N.A.V.O., ook het grootste deel van zijn luchtmacht, doet hij niet mee aan de multilaterale kern macht en weigerde het kernstopverdrag te ondertekenen. Hij moest een eigen atoommacht hebben en denkt daarmee West-Europa te kunnen beschermen. Wanneer wij echter door de Fransen beschermd moeten worden tegen de Sovjet-Unie, zal het gaan als in 1914 en 1940, toen Frankrijk zelf tenslotte door Amerikanen en Engelsen gered moest worden! Het ideaal van De GauUe is het lei derschap over Europa en het herstel van de positie van Frankrijk als één der groten op de wereld (V.S., S.U., Rood-China, Engeland en Frankrijk). Jammer voor hem wordt het echter door niemand erkend. Daarom gaat hij dwars tegen de Amerikaanse politiek in: hij erkende Rood-China, drijft han del met Cuba, is voor neutralisatie van Zuid-Vietnam etc. Hij vergeet echter, dat Frankrijk voor de positie, die hij het graag geven zou, te onmachtig is en genoegen moet nemen met één van de tweede rang. Bij de nieuwe constella tie kan hij zich echter niet neerleggen. Intussen verliest Frankrijk steeds meer sympathie en goodwill in de we reld. Men zit als het ware te wachten op de dood van de 75-jarige De GauUe. Maar deze gaat ongestoord voort met zijn politiek. Het verhaal gaat, dat hij, toen er weer eens een mislukte aan slag op hem was gepleegd, tot zijn mi nisters zei: „Zonder De GauUe is Frank rijk een chaos." Wanneer dit werkelijk zo is, staat het er met dit land droevig bij. Een land, welks voortbestaan af hangt van een 75-jarige man, is zeker niet in staat de rol van wereldmogend- heid te spelen en gaat een zeer dubi euze toekomst tegemoet. Begin volgend jaar zal Rijkswater staat beginnen met de bouw van een tunnel onder de Oude Maas bij Heine- noord ter vervanging van de uit de vorige eeuw daterende Barendrechtse brug. De nieuwe oeververbinding zal een belangrijke schakel zijn in de verbin ding tussen Rotterdam en de eilanden Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee en verder met Zeeland. Het werk is aanbesteed aan de Koninklijke Maat schappij van Havenwerken te Amster dam voor in totaal bijan 27 miljoen. De hoogste inschrijver bood ongeveer het dubbele. De tunnel krijgt twee buizen met elk twee rijstroken voor het snelverkeer met daarnaast een strook voor het lang zame verkeer, fietsers en voetgangers niet inbegrepen. De hellingen van de tunnel worden dan ook vrij steil. Voor de oeverpassage van voetgangers en fietsers zouden de gedachten uitgaan naar zgn. opstapwagens die in de tun nel op en neer rijden. Ook wordt ge dacht aan een snelvarende veerboot on geveer op de plaats van de tegenwoor dige Barendrechtse brug. Speciaal in het opma'Ken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdq'k a6 MIDDELHARNl8 Belangrijke ontwikkeling in de scheepsbouw In een vorige week gepubliceerd com muniqué delen directie en commissa rissen van de N.V. Rotterdamse Droog dok Maatschappij te Rotterdam; de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, en de N.V. Motorenfa- briek Thomassen te De Steeg mede, dat besloten is een fusie aan te gaan, ten einde gezamenlijk de marktpositie op gebied van de scheepsbouw te verste vigen. De aandelen van de drie maatschap pijen zullen worden beheerd door een z..g „Houdstermaatschappij". De omwis seling zal begin volgend jaar geschie den nadat dividend is uitgekeerd over 1965. De fusiepartners De grootste van de drie fusiepartners is de R.D.M, met een aandelenkapitaal van 19,3 miljoen. De maatschappij heeft de beschikking over twee werven, tien droogdokken en 15 scheepshellingen waarvan één een capaciteit heeft van 100.000 d.w.t. Het over 1964 uitgekeerde dividend bedroeg 13"/o. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" komt met een aandelen kapitaal van 7,2 miljoen op de tweede plaats. De werf beschikt over enkele droogdokken in Vlissingen, terwijl mo menteel een tweede werf in aanbouw is in het Sloegebied. De orderportefeuille bedroeg eind 1964 290 miljoen gulden, terwijl over dat jaar een dividend werd uitgekeerd van 12"/o. De kleinste der fusiepartners is de N. V. Motorenfabriek Thomassen te De Steeg, een nog jong bedrijf dat zich hoofdzakelijk heeft gespecialiseerd in het vervaardigen van gas- en diesel motoren voor verpakkingsmateriaal. ------------------------------ iw... -«Wl VOOR BETER f^ NflflR DE MIDDELHflRNIS-TEL:Z3Z8 De storm van de laatste weken heeft een abnormale waterstand veroorzaakt. Zaterdag werd bij de keersluis 2.50 N.A.P. gemeten, dinsdagmorgen was de stand 2.70 en dinsdagavond liep het peü op tot 3.30 meter N.A.P., of bij na 2 meter verhoging. Het water steeg aan het begin van de avond zeer snel. Om 7,30 uur stond het peil op 3,10 m, daarna is het nog 20 cm geste gen en om 9,30 uur toen het hoogwater moest zijn was de stand 3,30 m, N,A,P, Na 9,30 uur liep het peil vlug terug; voor vele inwoners wel een ge ruststelling. De spanning werd mede verstoord door het luiden van de klok te 7.45 uur. Dat dreef verschillende mensen naar buiten, waar anders niets te zien was wegens het barre weer. Al spoedig bleek dat de electrische luid- installatie kortsluiting had gemaakt en de luid-beweging in werking had ge steld. Bij het bekend worden was er spoedig niemand meer op straat te zien. Alleen weger-havenmeester A, Hokke stond als een eenzaam man bij de keersluis het peil op te nemen dat om de vijf minuten werd genoteerd. Van vier uur tot half tien stond hij daar op post en kreeg zo af en toe eens bezoek van een enkeling die zich door storm, sneeuw en regen niet liet weerhouden en een kijkje bij het Volkerak kwam nemen. Toen om half tien de hoogste stand was genoteerd kon ook hij naar het dorp terug keren, om even later toen het water was gezakt, weer terug te gaan om de deuren van de sluis open te draaien en vast te zetten. Velen in het dorp hebben geen vermoeden wat voor werk in dit noodweer door de ha venmeesters en enkele mensen van pol der en gemeente wordt verricht voor de veiligheid van de gehele bevolking. Het is veelal nog nachtwerk ook, In verband met het bovenstaande willen we niet onvermeld laten dat de hoog ste stand van het water in de ramp nacht op 4,27 meter N,A,P, werd gemeten. De storm richtte veel schade aan daken, televisiemasten en andere ge bouwen, In de nieuwbouw moesten en kele ramen het ontgelden (ruiten wer den ingedrukt) en hadden de bewoners veel last van water, dat door de wind via ramen en kozijnen naar binnen werd gejaagd. Het was dinsdagmiddag en -avond gevaarlek werk om met een storm windkracht 12 met een vrachtwagen, hoog opgeladen met erwtenstro te ry- den. Zulke wagens hebben een enorme windvang. Een vrachtwagen met aan hanger van de fa. Gebr. de Zwart te Ulicoten (Brabant) is daar de dupe van geworden. Op de Haringvlietbrug ge komen kiet)erde de aanhangwagen om en 40 pakken erwtenstro vlogen, opge heven door de sterke wind over de leu ning het water in. De chauffeur J, C, Verheijen uit Chaam had een lading erwtenstro ge haald in Brouwershaven, in totaal I2V2 ton, met bestemming België, Hij had, ondanks de hevige storm het toch maar gewaagd om er mee weg te rijden. Het ging alles goed, ook over de Grevelin- gendam, hoewel de wagen toen al erg schudde. Op de Haringvlietbrug gekomen was de windkracht nog toegenomen. Lang zaam aan laveerde hij over de brug, maar hij was nog niet halverwege, toen tot zijn grote schrik de aanhangwagen, waarop 7 ton erwtenstro was opgeladen, omsloeg. Het was een geweldige ravage, door de storm was er weinig aan te beginnen, om de wagen recht te krij gen. Daarmee heeft men tot de volgende dag moeten wachten. Het gewone ver keer had er weinig hinder van, want het stro lag op het z.g. langzame ver- Chauffeur J. C. Ver- heyen: „Ik hen mij werkelijk een aap geschrokken!" keer en bromfietsers waren er niet veel op de weg. De Rijkspolitie heeft het ongeval op genomen maar naar wij vernemen geen procesverbaal opgemaakt, want het was een geval van overmacht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Woensdagmorgen 12 uur was alles oké en kon de vrachtwagen zijn reis voort zetten. Op de foto ziet u de vrachtwagen met aanhanger die zo juist opnieuw is opge laden en gereed om weg te rijden. OUDDORP Bouwvakarbeiders. Voor de 2% uit kering kunt u 20 dagzegels inleveren op dinsdag 7 december 1965 's avonds tus sen 7 en 8 uur. Dit jaar zal er geen Kerstverzilvering plaatsvinden, J, L, Meijer, Oosterweg 63, Ouddorp, Bouwvakarbeiders. Zaterdag 4 dec. is de 2e inlevering van de 20 dagzegels voor de 2'>fo bij Joh. Hameeteman, Oosterweg 41, Ouddorp. Er komt geen Kerstverzilvering. De onlangs door de gemeente Stad aan 't Haringvliet aangekochte koren molen (een grondmolen of benedenkruier) zal met medewerking van Monumentenzorg en Provincie en gemeente worden gerestaureerd. De molen is reeds lang in verval en gelukkig zal dit monument, dat aan Stad aan 'tHaringvliet zulk een fraai aspect geeft, kunnen worden be houden. De kosten van restauratie zijn begroot op 45.000,waarin Monumen tenzorg 40''/o en de Provincie 15% bijdraagt. De gemeente Stad, beter gezegd de nieuwe gemeente Middelharnis, heeft dan nog voor ae resterende 45 "/o te zorgen. De molen dateert van 1746. Er is n.l, een steen in bevestigd, waarin het volgende voorkomt: „Deze molen is gesticht door Johannis Nipius en Yoptie de Vree en de eerste steen is gelegd door Gillius Nipius ten 2 mei 1746," De molenaarsfamilie Landheer is er lange tijd bezitter van geweest, o,m, de heer D. A. Landheer en daarna zijn zoon A. J, Landheer die thans te Vlaardingen woont. De laatste eigenaar was de heer C. Arens- man. Molendijk 77. Het verheugt ons dat deze molen in tegenstelling tot die te Middel harnis kan worden behouden. Het is een sieraad voor het landschap.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1