EllMIDEn-niEUWS Dhr. T. P. Hut nam afscheid als directeur R.H.B.S. Nieuws Twee pet. ineens voor bejaarden en weduwen J>e Bruid van lichokland Portretten - pasfoto's - reportages Auto in de Staakweg over de kop Een oeroud gebruik Protest van Protestants Nederland Fotografie J. Zandstra - Sommelsdijk ,Bond tegen het vloeken' 2e blad Dinsdag 30 november 1965 No. 3441 Velen brachten hem dank voor zijn verdienstelijk werk Mr. H. H. Pouma fl-R. Jijsttrekiter op Zuid-Hollandse eilanden UIT DE KERKSN Wetsontwerp ingediend Dè oplossing In de vijf jaar die de heer T. P. Hut als directeur aan de a.H.B.S. en later ook de H.A.V.O. te Middelharnis ver bonden is geweest heeft hij zich door zijn zeer verdienstelijke leiding btj cSe Flakkeese bevolking geliefd gemaakt De inspecteur van het V.H.M.O. dr. Brands, collega schoolhoofden, docenten ouders, leerlingen, oud-leerlingen, kor tom, ieder die met de R.H.B.S. te ma ken heeft of de afgelopen vijf jaar heeft gehad kimnen het nauweiyks slikken dat de populaire menheer Hut een benoeming als directeur van de Gemeentelüke M.M.S. te Utrecht heeft aanvaard en per 1 dec. in deze functie zal treden. Toen de Ver. Flakkeese H.B.S. onder voorzitterschap van dokter Buth j.l. donderdagavond gelegenheid gaf van dhr. Hut afscheid te nemen werd hier aan massaal gehoor gegeven, zodat in de aula van de school de laatste stoel bezet was. De heer Hut is onder de vele dankbetuigingen nuchter gebleven. „We hebben met elkaar iets bereikt, de school werd uitgebreid met de H.A.V.O. afdeling en groeide in leerlingenaantal en er heerst een goede sfeer, dat is het product van een bgzonder goede sa menwerking." Welkom Dokter Buth kon in zijn openings woord velen welkom heten, inzonder heid de inspecteur van het V.H.M.O. dr. Brands, de leden van de Commissie van Toezicht, de hoofden van de diverse scholen en de geestelijk verzorgers. „Als zou de avond geen feestavond zijn, anderzijds was het ook geen droevige avond, omdat aldus dr. Buth de oorzaak van het vertrek geen sombere achtergrond heeft. Spreker verzekerde dat de heer Hut een moeilijke beslis sing heeft genomen. De Inspecteur „Ik heb wat tegen de heer Hut" zo begon dr. Brands. Terug van vakantie had hij het bericht van de heer Hut ontvangen en dr. Brands koesterde daartegen nogal wat bezwaren. Spr. wees er op dat hoofd zijn van een H.B.S. geen senicure is, je bent en ma nager en jongste bediende tegelijk. In een bedrijf gaat het er echter om zo veel mogelijk winst te maken, terwijl het er op school om gaat levensgeluk te verschaffen aan jonge mensen op weg naar de volwassenheid. Het is een machtig mooi maar moeilijk werk. „U hebt gevochten voor de H.A.V.O. af deling om daardoor de leerlingen een hen passende opleiding te kunnen ge ven. U begon aan een niet eenvoudige taak. De wegen die hier reeds gevonden werden en de ervaring die werd op gedaan kunnen voor het gehele land van groot belang zijn" aldus dr. Brands. „Wij zijn u zeer dankbaar voor wat u deed en wij zullen u bijzonder missen omdat u als directeur steeds mens ge bleven bent. Wij voelden een verwant schap over doel en inrichting van het onderwijs en we vonden elkaar in het H.A.V.O. experiment". Spreker wenste de familie Hut Gods zegen toe en hoop te dat de heer Hut nog vele jaren zijn ongetwijfeld grote gaven mocht geven aan jonge mensen die behoefte hebben aan een eerlijke begeleiding van een man als hij is. Namens de hoofden van de lagere scholen sprak de heer Copier uit Stad aan 't Haringvliet. Spreker herinnerde aan de hechte en prettige samenwer king uit de afgelopen paren. Hij wist geen andere plaats waar hoofden van lagere scholen op de H.B.S. worden ge vraagd om diverse zaken te bespreken. Geestig vroeg spreker zich af waarom de heer Hut nu juist naar de „Dom"- stad gaat waar blijkens de statistieken de icuso lager ligt dan in het Z.W. van Nederland. Als herinnering aan Flak- kee bood de heer Copier dhr. Hut een mooie asbak aan. Namens beide ulo-schoIen en de u.t.s. sprak het hoofd van de Chr. Ulo de heer Westland. De heer Westland zei in de heer Hut iets „on-nederlands" te hebben ontdekt n.l. dat hij respect heeft voor het werk dat op andere scholen wordt gedaan. De H.A.V.O. was daar om niet aangetrokken om de U.L.O. een hak te zetten maar diende tot heil van de jeugd. Het verwonderde spreker overigens dat er geen christelijke H.B.S. en H.A.V.O. kon ontstaan, maar nu dit onmogelijk was gebleken hoopte hij dat het H.B.S. en H.A.V.O. onderwijs zou groeien. Spreker hoopte dat de heer Hut ook in Utrecht zijn idealisme en werk kracht kan ontplooien en wenste hem Gods zegen toe opdat de heer Hut de jeugd van Nederland tot zegen mocht zijn. Burgemeester Hordijk die namens de commissie van Toezicht sprak meende dat vijf jaar juist genoeg zijn om aan te tonen dat het Instituut van de Com missie van Toezicht een overbodige zaak is. Spreker vond het wel prettig een gesprekscentrum te hebben en eens een vingerwijzing te kunnen geven maar t.o.v. een normaal schoolbestuur vond hij het een moeilijke zaak. De mi nister mag dan voorzitter zijn maar dat maakt aldus de heer Hordijk de positie van de raad van Toezicht des te moeilijker. Spreker prees de heer Hut voor het bevorderen van een goede overgang van de lagere school naar de H.B.S. en voor zijn toewijding en in zicht waarbij de heer Hut met hart en ziel werkte en het vertrouwen won. „U bent met de H.A.V.O. gestart en daaraan inhoud gegeven. Het was een verbazend moeilijke opdracht." „U gaat te vroeg weg", gaf de heer Hordijk zijn mening te kennen. Hij dankte de heer Hut voor zijn stuwkracht en ook mevr. Hut werd dank gebracht voor haar waardevolle adviezen in moeilijke mo menten. „De gemeenschap is geen ge meenschap als het geen hart heeft", al dus spreker die de heer Hut een lucht foto van Middelharnis overhandigde.in het hart van welke gemeente hij heeft gewoond. Volgens Kapelaan Hofwegen uit Mid delharnis die mede namens ds. Schenk sprak was het in korte tijd mogelijk ge bleken de directeur op zijn waarde te testen. „U hebt altijd geprobeerd ons, wanneer het lesrooster erg bezet was, de hand boven het hoofd te houden en die hand moeten we nu ten afscheid schudden". Spreker verwachtte dat de heer Hut ook in Utrecht door zijn per soonlijkheid zijn stempel zal gaan druk ken waarbij spreker hem van harte suc ces toewenste. Humor Mej. Copier uit Stad aan 't Haring vliet, sprekend namens de oud-leerlin gen herinnerde eraan dat de heer Hut had gezegd, doelend op de hartelijke ontvangst te Middelharnis: „Jullie moe ten mij niet bedanken, maar ik moet jullie bedanken!" Mej. Copier herinner de zich nog de eerste indrukken van de leerlingen bij de komst van de heer Hut „Het is een klein dik manneke, maar hij glundert zo heerlijk, hij zal wel mee vallen", was de opinie geweest. „U bent een fijne man gebleken, u gaf fijn les en beurde ons voor het examen op, al zult u wel eens hebben gedacht valse parels voor echte zwijnen te werpen". In Utrecht mogen ze in hun handen wrijven" vond mej. Copier. Zij hoopte dat Utrecht de heer Hut waard zal zijn. Zij overhandigde namens de oud-leer lingen aan de heer Hut een boekenbon waarop het bedrag nog niet ingevuld was, omdat de gaven van de oud-leer lingen nog niet bekend waren: „We hadden te weinig tijdehwe zijn er te laat aan begonnen" bekende ze en waarschuwde de heer Hut niet zelf het bedrag in te vullen. Mevr. Hut werd bedacht met een mooi boeket bloemen. Dokter Buth was als laatste spreker dei tolk van de ouders. Namens hen bracht hij de heer Hut dank voor de prettige sfeer die hij op de school had geschapen Hij herinnerde ook aan de strijdvaar digheid van de heer Hut als bij de examens de gecommiteerden soms een „onderbelichte momentopname" van een der leerlingen maakte. Ook de cul turele reizen naar Parijs en Londen werden nog eens gememoreerd en dok ter Buth kon de sympathie en waarde ring van de ouders overbrengen. Hij VERVOLGVERHAAL door L. KOMBRINK Copyright J. J. Groen Zn. N.V. Dat zou God nooit van haar eisen. Dat eiste Hij van niemand, zelfs niet van Steven Korff en die andere, heel erg vrome Urkers niet. Verschrikt staat ze op als moeder haar vraagt of ze daar vandaag wil blijven zitten. Met een kleur begint ze de tafel op te ruimen. Brand staat bij het raam en stopt z'n pijp. Zij vangt een vriendelijk knikje van hem op. alsof hij weet, waar zij daareven over piekerde. Maar dat kan vader niet weten. Hij was er immers niet bij, toen ouwe Bart haar dat vroeg. Dan vraagt Brand aan zijn vrouw: „MagNanne vanmiddag een uurtje mee naar de Westkant?" Er verschijnt een diepe frons tussen de ogen van vrouw Brand, en Nanne, die met vaat wassen bezig is, rammelt minder hevig om het antwoord van moeder beter te kunnen verstaan. „Er is anders nog werk genoeg, Douwe. Et moeten nog kousen gestopt worden en ik moet vanmiddag ook nog kamen. De winkel is er ook en ik kan niet over al tegelijk zijn. Maar als Nanne zorgt, dat de kousen heel komen, mag ze van •mij wel meegaan." De ogen van Nanne schitteren, wan neer ze zich omdraait om vader met een blij lachend gezicht te bedanken. „Fijn, vader, ik neem. de kapotte kousen mee en ga zitten stoppen als u en Gart aan het werk zijn". „Eten maotjes hoort in heus", mop pert vrouw Brand, maar iedereen weet, dat ze het haar dochter van harte gunt. Gart is onmiddellijk; na het eten reeds vertrokken, dus zullen ze met hun twee en naar de Westkant wandelen. Vlug zoekt ze haar spullen bijeen en gaat dan naar vader. Hij heeft de blauwe werkkiel aan en de pijpen van zijn manchester broek tussen de sokken ge stopt. Naast elkaar lopen ze voort naar de dam, die de uiterste Noordgrens van het eiland vormt. In een flauwe bocht loopt deze hoge pier van bazalt naar het Zuiden, tot dat deze dam zich verliest in een lager gelegen dam, die de Westkant vormt. En hier beginnen de palenrijen, die aan de zeezijde van de dam staan. Het is moeilijk lopen over het bazalt, doch het is de eerste keer niet dat Brand en zijn dochter deze tocht maken en vooral de eerste beweegt zich vrij gemakkelijk over de puntige istenen. u De hete augustuezon staat hoog aani de hemel. Een enkel visdiefje scheert I bracht tevens dank aan mevr. Hut die eveneens had gedoceerd. Hij bood de fam. Hut een prachtige tafelklok met inscriptie aan. Dankwoord De heer Hut zei niet juist te weten waar en hoe zijn afscheidswoord te be ginnen omdat hij al geruime tijd bezig is afscheid te nemen. Het afscheid van de leerlingen was aldus de heer Hut meegevallen, omdat zij de sfeer zo fijn tjes hadden aangevoeld waardoor zij voor een allerprettigst afscheid zorgden. Ik mocht aldus de heer Hut geen verkeerde conclusie trekken uit de fees telijke versiering van de aula". Spr. wilde de afgelopen vijf jaren zien als een afgerond geheel. Vanuit het hoge noorden was hij naar het Zuid-Westen van het land gekomen en spreker her innerde zich dat er destijds op de af sluitdijk tranen waren gevloeid! Een maal op de veerpont dacht hij aan wat dubbeltjes en kwartjes genoeg te heb ben maar het was op een tegenvaller uitgelopen. De heer Hut benadrukte geen lof te verdienen want wanneer men zo ontvangen wordt zou men wel in sterke mate falen als het dan niet goed zou gaan" was zijn mening. De verstandhouding is steeds goed geble ven en .spreker verzekerde dat hij zijn prettigste uurtjes voor de klas heeft doorgebracht. De heer Hut dankte de verschillende sprekers persoonlijk. Hij wees erop dat men als schoolhoofden de plicht heeft elkaar te verstaan en dat op school mede dank zij de warme be langstelling van de ouders een prettige sfeer bestaat. „Men mag dan de eilan den een achtergebleven gebied noemen, het Middelbaar en Hoger Onderwijs behoort tot de cultuur van een volk en spreker vond derhalve gezien de grote belangstelling voor beiden oncultureel zeker niet op zijn plaats. De heer Hut releveerde ook diverse gebeurtenissen. Er waren een leraar en een leerlinge door de dood wegge nomen. In stilte werden beiden her dacht. Over het waarom van het vertrek zei de heer Hut dit te hebben gedaan om de hechte gemeenschap die zijn ge zin vormt te kunnen bestendigen om dat zijn-zoon en dochter elders studeren. Ook kan de heer Hut zich in Utrecht beter wijden aan zijn studie en op de school zal weer te experimenteren zijn. „U mag zich op Flakkee verheugen in een kroost dat verwachting geeft voor de toekomst. Moge het u goed gaan" zo besloot de scheidende direc teur. Velen maakten van de gelegenheid gebruik het gezin Hut de hand te druk ken. II ff Begin oktober gingen de predikanten van de Ring Workum der Ned. Herv. Kerk gedurende drie dagen in retraite in het R.K. klooster Sion te Diepen veen, teneinde naar werd medege deeld zich door bezinning en medi tatie voor te bereiden op het winter- werk. Het hoofdbestuur van de vereniging „Protestants Nederland" (gevestigd te Voorburg, Laan van Nieuw Oosteinde 289) heeft zich thans met een schrijven gericht tot de Provinciale Kerkvergade ring van de Ned. Herv. Kerk in Fries land. Het hoofdbestuur stelt in deze brief, dat zij met verontrusting heeft kennis genomen van de betreffende persbe richten, welke verontrusting niet ver minderd is door de andere toelichting, welke de praetor van de Ring Workum, ds. G. van Zeben, één dezer dagen in het kerkblad van deze Ring heeft ge geven. Het hoofdbestuur vraagt nu, of de P.K.V. in dit gebeuren aanleiding vindt uit te spreken, dat indien predikanten zich willen voorbereiden op het dienst werk der kerk, een verblijf in één of ander protestants centrum meer op zijn plaats zou zijn, dan de retraite in een R.K. klooster, als zijnde dit in strijd met de juiste reformatorische houding in deze tijd. Van de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten is mr. H. H. Douma, burgemeester van Barendrecht, gekozen als lijsttrekker door de A.R. Statencentrale Ridderkerk. Deze cen trale omvat de eilanden IJselmonde, Hoeksewaard, Voorne-Putten en Goe- ree-Overflakkee. De nummers 2 t.m. 8 zijn resp. J. J. C. la Fleur (Middelhar nis), J. J. Bakke Oud-Beijerland, J. Jorritsma (Spijkenisse), A. C. Taktor (Poortugaal), C. A. van Loon, (Oude Tonge), R. P. Graveland (Klaaswaal), N. P. Kremer (Zuidland). NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet J. A. v. d. Heuvel te Ede; Kinderdijk A. den Her- togh te Bodegraven; Voorthuizen C. A, Korevaar te Rotterdam. Aangenomen naar Huizen L. G. Zwa nenburg te Stavenisse; Soest J. Smit te Werkendam. Bedankt voor Bennekom en Wierden A. den Hertogh te Bodegraven. Rijswijk (Z.H.) In de gemeente Rijs wijk worden de avond-diensten zo slecht bezocht, dat de centrale kerke- raad thans besloten heeft een groot aanal van deze diensten niet meer te houden (Rijswijk heeft 3 Herv. Kerken). Van de zijde der Herv. Geref. Evan gelisatie is gevraagd deze avonddien sten te bestemmen voor Herv. Geref. predikanten van elders. Men rekent dan tenminste op een kerkbezoek van 300 personen. Dit voorstel is door de Cen trale kerkeraad afgewezen. Men sluit blijkbaar liever een kerk. dan dat men Herv. Geref. prediking er in toe laat. Als gevolg van één en ander, hebben enkele kerkeraadsleden, die het niet met dit besluit van de Centrale ker keraad eens waren, bedankt. GEREF. KERKEN Beroepen te Baarland, Onnen, Oud- dorp. Aardenburg, Fij naart en Vijkhui- zen kand. J. y. d. Ree te Terneuzen. Eng wierum, kand. H. v. Dijk te Hilversum. Vlaardingen L. Zwanenburg te Gronin gen. Voorburg J. Couvée te Schiedam. Rotterdam G. Riphagen te Leidsendam. Aangenomen naar Rotterdam T. Rij per te Rijsoord, Maassluis P. Bohlmeijer te Arnhem. Poortugaal I. Vergeer te Tzum. Zoetermeer T. Penning te Dirks- horn. Dinteloord D. Elderman te Mid- wilde. Ottawa A. Schaafsma te Burting- ton. Amstelveen W. v. d. Linden te 's Gravenhage. Bedankt voor Berkum, Middenmeer en Rotterdam G. Sinia te Ee. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen D. Biesma te Aalsmeer en P. v. Zonneveld te Benne kom. Beroepen te Urk J. Tamminga te Grand Rapids (Canada). N. Pekela J. Versteeg te Wormerveer. Middelharnis en Werkendam M. Baan te Zeist. Bedankt voor Driebergen en Noorde- loos P. V. Zonneveld te Bennekom. Am sterdam D. Biesma te Aalsmeer. Vlis- singen J. Versteeg te Wormerveer. Intrede Ds. P. op den Velde te Zie- rikzee. Ds. P. op den Velde hoopt vrij dag 17 dec. a.s. bevestigd te worden en zijn intrede te doen in de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee. De dienst vangt aan om zeven uur, waarin eerst de beves tiging zal plaats hebben door de consu lent ds. J. Westerink uit Kerkwerwe en daarna ds. op den velde zich aan zijn gemeente zal verbinden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oostkapelle A. Hofman te Zeist. Zij die een pensioen of een uitke ring uit hoofde van de A.O.W. of A.W.W. genieten, zullen een uitkering ineens van twee nrocent ontvangen, wanneer het daartoe bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp wordt aangenomen. Deze regeling zal ook gelden voor hen die een bijslag genieten ingevolge de Interimwet invaliditeitsrentetrek- kers of een rente of uitkering krachtens een der ongevallenwetten, voor zover op die rente of uitkering een bepaalde wettelijke bijslag wordt genoten. Zij die op 1 december 1965 aanspraak hebben op een der genoemde sociale verzekeringsuitkeringen, ontvangen een uitkering ineens ten bedrage van twee procent van het over de maand decem ber 1965 uit te betalen bedrag, verme nigvuldigd met het aantal maanden on middellijk voorafgaande aan 1 januari 1966 waarover in 1965 onafgebroken een uitkering is genoten. In de memorie van toelichting mer ken de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van financiën op dat deze uitkering wenselijk wordt ge acht met het oog op de toegestane uit kering ineens aan de werknemers over 1965 van twee procent. CAMERA'S EN PROJECTOREN uitsluitend Ie klas fabrikaat ALBXJMS FOTOLUSTEN KIJKERS Alle foto- en cine toebehoren. Sinterklaastyd surprisetijd. Geef daaron^ FOTO-ARTIKELEN als verrassing. KWALITEIT EN SERVICE DE BASIS VAN ONZE ZAAK. Slager J. Mijnders uit Oude Tonge is j.l. donderdagavond op weg naar Me lissant in de Staakweg met zijn per sonenwagen in de berm geraakt en over de kop gegaan. Dhr. Mijnders was die dag jarig en zou in Melissant vi site ophalen. Op de heenreis ontmoette hij bij de Pauwestee een tegenligger. Terwijl hij deze vrachtwagen voorbij reed bemerkte dhr. Mijnders in de donkerte dat hij in de flauwe bocht van het wegdek raakte. Achter de vrachtwagen reed nog een personen wagen zodat dhr. Mijnders bij een plotselinge correctie het gevaar zou lo pen op deze wagen te rijden. Hij ver koos het struikgewas, de wagen ont wortelde wat bossages en kwam na diverse buitelingen op de kop op de weg terecht. Dhr. Mijnders kroop on geschonden uit het wrak en kon nade rende auto's op het obstakel attent ma ken. Zijn personenwagen werd totall loss. De beide tegenliggers schijnen van het gebeurde niets te hebben be merkt. Voor inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk. Voor ouders van jongere kinderen die moeilijkheden hebben om een geschikte kinderoppas te krijgen, ligt hier de op lossing. Met het oog op de komende feestdagen zijn de winkels 's avonds ge opend, zodat vader en moeder samen inkopen kunnen doen, mits ze oppas voor de kinderen hebben. Dit laatste ontbreekt echter nogal eens. De padvindsters van het Planeten- vendel in Middelharnis hebben daarom besloten u hierbij te helpen. In de week van 29 nov. tot en met 4 dec. a.s. kunt u een beroep op hen doen. Indien u zich één dag van te voren opgeeft bij onderstaand adres, komen op de door u vastgestelde datum, 's avonds van 7-9 uur, twee padvindsters bij u thuis op passen. „Alle padvindsters, groot en klein, hopen dat zij bij u een avond kinderoppas mogen zijn". U kunt u opgeven bij de leidster van het Planetenvendel in Middelharnis, Jeanie A. J. Schaap, Koninginnelaan 22, telefoon (01870) 25 79, Sommelsdijk. De Duitse radio te Keulen verzorgt uitzendingen over verschillende landen, waarin typische kenmerken van het land ten gehore worden gebracht. Voor Nederland was dit een vraaggesprek met Dr. Joh. H. Scheurer te Amers foort, voorzitter van de „Bond tegen het vloeken", omdat aktiviteiten als van deze Bond in geen enkel land worden aangetroffen. Deze mededeling werd gedaan in het jaarverslag van deze bond, uitgebracht in de jaarlijkse al gemene vergadering, welke vrijdag 26 nov. te Utrecht plaatsvond. Ook met particulieren uit andere landen bestaan contacten, o.m. Canada, Finland, En geland en de U.S.A. Hoe belangrijk voor de aktie van deze bond de publiciteit is, bleek uit de vele reacties, die wer den ontvangen na radiotoespraken via de N.C.R.V. en de gepubliceerde inter views in de Haagse Post en het Alge meen Handelsblad. Het bestuur wil de publicaties blijvend aanpassen aan de sterk veranderde, moderne manier van denken. Een duidelijk bewijs is het nieuwe, zestallige stationsaffiche, met de tekst: „Vermijd, Bestrijd het vloe ken." Hoewel de secretaris, de heer N. M. Laarman te 's Gravenhage, noch de penningmeester, burgemeester G. Bra- mer te Den Ham (O), klaagtonen lieten horen, integendeel, is het toch wel dui delijk, dat veel meer en veel dringen der onder ons volk getuigd zou kunnen worden tegen het, meestal ondoordacht, misbruiken van de heilige naam van OOSTERLAND Een oeroud gebruik, dat tot omstreeks het begin van deze eeuw op Schouwen- Duiveland, en bijvoorbeeld te Ooster- land, langen tijd in zwang is geweest, was de viering van de verjaardag van Sint Eloy, vallende op 1 december. Hij was de schutspatroon van de smeden, deze R.K. Heilige, en daarom aanleiding tot het ontstaan van „Sintelooiedag." Meestal op dinsdag voor de eerste december ontvingen de dorspssmeden hun klanten voor de afrekening van de hen al eerder toegezonden rekenin gen, want voor sintelooidag werden de jaarrekeningen bij de boeren thuisbe zorgd met het beleefd verzoek op de viering aanwezig te willen zijn. Op Sint Eloy was het dan een grote drukte in het smidshuis. Al vroeg begonnen de huisgenoten met het wegruimen van het meubilair, dat tijdelijk vervangen werd door schragen en planken, zodat heel wat bezoekers konden plaats ne men. Zo omstreeks tien uur arriveer den dan de eersten van de klanten- boeren, meest lopend op de klompen, of, indien van ver buiten het dorp afkom stig, gebracht per rijtuig door een knecht. Na aankomst kreeg iedere be zoeker eerst koffie zonder suiker, doch met de traditionele babbelaar. Vervol gens werd het tijd voor een borrel, waarna de smid in een aangrenzend vertrek de nota's afschreef en inde. Terug in de grote kamer rookte men uit grote stenen pijpen, uit een, op de tafel geplaatste, grote tabakspot, en het is te begrijpen dat men weldra de rook hier wel snijden kon. Het gezellige kout kortte men verder de tijd totdat het tijd werd voor de goed voorziene broodmaaltijd-vers tarwebrood met boerenboter, volop kaas en vlees, ver gezeld van thee en koffie, naar belie ven. Na deze kostelijke maaltijd, die allen zich goed lieten smaken, kwam het echte ouderwetse bruine bier op ta fel, in kruiken getapt. Omstreeks half vier in de middag was het Sint Eloy- festijn ten einde en gingen de gasten zoetjesaan huiswaarts. Op sommige plaatsen, zo ook te Oos- terland, waren ook de wagenmakers bij de Sint Eloyviering betrokken. Hun werk was zo nauw verwant aan dat van de smid dat zij, hoewel Sint Eloy niet hun schutspatroon was, ook meestal hun rekeningen ten huize van de smid ontvingen. De oeroude traditie van het sintelooi- vieren is als zovele van dergelijke ge bruiken, na eeuwen, ter ziele gegaan. Onze lezers zullen zich wellicht afvra gen: Hoe dit ging met de wanbeta lers, die er ongetwijfeld, misschien nog meer dan tegenwoordig, ook wel ver schillende waren. Wel, zij werden niet gezien op de viering in het smidshuis, zij hadden geen contanten om hun schuld te voldoen. Voor de wel aanwe zigen een reden temeer om te twijfelen aan de solidariteit van de betrokkene. Daarom, als het maar even kon, was dan ook elke boer, die zichzelf respec teerde op Sintelooidag in het smidshuis aanwezig. GOEDEREEDE Raad komt vrijdag bijeen De gemeenteraad van Goedereede komt vrijdag 3 december te 8 uur bij een. Aan de orde komt onderzoek ge loofsbrieven van de leden van de raad van de nieuwe gemeente. Voorts een aantal routine-stukken; intrekking mo numenten-verordening; intrekking ver- makelijkheidsbelasting omdat die nooit een opbrengst van enige betekenis had; medewerking aan het tuinbouw-voor^ beeldbedrijf, vaststelling van begroting 1966 en rekening 1964 van maatschap pelijke zorg; vaststelling rekening van het woningbedrijf en van de gemeente rekening 1964. Gods, als vooral de jongere generatie zich hiertoe zou willen inzetten. Het ligt in de bedoeling van het bestuur zich vooral hierop te richten bij de voorbereidingen van de herdenking van het 50-jarig bestaan in 1967. over de kalme deining of duikt snel om laag om iets te grijpen. „Kijk" zegt Brand, „je kunt Urk zien". Nanne tuurt in de ijle verte en ook zij ziet de ronde heuvel, die wazig aan de kim zichtbaar is. Maar ze kijkt weer vlug voor zich, bang als ze is voor struikelen. De stenen zijn glibberig en hebben een aangroeisel van wier. Nu is er aan beide zijden water. Links de brede sloot en rechts de zee. Achter de sloot is het weiland, afgewisseld door grote rietvelden en poelen. Brand's ogen gaan over deze poelen. Hij heeft er fui ken staan, maar de laatste weken gaat het bar slecht met de vangst. ledere morgen gaat hij met het kleine bootje de fuiken lichten en telkens komt hij met enkele ponden dunne aaltjes terug. Hij schudt het hoofd en richt zijn blik ken naar de zee, die, in rustige regel maat, de zachte deining tegen de oude verweerde palen slaat, doch eerst ge broken wordt door het brede stortebed daarbuiten. Er komt een tevreden trek op zijn gezicht, nu hij naar dat gekab- bel van die golfjes luistert. Het zijn me lodieuze klanken, dat geklater tegen het ruwe gesteente. „Luister jij ook naar dat aardige ge- kabbel van het zeetje, Nanne?" Twee paar ogen ontmoeten elkaar. Twee paar ogen van kinderen der zee, al is het ene ouder dan het andere. Vier ogen van een lichtblauwe kleur, die aan het turen over de zee gewoon zijn. De ogen van de vader hebben een vragende uitdrukking, die van de docli- ter een aarzelende. „Het is net alsof er muziek in dat gekabbel zit", zegt zij zachtjes. „Maar ik dacht, dat u me zou uitlachen als ik het zei." Brand lacht vrolijk, maar onmiddel lijk worden zijn trekkep weer ernstig en zijn hand op Nanne's schouders leg gend, zegt hij:' „Uitlachen! Maar mijn lieve kind, ik denk er precies zo over. En laat een ander het onzin noemen, ja medelijdend de schouder ophalen en op zijn voorhoofd tikken; wij en Schok- land zijn één. Wellicht zijn er weinig mensen, die ons zouden begrijpen. De meesten zouden ons met een toegefelijk lachje aankijken en zeggen: „Och, die eilanders zijn 'n beetje zonderling. Ze luisteren naar de branding alsof ze die nooit eerder hoorden". Laat ze praten meid. Voor óns zijn die geluiden altoos nieuw En waarom spreken wij over deze dingen, Nanne? De eenzaamheid, kind. Die brengt je dichter bij de Schepper, omdat er niets anders is om aan te denken. Soms gaan mijn gedachten te rug naar vroegere eeuwen. Eenmaal woonden er op deze weilanden en riet kragen, mensen. Ze woonden op kleine heuvels, die terpen heetten. Zij leef den in armoede en ellende. Hun huizen werden vernietigd door de golven en het is wel zeker, dat zij menigmaal een klaagzang hebben beluisterd uit het lied van de zee. Zij hebben zich tot het uiterste verzet toen er een wet tot stand kwam, die verklaarde, dat Schok- land ontruimd moest worden. Zij had den weinig behoeften en leefden dicht bij God. Zij berustten in tegenspoed en dankten God, omdat Hij hen weer ge spaard had als een watervloed hun erf besprong en have en goed meevoerde. Welk een sterk vertrouwen hebben die lieden gehad door alles te trotseren en hier een armoedig bestaan te lijden." Even zvsdjgt Brand. Zijn blikken gaan over het land, waar zijn schapen wei den. Kleine witte stippen zijn het, die scherp afsteken tegen het donkere gras tapijt. Nanne knikt zacht met het hoofd. Haar ogen rusten op een tweetal schol eksters, die aan de andere zijde van het eiland op de dam zitten. Schokland is hier slechts enkele honderden meters breed en heel duidelijk kan zij de zwartbonte vogels waarnemen. Nu vliegen ze op en drijven met een kla gende roep over het zacht wuivende veld van riet. En opeens begint Nanne te spreken over wat haar de laatste uren zo be zighoudt. Zij vertelt van ouwe Bart en diens vraag aan haar. Even fronst Brand zijn wenkbrouwen. Was dat ei genlijk wel een vraag voor een dertien jarig kind? Weer legt hij een hand op haar schou der en zegt dan: „Nou moet je eens goed naar me luisteren, Nanneke! Er zijn veel dingen in het leven die boven jouw begrip gaan. Ik weet zeker, dat je lang niet altijd alles begrijpt, wat ik voorlees uit de Bijbel. Er staan zelfs dingen in, die ik ook niet begrijp. Dit wil niet zeggen, dat we daarom de Bij bel maar aan de kant moeten leggen. Hetgeen dat we er uit begrijpen, is voor ons voldoende om als christenen te le ven, zonder door te willen dringen in die gedeelten die raadselen voor ons zijn. Het was werkelijk een heel lastige vraag, die je door ouwe Bart gedaan werd. Maar je moet niet over zulke dingen gaan piekeren, Nanne. En mocht er twijfel komen in je hart omtrent je houding tot God, buig dan je knieën en vraag Hem om hulp. Later, als je ou der bent, zal je veel duidelijk worden. En vergeet nooit m'n kleine meiske, dat je vader altijd bereid is om je met raad bij te staan. Maar nu gaan we verder. Gart zal niet weten waar we blijven." Er is een stille jubel in Nanne's hart. Het is alsof er een zwaar gewicht van haar weggenomen is, nu ze zo open hartig met vader heeft gesproken. Dankbaar kijkt ze naar de brede en grote gestalte daar voor haar, maar ze kan de tevreden uitdrukking, die op zijn gelaat ligt, niet zien. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 5