EIIAI1DEn-t1IEUI/5 Ford initiatief garandeert goede gebruikte wagens Raad Sommelsdijk wilde soepelheid inzake verbouw garage tot bungalow Lijkverbranding Nieuws uit Zeeiand Op vitaminen Lama voor wisent Ingezonden stukken )as l!). ite, )as It is 3e blad Vrijdag 26 november 1965 No. 3440 0. en W. hield zich aan de bouwvoorschriften Loong^rens Ziektewet naar f 11.500- Kas niet te openen door onbevoegden BUITENLAND Scliip gestrand bij Ter l-leijde 1 ae maandagavond gehouden raads vergadering te Sommelsdijk is lang en Led gesorolien over een verzoek van d eheer B. P- Gouswaart, Binnenweg die voor zUn gehuwde inwonende ion een garage, staande aan de Mo- leinveg 3, wil verbouwen tot woning. Oe bouwvergunning bij b. en w. aan gevraagd was geweigerd, omreden het nlan in str^d was met het uitbrei- Lgsplan regelende de bestemming in hoofdzaak voor het landelijk gebied der semeente, waar alleen bebouwing ten dienste van het agrarisch bedrijf wordt toegestaan. In het prae-advies van b. en w. op het schreven van de heer gouswaart d.d. 27 oktober werd opge merkt dat het hier geen verzoekschrift betrof tot het verkrijgen van een bouw vergunning, vergezeld van de vereiste stukben en voorts, dat van de voor schriften niet kan worden afgeweken. Door alle frakties werd hierover het woord gevoerd, die niet betwistten dat 1, en w. onjuist gehandeld had met de afwijzing inzake de bouwvoorschriften aldaar, maar naar een andere mogelijk heid zochten om het plan van de initia tiefnemer toch te kunnen verwezen lijken. De heer Koote (p.v.d.a) wees er op dat dit plan voor agrarische bestem ming reeds dateerde van 1948 en er al die jaren geen gebruik van was ge maakt, dan alleen de bouw van de boerderij van Tanis. Hij betwistte de wettelijke bepalingen niet, maar vond liet wel vreemd dat voor de bouw van een woning aan de Prutweg bestemd voor de heer Groen, wel vergunning is verleend. In de toekomst zag hij aldaar geen agrarische bebouwing, omdat dan de nodige gronden er moeten bij gekocht Hij prees het initiatief van de heer Gouswaart die uit eigen middelen hier een verbouwing wil tot stand brengen en vroeg b. en w. al het mogelijke te 'doen dit te helpen verwezenlijken. Ir. J. B. Mijs (V.V.D.) was zich be wust dat het volgens de bestaande re geling niet kan, al noemde hij deze regeling een onding. „Je moet wel 10 bunder grond bezitten, eer je er bou wen mag", zo zei hij. Hij vroeg her- [ziening van dit bestemmingsplan. De heer Hoogzand stelde het inge- [komen stuk discutabel, omdat op een nooit verkregen verzoek geen weigering |kan gegeven worden. Hij meende dat et college het om de onvolledigheid erzijde had gelegd. Verder waagde hij [te betwijfelen of de aanvrage in strijd [is met de verordening, het gaat om ver- jbouw van een bestaand gebouw en niet om nieuwbouw. Bovendien wordt de [omgeving er aesthetisch gezien, beter van. Er i.s aldus spreker reeds een pa- [rallel getrokken met de vergunning van ^Groen aan de Prutweg; er is ook daar jvan een bestaand gebouw een aller- jleukste woning gemaakt. Ook hij juich- ite het particulier initiatief van de heer [Gouswaart toe en vroeg, waar de ge- leente aan zijn zwanenzang toe is, dat iet college met voorstellen kwam om iet bestemmingsplan aldaar te wijzi- igen. De heer Knape (a.r.) was het met de iprekers eens. Het college had z.i. naar [de letter der wet gelijk, naar de geest [van de wet kon men gezien de (praktische kant wel wat meer doen. [„Laat Sommelsdijk bij het scheiden nog [een goed gebaar maken en hun stand- [punt herzien" zo beweerde hij en be- [klemtoonde dat het hier herbouw en jgeen nieuwbouw betrof voor een jong jgezin, dat op deze manier aan een [eigen woning komt. De heer van Zielst (s.g.p.) sloot zich [aan bij de vorige sprekers; het was er jhu een rommel, wanneer het wordt toe- jgestaan komt hier een prachtwoning iet een mooie siertuin. Interesse voor [bebouwing is er sedert 1948 niet ge- jweest; er is grote woningnood, want er istaan nog 200 woningzoekenden op de [lijst. Bovendien doet aanvrager alles op eigen kosten. Die verordening is toch [geen wet van Meden en Perzen en kan [toch wel gewijzigd worden, zo dacht hij. De heer Grinwis (s.g.p.) was ook voor leen wijziging van het bestaande be- temmingsplan; de heer de Wit (a.r.) [merkte op dat het gebouw er al was óór het onder de agrarische sector ■werd gerekend. Antwoord van de voorzitter De voorzitter burgemeester Hordijk pvees er op dat het hier een definitief Destemmlngsplan betrof, wat in feite |„bevriezing" betekent, dat er dus niet nag worden gebouwd. De heer Gous vaart heeft wel een tekening overge legd, wat niet gelijkluidend moet gezien vorden met een aanvrage voor bebou- ving. Als dit het geval was geweest, ^ou de raad beroepsorgaan zijn gewor den. Zo is het nu niet. Wanneer een aanvrage om verbouwing wordt inge- Uend bekijkt b. eri w. dit, vraagt ad vies aan de Techn. dienst, er wordt met aanvrager overleg gepleegt. De bebou wingsvoorschriften plan in hoofdzaak tiebben niets te maken met woning nood, men moet dit los zien van de be hoefte die er bestaat. Al vond b. en w. de activiteit prijzenswaardig het col- pge kan geen medewerking verlenen pm geen precedenten te scheppen. De wet stelt hier een veiligheidsmaatregel, ^^mdat anders het agrarisch gebied aes- ^Phetisch gezien in discrediet komt. Een recent geval was, dat in de Rozenlaan de bouw van een woning óók om die reden geweigerd is; het geval Groen f. aan de Prutweg lag anders, omdat hier bedrijfsgebouwen hebben gestaan. Om de bebouwingsvoorschriften plan in hoofdzaak te wijzigen voor deze ver bouw zou een langdurige ingewikkelde procedure worden; dit wordt niet door b. en w. beslist maar door het minis- terie Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening. De aanvrager zou hiermee ^jOiiet zijn gebaat. Nogmaals zei spreker dat er van een officiële bouwaanvrage geen sprake was. De heer A. Knape meende dat dit nog kan en vroeg dan een welwillende beslissing. De heer Hoogzand onderstreepte de woorden van de heer de Wit, dat het bestaande gebouwtje niet in de agrari sche maar in de industriële sector lag. We moeten het niet te ingewikkeld ma ken, het lag z.i. naar de wet ook simpel, er moest alleen een hiaat worden opge vuld. Spreker zag geen verschil in het geval Groen en dit geval. Hij sloot zich aan bij de heer van Zielst, dat het er nu een rommel is en iets moois kan wor den gemaakt. „Het wordt dan toch een bestem mingsverandering" zei de voorzitter er tussendoor. De heer de Wit wilde het ook niet al te formeel stellen; voorheen gaf het mi nisterie subsidie voor verbouw in der gelijke gevallen o.m. te Ouddorp en in Brabant. „Zet er een schuurtje bij, dan is het agrarisch" adviseerde de heer Grinwis. De voorzitter antwoordde dat het col lege niet wilde knabbelen aan de voor schriften van het bebouwingsplan, dan wordt het een subjectief beleid. Aan het Korte weeg je (Kralingen) was ook een geval afgewezen. Een jongste ervaring was dat t.o. van Hessen 6 woningen on der 1 kap zouden komen, wat men ver anderen wilde in drie blokjes van twee. Daarvoor moest het bestemmingsplan worden gewijzigd. In een persoonlijk gesprek met de heer Gouswaart had spr. al deze facetten toegelicht; dat hij nu toch door wil zetten is zijn zaak, aldus spreker, maar b. en w. kan geen ander standpunt innemen. Een uitwijk- mogelijkheid is een officiële bouwaan vrage. „Er wordt ook niet meer verlangd", opperde de heer Hoogzand. „Dan is er altijd nog de mogelijk heid als staat de raad het toe, dat het besluit ter vernietiging kan worden voorgedragen" zei de voorzitter. „Dat zou toch wel het toppunt zijn", merkte de heer Knape verontwaardigd op. De voorzitter: Ik zei alleen, dat die mogelijkheid er is. Het adres moest daarna wel voor kennisgeving worden aangenomen. kom het aan. Neem WED. KtJRVINK'S LEVERTRAAN DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP Met ingang van 1 januari 1966 zal de loongrens voor de ziekenfondswet en ziektewet omhoog gaan van 10.000,— tot 11.500,—, heeft minister Veldkamp in de Tweede Kamer-com missie voor sociale zaken meegedeeld. Binnenkort zal hiervoor een algemene maatregel van bestuur worden uitge vaardigd. BEWAABBAARHEIDSONDERZOEK BIJ APPELS Het bladonderzoek in de fruitteelt heeft dit jaar een grote vlucht gemaakt Werden voorgaande jaren een 150-tal monsters ingezonden, dit jaar werd de 350 overschreden. Dit onderzoek heeft tot doel om zowel een plukadvies alswel een bewaaradvies voor een bepaalde partij fruit te ontvangen. Daartoe wor den in aug. bladeren geplukt van de betreffende bomen en deze worden door het bedrijfslaboratorium te Oosterbeek onderzocht op stikstof, kali, magnesia, kalk en fosfaat. Aan de hand van de ge vonden analysecijfers, waarbij niet al leen de hoogte maar vooral ook bepaal de verhoudingen van belang zijn, geeft de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst (die dit onderzoek ook ontwikkeld heeft) een pluk en bewaaradvies. Het grote voordeel van dit onderzoek is dat nu alleen de partijen die werke lijk geschikt zijn voor bewaring, opge slagen worden in koelhuizen of gascel- len. ------^O------ De voordelen van het kasregister bo ven de eenvoudige geldlade in de win kel behoeven hier waarschijnlijk niet meer te worden uiteengezet. Het kas register is echter evenmin bestand te gen het optreden van vingervlugge lie den als de simpele geldlade. In Amerika wordt nu een elektronische sluiting van het kasregister in de handel ge bracht. De kasbediende kan alleen met behulp van een elektronisch apparaatje dat hij in de zak draagt, de kas ontslui ten. Zolang een in de kas aangebracht slot onder stroom staat is het onmoge lijk deze te openen; de stroom kan slechts door iemand, in het bezit van wat men noemt „energizer" worden verbroken. Begeeft de kashouder zich naar een punt meer dan ongeveer één a anderhalve meter van het kasregister verwijderd dan schakelt de stroom au tomatisch in en kan niemand de kas openen, ook niet door een getal aan te slaan. (DIA) Rhodesië Het rumoer om Rhodesië in de Vei ligheidsraad en daarbuiten duurt nog steeds voort. Vorige week zaterdag heeft de Veiligheidsraad een resolutie aangenomen, ingediend door Bolivia en Uruguay, waarin een beroep werd ge daan op Engeland om een einde te ma ken aan de rebellie van de minder heidsregering der blanken, en waarin alle leden der Verenigde Naties wordt verzocht hun best te doen om de eco nomische banden met Rhodesië te ver breken. Het ontwerp werd aangenomen met tien stemmen vóór; alleen de Fran se afgevaardigde onthield zich van stemming, daar Frankrijk deze zaak als een binnenlandse aangelegenheid van Engeland beschouwt. Intussen hebben de door Engeland gedreigde sanctie-maatregelen op het bewind in Rhodesië geen enkele indruk gemaakt. Het lijkt er zelfs op, dat vroe gere tegenstanders van de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring zich na dat deze een feit was geworden on voorwaardelijk achter premier Smith hebben gesteld. De Engelse regering heeft dus in feite het omgekeerde be reikt van hetgeen ze dacht te bereiken. De positie van de gouverneur, sir Humphrey Cribbs, is er door dit alles niet eenvoudiger op geworden. Premier Smith heeft aan deze gouverneur ont slag aangezegd, maar deze blijft weige ren heen te gaan. Gibbs, die door de regering in Londen wordt beschouwd als de enige wettige man in Rhodesië, heeft zich van z'n ontslag door Smith niets aangetrokken en weigert z'n post te verlaten en z'n woning te ontruimen. Om die weigering heeft de blanke min derheidsregering de gouverneur in moeilijkheden gebracht: zo werd bij voorbeeld zijn telefoon geblokkeerd. Daardoor is hij praktisch machteloos geworden, terwijl hij zich ook niet op straat durft begeven uit vrees voor ge weld, waarmee hij door middel van anonieme brieven wordt bedreigd. En om het ontslag van Gibbs nog eens te onderstrepen heeft Smith in zijn plaats een andere gouverneur benoemd, Clif ford Dupont, die ook door de meerder heid der blanken als zodanig wordt er kend. In een spoedvergadering van het Britse parlement, waarin het er nogal rumoerig naar toe is gegaan, heeft pre mier WUson aangekondigd dat Enge land er niet toe zal overgaan, op z'n eentje acties tegen Rhodesië te gaan beginnen, maar alleen wanneer ook an dere landen meedoen. Pas in dat laat ste geval Kunnen, volgens de premier, de acties ook doeltreffend zijn. Wilson noemde de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin op deze acties werd aangedrongen, een compromis. Het is niet de bedoeling dat Engeland zich op Rhodesië wreekt, het gaat slechts om een bevredigende oplossing van deze kwestie, een oplossing, waar bij Rhodesië zelf gebaat is. Deze verklaring van Smith droeg op haar beurt ook sterk het stempel van een compromis. De rechtervleugel van de conservatieve partij verzet zich na melijk fel tegen de voorgestelde sanc ties, hoewel de partij' als geheel steeds de politiek van Wilson (die immers tot Labour behoort) heeft gesteund. In Rhodesië zelf blijft de toestand gespannen. In een Afrikaanse wijk werd een zwarte betoger door de poli tie doodgeschoten. Hij was het eerste slachtoffer sinds de onafhankelijkheids verklaring. Frankrijk De Fransen hadden aangekondigd de zer dagen in de Sahara een ruimte satelliet te lanceren. Het is wel wat be lachelijk dat Frankrijk op eigen gele genheid van de grond af begint met ex perimenten in de ruimte, waarmee Amerika en Rusland reeds zover zijn gevorderd. Maar voor het Frankrijk van De GauUe is zo'n raket een pres- tige-kwestie. Lukt het, dan kunnen de Fransen weer een partijtje meeblazen in het orkest van de grote mogendhe den! Plotseling kwam echter het bericht dat de lancering van de satelliet voor onbepaalde tijd en om onbekende re denen was uitgesteld. Nu zijn er allerlei gissingen naar die redenen mogelijk, maar het ligt toch wel voor de hand dat De GauUe op de duur tot het besef is gekomen, dat één experiment met een kunstmaan nog geen ereplaats waarborgt in de rij der ruimteonderzoekers. Het zou al thans van zin voor de werkelijkheid ge tuigen, wanneer De GauUe wilde in zien, dat Frankrijk misschien met veel moeite een ruimtevoertuig in een baan om de aarde kan brengen, maar dat dit imitatiewerk is dat geen enkele wetenschappelijke pretentie heeft. België Onze zuiderburen zitten in rouw we gens het overlijden van koningin-moe der Elizabeth, de grootmoeder van ko ning Boudewijn. Ze is 89 jaar gewor den. Deze Beierse hertogin trouwde in 1900 met de toenmalige Belgische kroon prins Albert. Deze is in 1934 overle den. Gedurende de oorlog bleef koningin Elizabeth in België, waar ze het ver zet tegen de Duitsers stimuleerde. Al was ze zelf van Duitse afkomst, ze had al in de vorige oorlog met Duits land gebroken en heeft die breuk nooit hersteld. Ze sprak steeds van „een gor dijn dat neergelaten was en nooit meer opgehaald zou worden," Koningin Elizabeth heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt op sociaal en cultureel terrein. In de eerste wereld oorlog gaf ze zich aan de verpleging van zieken en gewonden (ze was zelf afgestudeerd arts) Later werd haar pa leis het centrum van letterkundigen, schilders en musici. Evenals in ons land bij het sterven van koningin Wilhelmina en in Enge land bij de dood van Churchill, kun nen we ook bij het heengaan van deze vorstin opmerken dat een tijdperk uit de Belgische geschiedenis is afgesloten. De wisent, de zogenaamde „Europese bison", leeft practisch alleen nog maar in dierentuinen. Er bestaat bovendien geen handel in. De dierentuindirecties wisselen onderling deze zeer zeldzame geworden diersoort wel regelmatig uit. Ouwehands Dierenpark heeft er één gekregen van de dierentuin uit Leipzig. De jonge wisent van achter het ijzeren gordijn heeft zijn quarantainetijd prima doorstaan en is al gewend aan zijn nieuwe omgeving. De wisent is dus geen handelsobject. Als tegenprestatie heeft Ouwehand nu aan Leipzig een lama geschonken. Men wil namelijk in Leip zig nieuw bloed brengen in de lama stand aldaar. Maardag is het jonge dier op de trein gezet en dinsdagavond kwam hij gezond en wel in zijn nieuwe woonoord aan. De in snel tempo groeiende atomo- bielmarkt heeft ook geresulteerd in een steeds levendiger handel in gebruikte wagens. Dat deze handel vaak tot ex cessen leidt, is alom bekend. Soms zijn alleen de klanten de dupe van een „oc casion"; nog meer komt het echter voor, dat door het zonder meer op de weg brengen van een bepaalde categorie gebruikte wagens de verkeersveiligheid in gevaar wordt gebracht. De toenemende omzetten van ge bruikte wagens op de Nederlandse markt en de ervaringen, die men in de ons omringende landen heeft opgedaan, heeft de NV Nederlandsche Ford Auto mobiel Fabriek te Amsterdam doen be sluiten om ook het gebruikte wagen aspect ernstig aan te vatten, net zoals dit is gedaan door Ford organisaties in andere landen. Kortgeleden is Ford Amsterdam ge start met het opzetten van een organi satie voor A-1 gebruikte wagens. „A-1", het synoniem voor „topconditie" zal voor de klant, die een gebruikte wagen bij een officiële Ford-dealer koopt, een waarborg zijn voor de conditie en kwa liteit van de betreffende wagen. Het vertrouwen van een klant in een Ford A-1 dealer wordt beschermd door de hoge eisen, die de Ford fabriek aan zijn A-1 dealers stelt en de schrifte lijke garantie, die de dealer op iedere A-1 wagen verstrekt. Deze garantie geldt drie maanden of 10.000 km. en dekt zowel onderdelen arbeidsloon, waarbij overigens de ge bruikelijke clausules gelden voor grote reparaties, zoals het vervangen van een complete motor of een motorrevisie is een aparte regeling van kracht. Reeds twee jaar èeleden is een spe ciale afdeling van Ford Amsterdam begonnen om de A-1 organisatie voor te bereiden en de dealers de voorlich ting en opleiding te geven, die noodza kelijk is om aan de door Ford gestelde eisen te voldoen. Hierbij wordt o.a. ge bruik gemaakt van een speciale recon ditioning demonstratiewagen waarmee een uniek systeem voor het gereed maken van goede gebruikte automobie len wordt gedemonstreerd. Ford Amsterdam verheugt zich in de weerklank en het enthousiasme waar mee haar A-1 programma door de ge hele Ford dealers organisatie is begroet. Een eerste groep A-1 dealers is nu reeds met succes met de uitvoeringen van het A-1 programma begonnen. Meer groepen zullen volgen, zodat een geleidelijke uitbreiding plaats vindt. Om misverstanden te voorkomen, dient te worden gezegd, dat ook gebruikte wagens van andere merken door de Ford dealers in A-1 conditie kunnen worden gebracht en verkocht. Tevens wil Ford er op wijzen, dat niet iedere gebruikte wagen in A-1 conditie kan worden gebracht. Deze wagens zullen dan ook niet in het kader van het A-1 programma worden opgenomen en kun nen dus ook niet met A-1 garantie wor den verkocht. De N.V. Nederlandsche Ford Auto mobiel Fabriek hoopt met dit initiatief bij te dragen tot een gezonde sanering van de handel in gebruikte automobie len; een sanering, die niet alleen zal leiden tot tevreden klanten, maar ook tot meer verkeersveiligheid! Buiten verantwoordelijkheid der Red. De redactie van Eilandennieuws en ondergetekenden zijn beiden beslist te genstanders van de lijkverbranding, en toch zijn er belangrijke verschilpunten over het waarom men tegen de crematie is. Zo als elk belangrijk probleem duikt ook het vraagstuk der lijkverbranding telkens weer op. Het is niet een pro bleem van onze dagen, maar een vraag stuk dat sedert eeuwen bestaat. Er is in ons volk helaas een vrij be langrijke groep die vóór crematie is, terwijl van christelijke zijde meestal scherpe oppositie tegen lijkverbranding is. De redactie van Eilandennieuws is blijkens haar onderschrift onder mijn beschouwing in Eilandennieuw van 23 nov. 1965 van oordeel dat begraven specifiek christelijk" is en gefundeerd op de Heilige Schrift en lijkverbran ding voor honderd procent heidens. Tal van voorbeelden uit de Bijbel worden aangehaald. Het is waar, bij tal van heidenen vinden wij de gewoonte hun doden niet te begraven, maar te verbranden, zo als b.v. bij de Indiërs en bij onze voor vaderen, de Germanen. Het lijk werd op een grote brandstapel verbrand en de as bewaard in een urn; tal van de ze urnen zijn in ons land in grafheu vels gevonden. Bij de Joden was het regel dat de lijken begraven werden; alleen de mis dadigers zelf of hun lijken werden soms verbrand, zoals Achan (Jozua 7). Zie verder Lev. 20 14 en 21 9. 't Was een grote smaad wanneer iemand een eervolle begrafenis geweigerd werd. Het gaat echter over de vraag of de lijkverbranding met het wezen van het Christendom in conflict komt. Ik schaar mij uit volle overtuiging aan de zijde dergenen, die zich beslist aan kanten tegen het veldwinnend gebruik van lijkverbranding. Ik doe dit echter niet omdat ik er een christelijk begin sel door bedreigd acht, want er wordt geen enkele christelijke grondwaarheid door aangetast. Naar mijn bescheiden mening is het onjuist te beweren dat verbranden hei dens en begraven christelijk is. In de heidense wereld in de dagen van Israël werden de doden heus niet allen ver brand, doch ook wel begraven. Wie hoorde nooit over de Egyptische pyra- miden spreken, grafmonumenten, waar van er zelfs in onze tijd nog geopend worden. Een daarvan bleek een ko ningsgraf te zijn. De Egyptische mum mies zijn van algemene bekendheid, 't Waren beslist niet alleen de aanzien lijken, die gebalsemd en begraven wer den. Bij de opkomst van het Chris tendom werden de doden in het machti ge Romeinse Rijk evenmin alle ver brand. In de oudste tijd was zelfs het begraven vrij algemeen. De rijken had den hun eigen graven. De armen wer den te Rome op het algemene kerkhof aan de voet van de Esquilijnse heuvel ter aarde besteld. Bij het licht dezer feiten is het bedenkelijk apodictisch te verklaren, dat het verbranden een specifiek heidens en het begraven een specifiek christelijke gewoonte was. De waarheid is dat beide in de heiden wereld gebruikelijk was. En toch, ik herhaal hetgeen ik in mijn betoog van 22 november 1965 heb gezegd, en toch verzet ik mij met na druk tegen de lijkverbranding. En waarom? Niet omdat dr. Kuyper in zijn Program van beginselen een tegen stander van crematie was. Niet omdat men meent dat de Heilige Schrift be slist het begraven van lijken eist, maar ik denk b.v. wel aan de taal der Hei lige Schrift, die vaak symbolisch in verband met het begraven is. De ge- dachtenkring van 1 Korinthen 15 zou onbegrijpelijk zijn voor een christen volk dat algemeen de usantie der lijk verbranding volgde, 't Is een van de schoonste gedachten dat Paulus het kerkhof bij een akker, een dodenakker vergelijkt. Het lichaam wordt er, ge lijk het zaad van de landman, verder felijk in gezaaid, en het wordt er on verderfelijk uit opgewekt. Wie deze woorden leest, voelt de crematie als iets vreemds, bijna als iets vijandigs, min stens als een gebrek aan eerbied je gens de Heilige Schrift, die wel is waar geen begraven eist, maar die toch nooit anders dan van begraven spreekt. Er komt tenslotte bij, dat Christus zelf begraven is. Aangrijpend voor het religieus gevoel is zijn spreken over zijn eigen begrafenis, wanneer hij te Bethanië zegt, dat Maria Hem gezalfd heeft tot een voorbereiding van zijn begrafenis. En nooit kunnen wij ver geten dat Hij in het graf gerust heeft, HOEK VAN HOLLAND: Het 9.824 ton metende, onder Libe riaanse vlag varende, vrachtschip Ping an uit Hongkong is benoor den ten Heijde gestrand. zodat de engel tot de vrouwen van het graf kon sprepen als van „de plaats waar de Heere gelegen heeft." Hij is met zijn genade en opstandings zegen door het graf gegaan. Zoals een rechtgeaard kind de goede gewoonten van zijn dierbare ouders niet gaarne zal veronachtzamen, zo brengen wij onze overledenen, met wie wij met banden des bloeds verbonden waren niet naar de vurige oven, maar naar de stille rustplaats van Gods do den, omdat wél het begraven, hoewel niet voorgeschreven, toch in overeen stemming is met de Heilige Schrift. Neen geachte Redactie, ik ben heus geen voorstander van de lijkverbran ding. Persoonlijk sta ik dan ook beslist afwijzend tegen de motie Scheps (P.v. d.A.), waarin opheffing wordt gevraagd van de nog in de wet vastgelegde dis criminatie van crematie. Vooral ben ik een tegenstander van de motie Scheps, omdat achter de pro paganda voor crematie een ongelovige en materialistische wereldbeschouwing ten grondslag ligt. Het is dan ook te betreuren dat de anti-rev-partij en de Chr. Hist. Unie het niet meer de plicht der Overheid achten om deze christelijke zede te handhaven. Ooltgensplaat, 23 nov. 1965. P. BOM, Lid v.d. Anti-rev.-kiesvereniging. Naschrift. Wij hebben in ons vorig nummer o.i. voldoende commentaar ge geven op de beweringen van de heer Bom en uiteengezet, dat crematie hei dens en op Schriftuurlijke gronden valt te veroordelen. In dit stuk draait de heer Bom om de kern heen, hij spreekt zichzelf tegen en het scheelt maar wei nig of hij stuurt het daarheen, dat cre matie „christelijk" is, want er wordt volgens hem geen enkele grondwaar heid der H. Schrift aangetast. De lezer oordele zelf. Wij achten het niet nodig er verder op in te gaan. Van een abonné uit Den Bommel ont vingen wij een uitvoerig ingezonden stuk tegen de stelling de heer Bom, waarin hem halfslachtigheid wordt ver weten, dat hij wel tégen lijkverbran ding is, maar er toch zoveel kwaad niet in ziet en de Christelijke zede er niet door ziet aangetast. Omdat onge veer dezelfde motieven werden aange voerd als door onze redaktie op het eerste artikel, hebben wij dit niet op genomen en volstaan wij met de mede deling, dat er door ons goede notitie van is genomen. ST. ANNALAND Vienveiling van dinsdag 23 nov. '65. Uien middel, eerste soort 17,uien bonken, tweede soort 19,76; uien drie- lingen eerste soort 16,70, uien picklers eerste soort 26,30. Gemiddelde uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer 30 ton. Opbrengst kinderpostzegelactie. De leerlingen van de beide lagere scholen te St. Annaland hebben ook dit jaar weer hun best gedaan met het aan de man brengen van kinderpostzegels en kinderkaarten. Zo hebben de leerlin gen van de School met de Bijbel uit St. Annaland aan zegels en kaarten ver kocht voor het wel zeer hoge bedrag van f 776.25 terwijl de leerlingen van de openbare lagere school voor hetzelf de doel een bedrag van f 251,25 opde den, zodat er in totaal voor het kind werd opgedaan uit St. Annaland f 1027,50. BRUINISSE Duivententoonstelling. De Duiven- sportvereniging De Bruse Trekker te Bruinisse, zal op vrijdag 26 en zater dag 27 november in Cafe Centrum te Bruinisse een duivententoonstelling houden waar niet minder dan 200 dui ven worden verwacht. Keurmeester is de heer H. Slagboom uit Zierikzee. Zoals gebruikelijk zullen attracties deze tentoonstelling een aantrekkelijk karakter geven, maar dit jaar zal het voor het eerst mogelijk zijn in het bezit te komen van jonge duiven en eieren, die door de leden ten bate van de verenigingskas worden ver kocht. Het betrokken ras van de te verkopen vogels is Delba en Aarden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9