Gemeenteraad Sommelsdijk Kln.de^fiO't^e KOLFF In nieuw-Middelharnis had S.G.P. ruim 3% winst Dirksland Raadslid Grinwis kreeg geen kans om opnieuw over de fiuor te beginnen. Subsidie voor Prot. Chr. opleiding voor kleuterleidsters. ie Bijdrage in tekort Oranjevereniging tot f 1000,-. Subsidie tekort Oranjevereniging KOLFF - Middelharnis Goedereede xxxxxxxxxx Alle agidere partijen hadden t.o. 1962 verlies MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK (onder aftrek van Kralingen) NIEUWE TONGE STAD AAN 'T HARINGVLIET NIEUW - MIDDELHARNIS J. Keuvelaar Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 26 november 1955 In de maandag gehouden gemeente raadsvergadering te Sommelsdijk kwam na de beliandeling van de ingekomen stukken, (waarvan elders in ons blad verslag is gegeven) een voorstel aan de orde tot het verlenen van een bij drage in de kosten van aansluiting van een woning en schuur aan het electri- citeitsnet op verzoek van P. v. Vliet, Polder Tweede Bekade 2. De kosten bedragen f 6000,voor rekening der gemeente komt in dit onrendabele ge bied f 750,—. De heer Peekstok vond dit te weinig omdat alles duurder is geworden. Hij wilde de bijdrage op f 1000,stellen. De heer Hoogzand meende dat er niet aan was te tornen, omdat het een normale subsidie was. De voorz. zei dat geen percentages waren gesteld, of het nu een lang of een kort eind is, de bijdrage van f 750,- is maximaal. Werd volgens voorstel be sloten. Begroting Drinkwaterleiding 1966. Rapport werd uitgebracht door dhr. H. v. d. Veer, die geen bezwaren zei te heb ben en tot goedkeuring kon adviseren. Alleen de heren Grinwis en Peekstok hadden bezwaren tegen de fluor zo zei hij. De heer Grinwis (s.g.p.) wilde deze bezwaren naar voren brengen, maar de voorzitter sneed dit af, omdat het be handelen van het fluor-vraagstuk niet op de agenda voorkwam. Wel kon hij bezwaren maken tegen de betreffende posten. De heer Grinwis: De commissie heeft besloten dat wij er over zullen stem men. „Dat maak ik uit als voorzitter en niet de commissie," aldus de voorz. De heer Grinwis: Wij leven toch in een vrij land, ik mag toch mijn mening naar voren brengen. Ik wilde nu juist het vraagstuk, gezien vanuit het stand punt der voorstanders, naar voren bren gen. De voorz.: Wij hebben u nooit tegen gehouden uw mening te zeggen. Nu gaat het echter om goed- of afkeuring van de betreffende posten en niet over het al- af niet-juist zijn van de fluo ridering. De heer v. Zielst had een opmerking dat de tarieven omhoog gingen omdat grote gezinnen voortaan niet meer van de 3 kub. meter water meer gebruik tegen dezelfde prijs kunnen profiteren. De voorz. antwoordde dat er geen sprake was van tariefsverhoging, al leen de maximale gezinsreduktie ver valt. Over het gehele eiland bedraagt dit maar een enkele honderd guldens per jaar en er is enorm veel admini strative rompslomp aan. De heer Peekstok Iswam terug op de afwijzing van de heer Grinwis en zei, dat iemand toch zijn bezwaren mocht toelichten. De heer Grinwis: „Er zijn meerdere posten waar ik bezwaren tegen heb." De voorz. zei dat daar aantekening van zal worden gemaakt. Ook de heer van Zielst en Peekstok (a.r.) bleken te gen de fluorposten te zijn. De heer Hoogzand was er in prin cipe ook niet voor. Hij was er echter niet uitgekomen. Hij betreurde dat dhr. Grinwis het verkeerd had aangesl^o- ken; wij kunnen niet op het voetstuk staan van een medicus zo zei hij. Het stuk werd met de nodige aantelïenin- gen goedgekeurd. Tuinbouwvoorbeeldbedrijf. Financi ële medewerking werd verleend aan de Stichting Bevordering Tuinbouwbedrijf voor de oprichting en instandhouding van een tuinbouw-voorbeeldbedrijf. De garantstelling zal over één gemeente lopen, waaraan de voorwaarde wordt verbonden, dat de Stichting op haar eigendommen aan de gemeente het recht van eerste hypotheek verleent. Verder moet eerst van alle gemeenten bericht zijn ontvangen, dat zij als ach terborg van de gemeente Middelharnis zullen optreden. Voorbereiding bestemmingsplan. Hier over werd medegedeeld dat het uit breidingsplan voor de Prinsesselaan, Langeweg, Staverseweg en Dorpsweg vervalt, daar het betreffende ontwerp niet ter inzage gelegd kon worden. Voorgesteld werd op grond van art. 21 van de wet op de ruimtelijke ordening te besluiten dat een bestemmingsplan (als boven) wordt voorbereid. „Waarom wordt dit nu weer opge schoven?" vroeg de heer Peekstok. Een jaar geleden was het ook al zo. De voorz.: Het college is daarover ook niet content. De raad keurde het voorstel goed. Subsidie voor Chr. kleuter leidster-opleiding Volgens het prae-advies had de Prot. Chr. Opleiding voor kleuterleidsters in sept. j.l. een aanvrage ingediend voor subsidie voor het cursusjaar 1965/66. Blijkens de brief is het nieuwe cur- sus jaar begonnen met in totaal 23 cur sisten, waarvan 6 in de eerste en 17 in de tweede klas. In de brief is opgenomen een begro ting voor het jaar 1965/66. Blijkens deze begroting zullen de uitgaven in totaal f 18.000,bedragen. Naar de bekende verdeelsleutel zal 60 hiervan, of f 10.800,door de cursus zelf gefinan- cieerd moeten worden. Voor de overige 40 of f 7.200,wordt een beroep ge daan op de gemeenten van het eiland. Gerekend naar een inwonertal van het eiland van 33.500 komt voormelde f 7.200,neer op een bedrag van plm. f 0,20 per inwoner. B. en w. stelden voor te besluiten aan de opleiding ook voor 1965/66 een subsidie te verlenen. Als voorwaarde daarbij dient te wor den gesteld, dat 60 van de totale uitgaven uit eigen middelen dient te worden bestreden en dat de subsidie ten hoogste zal bedragen f 0,20 per in woner. Een minderheid van het college meent, dat de medewerking beperkt moet worden tot het 2e leerjaar. De cursus is indertijd opgericht om zo' spoedig mogelijk te komen tot het ver vullen van de vele vacatures, welke er op het eiland aan de kleuterscholen waren. In de toen bestaande nood is goeddeels voorzien. Er zijn op de kleu terscholen van het eiland nog maar een paar onbezette plaatsen. Daar het 2e leerjaar van de cursus 17 leerlingen telt, zullen ook deze plaatsen bezet kunnen worden. Nu opnieuw een eerste leerjaar is gevormd, is de kans zeer reëel, dat voor alle afgestudeerden geen plaats meer bij het kleuteronderwijs op het eiland beschikbaar zal zijn. De cursus is indertijd opgericht om te hel pen in een bestaande nood te voorzien. Met het afwikkelen van het 2e leerjaar zal de opleiding haar oorspronkelijk ge stelde doel bereikt hebben. De heer de Wit begreep de minder- heidsgedachte niet; er is toch vorig jaar geen voorbehoud gemaakt dat men geen subsidie meer zou krijgen. Nu de cursus begonnen is, zou het onelegant zijn om het terug te nemen. De heer Grinwis had berekend dat het eigenlijk 2IV2 et. per inwoner zou moeten zijn, inplaats van 20 et. De heer Hoogzand betoogde dat door de opleiding de moeilijkheden onder vangen zijn ook in Sommelsdijk. Er zal behoefte voor een cursus blijven omdat er in de toekomst verloop zal komen. Hij sloot zich aan bij de meer derheid. De voorz. zei dat hij tot de minder heid behoorde. Hij nam het standpunt in dat het een Rijkszaak is om op te leiden; hier was gesubsidieerd om een start mogelijk te maken, een nood sprong, om in de moeilijke situatie te voorzien. Het wordt nu een 3-jarige cursus en betekent dat wij dan sub sidie moeten geven tot de cursus is af gelopen. Spr. had lof voor het initiatief maar meende dat de 17 leerlingen pas klaar gemaakt worden voor elders en niet voor de streek. ïn Schouwen-Dui- veland is ook al een overschot. Het meerderheidsvoorstel werd aan genomen en de subsidie verleend. Verhoogd krediet voor restauratie pand Kerkstraat 9. Dit betreft het pnad waarin het kantoor van de N.V. Brug- verbinding in is gevestigd. Het oor spronkelijke krediet moest doordat de raming van de kosten moeilijk was met f 5.900,worden verhoogd. Het pand wordt verhuurd voor f 25,per week. De heer Grinwis vond de kosten res tauratie voor deze huizen hoog. Als de huur wordt opgezegd, wie zal het voor die prijs huren? Ook vond hij de as surantie-premie van f 5,te laag. Hij meende dat het geld beter kon worden besteed. De heer Peekstok wilde met deze krediet verhoging de huur in overeen stemming brengen, b.v. tot f 30,per week. De heer Hoogzand merkte op, dat men in het algemeen voor restauraties beter hoger kan begroten, om achteraf niet met dergelijke voorstellen te moe ten komen. „En als we het krediet nu niet ver strekken" zei ir. J. B. Mijs, wie betaald dan? Het is al uitgevoerd. „Dat is een gewetensvraag" ant woordde de voorzitter. Restauratie is een dure zaak, vooruit valt alles niet te bezien. Wij moesten doorzetten. Wat de huur betreft, die is vastgesteld, een kleine verhoging zal geen probleem scheppen. Tot de heer Grinwis zei spr. dat het geen weggegooid geld was, maar dat alles in het werk moet wor den gesteld om dit straatje te conser veren. Er komt een z.g. verfijningsre geling van Monumentenzorg; de vol gende pandjes zullen wij ook moeten zien te restaureren. De heer Hoogzand merkte op, als we persoonlijk bezit hebben van onze ouders, dit ook niet graag prijs geven. Zo moeten we ook dit mooie bezit van het Kerkstraat je, dat zelfs landelijk van belang is, zien te bewaren. De heer Grinwis zei bedoeld te heb ben dat hij bezwaar had in verband met de financiële draagkracht der ge meente. De heer Knape drukte de hoop uit dat de nieuwe raad geheel achter de plannen van restauratie van het Kerk- straatje zal staan. Het krediet werd verleend. Goedgekeurd werd een begrotings wijziging en een wijziging pensioens verordening voor de wethouders. Er was op het laatste moment een verzoek van de Oranjevereniging te Sommelsdijk binnengekomen om een éénmalige subsidie op het kastekort, wat verschillende leden in deze ver gadering wensten afgewerkt te zien. Weth. de Gast wilde het aanhouden en weth. Edewaard wilde het ook liever eerst bestuderen omdat er z.i. onjuist heden in de toelichting stonden. Op aandrang van de leden werd het toch behandeld. De heer Knape wees er op, dat de Oranjevereniging vele moeilijkheden had gehad, waarom hij, onder overleg van de stukken, een éénmalige subsidie wilde toestaan. Weth. Edewaard merkte op, dat er in 1964 een tekort was van f 2100,—; la ter waren er weer andere cijfers; hij had de indruk uit het schrijven dat de wethouders de Gast en Edewaard niet wilden medewerken voor een bijdrage in het tekort. De voorz. lichtte toe, dat het nadelige saldi in 1964, f 2100,— bedroeg; door bepaalde acties kon dit tot f 1250, worden teruggebracht, nu beloopt het nog f 865,Daarom werd gevraagd een éénmalige subsidie van f 1000, Deze mensen hebben met hart en ziel gewerkt aan elk Oranjefestijn bepleitte de voorzitter, moeten we nu het hart en de ziel er uithalen, door ze met te korten te laten zitten? De heer Hoogzand wild? f 1000, voteren, maar dan moest het tekort ook volledig zijn opgeheven. „U hebt het naar de kelder gehol pen" verweet dhr. Peekstok aan de heer Hoogzand. „Dat staat hier buiten" antwoordde dhr. Hoogzand, ik ben niet alleen de raad. De voorz.: Het gaat om het principe: laten wij ze met de lasten zitten? De heer de Wit wilde dit ook niet. Wel vroeg hij dat toch stroomkosten e.d. van de Fluzi door de gemeente zijn betaald. De voorz. antwoordde dat de Oranje vereniging het materiaal heeft aange kocht, die alles verzorgt, ook de af schrijving. De heer de Wit wilde b. en w. mach tigen dit tot f 1000,af te handelen. De heer Grinwis voerde aan, dat de gemeente toch al veel bijdraagt, zelfs gem. personeel laat meewerken; hij meende dat de verenigingen zelf voor middelen moest zorgen. De voorz. antwoordde dat er geen post verscholen zat voor gemeenteper soneel. De heer Hoogzand kwam nog eens terug op het verwijt van de heer Peek stok, dat toen èn de S.G.P. èn de P.v. d.A. hadden tegengestemd. De voorz. hamerde dit af. De heren V. Zielst en Grinwis waren tegen de post van f 1000,en weth. de Gast zei, dat het zwaartepunt niet op de ge meente diende te worden gelegd. Weth. Edewaard noemde het een in cidenteel geval; Oranjefeesten organise ren en de gemeente de tekorten laten dekken was z.i. geen goede gang van zaken. Het college werd gemachtigd de Oranjevereniging in het tekort tot een maximum f 1000,te voorzien. Daarna sluiting. voor veilige verzekeringen en lage premies Bijzonder snelle schade afwikkeling Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds ZO'/o korting. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (01870) 2012. Bijna een eeuw assurantie agenten. RIJMEN VAN TIJMEN Een bejaardencentrum. Kwam er dus weer bij. Eigen haard voor velen. Dirksland lang al blij! Weer één der problemen, Grondig opgelost. Weer één der projecten. Dat flink duiten kost. Maar men krijgt zeer zeker. Waar hier voor z'n geld. Van 't Bejaardencentrum, Staat een elk versteld. Dirksland blijft niet achter. Juist op dit gebied. Nu het zoveel dorpen, Hiermee bezig ziet Zestien leuke huizen. Zijn dus kant en klaar. Wie hier eens mocht neuzen. Zegt: 't Is voor elkaar. Kolendamp behoort ook Stellig tot 't verleen. Er is een alarmschel. Zodat iedereen, Hier alarm kan maken. Mits het nodig is. Want ze zijn in Dirksland, Absoluut niet mis. En een Burgervader, Heeft hier veel gedaan. Men laat de bejaarden, In de kou niet staan. Tij men „Apollo" en „Ons Koor" verzorgden prachtige avond. Vrijdagavond 19 november gaf de Kon. Fanfare „Apollo" met medewer king van het Mannenkoor „Ons Koor" uit Sommelsdijk een concert in het ver enigingsgebouw te Goedereede. Zowel zang als muziek stonden op zeer hoog peil, feoals we dat van beide verenigingen gewoon zijn. Hulde aan de heren Vernooys en Zoon. Het publiek heeft getoond, door zijn aandachtig gehoor en daverende instemming dit programma zeer op prijs te stellen. Men berichtte ons dat Apollo een uitnodiging heeft ontvangen om deel te nemen aan het internationaal con cours in Frankrijk hetwelk in mei 1966 gehouden zal worden. Genoemde uit nodiging is inmiddels door Apollo aan vaard. Aanwezig was ook burgemees ter Kleynenberg die waarderende woor den sprak voor hetgeen deze avond ge boden was. Ter bestrijding van de kosten zal Apollo a.s. zaterdag een raddraaiavond houden om de kas van „Apollo" een financieel ruggesteuntje te geven. SKODA DEALER: Autobedrijf J. C. v. d. WERF Bouwdijk 343, Melissant, tel. 466 Beste meisjes en jongens! In dit hoekje komt dan het laatste raadsel van november en jullie begrij pen al, dat het dan inzenden is. Hier is het nieuwe raadsel. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. NOVEMBERRAADSEL 4 X X X X X X X X X 1. Tijd die we nu aanstaande zondag ingaan, 2. Boom waaraan dadels groeien; 3. Christus vervloekte de en er kwam geen vrucht meer aan; 4. Zoon van Aaron; 5. Boek van Mozes; 6. In het heilige stond de der toonbroden; 7. Eerste koning van Israël; 8. Jefta woonde in het land 9. Hij werpt Zijn heen als stuk ken; 10. Letter. De beginletters vormen de naam, die we invullen moeten bij nummer 1. BRIEVEN Rien K. Sommelsdijk. Heb je nog zo'n doos gekregen voor je verjaardag? Dan zal je er wel blij mee zijn. Het was gemeen van die jongens om jullie hut te vernielen. Dat konden ze misschien niet verdragen. Laten ze dan zelf er een bouwen. Met klavarscribo kun je gauw spelen. Het is beter dan uit je hoofd maar wat te doen. Anneke P. Ooltgensplaat. Het lukte goed, een brief op rijm te zetten. Je moet daarbij op vele dingen letten. Het ging perfekt, de zinnen lopen goed. Je blad was vol door deze vier coupletten. Je houdt je goed aan al de strenge wetten. Je wordt nog dichteres je; houd maar moed. Leo K. Sommelsdijk. Is het druk ge weest op je verjaardag? Zijn de oma's ook geweest? En is het meegevallen? Het zal nu wel mooi zijn in jullie huis. En het uitzicht is nu ook heel wat be ter. Gerda N. Middelharnis. Dat was wel leuk om bij de trouw te zijn in Goe- ree. Ik denk van wel net zo aardig als in het grote stadhuis van Rotterdam. Ja, dat is heel goed, om zo nu en dan naar het rusthuis te gaan. De oude mensen hebben dat zo graag. Soms denken ze, dat ze van iedereen ver laten zijn en dan merken ze, dat het niet zo is. Die bloemen verrasten je moeder, dat begrijp ik. Thea N. Dirksland. Afwisseling van spijzen is goed voor de eetlust. Zo zal het wellicht op school ook gaan: zoals je zegt „een leuk uur en een verve lend uur". Overigens gaat het in je brief veel over dokters en ziekenhui zen. Margreet zei het goed: Er is een gat in je bril; er moeten nog raampjes in. Ik hoop dat het met die ogen bij jullie goed mag gaan. Ans S. Nieuwe Tonge. Heb je de vakantie nog nuttig kunnen besteden in de bollen? Je kan maar wat doen, hè? En nu weer leren om straks naar de vierde te gaan. Jan zal wel schik hebben in al die auto's, maar hij zal ook heel blij zijn met de driewieler! Truus O. Domburg, 't Was al zo laat om nog aan te komen, toen wij bij buurman weg gingen. Ik hoop jullie nog wel eens in het andere huis op te zoe ken. Het adres weet ik nu al. Je raad sel wou ik nu al plaatsen, maar daar is het nog een beetje te vroeg voor. In 't vervolg dan toch. Annie den B. Herkingen. Ja, je bent nu een oud-raadselnichtje, maar ik was toch blij met je brief. En in die brief staan heel wat bekenden. Leuk, dat Jannie al mee geweest is naar Herkin gen. Ik zal het goed in mijn oren kno pen wat die brug betrerft en het aan geboden logies. In de stad waar je nu studeert, ben ik ook wel een beetje be kend. Nellie S. Nieuwe Tonge. Nu nog een klein rukje en je hebt weer vakantie, een beetje langer dan de laatste. Jullie hebben toch nog geen slecht leventje, vind je ook niet? Een jongetje, dat zo lief is, moet wel veel krijgen; natuur lijk! Ineke R. Rotterdam. Zo'n cadeau, dat je broertje kreeg, heb ik wel eens ge zien. Het is heel mooi als je interes sante platen hebt. Je hebt de tijd dus nog om over de gibbon te vertellen. Het zijn goede oefeningen. Maar ga eens opboksen tegen een meisje, dat een 8V2 krijgt! Ik heb toch wel goede verwach- Hieronder volgt een berekening in procenten van de stemuitslag verkiezing raadsleden voor de nieuwe gemeente Middelharnis. By een berekening jj percentages vallen de verschillen het duidelijkst te zien. Ter toelichting diene, dat de berekening in de kolom over 1962 is gebaseerd op de bij di^ verkiezing uitgebrachte stemmen, naar de juiste cqfers. Eerst is een becijfe. ring gegeven van de vier (oude) gemeenten apart en tenslotte van de nieuwe gemeente Middelharnis in zyn totaliteit. Bij de berekening van Middelharnis zien wij dat er t.o.v. 1962 weinig ver schuivingen zijn. De S.G.P. boekte een winst van 0.63% en de P.v.d.A., waar gemakshalve de stemmen van de heer Hoogzand zijn bijgerekend 0.65%. Te Sommelsdijk, onder aftrek van Kralingen, zijn de verschuivingen gro ter. Daar boekte de S.G.P. een winst van 6%. De A.R. en de C.H.U. samen liepen t.o.v. 1992 terug met 4.49%; de P.v.d.A. inclusief Hoogzand ging er 2.52% achteruit. De V.V.D. had te Som melsdijk een kleine winst van 1%. Te Nieuwe Tonge boekte van de 4 partijen alleen de S.G.P. winst en zelfs een hele grote van niet minder dan 6.27%. Te Stad aan 't Haringvliet was de winst voor de A.R. en C.H.U. en in geringe mate voor de S.G..P De V.V.D. ging 2% achteruit, welke stemmen naar de A.R. en C.H.U. zijn gegaan. Nieuw-Middelharnis In de laatste kolom zijn stemt;ijfers van alle 4 (oude) gemeenten bijeen ge- nomen. Hieruit blijkt dat ten opzichte van 1962 alle partijen hebben verloren en de S.G.P. ruim 3% winst behaalde De verhouding in de nieuwe gemeen te Middelharnis is nu als volgt. Van de 15 gekozen raadsleden zijn er 8 rechts n.l. 4 A.R., 3 S.G.P. en 1 C.H.U.; dé 7 linkse zijn 4 P.v.d.A., 1 lijst Hoogzand en 2 V.V.D. Het punt dat nu actueel wordt is de wethoudersverkiezing. De gemeente Middelharnis is gelukkig rechts geble ven, het ligt in de lijn van de kiezers dat er nu ook een rechts college komt. Wij verwachten niet anders. Er is nog voldoende tijd voor overleg, want de verkiezing hiervoor zal eerst op 3 ja. nuari plaats vinden. A.R. C.H.U. S.G.P. V.V.D. P.v.d.A. Hoogzand 1962 28.82% 23.43% 16.71% 31.04% 1965 22.53% 5.87% 28.91% 2.78% 28.40% 24.06% 15.85% 31.69% Verschil 0.42»/o 0.63«/o 0.86»/o 0.65»/. A.R. C.H.U. S.G.P. V.V.D. P.v.d.A. Hoogzand 1962 37.14% 19.03% 11.17% 32.66% 1965 26.89% 5.76% 16.80% 13.34% 32.65% 25.03% 12.18% 30.14% Verschil 4.49«;o 6 1.01«/o 2.52»,o A.R. C.H.U. S.G.P. V.V.D. P.v.d.A. Hoogzand 1962 27.27% 23.03% 8.24% 41.46% 1965 22.94% 2.91% 37.97% -f 1.50% 25.85% 29.30% 5.38% 39.47% Verschil 1.42% 6.27«/o 2.86»/. 1.99»;'o A.R. C.H.U. S.G.P. V.V.D. P.v.d.A. Hoogzand 1962 41.18% 15.35% 17.65% 25.82% 1965 32% 11.15% 25.29% 0.14% 43.15% 15.71% 15.71% 25.43% Verschil 1.97»;. 0.36»/o 1.94»;. 0,39»;. S.G.P. V.V.D. P.v.d.A. C.H.U. -f- Hoogzand 1962 32.22% 21.25% 13.72% 32.81% 1965 24.81% 5.89% 26.73% 5.20% 30.70% 24.34% 13.03% 31.93% Verschil 1.52»/. 3.09»/. 0.69»/. 0.88»/. tingen; als ik tenminste deze brief lees! Daar staat me wat in! Hoe gaat het op het nieuwe orgel! Ik denk van best! Beijke den B. Herkingen. Ja, die vakantie is maar kort, maar straks krijg je een beetje langer, als je ge zond bent. En nu zijn de vakanties niet meer om buiten te spelen. Annie heeft me geschreven. Ik denk, dat jul lie elke week blij zijn als ze weer komt. Dan zal ze ook telkens wel veel te vertellen hebben. Willy de K. Herkingen. Die ontbre kende woorden heb je wel gezien in de oplossingen, hè? Jij bent de enigste niet, die enkele woorden niet heeft. Dat is ook niet erg. Wat is het fijn, dat Hans nu zoveel dichter bij gekomen is. De andere reis was lang en niet zo gemakkelijk, hè? Nu kun je er ook meer keren heen. Ben je nog bij je nichtje geweest? Joke V. Ouddorp. Dat is best; je moet toch inzenden, al ontbreekt er een woordje. Dat geeft niet. Nu zal je het woord „fabel" niet meer vergeten, denk ik. Hoe gaat het met EUy? Het is wel aardig, vier zusjes! Gaat het goed met je? Corrie S. Nieuwe Tonge. Valt het nogal mee op de u.l.o.? Ik hoop dat je het kan volgen. Als je je best doet, zal het wel gaan. Zodoende zal Jan de dieren wel leren kennen. Hij zal het boek wel veel gebruiken en jullie zullen hem wel een beetje leren. Aja den B. Herkingen. Was het een verrassing voor Annie, toen ze van jouw baksel kon eten? Ja, zij zit ginds niet stil op school, maar jij bent ook bezig! Dat heeft ze wel gemerkt. Vind je niet dat het lekkerder is als je zeil ervoor hebt gezorgd? Teni keD. Stad aan 't Haringvliet. Leuk dat je nichtje er was en vooral als ze dan een nachtje over blijft. Dan zullen jullie niet direkt gaan slapen, stel ik me zo voor. Waren de boekjes mooi? Je zal ze misschien nog niet allebei gelezen hebben, want je hebt meer te doen dan boekjes te lezen; de school vraagt ook veel tijd. Annie K. Rotterdam. Die verjaardag kun je dus goed onthouden, want dat verschilt maar een paar dagen. Nou zeg, wat heb jij veel gekregen! Ben jij zo een schilderesje? Heb je al iets ge maakt met de olieverf? Jammer van die parkiet. Waar zou dat beest zitten, als het tenminste nog in leven is? Aan een lege kooi heb je niets. Misschien komt er nog wel eens een vogel in. Loesje N. Dirksland. Die oude ban ken hebben niet veel geld opgebracht. Maar ze moesten weg; dat begrijp ik. Mocht je bij de meester binnen komen om het kindje te zien? Hoe is het met Jeannets moeder? Het is van lange duur, geloof ik. Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Al vast hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Jan! Het is net een maand verschil. Ik dacht dat jij alleen boven aan het schrijven was en kon je toen nog hinder hebben van je zus? Kwam Zandpad 32 - Middelharnis ze naar boven om jouw pennen leeg t schrijven? Zij moet voor haar eige spullen zorgen, vind je ook niet? Maar het zal wel geen ruzie geworden zijn; dat geloof ik niet Matty en Kees de V. Middelburg. Wat is het postpapier mooi! Wat zei Kees tegen je, Matty? Schrijf maar een brief? Maar hij kan het zelf ook goed; dat heeft hij wel eens laten zien. Zijn de repetities niet van de lucht? Dat is erg, maar straks kunnen jullie weer uitblazen van de drukte. Als dan de rapporten maar naar wens zijn! Geertje S. Arnemuiden. Als je deze week schrijft dan kan het niet diezell- de week al in het kinderhoekje staan; dat heb je wel begrepen. Hier staat je naam dan weer en ik hoop van ncs vele keren. Nog hartelijk gefelicitecri met oma's verpaardag. Is het druk ge weest? En heb je nog iets moois voor haar kunnen kopen? Corrie G. Krabbendqke. Dat is een lange brief geworden, Corrie! Je be grijpt ook, dat ik niet op alles kan ii- gaan. Je hebt het over veel dingen ge had. Die oom, waar je het had, heelt meer van de wereld gezien dan ik! I' tante Mattie nog geweest? En had 9 het begeerde bij haar? Dan hebben jui- lie vast wel gesmuld! Allemaal. Nog enkele brieven moeten blijven liggen tot de volgende week Denkt er aan, dat het nu inzenden ii Naam, leeftijd, adres niet vergeter.' De hartelijke groeten van OOM KO. ZUID-BEVELAND De scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beveland In de maand oktober 1965 werd het Kanaal door Zuid-Beveland gepasseerd door 8849 schepen, hetgeen ten opzicli' te van september een vermindering met 441 schepen betekent. Verreweg h^t belangrijkste deel van de schepen was van Nederlandse nationaliteit (5314), aj passeerden daarnaast ook schepen u'' België (2643), Duitsland (440) en FranK- rijk (350) het kanaal. Opmerkelijk was deze maand het aantal schepen va» Poolse (11) en Oostenrijkse (5) nationa liteit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6