De kwestie- 11 I--------------------------- j Commentaar op raadsverkie zing van Oostflakkee de gezinstoeslag komt te vervallen. Plaatselijk nieuws Nieuws uit Zeeland ue! Auto van de dijk in de sloot te Oude Tonge Dinsdag 23 november 1965 No. 3439 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeek: dinsdag- en vrijdagavond lorden De «n te )AM kt als ver-r Dhr. Jac. Moerenhout met voorkeurstemmen gekozen 2 Stichting De Drinkwaterleiding X Goeree en Overflakkee X MIDDELHARMIS X De tarieven voor waterlevering worden met ingang van 1 januari 1966 gewijzigd in die zin, dat De opgave van de gezinsgrootte per 1 december 1965 behoeft derhalve niet meer te worden gedaan. Wachtplaats voor buspassagiers R.T.M. te Oude Tonge Jaoanse prins met ziin vriendies in dierentuin CENTRALE VEILING Middeiharnis PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEÏLHABNIS Bedactie en advertenties: Ketntoor Langeweg 13, SommelsdtJk Tel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avond» TeL 20 17 Giro 167M0 ABONNEMENTSPRIJS 2,80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPKIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tarlel. (ook Ie, en weri prs van n polen. Dill kepaard, ii| rspannenftj lar nauwer Tjanjaarde;! (kwam. Hil Jeere, waail was toeii| r' feke is vóól In-Nieuws'l pr onze le-f herinneren! luk bij 'Je| lerk moctófcl 1 direct ee«| Jvan: „Eenj In heb, z| Innend a'l 1 in de 16| Ier vader««l loomse ii'f Ibonden I zijn w6J| Ifeestdagel ik wil g«| -iet is ui''| Ing en oUil| aanbevo-l I.V. efl Grem. |te. Zond Des v.r»'^ Naar aanleiding van de zo opzienba rende kwestie over de onafhankelijk- lieid van Rhodesië waren we aanvan- lielijk van plan een artikel te schrijven over het onderwerp „Terugtocht der tinnken". Bij nader inzien leek het ons beter daaraan een beschouwing te laten voorafgaan over het Rhodesiaanse pro bleem zelf. Dat heeft dit voor, dat we dan in concreto een voorbeeld hebben van de positie van de blanken in de huidige gekleurde wereld. Rhodesië (officiële Engelse naam Rhodesia) ligt in Zuid-Afrika ten noor den van de Unie, die we gewoon zijn speciaal Zuid-Afrika te noemen. Het grenst in het zuiden aan Transvaal. Toen de Boeren in de 19e eeuw, steeds meer naar het noorden trekkend, hun huidige landstreken hadden ingenomen, woonden ten noorden van hen de Ban- toenegers, in de streek dus die nu Rho desië heet. De naam van dit land is afkomstig van de Engelsman Cecil Rho des, want hij is zonder twijfel de schep per ervan! Rhodes was een rijke mijn- magnaat en tevens kolonisator, de gro te promotor van het Britse imperialis me in Afrika. Hij leefde van 1853 tot 1902 en ligt in Rhodesië begraven. De Zuidafrikaanse Boeren hadden een felle antipathie tegen hem, want hij zat hen voortdurend dwars en was de grote te genspeler van Paul Krüger. Hij is mede de oorzaak geweest van de Boerenoor log, want de Boerenrepublieken waren een doorn in zijn oog. Ook hun rijke gebied met goud en diamanten wilde hij voor Engeland in bezit nemen. Cecil Rhodes vreesde in het laatste decenennium van de 19e eeuw, dat de Transvaalse Boeren nog verder naar het noorden zouden trekken, dat de Duitse keizer Wilhelm II die streken zou inpalmen om zijn koloniën in West en Oost-Afrika te verbinden en dat ook de Portugezen belangstelling hadden voor het land aan weerszijden van de Zambezi-rivier. Hij wilde hen dus vóór zijn. Er werd een Britse Zuid-Afrika Maatschappij opgericht onder leiding van Rhodes en in 1890 werd in die stre ken een inval gedaan, die het begin be tekende van de kolonisatie van uitge strekte gebieden ten noorden van Trans vaal. Dit land nu werd onder de lieer- schappij van het Britse wereldrijk ge bracht en kreeg in 1895 de naam Rho desia. Rhodes was daar zeer trots op. De bekende schrijvers John Gunther vertelt in zijn boek „Afrika in de bran ding", dat hij op zijn sterfbed vroeg: „Namen van landen worden toch niet veranderd?" De maatschappij van Rhodes heeft tot 1923 zelf het land bestuurd, maar toen werd het officieel een Engelse kroonkolonie met een eigen regering. Tijdens het bewind van de maatschap pij is er meermalen sprake van aan sluiting bij de Unie van Zuid-Afrika geweest, maar dat is tenslotte met een kleine meerderheid afgewezen door de kolonisten. Later werd het land in drieën ver- Ideeld: Zuid-Rhodesië, Noord-Rhodesië jen Njassaland, die in 1953 de Centraal- I Afrikaanse Federatie gingen vormen, f Deze werd echter in 1963 weer ontbon- I den en toen ontstonden drie aparte sta- jten: Noord-Rhodesië, dat toen de naam I kreeg Zambia, Njassaland werd Mala- \w% en Zuid-Rhodesië werd kortweg I Rhodesië. Dat is dus het land, waar- jover nu zoveel te doen is. Het is een pelfbesturende kroonkolonie van Enge- [land en koningin Elisabeth II is dus Ide souverein. Zij wordt er vertegen- Iwoordigd door haar gouverneur Sir Humphrey Gibbs. Zambia en Malawi hebben al spoedig lovereenstemming bereikt met Londen [over de algehele onafhankelijkheid. Het I percentage blanken is daar zo gering I in Zambia 1 op de 70 en in Malawi j 1 op de 600 dat de regering er in [handen is van de inheemse bevolking. l In Rhodesië lagen de zaken wel wat an ders. Dit land met als hoofdstad Salis- jbury, dat 12 maal zo groot is als Ne- I derland, heeft een totale bevolking van I ongeveer 4 miljoen, waarvan 6»/o blan ken n.l. 250.000. Daarvan zijn een groot deel Zuidafrikaners, meest van I Engelse afkomst, maar toch ook nog i 4000 Nederlanders. Vooral na de Twee- de Wereldoorlog zijn er veel blanke im- I migranten, de z.g. settlers (kolonisten) I gekomen, gemiddeld wel 15.000 per I jaar, waaronder veel oud-strijders, die I er planter werden. In dit Rhodesië nu heeft de blanke [minderheid de regering in handen zo- fals dit ook het geval is in de Unie van Zuid-Afrika, alleen is daar de verhou- 1 ding gunstiger n.l. 1 op 3 (Rhodesië k 1 op 16). De grondwet is niet gebaseerd lop apartheid, maar in de praktijk /be- staat deze wel. Er is 20»/o van het bouw- L land gereserveerd voor de inlandse be- volking. Het parlement telt 65 zetels; r daarvan zijn er 50 voor de blanken en E15 voor de negers bestemd. Van de laat- tsten is het stemrecht zeer beperkt door ivoorwaarden van inkomen en onder- Iwijs. In wezen is er dus evenals in I Zuid-Afrika wat men noemt rassendis- l criminatie. Wat de economie van het land be- treft, er wordt tabak, maïs, suiker, I aardnoten en fruit (citrusvruchten) ver- fbouwd en in de grond worden goud, rsteenkolen en allerlei soorten metalen Igevonden. De blanken hebben zich tot leen zeer hoge levensstandaard opge- werkt. De Tyelvaart is onder hen heel De gemeenteraadsverkiezing voor de nieuwe gemeente Oostflakkee trok gro te belangstelling en heeft tevens en kele verrassingen opgeleverd. Na tel ling van de stemmen trokken de di verse bureaux (3 te Ooltgensplaat, 2 te Oude Tonge en 2 te Den Bommel) naar het hoofdstembureau, dat werd geves tigd in het Vereen, gebouw „'t Cen trum" te Ooltgensplaat. De grote zaal liep daar stampvol en er heerste de gehele donderdagavond een gezellige drukte. Burgemeester W. M. van der Harst maakte na binnen komst van elk stembureau de cijfers bekend, die ijverig door de aanwezigen werden genoteerd. De cijfers werden tevens op een schoolbord vermeld. Niet alleen uit Ooltgensplaat, maar ook uit Oude Tonge, Den Bommel, Achthuizen, Langstraat en de Zuidzijde kwamen velen naar „'t Centrum" om zich van de stand van de zaken op de hoogte te hou den. Voor de heren S. L. de Jonge en Jac. Moerenhout leverde de stemming een grote verrassing op. Aanvankelijk niet op een verkiesbare plaats kwamen zij toch in de nieuwe raad. Beide he ren waren ook in de zaal aanwezig. De heer Moerenhout verzekerde ons niet op deze uitslag gerekend te heb ben. „Ik wist niet dat de aktie te Acht huizen voor mij zo groot was," was zijn commentaar. De Rooms Katholieke bevolking uit de parochie Oude Tonge kreeg hier door geen vertegenwoordiger in de raad. Winst voor de P.v.d.A. Bezien we elke lijst apart daan ko men we tot de volgende conclusie: De V.V.D. behaalde een zetel met 296 stem men (bij de raadsverkiezing in 1962 verkreeg men 292 stemmen). Den Bom mel deed toen niet mee. De K.V.P. kreeg 644 stemmen (in 1962 922 St.). Het verlies ging naar de vrije lijst van de heer De Jonge, die met 266 stemmen van de kiesdeler haal de. Tellen we die twee lijsten (K.V.P. en De Jonge) bij elkaar dan komen we bijna gelijk aan het getal van 1962. De grootste winst kreeg de P.v.d.A. Te Ooltgensplaat ging men 24 stem men vooruit, in Den Bommel 55 st. en te Oude Tonge 124 st., samen 203 stem men. Totaal werden ef op P.v.d.A. 1329 stemmen uitgebracht, tegen 1126 in 1962. De winst te Oude Tonge moet worden toegeschreven aan de actie die een gedeelte van de K.V.P. heeft ge voerd omdat wethouder Van Kampen niet op een verkiesbare plaats was ge zet, waarom werd geadviseerd op de P.v.d.A. te stemmen. De A.R. liep van 696 stemmen in 1962 terug naar 590 stemmen. Dit was het ergste ten Den Bommel (een teruggang van 108 stemmen) die voor een groot gedeelte naar de S.G.P. gingen, welke partij in 1962 te Den Bommel met geen lijst uitkwam. De teruggang te Oude Tonge met 33 stemmen ging vermoede lijk naar de C.H.U. Te Ooltgensplaat behaalde de A.R. een winst van 35 stemmen. S.G.P. gelijk De S.G.P. bleef bijna gelijk, 604 stem men nu tegen 590 in 1962. In Oude Tonge verloor men 53 stemmen, die voor een groot deel naar de C.H.U. gingen. Te Ooltgensplaat liep men 15 stemmen terug. Den Bommel, waar in 1962 niet voor de Raad aan de stemming werd deelgenomen, heeft met 82 stemmen het totaal gestabiliseerd. Dé C.H.U. ging over de drie gemeen ten met 59 stemmen vooruit. Van 429 in 1962 kwam men nu op 488 stemmen. Den Bommel, waar de lijsttrekker (de heer L. Arensman) vandaan komt, bleef gelijk. Ooltgensplaat liep terug met 18 stemmen, terwijl men te Oude Tonge, waar in 1962 geen lijst van de C.H.U. uitkwam een totaal van 74 stemmen behaalde. Totaal werden er op alle partijen 421 geldige stemmen uitgebracht tegen 4142 in 1962. Van onwaarde en blanco wa ren er totaal 61 stemmen. Het totaal niet opgekomen kiezers bedroeg 306, waarvan 98 te Ooltgens plaat, 70 te Den Bommel en 138 te Oude Tonge. Voorkeur-stemmen Daar het bij een gemeenteraadsver kiezing dikwijls ook nog om personen gaat, geven wij hier voor de aardigheid nog een lijstje met voorkeur-stemmen. Zo kreeg de heer D. C. Slis te Oude Tonge, die als nummer twee op de lijst van de V.V.D. stond 70 voorkeur-stem men. Nummer één, de heer J. A. van groot: hun inkomen bedraagt gemiddeld 20.000 gulden. Kort na de ontbinding van de Fede ratie op 31 december 1963 werd lan Douglas Smith eerste minister van Rho desië. Deze thans zo veelbesproken man is in 1919 geboren en dus 46 jaar oud. Hij is in Rhodesië geboren en heeft in zijn geboorteplaats Selukwe een groot agrarische bedrijf (plantage). In de laat ste wereldoorlog vocht hij bij de Brit se R.A.F, als piloot o.a. in Italië, werd meermalen gewond, is daar afgeschoten door de Duitsers en sloot zich toen aan bij de Italiaanse partisanen. Hij is on getwijfeld een dapper man met een ijzeren wil en een enorm doorzettings vermogen. Zoals vele blanken bemoei de hij zich ook met de politiek. In 1961 richtte hij de Rhodesian Front Party op, een nogal extreem-conservatieve partij, die sterk voor het behoud van de blanke suprematie was. Toen deze in 1902, dus nog tijdens de federatie met de beide andere bovengenoemde delen, een verkiazingsoverwinning be haalde, werd hij vice-premier en mi nister van financiën. En in april 1964 na de ontbinding werd hij minister president van Rhodesië plus minister van Buitenlandse Zaken en Defensie. Mede door zijn beleid zijn de Rhode- sische strijdkrachten na die van Zuid- Afrika de strekste van heel het Afri kaanse continent. Het ligt voor de hand, dat de Ban- toes ook hun nationalistische voorman nen hebben. Tot voor kort was het overal tamelijk rustig, want verreweg de meeste inheemsen bemoeiden zich niet met acties, maar opgestookt door het buitenland andere Afrikaanse landen, communistische agitatie en niet te vergeten de Verenigde Naties, waar in de gekleurde rassen het hoogste woord voeren werden er ook natio nalistische actie-organisaties gevormd. De nationalisten zijn echter zeer ver deeld. De twee voornaamste groepen, die van Wkomo en ds. Sithole bestrij den elkaar fel en er gaat dus weinig van uit. Het zou Smith helemaal niet moeilijk yallen een binnenlandse rebel lie van de zwarten de kop in te druk ken. Hij heeft trouwens de beide ge noemde leiders al in de gevangenis la ten zetten. Door hun verdeeldheid en onbekwaamheid bereikten ze overigens niets. Ze hebben de huidige ontwikke lingen kunnen zien aankomen, maar ze hadden vrijwel niets georganiseerd. Zo was nu in het kort de situatie in Rhodesië toen het conflict met Enge land uitbrak. De regering wilde de grondwet wijzigen in een voor de blanken gunstige zin, in elk geval zo, dat er nimmer een zwarte meerderheid in het parlement mogelijk was. Enge land weigerde dit en het conflict spit ste zich meer en meer toe tot op 11 november j.l. na onderhandelingen van Wilson en Smith in Londen en Salis bury, die mislukten, de regering van Rhodesië het land volledig onafhanke lijk verklaarde van het Britse Rijk. Dit mocht niet van de Engelsen en het ka binet in Londen schorste de Rhodesi- sche regering in de uitoefening van haar functie. In Londen werden aller lei maatregelen getroffen: er werd een embargo gelegd op wapenleveranties, op uitvoer van kapitaal naar Rhode sië, het land werd buiten het sterling- gebied gesloten, de handel in tabak, suiker etc. verboden, de voorkeurs rechten van het Britse Gemeentebest opgeheven enz. Door deze economische boycot poogt het moederland zijn z.g. weerbarstige kolonie in het gareel te rug te brengen. En natuurlijk kwamen ook de Veren. Naties er weer aan te pas. De Rotterdamse Tramweg Mij. heeft een perceel grond aangekocht van mej. de Roovaart in pacht bij J. P. van Mar- kensteijn te Oude Tonge, voor het plaatsen van een wachtgelegenheid voor buspassagiers van de R.T.M. Deze grond ter grootte van 5000 c. are is gelegen aan de Provinciale (Tonisse) weg ten westen van de Julianastraat, vlak bij het Pompstation van fa. Pul- leman. Het is daar een centraal punt waar ook de bussen van en naar Schouwen- Duivelaiid aankomen. De passagiers uit Oude Tonge behoeven bij vestiging van deze wachtgelegenheid niet meer de ge vaarlijke provinciale weg over te ste ken. De bussen die van de richting Ha- ringvlietbrug kommen zullen links op naar dit centrale punt toe moeten zwaaien. De gemeenteraad zal aan een en an der zijn fiat m.oeten geven, voor de pas sagiers is het te hopen, dat het niet lang op zich wachten zal. Nieuwenhuijzen boekte 199 stemmen. Bij de K.V.P. kreeg de lijsttrekker, de heer G. A. Winkels 322 stemmen, No. 2, de heer L. Jacobs te Oude Tonge 73 stemmen en No. 3 de heer Jac. Moe renhout 244 stemmen. Hij behaalde hiermede 50% van de lijstkiesdeler van de K.V.P. (644 2 322 2 161) en v^ras dus met voorkeur gekozen. Dit ging ten koste van de heer L. Jacobs, die op de tweede plaats stond. I Van de P.v.d.A. kreeg de heer Adr. de Vos, thans wethouder te Ooltgens plaat 251 stemmen, lijsttrekker was de heer C. Gebraad, die 974 stemmen op zich zag uitgebracht. Dhr. Pa v. d. Vliet kreeg 37 stemmen. Bij de A.R. kreeg de lijsttrekker, de heer C. A. van Loon te Oude Tonge 452 stemmen; de heer G. K. Timmer man, op nummer twee kreeg als voor keur 82 stemmen, waarvan 80 te Oolt gensplaat. Op nummer drie, de heer W. Bakelaar te Den Bommel werden 29 stemmen uitgebracht. Bij de S.G.P. waren de cijfers: lijst trekker, de heer J. H. van Dam 465 stemmen, P. Groenendijk, Oude Tonge 80 stemmen, A. J. A. Leijdens, Oolt gensplaat 38 stemmen. De heer L. Arensman van de C.H.U. boekte 377 stemmen. Nummer twee, de heer L. Hokker (O'Plaat) kreeg 52 voor keur-stemmen, de heer C. P. van Eek (Oude Tonge) 16 en de heer L. den Boer (Den Bommel) 19 stemmen. De nieuwe Raad De nieuwe Raad te Oostflakkee gaat er als volgt uitzien: Voor de V.V.D. de heer J. A. van Nieuwenhuijzen te Oolt gensplaat; K.V.P.: de heren G. A. Win kels en Jac. Moerenhout, beiden te Ooltgensplaat; P.v.d.A.: de heren C. Ge braad en W. E. de Vin te Oude Tonge en Adr. de Vos en P. van der Vliet te Ooltgensplaat; A.R.: de heren C. A. van Loon te Oude Tonge en G. K. Timmer man te Ooltgensplaat; S.G.P.: de heren J. H, van Dam te Ooltgensplaat en P. Groenendijk te Oude Tonge; C.H.U.: de heer L. Arensman te Den Bommel; Lijst de Jonge: de heer S. L. de Jonge ten Den Bommel. Van Ooltgensplaat komen er dus 7 personen in de Raad. van Oude Tonge 4 personen en van Den Bommel 2 per sonen, totaal 13. Nieuwe leden zijn de heren: J. A. van Nieuwenhuijzen (vroe ger weleens zitting gehad), G. A. Win kels en G. K. Timmerman. De overige heren hebben momenteel zitting in een van de drie gemeenteraden van Oolt gensplaat, Den Bommel en Oude Tonge. Maandagmorgen is een volkswagen combi van de heer van den Tol uit Dirksland geslipt bij de hofstede van de heer van Nieuwenhuizen, (de z.g. witte stee) onder Oude Tonge. De heer v. d. Tol kwam van de rich ting Haringvlietbrug en moest bij de gevaarlijke bacht aldaar plotseling af remmen omdat een vrachtauto die voor hem reed dit ook deed. Het was er glad, de combi slipte, schoot van de hoofdrij baan en kantelde langs het talud op de aldaar gelegen secundaire weg en ging vervolgens de daarlangs gelegen diepe sloot in. Deze sloot was juist uitgediept. In de volkswagen waren gezeten de heer en mevr. v. d. Tol en de heer en mevr. C. van 't Geloof, allen uit Dirks land. Zij wisten gelukkig de portieren te openen en konden zich uit het ijskou de water bevrijden. De beide dames hadden rugklachten en zijn met de zie kenauto naar het ziekenhuis te Dirks land vervoerd. De heren hadden kneu zingen maar behoefden niet in het zie kenhuis te worden opgenomen. OOLTGENSULAAT - ACHTHUIZEN LANGSTRAAT Controle koplampen. Wij herinneren nog even aan de gratis controle en bij stellen van koplampen voor auto's, welke zal plaatsvinden, woensdagavond 24 nov. vanaf 7 uur in Garage v. d. Sluijs aan het Weespad te Ooltgens plaat. Een en ander gaat uit van de plaatse lijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. TOKIO: De Japanse prins HIRO (links) en zijn vriendjes vermaken zien op- per'oest met een 4-jarige orang-oetan op een driewieler tijdens een bezoek aan de kinderdierentuin. MIDDELHARNIS Opbrengst dankdagcollecte. De dank- dagcoUecte in de Geref. Gemeente al hier heeft opgebracht de som van vier duizend gulden. DIRKSLAND Ledenvergadering. D.V. woensdag 24 november houdt het Ned. Roode Kruis, afdeling Dirksland, Herkingen en Me lissant haar ledenvergadering in het ge bouw „Animo". Aanvang 7.30 uur. Thor oliebollen actie. Evenals in voorgaande jaren houdt de Korfbalver eniging Thor alhier dit jaar ook weer een oliebollenactie, en wel op vrijdag 26 en zaterdag 27 november a.s. Hope lijk zullen de oliebollen evenals in de vorige jaren door de burgerij met graagte worden gegeten, en mag de korfbalvereniging weer op een grote omzet rekenen. MELISSANT Danlcdag. Woensdag 24 nov. a.s. zal in de Ger. Gem. in Ned. dankdag wor den gehouden, waarbij ds. F. Mallan hoopt voor te gaan des v.m. 10, n.m. 2^30 en 's avonds 7 uur Verkiezing ambtsdragers. Op de j.l. vrijdag gehouden ledenvergaderingvan de Ned. Herv. Kerk is in de vakature C. Grootenboer tot ouderling gekozen Wt. de Vogel en in de vakature Th. Keizer tot diaken W. Neels. Beiden hebben hun benoeming in beraad ge houden. HERKINGEN Dankdag. A.s. donderdag wordt in de Ger. Gem. alhier dankdag gehouden en hoopt te 10.00 en 6.00 uur ds. P. Blok voor te gaan. STELLENDAM „De Hoop" ontvangt subsidie van het Anjerfonds Het bestuur van de muziekvereniging „De Hoop" ontving verleden week het verheugend bericht, dat het bestuur van genoemd college gunstig beschikt heeft over de aanvrage om subsidie ten be hoeve van het uniformfonds van voor noemde Vereen. Zij verleende daartoe een bijdrage van f 1000,Het is ons een behoefte langs deze weg onze gro te erkentelijkheid uit te spreken voor deze geste van het Anjerfonds en het moge voor de burgerij een stimulans zijn, om in de toekomst op royale wij ze dit fonds in staat te blijven stellen haar steun aan het culturele leven in al haar facetten te kunnen geven. OUDDORP Dankdag voor gewas en visserg. A.s. woensdag hoopt voor de Ger. Gem. al hier voor te gaan des middags half 3 en des avonds half 8 Ds. P. Blok en zater dagavond 7 uur Ds. G. Mouw van Mid- delharnis. Inleveren vakantiebonnen landbouw. Voor de kerstverzilvering kunnen va kantiebonnen voor de landbouw inge leverd worden van vrijdag 26 nov. t.m. zaterdag 4 dec. voor een bedrag van 150,bij D. V, d. Linde, Julianaweg 22, Ouddorp. Opbrengst collecte. De j.l. zondag in de Herv. Kerk te Ouddorp gehouden oogstcoUecte heeft het formidabel be drag van f 18.152,92 opgebracht. De op brengst is elk jaar weer in stijgende lijn. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken, zes schepen met suikerbieten inhoud 1465 ton, be stemd voor de suikerfabriek Dinteloord. Binnen gekomen een schip met brand stoffen inhoud 210 ton. Bazar. Op 25, 26 en 27 nov. a.s. hoopt de voetbalvereniging B.B.G.C. in een grote tent op de kaai, een zeer mooie bazar te organiseren Gevonden voorwerpen: 4 (nieuwe) keukendoeken; 1 portemonnaie (schots ruitje); 1 handzaag; 1 lederen hand schoen (rechter) gevoerd. Verloren voorwerpen: Slot met twee sleutels; 1 tas inha. rode en blauwe vingerhandschoenen; 1 kinderfietsje „Juncker" (rood-bruin)1 rechter plas tiek handschoen gevoerd. Uienveiling van dinsdag 23 nov. 1965 Klasse II: Grove 20,------19,10; Mid del 16,60—16,05; Drielingen 17,08—16,49, Picklers 26,51. Aanvoer 36 ton. WESTKAPELLE Kustvaarder „Zuidpool" voor West- kapelle gezonken. In de nacht van, woensdag op donderdag j.l. overvoer het 7000 ton metende Nederlandse schip „Gaasterdijk" van de H.A.L. het 491 ton metende kustvaartuig „Zuidpool", onge veer 4 mijl uit de kust, ter hoogte van Westkapelle. De „Gaasterdijk" nam al-' Ie twaalf opvarenden van de „Zuidpool" aan boord. De Breskense reddingsboot „Pres. Wierdsma" bracht de kapitein van de „Zuidpool", die zware verwon dingen had opgelopen later naar Vlis- singen, waar hij in een ziekenhuis werd opgenomen. „De Zuidpool" verdween doderdagmiddag onder water. SCHERPENISSE Overplaatsing. De heer A. Hagè, wachtmeester der rijkspolitie is met in gang van 15 nov. j.l. overgeplaatst naar Made. THOLEN Evangelisatiesamenkomst. In de Ger. Kerk zal op vrijdag 26 nov. a.s. een evangelisatiesamenkomst worden ge houden, waar de heer N. Valkenburg uit Maassluis zal spreken over „Evangeli satie in Rotterdam-Katendrecht". Tijdrede voor S.G.P. De heer Golver- dingen uit Meliskerke zal donderdag 25 nov. a.s. in het kerkgebouw van de Geref. Gem. spreken voor de kiesver eniging van de S.G.P. Nieuw gebouw arbeidsbureau. Bin nen enkele weken zal het nieuwe ge bouw van het gew. Arbeidsbureau aan de Simon Lindhoudstraat officieel wor den geopend. Het nieuwe kantoor is reeds in gebruik genomen zodat men niet meer naar het verenigingsgebouw in de Brugstraat moet gaan, daar het oude kantoor gesloten is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1