Na drankgebruik ernstig verkeersongeval veroorzaakt Verdronken duiker te Ouddorp maakte veel fouten Ds. J. V. d. Haari Herv. predt. sprak voor de Staatkundig Gereformeerde Partij Getuigen hadden het tevoren verkeerd zien uitkomen Gevaarhjke inhaalmanoeuvres op Provinciale weg C.P.J.O. vergadert vrijdag te Sommelsdijk De eerw. heer C. J. Kesiing leidde de spreker in DHjes en Daijes 3insdagl2J12: Kantongerecht Sommelsdijk GOEDEREEDE Boekbespreking d. sa Eiland Tholen Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 16 november Woensdag 9 juni gebeurde ter hoogte van de watertoren bij Dirksland een ernstig verkeersongeval. Een vrachtwagen bestuurd door J. K. uit Emmen ramde een voor hem rijdende Fiat 600. De gevolgen waren zeer ernstig. De twee inzittenden van de Fiat moesten uit het wrak worden bevrijd en de bestuurster mej. L. van A. uit Den Haag is de gevolgen nog niet geheel te boven. Tijdens de strafzitting vrijdagmorgen werd een aantal getuigen ge hoord. Al in Dirksland had de chauffeur een zeer gevaarlijke manoeuvre uit gehaald. Drankgebruik was aan dit alles niet vreemd. Verd. J. K. was niet ter zitting verschenen. Hij werd veroordeeld tot een geldbeote van f 75, met een jaar onvoorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid. Verd. J. K. bleek in Dirksland een vluchtheuvel links te zijn voorbijgere- den waarbij hij de naderende automo bilist D. V. uit Middelharnis in gevaar bracht. Ook D. V. werd daarom als ge tuige gehoord. Get. L. D. te Middelharnis, tekenaar bij de Prov. Waterstaat had het onge luk voor zijn ogen zien gebeuren. De vrachtwagen pakte met de trechter- voorkant de linker achterkant van de Fiat die over het fietspad werd ge duwd. Get. stond in de berm waar hij me tingen verrichtte. Hij had geholpen bij het bevrijden en het verzorgen van de gewonden. Get. G. D. uit Herkingen was uit Middelharnis per fiets op weg naar huis. Hij had gezien dat de vrachtwagen wilde inhalen en al half naast de klei ne Fiat had gereden. De Fiat had vol gens get. goed rechts gereden. De bestuurster get. L. v. A. uit Den Haag zei niets meer van het ongeluk te herinneren. Wel herinnerde zij zich te Dirksland van huis te zijn gegaan, ze was in het ziekenhuis wakker ge worden. Get. verklaarde dat ze de Sta- verseweg had willen inslaan, ze is hier uitermate bekend, waarom van krach tig afremmen geen sprake is geweest. De geleden schade is door get. eigen verzekering betaald. Van de verzekeringsmij. van de vracht wagenchauffeur had zij het bericht ge had maar nog geen cent getrokken. Als pedicure kan get. thans nog niet gehele dagen werken en is daardoor enkele klanten kwijt geraakt. Haar auto die nog geen 800 km gelopen had was to tall loss. Nog meer getuigen Dat het reeds in Dirksland niet goed was gegaan bevestigde get. A. de R. te Dirksland. Hij stond op de Kaai en bij het zien van de woesteling had get. ge zegd: Wat rijdt dievent hard!" Toen de vrachtwagen de vluchtheuvel links voorbij ging had get. de naderende wagen van D. V. te Middelharnis ge zien: „Ik dacht die is dood!" Springle vend had echter de tegenligger D. V. aan get. naar het nummer van de vrachtwagen gevraagd. Get. zei niet te begrijpen dat er op de betreffende ge vaarlijke kruising geen stopborden zijn geplaatst. Get. D. V. de bedreigde tegenlig ger had zijn wagen gestopt en had luid geclaxoneerd. „Het was net mis; wanneer ik niet was gestopt had ik waarschijnlijk niet meer hier gestaan" aldus verd. „U bent blij van zin omdat u er zo goed afkwam weer verder gegaan" be greep Z.E. De Off. Mr. J. de Jong vond dat verd. ontzettend gevaarlijk gereden heeft. Dat verd. al in Dirksland gevaarlijk heeft gedaan was bij toeval uitgeko men omdat hij bij de watertoren het ongeluk veroorzaakte. Hij eiste een boe te van f 75,15 dagen met een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Ook de rechter vond dat dergelijke lieden als verd. niet op de weg thuis horen. Hij was ook niet vrij van alco hol houdende drank. Hij sprak conform de eis uit. Gevaarlijk, vngehaald Verd. C. D. O. uit den Haag werd tenlaste gelegd met haar auto op de Prov. weg richting Haringvlieetbrug ge vaarlijk te hebben ingehaald. De nade rende politiewagen had krachtig moeten remmen om een botsing te voorkomen. Verd. zei zich er niets meer van te herinneren. „Bedenkelijk vond de rechter." „De kinderen zaten bij me in de wa gen maar ze hebben niets gezegd" al dus verd. Get. verb. wmr. v. d. H. had in de po litiewagen naast de bestuurder gezeten. Hij verklaarde dat verd. uit een file was gekomen. De politiewagen had sterk moeten remmen. „Sterk aangedikt; je gaat bij nade ring van een tegenligger niet inhalen" begreep verd. De H. beschuldigde verd. ervan te hebben ingehaald toen ze het na moest laten. Het is goed afgelopen omdat de tegenligger snel reageerde. Eis en uitspraak f 30,6 dagen. Jachtzaak Tijdens de vorige zitting had verd. L, S. te Dirksland ontkend dat hij niet zou hebben verhinderd dat zijn hond op wild jaagde. De hond was volgens verd. in de schuur geweest. Ook zou het vol gens verd. niet op maandag maar op zondag zijn geweest. Wmr. B. verklaarde thans ter zitting dat toen hij op patrouille was de hond van S. achter vogels had zien jagen. Dat was op werkdag. Get. wist dat zijn col lega wmr. L. eerder bij verd. is geweest, vandaar de vergissing die verd. maakt in het tijdstip. Get. J. v. d. B. te Dirksland die de jacht op het betreffende perceel heeft verklaarde met de auto de honden ach ter na te zijn gegaan. Concluderend zei de Off. dat verd. niet heeft verhinderd dat zijn hond wel heeft gezocht." Als je honden hebt dien je ervoor te zorgen dat ze niet uit stropen gaan" vond hij en eiste f 25, 5 dagen. „Er staat in mijn dagvaarding dat ik me met de hond in het veld begaf" wierp verd. tegen. „Dat kan niet, uw dagvaardiging is een doorslag van mijn exemplaar" ant woordde G. R. „Zeker verkeerd gelezen" meende verd. die de boete wilde halveren. „Op dat punt zijn we te weinig za kelijk ingesteld" repliceerde Z.E. Hij sprak conform de eis. Verd. G. R. W. te Oude Tonge zou op de N.T. Langeweg op de kruising Armenweg hebben ingehaald. Verd. had niemand in gevaar ge bracht, niettemin moest hij zich voor de fout verantwoorden. „Nu ben ik op nummer bekeurd en ik weet er niets van." 't Kan wel en 't kan niet gebeurd zijn" verklaarde verd. De verb, was pas 3 weken later bij hem geweest. Eis en uitspraak f 20,4 dagen. Geen voorrang Op de Bommelsedijk te Den Bommel had verd. A. H. te Ooltgensplaat geen voorrang verleend aan een uit de rich ting Oude Tonge naderende auto. Deze had krachtig moeten remmen en was over de kop geslagen. „Een bijzonder gevaarlijke geschiede nis" vond Z.E. Verd. verklaarde te hebben stilge staan en goed te hebben uitgekeken. Hij was de weg al half over toen de an dere auto kantelde". Als hij niet ge remd had was het misschien goed ge gaan" veronderstelde verd. „Of U was in tweeën gereden" vul de de rechter aan. De Off. wees erop dat men daar niet voorzichtig genoeg kan zijn, de gering ste afleiding kan noodlottig worden. Eis een uitspraak f 75,15 dagen. Verd. Joh. U. te Middelharnns had rijdend op de Voorstraat bij nadering van de bocht Achterweg geen voorrang verleend aan een van de Steneweg na derende auto. De rechter maande verd. zich strikt aan de voorrangsregels te houden. Verd. zei daar altijd goed uit te kij ken. Gewoonlijk stopte hij daar, dat was nu niet gebeurd. R.: Er staat geen stopbord maar de voorrangsregel geldt daar wel dege lijk." Eis en uitspraak f 35,7 dagen. In de berm Verd. J. V. d. B. had op de Prov. weg richting Haringvlietbrug op de linker weghelft gereden waardoor gevaar ont stond voor tegemoetkomend verkeer. Verd. verklaarde te weinig afstand van zijn voorligger te hebben gehouden. De tegenligger was de berm ingescho ten om een aanrijding te voorkomen. Eis f 100,met 6 maanden, v.w. ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. „Een bijzonder ernstig feit, U gaf blijk niet helemaal vertrouwd te zijn" be strafte Z.E. Uitspraak conform. Schoolverzuim Aan verd. J. T. te Middelharnis werd tenlaste gelegd dat zijn leerplichtige dochter in de maanden april, mei en juni de huishoudschool had verzuimd. „Dat zit niet goed, het is van zeer groot belang dat ouders hun kinderen trouw de school laten bezoeken" aldus Z.E. Verd. klaagde over een achterstand bij de belastingen waaromi zijn dochter op het bedrijf had geholpen. Hij ver klaarde desgevraagd dat ze nog niet naar school gaat, „straks wel weer" zeg de hij toe. „Als verd. van de dwalingen zijns weegs niet terug treedt gaat hij naar het Huis van Bewaring dreigde de Off. Eis f 75,—, 15 dagen. „He^ gaat bij U om een economisch voordeel" besliste de rechter. Hij garandeerde verd. de volgende maal uit een ander vaatje te tappen. Het kind moet onverwijld terug naar school. Uitspraak conform. Het bestuur van de C.P.J.O. heeft voor vrijdag 19 nov. a.s. een vergadering uitgeschreven in café de Kok te Som melsdijk, waar ook de leden van Schou- wen-Duiveland zijn genodigd. Als spre ker zal optreden de heer R. E. Mathon, adj. dir. van de Stichting public rela tions, met het onderwerp: „Nuttig voor de agrarische wereld." De heer Mathon zal daarbij bespreken de aanraking van stads- en plattelands jongeren en de mogelijkheid tot uitwisseling daar van. Aanvang 7.45 uur. In „Elseviers Weekblad" van 13 no vember j.l. komt een beschouwing voor over het verdrinkingsgeval te Ouddorp, van de 23-jarige sportduiker G. van Dij ken uit Rotterdam. De redaktie van El sevier heeft inlichtingen ingewonnen bij de rijkspolitie te water en bij de Nederlandse Onderwatersportbond en bij duikers met ervaring. Wij geven de beschouwing uit genoemd blad hieron der door. „Toen de reddingsbrigade zaterdag 30 oktober het lijk van de 23-jarige sport duiker G. van Dijken uit het woest gol vend water van het Springersdiep bij Ouddorp had opgevist, stonden de be manning van de reddingsboot Prinses Marijke en de wachtmeesters van de rijkspolitie te water W. Wagenaar en G. Vogeldijk voor een raadsel. De kraan van de persluchtfles van de verongeluk te duiker was dichtgedraaid. Dat is on verklaarbaar. Nog vreemder is dat de luchtfles leeg bleek, hoewel getuigen zagen dat de sportduiker met voldoen de lucht in zijn fles te water ging. Samen met 17 leden van de Rotter damse duiksportvereniging Triton trok de jeugdige Van Dijken die zaterdag naar Ouddorp, voor een duik buiten gaats. Het weer bleek te slecht. Er stond een holle zee en de sportduikers besloten aan de andere kant van Goeree in het Springerdiep in het water te gaan. MIet twee tegelijk dook men in het ongeveer 10 meter diepe zeegat. Van Dijken daalde af met zijn duikmaat. A. H. K. Ramak, ook Rotterdammer. Wat er precies onder water gebeurd is, zal wel nooit duidelijk worden. Vast staat dat Van Dijken op een gegeven ogenblik in ernstige ademnood verkeer de. Hij wist boven te komen, Ramak greep hem zelfs nog even bij de pers luchtfles vast, maar moest loslaten. En de pas van Triton lid geworden Van Dijken gleed omlaag, overgeleverd aan de verraderlijke grondstromen van het Springerdiep. Opperwachtmeester J. Bout van de rijkspolitie te water, die nogal eens met verdrinkingsgevallen te maken heeft, begrijpt niet hoe dit (eerste) dodelijk ongeluk in de nog jonge Nederlandse duiksport is verlopen. Uit de sectie blijkt dat Van Dijken eigenlijk niet ver dronken is, maar door verstikking om het leven kwam. ,Er zat bijna geen water in zijn longen. Samen met de Nederlandse Vaar- en Duikschool blij ven we naar de oorzaak zoeken." In kringen van de Nederlandse On derwatersport Bond heerst verbazing over het feit dat Triton de onervaren Van Dijken in het donkere en wilde Zeeuwse water liet duiken. Woordvoer der J. Couvreur van de NOB: „Van Dij ken was nog niet bevoegd in open wa ter te duiken. Hij was niet eens derde klas duiker. Voorts had hij een z.g. „droog duikerspak" aan, alleen voor goed geoefende duikers geschikt. In een „nat pak", waarbij een waterfilmpj^ tussen rubber en huid voor warmteïso- latie zorgt, beweegt men zich veel ge makkelijker. Voorts zat Van Dijkens loodgordel vast ónder de banden van zijn persluchtapparaat. Voorschrift is dat de duiker zijn loodgordel direct moet kunnen afwerpen, wat Van Dij ken dus op het fatale moment niet kon. De zware persluchtfles en de loodgor del trokken hem de diepte in. Er zijn dus nogal wat fouten gemaakt." De man die in Nederland kan bogen op de langste duikerervaring, is de Ha genaar Henk A. van Vlimmeren, die sa men met zijn vrouw in geheel Europa duikexpedities heeft ondernomen. De voorzitter van de actieve Haagse duik- club Baracuda zegt: „In Nederland was nog nooit een sportduiker verdronken. Dat met Van Dijken was niet nodig ge weest, als hij maar een reddingsvest had gedragen. Dat blaast zichzelf (met een koolzuurpatroon) op als je aan een touwtje trekt en je blijft gegarandeerd met je hoofd boven water. Ik heb dat zelf ervaren toen ik in de Middellandse Zee ver uit de kust uitgeput raakte." Wie de veiligheidsvoorschriften kent waaraan de 500 Nederlandse sportdui kers zich moeten houden, realiseert zich dat de jonge duiksport zeker niet ge vaarlijk behoeft te zijn, althans niet ge vaarlijker dan andere sporten. „Mits men," zegt Van Vlimmeren, „maar con tinu zijn verstand gebruikt en niet in paniek raakt." Het raadsel van de verdronken dui ker G. van Duiken blijft voorshands bij de rijkspolitie nog een open dossier." MELISSANT Goede spaarweek. Tijdens de in ok tober gehouden spaarweek werd bij de Raiffeisenbank alhier een bedrag inge legd ter grootte van 97.165.01. De ge middelde inleg bedroeg f 300, Concert. Op vrijdag 19 nov. a.s. zal door de Kon. fanfare „ApoUo" een con cert worden gegeven, met medewerking van het Mannenkoor „Ons Koor" uit Sommelsdijk, in het verenigingsgebouw te Goedereede. Aanvang 8 uur. Voor verkoop toegangsbewijzen op dinsdag 16 november van 7 tot 8.30 uur in het verenigingsgebouw. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken drie schepen met suikerbieten inhoud 740 ton, be stemd voor de suikerfabriek Dinteloord en een schip met graan inhoud 20 ton. Opbrengst collecte. De extra maan delijkse collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f 234,54; de collecte voor de N.B.G. en B.K.N, f 185,41; die voor de medische zending f 179.91; in de toren zat f 168,50; de busjes bij de kerktelefoon brachten op f 402,75. Na kennisneming van de inkomen aanbevelingen en op grond daarvan heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk besloten de volgende dubbeltallen te stellen, voor ouderling vac. L. Brink man, A. Fase en C. A. v. Loon en (vac. J. de Non) N. v. d. Reest en J. Sprong. Voor diaken (vac. T. D. v. Kempen) N. A. Korbijn en A. A. Quist en (vac. J. Korteweg) B. Berema en Jac. Jon- l^Vbi^ .BBBll Uitgaande van de SGP-kiesverenigin- gen Middelharnis en Sonumelsdijh: is vrijdagavond een openbare bijeenikoimst geliouden, waar als sprekers optraden ds. J. V. d. Haar, Ned. Herv. predt. te St. Maartensdijk en de hulpprediker de lieer C. J. Kesting te Dirksland. Het kerlcgebouw van de Geref. Gemeente was voor dit doe! afgestaan. Handen en harten omhoog De heer Kesting opende met het laten zingen van Ps. 89 1, Schriftlezing Joz. 1 1-9 en gebed. Spreker wees er op dat door de herindeling vervroegde ge meenteraadsverkiezingen worden ge houden, waarbij wij onze stem zullen moeten uitbrengen. Hij wilde niet spre ken over personen, van andere partijen staan er evenzeer integere lieden op de kandidatenlijsten. Het gaat dus niet voor of tegen bepaalde personen maar vóór of tegen beginselen. Dit stelde hij voorop. Zo noemde hij de Boerenpartij beginselloos; de communistische partij daarentegen heeft een bewust anti-chr. beginsel. De R.K. staat bewust de be langen van de roomse kerk voor; de P. v.d.A. en de V.V.D. zeggen dat ze neu traal staan, maar ze leven niet uit de reformatorische beginselen, zodat we daaraan nooit onze stem kimnen geven. Wat de Chr. partijen betreft bezag spreker deze stuk voor stuk: de G.P.V. de C.H.U., de A.R. en de S.G.P. De G.P.V. draagt een uitgesproken kerke lijk karakter, de z.g. Vrijgemaakte Ger. icerk. Er zijn verschillende raakpunten met de SGP maar hij concludeerde dat zij niet leven uit het beginsel van art. 36 NBG en hij noemde deze partij een onnodige versplintering. De CHU trekt haar leden voor 9/10 deel uit de Herv. kerk, gesplitst in midden-orthodoxen en hier en daar een Herv. Geref. De CH minister van jusitie mr. Beerninck was destijds afgevaardigde bij de kroning van de Paus. Hoe staat de SGP tegenover de AR stelde spreker de vraag. Hij schetste hoe de voorloper Groen van Prinsterer Gods Woord en Wet als grondslag stelde in het Staatsbestel en hoe nu een geheel andere taal wordt beluisterd. Wanneer de SGP in de Tweede Kamer opkomt voor de schending van Gods Naam staat ze alleen. Het anti-vloekwetje is dan het resultaat, dat echter alleen neer komt dat medeburgers niet worden ge kwetst, maar niet dat de God van he mel en aarde wordt getergd. Wanneer dag in dag uit Godonterende lectuur over ons land wordt gespoten, geen woord van protest, behalve dan van het Ie Kamerlid Algera. Het Chr. dagblad Trouw schaamt zich niet met pagina's over toneel, cabaret, televisie en zelfs zondagssport te komen. Een tweeslach- RIJMEN VAN TIJMEN New-York in het duister, Ja, dat was me wat. Echt om van te huiveren, In zo'n reuzenstad, Liften buiten werking Metro idem zo. Geeft zo'n situatie. Mij dan maar cadeau. En zo was 't ook elders. In Amerika. Ja de onderwereld, Roerde zich aldra. Immers 't nachtgedierte. Schuwt graag alle licht, Zoiets te voorkomen. Is van groot gewicht. iV lür -A- Met een tweede woning, In de welvaartsstaat. Zijn toch ook weer velen. Niet zo erg gebaat. Er is op veel plaatsen, Toch nog woningnood, Zo zijn de verschillen. Toch wel tamelijk groot! Maar het lijkt wel deftig, 't Weekend ver van huis. Is zo'n tweede woning, Eentje zonder kruis? iV Provo's, opperprovo's, Happenings enzovoort, Allerhande namen. Worden er gehoord. Wanneer gaat dat nieuwtje. Er voorgoed weer af? Als men er eens minder, Ruchtbaarheid aan gaf! Dan toch raken zij wel Al hun „faam" snel kwijt, Kwaal van onze dagen: De publiciteit. TIJMEN L. Penning-Omnibus. De helden vati Zuid Afrika, De verkenner van Christiaan de Wet Vredeburg. Uitgave La Riviède Voorhoeve, Zwolle. Er is altijd nog veel vraag naar de boeken van L. Penning over de Boeren oorlog in Zuid-Afrika. De ouderen on der ons hebben ze in hun jonge jaren gretig gelezen en ons jongere geslacht zal evengoed geboeid worden door de vertelkunst van „oubaas" Penning. Het is goed gezien van de uitgevers La Ri viere Voorhoeve om drie van Pen- ning's meest vermaarde boeken in één band te presenteren als Omnibus. Het eerste betreft „De Helden van Zuid- Afrika" waarin de trek van de Boeren uit de Kaapkolonie naar Transvaal en Natal en hun strijd tegen de wrede Zoelse koning Dingaan wordt beschre ven. Het tweede, „De Verkenner van Christiaan de Wet" behandelt een span nende episode uit de grote Boerenoorlog van 1899—1902 tegen Engeland. Het tige houding is te bespeuren bij de be- grafenis-crematiewet; in de A.R. staat kunde vraagt men meer naar de wil van het volk, dan naar de wil van de wet Gods. Hij wees ook op de reuze- zwaai die de AR nam inzake de Indische politiek, het samengaan met Rome, het stoelen op een en dezelfde wortel des geloofs. Men werkt mee aan het streven naar een Verenigd politiek Europa wat God genadigdlijk verhoede onder super visie van de Paus met 175 miljoen roomsen. De klap op de vuurpijl noem de spreker de uitlating van dr. Berghuis dat de AR economisch en sociaal een volkomen linkse koers kiest. Zelfs Rool- vink ging over stag. De AR ging liever met de PvdA in het kabinet, dan zonder de CH buiten het kabinet. Dit resultaat was ook te zien bij de jongste wethou dersverkiezing te Middelharnis, liever met de PvdA dan met de SGP. Zo haal de spreker nog meer voorbeelden aan, ook t.o.v. het financieel beleid. Tot zijn spijt moest hij constateren, dat meer ge leefd wordt naar de wil van de volks- souvereiniteit dan naar de wil Gods. In Staten en gem. raden stemt men voor subsidies van het anti-religieuze Huma nistisch Verbond en voor sportvereni gingen die op zondag spelen. De sluis te Middelharnis moet zondags open voor plezierjachten. Daarom raadde spreker met volle vrijmoedigheid te stemmen op de staat kundig Gereformeerde Kandidaten. De S.G.P. is een interkerkelijke partij, die geregeerd wenst te zien naar eis van Gods Woord en Wet, de dag des Heeren wordt geëerbiedigd, de zedeloosheid wordt tegengegaan. Wanneer het prin cipe in gedrang komt, wil de SGP geen compromis, in geestelijke zaken is het alles of niets! Hij haalde het gevleugel de woord aan van Beets: „Wat afvalt van de Hoge God moet vallen", waarom de stem diende gegeven te worden aan die mannen, die opkomen voor de rech ten en inzettingen des Heeren. Nodig is daarbij het gebeu: Abra- har.i trad de Heere tegemoet met de handen omhoog. Ga deze verkiezing te gemoet met opgeheven handen en har ten tot God, met de bede dat Hij Zijn Woord nog niet weg neme uit de ver gaderzalen. „Ga heen in deze uwe kracht" Ds. J. V. d. Haar sprak daarna een principieel woord met als uitgangspunt Richteren 6 14: „Ga heen in deze uwe kracht. Hij schetste eerst de historische achtergrond van de geschiedenis van Gideon, die hij vergeleek met de bezet tingsjaren in 1940-1945. De Midianieten kwamen als sprinkhanen over Israël vawege de zonde der Godsverlating. De Heere trok Zijn hand nog niet terug, hij zond zelfs een profeet die opwekte Gods goedl: wij verblijd r fte van een z| ertje AREN leen: noemen hem d. Kloo W. V. d. bekering en wederkeer. Gideon Werj gebruikt om het volk Israël te verlossJ de Engel des Verbonds bepaalde he» de wijze hoe en sterkte hem: ga heenï deze uwe kracht. Bij de komende verkiezingen rni wij ook kracht putten uit hetzelfde r vangelie; gelukkig legt dat Woord beslag op de eilanden aldus spreker. stem moet niet bepaald naar materieel gewin, maar naar wat God van otl vraagt. De Heere is met U, gij strijdbaij held, wat spreker overbracht op }^i^. Christus, die de hel heeft ternederge! worpen. Zo heeft de Heere telkens 11155, nen geroepen, die voor Zijn Woord de bres stonden, o.a. Groen van Priu. sterer, die de strijd aanbond tegen hti liberalisme en een klaar reformatorisc) geluid liet horen. Hij haalde daarbij ei! taten aan uit diens „Ongeloof en Revj, lutie", n.l. hoe recht en gerechtigheid op grond van de H. Schrift dient gehanj. haafd te worden. Regeren geschiedt bji de „gratie Gods", maar dit is een \tl sleten formule constateerde spreker, ffi wees terug hoe ons Nederlandse voji is uitgeleid uit het diensthuis van Ho me, toen het stond onder het Spaans juk, men had goed en bloed veil 01, naar Gods Woord en Zijn inzettingen kunnen leven. Nu leven wij in een tijj van schijnwelvaart, nu is het veel moei. lijker maar des te noodzakelijker ois mannen te vinden die naar 's Heeret ordinantiën ons volk geregeerd wenset te zien. Met klem betoogde hij a.s. dm- derdag te Middelharnis, Sommelsdijs Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haring. vliet die mannen te kiezen die pal staas voor de inzettngen des Heeren. Het lijkt soms moeilijk een dam opfe werpen tegen de meerderheid Gideo: dacht 30.000 man nodig te hebben, man de Heere wees hem slechts 300 strij ders aan, die het ganse leger der Mi dianieten wisten te verslaan. Er diciil gebed te zijn: de Heere kan de hartei neigen. Nodig is in deze tijd van een vei vlakt Christendom om koers te houder. Dat is niet gemakkelijk, men wordt nje; de nek aangekeken als men openliji uitkomt voor de aloude maar nooit ver ouderde beginselen, die nu vaak vos: een schotel linzenmoes verkwanselil worden. Wij zijn op weg om het kcste-] lijke erfgoed der vaderen te verliezen Bij Gideon is God een hoorder is gebeden gebleken. Er zal een overblij!-' sel blijven, besloot spreker, stemt daar om die mannen die ondanks alle smaa: op de bres staan voor Gods woord srj voor Zijn heilige Wet. Katy jdorp Z.H., 12 I tionsweg 33. e dankbaar u de geboortJ hter en zusje ,COMINA CC MARTHj (Mieke)l jl. V. d. Slik J J. A, Nellie Annie Jan Idelharnis itdijk 95. 14 W. J. Rosn Eosmolen- en dankbaar I nis van de ge| dochter MARGRIEl JOHANÏ (Marjor 1 Bommel, 131 iedijk 2 !VP VAN DUï| en AAT NIPIl en u, mede nl ziidse oudef hun voorgel ijk, waarvan f D.V. zal p\ sdag 23 nove 14.00 uur tenl ze te Sommel| kelijke inze Herv. Kerk td om 14.30 u| leerw. Heer tman. .egenheid totj 17.00 tot if Verenigil geweg 48 te amelsdijk, nd pan Aerssensl Aerssensl |komstig adr^ telstraat 14, Ds. V. d. Haar eindigde na het zis-; gen van Ps. 119 1 met dankgebed. THOLEN Nieuwe bruggen over de Eendracht. In het kader van het plan tot kanalisa tie van de Eendracht in de nieuwe vaarroute Rotterdam-Antwerpen ko men over de Eendracht twee nieuwe bruggen, terwijl dan de bestaande brug zal verdwijnen omdat deze te laag is. De brug bij Tholen komt dan bij de Schenkeldijk waarbij dan de verkeers weg wordt geprojecteerd over de Mos- terddijk naar Stenen Kruis. De brug bij Oud-Vossemeer komt waar nu het pont- veer is De bruggen komen 9.10 meter boven het water zodat ook kustvaar- ders kunnen passeren. Bouwgrond klaarmalien. Het uit voeren van riolerings- en bestratings- werken in de Dalempolder ten behoeve van de Ratiobouw van woningwetwo ningen is aanbesteed waarvan de in schrijvingen waren: gebr. Moerland en Zn. St. Annaland 89.200,—; A. Klippel Stavenisse 99.500,— W. van Vossen en Zn. St. Annaland 101.000,—; A. v. d. Werf en Zn. St. Maartensdijk 113200,— Joh. van Vossen en Zn., St. Annaland f 132.100,—. De begroting was 121.000. Novib collecte. De te Tholen gehou den collecte voor de Anti-Honger-Aktie heeft 1724,51 opgebracht. Postdienst dankdag. In verband met de dankdag op woensdag 17 nov. a.s. in alle gemeenten op Tholen en St. Phi- lipsland geldt voor de gemeenten op het eiland Tholen, dat alle postinrichtingen na 12 uur gesloten zijn voor postzaken. Des middags wordt er ook geen bestel ling meer uitgevoerd. POORTVLIET Collecten. De collecte voor de Anti- hongeraktie heeft alhier 660,55 opge bracht en die van de Zeeuwse collecte 348,25. Kerknieuws. Door de Ned. Herv. kerk is een beroep uitgebracht op ds. R. W. Steur van Doornspijk. OUD VOSSEMEER Aanleg trottoir. Aan aannemersbe drijf A. Goedegebuure te St. Annaland is gegund de aanleg van een trottoir ter lengte van 300 meter in de Patrijzen weg voor de somma van f 8.030,- Kerknietiws. Ds. J. J. van den Hoek te Den Ham heeft bedankt voor het be roep naar de Geref. Kerk alhier. derde, „Vredeburg", is een verhaal uit de Kaapse Boerenopstand tegen Enge land. Al zijn de tegenstanders van toen veranderd in bondgenoten blijft de his torie toch altijd actueel, omdat de strijd voor vrijheid en recht nog steeds aan de orde is. Ook thans in Zuid-Afrika. Deze Omnibus kan de liefde voor het stamverwante volk van Zuid-Afrika bijbrengen; alleen uit dit oogpunt al is het prijzenswaard dat de boeken van Penning her-verschijnen. Wij bevelen deze Omnibus zeer aan. Het is een prachtig geschenk voor de feestdagen, jong en oud kan er van genieten. En niet duur voor zo'n dik boek van 444 bladzijden compacte druk: slechts f 7,90. ST. MAARTENSDIJK Kapitale boerderij. De boerderij „Kal poenhof" aan de weg van Scherpenissl naar St. Maartensdijk is dezer dagesl verkocht aan de heer Mulders te Eoo-I sendaal voor de som van f 275.000,-1 ST. PHILIPSLAND Zwanen in de Bruintjeskreek. In dl z.g. Bruintjeskreek, een natuurreser-I vaat in Anna Jacobapolder waar in dt| wisselende jaargetijden allerlei een verblijf vinden, heeft zich een groei| van 23 wilde zwanen aangediend. Beif ne, of grotere gedeelten er van onderf emen wel eens een uitstapje in WesteJ lijke richting maar, keren dezelfde of dl andere dag weer terug. Deze reuzen on| der de in ons land bekende vogels I nieten in het door weide en bouwlani begrensde gebied een ongestoorde rustj BRUINISSE Botsing. De juwelier H. J. Smit Bruinisse had bij het kruispunt Dorps] weg-Molenweg zijn auto geparkeei onder een brandende straatlantaar:] doch verder onverlicht en rechts van weg. Dit werd te laat opgemerkt dot] de heer Lievense uit Nieuwerkerk, dl het dorp kwam binnen rijden. Hij w ste op de stilstaande auto, met het ge volg dat beide wagen ernstig werde beschadigd. Rede voor s.g.p. Ds. J. P. Verkaa Ned. Herv. pred. te Nieuwe Tonge 2 vrijdagavond 19 november 1965 in c kerk van de Geref. Gemeente georgac seerd door de Staatkundig Geref. Pafi en tijdrede houden. Chr. Vrouwenbond. Donderdag november zal de afd. Bruinisse van Ned. Chr. Vrouwenbond haar jaarvcfj gadering houden. Op deze avond t\ mevrouw Verkerk uit Dubbeldam 4 dameren. Schade opgave mosselperceleni. heer van Eïp, inspecteur der Visserijf- in het 2e, 3e en 5e district zond een cf culaire aan de Visserijverenigingen Zeeland, waarbij de mosselkwekers, i schade hebben door mosselzaad dat hun consumptie mosselpercelen is i\ vallen, worden uitgenodigd deze schat' op te geven teneinde te onderzoeken !j er aanleiding is voor een keer in bijzondere geval vergunning te ge^' dit mossel zaad aar Zeeland te breng»] KAPELLE-BIEZELINGE Vermindering aantal veilingdage^'^ Wegens een teruglopende aanvo' heeft de veilingvereniging „Kapell'f Biezelinge en Omstreken" opnieuw 1 sloten om het aantal veilingdagen verminderen. Met ingang van deij week vervalt de maandagmiddag, hej geen het aantal wekelijks veilingdagff op twee brengt: woensdag en vrijdag-! Uitvoeringen irumnenkoor. Nadj vorige week reeds een uitvoering ws| gegeven voor de bewoners van het m jaardentehuis „Ten Anker" te Tholei zal het mannenkoor „Zang en Vrienil schap" te Kapelle-Biezelingen dit j'l nog twee uitvoeringen verzorgen. Op" november werkt het koor mee aan zangavond in de Ned.Herv. Kerk Yerseke en 21 december wordt meij. werking verleend aan een kerstzac|l dienst in het bejaardencentrum, „Po''"f| na" te Kapelle-iBiezelinge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2