Boerenleenbanli Oude Tonge H heeft 4 miljoen spaargeld vg O.L. School in Dirksland na restauratie weer in gebrui 11 Voor B.R. kiesverenigingen spral( wetlMuder M. H. L. Weststrate van Vlaardingen successievelijk I OUDEI KOLFF Waar komt raadhuis van de gemeente Goedereede Kabelbaan wordt afgebroken Plaatselijk nieuws vaardevi ;t. Nicoli lesciienkj Discussie over de zondagsheiliging ,1 KOLFF - Middelharnis Abonneert U op „Eilanden-nieuws" Predikbeurten Gerefp Gemaenten Centrale Veiling Middelharnis Zondagsdienst artsen Studievereniging S.G.P. Dirksland Mej. P. Ouwens kreeg spaartoelage van f ir Burgem. Bos verrichtte de opening Kinderen zongen in feestlied hun vreugde uit Oplopende gladiolenprljzen huishoj Volksi voi BUI. PRED :erkingen| Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 12 november lAfjjdag 12 nov De heer M. H. L. Westrate, wethou der van Vlaardingen en lid van de Rijn- mondraad heeft j.l. woensdagavond voor de A.R. kiesverenigingen van Middelharnis-Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en| Stad aan 't Haringvliet een inleiding gehouden m.b.t. de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Onder het motto: „Wat wilt u" belichtte spreker het wezen van de A.R., haar beginse len en haar streven. Primair staat ook in het staatsrechtelijk vlak, God te dienen en de naaste als zichzelf. Spre ker deed desgevraagd een uitspraak in enkele principiële vraagstukken o.a. de zondagsheiliginig en of de Overheid wel of niet de bevoegdheid heeft in te grij pen in de geestelijke vrijheid van de burgers. Allereerst wees de heer Weststrate de door links gebezigde beschuldiging van de hand als zouden de confessio nelen niet kiezen maar alleen maar stemmen, m.a.w. ze kiezen niet met het oog op de staatkundige en politieke si tuatie van het ogenblik maar ze stem men uit traditie. „Bij stemmen maak ik wel degelijk keus" zo verdedigde spreker. „Ik heb dan gekozen voor God en heb de plicht op me genomen God en de naaste te dienen. Stemmen op een Chr. pol. partij is een juiste keuze. Mijn beginsel ga randeert me dat ik niet steeds een an der standpunt inneem en een partij die gedreven wordt door een chr. begin sel biedt de garantie van een coritinui- teit. Et zal gevraagd worden wat die partij wil en hoe ze haar beginselen in de praktijk zal beleven. De overheid moet als dienaresse Gods zo regeren dat het leven in de gemeente zich zo har monisch mogelijk kan ontplooien. De verschillende levensverbanden moeten tot ontploiing kunnen komen en ze moeten in .vrijheid kunnen leven en Werken. Ze moet die ruimte scheppen waardoor alle groepen en burgers hun roeping tegenovr de naaste kunnen ont plooien. De overheid zal moeten zorgen voor handhaving van orde en rust en de raad zal daartoe de nodige maatregelen moeten treffen. Zo zal de gem. overheid ook het hare moeten doen om de bur ger te kunnen laten wonen. Het is voor de gemeentebesturen om grijze haren van te krijgen maar niettemin moet de trom steeds worden geroerd. Ook het onderwijs zowel openbaar als bijzonder moet haar gang kunnen gaan. De A.R. zal steeds zoeken dat de mens zijn taak als verantwoordelijk schepsel kan ver vullen. Er moet voor de mens gelegen heid zijn zich te ontspannen. De over heid dient zich ook te bemoeien m.et het leven van de burger. Naar art. 36 der Geloofsbelijdenis is de Overheid door God ingesteld opdat de wereld gere- gerd worde door wetten en politiën opdat de ongebondenheid der mensen bedwongen worde en het alles met goe de ordinantie onder de mensen toega. Uit het liberale bewind van de vorige eeuw hebben onze voorouders begrepen en beseft dat de Overheid moest in grijpen. Haar taak is een schild te zijn voor de zwakken, de ongebondenheid tegen te gaan en er op te letten dat al les ordelijk en goed geschied. Leven wil zeggen dat ik op deze wereld mijn taak en roeping zie opdat de samenleving zich ontplooien kan. Ook moet ik zo vervolgde de heer Weststrate als A.R. zorgen dat er een harmonie is tussen in komsten en uitgaven. Over het subsidie beleid zei spreker daarin rekening te houden met het activeren van het par ticulier initiatief. De overheid stimu leert dit niet door zonder meer het tekort te betalen en voor de Ver. moet altijd een bepaald risico worden gela ten. „Als we een gemeenteraad wensen die op deze wijze haar taak vervult dan moet ik als kiezer aanvaarden dat de Overheid zegt: „Dat kost u dan zoveel!" zo betoogde de heer Weststrate. De vloek van de tijd is dat men van de re gering alles eist maar dat ze van ons niets terug mag vragen. Als ik de ge meente vraag haar taak naar behoren uit te voeren zal ik ook mijn taak moe ten kennen. „In het Oude Testament is te lezen welke maatregelen God via de oudsten nam waaruit is te zien dat die overheid zich ook overal mee bemoeide. Dat maakt het mogen besturen van een gemeente tot een goede en mooie taak. We moeten zorgen dat zoveel mogelijk van ons met dit uitgangspunt in de raad komen. We moeten zien dat het gaat om God en om de naaste, die we moeten dienen. Dat kan alleen als we bereid zijn om ook God te dienen" zo besloot de heer Weststrate: Discussie Aan de heer Weststrate werd de vraag gesteld of hij het eens kon zijn met de bouw van een hoog aantal woningwet woningen en/of hij niet van mening was dat de particuliere bouw meer dient te w^orden gestimuleerd. Spreker wees er in zijn beantwoor ding op dat met name in de stad in de torenflats e.d. de mensen de gewenste ontplooiingsmogelijkheden missen. Ook in het woningbouwbeleid heeft men te zorgen dat het gezin krijgt wat het no dig heeft. Volgens een enquête wil de helft van de woningzoekenden een wo ning met een huurprijs van minder dan 25,waarmee de overheid in haar bouwprogramma rekening moet hou den. De ervaring is dat de vrije sector bouw voor de gewone man financieel onbereikbaar is en vele niéuwe parti culier gebouwde woningen staan i.v.m. te hoge huren leeg. Spreker vond het derhalve begrijpelijk dat de gemeenten zich op de woningwetbouw werpen om dat het in de vrije sector moeilijk is ge bouwd te krijgen. Spreker wilde daar om de particuliere bouw wel stimule ren doch dan in een hüurklasse die te betalen is omdat 50*/o van de woning zoekenden bij hogere huren niet aan bod komt. Noch het rijk, noch de prov. maar enkel de betreffende gemeente kan zich op haar bouwbehoefte oriën teren. Op de vraag wie eigenlijk aan het hoofd van de gemeente staat, de raad of de ambtenaar in den Haag wees spr. erop dat i.v.m. de vernieuwde finan ciële verhoudingswet een brok zelfstan digheid voor de gemeenten verloren is gegaan. Toch is er voor de raden nog voldoende werkterrein overgebleven. De gemeentebesturen kunnen de Gem. situatie beter als wie ook in Den Haag. Een gemeente is gelukkig met een raad en een burgemeester die zich niet met een kluitje in het riet laat sturen. Ingreep in geestelijke vrijheid De vraag werd gesteld of de Overheid mag ingrijpen in de geestelijke vrijheid van de burgerij. De heer Weststrate stelde dat de (iverheid ook geestelijke ruimte moet scheppen opdat ieder zich in zijn aard kan ontplooien. Spreker ontkent dat de overheid in mag grijpen Meer dan welke partij streeft de A.R. er naar dat de Overheid de geestelijke vrijheid niet mag beknotten. De over heid moet de rechten en vrijheden van de burgerij eerbiedigen. De vrijheid van de burger ligt verankerd in de grond wet al is hij gehouden zich aan de wet te onderwerpen. Zondagsheiliging Gevraagd werd naar het standpunt van de A.R. inzake de zondagsrust. Op gemerkt werd daarbij dat velen in de zen de A.R. op gelijke voet stellen met V.V.D. en P.v.d.A. De heer Westrate wees erop dat geen enkele groepering nog zo over de zondag denkt als vroe ger Spreker stelde zich derhalve de vraag of men de norm die men voor zichzelf aahlegt de ander op mag leg gen. Wij mogen dan op zondag geen sport beoefening e.d. nodig hebben maar ik weet dat er een grote groep mede burgers is die de zondagsviering anders beleeft, waarom ze een andere zondag vulling wensen. Spreker vroeg zich daarbij af of door verbieden de men sen niet in een brooddronken sfeer zul len worden gebracht. De overheid zal alles moeten doen om de openbare zon dagsrust te handhaven", zo stelde spr. Zondag 36 zegt over de zondag dat ik tot de gemeente Gods naarstiglijk kome en dat ik van mijn boze werken ruste. De eeuwige Sabbath is niet een eeuwig heid van niets doen maar een dienen van God. We moeten trachten dit in ons leven gestalte te geven en als we iets meer van de glans van de zondag lieten zien zouden de buitenkerke lijken ook anders over de zondag denken". Bij het verbieden luiden we de liefde tot de naaste uit" aldus de heer Westrate. De raad zal moeten zorgen dat als men, 's zondags wil voetballen daarvoor gelegenheid is. Wel vond spreker het verkeerd wanneer zo'n sportterrein in de kom van de gemeente zou liggen. Als ik de ander mijn be lijdenis wil opleggen ga ik de Farizeeër ver voorbij. De V.V.D. en P.v.d.A. ken nen geen speciaal karakter van de zon dag. Wij weten wat voor ons de zondag betekent; anderzijds noemde spreker het verantwoord voor de andere gelegen heid te scheppen de zondag op zijn ma nier te vieren Bij ordeverstoring heeft de Overheid de taak en de plicht in te grijpen", zo besloot dhr. Weststrate. voor veilige verzekeringen en lage premies Bijzonder snelle schade afwikkeling Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds ZO'/o korting. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (01870) 2012. Bqna een eeuw assurantie- agenten. In „De Stelle", het gemeenteblad van Stellendam, geeft burgemeester Dr. C. J. Verplanke een beschouwing, in welk gemeentehuis de raad- en trouwzaal zal komen en waarnaar alle waar schijnlijkheid dan de secretarie na de samenvoeging zal worden gevestigd. Dr. Verplanke schrijft: „De gemeentebesturen van Goederee de, Ouddorp en Stellendam zijn al be zig, enkele voorbereidingen te treffen' met het oog op de samenvoeging. Bin dende besluiten kunnen zij uiteraard niet nemen; daartoe is alleen het be stuur van de nieuwe gemeente Goede reede bevoegd. Dat bestuur is er echter nog niet. Eerst op 3 januari zullen de nfeuwe wethouders worden gekozen, terwijl toch op de morgen van die dag het apparaat van de nieuwe gemeente moet draaien. Vandaar dat er in ver band met de bureauverhuizingen die vóór januari moeten plaats vinden, van is uitgegaan, dat in ons gemeentehuis de gehele Technische Dienst wordt samengebracht. In het gemeentehuis van Goedereede zal de raad- en trouw zaal komen, terwijl daar tevens die ge meentelijke diensten waarmee de be volking regelmatig in aanmerking komt (bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en sociale zaken), zullen worden ondergebracht. In Ouddorp komt de rest van de secretarie (financiën, per soneelszaken), grondbedrijf, onderwijs, algemene zaken) en daar zullen ook de burgemeester, de secretaris en de ont vanger hun zetel krijgen. Het nieuwe gemeentebestuur kan na tuurlijk deze opzet wijzigen al lijkt dat niet waarschijnlijk in verband met de beschikbare plaatsruimte maar de ambtenaren weten nu tenminste waar ze op maandagmorgen 3 januari aan het werk kunnen. In de toekomst valt overigens aan de bouw van een nieuw of uitbreiding van een be staand gemeentehuis niet te ontko men. Met name de splitsing der secre tarie-afdelingen (deels in Goedereede en deels in Ouddorp) bemoeilijkt een vlotte gang van zaken." Het ontspannen van de beide kabels van de kabelbaan op de Grevelingen- dam is tot een goed einde gebracht. De kabels worden door stropakken gestut om roestvorming door de vochtige grond tegen te gaan. Van wegomlegging zal het eerste half jaar geen sprake behoeven te zijn. Bin nenkort kunnen de kabels weer op de haspels worden gerold. De middelste pylon staat, voor het verkeer in de weg. Deze staat juist in het hart van de tweede rijbaan die op de dam zal wor den aangelegd en reeds gedeeltelijk Is voltooid. ZONDAG 14 NOVEMBER 1965 Biezelinge 9.30, 2 en 6 uur lezen Borssele 9.30, 2 en 6 uur lezen 's Gravenpolder 9.30, 2 en 6 uur lezen Goes 9.30 en 6 uur ds. A. F. Honkoop, 2 uur lezen Hoedekenskerke 9.30, 2 en 6 uur lezen Krabbendijke 9.30 en 6 uur ds. W. Suijker en 2 uur lezen Kruiningen 9.30, 2 en 6 uur lezen Nieuwdorp 9.30, 2 en 6 uur student N. Schreuder van Amersfoort Nisse 9.30 2 en 5.30 uur. lezen Rilland Bath 9.30, 2 en 6 uur student de Ridder Waarde 9.30, 2 en 6 uur lezen Wemeldinge 10 en 4.30 uur lezen Wolfaartsdijk 9.30, 2 en 6 uur lezen Yerseke 9.30, 2 en 6 uur ds. Chr. v. d. Poel. Noord Beveland: Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur lezen Kamperland 10, 2.30 en 6 uur lezen Kortgene 10, 2.30 en 6 uur lezen. Extra diensten. Kortgene, woensdag 17 nov. 7.15 uur ds. v. d. Poel We meldinge woensdag 24 november 10 en 2 uur ds. J. van Haaren (dankdag). Uienveiling van vrijdag 12 nov. '65 Klasse II: Grove 17,10; Middel 16,—; Drielingen 16.58; Picklers 24,—. Aan voer 16.000 kg. Van zaterdag 13 november v.v. 12 uur t.m. maandag 15 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, telef. 01877- 262, Dirksland. Oosi-Flakkee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 6 uur Zr. Boone, 234. telef. 01877- THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 14 nov hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter Renes, tel. 01667-400, Oud Vosse meer. YERSEKE Bezoek van muziekcorps Leger des Heils te Zutphen. Het muziekcorps van het Leger des Heils te Zutphen heeft het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan Yerseke, waar men zater dagmiddag omstreeks drie uur arri veerde. Het corps werd welkom gehe ten door de plaatselijk bevelvoerend of ficier kapteine A. C. van Etigelen, die de leden een gezegend weekeinde toe wenste. In de avonduren werd een uit voering gegeven in het Dorpshuis te Kruiningen. De leiding berustte bij ka pelmeester Dolf Ruijsink en naast enke le gevarieerde muziekstukken werd ook een vocaal dubbelkwartet uitgevoerd en traden enkele solisten op. Zondag ver leende het muziekcorps medewerking bij de Leger des Heils samenkomsten in de zaal aan de Dominicusstraat te Yer seke. Deze bijeenkomsten, die plaats vonden te 10 en 18 uur, stonden onder leiding van luitenant-kolonel H. La- huis. MIDDELHARNIS-SOMMELSDUK Collecte Beatrixfonds. De collecte voor het Prinses Beatrixfonds bracht dit jaar op f 2645,15. In Middelharnis was de opbrengst 1701,90 en in Som melsdijk 943,25. Hartelijk dank aan gevers en geefsters, maar zeker ook aan de collectanten die meegeholpen hebben dit mooie bedrag te bereiken. Bejaardenmididag Ned. Chr. Vrou wenbond. Op dinsdag 16 nov. a.s. no digt de N.C.V.B. afd. Middelharnis- Sommelsdijk de bejaarden uit naar Jeugdhaven Kerkepad 7 te komen. De ze middag vangt als gewoonlijk om half 3 precies aan. Allen zeer hartelijk wel kom. Voor eventueel vervoer kunt U zich wenden tot de volgende adressen: Middelharnis: Mej. de Boer, Secr. Nijghstraat 1, tel. 2671; mevr. Peeman, Marietjespad 49, tel. 2070; mevr. de Wilde, Voorstraat 18, tel. 2388; mevr. Westdijk, Donkereweg, tel. 2499; mevr. Passchier, Pr. Bernhardlaan 23, telef. 2147. Sommelsdijk: Mevr. Kommers, Ds. Montijnstraat 28, tel. 2818, Ned. Chr. VrouwenbOTid. Uitnodiging tot het bijwonen van een vergadering op donderdag 18 november 1965 in „Jeugdhaven", Kerkepad 7, Middelhar nis. Aanvang des avonds half acht. Spreker: dhr,. D. Barendrecht van Rotterdam. Onderwerp: Het wezen van het communisme. Komt allen! DIRKSLAND Been gebroken. Tijdens zijn werk zaamheden in Den Haag kwam de heer C. van Es te vallen waardoor hij zijn been brak. Na in het ziekenhuis te Den Haag voorlopig te zijn geholpen, werd van Es per ziekenwagen naar Dirks land in het ziekenhuis gebracht. Zangavond. De zangvereniging Oefe ning hoopt op 19 november a.s. een zangavond te geven o.l.v. de heer H. Wielaard met medewerking van de ver enigingen van Nieuwe Tonge en Her kingen in gebouw Onder de Wiek. Aan vang kwart voor acht. Toegang vrij. De komende vergaderingen zullen met ingang van maandagavond a.s. te 20.15 uur aanvangen in het vergaderlokaal der Ger. Gem. Maandag zal de heer G. C. Vreugdenhil spreken over het on derwerp: „Zondagsrust en Zondags heiliging". STELLENDAM Opbrengst collecte. De collecte voor het Prinses Beatrix Polio Fonds bracht f 133,44 op. Jeugd Rode Kruis. A.s. maandag 15 nov. sav. van 78 uur zal er weer een aanvang worden gemaakt met een Jeugd E.H.B.O. cursus. Jongens en meisjes vanaf 12 t.m. 15 jaar, wij verwachten jullie dus a.s. maandag in 't Haegse Huus. De theore tische en praktische lessen worden ge- gegeven door-dhr. en- rnevr. F., van Oostenbrugge-W andemaker. Burgerlijke Stand over de maand oktober 1965. Geboren: Maatje Jacoba, dochter van Ml. A. Boshoven en M. Me lissant; Bastiaan, zoon van J. de Blok en N. Grinwis; Cornells Louis, zoon van R. C. van der Linde en J. van Lenten; Henriëtte Elise Catoline, dochter van M. M. Kievit en A. J. ten Napel; Pie- ternella, dochter van C. A. van den Nieuwendijk en K. van der Klooster. Huwelijksaangiften: Jacob Westdijk, oud 25 jaar en Janna Maria van den Nieuwendijk, oud 20 jaar; Jan v. Dam, oud 64 jaar en Elisabeth Johanna Dalm, oud 53 jaar; Hendrik Cornells van Es, oud 21 jaar en Sietske van Eeken, oud 26 jaar. Huwelijken: Willem Abraham Gebuis, oud 20 jaar en Kommertje Leuntje Heekman, oud 19 jaar; Jacob Westdijk, oud 25 jaar en Janna Maria van den Nieuendijk, oud 20 jaar. Vertrokken: W. Bakelaar en echtge note naar Barendrecht; A. K. Kievit naar Herkingen; J. L. Woudstra naar Leidschendam; B. van Seters naar Rot terdam. OUDDORP Burgerlijke Stand over de maand oktober 1965. Geboren: Jansje Maar- tje, dochter van J. Aleman en J. M. van Splunder; Leendert, zoon van W. Breen en J. Tanis; Cornelia, dochter van J. D. Schans en L. van der Bok; Gillis Johannes, zoon van C. Stroo en S. Jakobsen; Elizabeth Daniëlla, doch ter van S. J. Voortman en M, de Ronde; Cornells, zoon van W. Tanis en J. Flik- weert; Janke Minnes Jannetje Hilda, dochter van H. E. van den Broek en J. de Mooij; Klasine Neeltje, dochter van K. K. Tanis en L. Tanis. Overleden: Klaartje Breen, onge huwd, oud 75 jaar; Kommer Tanis, on gehuwd, oud 76 jaar; Geert van Dijken, ongehuwd, oud 23 jaar. Overleden te Dirksland: Jan Tanis, ongehuwd, oud 72 jaar. Gehuwd: C. de Jong, 23 jaar en C. J. Sandifort, 20 jaar; J. H. Tanis, 19 jaar en E. Voogd, 18 jaar. Ondertrouwd: J. M. de Jong, 20 jaar, en G. K. Meijer, 17 jaar; G. van den Nieuwendijk, 22 jaar en K. Akershoek, 21 jaar. Ingekomen: J. J. Lodder van Dord recht; D. Kuus van Zeist; C. Moerkerk- Breeman van Sommelsdijk; L. F. Schal- ker van Rotterdam. Vertrokken: H. Boshoven naar Her kingen; C. M. Tanis naar Amstelveen; Mk G. J. Zalmé naar Haarlem; G. L. van der Linde naar Hilversum; J. Voogd naar Hilversum; I. A. Salome en gezin naar Oosterhesselen. DEN BOMMEL Verg. Chr. Vrouwenbond. De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. den Bommel hoopt a.s. donderdagavond 18 nov. te 7.30 uur te vergaderen in de consistorie van de Geref. Kerk. Spreker dhr. H. A. van Til, secretaris van het Nederl. Bijbelgenootschap over het onderwerp: „Met Gods Woord door Afrika", ver lucht met dia's. Bezoekers hartelijk welkom. De in 1912 gestichte R.K. Boeren leenbank te Oude Tonge maakt over het gehele eiland goede sier. Begin ok tober ging een keurig verzorgde spaar- aktie-krant de deur uit die werd be zorgd te Achthuizen waar de bank een nevenkantoor heeft en te Oude Tonge. Velen hebben aan de actie gehoor ge geven en het is een sportieve strijd ge worden wie der spaarders de 4 miljoen aan spaargelden vol zou storten. Hem of haar wachtte eeen gratis spaar inlage van f 100,—, Donderdagmiddag kon de voorz. van het bestuur, de heer J. C. de Wit aan mej. P. Ouwens uit Oude Tonge de wel verdiende honderd zilveren guldens aanbieden, een en ander onder het wa kend oog van de kassier dhr. J. Wisse die op het originele idee was gekomen om de munten in de cijfers en letters: „4 miljoen" op te plakken. Dhr. de Wit meende dat mej. Ouwens toch wel een goede neus moet hebben gehad. Spr. wist dat zij als dochter van koopman Ouwens in het zakenleven is opge groeid. Al jong betaalde zij aan de leveran ciers onder wie ook dhr. de Wit, flinke bedragen uit en spr. kon verzekeren dat alles steeds tot op de cent keurig klopte. Dhr, de Wit liet zy^ lukwensen verzegeld gaan van de gulden, een prachtig boeket bloemeti de wens dat zij nog veel op de h, gezien zou worden. '(andpad 32 Gel Het geluk is wel bijzonder met n Ouwens geweest. Het geld dat zij ^a de was bestemd geweest voor nieuwe mantel. Omdat zij nog niet gen kon besloot zij het op de banlj brengen, waar ze i.v.m. zitdagen in i, nevenkantoor de deur tot tweemaal i- sloten vond. De derde keer was goed raak en haar vergeefste rcijj zijn daarmee ruimschoots vergoed. Siici De spaaractie is bijzonder goed slaagd. Toen in sept. het bereiken k de 4 miljoen in zicht kwam, kwam spanning erin. Ook de schooljeugd niet vergeten. Voor hen was er grabbelton vol attracties. Tijdens aktie die enkele dagen duurde boel men 605 inleggers waarvan 35 nieui spaarders. De 3 miljoen werd in t vember 1963 volgemaakt. rAltfILÏ*S-BI VERLOOFD: ANJA VAN er JAAP )irksland, •anjelaan 44 20 noi ,Jddelharnis Iteeneweg 13 leceptie van 41 inder de Wi| ,nd. )ra lil On Op de plaats waar bijna een eeuw geleden blijde kinderen een lied zongen stonden ook donderdagmiddag weer de leerlingen van de Openbare lagere school te Dirksland. Toen bij de inge bruikname van de nieuwe school waar van de eerste steen op 1 april 1867 werd gelegd, nu bij de officiële ingebruik name van de geheel gerestaureerde schoolgebouw. Nadat burgemeester Bos de deur ontsloten had en met eeni groot aantal genodigden de school bin nenging zongen] de in de hal verza melde leerlingenl een vreugdelied. Burg. Bos feliciteerde de kinderen met de prachtige school en las op zijn beurt het lied voor dat 98 jaar geleden ge zongen was. De feestelijke middag vormde het pret tige slot van een twaalf jaar durende strijd die uiteindelijk in het voordeel van het gemeentebestuur werd beslist eö met een vernieuwde Wilhelmina- school werd bekroond. Nadat de genodigden de school had den bezichtigd werden zij in het Ver. gebouw „de Schakel" officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Burg. Bos belichtte hier de lange weg uitge groeid tot een lijdensweg die het ge meentebestuur moest afleggen om tot het huidige resultaat te komen. Gezien in het licht van de huidige mogelijkheden en omstandigheden noemde spreker de restauratie tot vol doening strekkend. Hij toonde het dikke dossier „nieuwbouw Openbare lagere NIEUWE TONGE Gevonden: Snoeischaar voor gladio len. Verloren; Portefeuille met inhoud; Portemonnaie, inhoud f 15,Linker nylon want met bont gevoerd; Linker beige dames handschoen, half gebreid, half kunstleer. OUDE TONGE Verfceerscursus. Het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Oude Tonge, is van plan wederom een verkeers-sleu- telcursus te houden in de komende maanden. Aan het einde van de cursus zullen de deelnemers een examen afleggen, waarbij als men slaagt een certificaat en een speldje of broche wordt uitge reikt. Mede inverband met de toename van het snelverkeer is het van uiterst groot belang dat zeer vele zich in gedrags regels van het verkeer bekwamen. De cursus zal worden gegeven door de Rijkspolitie. Het cursus geld zal bedragen voor leden f 6.voor niet-leden f 7, U kunt zich opgeven bij de sekretaris van de afdeling de heer Ton van Dop, Nieuwstraat 10 te Oude Tonge, ook te lefonisch 01874-298. Laat u zich door de kosten niet weer houden, deze zijn het alleszins waard, en is in ons aller belang gezien het grote aantal verkeersongelukken thans ook op Flakkee, waarbij helaas dodelij ke ongelukken voorkwamen. De handel in galdiolen ontwikkelt zich heel anders dan verleden jaar. Er is een kleiner areaal, maar in tegen stelling tot vorig seizoen een oplopende markt, met een zeer willige handel. Er is een stijgende tandenz in de prijzen van maat 14/op, waarvan het logisch gevolg is, dat de opvolgende maat 12/ 14 op een hoger prijspeil komt. In de prijsnoteringen van Hobako lazen we dat de meeste ongeveer wel de zes gul den hebben bereikt of steken er al wat bovenuit. Nieuw Europa start met onge veer f 10,voor de 14/op en de 12/14 aan de spits. Het gladiolen-handelsseizoen Is nog maar nauwelijks begonnen, dus is dit een goed begin. De lange ii DANKBEl foor de vele nedeleven die| mdervonden, ij den van c ader, behuwd ivergrootvadeil ,ehuwdbroede]| LEENDERT DE GJ letuigen wij Bjke dank. FaJ >irksland, 12 centrumge lakkee. Voor| ensttreding ETTE ij vader en zJ school" welke titel werd gewijzig( „restauratie O. L. School". Al was school dan bijna 100 jaar oud, hij» niet bouwvallig te noemen. Wel wai anders) die er vele gebreken met name aan hyj volledig nisch comfort. De leerlingen -weni f*"-*- Brieven steeds geconfronteerd met een onhyg ureau van di| nische omgeving al kon spreker vee keren dat dit niet van nadelige invli op het onderwijs is geweest. „Doch deze w^elvaartstijd moet de sitra vooral voor het onderwijzend perso» zeer deprimerend zijn geweest" zo vi onderstelde de burgemeester. De hii: die hij aan de leraren bracht werd de aanwezigen met applaus bekraÉ tigd. .angeboden: met aanba| (Ondom in sheel, zeer g^ lelkboer of leer billijke M. POOI ^ijngaardstraJ Tel. (011(1 Reeds in 1953 kwam de school vi nieuwbouw in aanmerking. Verzoel om bouwvolume bleven zonder sue en in 1959 werd de Inspecteur vans onderwijs verzocht de school af te di keuren. In jan. 1960 kwam het beril dat de inspecteur hiertoe geen aanli ding zag en dat restauratie diende worden overwogen. Er mocht niet w dan 50.000,— worden verbouwd en: vele besprekingen kreeg men ven ning de school in etappes te restaiïj ren. In eerste instantie J'ebruikte men 47.000,en nu de school gereed is k( hij ongeveer 150.000,wat zont! slag of stoot werd goedgekeurd. De hoofdaannemer heeft het er gewaagd. Hij heeft gebouwd, gebrol en gemoderniseerd, zonder dat er f| opdrachtgever voor was. Het was groot risico voor hem en daarom w hij donderdagmiddag bij de opening fii tra gehuldigd. Het zit nu goed met geld, maar dat was maar op het fm pert je. „Het is een plan geweest om knop door te hakken", zei burgemeester Bos in het verenigingsgebouw De Set kei tijdens de heropening. Geen wok dat hij trots op het fraaie gebouw HDDELHA. waarvan de fundering eigenlijk all; is gebleven. Het is allemaal even en luchtig en de kinderen zullen er t thuis voelen. Het waren ruime lokal die nog groter aandoen door de flea ge.geschilderde deuren en licht gesa; de muren. De toiletten zijn nu bij elb gebracht in een aan de school gebou de gelegenheid en de gangen zien er zellig uit. De leermiddelen en meubilair als nieuw. De school is honderd jaar draagt de naam „Koningin heimina". Waarschijnlijk, wel zeker, die naam later pas gegeven. Een g» aantal jaren is er gesproken over v; bouwing; er zijn soms harde wcort in de gemeenteraad gevallen en zesji heeft het geduurd aleer men aan bouw kon gaan beginnen en hoe? De voorzitter van de ouderoonwiis de heer T. van Prooijen, tevens ra* lid in Dirksland, zei bijzonder tevreo ppJ.^V-."^'^ te zijn met de resultaten van de 1* ^®^- bouw en zei tevens, zich goed te kuB indenken, dat burgemeester Bos H woedend is geweest, wanneer men verweet, dat de school oud was en 'er maar geen vergunning voor een n:; we kwam. Het is nu allemaal duide geworden en burgemeester Bos t- heel wat dank voor zijn voortvare held in deze bouw in ontvangst fc nen nemen. „Dit was uw stunt. Ai' nog meer stunts weet, willen we graag achter staan," beloofde nu heer van Prooijen, die ook in de nieijj raad waarschijnlijk zitting zal heb, er reeds van te voren zijn medewerr toezei. Notaris De Vries bood de oudercij missie een school-projector aan naW' de ouders. Om een en ander te veP' maken, werd de secretaris van de v eniging van alle zijden enveloppe" de hand gedrukt, er werden blotf aangeboden en men bleef gezellig M' ook in de avonduren, toen de o*] eerst gelegenheid kregen om de sc te bezichtigen, een school waar meesten zelf hebben bezocht en al'j wel ze er de beste herinneringen bewaard hebben, aan niets te herl>'| nen is aan de school van .toen. Bij voldoend rijden wij naar de MILITi Opgave t.r REISBT Middel] Telefoon (O ZOND.; uur ds. K. extra coll. Kerk 10 uu 6 uur ds. nisse. Ch ds. V. d. Mol Ger. Ger Herv. uur ds. H. OMMELSDiJ uur ds. H. H.A. Extra /timeus Diekhuus dl iRKSLANDf N. van Her J. Kesting. voogdij). uur ds. P. J. P. Verkal van Oud bI Herv. Gerd^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2