Hetbezuinigings- iplanvandeV.V.D. Hl ng GOEDKEURINGSWETZIN TWEEDE KAMER F! C. KORTEHEG ZOON IE Meditatie f il BERUmEuhElEn KRUIDER's 38e jaargang Vrijdag 12 november 1965 No. 3436 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verichynt ttveemaal per toeek: dinsdag- en vrydagavond Iple- aand kvol! lend, \t al wel de bury, Volg- Ivoor „Witte klederen" Fruitmaniien en Fruitbakjes „De Fruïtcentrale" [OL °f" WONINGINRICHTING Nieuwe directeur R.H.B.S. benoemd BUITENLAND Nieuw orgel in Geref. kerk te Ouddorp RTIVI-tram rijdt niet meer in Rotterdam IVlinister Suuriioff over het Reijmerswaalplan PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdak Tel. (01870) 26 29. na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 187980 ABONNEBDBNTSPRIJS 2,80 PEB KWARTAAi ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel m-l itie, ist. 5- land Het Kabinet-Cals is met een Miljar dennota gekomen, waarvan de cijfers en record betekenen in onze staatkun- lige geschiedenis. De begroting voor ,965 is met 3 miljard of 20»/o overschre- ien, zodat die voor 1966 is vastgesteld )p 18 miljard. Ondanks diverse maat regelen zoals verhoging van belastingen ;n blokkering van de belastingverlaging ilijft er nog een ongedekt tekort van 1085 miljoen. Dit Kabinet van „sterke" mannen leeft blijkbaar willen laten zien, dat de ninder progressieve regeringen - De Juay en - Marijnen de zaak toch maar ilap hebben aangepakt. Er werd dus 'cen rekenng gehouden met de beschik- Jare „ruimte" n.l. de stijging van het lationale inkomen met netto 4Vi»/o ad jOO miljoen. Daaraan kwam het ka- »lnet, wat de relevante uitgaven betreft ongeveer 1800 m.) nog meer dan 900 m. ekort. Deze regering laat dus elke lorm los en gaat met grote tekorten vrerken met als resultaat: sterk ver melde inflatie. De Tweede Kamer is daarover alles- «halve te spreken. Niet alleen de op positiepartijen (V.V.D. en C.H.U.) maar bok de regeringspartijen hadden heel veel kritiek, de laatste speciaal op dek- ■■;ingsobjecten. Het kabinet was ge dwongen opnieuw zijn begroting te be ien. Het kan er echter niet uitkomen, ip een totaal van 18 miljard ziet het ,echts kans 70 miljoen te bezuinigen! fceruit blijkt duidelijk onwil. Men wil iten koste van alles het voorgestelde uit- ^[avenpeil handhaven. Er kan geen en- ;ele woningwetwoning af, onderwijs ian niets missen, de wegenbouw kan iet getemporiseerd worden, de ontwik- [elingshulp moet na de Amerikaanse jaar verhouding zo ongeveer de hoogste .n van alle landen etc. En zo snellen met een inflatie van S^/o per jaar de lekomst in. De progressiviteit wordt uur t>etaald! Eén partij heeft de moed opgebracht n een concreet plan te ontwerpen om it onverantwoordelijk beleid om te uigen. Het is belichaamd in de Nota- lekes, ingediend door de V.V.D. Wij jn allesbehalve liberaal, maar niette- in hebben we grote eerbied voor de loed, die hieruit spreekt. Want wie wil szuinigen, ontketent altijd een storm ïn protesten. Dat kost immers offers 1 daarvan is men niet gediend. Vader- e Staat moet steeds beter voor ons )rgen en over de vraag, waar het geld mdaan komt, breekt men zich het >ofd niet. Of onze gulden en daar- lee onze welvaart wegsmelt als eeuw voor de zon, is van later zorg. et Lodewijk'^V van Frankrijk schij- n velen te denken, al zeggen ze het et zoals deze verkwistende koning: a ons de zondvloed". Wie dus een rsobering voorstelt, moet tegen een irke stroom oproeien. Dat de V.V.D. heeft aangedurfd en daarmee wel p stuk populariteit zal verspelen, zet- wij op haar credit, et plan is in elkaar gezet door haar e financiële specialisten de heren if. Witteveen, drs. Joekes en mr. Por- :ine met behulp van deskundigen op jdere gebieden uit de hele fractie. Ze jdden naar onze mening gerust nog ier posten erop kunnen zetten, maar de keuze der objecten speelt altijd principieel-politieke richting een 'aar woord mee. Uit de begroting T „Kunsten" was ook wel wat te ha- geweest. Maar goed, ze hebben hun it gedaan. et team is van vier hoofdgedachten egaan. Ten eerste: vermindering die subsidies, die steeds minder dzakelijk worden naarmate de wel- irt stijgt, waaruit volgt, dat het be ls bestaande subsidies af te schaffen gebruiksbelastingen te verhogen. tweede: het beperken van verbor- subsidies zoals kunstmatig laag ouden tarieven bij overheidsdiens- Ten derde: uitgavenstijgingen be- 'ken, waar geen werkelijk aantoon- e uitbreiding of kwaliteitsverbete- '&g van de dienstverlening tegenover sfiat. En ten vierde: temporisering (ver langzaming) van taken, daar er altijd meer wensen zijn dan op een bepaald moment verwezenlijkt kunnen worden. r toepassing van deze beginselen is zeer reëel alternatief (andere moge- eid) geschapen voor een solider jksbegroting. et plan komt tot een totale verbe- ng van de begroting van 1008 mil- dus ruim een miljard n.l. een ver- dering van de uitgaven met 893 m. een verhoging van de middelen (in- sten) met 115 m. In totaal bevat het punten, te verdelen onder de vier engenoemde rubrieken, e zullen ze alle de revue laten pas sen. De meeste spreken voor zichzelf rtraar bij enkele moeten we wat langer stilstaan. Met name het eerste vereist een meer uitvoerige toelichting. Groep I Vermindering of afschaffing subsidies. 1. Versclmlving van 15.000 woningen van de woningwetsector naar de vrije seetor en de subsidie voor reeds ge- IxfSiwde woningwetwoningenl of gesub- siffieerde particuliere woningen halve ren. .©e bedoeling hiervan is dus niet om •hfl totaal van 125.000 woningen voor '1® te verminderen, maar een ver- s^iiving in de categorieën tot stand te b||ngen. Dit zou een bedrag opleveren v# 420 miljoef^ volgens latere schat- Die overwint, die zal bekleed wor den met witte klederen. (Openb. 3 5a) Hoewel niet altijd, is de mens dikwijls reeds kenbaar aan het gewaad dat hij draagt. Kleding en persoonlijkheid han gen niet zelden met elkander samen. Dit geldt zowel van beroepskleding als van civiele kleding. Dit geldt voor de christen, zowel als voor de niet-chris- ten. Onze vaderen hadden een spreek woord dat luidde: „de christen moet kenbaar zijn aan zijn gewaad, gelaat, gepraat en daad." De buitenkant immers, vertolkt wat er van binnen leeft. Ook de Koning der kerk wijst op de ze samenhang in het woord van onze tekst. En het is dan ook van grote be tekenis, dat Christus aan degenen die zich rein zouden toewaren en in de strijd zouden overwinnen, belooft, dat zij eenmaal bekleed zouden worden met witte klederen. Met klederen dus, die hun innerlijke gesteldheid en hun innerlijke gestalte zouden openbaren. Witte klederen! Het is een heerlijke profetie van het wezen der levende kerk, zoals deze zich ééns openbaren zal in de eeuwigheid. Wit is immers de kleur van de hei ligheid. En onwillekeurig denken wij aan de bede van de psalmist: „Ontzon- dig mij met hysop en ik zal rein zijn. Was mij en ik zal witter zijn dan sneeuw." Het is een bede, waarop de Heere a.h.w. zelf het antwoord geeft bij monde van Jesaja: „Al waren uw zonden rood als karmozijn, al waren ze rood als scharlaken. Ik zal ze maken als sneeuw en als witte wol." Hoe moet Gods pelgrim dikwijls tot zijn smart ervaren dat het reiskleed zo vaak bezoedeld en bevlekt is. Zelfs het meer doorgeleide kind des Heeren zal immers van zichzelf moeten getuigen dat er nog maar een beginsel van de nieuwe gehoorzaamheid in hem is. Maar hij weet het ook, dat dit be ginsel zal uitgroeien tot volkomenheid. Er komt een ogenblik, waarop geen onheilige gedachten en geen onreine begeerten de ziel van Gods kind meer bezoedelen zullen en waar zij in het witte kleed der heiligheid eeuwig voor Gods aangezicht zullen vertoeven. Dat is, wanneer dit sterfelijke onsterfelijk heid en dit verderfelijke onverderfelijk- heid zal aandoen. Wanneer het bezoede- de reiskleed verwisseld wordt voor het reine feestkleed. Doch niet alleen van de reinheid is het witte kleed een symbool. Het bete kent ons ook de vreugde. In het oosten (en ook onder ons) was de rouwkleding vervaardigd uit zwarte stof. Was er vreugde, dan werd hieraan uitdrukking gegeven door de witte kleur der kleding. Denkt u maar aan de bruidskleding. En wanneer de wijze Prediker op roept tot vreugde bedrijven, dan raadt hij aan: „Laat uw klederen ten alle tijde wit zijn en laat op uw hoofd geen olie ontbreken." Dit leven (waarvan ons doopsformu- lier zegt, dat het een gestadige dood is) kent zo vaak droefheid en rouw. Er is geen huis of het heeft zijn kruis te dragen. In de hemel der heerlijkheid echter wordt geen rouw meer gekend. Zij zul len daar wegvlieden, zo zegt ons het Woord. Het is daar alles eeuwige vreugde! Het vrome volk in U verheugd, zal huppelen van zielevreugd, als zij hun wens verkrijgen. Daar is het zwarte kleed van rouw over het levensleed en bovenal van rouw over de zonde, voorgoed afgelegd en wordt enkel het blinkend witte feestkleed van de bruiloft des Lams ge dragen. Wit is ook de kleur van de heerlijk heid wanneer de Heere Jezus tijdens zijn omwandellng op aarde een ogenblik de hemelse heerlijkheid aandoet als een kleed op de Tabor, dan lezen we dat zijn klederen 'glinsterden als het licht. En wanneer de grijze ziener op Pat mos de verheerlijkte koning der kerk in Zijn overwinning aanschouwt, dan ziet hij Hem, rijdend op een wit paard. Zo zal Gods kind, hier op aarde ge rechtvaardigd en geheiligd ook eens verheerlijkt worden en dan met witte klederen bekleed. Neen niet om eigen verdienste, maar gewassen door het bloed des Lams. En danGelijk een duif door 't zilverwit, En 't goud dat op haar veêd'ren zit, zullen zij in hun schoonheid pralen. Dirksland. C. J. Kesting. ting 480 m. op jaarbasis. Min. Bogaers bracht al direct bij interruptie hierte gen in, dat het slechts ruim 100 m. zou zijn voor 1966, omdat dit niet dadelijk zou kunnen doorwerken. De heer Joe kes meende echter, dat dit ook geldt voor menige post op de Rijksbegroting, dus dat hij hetzelfde mag doen, wat de regering doet. Wij zijn het met dit voorstel hart grondig eens. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij er al jaren op hebben aangedrongen het woningwetcontingent drastisch te verlagen. De huidige wo ningbouw beantwoordt helemaal niet aan de gedifferentieerde vraag als ge volg van de stijgende welvaart, zoals die zich b.v. ook bij de kleding voordoet Van 1962 tot 1966 is de woningwetbouw opgevoerd van 35.000 tot 60.000. De z.g. „sociale" bouw is het troetelkind van de progressieven en daarom is elk jaar het woningbouwprogramma een echt poli tiek programma. Voor 1966 is het als volgt samengesteld: van de 125.000 (plus 3000 vrijetij ds woningen) zitten er 60.000 (48»/o) in de woningwetsector, 16.250 (IS^/o) zijn gesubsidieerde particuliere huurwoningen, 23.750 (19Vo) eigen wo ningen met kapitaalsbijdrage en 25.000 ongesubsidieerde bouw (20'Vi)). Deze verhouding is fout. De vraag is n.l. heel anders. Er is in de vrije sector (de laatstgenoemde groep) een totaal van 150.000 aanvragen. Men noemt die het „stuwmeer". En dat zijn beslist niet allemaal bunga lows van een ton of alleen dure huizen. Maar er mogen er slechts 25.000 per jaar gebouwd worden. Aangezien tien duizenden gezinnen in een woning zit ten, die ze graag voor een betere zou den willen ruilen en waarvoor ze een hogere huur willen betalen, maar door het kleine contingent geen kans krijgen, wordt de doorstroming tegengehouden- De mensen willen zelf in meerderheid een betere woning dan de gemiddelde woningwetwoning. Dat weet de minis ter ook, maar wat gaat hij u doen? Hij gaat nu weer een nieuwe, duurdere soort woningwetwoning bouwen, dus deze sector nog meer uitbreiden. En het Rijk maar subsidiëren. In 1965 kostte de financiering van de woningwetbouw 1393 miljoen en in 1966 zal ze 1721 mil joen kosten, dus weer 300 m. meer. De V.V.D. en wij ook zouden deze in de vrije sector willen brengen. Min. Cals zegt nu, dat dit niet kan vanwege de krapte op de kapitaalmarkt, zodat we dan het totaal van 125.000 niet zou den halen. Dit is o.i. nog niet bewezen. Inderdaad is het wel zo, dat de 60.000 w.w.w. financieel veilig zijn gesteld, maar hoe? Via de Rijksbegroting, dus uit de belastingen, die wij allen opbren gen, zodat wij de huur moeten meebe talen van mensen, die zelf genoeg ver dienen om de totale huur op te bren- Speciaal in het opmaxen van B. V. d. YEEB Telefoon 2682 WestdQk ^6 MIDDEL.HARNIS llllllllllllllllllllil IICI.MlIllKUr.ll o L' PfrtP-JÊttirJ met heel veel ruimte Oostdijk 53-61 Sommjelsdyk IVUDDELHARNIS De heer A. G. Castermans, thans ad junct directeur van de R.H.B.S. en de M.M.S. te Den Briel is per 1 jan. 1966 benoemd tot directeur van de R.H.B.S. en de Handelsavondschool te Middel- harnis. De heer Castermans werd op 1 jan. 1954 benoemd tot leraar in de Engelse taal en letterkunde aan de Brielse H.B.S.; op 1 jan. 1960 volgde de benoe ming tot adjunct directeur van deze onderwijsinrichting. De heer Caster mans is 39 jaar, hij volgt de heer T. P. Hut op die naar Utrecht vertrekt. gen, want zulken zitten er bij duizenden in een w.w.w. Dit is een wantoestand en heeft met „sociale" gevoelens niets te maken. Verschillende Kamerleden o.a. dhr. Roolvink hebben hierop gewezen. Maar het systeem gaat door. Volgens mededeling van één hunner zou de ge middelde huur van een w.w.w. 24 gld. per week bedragen, maar door de ex ploitatiesubsidie wordt ze op 20 gld. ge bracht. Er is dus gemiddeld per woning en per week 4 gld. huursubsidie. Daar om staat er op de Rijksbegroting 1966 een post van 218 miljoen voor deze huursubsidies! Een aanmerkelijk deel hiervan heeft niets met „sociale" zaken te maken. Door de naoorlogse regeringspolitiek is ons volk gewoon geraakt aan een te laag huurpeil. Een woning is een aller eerste levensbehoefte en daarvoor moet zeker en zevende van het bruto-loon worden uitgetrokken. In plaats van in deze richting te werken, gaat onze re gering op de oude voet door. Het voor stel van de V.V.D. wil dit beleid ombui gen. De heer G. M. Nederhorst fractievoorzitter van de P.v.d.A. zet het standpunt van zijn fractie uiteen Op de achter- grod de K.V.P.-fractie. Indonesië Wat er in Indonesië is gebeurd en nog zal gebeuren, ligt voor een groot deel in het duister. Om met het laatste te beginnen, er doen allerlei geruchten en gissingen de ronde. Zo wordt voor speld dat de communistische partij, de P.K.I., zal worden verboden. De rege ring zou een ontwerpbesluit gereed hebben liggen, dat aan het bestaan van de PKI een eind kan maken. Volgens sommige waarnemers echter zou de regering Soekarno tot deze stap hebben moeten dwingen. Anderen gaan nog verder en beweren dat de presi dent zich met hand en tand tegen een dergelijk ontwerp verzet. Op Midden-Java wordt jacht ge maakt op de kopstukken van de com munistische partij, maar daaraan schij nen de communisten zelf mee te doen, om door middel van deze schijnverto ningen een nieuwe organisatie van de partij mogelijk te maken en zo de lei der van de partij Aidit, voor arrestatie te vrijwaren. Intussen is er in het kabinet heftig gediscussieerd over een verbod van de communistische partij en over de be trekkingen tussen Indonesië en commu nistisch China. Ook daaruit leidt men af dat er meningsverschillen bestaan tussen Soekarno en de meerderheid van zijn kabinet. Het zou hem erom te doen zijn door middel van deze langdradige besprekingen tijd te winnen. Ook de figuur van Soebandrio, vice-premier en minister van buitenlandse zaken, blijkt omstreden te zijn. De laatste tijd is herhaaldelijk aangedrongen op zijn ont slag, omdat hij de goede betrekkingen met China wil handhaven, en daardoor verdacht wordt van rode sympathieën. Hoe langer hoe meer wordt in diplo matieke kringen de goede trouw van Soekarno in twijfel getrokken, en deze is er tot nog toe niet in geslaagd, zich van deze verdenking te bevrijden. Er schijnt verschil te zijn tussen datgene wat hij moet doen en wat hij graag zou willen doen. Nu eens verklaart hij dat men de communisten niet van zich moet afstoten. Dan weer moet hij mee werken aan een verbod voor de com munistische partij. Personlijk lijkt hij minister Soebrandio te willen behou den (hij noemde hem onlangs „een zeer bekwaam man"), maar soms lijkt hij te zullen bezwijken voor de oppositie die zijn aftreden heeft geëist. Dat alles wijst op een labiele houding van de president. Wanneer we nu terugdenken aan de dagen van de opstand, begin oktober, dan wordt de verdenking tegen Soekar no nog zwaarder. Het staat wel vast dat kolonel Oentoeng, die op 1 oktober naar de macht greep, niet een gewone ontevreden officier was, maar de leider van een georganiseerd complot. De opzet is mislukt, maar hoe stond Soe karno tegenover deze plannen, die een soort volksrepubliek moesten bewerken zoals in China? Soekarno bevond zich tijdens de staatsgreep in het hoofdkwartier van de luchtmacht samen met de leider van de communistische partij, Aidit. Wat hij daar deed, weet niemand, maar wat daar gebeurd is, weet ieder: Daar zijn zes generaals vermoord. Bovendien zijn de opstandelingen, toen de staats greep was mislukt, naar hetzelfde hoofdkwartier gevlucht. Dat alles wijst erop dat Soekarno méér met de op stand te maken heeft gehad dan hij wil doen voorkomen. Uiterlijk vaart hij een anti-commuinistische koers, maar op grond van deze gegevens moet die koers lijnrecht tegen zijn eigen koers ingaan. Rhodesië Vlak nadat vorige week de mildere houding van Rhodesië was bekend ge worden, is voor het hele land de nood toestand afgekondigd. Hoewel deze maatregel volkomen in strijd was met de toenadering tot Engeland, toonde de Britse regering zich niet erg verrast. Men wilde de afkondiging van de nood toestand, die overigens niet nodig was, zien als een poging van premier Smith om de extremistische vleugel van zijn partij tot rust te brengen en niet als de laatste stap voor een eventuele on afhankelijkheidsverklaring. Wel heeft Smith de Britse voorwaarden voor de instelling van een „koninklijke commis sie" verworpen, omdat hij meent dat Wilson daarmee de deur voor verdere onderhandelingen voorgoed heeft ge sloten." Tegen dat laatste heeft premier Wil son zich verzet. Hij heeft een voorstel gedaan, om met premier Smith een nieuw gesprek over de onafhankelijk- heidskwestie te voeren op „neutraal" terrein, bijvoorbeeld op Malta. Ook heeft hij de opperrechter van Rhode sië, Sir Hugh Beadle uitgenodigd naar Londen te komen om een dergelijke bespreking voor te bereiden. Diploma ten zijn van mening dat Wilson op de ze manier zijn tegenspeler Smith zo lang mogelijk aan te praat wil houden met telkens nieuwe voorstellen. Ze vre zen echter dat hij daarmee op de duur toch geen succes zal hebben, want de kloof tussen premier Smith en de Brit se regering is niet te overbruggen. Dat stond al vast na het mislukken van de besprekingen in Londen en sindsdien zijn de standpunten niet nader tot el kaar gekomen. Frcunkrijk President de GauUe heeft het Franse volk gevraagd, hem op 5 december op nieuw „openhartig en massaal" tot pre sident te kiezen. Het woord „candi- daat" sprak hij niet uit, dat ligt ver beneden zijn waardigheid, maar hij for muleerde het zó, dat hij „zich gereed houdt om de opgedragen taak voort te zetten." In deze redevoering gaf De GauUe weer blijk van zijn afkeer van politie ke partijen, die hij ziet als organisaties die de ineenstorting van Frankrijk zul len bewerken. Inderdaad is De Gaulle in 1958 aan het bewind gekomen dank zij de zwakheid en het onderlinge ge krakeel van de partijen. Deze politieke strubbelingen, waarom Frankrijk steeds berucht was, hebben hem de weg van de dictator opgedreven. Maar het is wel de vraag of deze weg niet ergens dood loopt, of misschien al doodgelopen is. Want het Frankrijk dat De Gaulle voor ogen heeft, is Frankrijk niet, dat is het ideale Frankrijk, onafhankelijk van an dere landen en toonaangevend voor de rest van Europa. Wanneer De Gaulle nog zeven jaar aan het bewind moet blijven, zal de ontnuchtering groot zijn. Dan ontstaat er bij zijn dood of na zijn aftreden een politieke chaos als nooit tevoren. Op vrijdag 19 november a.s. wordt het nieuwe orgel door de orgelbouwer Ernst Leeflang te Apeldoorn en door de orgelcommissie van de Ned. Herv. kerk, die toezicht op de bouw had, aan de kerkeraad overgedragen. Dit heeft plaats in een speciale dienst. Het aan- vangsuur is ons nog niet bekend. ---------O--------- MIDDELHARNIS Sprekers Staatk. Geref. Party. Heden vrijdagavod zal voor de s.g.p. afd: Mid- harnis-Sommelsdijk Ds. J. v. d. Haar, Ned. Herv. predt. te St. Maar tensdijk in het kerkgebouw der Ger. Gem. een spreekbeurt vervullen. De heer C. J. Kesting te Dirksland zal de spreker inleiden. Deze openbare bijeen komst vangt aan heden 7.30 uur. De R.T.M, heeft deze week voor de laatste maal vanaf Rotterdam-Zuid ge reden; R.T.M. autobussen hebben deze taak overgenomen. Er rijden nu alleen nog maar trams tussen Hellevoetsluis en Spijkenisse tot tijd en wijle, dat ook deze trammetjes van de rails zullen verdwijnen. „De moordenaar", zoals de R.T.M.- tram smalend door de Rotterdammers werd genoemd, is dus voor goed uit het stadsbeeld verdwenen. VOOR BETER f^ 1^^ v^—r", NflflR DE MIDDELHRPNIS-TEL:23Z8 Geen prioriteit als derde havengebied In de vorige week gehouden verga dering van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de tweede kamer heeft de minister van verkeer en waterstaat de heer J. G. Suurhoff mededelingen gedaan over het Reij merswaalplan, opgesteld door de Com missie Verbetering Westerscheldebek- ken, dat voorziet in de aanleg van een haven- en industriecomplex ter hoog te van het Verdronken Land van Zuid- Beveland. De minister gaf toe de mogelijkheden die het plan biedt voor de verdere in dustriële ontplooiing van Zuid-West Nederland te onderkennen, doch er zijn, naar de bewindsman opmerkte, „nog andere belangrijke gebieden." Rijkswaterstaat De enige concessie waartoe hij be reid bleek was het laten meewerken van de Rijkswaterstaat aan de voorbe reidingen van het Reijmerswaalplan, hetgeen voor Zeeland overigens geen nieuw geluid betekent. De Commissie Verbetering Wester- scheldebekken, ingesteld in 1962, had in het Reijmerswaalplan (dat wij in twee artikelen reeds uitvoerig hebben be licht) voorgesteld dat met de uitvoe ring van het plan een begin zou wor den gemaakt na de afsluiting van de Oosterschelde (in 1978), doch door de afwijzende houding van minister Suur hoff wordt deze mogelijkheid twijfel achtig geacht. Andere mededelingen In de commissievergadering deed mi nister Suurhoff tevens mededelingen over het Kreekrakplan en de vestiging van een getijencentrale in de Ooster schelde. Ten aanzien van het Kreekrak plan merkte de heer Suurhoff op dat volgend jaar zal worden begonnen met de aanleg van een werkhaven en een bouwput voor de aanleg van de Kreek- kraksluizen, een belangrijk onderdeel van het Schelde-Rijnproject. De minister acht de vestiging van een getijencentrale in de Oosterschelde noodzakelijk noch gewenst, al gaf hij wel toe dat er over dit punt momen teel nog contact is met de Prov. Zeeuw se Elec. Maatschappij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1