Zeeuwse Zendingsdag Geref. Gemeenten nuizenil bezoekers op 14 e Toogavond te Middelharnis H Wim V. d. Mast, oud-leerling lanil bouwschool - maakt snel carrière Openb verkop^ publiek verkop Zendingsvrucht De drie grote gemeenten in Nederland in financiële crisis k Optreden van het Bartimeüs-koor werd zeer gewaardeerd Nieuws uit Zeeland Nood in Nigeriaanse volk A.s. dinsdag voor twee dagen melk Diekiiuusnieuws Kapitein-echtpaar 25 jaar getrouwd Sciiouweii-Duiveiand [erefor We Accor IGEZO Bladz. 2 ÏILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 12 november ^htens art 1 irissen t- 'te Waterin tisseeuw te G voornemens ag 25 nov. 19 donderda v,ii afslag, t om 2.30 u School te Jet recreatie ^enaaniidi „3o gen te Ouddo 3osterweg, dorp, sectie 874 1349 en groot 7.60.73 Een oud boer gen nabij het nde, thans irische beste- Gem. Ouddo irs 488, 489, en groot 64.40 sub 1 genoe telijk verhuu- V van zomer „iet verhuur erhuisjes, kamp idplaats voor ■uimte voor h meer zomer' ter- en elect' Voor een tot tweemaal toe vrijwel geheel gevuld kerkgebouw werd te Yerseke de 4e Zeeuwse zendingsdag der Geref. Gemeenten georganiseerd op za terdag 6 november j.I. Vanuit velerlei verschillende gezichts punten werd het zendingswerlc op uiterst boeiende, wijze naar voren ge bracht door de vele sprekers, Eén punt kwam wel heel duidelijk tot uitdrukking, nl. de bijzonder grote nood die er op geestelijk en medisch terrein heerst op de zendingsvelden in W. Irian en Nigeria. Daarom ook wer den keer op keer de jongeren dringend opgewekt zich aan te melden en te gaan studeren in het bijzonder vor een me dische taak op de zendingsvelden. Ds. A. Elshout die de middagvergade ring leidde bepaalde zijn gehoor bij E;om. 10. Uitgaande van het schriftge deelte wees spreker op het wonder van de verkondiging van Gods Woord, dat gesteund moet worden door het werk van God de Heilige Geest en gepredikt aan alle creaturen. Het is de laatste ure, gezien ook het feit dat de inlandse volkeren europese zendelingen veelal niet meer willen toelaten, laat ons daar om de handen ineen slaan. Sprekende over het eigen zendings werk wees ds. Elshout op de grote spanningen waarin ds. Kuyt verkeert. De bevolking van Abenéro tracht zich met alle middelen te ontworstelen aan het Woord, want ze begrijpen dat als het waar is wat ds. Kuyt hen verteld, hun hele leven een misleiding is. Thans is ds. Kuyt, met ups en downs, een schoolklasje begonnen. Langzaam maar zeker komt er toenadering, mede ook door de geboorte van de baby, waar voor grote belangstelling bestaat. In Nigeria wordt ook hard gewerkt. De heer ten Voorde houdt in een neder zetting 's zondags evangelisatiesamen komsten. Het aantal toehoorders was de eerste keer 19 en is gestegen tot 98 personen. De zusters Sonnevelt en van Rossum hebben het zeer druk. De bouw van de kliniek vordert aardig en zal D.V. in februari geopend worden. De ambulance-wagen is onderweg. Zendingsdeputaten hebben weer 2 verpleegsters aangetroffen voor het werk aldaar, nl. de zusters Commelin uit Veere en zr. Oossen uit Zwijndrecht. Laten we ook deze dag onze arbeiders en arbeidsters gedenken en opdragen in het gebed opdat er nog velen moch ten komen die de Naam des Heeren aanroepen en zalig worden, aldus be ëindigde ds. Elshout zijn toespraak. „De zekere zendingsvrucht" was het thema waarover ds. P. Blok hierna sprak. Op de hem eigen wijze schil derde spreker het tafereel van de ge bonden zendeling Paulus die getuigde van de zekere zendingsvrucht, om de ogen te openen van het blinde heiden dom vertegenwoordigt in Festus en het blinde jodendom in Agrippa. „God kan, God zal blinde heidenen de ogen openen." Wij zijn zo gauw ge neigd de eerste maanden reeds te wach ten op de oogst. Ach, laten we niet kij ken naar wonderbomen. Daar heeft de kerk zich al zo dikwijls op verkeken. Laten we maar steunen op de beloften die God aan Zijn arbeiders geeft, zoals hier vermeld wordt. Zeeuwse zendingsvrienden. God gaf opdracht tot de zending, maar de kerk heeft ook de belofte dat die arbeid vruchten zal voortbrengen, want het is Paulus die plant, Apollos die nat maakt maar God zal de wasdom geven. Het hoofd der school te Yerseke, de heer den Breejen, vertelde hierna on der de titel „Jezus 'is tóch Overwin naar" een verhaal speciaal bestemd voor de kleintjes. Ademloos hebben ze ge luisterd naar het verhaal van Noewoeng die nergens bang voor was en opge hitst door het dorpshoofd en de tover- priester, de blanke zendeling zou gaan doden. Toen echter leerde Noewoeng de angst kennen, een angst die hem be lette zijn daad te verrichten, maar hem tevens leerde dat hij zelf dood lag in misdaden en zonden. Weer een heel ander aspect van het zendingswerk werd behandeld door ds. A. Hoogerland van Werkendam. Zijn thema was „VERWACHTEN" n.a.v. Jak. 5 7, 8. Via het beeld van de landman, die nadat hij het land bewerkt en ingezaaid heeft moet WACHTEN tot het wortel schiet, kwam spreker tot het werk der zending. De landman gaat niet de dag nadat hij gezaaid heeft kijken of het zaad reeds opkomt, dat is nutteloos. Eerst moet het zaad natgemaakt wor den door de dauw en regen des he mels. Ja, tussen de vroege en spade regen kunnen er vele tegenspoeden ko men, ook bij het zendingswerk, maar. de vrucht ervan zal ruisen gelijk de Libanon. Het is echter een moeilijk werk niet alleen lankmoedig maar ook werkzaam te wachten. De landman zal biddende bezig zijn en zoekende naar het ont kiemende zaad, het onkruid uitroeien de. Soms zal hij zich vergissen, den kende dat het zaad ontkiemt maar het is onkruid. Hij zal echter ook hopend verwach ten, want al Gods lievelingen zullen binnengebracht worden. Zendingsvrienden, aldus besloot spre ker, „Versterkt uw harten, want de toekomst des Heeren genaakt." Als slotzang van deze middagsamen komst werd Ps. 130 3 gezongen. „Wij vragen niet om uw gaven al leen. Het allergrootste is de warmte van uw hart, anders mist de arbeid de zen ding de Wortel," aldus opende ds. L. Huisman de avondvergadering. Aan de hand van vele praktijkvoor beelden, schilderde spreker de grote nood van het Nigeriaanse volk. Door de snelle uitbouw van de ha vensteden trekken deze velden duizen den uit het binnenland die echter, los van hun stamverband en zeden, zonder werk, in de allerafgrijselijkste wantoe standen komen te verkeren. Waar heel Nigeria op haar 36 mil joen inwoners slechts 800 artsen telt zult U de grote nood van dit land be grijpen. Zendingsdeputaten ontvangen, nood kreten van onze verpleegsters. „We verwachten weinig hulp. Is er dan geen vroedvrouw, geen arts, geen verpleeg ster meer in Nederland die dit werk wil doen?" aldus één der brieven. Daarom komen we met een dringende oproep tot U: „Wie volgt er een. ver pleegsters of artsen opleiding?" Meldt U aan voor dit werk bij de deputaten. Anderen zijn reeds eeuwen bezig, wij nog slechts enkele jaren, laten we dan ook alles doen wat nodig is. Ds. Arink die als zendeling in de buurt van ds. Kuyt gewerkt heeft is thans terug en vertelde, aldus ds. Huis man, over de prestaties die daar ver richt worden. Alleen al de aanwezig heid van ds. Kuyt en zijn vrouw, tus sen mensen die in het stenen tijdperk leven is een prestatie, laat staan zijn werk. Laten we bidden dat God de deur daar openen zal. Kom denkt eraan, vrienden in Zee land, dat zij zich gesteund weten door ons, aldus besloot spreker zijn toe spraak die hij beschouwde als een op roep. „Een dynamische liefde voor de hei denen" ontstaat daar waar men de liefde zelf heeft leren kennen, aldus ds. Karens n.a.v. 2 Cor. 5 14. Zonder wor tel kan niets bestaan, de wortel voor de zendingsarbeid is de liefde. Die lief de heeft Paulus ervaren, deed hem zin gen in de gevangenis. Die liefde be waart de zendingsarbeiders voor moe deloosheid en voor inzinkingen. Mocht de liefde voor Christus door wedergeboorte ons drijven tot het zen dingswerk. Laten we onszelf daartoe nauwkeurig onderzoeken. Kennen we die liefde, dan kunnen we ook het zendingswerk, gerust aan de Heere overlaten. Aan de hand van een aantal citaten uit brieven van Zr. v. Rossum toonde ons ds. Karens nog eens de grote nood zaak van de uitbreiding van het zen dingswerk. Vanwege de verstreken tijd sprak ds. C. V. d. Poel een kort slotwoord n.a.v. Jesaja 11 10. „De Heere moge alle woorden, deze dag gesproken, hei ligen aan ons aller hart, aldus spreker, waarna hij nog enkele verzen liet zin gen uit Ps. 87. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De Saneringscommissie der Melkhan- del te Middelharnis-Sommelsdijk deelt u hierbij het correspondentieadres van de Vertrouwensraad mede. Het is mevr. E, L. Kommers-Verschoorte de la Hous- saye, Ds. Montijnstraat 28, Sommels- dijk. Deze Vertrouwensraad treedt zo no dig bemiddelend op bij eventuele klachten, betreffende de melkbezor- ging. Tevens maken wij bekend dat dinsdag 16 november a.s. voor twee dagen melk en melkprodukten zal wor den bezorgd in verband met de dankdag voor het gewas, welke woensdag 17 november a.s. gehouden zal worden. Club meisjes van 10-^14 jaar Voor de „allerlei-club" voor meisjes die eerst was geplaatst op woensdag avond is intussen een andere oplossing gevonden. De meisjes worden in het vervolg verwacht op vrijdagavond van 6.30—7.30 uur. Dit betreft dus niet de meisjes van het kamp maar geheel nieuwe leden. De groep is nog open voor iedereen en zij die willen komen kunnen vanavond reeds terecht. B ejaardenw erk. Het bejaardenwerk is in volle gang. Zo zijn er inmiddels twee extra be jaardenmiddagen gehouden. De tweede middag is deze week gehouden en het was een groot succes. Het zal heel veel mensen ongetwijfeld lang bijblijven. Met groot genoegen zien we reeds uit naar het programma dat in januari zal worden gegeven. Wat dat precies zijn zal komt t.z.t. nog wel in de verschil lende kranten te staan. Ruilbeurs. Wat is het gezellig om in de voorra den te snuffelen. Vooral wanneer het een beetje druilerig weer is betekend dit zo'n gezellige afwisseling. Nogmaals willen we er nog eens naar vragen aan hen die vogelplaatjes over heeft deze aan de ruilbeurs te willen geven. Er zijn heel veel anderen weer mee geholpen. Morgen om 2 uur is de deur van het Diekhuus weer open voor alle verzame laars. Entree vrij. Ieder welkom. Deze maand concours. De datum waarop het volgende mu ziekconcours wordit gehouden maken we zo spoedig mogelijk bekend. De voor bereidingen zijn in volle gang en zo te horen wordt het wel weer de moeite waard. Berichten hierover volgen ver moedelijk volgende week. De kaarten- worden circa een week te voren ver kocht. Inlichtingen voor deelname bij de heer Verdonk. Bereikbaar via Diek huus op maandag, woensdag en vrijdag avond. Pitrieten. Dinsdag 16 nov. is er weer gelegen heid voor pitrieten o.l.v. dhr. Blok. MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand oktober 1965. Ingekomen: A. Verolme van Au stralië. J. C. Erkelens van Dirksland. J. Koert van Herkingen. J. Franken en gezin van Rotterdam. P. A. Visbeen van Dirksland. G. van Hemert en gezin van Rotterdam. J. Coolbergen-de Waal van Den Bommel. J. L. Timmer van Nieu we Tonge. M. van der Veer van Som- melsdijk. C. A. van der Veer-Joppe van Zuidland. K. de Groot van Ede. P. de Gast en gezin van Herkingen. B. Bake- laar van Rotterdam. T. D. Kooij van Nieuwveen. G. J. van Hemmen van Ammerzoden. Vertrokken: A. J. Boeter naar Dord recht. K. Meijs-Verolme naar Dord recht. J. Jordaan naar 's Gravenhage. D. J. Lodder-de Blok naar Den Bom mel. T. M. Bos naar Oostzaan. L. Schel- levis en echtgenote naar Spijkenisse. A. P. Bund naar Leiden. A. D. Lokker- Hage naar Oude Tonge. M. Koster naar Eindhoven. C. van Delft en gezin naar Rotterdam. L. Struik naar Ooltgens- plaat. Geboren: Cornelis, zoon van H. Kor net en J. C. van der Slik. Hendrik Kornelis, zoon van P. Dubbeld en J. N. Groen. Maria Adriana, dochter van N. V. d. Berg en T. Vroegindeweij. Ja cob, zoon van A. Verhage en D. van der Waal. Leendert Jan, zoon van J. Vroeg indeweij en J. C. Koole. Pieter, zoon van T. Looij en A. Robijn. Adriana Maria Huibertina, dochter van A. de Visser en J. J. H. de Waal. Overleden: D. van der Jagt-Ver- schoor, 74 jaar. H. van Heest, 83 jaar. Huwelijken: G. Lodder, 25 jaar en D. J. de Blok, 24 jaar. J. van der Groef, 19 jaar en H. Jordaan, 17 jaar. W. Lok ker, 63 jaar en A. D. Hage, 56 jaar. P. A. Visbeen, 27 jaar en M. C. van Slie- drecht, 24 jaar. OUDE TONGE Geslaagd. Onze dorpsgenoot dhr. A. Hagens Jz., slaagde dinsdag j.I. op het Sport fondsenbad te Haarlem, als zwem onderwijzer K.N.Z.B. Opbrengst collecte. De gehouden huis aan huis collecte voor de Honger actie, heeft opgebracht de som van f 1750,—. Dankdag. Op woensdag 17 nov. a.s. des nam. 7.30 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk een dankdag gehouden wor den, in deze dienst hoopt ds. A. Jon kers voor te gaan, er zal dan oogstcol- lecte gehouden worden. Bazar. De sportvereniging D.B.G.C. zal op 18, 19 en nov. a.s. een grote bazar organiseren, in een grote tent op het kaaiplein. Bezoek van Sint-Nicolaas en zijn knechten. Op zaterdag 20 nov. a.s. des nam. 2.30 uur, zal op verzoek van de Winkeliersvereniging alhier, een bezoek krijgen van de Sint-Nicolaas en zijn Pieten. Dit jaar komt het gezelschap met een boot in de haven aan. Burge meester V. d. Harst en het bestuur van genoemde vereniging, de muziekver. „Vooruit" en Drumband zal hem ver welkomen in de gemeente. Daarna een rondgang door de gemeente. Vogeltentoonstelling. Door de Flak- keese Vogelvereniging zal op 19 en 20 nov. a.s. in het Vereen, gebouw een schikt over een goede ruimte, zodat de vogels overzichtelijk kunnen worden opgesteld. Voor de vogelliefhebbers is er zeer veel te zien op deze tentoon stelling. Ontspanning voor bejaarden. Het „Bejaardencomité" (voorheen comité „Ouden van Dagen") is voornemens in het vervolg elke dinsdagmiddag in het verenigingsgebouw aan de School straat voor de bejaarden een zekere ontspanning te organiseren, o.m. be staande uit biljarten, sjoelen, domino spel, dammen enz. We kunnen spreken van een bejaardensocieteit, waar ieder van harte welkom is, dus zowel dames als heren. Kosten zijn hieraan niet ver bonden. Het bejaardencomité nodigt alle bejaarden boven 65 jaar, ongeacht godsdienstige of polieke overtuiging, tot deze bijeenkomst uit. De start zal reeds aanstaande week zijn. Dan ech ter bij uitzondering niet op dinsdag, maar op maandag 15 november a.s. des nam. 2 uur. Het comité hoopt, dat ve len gehoor zullen geven aan deze uit nodiging. OOLTGENSPLAAT Ria Vos (16) blaasde er dinsdagavond met haar instrument lustig op los. De klok luidde acht uur en in het pikdon ker stond het corps van U.D.I. boven op de Kaai. Alleen de lichtjes, beves tigd aan de uniformpetten, gaven enig schijnsel op de muziek. Dat Ria bijzon der haar best deed zal een ieder be- grijpenals hij weet dat vlak voor de muziek een groot gezelschap stond op gesteld om de serenade aan te horen en deze serenade was speciaal bestemd voor hoor vader en moeder, de heer en mevrouw P. Vos-Vosseberg, die dinsdag 25 jaar waren getrouwd. Op de ark „Peter" was het de gehele dag feest. Veel familie van ver was over gekomen om de bruiloft mee te vieren. De ark zat tjok vol. Niet alleen dat Ria lid is van U.D.I. ging men die avond naar de Kaai, maar ook om de populariteit en de genegenheid waarvoor de familie Vos bekend staat werd deze serenade gebracht. Kapitein Vos is namelijk de man van de veerboot „Prinses Beatrix" die onlangs heeft opgehouden te varen. En omdat er toen eigenlijk geen offici eel afscheid van de „kap" en zijn be manning is genomen en ook omdat hij zoveel voor het publiek (denk aan de 'barre winter van 1962^63) heeft ge daan, was het voor de Plaatse muziek tevens een gerede aanleiding om bij dit zilveren huwelijksfeest eens extra voor de dag te komen. Het eerste nummer werd boven op de dijk geblazen, toen verhuisde men naar het dak van de ark. Men kon er net met z'n allen staan. De voorzitter van U.D.I., de heer R. C. van Putten Czn. sprak enkele har telijk woorden, gevolgd door dirigent. .,De drie grote gemeenten van Neder land staan op het punt onbestuurbaar te worden, doordat ze zich midden in een financiële crisis bevinden. De si tuatie is onhoudbaar geworden." Met deze uitspraak hebben de burgemees ters van Amsterdam, Rotterdam en de waarnemend burgemeester van 's Gra venhage burgemeester Kolfschoten kon wegens ziekte niet aanwezig zijn de begrotingspositie hunner gemeenten aan de orde gesteld op een persconfe rentie in de Haagse Raadzaal aan de Javastraat. Het gezamenlijk tekort voor 1966 van deze drie gemeenten wordt geraamd op f 145.000.000.Rotterdam participeert hierin voor f 67.000.000.—, Amsterdam voor f 63.000.000.—, terwijl het Haagse tekort is geschat op f 14.500.000.— Wan neer men dergelijke bedragen ongedekt moet laten is er zonder mieer sprake van grote gemeentelijke nood. De onrustbarend gestegen tekorten hebben Amsterdam, Rotterdam en Den Haag er dit jaar toe gebracht hun be grotingen op dezelfde dag uit te bren gen. Uit de toelichtingen bleek, dat de financiële verhoudingswet 1960 als voornaamste oorzaak voor de huidige spanningen wordt beschouwd. Amster dam's burgemeester, mr. van Hall, zei het aldus: de wet houdt te weinig re kening met datgene wat er in de grote gemeenten allemaal moet gebeuren. In 1960 kwamen Amsterdam', Rotterdam en Den Haag op hun bedrijven f 6.000.000.- te kort. Voor 1966 wordt dit tekort be groot op f 66.000.000.—. Hoe snel de uitgaven zijn opgelopen blijkt voorts uit het indexcijfer en de schuldenlast. Het indexcijfer 1960 op honderd stellen de is voor het komende jaar ten aan zien van Amsterdam gefixeerd op 205, ten aanzien van Rotterdam op 197 en voor Den Haag op 199. En wat de schul denlast betreft kan worden opgemerkt, dat de nationale schuld sedert 1960 met 11 procent is, gestegen, daarentegen de schuld van de drie grote gemeenten met 50 procent, doordat ze speciale taken moeten vervullen. Er zijn reeds con tacten gelegd met de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Financiën. Men lioopt door gemeenschappelijk overleg een oplossing te vinden. Predikbeurten Geref. Gemeenten Zondiag 14 november 1965. Haamstede 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland 10, 2,30 en 6 uur lees dienst. Diensten Chr. Geref. kerken Sohouwen-Duiveland Haamstede 10 uur leesdienst en 3 uur ds. J. Westerink Kerkwerve 10 uur voorb. H.A. ds. J. Westerink en 6 uur leesdienst Nieuwerkerk 10 uur lees dienst en 3 uur cand. J. W. Maris te Amsterdam Zierikzee 10 en 6 uur cand. J. W. Maris. BRUINISSE Mutaties. Bij erikele kandidaatstel ling werd als ouderling van de Ned. Herv. kerk herkozen de heren S. A. Ju- melet en W. A. Jumelet, als diaken J. van de Berge en als ouderling kerk voogd de heren, B. de Groot en Jac. Goudzwaard. Eveneens bij enkele kan didaatsstelling werd als ouderling ge kozen de heer J. Otte-Meermans. In de vacature C. W. van der Werf zijn voor ouderling twee kandidaten gesteld de heren J. van Breda en B. de Groot, in de vacature aanvulling II werden kan didaat gesteld de heer G. J. Wirtz en mevr. J. IJzelenberg-Goudzwaard. In de vacature diaken L. van den Berge werden voor diaken kandidaat gesteld de heren G. J. Helmendach, H. L. Kes- teloo en C. Otte-de Waal. In de vaca ture ouderling-Kerkvoogd D. Kik, de heren W. van der Have en D. van Tuijl. de heer R. van Putten Pzn. en z'n man nen. Voor de spontane hulde zegde de heer Vos het corps zeer hartelijk dank. De heer en mevrouw Vos, resp. ge boren te De Wijk (Drente) en Staphorst (Ov.) traden op 9 nov. 1940 in laatst ge noemde plaats in het huwelijk. Het jonge paar stapte op de „Verwisseling" en ging later te Meppel wonen. Ver volgens werd de „Patria" uit Rotterdam hun schip en op 23 maart 1957 kwam men met de ark „Peter" naar Den Bom mel. Toen de veerboot vanaf Sluishaven ging varen kreeg de ark ligplaats in de haven van Doltgensplaat, dat was op 2 dec. 1964. En na al die omzwervingen werd in de Plaat de zilveren bruiloft gevierd. Nu vaart de heer Vos op een S.B.S.-boot van Rotterdam naar Am sterdam, weer als kapitein. We blijven echter in de Plaat wonen, zegt mevr. Vos, de stad is voor ons niets. We lig gen hier goed, midden tussen de men sen en toch rustig. Wat moet men nog meer. Burgelijke Stand over de maand ok tober 1965. Geboren: Diena Maatje, dochter van H. M. Meijer en A. P. Beije; Willem Jacob, zoon van J. A. Gebuis en H. Witte; Miaria Petronella Cornelia, dochter van G. H. Otte en C. E. M. Vervloed (wonende te Halsteren); Hendrika Clara Petronella, dochter van TH. J. M. van Kouteren en D. A. Moe renhout; Bastiaan, zoon van G. Bakker en J. L. Kammeraad. Overleden: Semina Karels 76 jaar, weduwe van Peter Mans. Gehuwd: Johannis Brands 22 jaar en A. M. Buijs 20 jaar; Marinus Pieter No teboom 19 jaar te Nieuwe Tonge en Alida Mathilde Leijdens 16 jaar. Ingekomen: A. H. Hutink van Vee- nendaal; A. A. M!ast van Den Bommel; L. Struik van Middelharnis; A. de Vos Wd. van Rotterdam. Vertrokken: N. H. Kromdijk Ad. naar Rotterdam; Th. J. J. van Everdink naar Zundert; E. J. M. Moerenhout naar Spijkenisse; W. Kievit-Huijer naar Sommelsdijk; A. M. J. Bubbert naar Schiedam; L. J. S. Helleman naar Am sterdam. In het tijdschrift der Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij van okt. 1965, staan de namen van de ge diplomeerden van de Middelbare Bos bouw- en Cultuurtechnische School te Arnhem (de M.B.C.S.) De diploma's zijn op 2 juli j.I. uitgeriekt door Ir. C. Staf, presedent-directeur van de K.N. H.M. Voor de studierichting toosbouw slaag den 8 en voor de studierichting cultuur technische 27 leerlingen. Onder de ge slaagden voor cultuurtechnische komt Wim van der Mast uit Stad aan 't Ha ringvliet voor. Wim heeft eerst de La gere Landbouwschool te Sommelsdijk afgelopen en met zeer goed resultaat het einddiploma behaald. Daarna heeft hij twee winters de lessen gevolgd aan de Middelbare Landbouwschool te Dordrecht en ook op deze school kreeg hij bij het uitreiken van de diploma's een pluimpje van de Directeur, de heer Ir. Rinsema, voor zijn uitstekende pres tatie. Hij wilde echter nog verder en stel de zich in verbinding met de heer C. Smits, Directeur van de M,B.C.S. Ho» wel voor toelating tot deze school naas de Middelbare Landbouwschool, oji U.L.O. diploma wordt gevraagd, achh! de heer Smits de mogelijkheid van sla. gen voor het toelatongsexamen, gezw de rapporten van de beide afgelopj. scholen, aanwezig, mits Wim zeker mj een jaar Engels ging studeren. Wim is daarna voor het toelatingj. examen geslaagd en heeft nu niet i\. leen het diploma van de M.B.C.S., doei daarnaast een oorkonde, waarin vet. meld staat, dat hem, vanwege de best» resultaten op het eindexamen van i, M.B.C.S., de C. Smitsprijs toegekend is De heer C. Smits is enkele jaren geij.' den als directeur van de M.B.C.S. ge! pensionneerd en bij deze gelegenheij is de C. Smitsprijs ingesteld, die elk jaar wordt uitgereikt aan de leerlin? van de M.B.C.S., die bij het eindexa- men de beste resultaten heeft behaalj Het verheugt ons zeer, dat Wim van der Mast op deze manier ons eiland op de M.B.C.S. heeft vertegenwoordigd Best gedaan Wim, we wensen je geluk ook in je verdere leven! De belangstelling voor de 14de toogdag, uitgaande van de Top, was j.I. woens dagavond weer zeer goed te noemen. De Herv. Kerk van Middelharnis was geheel gevuld. Mogelijk dat het optreden van het Bartimeus-koor de be langstelling nog groter deed zijn dan anders. Naar schatting waren 1000 men- sen aanwezig. Als vanouds had de eerw. heer C. J. Kesting de leiding. Hij liet zingen Ps. 105 vers 1, 2 en 3, ging voor in gebed en las Psalm 95. Welkom Een hartelijk welkomstwoord werd uitgesproken, inzonderheid tot ds. E. F. Vergunst Herv. predt. te Polsbroek en ds. K. Schipper te Middelharnis. Vervolgens tot de organist en de dir- gent de heer Mees van Huis en het Bar timeus-koor. Mej. V. Oenen ziek De voorzitter had verder een teleur stellende mededeling: de sopraan, mej. Dé van Oenen moest woensdagmorgen met een ernstige ziekte in het Diaco- nessenhuis te Utrecht worden opgeno men. Haar optreden kwam te vervallen. De heer Kesting wenste mej. van Oe nen van harte beterschap toe en hoop te dat zij haar gaven en krachten weer spoedig in dienst van de mensheid mocht stellen. Vervolgens werd de kerkvoogdij van Middelharnis welkom geheten en dank gezegd voor haar medewerking. „Jij en de wereld" Als eerste spreker trad op ds. E. F. Vergunst van Polsbroek. Hij sprak over „Jij en de Wereld", n.a.v. enkele woorden van Paulus die hij schrijft aan Timotheus. „Strijd de goede strijd des geloofs." Wij zijn in deze wereld geen toeschouwers, aldus ds. Vergunst, maar wij zijn soldaten en daarom zullen wij meevechten. Het is echter de vraag waar wij staan, aan welk front. We kunnen niet doen alsof er niets gaande is. Het Paci fisme speelt de vijand in de kaart. Wij kunnen om Gods wil niet neutraal zijn. Wij zijn door God geroepen om te die nen, onze zaak is een zaak van de Ko ning. Wij hebben een veldteken en dat verplicht ons te vechten. Jij en de we reld, dat is die jongen en dat meisje, dat op alle fronten paraat moet staan en Zijn Naam en Zijn zaak moet verde digen. Het betekent echter niet dat die strijd een verloren zaak zal zijn. De overwin ning is er reeds. Christus is de Koning en Hij heeft reeds overwonnen. Daar om vechten wij niet voor ons zelf maar wij strijden voor een ander. De wereld heeft geen toekomst en daarom moet de drijfsveer van alles alleen God zijn. Paulus is niet blijven zitten waar hij zat, maar hij is wel blijven staan waar hij stond. Zo dienen wij ook als een goed soldaat te blijven staan ondanks de bespotting van de wereld. Eenmaal zullen alle vijanden ver delgd zijn want de teugels van het we reldbestuur ligt in de doorboorde han den van Christus. Hij strijdt om het bestaan van allen die Hem liefhebben. Daartoe mocht men Zijn weg gaan, de via dolorosa. Laat je geloof geen schip breuk lijden aldus riep ds. de jeugd op. Het leven is een kruisbanier. geen wapenstilstand vragen! Wacht op koor Daar het Bartimeus koor enigszins was verlaat op de reis, was dit na de toespraak van ds Vergunst nog niet aanwezig. Na het zingen van en kele verzen van Psalm 89 sprak de heer Kesting der overkoepeling een ogenblik over Hervormingsdag. Te 8.40 uur was het koor gearriveerd en terstond trad het op onder leiding van de heer Van Huis. Het eerste pro gramma-nummer dat men zong was delen uit de kantate Jesu meine Freu- de (koor, solo en orgel) van D. Buxte- hude. Aan het orggel zat Stoffel van Vliegen. Met dit vers maakte het koor al di rect een goede beurt. Vervolgens bracht men nog enkele mooie nummers ten gehore. Door het uitvallen van mej. Dé van Oenen bracht men enkele extra num mers. Stoffel van Viegen bracht op het orgel twee Bach-koralen. Over „Jij en de kerk" sprak ds. K. Schipper. In de brief van Efeze schrijft Pau lus „Doet aan de gehele wapenrusting Gods." Ds. Schipper sprak ook over dienst- ;en zijn aan- sub 1 genoe bepaalde vo iparte kavels >r zomerh" ld als één ka- verkocht, ibinatie va ■behouden, ere inlichti [tore van not eeuw te ■aar ook vel rijgbaar zij .ovember a.s. fkoop gevra rgangen of 1 fs vóór 1936. :n met er no. 764 blad. toop gevraa lassen, moet J. J. NI Achterdg lad aan 't plicht en wel over hetgeen een nodig heeft. Hij heeft nodig een uit rusting waaronder een wapen. Met zo'b wapen moet geoefend worden en wel in de legerplaats. Zo wordt een ieder opgeroepen oii, geoefend te worden in de strijd vootl God. Gewapend met het geloof en door hel geloof. Hiertoe is nodig het evangelie, dJ blijde boodschap van de genade vasl God, die al de zonden vergeven wil Het woord van God komt met gezajl en de soldaat heeft te horen hetgee» daarin wordt gezegd. In het leger moel| de soldaat ook luisteren naar de offi cier en doen wat hij zegt, allen moe! alzo ook doen in de kerk, luisteren en iedere zondag .weer op herhalingsoefe ning gaan. Ds. Schipper stond daarna een ogen blik stil bij de doop. Toen werd men in de kerk binnengedragen, ja binnen-|j gedragen om te beginnen met de striji En God beloofde u dat hij Zijn solda-j ten wilde bijstaan in die strijd, dat de Heilige Geest zo in het hart wil wer-, ken, dat ons ontdekt aan onze zonden, maar ook ovrtuigt van de liefde van de Vader. De beloften zijn niet vrijblijvenil,: maar het vraagt van een ieder geloof. Als men „neen" zegt ontvangt mee in plaats van de verbondszegen de ver- bondswraak. Laat het alzo niet zijn: vliedt van de zonde maar jaagt na de gerechti; heid. Hierbij is het gebedsleven ontzag-! gelijk belangrijk. Daar leert God je! luisteren en hij onderwijst je in de weg| die men gaan moet. Dan zal men zijn een koninklijk pries terdom en een geheiligd volk met di wapenrusting van Christus. Na samenzang zong het koor weeii, enkele nummers. In het bijzonder mogen wij hiervasj Ps. 85 noemen. Als extra nummer voegde men aac| het 'geheel nog toe Ps. 150 van C. Franc- ken. Deze vriendelijke geste werd doo! de aanwezigen zeer gewaardeerd. Slititinsi Klokslag 10 uur sprak de heer Kes-| ting zijn slotwoord. Er is alle reden om dankbaar te zijcS aldus dhr. Kesting. Wij hebben hierB vanavond de ambassadeurs en de am- bassadrises van Bartimeus in ons miii-|| den gehad. Verder alle sprekers en organisterï werden dank gezegd voor hun mede-f werking. Na het dankgebed en het zingen vat| „'k Wil U o God mijn dank betalen'| stroomde de kerk leeg. Extra busser.1 van de R.T.M. brachten het grote aa""'— tal bezoekers naar richting Ouddorpen^Wanisaties v Eilanden werd een tserland. H chenen boe Bonjour, chen Neut Lichten leiding om Dit boek i |n lezenswa ie studie la eid zien v maar gelij ld duurzam ing tot and n. Dit werk d van neut kan vera - machts-po dat wij o' verdedige alleen en op onzeker van het v e neutralite and geen orden va' de andere :en van zijn [Zwitserland lichamen d ts aan het tserland tserland n Ooltgensplaat. Aan het koor werd in het vereni'l gingsgebouw een consumptie aangebo-l den vooreer men de verre reis naat| Zeist aanving. Het was een zeer goede| avond. YERSEKE Vrouwenver. Ger. Gem. in oprichtinsB Hedenavond werd een vergaderin?' belegd om te komen tot oprichting vat een vrouwenvereniging der Ger. GC' meente alhier. De leiding van deze op-ïi richtingsvergadering had ds. van da|^ Poel. In principe werd besloten tot op-te richting. In het voorlopig bestuur wevj den gekozen mevr. Bateijn als presiden-i| te, tot overige leden werden gekozenjf mevr. Honkoop, mevr. Dieleman etti mevr. Zwemer en mevr. Markusse. E^'*'. verdere bestuuursfuncties zullen bij na der overleg onderling worden verdeeld De vergadering werd ongeveer dooij 70 dames bezocht. Het doel der opricli-| ting dezer vereniging is hoofdzakelijlj het bijdragen tot versteviging van Em. kas der Geref. Gemeenten daar djfl aan de zeer zwakke kant is. Hopenlif: draagt dit nobele streven tot succes iÖ! gesproken dragen. Da |speciale org 'Naties, zoa >rld Health Agricultu lationale A in de ruim ttureel of h' "■witserland Internatio Haag. :nève hee ties, het In |u en de W positie in tod mag w >r de gang ir levendig, [dat de Zw karakteris [ard. 'at men d niet ka itelijke w iemd is, te lere volke fsprong va (enaard na ipen wat a 'd houdt o LS tenslott 'inden, wa trmee de v Poor de ui

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10