ËllAnDEtl-niEUWS K«*ü?Dampo tellendam heeft modern kledingbedrijf Plaatsefijk nieuws Nü nog 15*95 Nieuwe Chr. Gereformeerde kerk te Goes thans voltooid runoff. fl.N.W.B. pleit voor betere verkeers- voorzieningen in liet Deltagebied Begin vroege winter behoort in November P.v.d.A. geroyeerd Op vitaminen Tentoonstelling ïl 3e blad Vrijdag 5 november 1965 No. 3434 ir Burgemeester Mr. Dr. C. J. Verplanke opende raak WIM FRANKEN Voorstraat 7. Raadslid D. Hoogzand te Sommelsdijk uit de „Vlijt" te Oude Tonge was groot succes Zeeuwse Zendingsdag te Yerseke WEERPRAATJE Stellendam heeft een modern Kle dingbedrijf gekregen, woensdagmiddag is de zaak van Wim Franken, Voor straat 7, door burgemeester Mr. Dr. C. J. Verplanke geopend. Het is de eerste zaak op dit gebied, niet van grote om vang, want er is een huis voor ver bouwd, maar toch chique ingericht met een pracht collectie dames- en heren kleding, bedrijfskleding, mode-artike- len enzovoort. Er zijn drie etalages, niet groot, maar zeer aantrekkelijk en vak kundig verzorgd. Boven de etalages is aan de muur in grote letters de naam WIM FRANKEN aangebracht in neon verlichting, wat vooral bij avond zeer de aandacht trekt en uniek is voor Stel- lendam. In het voorste deel van de winkel is het „modevak" ondergebracht daarnaast de kledingcollecties keurig gerangschikt in grote rekken. Er is naast de aparte paskamer, plaats ge noeg om te passen, zelfs nog voor een gezellig Hitje, om, toe te zien weiike keuze de echtgenoot of omgekeerd de echtgenote doet. Achter de winkel is een werkplaats, waar de naaimachines staan. De opening. Voor de opening was veel belangstel ling, met de familie Franken waren er de burgemeester en de beide wethou ders, de technisch opzichter, de aanne mers, die het gebouw in circa 3 weken tij ds tot een prachtwinkel hebben om getoverd, enige leveranciers en belang stellenden. De oudste dochter van de heer Fran ken overhandigde de sleutel aan bur gemeester Verplanke, die daarna het bedrijf bezichtigde en zijn verwonde ring uitsprak, dat men er zoiets moois van gemaakt heeft. In een korte toespraak zei de burge meester dat het gemeentebestuur het waardeert dat dit unieke bedrijf te Stellendam gekomen is en de Voorstraat er weer een aardig winkelpand heeft bij gekregen. Om in kleermakerstaal te spreken noemde hij het nog maar een „kleine maat", het streven is naar een „grotere maat" die nog verwezenlijkt staat te worden. (Spr. doelde op het nieuw te bouwien winkelcentrum). De burgemeester prees de initiatief nemer voor de vestiging in Stellendam en hoopte dat het bedrijf zal groeien en bloeien en wel zo dit mag dan tegenstrijdig lijken dat men uit dit pand uitgroeit. De heer W. Franken dankte allereerst de burgemeester voor de opening en de overige heren voor hun tegenwoordig heid. Zijn dank ging inzonderheid uit naar de aannemers, die hem zo vlug hadden geholpen en voor de keurige afwerking. Hij noemde de heer Loef, die de betimmering had verzorgd, de heer de Blok voor het metselwerk, de schilder van Dongen, de heer Keijzer voor de electriciteit en de fa. Kieviet voor de stoffering. Ook bracht hij dank aan het gemeentebestuur voor de ver leende medewerking en drukte de wens uit dat de Stellendammers het even eens zouden waarderen, dat dit kle dingbedrijf er gekomen is. De woorden van de burgemeester mogen bewaarheid worden, dat dit het begin moge zijn om naar een grotere zaak toe te groeien, aldus de heer Fran ken. Felicitaties. De heer en mevr. Franken kregen daarna vele handen te drukken. Er was ook een schat van bloemen. Vermelden we nog dat de heer Wim Franken coupeur-kleermaker is, een van de leerlingen van de hoofdcoupeur van fa. HoUenkamp. Hij heeft in ver schillende grote bedrijven gewerkt, werd nadien zelfstandig en had een kledingbedrijf in Den Haag. Door de uitbreidingen die zich door de ontslui ting van het eiland voordoen trok Flak- kee hem aan en heeft hij zich te Stel lendam gevestigd. „Koop uw kleding bij een vakman" zegt het spreekwoord, het is aan de instelling van het bedrijf al te zien, dat hij dit inderdaad is. Men kan er ook terecht voor kleding naar maat. Wij wensen de ondernemer veel succes. Nu de heer D. Hoogzand te Sommels dijk met een eigen lijst voor de a.s. raadsverkiezingen zal uitkomen voor de nieuw te vormen gemeente Middel- harnis heeft het bestuur van de afd. P.v.d.A. Middelharnis-Sommelsdijk een communiqué uitgegeven, waarin wordt toegelicht op welke wijze de candida- tenlijst is tot stand gekomen. Hierin wordt het volgende'gezegd: „De leden van de afdeling Middelhar- nis-Sommelsdijk van de P.v.d.A. in ver gadering bijeen op vrijdag 29 oktober j.l. stelt het navolg|ende vast: Vóór 1 augustus 1965 is vastgesteld dat de leden van de afdeling candida- ten voor de komende raadsverkiezingen konden insturen bij het bestuur. De naam van candidaat Hoogzand werd tij dig bij het afdelingsbestuur ingediend. Vóór september 1965 moesten de ge stelde candidaten schriftelijk verklaren dat zij een aangeboden plaats op de candidatenlijst zouden aanvaarden. Op genoemde datum was deze verkla ring van candidaat Hoogzand niet bij het bestuur binnen gekomen, zodat de candidatenlijst door de betreffende, on afhankelijke adviescommissie zonder vermelding van deze naam werd opge maakt op de ledenvergadering van 6 oktober jongstleden. Ter vaststelling van deze ontwerp- candidatenlijst werd medegedeeld, dat de heer Hoogzand geen candidatuur wenste-te aanvaarden en werd de can didatenlijst definitief vastgesteld. Op de ledenvergadering van 15 okt. 1965 verlangde de heer Hoogzand 'dat hij alsnog op de vastgestelde lijst zou worden opgenomen. De ledenvergade ring verwierp dit verzoek. Op zaterdag 23 oktober 1965 verlang de de heer Hoogzand van het bestuur, dat hij alsnog op de candidatenlijst moest worden opgenomen. Dit werd terecht door het bestuur geweigerd, om dat zulks in strijd zou zijn met de be treffende reglementaire besprekingen. Geconstateerd is, dat op 26 okt. 1965 het P.v.d.A.-lid Hoogzand met een eigen lijst is uitgekomen voor de a.s. raadsverkiezingen en hiermede duide lijk in strijd wordt gehandeld met het belang van de P.v.d.A. Zij is van oor deel, dat het royement van het lid Hoogzand ingevolge art. 10 der statuten en art. 9 van het huishoudelijk regle ment van de P.v.d.A. terecht' is ge schied." MIDDELKARNIS Gemeentetuinigrrond. Men deelt ons mede dat bij de gemeente Middelharnis een 13-tal perceeltjes tuingrond a 236 m2, pachtprijs 6 cent. per m^, voor ver huur beschikbaar zijn. Deze tuintjes zijn gelegfen langs het Oost-Voorgors. STELLENDAM Geslaag<d. Mej. Ria Hoek alhier slaagde zaterdag 30 okt. voor het K.L..V. examen accordeon elementair. Het exa men werd afgenomen te De Bilt (U). Mej. Hoek is leerlinge van Muziek school Goeree-Overflakkee en ontving haar opleiding van de heer J. C. Ver donk. OTJDDORP Geslaagd. Op het zaterdag 30 okt. te De Bilt (U.) gehouden K.L.V. muziek- examen slaagde mej. Ineke Reinhoud alhier voor het diploma accordeon ele mentair. Mej. Reinhoud is leerlinge van de muziekschool Goeree-Overflakkee en ontving haar opleiding van de heer J. C. Verdonk. NIEUWE TONGE Burgerlijke stand over okt. 1965. Geboren: .Johannes z.v. J. A. Jordaan en N. Groeneweg; Leendert Willem z.v. C. van Dam en P. Both; Cornells z.v. J. J. Kievit en J. Wolfert; Jacomina Eli zabeth, dv. N. J. van der Velde en A. Lokker. Gehu-wd: Derk Sleuring, oud 22 jaar en Arentje van Moort, oud 19 jaar; Leendert Troost, oud 23 jaar en Catha- rina Huberdina Hanenberg, oud 18 jaar. OUDE TONGE Burgerlijke stand over okt. 1965. Geboren: Jolanda d.v. W. Fun en S. J. P. Koppenaal; Cornelia Elizabeth, dv. J. A. Koole en E. Wesdorp; Marinus, z. van P. van Loon en A. Hogeweg; Arie Elbert z.v. L. Kievit en N. P. van Vliet; Adrianus z.v. J. Zuidijk en C. van Ou denaren; Jacobus A. G. M. zoon van T. van Vugt en M. P. J. C. M. Claassen; Anthonius P. F. zoon van A. B. van Vugt en M. C. Broos. Ondertrouwd: J. Slui en A. W. Over- sier; G. van Oort en W. M; Donkersloot; H. C. de Wit en J. M. van Vugt Prijzen der Veldvruchten van woens dag S nov. j.l. Gerst 24-28; haver 23-27; erwten (schokkers) 45-61; er-wten (kl. gr.) 35-46; bruine bonen 90-108; maan zaad 110-180; karweizaad 75-107; capu- cijners 50-75; aardappelen (eigh.) 18-19; bintjes 18 et. alles per kg. kom het aan. Neem WED. KURVINK'S LEVERTRAAN DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP DEN BOMMEL Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenote Corry v. d. Meij slaagde dezer dagen in het Diaconessehuis te Rotterdam voor verpleegster A, Reeds eerder behaalde zij haar kinderbescherming A in het kinderziekenhuis te Rotterdam. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart! Vorige week werden in de 'haven twee schepen met suikerbie ten geladen voor de fabriek te Putters- hoek, met een totale inhoud van 508 ton Vanuit de Galatheesehaven vertrokken er drie schepen met bieten, met een ge zamenlijke inhoud van 635 ton, bestemd voor de fabriek te Stampersgat. Bin nen kwam een schip met pulp (140 ton). -0-- De Vlijttentoonstelling, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van „Volks onderwijs", behoort ook weer tot het verleden. De organisatoren hebben met deze expositie baanbrekend werk ver richt. Door de vele inzendingen van ver scheidene scholen en talrijke particulie ren is het een uitinè en uitje geworden van en voor geheel het eiland, temeer daar er bezoekers kwamen van heinde en ver. Zowel inzenders als bezoekers zijn aan hun trekken gekomen; de eersten, omdat alles goed tot zijn recht kwam en de laatsten, omdat er veel te genie ten was van vele fraaie stukken. Menige bezoeker kwam 2 of 3 maal een bezoek afleggen. Deze uitgebreide expositie heeft o.m. aangetoond, dat nog vele jonge en ou dere personen er een nuttige hobby op na houden en dat nog heel wat mensen hierdoor hun leven meer inhoud geven. Bovendien werkt het stimulerend, om dat goed voorgaan, goed doet volgen. Ter bestrijding van de onkosten wa ren enige attracties opgesteld. De win kelwaarde van het 1ste net met bood schappen was f 38,09 (winnares raadde 38,het 2e net winkelwaarde 30,27 (winnares 30,15). De sportman heette Otto Ton. De le ren bal ging, omdat niemand het raadde naar de s.v. D.B.G.C. Het aantal bezoekers was ongeveer 1000. De winnaars van de verloting trek king vond plaats op 30 okt. hebben hun prijs inmiddels ontvangen. Wees de fiscus vóór. Koop nü. Hel kan u honderden guldens schele». Skoda - een veilige keuze .aas cc - 45 pk - 120 kmfu grootremoppervlaK. ruitesproeiers, sluurslol, slaapbanken, laadvloer gebittacie carrosserie SKODA DEALER: Autobedrijf J. C. v. d. WERF Bouwdijk 343, Melissant, tel. 466 Voor de 4e maal hoopt de landelijke zendingscommissie der Geref. Gemeen ten in Zeeland een regionale zendings dag te organiseren. Werden de vorige .malen Krabben- dijke en Middelburg hiervoor uitgeko zen, thans zal deze dag in het nieuwe kerkgebouw te Yerseke gehouden wor den. Een groot aantal sprekers zal het woord voeren, n.l. ds. A. Elshout van Scheveningen bij wie de leiding berust. Verder ds. Blok, Dirksland, ds. Hoger- land. Werkendam, ds. Huisman, Vlaar- dingen en ds. Karens, Nieuwerkerk. De heer den Breejen, hoofd der school te Yerseke, hoopt een zendingsverhaal te vertellen, terwijl ds. A. v. d. Poel, pas tor loei -te Yerseke een slotwoord zal spreken.. D.V. zaterdag 6 november a.s, hoopt men deze dag te organiseren. De dien sten vangen aan om 3.30 uur en 7.30 uur. Tussen de diensten is er gelegen heid om de boterhammen te nuttigen in de verenigingslokalen, welwillend ter beschikking gesteld door de gemeente Yerseke, terwijl hier ook voor koffie ge zorgd wordt. Na beëidiging van" de dienst zal er een extra bus naar station Kruiningen- Yerseke rijden. Er wordt rekening gehouden met een grote opkomst in beide diensten. De nieuwste modellen Verlovingsringen rijk-g©ïltuslreérde catalogus op aanvraag WINKELCENTRUM-BINNENWEG-15 TEL 11.66.15 R DAM „Door de bevolkingsaanwas, de toe name van de welvaart, het aantal motor voertuigen en de vrije tijd, maar boven al door de toename van de verstede lijking, trekken steds meer mensen op hun vrije momenten erop uit om hun verpozing buiten de stad te zoeken. Het aantal mogelijkheden tot openluchtre creatie zal daarom in de komende de cennia belangrijk moeten worden uit gebreid. Ook zullen de faciliteiten om op vlotte en veilige wijze die mogelijk heden te bereiken moeten worden ver ruimd". Aldus het voorwoord van een door de Kon. Ned. Toeristenbond A.N. W.B. uitgegeven brochure, waarin een plan wordt ontvouwd tot verbetering en uitbreiding van de toeristische en ver- keersvoorzieningen in het Deltagebied. De A.N.W.B. is van mening dat de parkeergelegenheid bij de Deltawerken verruimd mot worden, aangezien deze momentel onvoldoende is, om de auto's van de belangstellenden, die op een mooie dag deze kunstwerken bezichti gen te herbergen. Met betrekking tot het verkeer op de toekomstige „dammenweg" merkt de brochure op: „In verband met de veilig heid is het noodzakelijk dat het ver keer op de toekomstige „dammenweg" door het verkeer tussen de binnen- en buitendijkse stranden ongelijkvloers wordt gekruist." Deltawerken Hoewel de recreatie op en aan de achter de kustlijn gelegen Zeeuwse Wa teren, naar de mening van de A.N.W.B. niet onder „strand- en duinrecreatie" gerekend kan worden, wordt er toch op gewezen dat in dit gebied de uit voering van de Deltawerken tal van kansen biedt tot uitbreiding van het aantal recreatiemogelijkheden. De A.N. W.B. noemt hier o.a. het geschikt ma ken van werkhavens voor de watersport en het creëren van strand door het op spuiten van zand. Ten aanzien van Veerse Meer en Gre- velingenmeer merkt de A.N.W.B. op: „Op de gronden, die na eeuwenlang on der zeewater gelegen te hebben droog Op 12 november in gebrulkname Vrijdag 12 november a.s. vindt de of ficiële ingebruikname plaats van de nieuwe Chr. Gereformeerde kerk aan de Bergweg te Goes. Hiermee zal een eind gekomen zijn aan een reeds jaren durende noodsituatie, die de gemeente ertoe dwong te kerken in een daartoe ongeschikt en veel te klein gebouw. De nieuwe kerk (waarvan de eerste paal werd geslagen in maart van dit jaar) biedt plaats aan 160 personen en de mogelijkheid bestaat om door het openschuiven van een schuifwand (waardoor de consistorie bij de kerk ruimte wordt getrokken 250 kerkgan gers te herbergen. Het nieuwe kerkgebouw werd ont worpen door het architectenbureau Rot- huizen en 't Hooft te Goes en uitge voerd door de fa. L. C. Hubregtse te 's- Gravenpolder, die er dankzij het fraaie nazomerweer in is geslaagd het gebouw in enkele maanden „van de grond" te krijgen. -O- Fraaie omgeving Het kerkgebouw ligt in een bijzonder mooie omgeving aan de moderne en fraai beplante Bergweg. In 1963 kocht de Christelijke Gereformeerde gemeen te hier een bouwterrein met een opper vlakte van 1125 vierkante meter. Reeds kort daarop werden plannen ontworpen voor het nieuwe kerkgebouw, al duurde het nog tot maart van dit jaar voor met de bouw ervan begonnen kon worden. Naast de ruime en lichte kerkruimte bevindt zich in het gebouw een verga derzaal (annex keuken) met een opper vlakte van 30 vierkante meter. Opval lend is de in hout en glas uitgevoerde ingang die, zo is de bedoeling, over eni ge tijd door wat groen omzoomd zal worden. Het terrein rond de kerk doet nu nog wat kaal aan, maar men hoopt hierin zo spoedig mogelijk verandering te bren gen. Over de bijzondere dienst op 12 no vember a.s. kan nog worden medege deeld dat deze aanvangt te 19.30 uur. (Van onze weerkundige medewerker) In een dagblad lazen we verontrus tende berichten voor de mensen, die een schrikkelijke hekel hebben aan koud weer. „Het lijkt niet onwaarschijnlijk", zo heette het, „dat we reeds eind okto ber en in november zullen kennisma ken met enkele koudegolven met in de nacht al vorst van betekenis". Verder werd in het bericht gezegd, dat januari het meest in aanmerking komt voor een vorstperiode. Op het moment, waarop we deze re gels aan het papier toevertrouwen, is oktober ten einde. Maar een koud Skan- dinavisch hogedrukgebied is niet voor handen. De ene na de andere Oceaande pressie jaagt tussen Schotland en IJs land door naar Noorwegen. Deze ont wikkeling had tot gevolg, dat oktober het bijzonder fraaie weer net niet tot het eind toe heeft kunnen uitzingen. Tijdens het laatste weekeinde heersten regenvlagen en harde wind. Dat de wijnmaand het dit jaar bijzonder mooi heeft gedaan spreekt vooral uit het aan tal zonneschijn-(over)-uren (ongeveer 160 tegen ongeveer 100 normaal, niet eens zo ver meer af van het oktober re- komen te liggen, gaat de plantengroei niet snel. Echter, naarmate het Veerse Meer en straks het Grevelingenmeer hun landschappelijke volwassenheid zullen naderen, zal de capaciteit van het gebied bezuiden Hellevoetsluis tot het opnemen van recreanten toenemen". Verkeersvoorzieningen De A.N.W.B. houdt er dan ook reke ning mee dat op een normale zomerse dag in 1985 enkele honderdduizenden van de nieuwe recreatiemogelijkheden gebruik zullen maken, hetgeen goede verkeersvoorzieningen dringend nood zakelijk maakt. Momenteel beschikt men over de volgende af- en aanvoer- wegen: spoorlijn Bergen-op-Zoom Vlissingen, rijksweg Middelburg-Kor teveen, Oosterscheldebrug, veerdienst Anna Jacobapolder Zijpe, Haring- vlietbrug en veerdiensten op de Wester- schelde. De A.N.W.B. pleit voor de uitvoering op korte termijn (in het kader van het Deltaplan) van de volgende voorzienin gen: a. Aanleg van een spoorlijn van de Rijnmond agglomeratie via Zierikzee naar Goes. Op deze spoorlijn dienen buslijnen aan te sluiten die de recre anten dicht bij de kust afzetten. b. Verbetering van de rijksweg Kort even (N.-B.) Middelburg, zoals is voorzien in de wet op het Rijkswegen fonds. c. Verhoging van de capaciteit van de veren op de Westerschelde, met name met het oog op het bezoek vanuit Bel gië (in 1962 bezochten circa 1,5 mjljoen Belgen de provincie Zeeland). Aanleg vliegvelden In de brochure wordt ook gepleit voor de aanleg van goed geoutilleerde vlieg velden op Walcheren en Schouwen-Dui- veland. Het vliegveld op Walcheren zou een grotere capaciteit moeten hebben dan dat op Schouwen-Duiveland, in verband met de industriële ontwikke ling in dit gebied. Inmiddels is bekend dat ook provin ciale staten van Zeeland plannen heb ben opgesteld voor de aanleg van een vliegveld in of nabij het Sloegebied. In de begroting voor 1966 wordt gepleit voor subsidiëring van een dergelijk vliegveld in het kader van het industrie spreidingsbeleid. cord van 1951: 185 Blitse zonuren). Toch is de temperatuur tot nu toe in deze herfst (dus van 1 september af) gemid deld onder normaal geweest, hetgeen zijn oorzaak vond in de veelal koude nachten. Herinnert u zich nog de mini- mum-temperatuur van 3.7 gr. C. op het vliegveld Twente op 20 sept.? Droog is oktober ook geweest: op som mige plaatsen, w.o. de stad Groningen en naaste omgeving, werd maar 8 tot 10 mm. neerslag opgevangen over de ge hele maand. En nu ligt november voor ons. Wanneer er werkelijk een vroege winter op het programma zou staan (uw scribent weet het echt niet), is novem ber overigens wel de aangewezen maand om het feest te laten beginnen. Dat gebeurde ook in 1804, 1890, 1921 en 1925. De slachtmaand leverde toen al meer dan tien graden vorst op. De laat ste maal, dat er in november sprake was van strenge vorst, was in het jaar 1921 De vorstperiode duurde van 27 nov. tot (bijna) Sint Nicolaas op 29 en 30 no vember 1921 kwamen in Nederland temperaturen voor van 13 tot 16 graden. De grote rivieren en de toenma lige Zuiderzee waren al met een tame lijk dikke laag ijs bedekt. De lange en strenge winter van 1890, waarover menige opa en oma weet mee te praten, had de schippers nog veel meer te pakken. De winter begon op 23 november en vond het pad in april wel letjes. In totaal op 53 dagen was de binnen scheepvaart totaal gestremd. Begin ja nuari had zich een ijswal op Schevenin gen vastgezet. Op de Merwede bij Dor drecht heerste grote ijspret. In Enge land kwam 32 dagen strenge vorst voor en zelfs Nice registreerde eenmaal 13°. De Rhone lag grotendeels vast. Het meer van Geneve was voor het eerst se dert 1830 geheel dichtgevroren en de Rijn zat tot Keulen vast. De Donau werd begin januari met ^yagens bere den. Ook bij Triest, in Noord-Italië en zelfs in Noord-Afrika trof men veel ijs aan. Om deze bijdrage ook maar weer met een prognose in-koude-stijl af te slui ten volgt hier een mededeling uit Den Helder, waar men zich afvraagt of de ongewoon vroege invasie van postvo- gels uit Noorwegen geen betekenis heeft Voor onze zegsman is het eigenlijk geen vraag meer, want hij gelooft niet enkele vogelkenners stellig, dat al die pestvo-; gels wijzen op een (ja u raadt het al) strenge winter. (Nadruk verboden). ST. ANNALAND Het maken van aardebanen voor de westelijke spooraansluiting en de wes telijke ontsluitingsweg naar het haven industrieterrein en de verharding van deze weg te Goes is door N.V. Advies bureau irs. Witteveen en Bos uit De venter gegund aan de fa. W. van Vossen en Zn. te St. Annaland voor de som van 770.000,—. AAGTEKERKE Openibare verkoping. Donderdagmid dag werd het boerderijtje Koekoeksweg 1 verkocht door notaris Batten in café Dekker. Het werd verkocht aan de Me vrouw Hage van Middelburg voor 26.500 en toegestaan te gebruiken voor zomerb ewoning.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9